Van Belzen: fotocopieerapparaat in r.k.school te Oud-Vossemeer n weers ood Raadsels rond brandweerauto St.Annaland Royale opzet bibliotheek St.Annaland Jan Overeenkam... Donderdag 19 mei 1983 EENDRACHTBODE 11 Commissie Bedrijfsleven wil kleine kernenbeleid bestendigen Elk-weer-accomodatie Voor detailhandel slechts duwtjes mogelijk. P.Z.E.M. vraagteken De PPD ommezwaai Botermarkt afsluiting Verwondering over brandbeveiliging Wethouder Versluijs waarschuwt voor rechtsongelijkheid Raadslid P.van Belzen(RPF/GPV) vindt een fotocopieerapparaat geen luxe meer op de lagere scholen en wil best gemeentegeld beschikbaar stellen om op de kleine r.k.school te Oud-Vossemeer zo'n machine te plaatsen. Hij stond hierin maan dagmiddag echter alleen, want alle andere raadsleden steunden het voorstel van b en w om het verzoek van het schoolbestuur te weigeren. "We leggen al zes ton toe op het onderwijs en fotocopieerapparaten voor de vijftien Thoolse lagere scholen zouden daar nog bovenop komen. Dat is namelijk puur voor gemeenterekening, want het rijk betaalt dat niet", zei wethouder Versluijs. Puur financieel Misverstanden Gymzaal/zwembad Faciliteiten voor het bedrijfsleven doolhof Als iemand bij de gemeente in staat is het scala van financiële faciliteiten van rijk, provincie en gesteente, van subsidiemogelijkheden en andere bijstandszaken voor het bedrijfsleven klaar en duidelijk op een rijtje te zetten, moet dat zeker een keer gebeuren. Dat vond de commissie Be drijfsleven maandagavond, toen ze haar tweede bijeenkomst wijdde aan de Nota Sociaal Economisch Beleid. Ook bij de Kamer van Koophandel komt de voorlichting gewoonlijk neer op het invullen van een bundel formulieren, die het bedrijfsleven er van weerhoudt een verzoek in te dienen. De rompslomp is veel te groot. Ook op dit terrein is deregulering op zijn plaats. De commissie kwam er maandagavond overigens wel uit, nadat voor de tweede keer de drie en een half uur was volgepraat vervolgens werd ook het plan kom Scherpenisse nog behandeld en de nieuwe nota bewoningspatroon, waarbij de commissie nog eens met nadruk een beleid' voor de kleinere kernen bepleitte, waardoor een voorzichtige ontwikkeling mogelijk blijft. Wonder boven wonder heeft de commissie daarbij de PPD heel wat meer aan haar zijde dan enkele jaren gelden, toen het kleine volgens de PPD bevroren moest worden. Yoor wat de nota sociaal econo misch beleid betreft, was de com missie vorige keer nog net niet toegekomen aan het hoofdstuk visserij. De commissie-voorzitter, wethouder J. Versluijs, die een drukke dag had, nu hij 's middags ook al leiding moest geven aan de raadsvergadering, sprak over een wat gewaagd visserij-stukje. Daarin wordt namelijk de kweek van zeevis gesuggereerd met alle daarbij aanverwante, mogelijke effecten. De gedachte aan de zee vis-kweek was ontstaan na een studie, die in opdracht werd ver richt van aquacultures van de stichting Nederlandse Visserij. Het de FNF vertegenwoordigen de commissielid J. Snoep consta teerde dat een hierdoor mogelijke werkgelegenheid voor 100 men sen niet weinig is, maar bleef toch met beide benen op de grond staan door zijn conclusie dat er wel een jaar of 7 overheen gaat, eer zoiets rendabel kan zijn. Raadslid J. de Bres beaamde dat die vis voorshands nog niet ge kweekt is en de suggestie optimis tisch klinkt, wat niet betekent dat hij bezwaar zou hebben tegen het signaleren van zo'n mogelijkheid. De vertegenwoordiger van de re creatie H. Zwikker had dat be zwaar evenmin, maar wil het alle maal toch wel zo geloofwaardig mogelijk houden. Landbouwver- tegenwoordiger P.K.M. Stouten opperde een eventuele samen werking met Reimerswaal. Bij het onderdeel recreatie en toerisme werd in de nota gecon stateerd dat versterking van de kwaliteit van de bestaande kam- peerbedrijven, zoals dat in de nota 'Verblijfsrecreatie Tholen' was vervat, grotendeels is gerealiseerd. Dat is niet het geval voor wat twee zomerwoningenterreinen betreft te Gorishoek en Sint Annaland. Enkele institutionele beleggers hebben daarvoor toch wel be langstelling. Daarbij zou een elk- weer-accommodatie moeten zijn inbegrepen. In dit opzicht be pleitte dhr. Zwikker soepelheid voor wat de oppervlakte betreft, omdat beperking wel eens onren dabel zou kunnen zijn en er dan helemaal niets komt. De heer Versluijs had in een on derhoud met g.s. leden begrepen, dat men in Middelburg niet ge heel afwijzend zou staan tegen over die recreatie-ontwikkeling. Dat was wel het geval bij het SGP lid Th. Aarnoudse, die ook wel namens zijn fractie kon meedelen, dat men tegen elke verdere re creatieve ontwikkeling is, nadat de campingsverbeteringen zijn gerealiseerd. Dat om principiële reden in de eerste plaats, maar daarnaast wil hij daarin ook het financieel aspect meenemen. Er is immers in den lande al sprake van leegstand in de jachthavens. Daarom mede zal zijn fractie noch voor camping noch voor jachtha ven-uitbreiding stemmen. Voor de vertegenwoordiger van de O.O.I. in deze commissie, de heer J. Elenbaas lag dat weer ge heel anders. Hij zag juist in dit onderdeel van de nota de meeste kans van slagen, nu door de re cessie de vakanties naar het bui tenland inkrimpen en men dus meer in eigen land gaat besteden. Wil je daarvan meesnoepen, dan moet je er ook op inspelen, vond Elenbaas. Naast de vele vraagte kens, die je bij overigens goed be doelde suggestiesin deze nota kunt plaatsen, mag het voor hem hier gerust een uitroepteken zijn. Er ligt daarbij mede een taak voor campingexploitanten. Dhr. Zwik ker waarschuwde, dat men wel prijs en kwaliteit tegenover elkaar moet zetten. Het hoofdstuk over het midden- en kleinbedrijf is in de nota om vangrijk genoeg, maar het moest wel beperkt blijven tot een meer woorden dan daden. Overheids bemoeienis moet in dat bedrijfs leven ook niet te groot zijn. Aan de andere kant is meermalen ge bleken, dat een ondernemer te laat met zijn problemen bij de overheid aanklopt, terwijl er eer der nog wel mogelijkheden zou den zijn geweest. Voor dat mid den- en kleinbedrijf wordt in de nota in elk geval aandacht ge schonken aan het distributie-pla nologisch beleid. Dat houdt een overheidspogen in om overcapa citeit te beperken, zeker in een tijd van afnemende koopkracht. Ver der de ook via het D.P.O. gesug gereerde winkelconcentratie (aantrekkelijk voor de consu ment). Wat er gedaan kan worden aan het vergunningenbeleid en aan deregulering (minder papie ren rompslomp), welke financiële faciliteiten bestaan, voorlichtings- en adviseringsmogelijkheden, kennisuitwisseling. Het lid Elenbaas vond, dat in dit hoofdstuk meer onderscheid moet worden gemaakt tussen detail handel en de ambachtelijke sec tor. Hij wees er voorts op, hoe al leen in de detailhandel in 1982 niet minder dan 50.000 arbeids plaatsen verloren zijn gegaan, terwijl het verlies voor dit jaar nog eens op 30.000 wordt geraamd. Die detailhandel is een van de grootste werkgevers in ons land en daaraan wordt te weinig gedaan, maar spreker voegde er aan toe, dat hij evenmin veel mogelijkhe den zag. Dhr. Snoep zou het al een goede zaak vinden, als de bestaande be drijven zich kunnen handhaven en informeerde of er van ge meentelijke overheid financiële steun mogelijk is. De voorzitter antwoordde, dat dit soms kan in de vorm van een lening, mits het geen bodemloze put is. Op dat punt laat de gemeente zich ge woonlijk door het E.T.I. advise ren. Er moet gezondmaking bin nen redelijke terrein inzitten. Elenbaas erkende dat bij vestiging van een bedrijf zoals de C.N.C. moeilijk de volledige procedure kan worden ontlopen, maar over igens voelde hij wel voor het door oud-gedeputeerde Kaland inge nomen standpunt om de verant woordelijkheid meer bij de on dernemers te leggen ep de proce dures te versnellen. Dhr Snoep vond dat men toch niet mocht vergeten, wat men nu aan gif grond tegen komt. De commissie vond het in elk geval gewenst dat de W.I.R. premies sneller worden uitbetaald, anders kost het nog meer rente dan men aan premie krijgt, zo vulde Zwikker aan. De voorzitter stelde dat b en w van wege het Thoolse werkgelegen- heidspercentage een brief willen richten aan economische zaken. Overigens is dit niet de eerste keer. Het gaat er niet om andere gebieden, die ook moeilijk zitten de faciliteiten te ontnemen, maar als men op Tholen minstens in hetzelfde schuitje zit, moeten die faciliteiten ook hier gelden. Vaak is het voor ondernemers een heel ingewikkelde materie, zo stelde het lid de Wilde, iets wat hij o.m. bij de Kamer van Koophandel had ervaren. Hij tilt dan ook niet zo zwaar aan mogelijke facilitei ten. De heer Elenbaas meende, dat de overheid ook niet te veel op de stoel van de bankier moet gaan zitten. Men komt gewoonlijk pas bij de overheid, als er geen andere weg meer is. Dhr. Snoep vindt toch, dat er evenals aan de groten steun mogelijk moet zijn voor be drijven met minder dan 20 werk nemers. Die vallen nu vrijwel overal buiten. Landbouwvertegenwoordiger M.C.J. Kosten vindt dat men in deze ook het provinciaal werkge legenheidsbeleid moet betrekken, want dat is er immers ook. Daar mee is de voorzitter het eens. In dit kader werd dan ook een vraagteken geplaatst bij het voor nemen van de PZEM om 50 mil joen voor de Scheldewerkgele- genheid te geven. De voorzitter antwoordde dat deze zaak uitvoe rig in de raadsvergadering was besproken. Hem werd duidelijk dat de commissie er net zo over denkt als de raad (zie elders in dit nummer). Voorts wil de commissie er van uitgaan, dat de gelden die in be drijven worden gestopt, worden terugbetaald, zodat daarna weer een ander kan worden geholpen. In dit verband kwam ook het be leid van de banken ter sprake, die in de tijd van hoogconcjunctuur wat al te grif waren met het ver strekken van leningen, maar nu een te scherp tegengesteld beleid voeren. Het CNV lid Uyl wilde weten of het beleid er op gericht is om nieuwe arbeidsplaatsen te creee- ren, dan wel de bestaande te handhaven. Beide, antwoordde de voorzitter. Elenbaas vond dat in feite ook de werktijdverkorting en de daarmee samenhangende pro blematiek eigenlijk in deze nota aan de orde moest komen, maar de voorzitter oordeelde, dat Elen baas inmiddels wel een goed ver haal had afgestoken, maar dat dit thuishoorde in de tweede kamer. Ook de Bres vond, dat daarover geen zinnig woord viel te zeggen. Een in vorige bijeenkomst nog overgebleven vraag hoeveel werkkrachten de tuinbouw ge middeld per hectare heeft, kon dhr. Kosten thans beantwoord den. Het zijn er 4 vaste minimaal, plus 1 losse kracht. Daarmee had de commissie deze proef uitvoerig behandeld. De heer Versluijs zei, hoe de vragen, suggesties, stand punten, enz. van de commissie zijn vastgelegd en aan b. en w. worden doorgegeven. Wat de herziening van het bestemmings plan 'Kom' Scherpenisse betreft, gaat het maar om een tweetal on derdelen, merkte de heer Versluijs op. Dat is het vastleggen van het win kelconcentratiegebied en de aan passing volgens opmerkingen van het ministerie van Volkshuisves ting. Het winkelgebied omvat een ge deelte Spuidamstraat, de Hoge Markt, Kerkstraat, Lage Markt en nog een stukje Weststraat. Middenstandsvertegenwoordiger M.C. Hage meende, dat het ge wenst kon zijn in verband met de rijwielvestiging Laroqy de West straat nog wat verder door te trekken. De voorzitter vond, dat hier dan echter nog te veel huizen zitten, waarin dan ook vestigingen mogelijk zijn. De commissie ziet dan ook af van de suggestie Hage, die ook vraagt wanneer men de geplande woningbouw denkt te realiseren. De heer Versluijs ver onderstelde dat het nog wel een hele tijd zal duren, want de ge meente heeft nergens zoveel bouwgrond liggen als in Scherpe nisse. Verder heeft de commissie geen opmerkingen over dit plan Kom. Na de nota bewoningspatroon 1978 is er thans een nieuwe ver schenen. In de evaluatienota con stateert de PPD dat de groei van de bevolking in Tholen en Sint Philipsland te groot is geweest. Gelukkig was dat vooral in de kern Tholen het geval. In komen de jaren zal de omvang woning bouw belangrijk afnemen tof on geveer 0.6 procent per jaar. Over igens spreekt de evaluatienota niet meer over een maximale ont wikkeling van het inwonertal, zoals dat enkele jaren eerder wel het geval was. Ook de maximale getalsmatige groei wordt niet meer aangegeven. B. en w. van Tholen vinden dan ook, dat de PPD een reuze ommezwaai maakte. Overigens ten goede wat de Thoolse opninie betreft. De beperking dat Stavenisse, Sint Annaland, Poortvliet en Oud- Vossemeer slechts natuurlijke groei mochten opvangen is er nu uit. Er is weer wat meer vrijheid, blijheid. Dat was voor commis sielid de Bres dan ook aanleiding om te constateren, dat de vorige nota Tholen vrijwel' wordt ge volgd, zodat er voor hem geen aanleiding is nog over deze nota te discussieren. Dhr. Snoep infor meerde hoeveel werklozen er zit ten in het vestigingsoverschot om zich vervolgens af te vragen of de gemeente niet moet ophouden, steeds maar meer in de kern Tho len te bouwen, terwijl straks de scholen in de kleine kernen ver kommeren. De voorzitter ant woordde dat verhoudingsgewijs de laatste tijd veel meer in de kleine kern is gebouwd, dan de vraag in Tholen was. Dat deed de Wilde informeren of er dan nu leegstand is in die kleine kernen. Versluijs antwoordde dat zulks alleen in Sint Maartensdijk het geval is. Kosten meende dat de vraag of men al dan niet wilde groeien be langrijk is. Het lid Aarnoudse vond het logisch, dat de vraag naar huizen in de grote kernen groter is, want daar zijn de beste voorzieningen. De voorzitter meende dat dit toch ook maar iets is van de laatste jaren, maar in het algemeen willen degenen die in Bergen werken het liefst in de kern Tholen wonen. Hij zou het tot dusver door de raad gevoerde beleid ten aanzien van de wo ningspreiding willen continueren, maar niet forceren. Overigens vverd in dit kader ook de leeftijd sopbouw wel van belang geacht. Dhr. Kosten vond dat men niet krampachtig aan het een of het ander moet vasthouden, maar zich aanpassen naar wensen en ontwikkelingen. Overigens kon de commissie met het eerste com mentaar van b. en w. instemmen. De heer Snoep informeerde of bij restauratie van de molen te Sta venisse wat nog wel een tijd kan aanlopen niet tevoren scholing kan plaatsvinden van enkele jon gere werkzoekenden. De voorzit ter betwijfelde dat, maar zei dat hierover ook in de raad is gespro ken (zie elders raadsverslag). De heer Elenbaas informeerde of in Tholen de Botermarkt al of niet voor verkeer wordt gesloten. De voorzitter antwoordde dat is overlegd met een flinke deputatie Thoolse middenstanders en nu is het college voornemens de Boter markt niet voor verkeer te sluiten. De winkeliers vonden dat het te veel het gezicht van een woonerf kreeg, maar er komt een stuk uit leg over de Botermarkt situatie. Op een andere vraag van Elen baas bleek, dat de verkeersafslui- ting Kerkstraat proef weer is ver lengd. Niet tevreden over een antwoord van b en w over de brandbeveili ging in de N.H. kerk te Tholen is raadslid P. van Belzen zelf op on derzoek gegaan. Hij informeerde bij de Rijksdienst voor de monu mentenzorg en kreeg het resultaat van een onderzoek op 10 novem ber 1982 toegestuurd. W.J. Visser adviseerde toen de doorgebrande compressor van de sprinklerin stallatie te vernieuwen voor 3000 gulden. Lekkages in het sprin- klernet kon hij niet constateren. Afpersen onder luchtdruk leek Visser de enigste mogelijkheid, wat 1200 gulden zou vergen. Voor het overige dienen de roestplek- ken op het sprinklernet te worden schoongemaakt en geschilderd. Het zou geen overbodige luxe zijn om de gewelven in de kappen schoon te maken van vuilopho- pingen j^d. De installatie in kerk en toren is qua schilderwerk re delijk, behalve dan de roestvor- ming op sommige plaatsen. De zekeringsplaatjes van de sprin klerkoppen zijn waarschijnlijk iets in temperatuur verhoogd door —^orjosie, maar dat is niet be zwaarlijk, aldus dhr. Visser "vari rpönumëntenzorg: c Raadslid van Belzen heeft dat ad- Vies aan b en w overhandigd. Hij constateert met enige verwonde ring, dat de eerdere gegevens van b en w afwijken van monumen tenzorg. "Gezien het feit, dat u volgens de antwoorden op mijn vragen met monumentenzorg hebt overlegd, bevreemdt het mij, dat u niet over deze gegevens be schikte", aldus van Belzen, die van b en w een heroverweging verwacht. B en w wezen verbete ring namelijk eerder af omdat de kosten 26.000 gulden zouden zijn. Van Belzen Tiield een krachtig pleidooi om het verzoek in te wil ligen. "Ik heb me in deze zaak nogal verdiept omdat je midden in de problematiek van de kleine basisschool zit met klasjes van nog geen tien leerlingen. Een school met minder dan 41 leerlingen krijgt volgens de rijksnormen geen stencilmachine. Dat is een luxe. Stencillen voor minder dan tien leerlingen is ook veel te duur. Het moderne onderwijs is hele maal ingesteld op losbladige sys temen. Met het experiment fun derend onderwijs FORT hebben we als gemeente dit zelf gestimu leerd. Het verzoek komt me zeer sympathiek over. De school wil het stencilapparaat inleveren en als ik de bedragen bekijk, gaat het om een fotocopieermachine van beperkte omvang. Er is volgens mij geen sprake van overschrij ding van de normale eisen. De tijd dat copieerapparaten tot de luxe behoorden, is voorbij. Hetzelfde probleem heeft zich de afgelbpen jaren voorgedaan met stencilma chines, filmprojectoren, t.v.-toe- stellen, enz. Dat is een kwestie van aanpassing", aldus Van Belzen. Mevr.Deurloo(CDA) zei het met haar collega eens te zijn. "De uit gevers leveren zelfs materialen, vrij van auteursrechten om te kunnen copiëren" De Bres(PvdA) daarentegen waarschuwde voor precedentwer king. Aarnoudse(SGP) infor meerde nog naar een rapport van de inspectrice, maar dat bleek er niet te zijn. "We kunnen een gedeelte van de betogen onderschrijven, maar het gaat om de pure financiële gevol gen", zei wethouder Versluijs. "Verruiming van het begrip nor male eisen wordt door de kring van inspecteurs vastgesteld. Wij hebben met bezuinigingsmaatre gelen van het rijk te maken en de gemeente kan niet voor de aan schaf van een fotocopieermachine opdraaien. Dan zouden ook de bezuinigingen van het rijk door lagere overheden teniet worden gedaan. Overal wordt pijn gele den door de bezuinigingen. Met betrekking tot het kleine leerlin gental krijgt de r.k.school toch al extra bijdragen. Wanneer u een kleine school wel een fotocopiee rapparaat toestaat en een grote school niet, is 'er sprake van rechtsongelijkheid. U hebt dan geen been om op te staan. Als vermeerderingsapparatuur vervangen moet worden, dient dat uit de normale exploitatie te ge beuren. Daar hebben we ook geen moeite mee. Nu vraagt de r.k.school vier keer zoveel als de normale aanschaf van een sten cilmachine. Uit de verkoop van de eigen machine kan men 1200 gul den opstrijken en met 3300 gulden gaat het dan om 4500 gulden voor een nieuw fotocopieerapparaat. Alles mag niet gecopieerd wor den, maar als men lesmateriaal kan uitsparen, valt het (e bestude ren. De opmerkingen zijn ook zinnig genoeg om te kijken wat er passend is voor een kleine school", zei wethouder Versluijs. Mevr.Deurloo nam genoegen met die toezegging, maar Van Belzen bleef als enige tegen de weigering van b en w. Hij liet nog weten, dat de chr.school in St.Annaland al geruime tijd een fotocopiee rapparaat heeft, de m.l.k.-school de Veste in Tholen zelfs twee. De wethouder van onderwijs was daarover niets bekend, ook niet over de o.l.s. in Oud-Vossemeer, waarvan Van Belzen dacht dat daar ook een fotocopieermachine was. De Bres informeerde nog naar aanvullende faciliteiten om de pijn van het verdwijnen van het FORT te verlichten. Versluijs zei telefonisch de toezegging van het ministerie gekregen te hebben voor 10.000 gulden. Dat komt overeen met 30 taakeenheden, terwijl er voorheen bij het voort gezet onderwijs 99 waren. Voor het basisonderwijs is nog niets toegezegd, hoewel maandagmor gen nog getelefoneerd was. De Bres reageerde ook op het ar tikel 'Thoolse scholen krijgen klappen' in de Eéndrachtbode van 28 april. "De voorlichting van de gemeente heeft tot misverstanden aanleiding gegeven. Verder heeft in de ontslagbrieven aan de be trokken onderwijskrachten elk woord van waardering ontbro ken", zei het PvdA-raadslid. "Dat plachten we in de regel wel te doen en als dat in de haast ver zuimd is - het moest voor 1 mei - wordt dat alsnog goedgemaakt. In het EB-artikel stonden geen on juiste dingen. Het was nogal ri goureus, maar 't was wel de waar heid", aldus Versluijs, die nog opmerkte, dat deze informatie aan de E.B. paste in het kader van de wet openbaarheid bestuur. De raad stemde in met het aan brengen van optimaliseringsap- paratuur bij. de verwarmingsin stallatie sin gymnastieklokalen te Tholen(Zoekweg), Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en Oud- Vossemeer. Van Gorsel wees nog op de slechte kachel in Oud-Vos semeer, waar de zolder in het ha veloze gebouw ook zeker hersteld zou moeten worden. Wethouder L.J.Koopman, die la ter de raadsvergadering verliet voor een belangrijke vergadering over de indeling van gezond heidsregio's, antwoordde dat de kachel nog zo slecht niet was. "De schakelaar wordt veel misbruikt, waardoor er veel onregelmatig heid in warmte is." Met de nieuwe apparatuur zijn de c.v.pompen en -ketels alleen in gebruik als het werkelijk nodig is. Het aanbrengen van een be schermlaag in de zwembaden Tholen en St.Maartensdijk voor respectievelijk 50.000 en 33.000 gulden kreeg ook ieders instem ming. "Wij zouden tegen moeten stemmen gezien de zondagopen stelling, ware het niet, dat er een goede zwemvoorziening moet zijn. Maar we hebben wel princi piële bezwaren", liet SG P-raads lid Rijnberg weten. Hij had bij de twee offertes er maar één met garantie gezien. Volgens wethouder Koopman hadden beiden dezelfde verfle- verancier, zodat de garantie ook met de ander besproken zal wor den. De betonbehandeling is nodig om hoge herstelkosten te voorkomen. Een belangrijk deel van het werk bestaat uit het gritstralen van be- tonoppervlakten. De eerste braderie op Tholen en St. Philipsland werd zaterdag in Oud-Vossemeer een groot succes, alleen al, omdat het tussen de vele regen door, droog bleef. De foto vanuit de Vossenkuil geeft een in druk van de avonddrukte op het plein aan de Raadhuisstraat. Wanneer de braderie van de win keliersvereniging en een flink aantal sportverenigingen en de drie lagere scholen maatgevend is voor wat er in de loop van de ko mende weken op dat gebied in het Thoolse verder nog staat te ge beuren, dan kan men al conclu deren dat er onder de Thoolse bevolking nog steeds een levendi ge belangstelling bestaat voor dergelijke activiteiten. Het is een evenement dat zeker in het leef patroon van de kernen thuishoort. Zaterdag mocht men zich zelfs in een internationaal publiek Ver heugen, want in de middaguren streek er in ons dorp een bus Duitse toeristen neer. Ze ver maakten zich ongeveer anderhalf uur uitstekend. De chauffeur be titelde het als een leuk uitstapje tijdens het bezoek aan Holland. Daarnaast gaf het milde lenteweer de organisatoren geen reden tot klagen. In de middaguren genoten de vele honderden bezoekers op het Marktplein van een zacht zonnetje. Tegen de avond trok een grijs wolkendek over de braderie. De lading werd echter keurig vastgehouden. Met op de achter grond de tonen van O.V.M., voornamelijk die van de boeren- kapël; #as het göëd vertoeven op déze éérste Thoolse braderie. Het De raadsleden Van Belzen en Aarnoudse plaatsten maandag middag wel vraagtekens bij het extra krediet van ƒ9247,10 voor de nieuwe brandweerauto in St.Annaland. Dat bedrag was ge splitst in 5423,90 voor gestegen prijzen sinds de eerste offerte van garage P.Dekker en Zn., terwijl het andere deel betrekking had op verhoging van het dak. "Welke functie heeft de regionale brandweercommandant hierbij vervuld? Zijn er geen eisen be kend? De ambtelijke adviezen waren er niet allemaal en nu krijg je achteraf moeilijkheden. Er worden toch wel meer brandwee rauto's besteld in Nederland", zei Van Belzen. Aarnoudse sprak van een 'vreem de, raadselachtige' zaak en een 'hele schadelijke beweging' voor de gemeente. "Ik betreur 't dat bij de eerste offerte niet is gezien, dat er een verhoogd dak moest ko men. Bovendien is er voor de ge meente door dat lang wachten een prijsverhoging van 5400 gulden. Daarover is wel opheldering no dig", vond de SGP-fractievoorzit- ter. "We zitten met daken blijkbaar altijd slecht", merkte raadslid De Bres op. Wethouder Versluijs, die burge meester Baerends als raadsvoor zitter verving, erkende, dat het inderdaad veel te lang geduurd had. Met name door de keuring van de pomp was er vertraging ontstaan. De burgemeester had steeds aangedrongen op voortva rendheid, maar hij heeft 't niet kunnen forceren. De prijsverho ging mag op grond van de Bovag- voorwaarden. De regionale brandweercommandant heeft een adviserende taak, er is ook een lijst van eisen, maar een brand weerauto is geen serieprodukt. Zo'n wagen is afgestemd op de vraag van de plaats waar hij moet functioneren. Het is een investe ring voor een reeks van jaren, zei wethouder Versluijs. Van Belzen had vernomen, dat de afschrijvingstermijn van brand weerauto's gezien de grote inves tering was verhoogd van 10 naar 15 jaar. Niemand had tenslotte bezwaar tegen het extra krediet, al was er over deze Fiat brandweerwagen ook geen woord van enthousias me te horen. legde de middenstanders zeker geen windeieren. Er werd name lijk een goede omzet behaald. De gulheid van de consument werd gehonoreerd met een gratis lot bij besteding van iedere vijf gulden. Vervolgens kon men raden naar het gewicht van een onvervalst stijloorvarken, dat menige oudere bewoner vaak zelf op stal heeft gehad in de tijd dat men zich op die manier regelmatig voorzag van een stukje vlees, spek of worst. De meningen over het gewicht liepen gezien de vele discussies - al dan niet onder het genot van een glassje gerstenat - nogal uiteen. Er werden zelfs onderlinge wedden schappen afgesloten. Aan het einde van de braderie bleek dat Dick Vaders er met 128 kg. en 750 gr. het dichtste bij zat. De eerst komende maanden hoeft Vaders zich niet druk te maken over be leg. Andere gokkers zaten met 128 kg. ook bijzonder dicht in de buurt van het juiste gewicht. Het spreekwoord 'de appel valt niet ver van de boom' ging goed op, want enkele jaren geleden won vader Jaap Vaders, samen met Adrie Havermans Lzn., een big op een bazar van v.v.Vosmeer. Zij raadden toen het juiste gewicht. Er moest echter nog wel wat voer aan te pas komen voordat het beestje slachtrijp was. De sport verenigingen op de braderie ge noten eveneens een flinke be langstelling. De drie lagere scho len pikten eveneens hun graantje mee. Velen gingen met een prijs naar huis van dé ringloterij in de stand van dé algeméne vrouwèri- "bond, het rad van avontuur en hét eieren gooien bij O.V.M., het ku bus gooien bij de Pluus, het 'kreukels'-raden bij 't Scharretje, de schiettent en het prikbord van de judovereniging, het envelop- penspel van v.v.Vosmeer en de verrassingseieren van de Vogel vrienden, die ook lieten raden naar een levensmiddelenpakket. Voor pechhebbers en geluksvo gels was er aan het eind van de braderie nog een bloemetje voor een zacht prijsje bij de stand van bloemisterij Kouwen. De niet verkochte flora werd tegen sterk gereduceerde prijzen verkocht. Zo werd het voor velen een bloemrijk slot. Voor de organisatoren was er de zekerheid dat er goed was ge boerd en dat de goodwill van het eigen publiek weer flink is opge vijzeld. "In een tijd van bezuinigingen is er sprake van een royale opzet", zei raadslid K.A.Heijboer over de verbouw van het dorpshuis in St.Annaland tot bibliotheek. "De plafonds moeten helemaal afge broken worden. Kunnen die niet gehandhaafd blijven?". Ook raadslid J.L.van Gorsel had zijn vraagtekens: "De keuken wordt gesloopt en elders wordt er een nieuwe keuken gebouwd. Moet dat nou? Ik heb er ook weinig in zicht in, wat de bibliotheek zelf wil", aldus het VVD-raadslid. "En hoeveel komt er n?g bij van in richtingskosten?", vroeg Heijboer. J.de Bres had dat er nu ook liever bij gehad. Hij hield bovendien zijn hart vast ten aanzien van de komende bezuinigingsmaatrege len voor de bibliotheken. In de begroting is 150.000 gulden geraamd voor de verbouwing van het huidige dorpshuis, dat na de opening van 'de Wellevaete' be schikbaar komt voor de biblio theek. Die zit al jaren in een hou ten noodlokaal. De datum dat dit gebouw weg moest, is al lang ver streken, zei wethouder Versluijs. Hij deelde mep. dat, b en w aan vankelijk dezelfde bezuinigingsi.- - deëen als Heijboer en Van Gorsel hadden. Toch bleek handhaving onmogelijk. De verlichting in de bibliotheek eist een hele andere opzet dan momenteel in het dorpshuis. Bij verwijdering van de lampen ontstaan .er gaten in het plafond, zodat vernieuwing noodzakelijk is. In de verbouw zit ook de vaste inrichting als vloerbedekking, vi trage en zonwering, maar nog niet bekend is, hoeveel geld er met meubilair, kasten en balie ge moeid is. Daarover vindt nog overleg plaats met het Thoolse bibliotheekbestuur en de provin ciale bibliotheek. Wel komen er kasten uit de Twee Stoven in Tholen naar St.Annaland omdat Tholen te zijner tijd een nieuwe bibliotheek van 600.000 gulden krijgt. fr r f a a I Volgens het .woordenboek der Zeeuwse dialecten is een wéérs'öód een slechts gedeeltelijk zichtbare regenboog en dat is een teken van slecht weer. "Vanaevend waster weer een wéérs'öód te ziejen, me krieg'n nog meer buujen", maar wie heeft dit voorjaar dat wéérs'öód gezien? Een jaar of twee, drie geleden herinner ik me dat wel. Toen was er een wéérsóöd te zien en zelden is er in mei zoveel hagel gevallen. Herinnert u zich dat nog? Ongetwijfeld degenen, die veel schade kregen aan de fruitbomen. Wijze voorvaderen hebben het aan opeenvolgende geslachten overgebracht, dat zo'n schaduw-stukje-regenboog slecht weer aankondigde. Maar nu zijn het alleen maar depressies meer, die in onze zo moderne tijd, de boer van het land houden. Naar ik me liet vertellen, is het al 150 jaar geleden, toen het ook pas de tweede helft van mei was, dat er gezaaid en gepoot kon worden. Iemand zei zelfs, dat er in 1840 op de klei helemaal niet gezaaid was, terwijl 1903 en 1917 ook late jaren zouden zijn geweest. Erg is het wel gesteld in deze v.oorzomer, want een mooiere maand dair» mei is in een jaargetij niet denkbaar. Mijn goede vriend Kees, die uitermate landbouwdeskundig is, schat de kilo-op brengst-schade toch al gauw op 20 tot 25%. Dat is dan niet evenredig in geld uit te drukken voor zover het de vrije pro- dukten als aardappelen en uien betreft, maar wel ten aanzien van de granen en suikerbieten met een gegarandeerde prijsstel ling. Men kan dit gepraat over het weer wat gezeur vinden, maar op Tholen en St. Philipsland liggen we nu eenmaal vrijwel allemaal buiten Niet alleen die boer en de volkstuinder, maar ook het gehele bedrijfsleven. Gelukkig maar, dat de spanningen van de jongeren die examens moesten afleggen, voor het grootste deel zijn weggeebt. Bijna zijn we toe aan de Pinksterdagen, 't Lijkt een vreemde wens, maar hopelijk hebben de boeren het dezer dagen zp druK, dat ze zich die Pinksterdagen zullen moeten uitsloven. Uiteindelijk willen we toch immers allemaal dat de akkers weer vruchten geven. Zo komen we dan ongemerkt toch weer terug op het gesprek van de dag: was het nu een wéérs'öód of een langdurige depressie. Het doet er weinig toe, maar 150 jaar terug moeten voor soortgelijke weersomstandigheden is toch wel een bijzon derheid. We moeten er maar het beste van hopen. Goede, dat zijn dan dan zeker droge Pinksterdagen, gewenst door een op recht meelevende Jan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 11