Jachtschietbaan geopend Uitstel Oesterdam pijnlijke schok ja □3 Afvalgedoe Nieuwe subsidienormen erg moeizame operatie BOUMAN POTTER Zaterdag braderie in Oud-Vossemeer i-M 5"S Woensdag 11 mei 1983 39e jaargang no. 26 Verontrustend laat Verzetskruis WOUTERS EN VOS Welzijnscommissie Flipland sprak drie uur De welzijnscommissie in St.Philipsland slaagt er maar moeilijk in om nieuwe subsidienormen vast te^tellen. De stapel papier wordt alsmaar dikker, het aantal uren dat er al over gesproken is, groeit nog steeds, maar ook maandagavond kwam men na drie uur vergaderen niet tot afgeronde conclusies. Zangverenigingen Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Zo vindt U Albert Heijn Tholen Kotterstraat 61 (Dalempolder) Tholen DEZE WEEK Alcoholcontrole met 27 blaastests Een begrip ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. voor kwaliteit en service! VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer Het was 7 april, toen we in deze kolom opmerkten, dat het voor de boeren dit jaar een latertje zou worden. Dat was niet zo profe tisch, want als er 7 april - in dit geval ook na de vroege pasen nog vrijwel niets in de grond zit, mag er al van een latertje worden ges proken. De weersomstandigheden waren toen ook reeds van dien aard, dat het nog wel een week zou opschuiven. Geen enkele landbouwer had toen echter vermoed, dat het op nieuw meer dan een maand zou uitlopen en deze week komt men nog niet aan de grond. Daarom moet dat latertje van april worden veranderd in verontrustend laat. Van het weinige dat aan aardap pelen in maart niet onder plastic toch werd gepoot tegenover het vele dat nog moet gebeuren, bes taat een zodanig verschil als bij ons weten niet eerder voorkwam. Een zoo groot verschil, dat het straks niet onmogelijk is, dat de ene vroege teler aan het rooien is, terwijl de andere boer aan het poten is. Daarom een uitzonderlijk voor jaar, waarvan slechts kan worden gehoopt, dat het in het vergader seizoen komende winter geen doorlopende klacht zal zijn. Er komt meer bij kijken dan de latere inzaai en dus ook de on herroepelijk latere groei. De blaadjes schieten als het ware op het aardappelpootgoed. Hier en daar moet zelfs nog kunstmest worden gezaaid en wat er wel tij dig kwam, zal aan werking heb ben ingeboet als er werkelijk kan worden gezaaid. Voor degenen, wiens boterham in de polder ligt, is dit anders zo prachtige jaargetij een sombere periode. Het geduld wordt al te zwaar op de proef gesteld. Ook bij de optimist, want de echte groei is er maar een korte periode in een jaar. Voor wat de uien betreft, wordt nu al een gewas met de zo genaamde stijve nekken voorzien. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft laten weten, dat de boeren mede door het teleurstellende prijsverloop van aardappelen en uien onder extra spanning staan. Ook veehouders komen in de problemen en bij de fruitteelt is men niet gerust op de vruchtzet ting. Om van onkruidbestrijding nog maar niet te spreken. Menige akker ziet medio mei nog groen van het onkruid en niet groen van de uit de grond spruitende gewas sen. Een voorjaar zoals weinig boeren zich zullen herinneren. Tholen en St. Philipsland behoren ditmaal zeker niet tot de beste Zeeuwse, laat staan Nederlandse akkerbouwgebieden. Er moet in verhouding tot andere streken nog veel gezaaid en gepoot worden. Regenmeter Martien Ligtendag uit de Winkelzeeseweg bij St. An- naland illustreerde ons desge vraagd de overvloedige regenval met cijfers. Elke vijf dagen geeft hij zijn nauwkeurige bevindingen door aan het KNMI in de Bilt. De maand maart van dit jaar léverde 63.4 mm neerslag op tegenover vorig jaar 52 mm. In april is er rond St. Annaland 110 mm uit de lucht komen vallen, ten opzichte van vorig jaar in de zaaimaand bij uitstak maar 37.1 mm. De eerste tien dagen van de meimaand le verde met vorig jaar minder ver- verschillen op: nu 20 en in 1982 waren dat 18 mm. Trouwens, deze 20 mm zouden de boeren hele maal niet erg gevonden hebben, als alle vruchten boven de grond kwamen. Dan kan een mei-re gentje juist de groei enorm bevor deren bij een temperatuur van boven de vijftiengraden. Maar van dit alles blijft men tot dusver verstoken. Het is allemaal veron trustend laat voor de landbouw. Als enige plaats in onze streek wordt er in Tholen op 4 mei een officiële Dodenherdenking gehou den. Dat gebeurde ook woensdag avond weer in aanwezigheid van zo'n tweehonderd belangstellen den. 't Was om acht uur echt twee minuten stil op deze schaarse, zonnige avond. Je hoorde de vo gels fluiten en de vlag, die halfstok gehesen was, wapperen. Naast ou deren, waren er ook veel jongeren aanwezig om de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog te her denken. Acht leden van het Thoolse Korps Nationale Reserve hielden de do denwacht bij de vlag, waar de be volking bloemen kon leggen. Drumband en harmonie van Concordia begeleidden burge meester Baerends en wethouder Versluijs met hun echtgenotes, alsmede het bestuur van de Vere niging Thoolse Stadsactiviteiten vanaf de Eendrachtsweg naar de Markt. Er was klokgelui vanaf de Grote kerk. Concordia speelde enkele koralen van Bach, waarna J. Geuze met 'The last post' de twee minuten stilte aankondigde. Daarna klonk het Wilhelmus. Aansluitend legden burgemeester en mevrouw Baerends een bloe- mentak namens het gemeente bestuur, wat ook gebeurde door het bestuur van Stadsactiviteiten. Het Gereformeerd Gemengd Koord Canticum zong o.l.v. Iz. Riedijk 'Ecco Guomodo Moritur Justus' en 'Wilt heden nu treden'. Na de sobere, indrukwekkende plechtigheid brachten de bestuur- "De gemeenteraad van Tholen is ernstig ongerust over uw overwe gingen, de Oester- en Philipsdam in een later stadium aan te leggen. Met het uitstel zouden naar onze stellige overtuiging een veelheid van vitale belangen worden aange tast." B en w schrijven dat namens de gemeenteraad in een brief aan de minister van verkeer en water staat. Deze zaak is al diverse keren in raadscommissies en in de ge meenteraad zelf naar voren geko men. Gewezen wordt op de 'dringende behoefte dat het eiland Tholen op een doelmatiger wijze ontsloten wordt'. "De geïsoleerde positie is oorzaak geweest van een achter blijvende ontwikkeling op Tholen met als exponent, het hoge wer kloosheidspercentage van meer %an 20%. Dat wijkt in ongunstige zin af van het landelijk gemiddel de. De weg over de Oester- en Philipsdam zou het isolement de finitief opheffen, als gevolg waar van een basis zou ontstaan voor een gezonde en evenwichtige ont wikkeling. Een belangrijke bar rière zou worden weggenomen voor de vestiging van bedrijven die van de excentrische ligging nadelen verwachten voor expan sie-en afzet. De totstandkoming van de nieuwe wegverbindingen zou indachtig de stelregel dat ver keersverbindingen in dwarsrich- ting isolerend werken en in leng terichting communicerend, het gebied aantrekkelijker maken als woongebied en aanmerkelijk meer impulsen bieden voor nieu we bedrijven, recreatie en toeris me. Ook het bestaande bedrijfs leven zou bijzonder gebaat zijn met betere ontsluitingen en direc tere wegverbindingen. Volgens een berekening van de Kamer van Koophandel levert een weg over de Oesterdam alleen al voor de bestaande Thoolse bedrijven een financieel-economisch voordeel op van ruim 5.5 miljoen gulden. Het is niet overdreven als wij zeg gen, dat uw overweging om de aanleg van de Oester- en Philips dam uit te stellen, voor ons een geduchte en pijnlijke schok was. Zeelhnd in het algemeen en Tho len in het bijzonder, dreigen de dupe te worden van de grote in vesteringen - waartoe in verband met boven-regionale, zelfs mon diale milieubelangen werd beslo ten - zonder dat de lokale overhe den die oplossing onderschreven. Wij verzoeken u met klem en in dringend, uitstel van de Oester- en Philipsdam niet in overweging te nemen", aldus b en w van Tholen. In de brief aan de minister wijzen ze nog op de zoet water belangen van de landbouw en het verlies van 300 arbeidsplaatsen in de Thoolse oester- en mosselcultuur in de zestiger jaren. Met een geweldige kracht spoot het water dinsdag 3 mei in één van de binnenvaartsluizen op het wer- keiland van de Philipsdam. En zoals we vorige week foutief meld den gebeurde dat niet met 3000 kub water per minuut, maar per uur. Momenteel staan de vloeren in beide binnenvaartsluizen net onder water en daarmee is de wa terstand ongeveer 5 meter beneden N.A.P. De riolen zijn bijna vol. De vloeren in de jachtsluizen staan sinds deze week eveneens onder water en volgens voorlichter dhr.J. van Gorp is dat sneller dan ver wacht. sleden van Stadsactiviteiten de bloemen naar de erebegraafplaats te Bergen op Zoom. Woensdag 4 mei nam dhr. N. Imandt uit Oud-Vossemeer van. de Brabantse Commissaris der Koningin dr. J. van der Harten in den Bosch een verzetskruis in ontvangst. Die onderscheiding werd posthuum verleend aan zijn broer D. Imandt, die op 26-jarige leeftijd vermoedelijk in een Duits concentratiekamp overleed. Desi re Imandt was ambtenaar op het distributiekantoor in Bergen op Zoom en daar actief in de ver zetsbeweging. Zijn naam staat ook op het monument in de Thalia- tuin. Désire Imandt werd in 1944 door de Duitsers opgepakt en naar het kamp Vught gebracht. Van daar ging hij naar het concentra tiekamp Neuengamme, waar de 26-jarige Imandt een maand voor de Bevrijding nog door lotgenoten levend werd gezien. Wat er daar na is gebeurd, blijft voor de fam. Imandt een raadsel, alle naspeu ringen bij het Rode Kruis ten spijt- Voor de gepensioneerde Oud- Vossemeerse hoofdonderwijzer Imandt was het 4 mei een indruk wekkende plechtigheid in Den Bosch, waarbij zevenhonderd mensen aanwezig waren. Er wer den ruim zestig Verzetkruizen uitgereikt. Dinsdag 17 en donderdag 1 9 mei vervallen alle spreek uren te Tholen, St. Maartens dijk en St. Annaland. Tandartsen Advertentie IM In de stadhuishal te Tholen kan iedereen op vrijdag 13 en zaterdag 14 mei terecht voor de tentoon stelling 'Afvalgedoe'. Vrijdag kan men de-expositie be kijken van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. In de maand mei gaat de ten toonstelling ook langs een aantal Thoolse scholen. Met een welgericht schot opende de uit Poortvliet afkomstige Ir.D. van Doorn zaterdagmiddag de jachtschietbaan te Sint Annaland bij de boerderij van J.C.Kooyman voor het seizoen 1983. Deze baan, in eerste instantie een paar jaar geleden opgezet door de familie Kooyman, is uitgegroeid tot een volledige en goed uitgeruste schietbaan met alle voorzieningen, die geheel voldoen aan de voor schriften van de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereni- ging(K.N.J.V.). Het initiatief van de familie Kooyman resulteerde zodoende in de eerste K.N.J.V.-jachtschiet- baan op Tholen en Sint Philips land. Het beheer van de baan is ondergebracht in een stichting van de K.N.J.V.-afdeling Tho- len/St.Philipsland. De baan is van bijzonder belang om de mensen van de jachtopleiding de beno digde schietinstructies te kunnen geven. Bovendien is het een ont moetingscentrum waar de jagers elkaar in vriendschap ontmoeten. Oefening is uiteraard de zaak waar het op de schietbaan alle maal om draait. De jagers hebben tevens de mo gelijkheid zich te bekwamen in de verscheidene klassen insigne- schieten. Er zijn mogelijkheden genoeg om de vaardigheden van de jager op peil te houden. Bij de opening van de baan door Ir. Van Doorn bestond het offi ciële gedeelte uit het schieten van een doublet kleiduiven. De wel gerichte schoten gingen gepaard met blazersklanken van het Zeeuwse Jachthoornkorps. Dhr. Van Doorn was Verheugd zaterdagmiddag in de hoedanig heid van landelijk K.N.J.V.-bes tuurslid aanwezig te zijn en niet als lid van de afdeling Tholen. Daarnaast bekleedt hij nog de functie van voorzitter van de lan delijke jachtschietcommissie. Er was grote belangstelling voor de opening van de baan. Onge veer 40 schutters gaven acte de presence. Voor de echtgenotes was er een'buksbaantje. Aan het eind van de dag werd door de K.N.J.V.-afdeling een barbecue aangeboden. Ir.D. van Doorn opent met een welgemikt schot de K.N.J.V.- jachtschietbaan op de boerderij van de familie J.C.Kooyman. V.l.n.r. een lid van het Zeeuws Jachthoornkorps, dhr.J.C.Kooy- man(voorzitter K.N.J.V.-afd. Tho- len/St.Philipsland), schutter Van Doorn en jachtschietcommissaris en baanbeheerder van de afdeling dhr.M.J.Kooyman. "We hebben nog nooit zo'n volle tribune gehad bij de welzijnscom missie! 17 belangstellenden), maar ik hoop niet dat de teleurstelling groot wordt", zei burgemeester Vogel in zijn welkomstwoord. Hij bereidde zijn gehoor erop'voor, dat de welzijnscommissie meer hardop zou denken. Er was geen voorgebakken stuk van de amb: tenaren zoals vorig jaar. Commissielid Abr. Verwijs had met ambtenaar R.J.van der Have de subsidie-aanvragen van de ve renigingen bekeken en manco's laten herstellen. Verwijs had o.a. ontdekt, dat een zangvereniging tekorten opgaf, terwijl er toch een saldo op de bank was. Hij sprak van 'een mysterie'. Volgens Van der Have werd het tekort door de leden bij- _JWOl\IINGINRICHTING~_ tl i Advertentie I.M. Advertentie IM gepast, maar boekhouder Verwijs vond dat dit dan ook als schuld op de balans diende te staan. Commissielid A.Kot bracht naar voren, dat dinerkosten toch niet voor subsidie in aanmerking moesten komen. Verwijs ant woordde, dat de gemeente indi rect inderdaad dinerkosten van een zangvereniging had gesubsi dieerd. Dit was namelijk in de contributie verwerkt en de ge meente berekende de subsidie o.a. met een percentage van de con tributie. Momenteel is de diner- bijdrage en de gewone contributie gesplitst. Kot legde ook de vinger bij de huur, waarop Verwijs nader in ging met gegevens over het N.H.verenigingsgebouw. De kerkvoogdij vraagt geen huur, maar een vrijwillige bijdrage. Twee zangverenigingen betalen 400 gulden en êên 800 gulden. Verwijs vond 't billijk, dat ook de derde maar 400 gulden zou beta len en dat de andere 400 gulden in elk geval niet voor subsidie in aanmerking zou komen. In de Wimpel zou een zangvereniging echter wel 800 gulden aan huur kwijt zijn en dat zou dan volledig gesubsidieerd worden. Aangezien de gemeente de tekorten van de Wimpel betaalt, zou dit in het voordeel van de gemeente zijn: zijn: uit de broekzak de subsidie, in de vestzak de huur. Kot wees erop, dat de vijf zang verenigingen door vaste kosten als zaalhuur en dirigent flink wat subsidie vergen. Je zou êên zang vereniging moeten hebben om de kosten te drukken, zei dhr.Quist. De burgemeester vond dat ge zien de praktijk geen reëele op stelling. Verwijs vond, dat de verenigingen meer aan de inkomstenkant moe ten gaan doen en beter op de kos ten dienen te letten. Mej.Duine waarschuwde voor contributie verhoging, want bij vier leden uit êên gezin, tikt dat hard aan. An deren vonden dat dit in de prak tijk meevalt. Vier uit êên gezin is een hoge uitzondering en er zijn ook jeugdcontributies. Uitgere kend was, dat de contributie voor de zangers 7,50 per maand be droeg. Alleen voor het mannen koor, dat minder zingt, 6 gulden. Dhr.van Strien vond 7,50 wei nig, dhr.Dupon reëel. Kot noemde de Fliplandse subsi dies vrij laag in vergelijking met Tholen. Uit berekeningen bleek, dat de zangvereniging Maranatha met 18 leden volgens Thoolse subsidienormen 2100 gulden zou krijgen en volgens de Fliplandse 923 gulden. Kortgene werd er nog bijgehaald en dan zou Maranatha 1276 gulden ontvangen dankzij een tientje kledinggeld per lid, 30% dirigentskosten, concours- kosten en een vast bedrag. Tholen werkt met 20% van de contributie, 30% van de dirigent, 50% zaalhuur plus nog concöurskosten. Ook voor VZOS met 31 Flipland se leden(de 10 niet— Fliplanders tellen niet mee voor de subsidie) werd die berekening gemaakt: 1479 volgens de Fliplandse nor men, 2550 volgens die van Tholen en 1250 naar de subsidiemaatsta ven van Kortgene. Dhr.J.Neele(de publieke tribune mag ook meepraten) merkte op, dat de zangverenigingen beter naar Tholen konden verhuizen. Hij begreep niet, waarom de wel zijnscommissie zich zo druk maakt om 3000 gulden subsidie voor totaal 117 Fliplandse zan gers. Van 4118 gulden voor streekmuseum de Meestoof wordt niets gezegd. Daar komen mis schien maar 50 Fliplanders. Wat Vervolg op pag. 11 Verontrustend laat in de Landbouw Burgers merken menselijk ge zicht van nieuwe politiecom- mandant Jachtschietbaan KNJV in St. Annaland nu officieel Slechts 1 hoorzitting per kern over nieuw Welzijnsplan Uitstel Oesterdampijnlijke schok Jagers streven naar wildbe heereenheid Nieuwe subsidienormen in St. Philipsland moeilijke operatie Vlaams koor oogstte Thoolse lauweren Jachthond Blair internatio naal kampioen Muziekfestijn in de Smalstad Serien Noordijke 20 jaar in SPS 1 Morgen Eendrachtcup VRIENDELIJKE WOOR DEN ZIJN SLEUTELS DIE OP ALLE SLOTEN PASSEN Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Het braderieseizoen op Tholen en St.Philipsland wordt zaterdag geopend in Oud-Vossemeer met tal van stands van winkeliers en verenigingen. Van 's middags half twee tot 's avonds negen uur bent u hartelijk welkom. Oud-Vossemeer bijt zoals al en kele jaren gebruikelijk is, opnieuw de spits af met de braderie. Naast 24 middenstanders!zie de speciale informatiepagina in deze E.B.) geven er diverse verenigingen acte de presence met verschillende at tracties. De Algemene Vrouwenbond heeft een ringenloterij, Oud-Vos- semeer's muziekvereniging ver zorgt het rad van avontuur en eierengooien, de Vogelvrienden hebben verrassingseieren en de verloting van een levensgroot le vensmiddelenpakket, v.v.Vos- meer het enveloppenspel, de jü- dovereniging het prikbord en de schiettent, visclub 't Scharretje het 21-en spel en kreukels raden en peuterspeelzaal de Pluus kubus sen gooien. De hoogste klassen van de drie lagere scholen hebben eveneens een zevental attracties te bieden. Bezoekers van de braderie hoeven niet met lege handen naar huis te gaan, want bij aankoop van vijf gulden kan men raden naar het gewicht van een levend varken, dat 's avonds bij het juiste aantal kilo's meegenomen kan worden. De middenstandsvereniging hoopt op goed weer, zoals beide voorgaande jaren, om het evene ment te doen slagen. Mogelijk dat het gelijktijdig plaatsvinden van de Tholencup-tournooien voor A-junioren en E- en F-pupillen op sportpark de Vossenberg voor een extra toeloop zorgt. Bij een alcoholcontrole in de nacht van zaterdag op zondag is aan vijf automobilisten een rij verbod opgelegd, waarna er voor twee proces-verbaal werd opge maakt wegens het rijden onder invloed van alcohol. De politie controleerde bij St.Maartensdijk, Scherpenisse, Oud-Vossemeer en Tholen. Van 27 bestuurders werd de blaastest afgenomen. Eén bleek er geen rijbewijs te hebben, vier een gladde band en één een lekke uitlaat. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL.(01670)6 33 85. Advertentie I.M. Dick Bax Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1