St. Philipsland liep uit voor dokter H. Menger WAPENFEIT OP STRALENDE KONINGINNEDAG BOUMAN POTTER Kyo Glass verdubbelt Maak er werk van Open dag Z.I.K. V. mzmmm Scheidende huisarts geridderd MOEDERDAG BLOEMENDAG Volgende week woensdagavond Donderdag 5 mei 1983 39e jaargang no. 25 Het wordt een volledig in gebreke blijven, als we zouden moeten meedelen, wie er niet is geweest bij het afscheid van dokter en mevrouw Menger, zowel tijdens de bijeenkomst in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder op donderdagavond als de daarop vol gende vrijdag in De Wimpel te Sint Philipsland. "Dat iemand zo lang arts is geweest in een kleine gemeenschap is iets bijzonders' "concludeerde bur gemeester T.A. Vogel in zijn afscheidswoord namens het gemeentebestuur. Die bijzonderheid heeft zich dan inderdaad gemanifesteerd door een uren durende receptie en een onafzienbare rij inwoonsters en in- woners. In prachtige cadeaus waaronder van de be volking uit beide kernen een drieweekse reis naar de Canarische Eilanden voor het echtpaar Menger, een kwaliteit-tuinameublement en ook nog een fotoca mera. Die bijzonderheid kwam tenslotte voor het voetlicht door de uitspraak van de scheidende Sint Philipslandse huisarts zelf. "Dank zij mijn huwelijk en het gekozen vak heb ik een rijk leven gehad". Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Arts, pastor, begeleider. ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! De stimulator. J. WALPOT VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Het inschieten van het kanon van Huis en Heem op de dijk bij de Kaay in Tholen is op de stralende Konin ginnedag een vrolijk festijn geworden. Vele honder den mensen trokken zaterdagmiddag rond half vijf naar de Thoolse haven, nieuwsgierig naar de grote knal. Met wat vuurwerk zorgde burgemeester Bae- rends voor rook en lawaai, wat door een aantal om standers met de vingers in de oren wat angstig werd tegemoet gezien. Aantrekkingspunt Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentiep ijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Een aardig gevonden motto met dubbele betekenis, waaronder de ontwerp nota sociaal economisch beleid het licht zag. Om te begin nen al positief ontvangen door de commissie bedrijfsleven, die er een groot deel van een avondver gadering aan wijdde, maar niet verder kwam dan de helft. Zowel nota als de commissiebehandeling deed onze gedachten teruggaan naar de eind vijftiger-, begin zes tiger jaren. Niet wegens een ook toen economische recessie, maar door een ontwikkeling in het overwegend agrarisch gebied dat Tholen en Sint Philipsland ook nu nog is, die toch ook een teruggang meebracht. Stagnatie door een sterke landbouwmechanisatie, die de agrarische werknemers bij tientallen aan de kant schoof. Het verschil met toen en nu is de be perkte omvang en het algemeen karakter. Toen beperkt tot agrari sche gebieden, nu komt men vrij wel nergens meer aan werk. Toen zelfs een sterke roep vanuit de in dustriële regio's, inzonderheid vanuit de Randstad met zijn wereldhaven. Niettemin waren er ook destijds zorgen, vooral ten aanzien van leeglopende eilanden en verhuizingen naar de werkge bieden. Die uitstoot was er ook aanvankelijk en het deed de toen nog zeven Thoolse gemeente-bes- turen plus bestuurders in het midden- en kleinbedrijf de han den uit de mouwen steken. Er ontstond een commissie werkge legenheid, waaraan door ons via bescheiden suggesties wat voor werk was aangedragen. Dat met name door een artikelserie onder de titel "Tholen en zijn toekomst", waaraan door 10 dames en heren vanuit verschillende disciplines medewerking werd verleend. Het vervolg was een tentoonstelling "Dit maakt Tholen" waarvoor in ternationale belangstelling bes tónd. Het gevolg was ook een prikkel van een steun voor bes taande ambachtelijke bedrijven, die zich uiteraard ook wegens toenemende economische wel vaart, uitstekend ontwikkelden. Naast de pendel zorgden zij er voor, dat het toenmalig werklo- zenpercentage -zoals ook nu een 20%- flink werd afgebrokkeld in de positieve zin. Dat zowel voor de vrouwen (ateliers) als mannen (banketfabrieken timmerfabriek, carrosserie, enz). Kortom, er kwam werkelijk iets uit de initia tieven, de suggesties en uiteraard inzonderheid door de energieke aanpak van ondernemers. Dat het behalve wegéns het genoemde werkloosheidspercentage toen ook dringend nodig was, moge tevens blijken uit de waarschu wing die gedeputeerde Van Poelje bij de opening van voornoemde tentoonstelling liet horen: "op straffe van het verlies van 3000 inwoners op Tholen". Deze wat lange terugblik en ge deeltelijke vergelijking vindt zijn oorzaak in o.a. ook de uitspraak van wethouder J. Versluijs tijdens de commissievergadering, een uitspraak waarin hij de mening van het college verwoordde "maar niet lijdelijk toezien". B en w er kennen enerzijds, dat men van overheidswege wel wat, maar ze ker niet alles kan doen om op korte termijn werkgelegenheid te bevorderem, die zoden aan de dijk zetten. Dat er minstens prik kels kunnen worden gelanceerd, suggesties gedaan, faciliteiten verleend (aanbedrijven die moe- 'ten verbouwen of uitbreiden door veel kortere vergunningenproce dures) en tenslotte toch ook wel direct in het kader van openbare werken, werd in die zestiger jaren bewezen. Het motto: maak er werk van heeft een dubbele bete kenis. Maar er werk van door niet bij de pakken neer te zitten. Maak er werk van door nieuwe impulsen en vindingen. Maak er daardoor werk van voor anderen, die nu al zo lang of inmiddels zonder werk zijn. Hou daarbij eigen ideeën niet achterwege, ook niet als het om nog meer doen door de oveëheid zou gaan, wat weinig meer zou kosten. In dat opzicht ligt er nog terrein braak. Bij de overheid zelf en waarschijnlijk ook bij het be drijfsleven. Maak er dan ook werk Dokter en mevrouw Menger had den zich er op ingesteld afscheid te nemen van de inwoners der ge meente waar ze zo veel jaren met veel genoegen werkten en woon den. Maar het gemeentebestuur had nog wat extra's in petto en nodigde daarom de familie Men- IM ING INRICHTING Advertentie I.M. Zaterdag 7 mei is er weer een overzichtstentoonstelling van het werk dat de cursisten van het Zeeuws Instituut voor Kunstzin nige Vorming in Tholen het afge lopen jaar vervaardigden. In Meulvliet aan de Zoekweg kan men vanaf's morgens half elf tot 's middags vijf uur terecht. Ook kan deze keer rekent het Z.I.K.V. op grote belangstelling. Op de tentoonstelling is werk te zien van de volgende activiteiten: boetseren, keramiek, weven, creatieve handvaardigheid, teke nen, schilderen, en het werk van de kinderateliers. De hele dag zijn docenten aanwezig, die graag uit leg geven over het hoe en waarom van de cursussen. Ook weten zij alles over de plaatsingsmogelijk heden en de kosten. Daarnaast mag iedereen die dat wil werken met het aanwezige materiaal, on der begeleiding van docenten. Verschillende cursisten demon streren hoe hun techniek werkt. Men kan een voorlopig aanmel dingsformulier invullen en tevens zullen intekenlijsten aanwezig zijn, waarna men alle gegevens krijgt toegestuurd. De volgende cursussen worden aangeboden: Alg. beeldende vorming voor kin deren Deze cursus heeft de bedoeling kinderen mogelijkheden aan te reiken hun expressiviteit en crea tiviteit te ontwikkelen. Dit door onder andere gebruik te maken van thema's, kleurenleer, het ma ken van poppen, maskers, muzie kinstrumenten, enzovoorts. In de komende herfst zal een speciaal poppenproject worden gereali seerd in samenwerking met een beroepspoppenspeler. Tekenen en schilderen voor vol wassenen Deze cursus is bedoeld om men sen zonder ervaring op weg te helpen. Gevorderden kunnen uiteraard ook deelnemen. Ge werkt wordt met onderwerpen uit de natuur. Zowel het menselijk li chaam als stillevens komen aan bod. Boetseren Met gebruikmaking van klei, boetseren van zowel het menselijk lichaam als abstracte onderwer pen en thema's. Keramiek Het materiaal klei spelenderwijs leren kennen, kneden' snijden, persen, gieten. De cursus kera miek is zeer geschikt voor begin ners. Door het leren beheersen van het materiaal wordt gewerkt naar andere vormgevingen, zowel pottenbouwen als boetseren van thema's, opdrachten en ook mo del boetseren. Getouw-weven voor beginners Leren omgaan met het weefge touw, weefsels leren ontwerpen, materiaal en kleurtoepassingen, chemisch en plantaardig wolver ven. Handvaardigheid Werken met verschillende mate rialen: klei, metaal, hout, textiel en dergelijke. Kyo Glass in Tholen wordt eens zo groot met een uitbreiding van 750 m2, die eind september in ge bruik moet worden genomen. Het Thoolse aannemingsbedrijf S.M.W. de Korte is al begonnen met het karwei. Dankzij deze uitbreiding kunnen er eind september vier nieuwe personeelsleden aangenomen worden om de produktiecapaci- teit met 25% te verhogen. Dat kan 50% worden als de vraag naar plexiglas voor caravans e.d. zo goed blijft. De uitbreiding van Kyo, produk- tieruimte met een klein kantoor, komt richting Thoolse brug. Vis ser uit Poortvliet verzorgt het in- stallatiewerk, terwijl ook voor de staalconstructies een Thools be drijf in de markt is. Verwezenlijking van deze nieuw bouw betekent voor Kyo de af ronding van de eerste planning die bij de vestiging op Tholen is gemaakt. "Dit is echter niet het einde, want we hebben nog 5000 m2 grond beschikbaar", zegt di recteur G.H.Kersten optimistisch. ger en opvolger dokter A. van Doesburg en echtgenote een half uur voor de receptie begon uit om in De Wimpel aanwezig te zijn. Daar was ook het voltallig ge meentebestuur, de huldigings commissie en nog een klein aantal andere genodigden, zoals Rode Kruisbestuurders. In dat voorlopig nog wat kleinere gezelschap releveerde burge meester T.A. Vogel de lange staat van dienst, zoals dat via ons blad al eerder werd uitgedragen na een intervieuw met dokter Menger. Vanzelfsprekend werden door burgemeester Vogel ook de Rode Kruisverdiensten geroemd van de scheidende arts. Belangrijk voor de gemeenschap is vooral ge weest, zo vond de burgemeester, door de manier waarop hier door de dokter 36 jaar is gewerkt. Dat was werkelijk iets aparts. Geen wojider dat de bevolking van deze sympathieke arts ui troept: "Zo'n dokter krijgen we nooit meer. Als hij de kamer nog maar binnenkwam, wist hij al wat je had en als hij wegging was de helft van de klacht al over. "Ook de burgemeester vond, dat Men ger méér was dan een arts. Tege lijkertijd ook pastor, begeleider. Een ambtsperiode die meer dan een generatie omspant. U zag de kinderen ouders en zelfs grootou ders worden. Daardoor ontstond een band die moeilijk is weer te geven. Met het eigen innemend karakter was er dat ook nog bovenop van de echtgenote en daarom wordt ook mevrouw Menger in dank-, feestvreugde en hulde betrokken, vulde de heer Vogel aan. De gemeenschap is u beiden zeer dankbaar en die er kentelijkheid is er eveneens van de Kroon, zo vervolgde burge meester Vogel, want het is mij een genoegen u mee te delen, dat Hare Majesteit Koningin Beatrix u heeft benoemd tot Ridder in de Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. Zoals reeds vorige week werd aangekondigd is er zaterdag 7 mei in "Meulvliet" te Tholen van 20.00 uur het jaarconcert van Smalstads Mannenkoor onder leiding van Jan Wesdorp. Alleen met het mannenkoor is er al waarborg voor een goede culture le avond. Maar er is meer. Te gast is het Vlaamse koor "Vagantes Morborum" uit Brugge in België. De koren kennen elkaar van deelname aan het concours van de Zeeuwse zangersbond, waar het geduchte concurrenten van elkaar zijn. In 1981 behaalde het Vlaam se koor daar het hoogste aantal punten Een eerste prijs in de hoogste afdeling. Toen het koor in 1965 ontstond was het aanvanke lijk samengesteld uit een twintig tal jongeren, die als 'studenten koor' hun eerste optredens ver zorgden in de Brugse Minnewa terkliniek, de stedelijke gevange nis en enkele bejaardentehuizen. Vandaar de wat vreemde naam van het koor 'Vagantes Moro- brum' of 'Zwervers voor de zie ken'. Het koor telt nu zo'n zestig leden en treedt op in blauw uniform. Het was al talrijke malen te gast in de studio's van de Belgische radio en televisie. Het treedt ook her haaldelijk op in de kathedraal van Brugge, o.m. ook bij het afscheid van ds. Veen. Behalve het tot driemaal toe optreden van de twee koren zijn er ook de solisten Rinus van Gorsel (bas), Han Wesdorp (tenor) en Tom van Gurp (piano). Het Vlaams koor komt naar Tho len in het kader van een uitwisse ling. De return van het Smalstads Mannenkoor vindt plaats in okto ber. De zingende zuiderburen ko men omstreeks 14.00 uur in Tho len aan, waar het mannenkoor zich dan bij aansluit om ze te be geleiden op een rondrit door het eiland. Daartoe is trouwens ook een beroep gedaan op de streek- VVV informatrice mevr. Saris. Om 16.30 uur is er een ontvangst op het Gemeentehuis en om 18.00 uur in het Holland Huis de geza menlijke maaltijd, vanwaar men naar Meulvliet gaat voor het con cert. Ook is een beroep gedaan op het oud lid Rinus van Gorsel, die even als Han Wesdorp enkele aria's ten gehore brengt. Ook zijn ze in een paar duetten te beluis ten, met o.a. 'de Parelvissers'. Hoewel er die middag en avond tegelijkertijd muziekavond in Tholen is, zal dat programma al vergevorderd zijn als het jaarcon cert in Meulvliet begint. Voor zang-minnend Tholen en Sint Philipsland zal er 7 mei dus weer volop te genieten zijn. Bij het afscheid van dokter en me vrouw Menger en het welkom voor hun dochter en schoonzoon Van Doesburg, de nieuwe huisarts van St.Philipsland, kregen de dames alle aandacht. Orde van Oranje Nassau. Uw verdiensten zijn dus niet lokaal gebleven, zo besloot "de burge meester zijn dankwoord en ko ninklijke opdracht. "Hiep, hiep, hoera", was de spontane reactie van dokter Menger op het ont vangen ridderschap. Namens het Rode Kruis werd het woord gevoerd door de secretaris A.G.M. Wisse, die er aan herin nerde, hoe dokter Menger ook zo'ii 36 jaar voorzitter is geweest van de Rode Kruis afdeling Sint Philipsland/Anna Jacobapolder. Vervolg op pag. 15 Bloemenhandel Tel. 01677-3143 Advertentie I.M. Maak er (met z'n allen) werk van Sociaal economisch beleid in Thoolse nota Drie ridders en Koninklijk zil ver Ook weer Diamanten Bruids- Ziekenhuisbus in 1982 voller Nieuwe bestuurslid Water schap Nieuwe banen zoeken, maar waar blijft C.N.C.? Ruilhandel en strafkorting bij W.B.G. Philipsdam onder water Kyo Glass in dubbele begla zing Een stralende Koninginnedag Jan Overeenkam is terug bij Moederdag Muziekonderwijs en verlich ting tennisbanen in Welzijns- commissie Zaterdag draaien de molens Overwinning Nap Hage en Thijs Fase MOEDERDAG: MOEDER MOET ER UITZIEN ALS EEN JONG MEISJE, OP TREDEN ALS EEN DAME, DENKEN ALS EEN MAN EN WERKEN ALS EEN PAARD Dit nummer bestaat uit 20 pa gina's. In verband met Hemelvaartsdag verschijnt de Eendrachtbode vol gende week al woensdagavond. Postabonnees moeten op zater dagochtend rekenen. Berichten en advertenties dienen voor dins dagmiddag vier uur op ons kan toor in St. Annaland te zijn. Pre dikbeurten en weekenddiensten vrijdag al. Wilt u hiermee a.u.b. rekening houden. Dick Bax Advertentie I.M. "Het kanon is niet bedoeld om op de vijand te schieten'l, zo stelde de burgemeester iedereen gerust. "Het is wel het geluid van een nieuwe aanpak, een startschot voor het opvullen van lege plaat sen in het stadje en behoud van het nautisch gebeuren voor de toekomst. Het kanon is ook weer een wapenfeit van Huis en Heem. die Tholen een jaar geleden het viskeperk terug gaf en particulie ren van advies diende bij het be houd van hun panden. Huis en Heem verdient onze waardering voor dit symbool uit een vervlo gen tijd. Dankbaar zijn we die in woner van Tholen, die het kanon ter beschikking stelde' en secreta ris P A.Boot die daarbij bemid delde en de affuit vervaardigde. We zijn er bijzonder blij mee", zei de burgemeester. De voorzitter van Huis en Heem, drs.W.Heijbroek, was verheugd, voor de tweede keer op Konin ginnedag wat te kunnen overdra gen aan het gemeentebestuur. "Hoewel 't eigenlijk geschieds- vervalsing is - het is een scheeps- kanon en geen kanon van de Thoolse stadswallen - vinden we het toch plezierig hiermee de wal te accentueren. De prins van Oranje probeerde de vesting in 1572 in te nemen, maar helaas werd die aanval afgeslagen door de Spanjaarden o.l.v. Mondragon. Via onderhandelingen lukte 't toch. De nieuwe vesting heeft nauwelijks een functie gehad. Wel zijn in 1614 met behulp van een Bergs garnizoen de Fransen afge slagen. De nieuwe vesting is maagdelijk gebleven en we ho- spen, dat wat er van over is, be houden kan blijven. Tholen is toch al weinig rijk aan groen, dus is 't zinvol dat de wal een groene long blijft vormen." Voorzitter Heijbroek stak secreta ris Boot een enorme pluim op de hoed voor zijn aandeel in de plaatsing van dit in Breskens op geviste en onklaar gemaakte ka non. "We hopen dat het de men sen niet afschrikt, maar juist in- neérnt. Het kanon moet een aan trekkingspunt voor Tholen wor den", zei de voorzitter van Huis en Heem. "Ik kom voor de klap, niet voor toespraken", zei één van de jeugdige toeschouwers bij het inschieten van het kanon van Huis en Heem op de dijk bij de Kaay in Tholen. Toch was hij - en met hem vele 'helden' niet op z'n gemak toen het eenmaql zover was. Secretaris P. A. Boot (links) leeft ook mee met voorzitter drs. W. Heijbroek (rechts), terwijl burgemeester E. Baerends wat achter de rook schuilgaat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1