THOLENDERWIJS WAAROM IS'N SONY VIDEO BU DE BONDSSPAARBANKZOGOEDKOOP? 81,97 NATIONALE MOLENDAG 7 MEI HET VERMOLMDE VOETSTUK informatierubriek van de gemeente tholen WIJZIGING OPHAALSCHEMA REI NIGINGSDIENST I.V.M. HEMEL VAART BEHOEFTE-ENQUETE BAANLOZEN- PROJECT SCHEMA VEEGBEURTEN IN MEI MET INGANG VAN 9 MEI TEN TOONSTELLING "AFVALGEDOE" OP THOLEN HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING ONTWERP BESCHIKKING INKOMSTENBRIEFJES W.W.V. en R.W.W. VERKRIJGBAAR OP POST KANTOREN. AANVRAGEN GEBRUIK SPORT- EN GEMEENSCHAPSCENTRUM "MEULVLIET" SEIZOEN 1983/1984 "PLAAGDIEREN IN HUIS OF BEDRIJF? KOSTELOOS ADVIES" Donderdag 5 mei 1983 EENDRACHTBODE WELKOM SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING InUL ^paocUxctarX Ito»- cx/v«g bcvjaa/i, OVERDENKING PAASOPDRACHT PER MAAND Wie 'n lening bij de Bondsspaarbank afsluit is altijd erg voordelig uit. Ten eerste, omdat wij 'n zeer lage rente berekenen. En ten tweede, omdat wij bij een lening ook wel eens nee verkopen. Niet omdat we u geen video gunnen, maar wel omdat u voor een video niet in de financiële problemen moet komen. Kom 'ns praten. Ook als uw voorkeur niet naar 'n Sony video uitgaat, U zult dan één ding merken: bij ons is 'n lening nog te betalen. BONDSSPAARBANK Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 - 5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 landelijke fietsdag Molenroute eiland Tholen verkrijgbaar Molens, klompen, tulpen, kaas, voor de buitenlander al te vaak de nationale symbolen van Ne derland. Veel te eenzijdig, maar we maken het er zelf wel eens naar met onze propaganda. De molens lenen zich nu eenmaal erg goed als blikvanger op reisfolders in de reclame. ZT «a <t> 00 CD 0) 3 1 3 «O =3 <D o 3 S o a. 2 zj Er. (D cv pj tst 5 3 De molen moet eens een belangrijke plaats in ons volksleven hebben ingenomen. Er waren er duizenden en ze deden trouw het zware werk voor ons. Maar hoe is het nu? Als energiebron spelen zij geen reëele rol meer, waardoor zij ook uit ons dagelijks leven verdwenen zijn. Het zijn bezienswaardigheden geworden. "Bezienswaardigheid" is het juiste woord: zij zijn in alle opzichten o de moeite waard bezien te worden. Daarom wordt ook jaarlijks de Nationale Molendag georganiseerd. Tij dens de molendag van zaterdag aanstaande zullen de draaibare molens op Tholen (6 van de 9) in bedrijf zijn. Dat zijn "de Korenaar", te Poortvliet, "de Hoop" in Tholen, "de Jager" in Oud-Vossemeer, de standerdmolen in Sint-Annaland, "de Vier Winden" in Sint-Annaland en "de Korenbloem" te Scherpenisse. Het is een goede traditie ge worden dat de Nationale Molendag samenvalt met de Landelijke Fiets dag. De A.N.W.B. zet in samenwerking met andere organisaties voor die dag een aantal prachtige routes uit, waarvan er ook vele langs molens voeren. Inlichtingen daarover zijn verkrijgbaar bij de A.N.W.B.- en V V V.-kantoren. Om de aandacht op de Thoolse molens te vestigen is door het gemeentebestuur van Tholen een "Molenroute eiland Tho len" uitgezet, in die zin een route dat u zelf bepaalt op welke wijze u naar de verschillende Thoolse kernen rijdt, doch de folder geeft infor matie over de verschillende molens. De route is verkrijgbaar op het gemeentehuis in Sint Maartensdijk. In verband met Hemelvaartsdag op donderdag 12 mei a s. zal het huisvuil in de kernen Sint-Annaland en Scherpenisse worden opge haald op vrijdag 1 3 mei. De gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" is op donderdag 1 2 mei de gehele dag gesloten. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 9 mei 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00 - 1 2.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10 30- 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Medio april heeft het gemeentebestuur een vregenlijst verspreid onder meer dan 400 R.W.W.- en W.W.V.-uitkeringsgerechtigden. De Thoolse baanlozen werden op die manier in de gelegenheid gesteld aan te geven aan welke projekten zij de voorkeur geven in het kader van het Baanlozenprojekt Tholen. Inmiddels hebben bijna 200 mensen deze vragenlijst ingevuld en teruggestuurd en nog komen dagelijks formu lieren binnen. Voorwaar een prima resultaat. Volgende week hopen wij u in deze rubriek de uitslag van de behoefte-enquete te kunnen mee delen. Uit de tot nu toe binnengekomen vragenlijsten hebben wij kunnen oppikken dat ongeveer 100 mensen te kennen hebben gegeven aan het Baanlozenprojekt te willen meedoen. Zoals verwacht lopen de behoeften van de baanlozen nogal uiteen. Desondanks zijn er mogelijkheden om een dusdanig pakket samen te stellen dat elke belangstellende aan zijn trekken komt. Op dit moment zijn verschillende projekten in voorbereiding, waarvan enkele op korte termijn uitgevoerd kunnen worden. Om het welslagen van de projekten te bevorderen wordt spoedig persoonlijk kontakt op genomen met een aantal baanlozen die te kennen hebben gegeven een projekt te willen leiden. In overleg met de projektleider Toon Jansen kan hieraan nadere invulling worden gegeven. Daarna kan met de werving van de deelnemers worden gestart. Werving kan selectief geschieden, maar daarnaast worden alle projek ten in deze rubriek aangekondigd, zodat iedere baanloze zich kan aan melden. Indien u vragen of opmerkingen h=bt dan kunt u kontakt opnemen met Toon Jansen, projektleider van het Baanlozenprojekt Tholen, tel. 01 666-2955, tst. 222. Het is gebruikelijk dat in onze gemeente zes maal per jaar de straten worden geveegd met een speciaal daarvoor uitgeruste vrachtwagen. De chauffeur van deze wagen stuit nogal vaak op geparkeerde perso nenauto's waardoor sommige straten maar gedeeltelijk kunnen worden geveegd. Met ingang van volgende week maandag worden de Thoolse straten opnieuw gereinigd. Reden voor ons om het schema waarin deze reiniging gebeurt te publiceren, met daarbij een verzoek aan de bevol king op de desbetreffende dagen niets op straat te parkeren, maar zoveel mogelijk in parkeervakken of anderszins. Ook het verplaatsen van de voertuigen van de ene zijde naar de andere zijde van de straat lijkt een mogelijkheid om het vegen vlot en doeltreffend te laten verlo pen. Schema veegbeurten kern Tholen: maandag 9 en dinsdag 1 0 mei. kern Poortvliet: woensdag 11 mei v.m. kern Scherpenisse: woensdag 11 mei n.m. kern Sint-Maartensdijk: 1 3 mei en 1 6 mei v.m. kern Stavenisse: maandag 1 6 mei n.m. kern Oud-Vossemeer: dinsdag 1 7 mei. kern Sint-Annaland: woensdag 18 mei. •684L a&U/VL VQ>VU In samenwerking met de Consulent voor Milieu-educatie Zeeland, de Natuurvereniging Tholen en het gemeentebestuur draait met ingang van maandag 9 mei a s. de tentoonstelling "Afvalgedoe" op Tholen. Deze tentoonstelling rouleert over een aantal scholen, maar is op vrij dag 13 en zaterdag 14 mei ook voor het publiek toegankelijk. De tentoonstelling staat dan opgesteld in de stadhuishal in Tholen. De openingstijden zijn als volgt: vrijdag 13 mei: 19.00 tot 21.00 uur; zaterdag 14 mei: 14.00 tot 1 6.00 uur. Aan de deelnemende scholen is een lessenserie beschikbaar gesteld met de navolgende doelstellingen. 1Opmerken dat afval in de natuur geproduceerd, door de natuur zelf afgebroken wordt. 2. Herkennen dat de hoeveelheid van het door de maatschappij ge produceerde afval zo groot is geworden, dat de natuur het niet meer kan verwerken. 3.' Zien dat er afval bestaat dat de natuur niet kan afbreken. 4. Verband leggen tussen afval en de daarin verwerkte grondstoffen uit de natuur. 5. Verband leggen tussen het feit dat de grondstoffen beperkt zijn en het besef dat er geen dingen weggegooid moeten worden die in principe nog bruikbaar zijn. 6. Mogelijkheden aangeven om de hoeveelheid afval te verminderen. 7. Kennis nemen van drie gebruikelijke manieren van vuilverwerking (storten, verbranden en composteren). 8. Kennis nemen van het nut van gescheiden afvalinzameling. Deze doelstellingen zijn ook in de tentoonstelling terug te vinden. Het roulatieschema van de tentoonstelling op de scholen is als volgt: 9 t/m 1 1 mei L.H.N.O. "de Oesterschelp" te Tholen 1 6 mei: M.L.K.-school "de Veste" te Tholen 1 7 en 1 8 mei: C.N.S. "de Regenboog" te Tholen 1 9 en 20 mei: O.L.S. Ter Tolne te Tholen 26 en 27 mei: Burg. Bouwense L.T.S. te Sint-Maartensdijk 30 en 31 mei: O.L.S. "de Casembrootschool" te Sint-Annaland. Zoals reeds eerder opgemerkt is de tentoonstelling voor het publiek op 1 3 en 14 mei opgesteld in de stadhuishal te Tholen. Burgemeester en wethouders maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op de aanvraag om een vergunning ingevolge de Hin derwet van: mevr. K. Steigerwald Kalishoek, Voorstraat 27 te Stavenisse voor een nieuwe de gehele inrichting omvattende vergunning voor het uitbrei den/wijzigen van een café-cafétaria gelegen aan de Voorstraat 27 te Stavenisse. De ontwerp-beschikking alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 6 mei 1 983 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de sekretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 20 mei 1 983 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben Ingebracht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen; gemotiveerde bezwaren in brengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikking. Degenen, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk, 5 mei 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen Voor de berekening van de uitkeringen ingevolge de Wet Werkloos heidsvoorziening en de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers wordt gebruik gemaakt van de door de cliënten ingevulde inkomsten briefjes. Deze inkomstenbriefjes werden tot voor kort verstrekt via het gemeen tehuis. Met ingang van heden kunnen de inkomstenformulieren wor den afgehaald op de postkantoren van Tholen, Sint-Annaland, Poort vliet, Oud-Vossemeer, Stavenisse en Scherpenisse. Ze staan daarvoor belanghebbenden gereed in de gemeentelijke folderrekken. Inwoners van de kern Sint-Maartensdijk kunnen hun inkomstenbriefjes normaal op het gemeentehuis afhalen. Binnenkort buigt het gemeentebestuur zich over de verhuring van de verschillende lokaliteiten in het sport- en gemeenschapscentrum "Meulvliet" te Tholen. De vaste gebruikers van het complex hebben onlangs een brief gekregen naar aanleiding waarvan zij hun wensen voor het nieuwe seizoen kenbaar kunnen maken. Natuurlijk staat het huren van het sport- en gemeenschapscentrum ook open voor verenigingen en organisaties die nog niet eerder van het complex gebruik hebben gemaakt. Zij kunnen de aanvraagformulieren verkrijgen op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Op verzoek wor den de formulieren ook toegezonden. Bel dan even naar 01 666-2955, tst. 221 Kosteloos advies De Afdeling Bestrijding van Ongedierte - tel. 08370-190061 - advi seert de gemeenten en verder een ieder die dit wenst over de bestrij ding van ratten, muizen en in gebouwen voorkomende insekten en mijten. Last van insekten en mijten? Spuit niet direkt met gif! Laat eerst de soort vaststellen door een geoe fende waarnemer of insektendeskundige. Vraag naar de Latijnse naam. Als de naam van het dier bekend is, kent men ook de leefwijze ervan en weet men of toepassing van een bestrijdingsmiddel nodig is. Ook het middel is belangrijk, omdat niet elk insekt voor een bepaald middel gevoelig is. In zeer veel gevallen is het toepassen van giftige middelen niet nodig. Het veranderen van het leefmilieu (b.v. tocht, temperatuur) is voor het bestrijden van sommige plaagdieren afdoende. Houdt insekten buitenshuis met vliegengaas e.d. Vang in huis voorko mende "beestjes" met de stofzuiger of pak die goede oude vliegen mepper. Organisatie Voor de bestrijding van kakkerlakken en faraomieren is een goede organisatie nodig, met name ten aanzien van de vaststelling der ver spreiding en voorbereiding van de bestrijdingsaktie om een volledig resultaat te behalen. De Afdeling Bestrijding van Ongedierte geeft kosteloos (een gericht) advies over de wijze van bestrijden en de eventueel toe te passen middelen. Daarvoor dient wèl een aantal exemplaren te worden op gestuurd voor de soortbepaling. Last van insekten of mijten? Dan eerst laten onderzoeken welke soort het betreft, spuit niet direkt met gif. Informeer bij uw gemeente, of stuur een aantal insekten in een stevig verpakt doosje (zo mogelijk met vermelding van bijzonderheden omtrent vindplaats) naar postbus 350, 6700 AJ Wageningen. Ratten en muizen Voorkom dat ze voedsel vinden, dus etenswaren en voorraden onbe reikbaar bewaren. Kunnen de dieren gebouwen binnenkomen vanwe ge b.v. bouwtechnische gebreken zoals defekte riolering, verzakkingen e.d. dan dienen deze te wórden hersteld door de huiseigenaar in over leg met de gemeente. Organisatie Ratten of muizen kunnen alleen afdoende worden bestreden indien dit geschiedt op alle plaatsen waar ze voorkomen. Dus dient vooraf een onderzoek plaats te vinden naar de verspreiding van de betrokken diersoort. Onoordeelkundige bestrijding geeft geen resultaat en kan leiden tot resistentie. Dus: zijn er ratten of muizen? Dan melden bij de afd. Gemeentelijke Ontwikkeling van het gemeen tehuis, tel. 01 666-2955, tst. 145. Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zend Ik ook ulieden. Joh. 20:21b Het Paasfeest is weer al ruim drie weken voorbij. Maar de Paas- boodscha'p klinkt nog na in onze oren: De Here is waarlijk opge staan! Of zijn we het door de drukte van het haastige, jachtige leven alweer kwijtgeraakt? Er is ook zoveel wat onze belangstelling vraagt en on-ze aandacht opeist. Vandaag dit, morgen dat, en volgende week weer iets anders?Niets is hier blij vend. Alles is aan wisseling en verandering onderheving. Maar we mogen toch intussen niet vergeten dat Jezus Christus giste ren en heden dezelfde is. De boodschap van Pasen is nog niet verouderd en de opdracht van Pasen is iedere morgen nieuw. Na Zijn opstanding uit de doden; Zijn verrijzenis uit het graf, is Je zus aan Zijn discipelen versche nen, en Hij heeft hen duidelijk gemaakt dat Goede Vrijdag niet het einde was. Dat hadden ze wel gedacht en aan die overweging ook uitdrukking gegeven in de woorden: "Wij hoopten dat Hij het was!" Maar die hoop was ijdel gebleken. Met Zijn sterven was al hun verwachting de bodem inge slagen. Wat hadden ze het be nauwd en wat zaten ze in de put. Het leek allemaal zo mooi, maar het was op een teleurstelling uit gelopen. Maar dan komt Jezus als de trou we ziels-zorger hun hoop weer le vend maken en aan hun verwach ting nieuwe gestalte geven. Hij deelt hen Zijn vrede mee en verstrekt hen tegelijk de opdracht, die aan Pasen onlosmakelijk is verbonden. Want Pasen betekent niet alleen glorie voor de Levens- vorst. Het houdt ook een enorme opdracht in voor Zijn onderda nen. Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zend Ik ook ulieden! Wilt u in Mijn Paasvreugde delen, dan zult u ook hebben te gaan in de weg, die Ik ging. Dat is de weg van volledige gehoorzaamheid aan de Vader. Dit woord wordt gesproken tot de discipelen. Dat houdt in het verband van de tekst ongetwijfeld in dat zij hier worden aangesteld tot Zijn apostelen. Zij in de eerste plaats moeten met het evangelie des vredes de wereld in. Maar dat betekent toch niet dat dit woord: Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zend Ik ook ulie den; voor ons geen enkele bete kenis heeft. Ook wij worden ge roepen, als belijders van Zijn naam, onze belijdenis in een daad om te zetten. Gelijk de Vader Mij gezonden heeft! De Vader heeft Hem ge zonden met volmacht en autori teit, om het evangelie te verkon digen, met de opdracht van geloof en bekering. Die weg moeten wij ook op. Niet meer, maar ook niets minder. Als de mensen ons horen getuigen van het Koninkrijk van God, dan moeten ze in ons spre ken de stem van Christus verne men. Wij moeten niet zomaar zeggen hoe wij over het evangelie den ken; wat onze mening daarover is, maar we moeten het evangelie zelf aan het woord laten. Dat zal ons niet altijd in dank worden afge nomen. Daarmee zal onze naam en faam wel eens in het gedrang komen. Maar heeft Jezus het niet Zelf gezegd: Ze hebben Mij ver volgd; ze zullen ook u vervolgen. Dat is met het evangelie zelf ge geven. Daar komen we nooit on deruit. En dat moeten we dan ook maar niet opvatten als een bele diging van onszelf. We moeten er ons zelfs in verheugen dat we waard geacht worden om Zijns naams wil smaadheid te dragen. Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zend Ik ook ulieden! Dat is nog niet uitgeput als wij het maar eens een keer goed gezegd heb ben, waar het om gaat en waar het op staat. Jezus is ook door de Vader in de wereld gezonden óm te dienen. Om anderen van dienst te zijn. Om Zich bij en over anderen heen te buigen in liefde. Om anderen de voeten te wassen. "Indien Ik, zo ook gij!" Hij heeft ons een voorbeeld gegeven. Hij schreef in de Paaszaal, in de nacht van het verraad, het voorbeeld op het bord, zoals de onderwijzer het doet op school. En nu moeten wij, Zijn leerlingen, dat in het praktische leven van iedere dag naschrijven. Hij wil ons van onze rustbanken afïiebben, waarop we zo dikwijls naar ande ren liggen te kijken. We moeten opstaan; ons bij anderen neerbui gen; onze handen uit de mouwen steken; onze dienende taak aan anderen verrichten, zoals Hij dat ook gedaan heeft. We moeten ons ontdoen van al de belemmeringen, die ons verhin deren de minste te zijn en het on belangrijkste werk te doen. Dat kost vaak enorme zelf-ver- loochening. Daar moeten we dik wijls onszelf helemaal voor prijs geven. En dat is heus niet gemak kelijk. Daar hebben we onszelf niet zomaar voor over. Maar het is intussen toch maar de Paasopdracht, die ons door de Paaskoning wordt verstrekt. Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zend Ik ook ulieden! Dat "gelijk" moeten we heel ern stig nemen. Want Paaskind zijn is enerzijds weliswaar genadig pri- vilége. Maar anderzijds is het ook verheven opdracht. Paaskind zijn is niet "de kantjes er aflopen", maar het is "wandelen iü Zijn voetstappen". Gelijk Hij, zo ook wij. Dat houdt in dat we de weg gewillig gaan. Door Zijn genade, en in de kracht van Zijn Geest. Dat geeft een afhankelijk en bid dend leven. Dat is de vrucht van Pasen, dat we onszelf kwijtraken en voor Hem leren leven. In tegaispoed geduldig en in voor spoed dankbaar. En voor de toe komst vertrouwend op de genade, die ons in Jezus Christus is toege bracht. ZO /o vervullen we onze Paasop dracht met vreugde en niet al zuchtende. Want de Paasvorst staat er achter met Zijn belofte: Ziet, Ik ben met u, al de dagen, tot aan de volein ding van de wereld! M.A. JANSENS THOLEN Sony SL-C6E. Winkelprijs f 1.795,-. Betaald met een Persoonlijke Lening. Looptijd 24 mnd. U betaalt bij een lening van f 1.700,-: Kantoor: Hoogstraat 28, Tholen, tel. (01660) 2338 Door MAARTJE ZELDENRIJK Ze draalde niet lang. Terwijl ze op de belknop drukte, hoorde ze schel en nadrukkelijk het scherpe belgeluid in de woning overgaan. Ze hield haar vinger op het knopje. Er werd licht aangedraaid. Meteen liet ze het knopje los. Ze hoorde ook de stem van Siem, kennelijk boos. Nog een licht floepte aan, ditmaal boven haar hoofd. De deur ging open. "Jantine, kind, wat doe jij hier?" Ze keek hem ernstig aan. "Zo, dus hier is je schuilhoek. Dat klopt dus ook. Het is dus allemaal waar wat ze me verteld hebben." Ze keek naar de haastig omgegooide ochtendjas. Daaronderuit staken zijn blote be nen. Ze begreep: Hij heeft er niets onder aan. "Wat kom je doen, is er iets met moeder?" Ze ging er niet op in. "Dat is zeker wel een leuke afwisseling hè, zo'n enkel keertje naar de BeemsterBlijf vannacht maar hier, oom Siem.... En dan maar wachten hè, tot die slome Jantine in slaap gevallen was, zodat jullie vrij spel hadden in bed, nietwaar? Man, wat ben jij me tegengevallenik hoorde weieens geroddel over jou, maar ik wilde het niet geloven. Je was altijd zo verduveld aardig .tegen ons. En ik, idioot die ik was, werd ook nog verliefd op je. Wat zul je me uitgelachten hebben. Man, wat ben jij een smeerlap zeg." Siem Blazer was geschrokken. Hij was weieens vaker ontmaskerd door een vrouw en had weieens vaker een scène moeten dóórstaan. Veel heeft hij zich daar nooit van aangetrokken. Maar nu was hij wel een beetje ontzet. Nog altijd stond dat meisje daar en beschuldigde hem. Hij deed een paar passen in haar richting. Automatisch stapte zij dezelfde afstand terug. Hun blikken boorden in elkaar. Maar Jantine was niet bang. Integendeel, op dit ogenblik verachtte ze de man, die ze een dag tevoren nog zo hoogachtte. Toen gebeurden er een paar dingen snel op elkaar. In de deuropening verscheen nu een vrouw, ook al in een haastig omgeslagen kimono. "Wat is er aan de hand, Siem?" "O, is datje tegenwoordige liefje?", zei Jantine smalend. Kijk jij maar uit, als hij genoeg van je heeft, smijt hij je een eind heen en laatje als een vod liggen". Nu is het genoeg voor Siem Blazer. Waarom komt zij hierheen. Waar- Om blijft ze niet in bed? Hij doet nog een pas voorwaarts met de bedoeling Jantine te grijpen. Hij wil geen schandaal in deze buurt. Al wonen zijn naaste buren tamelijk ver. In de stille nacht hoor je een twistgesprek veel duidelijker dan overdag. Maar het houten bordesje waar hij op stapt, is blijkbaar vermolmd. Met een luid gekraak begeeft het door zijn zware lichaam en zakt hij er door. Het is misschien veertig centimeter hoog; diep kan hij niet vallen, maar toch verliest hij zijn evenwicht en komt languit in het gras terecht. Het is als een symbool, denkt Jantiné. Ik heb hem zelf op een voetstuk geplaatst, hem vereerd en aanbeden. Nu is hij er doorgezakt. Daar ligt mijn vroegere held' languit in het gras. Ze smijt hem de sleutels van de Daf toe. "Hier, je geschenk. Ik hoef hem niet meer, meneer de sex- clubhouder". Snikkend van ellende draait ze zich om en rent weg. Intussen probeert Siem vloekend overeind te komen. Zijn been zit klem tussen de brok stukken van het bordesje. Als hij eindelijk overeind staat, ziet hij de ring met sleutels van het Dafje glinsteren. Hij raapt ze op en loopt enkele passen in het donker. Ver kan het meisje nog niet zijn, maar waar? Vind haar maar eens in het donker. Snel kleedt hij zich aan, loopt naar zijn eigen wagen en rijdt naar de weg. Meer dan een uur cirkelt hij rond in de omgeving, maar tevergeefs. Na een uur geeft hij het op. Als hij, nog woedend om de doorgestane vernedering, terugkomt in de bungalow is deze leegHij rent het hele huis door en brult: "FannieFannie". Er komt geen antwoord. Hij valt in een stoel neer. Hoe kan Jantine zijn business te weten zijn gekomen? Hij weet et geen antwoord op. Tanja de Vlieger heeft net koffie klaar gemaakt in de keuken. Ze heeft een half uur geleden Purmerend opgebeld en een man aan de lijn gekregen, Swaters, van de boekhouding. Ze had gevraagd naar Siem, maar die was al een paar dagen niet geweest. "En waarom neemt u de telefoon aan? Waar is zijn secretaresse?" "Die is ook weg mevrouw. We zitten weer eens zonder". Ze hoort de ironie in zijn stem en begrijpt de situatie. Op de een of andere wijze schaamt ze zich voor Siem. Wordt die man dan nooit wijzer? Plotseling staat Siem achter haar. Als ze hem ziet, krijgt ze een schok. Hij maakt een verslagen indruk. "Zo, leef je nog? Hoe kom jij zo uit de lucht vallen?" Ze hoort hem een zucht slaken. "Het is uit met me", zegt hij op toonloze stem. "Iedereen laat me in de steek." Een totaal ontredderde man is naar haar toegekomen. Laar ze probeert niets te laten merken. Ze schuift hem een kop koffie toe. Wat later, in de kamer vertelt hij van zijn belevenissen. Dat de dochter van de weduwe, wier peetoom hij is, alles over hem te weten is gekomen. Dat hij naar de Beemster is gereden om te trachten tot een verzoening te komen. Maar Tine Oomes heeft hem zelfs niet binnengelaten. In de deuropening heeft ze gezegd wat ze van hem denkt. Dat ze dankbaar zal blijven voor wat hij in de oorlog voor haar deed, maar dat noch Jantine, noch zij ooit meer iets met hem te maken willen hebben. Ze weet nu genoeg van hem had ze gezegd, namelijk wat hij als liefde voor haar in die jaren had voorgewend, was enkel hel verlangen geweest te bezitten. Ze kende hem nu in zijn ware gedaante. Hij biecht Tanja alles op. Van zijn secreta resses en van zijn bungalow. In de kamer zitten ze tegenover elkaar en roken. Tanja kijkt hem onafgebroken aan. Dit heeft ze zien aankomen. Eens komt er een eind aan en dan? Dan zal hij als een ontredderde man bij haar terugkomen. Ze neemt het initiatief in handen. "Jij verkoopt je bezittingen op de grossierderij na. Ja, alles, in Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. Je zult onderhand genoeg verdiend hebben, zodat je het wat kalmer aan kunt doen. Tenslotte ben je veertig. Als je zo door blijft gaan, lig je binnen enkele jaren op het kerkhof. Wil je dat som$? Je houdt hier maar een paar dagen je gemakt. Ik bel Swaters straks,, hij krijgt voorlopig de leiding. We nemen iemand in de arm om je zaken te verkopen, dat zal heus niet zo moeilijk zijn. Daarna ga jij je weer wijden aan de grossier derij. En ik zal een oogje in het zeil houden. Zo groot en oud als je bent, Siem, feitelijk kun je niet op je eigen benen lopen. Het heeft me ver wonderd datje dit leven zo lang volgehouden hebt. Maar dat hindert niet, daar praten we niet meer over. We gaan het samen verder doen, met wat minder business aan ons hoofd en wat meer begrip voor elkander". Hij kijkt haar.aan en neemt de vrouw in zijn armen. "Tanja, je bent een zeldzame vrouw. Dat ontdek ik nu pas. Wat ben ik een stommeling geweest, jarenlang. Zonde en jammer van die jaren". Ze kust hem innig. "Daarom wachten we niet lang meer, Siem. Volgende maand trouwen we. Heel eenvoudig. Swaters moet dan maar een week de honneurs waarnemen, want wij gaan er samen een poos vandoor. Ik wil je een tijd helemaal voor mezelf alleen hebben. Mij dunkt, daar heb ik nu weieens recht op". "Dank je Tanja, voor je geloof in me, van nu af aan komt er geen andere vrouw meer in mijn leven". Zij kijkt hem aan en ziet in zijn blik dat dit een belofte voor het leven is. EINDE V.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5