Alcohol-probleem op Tholen 'niet gering' Modebrillen Dokter de Looze: tal van aandoeningen Suiker? Bij de 2e graag! Straatvoetbal Donderdag 28 april 1983 EENDRACHTBODE 9 De gevolgen van het alcoholgebruik zijn op Tholen niet gering. Dhr.A.W.A.de Looze, huisarts te Oud-Vossemeer, zei dat maandagavond in de Vossenkuil tijdens een bijeenkomst van de werkgroep Caritas/Kerk en samenleving van de r.k.kerk. "Langdurig gebruik van alcohol in te sterke mate is teveel voor het lichaam. Tal van aandoeningen zijn het gevolg." Thuisfront Gevaarlijk Vies Straffen Vervolg op pag. 12 2_ Volgende week leest u het slot van het feuilleton 'Het vermolmde voetstuk'. Het bejaardentehuis Ten Anker in Tholen hoopt dinsdag 3 mei a.s. voor het eerst feest te kunnen vieren met een zestigjarig bruidspaar. Dhr.C.Quist, 86 jaar geleden in de Bebouwdendam in Tholen geboren, en mevr.N.J.Quist-v.d. Velde, wier wieg voor 84 jaar aan de Kadijk te Poortvliet stond, vormen het feestelijk duo. Steeds de nieuwste kreaties van de grote modehuizen. Keuze in alle prijsklassen. Fortuinstraat 8 - Telefoon 34272 BERGEN OP ZOOM Terugaar De belasting Terug naar geboortegrond Het giethuis. j. Literatuur: W.S. Unger. Het i klokkengietersgeslacht j Burgerhuys. i In Archief Zeeuwsch Genootschap 1 926. Het klokkengietersgeslacht Burgerhuys over, want men wordt ziek als men de drug niet krijgt." Mevr.P.A.M.Nuijten, maatschap pelijk werkster bij het Welzijnsor- gaan, lichtte haar rol toe bij de alcoholproblemen: met name het Vijftig belangstellenden luister den in de Vossenkuil naar vijf sprekers over alcohol en drugs, maar het accent lag sterk op het eerste. "Van drugs is op Tholen weinig sprake. We weten waar 't gebruikt wordt en er is geen sa menhangende criminaliteit", zei politieman J.S.Dalebout. Hij noemde het daarentegen ver rassend, dat ondanks allerlei maatschappelijke hulpinstanties de politie veel optreedt bij de uit de hand gelopen gezinsruzies na alcoholgebruik. Bij bedreigingen kan er aanhouding plaatsvinden. Soms is één van de twee betrok ken partijen niet te handhaven, maar zo mogelijk worden de pro blemen met inschakeling van maatschappelijk werkers opge lost. "Alcohol is veel gevaarlijker dan heroïne", zei dhr.A.Francke van het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs, dat vrijdags ook spreekuur houdt in het Thoolse stadhuis. "Onze cultuur heeft alcohol aanvaard, maar maak niet de fout deze legale drug als ongevaarlijk te zien." Dokter de Looze gaf dat later ook aan. "Ik heb in mijn praktijk al leen ervaring met chronisch ge bruik van alcohol en tot mijn spijt is dat niet gering. Het gaf tot hele akelige ziekten en zelfs tot de dood aanleiding. Niet alleen bij ouderen, maar ook mensen van middelbare leeftijd en zelfs jon geren. Meermalen heb ik 't in mijn praktijk meegemaakt aan doeningen aan het hart(spier) ten gevolge van alcoholgebruik. Bloedarmoede, -stolling en -te korten, leveraandoeningen, jicht, aantasting van de alvleesklier en het zenuwstelsel. Bij toevoer van veel alcohdl werkï dit voor de lever als vergif. Het gemene is, dat het heel lang duurt voordat mensen dat merken. Bij functie-onderzoek heb ik gecon- gedragsstoornissen. Het is een somber verhaal, maar het zijn dingen die veel voorkomen in mijn kleine praktijk", aldus dok ter de Looze, die ook nog de wis selwerking van alcohol en medi cijnen aanstipte. Dhr.Francke bracht naar voren, dat het alcoholprobleem al bij de jeugd begint. "Als kinderen op feestjes alcohol zien gebruiken, denken ze dat 't normaal is. Ze gaan zelf experimenteren en de eerste keer vinden ze alcohol vies. Dat durven ze nog niet zo te zeg gen, want ze willen graag bij de groep horen. Als je maar genoeg drinkt( traint), ga je 't lekker vin den. Overmatig gebruik kan lei den tot verslaving: merken dat je niet meer zonder kan. Je lichaam protesteert als het de stof niet op de juiste tijd krijgt toegediend. In zo'n situatie ben je ook geestelijk van alcohol afhankelijk. Je bent er steeds mee bezig: hoe houd ik 't verborgen? Problemen vallen echter niet met alcohol op te lossen, want na de uitwerking zijn die problemen er nog steeds." Dhr.Francke maakte verder dui delijk. dat er steeds meer alcohol nodig is om hetzelfde effect te be reiken. "Eerst ben je bij 4 5 biertjes lollig, later bij 10-15 en dan pas bij 20. Zo wordt de tole rantie opgebouwd. 'Ik kan er goed tegen', zegt men, maar dat is een slecht teken. Sommigen denken nog wel in een auto te kunnen rij den: 'ik kan alles'. Er treedt echter controleverlies op, de zelfkritiek neemt af door de invloed van de alcohol op het centrale zenuw stelsel. We worden wat losser, minder kritisch. Dingen die we anders alleen durven denken, doen we dan", aldus Francke. Negen van de tien mensen waar mee hij te maken krijgt, hebben problemen met alcohol en één met drugs. Vijftig procent komt via de justitie binnen, de overigen via de huisarts, maatschappelijk werk, e.d. Francke ging ook nog even in op verdovende middelen als hasj, heroïne en cocaïne. "Bij versla ving heeft men voor heroïne alles De door politieman Dalebout genoemde voorbeelden van straffen werden deze week weer werkelijkheid bij de Middelburgse politierechter. J.N. uit Sint Maartensdijk kreeg voor 2.69 promille alco hol twee weken gevangenis straf en negen maanden ont zegging van de rijbevoegd heid. D.H. uit St. Annaland voor 1.88 duizend gulden boete, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en negen maanden niet rijden, waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. L.T. uit St. Maartensdijk voor een promillage van 1.41 achthon derd gulden boete en zes maanden niet rijden, waarvan drie voorwaardelijk, proeftijd twee jaar. M.B. uit St. Maartensdijk kreeg twaalfhonderd gulden boete en zes maanden geheel voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. begeleiden van de gezinsleden door de ellende te delen en de scherpe kantjes er vanaf te halen. Daarna wordt de verslaafde in zicht gegeven in zijn gezinsrol en zijn keuze voor wel of geen ver andering begeleidt. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met het consultatiebureau. Dhr.E.van Dongen, werkzaam bij de afdeling sociale zaken van de gemeente Tholen, sprak over de financiële problemen. Bij ontslag Bij het alcoholprobleem spe len ook sociale factoren een rol, zei dhr.Francke van het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs. "In andere streken wordt er pas 's avonds geborreld, maar op Tholen is 't heel erg gebruike lijk dat 's voormiddags al te doen. Het is bijna onbeleefd, degene die een karweitje ver richt. zoals de loodgieter of de schilder, om half twaalf geen borreltje aan te bieden. Een anecdote is, dat bijvde vraag: 'moet je suiker in je borrel' werd geantwoord: bij de tweede graag." stateerd, dat er ook bij 15 en 16- jarigen al storingen in de lever optreden. Een typisch voorbeeld van wat mensen niet gauw in ver band brengen met alcohol is een zenuwontsteking: vermindering van het gevoel in tenen en vingers. Alcohol kan ook psychische pro blemen geven: lichte karakter- en De 30e april gaat ook dit jaar weer niet onopgemerkt voorbij! Op Ko ninginnedag zal er als vanouds worden gevlagd, feest gevierd en gespeeld. Op Tholen en Sint Philipsland is er zaterdag van alles en nog wat te doen. De vlaggen en de oranje strikjes en speldjes kunnen alvast uit de kast. j activiteit, georganiseerd door het trlOlCVl Oranje-comité, begint om 9.00 uur bij de Vossenkuil: muziek vereniging O.V.M. geeft met een aubade het startschot voor de feestelijkheden. Om 9.45 uur be gint er bij de Vossenkuil een fiets-oriëntatierit voor de jeugd tot en met 16 jaar. Om 10.30 uur is daar eveneens het startpunt van een optocht met versierde fietsen. De Vosmeer A-junioren en hun leiders treffen elkaar om 11.30 uur voor een wedstrijd op het voet balveld. Na de middag spelen de festiviteiten zich af in de Vossen kuil. Voor de kleuters en de tie ners wordt een aantal films ver toond. In de pauze worden de prijzen van de ochtend-activitei ten uitgereikt. Rond de klok van vijf uur zit de viering van Konin ginnedag, althans in de Vossen kuil, er weer op. 'Wie maakt de mooiste vlag' is de titel van een wedstrijd voor scho lieren, uitgeschreven door de Vereniging Thoolse Stadsactivi- teiten. Deze vlaggen zullen op het Oranjefeest de straten sieren. Op het terrein aan de voormalige oesterputten vindt een wedstrijd touwtrekken plaats, waaraan teams van 8 mensen kunnen deelnemen. De vrijwillige brand weer heeft reeds mannetjesputters gereed staan. Men kan zich in schrijven bij het bestuur van de V.T.S, het liefst voor vrijdag 29 april, vandaag dus! Tussen 13.30 en 16.00 uur kunnen groepen in woners, die de lagere schoolleef tijd te boven zijn, meedoen aan de spelen op de oesterputten. Voor de kleuter- en lagere schooljeugd is een ochtend-programma sa mengesteld, terwijl zij 's middags kvnnen meewandelen met de 23e Koninginnetocht van de Thoolse Wandel Unie, die om 14.00 uur van start gaat. Er wordt/werd huis-aan-huis een programma voor 30 april rondgebracht, waar bij men tevens de tekst vindt van alle te zingen liederen bij de au bade op de Markt. De overhandi ging door de vereniging Huis en Heem van het kanon aan de ge meente Tholen, is om 16.30 uur aan het programma toegevoegd. Dit antieke schiettuig siert vanaf zaterdag de hoek van de Kaai bij het praathuis. En natuurlijk ont breekt op Koninginnedag ook de traditionele auto-oriëntatie- ritfZoekweg, 18 u.) van voetbal vereniging Tholense Boys niet. Op het voetbalveld is trouwens om 14.30 uur de voetbalwedstrijd Tholense Boys 2-De Meeuwen 2 te zien. oud vossemeer Ook in Oud Vossemeer komt de jeugd aan z'n trekken. De eerste sint annaland Accelerando organiseert de tradi tionele rommelmarkt en aanver wante attracties, 9.30 uur. Vanaf 12 u. is er verkoop bij opbod. Muzikale rondgang dorp 19.00 uur. WHS 1 speelt op eigen veld om 13.00 uur een competitiewed strijd tegen Good Luck. Auto- oriëntatierit WHS, start 18.00 uur kantine. De schooljeugd van kleuter- en lagere scholen vieren het gecombineerd koninginne- en bevrijdingsfeest op donderdag 5 mei. Voor de kleuters naar gelang de weersomstandigheden op 't schoolplein of in 't gebouw van de chr.kleuterschool. Voorde klassen 1 en 2 van beide lagere scholen worden weer in combinatie spelen op het schoolplein georganiseerd. De klassen 3 en 4 houden een puzzeltocht door het dorp en voor 5 en 6 is er een fietspuzzeltocht buiten de bebouwde kom. Voor alle kinderen is er een prijs en li monade. stavenisse Voor de leerlingen van de klassen I tot en met 6 van o.l.s. de Schalm worden er van 9.00-12.00 uur kin derspelen gehouden in de gym zaal. De kleuters vermaken zich in de kleuterschool en de gemeen schapsruimte. 's Avonds is er in de Stove een Oranjebal. scherpenisse De voorzitter van het Oranjeco mité, dhr.A.J.Slager, opent de ko ninginnedag om 9.15 uur met een wclkomswoord voor het oude ge meentehuis, Hoge Markt, 9.30 uur: kinderspelletjes Hoge Markt, Weststraat, 14.00 uur wielerronde voor regionale trimmers, 34 km. start Molenweg, prijsuitreiking 15.30 uur Zeelands Welvaren. 16.00 uur: spelen voor de wat ou deren op de Hoge Markt en 18.00 uur touwtrekken op Pluimpotter- rein, 19.30 uur muzikale rondgang O.V.M., lampionoptocht School straat, 's avonds Oranjebal in Holland Huis m.m.v. jeugdver eniging Scarpenesse. poortvliet Het oranjefeest wordt gehouden op donderdag 5 mei, in combina tie met het bevrijdingsfeest. Za terdag 30 april dus geen konin ginnedagviering. 9.00 uur: film programma in 't Ouwe Raed'uus met onder meer Jerry Lewis en Popeye. vervolgens fotospeur tocht voor de wat oudere jeugd Vanwege de financiële toestand van het oranjecomité een beperkt progra'mma. op staande voet wegens diefstal of dronken op het werk verschijnen, valt men terug op de WWV-uit- kering, die van 75 tot 40% van het laatst verdiende loon kan teruglo pen. Er wordt bemiddeld bij schulden wegens huishuur of PZEM-kosten, maar als men wei gert zelf iets aan de verslaving te doen, wordt er geen hulp meer verleend. Politieman Dalebout stipte in het kort de baldadigheden op straat aan en handtastelijkheden na al coholgebruik in horecabedrijven. Uitvoeriger belichtte hij de gevol gen in het verkeer, niet alleen in de auto, maar ook op de (brom)fiets. Er wordt een adem test gehouden met 0.5 promille en wanneer 4e ge'e vloeistof dan groen wordt, volgt er op het bu reau nog een tweede test met 0.8 promille. Als 't dan verkleurt, volgt er een rijverbod of een bloedproef. Weigering is een mis drijf en wordt aangerekend als het gebruik van 1.5 tot 2.0 promille alcohol, wat naast duizenden gul dens boete negen maanden ont zegging van de rijbevoegdheid tot gevolg kan hebben. Aan de hand van verschillende stellingen werd na de pauze in discussiegroepjes nog nader op het onderwerp ingegaan. Dale bout had monsters van hasj en heroïne meegebracht, wat met belangstelling werd bekeken. De discussie werd geleid door dhr.P.Windt, consulent maat schappelijke activering van de r.k.kerk. Dhr.C.Quist(86) en zesjarige bruiloft te vieren. me vr.N.J.Quist-v.d.Velde(84) hopen dinsdag 3 mei in Ten Anker hun De dankbaarheid over de nog goede gezondheid en de uitste kende verzorging in de Ten An kerfiat "overheerst, wanneer dhr. en mevr.Quist, genietend van hun prachtige uitzicht op de Ten An- kerweg, vertellen. "Ik zou hier niet meer wegwilien, want er is 311!!! *1 Opticien Optometrist O.V. Kontaktlenzen altijd wat te doen in de recreatie zaal. We zitten ook allebei in het zangkoor van Ten Anker o.l.v. dhr.Riedijk. De broodmaaltijden doen we zelf, maar warm eten krijgen we van de kok. 't Kan niet gemakkelijker en het smaakt pri ma", zegt mevr.Quist. Haar man doet trouw mee aan de bejaardengymnastiek, want de spieren moeten soepel blijven. De leeftijd speelt toch wel een rol, want zonder stok gaat dhr.Quist geen wandelingetje meer maken. Hij kan slecht zien, zodat het lezen vrijwel onmogelijk is geworden. Beiden hebben echter nog nooit in het ziekenhuis gelegen en klagen doen ze dan ook beslist niet. "We zijn er zo dankbaar voor dat we hier samen mogen wonen", zegt mevr.Quist. Toch heeft het zestigjarig bruids paar een bewegelijk leven achter de rug met negen verhuizingen. Als twaalfjarige ging mevr.Quist 's morgens om vier uur al melken op de boerderij van de fam.van Nieuwenhuijzen. Ze maakte er boter en was tevens verkster. Ook dhr.Quist werkte in de land bouw. want zijn vader was kleine boer. Hij reed graag met de twee paarden naar Mosselhoek, maar onderweg dacht hij nog niet aan het ploegen, maar las hij in stu dieboeken. De paarden wisten immers de weg wel. Met zeven jongens en zes meisjes was er niet genoeg werk op het landbouwbe drijf, ook al trad vader Quist dan als loonwerker voor derden op. "Dat banen deed ik graag", he rinnert dhr.Quist zich nog goed. Via zijn broer kwam hij in juni 1920 na militaire dienst en Vanuit heel Tholen en St. Phi lipsland blijven er klachten bij de politie komen over straatvoetbal. Pleintjes en garagedeuren zijn de meest geliefde plaatsten. De bal komt dan ook wel eens op het platte dak terecht, maar daken van garages zijn alleen gecon strueerd om water tegen te hou den en niet om er op te springen. Dan ontstaan snel lekkages. De politie pakt de bal in zulke geval len af, maar er schijnt nog geld genoeg te zijn om weer snel een nieuwe te kopen. Als er vernielin gen worden aangericht (beplan ting, daken, ruiten), wordt er schadevergoeding geëist. Straat voetbal is gevaarlijk en veroor zaakt schade. De trapvelden zijn de aangewezen plaatsen. avondstudie in Bladel bij de be lasting terecht. In januari 1923 verhuisde hij naar het belasting kantoor in St.Maartensdijk(het gebouw op de hoek Noord poort/Oostvest doet nu alleen dienst als postkantoor) en in mei van dat jaar trouwde Quist. Hij woonde er fijn aan de Bleek- veldweg en had heel plezierig werk met belastingcontrole in St.Annaland, Scherpenisse en Stavenisse. Dat ging allemaal op de fiets. Controle van fietsplaatjes behoorde trouwens ook tot zijn taak. In Scherpenisse rolde Quist illegale jeneverstokerijen op en het liefst kwam hij in St.Anna land. "Daar had je de meeste poen en dus de grootste aanslagen, 't Was er bovendien gezellig." Quist kwam elk jaar een keer op con trole bij de belastingplichtigen. Toen in 1936 zijn zoon en dochter naar het voortgezet onderwijs moesten, besloot hij zelf maar te verhuizen naar Rotterdam, waar er vlakbij volop studiemogelijk heden waren. De fam. Quist maakte er in 1940 het grote bom bardement mee, waarna men naar Dordrecht verhuisde. Daar bracht dhr.Quist het tot hoofdassistent A bij de loonbelasting en bij zijn veertigjarig jubileum ontving hij de eremedaille in goud, verbon den aan de orde van Oranje Nas sau. Quist wist wel raad met moeilijke zaken en hij loste ook een koppelbaasfraude op. In 1961 ging hij met pensioen, waarna hij nog tien jaar in Dor drecht bleef wonen. Toen beslo ten ze terug te gaan naar hun ge boortegrond, dichterbij de doch ter in Bergen op Zoom en de zoon, die de belastingsporen van zijn vader in Breda volgde, in Scher penisse. Twee jaar woonden dhr.en me vr.Quist in een bejaardenwoning aan de Burg.van Vrijberghestraat, waarna de toenmalige directrice zuster Engelvaart hen overhaalde om naar de nieuwe Ten Ankerflat te komen. Ondanks dat ze eerst wel tegen de snelle verhuizing opzagen, hebbben ze er geen mi nuut spijt van gehad. Een bijzonderheid is, dat de ou ders van mevr.Quist in 1956 aan het Stenen Kruis bij Tholen hun zestigjarige bruiloft vierden. Nu hoopt ze zelf 3 mei het diamanten huwelijksjubileum te herdenken, met haar man en de medebeners van Ten Anker. De familie doet het later in eigen kring nog gezel lig over. Op zaterdag 30 april zal de overdracht plaats vinden van een sierlijk bewerkt kanon dat in 1614 door Johannes Burgerhuys te Middelburg werd gegoten. Burgemeester E. Baerends zal het bronzen kanon, geschonken aan de vereniging Huis en Heem - die een affuit maakte - op Koninginnedag om half vijf onthullen en inschieten op de zeedijk nabij de Kaay en haven van Tholen. Heem Tholen aangekocht om het voor Zeeland te behouden. Met hulp van de gemeente zette de heer P A. Boot het affuit in elkaar, dat een getrouwe kopie is van de affuiten op de oorlogsschepen uit de Gouden Eeuw Het kanon staat op de dijk bij de haven voor het pand waar tot 1 814 de hoofdwacht was gevestigd. Hier stond ook de belangrijkste stadspoort, de Waterpoort. voor de Abdijtoren goot. In de Middelburgse stadsrekening van 1 593/94 komt de volgende post voor: "Jan Borgeroys, clockgieter, over dat hij met zijn volck ende zone gewrocht hebben den tijt van 1 9 dagen. Hij werkte toen dus al niet meer als knecht. Van deze Johannes zijn een aantal werkstukken bekend, die hij tussen 1 598 en 1614 goot, zoals halve kartouwen (kanonnen), huisbellen. 1 627. Ook een door zijn vader Johannes in 1 603 gegoten klokje nam hij hierin op. Dit laatste klokje en een achttal klokken van Michael zijn echter bij de laatste restauratie van het klokkenspel in 1 959 versmolten... Het huidige carillon bevat echter nog 9 klokken van Michael Burgerhuys. De derde klokkengieter Burgerhuys heette eveneens Johannes. Vermoedelijk was gewezen. Zo kwam er een eind. aan het bedrijf van de klokken- en geschutgieters dynastie Burgerhuys. Het oudste Burgerhuys had zijn woon- en werkplaats bij de Nieuwe Kerk (Abdijcomplex). Volgens een verloren gegaan wijkregister woonde hij in het "huysken nevens de poorte van de Nieuwe Kercke, I" zijn werkstukken hier ook gegoten. De laatste. Burgerhuys kreeg van het stadsbestuur de voormalige refter of eetzaal der Norbertijner-abdij als giethuis Onder de Middelburgse Lange Jan werd naast de poort van de Nieuwe Kerk in 1614 het kanon door Johannes Burgerhuys gegoten. Dit ca. 1 200 kg. zware en 2,60 m lange kanon werd in 1971 ten westen van Duinkerken door de Breskens 5 opgevist. Het is mogelijk afkomstig van het oorlogsschip van de Zeeuwse Admiraliteit, waarop Jan Evertsen -de vader van de bekende luitenant-admiraals van Zeeland Johan en Cornelis Evertsen - het bevel voerde. Deze sneuvelde 28 juni 1617 in een gevecht met een Franse kaper en werd te La Rochelle begraven. Het kanon werd door een lid van de vereniging Huis en Volgens het opschrift werd dit kanon in 1614 door Johannes Burgerhuys gegoten. Hij is de oudste van drie opeenvolgende Burgerhuysen, die aan het eind van de 1 6de tot diep in de 1 7de eeuw als geschuts- en klokkengieters werkzaam zijn geweest in Middelburg. Deze Johannes of Jan was eerst knecht van Hendrick van Trier, die omstreeks 1 592 te Middelburg het klokkenspel klokken, ondermeer voor de Abdijtoren en een vijzel Een van zijn laatste werkstukken is het in 1614 gegoten kanon dat nu de wallen van Tholen siert. Hij overleed in november 1617. Zijn te Aken geboren zoon Michael zette tot zijn dood in 1 651 het bedrijf voort. Ook hij goot kanonnen, tafelbellen en een groot aantal klokken. Zo goot hij voor de stad Tholen de enige beiaard die hij ooit maakte en in 1 627 afleverde. Deze telde waarschijnlijk 1 9 klokken waaronder exemplaren uit 1624, 1625, 1626 en hij een zoon van Michael. Van hem zijn een groot aantal klokken bekend. Zo goot hij in 1 668 de luidklok voor de kerk te St. Philipsland, die echter in de oorlog verloren is gegaan Een van zijn laatste werken was een fraai versierd kanon uit 1 678, dat in het Rijksmuseum wordt bewaard. Het is een van de beste staaltjes van Burgerhuys-kunst. In het begin van het volgende jaar werd hij in de Choorkerk te Middelburg begraven. Een verzoek van zijn weduwe om de gieterij te mogen voortzetten werd van de hand aencomende Hans Burgerhuis, clockgieter". Na zijn dood ging het huis onder de Lange Jan echter in andere handen over zodat zijn zoon Michael vermoedelijk elders het bedrijf heeft uitgeoefend. Laatstgenoemde genoot van het Middelburgse stadsbestuur verschillende voorrechten. Zo mocht hij gebruik maken van het thans nog bestaande stadsmagazijn (nabij de gevangenis en het nieuwbouwproject van de provinciale bibliotheek) voor, het vervaardigen van zijn gietvormen Mogelijk heeft hij in gebruik. Een afbeelding van 's Landts Giethuys" is te vinden in Smallegange's Chronijck tegenover bladzijde 429. Verder was dit gebouw achtereenvolgens pakhuis, hoofdwacht en paardenstal, gieterij, bergplaats en gymnastieklokaal. Na de brand van mei 1 940 werd deze ruimte als Statenzaal herbouwd en wordt er nu enige malen per jaar door de leden van de provinciale staten van Zeeland v.ergaderd. J.P.B. Zuurdeeg

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9