Achter dijken en dammen Provincie wi meer VW-promotie VZOS Sint Philipsland wisselbeker 'N VIER VOOR AARDRIJKSKUNDE EN ALS BELONING NAAR NEW YORK. VOORSPEL JE EINDLUST EN WIN EEN REIS. ZEELAND IN DE PEN Infotelefoon Bibliotheekplan Onderwijs Donderdag 28 april 1983 31 i-jL_iJ 1983 i5l-° 1 ó- J_j«ev>JI uJJ 1983 cS1-» p 1 'l.'.'i-»-L. to I—J 1 an I fc 030-312824 Gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor het per- NjGUWG fÜITIS soneel van de provinciale VVV uit te breiden. Dat is vooral nodig omdat gs vinden dat er meer moet gebeuren op het gebied van de promotie van Zeeland. Groei mogelijkheden Engeland Belangrijke voorwaarde Sluiting provinciale gebouwen (OM MISS Thools koor eerste keer superieure afdeling meteen Ie prijs Met zes negens Pluim voor dirigent VZOS veroverde de wisselbeker Vagantes Morborum uit Brugge komt naar Meulvliet. m 11 Een prima actie van de Bondsspaarbank. Ga naar de Bondsspaarbank bij jou in de buurt. Vul daar in wat jij denkt wat voor cijfers je haalt voor je eindlijst. Daarmee maak jé kans op een reis naar New York, Londen, Parijs, Berlijn en op LPs. Wanneer je het deelname formulier komt inleveren ligt het handige boekje, "100 vragen voor schoolverlaters", voor je klaar. BONDSSPAARBANK S V erkeersexamen op de fiets Snelheidscontrole Nieuwe auto's gemeentewerken PAK EVEN UW ZAKBOEKJE u" ABDIJ Koudekerke. overstroomd in 1945 "!ck dogt inmyrie jonckheyt ner gens toe dan ter zee te vaeren zei Michiel de Ruyter. Hij was elf jaar toen hij voor het eerst het zeegat uitvoer. In 1607 in Vlis- singen geboren werd hij al in 1637 kapitein op een schip van de reders Lampsins. In de jaren vijftig van de Gouden eeuw werd De Ruyter gevraagd een benoeming tot vice-admiraal van Holland te aanvaarden. "Voor een Zeeuw een onvoorstel bare eer", zegt Gerard Heerebout in "'Zeeland, land van zeevaar ders", een hoofdstuk uit het pas verschenen werk "Achter dijken en dammen". Dit boek voor de jeugd heeft alles met de zee te maken, maar het is geen werk dat enkel rampen of zeehelden beschrijft. "De nadruk ligt op het samenspel van mens en natuur; op de wisselwerking tus sen mensen en hun leefomgeving. In dit boek staat daartoe de unieke provincie Zeeland centraal", aldus 9en tekst op het boek. De namen van de redactieleden (Noortje van Leeuwen, Wim en Ineke Wolff) staan er borg voor dat niet alleen de jeugd van dit boek kan genieten, maar dat ook ouderen er veel van hun gading in zullen vinden. Wim Wolff, in Zeeland geen on- Van 1 mei tot en met 31 mei kunnen Spanjaarden, Turken en Marokkanen telefonisch informa tie krijgen in hun eigen taal over leerplicht in Nederland. Hiervoor kan men de volgende nummers draaien: (030) - 31 521 2 (Turks); (030) 312824 (Arabisch) en (030) 313024 (Spaans). Hieron der volgt deze mededeling in de verschillende talen. Hollanda'daki egitim zorunluluguna ilijkin bil gil er 1 mayis 1983 ile 31 mayis 1983 tarihleri arasinda, telefon yoluyla ve Türkce dilinde, Hollanda-' daki egitim zorunlulucju ile ilgili bilgileri ■alabilirsiniz. Bunun igin su numarayi aramal ïsimz: 030 - 31 52 12 bekende, laat zien welke invloed de zee op het landschap en de natuur van Zeeland heeft gehad. Het verhaal van Heerebout over zeevaarders schetst een levendig beeld, beginnend in de Romeinse tijd, toen zeelieden vanuit Zeeland de overtocht naar Engeland waagden. Om een behouden vaart af te dwingen legden ze een gelofte af voor de godin Nehalën- nia. Tempels met altaren, gewijd aan deze godin, stonden in Dom burg en Colijnsplaat. Bram Drink- waard vertelt over de vissers en de vissen, terwijl Ben Smulders ons laat fietsen door de provincie. Het is de bedoeling dat je er zelf op uitgaat, vandaar de informatie aan het slot. Niet iedereen is in staat een loodsreis op de Wester- schelde te maken. Met Hans Ban- nink, een ervaren loods, kun je in gedachten mee. Tevens wordt er dan op het milieu gelet. Uit een brief van Annie M.G. Schmidt, die de overstroming in 1944 op Walcheren heeft mee gemaakt: "Toen kwam er een dag dat het gat was gedicht en de straat werd weer droog... Een straat die strand was geworden, droog strand vol wieren takken en schelpen.En ineens was er in die straat een mannetje met een piano op een kar. Hij reed door de stra ten, zette hier en daar die kar neer en ging zitten pianospelen. Ge woon, om geld op te halen in zijn pet. De straat was droog en er was muziek, zon en het voorjaar". (jj CSj L_A> )l 1 p 1 u "Jl _jJ>> (jj C-. I I - II tIr I I Jn I ft 11 Informaci&n sobre la obliffacidn de ir a la escuela Desde el 1 de mayo de 1983 hasta el 31 de mayo de 1983» puede usted obtener información por telé- fono en su propio idioma aobre la obligaci<5n de ir a la escuela en Holanda. Para ello debe usted llamar al niSmero: O3O-313024 IEU Op de provinciale begroting van dit jaar is al rekening gehouden met een extra bedrag voor de provinciale VW van een ton. Nu komt het college met een gemoti veerd voorstel welke bestemming men aan dit geld wil toekennen. Het is de bedoeling dat er een stafmedewerker en een secreta resse worden aangetrokken. Gs herinneren eraan dat een be langrijk uitgangspunt van het pro vinciale beleid is het stimuleren van de werkgelegenheid. Een van de manieren om dit te bereiken is benutten van de groeikansen van bestaande bedrijvigheid. Die groeikansen zijn pr volgens gs in de toeristische sector, o.a. door dat het binnenlands toerisme toe neemt. De provinciale VW moet in de gelegenheid worden gesteld in deze ontwikkelingen een rol te spelen. Daarvoor is het nodig een speciale medewerker te hebben die ervoor moet zorgen dat Zee land bij de toerist extra bekend wordt. Ook zal hij of zij moeten zorgen voor uitbreiding van de contacten met het bedrijfsleven, het uitdiepen van de mogelijkhe den voor seizoensverlenging en het "aanboren van nieuwe mark ten". - mmMÊvtiKmh mm» Een nieuwe markt ligt er volgens het college vooral in Engeland. Het is een feit dat er honderddui zenden Engelsen met de Olau-lijn in Vlissingen aankomen. Tot nu toe verlaten ze bijna allen de pro vincie. Gs bepleiten nauwe sa menwerking tussen de provincia le WV en het Nationaal bureau voor toerisme (NBT) om te pro beren de Engelse toerist meer voor Zeeland te interesseren. Bin nenkort zal een marketing-plan van het NBT, gericht op Enge land, verschijnen. Belangrijk blijft de Westduitse markt, zo vervolgen gs. Mogelijk heden liggen er hier vooral op het gebied van seizoensverlenging. Een belangrijke voorwaarde die g§ hebben gesteld is dat de nieu we stafmedewerker zijn tijd volle dig besteedt aan promotie-activi teiten en niet aan algemene VW- werkzaamheden. Vanuit de WV was aanvankelijk gepleit voor een medewerker voor het meer onderhouden van con tacten binnen het Zeeuwse WV- wezen. Na overleg is men akkoord gegaan met de visie van gs. Het college meent dat er meer moge lijkheden komen voor het onder houden van contacten met regio nale en plaatselijke WV's nu er ook een secretaresse kan worden aangetrokken. De twee nieuwe medewerkers gaan de WV in totaaal ongeveer ƒ150.000,— per jaar kosten. De provincie neemt hiervan ƒ135.000,(90%) voor haar rekening. Het voorstel wordt behandeld in de statenvergadering van 27 mei Enkele weken geleden is in Mid delburg de première geweest van twee nieuwe provinciale films: "Nog net niet te laat", een film over milieuverontreiniging en "Zeeland op maat", een film over ruimtelijke ordening. Direct na de première was er al veel belangstelling voor de films. Aangezien er toen nog niet vol doende kopieën beschikbaar wa ren, moest er een wachtlijst wor den aangelegd. Momenteel zijn alle kopieën binnen, zodat op rui me schaal aan aanvragen kan worden voldaan. Beide films zijn uitermate geschikt voor het onderwijs, bijvoorbeeld de lessen maatschappijleer of aardrijkskunde. Ook voor andere educatieve activiteiten, zoals voorbereiding op discussies of speciale projecten kunnen de films dienen. De films worden gratis ter be schikking gesteld. Technische gegevens: 16 mm, cuatisch -ge luid, kleur. Men dient'elf te be schikken over een 16-mm film projector. De film "Zeeland op maat" is ook verkrijgbaar op U- matic videocassette. Reservering bij: Bureau voorlich ting provincie Zeeland, Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Middel burg, tel. 01180 - 31404 of 31395. Ook is gratis een filmcatalogus verkrijgbaar waarin alle films wor den beschreven die de provincie voor uitleen beschikbaar heeft. Tot 1 juli ligt op de provinciale griffie en op alle gemeentehui zen het "Landelijk plan voor de openbare bibliotheekvoorziening 1 983-1 985" ter inzage. Het plan beschrijft de openbare bibliothe ken zoals ze per 1 januari j.l. be stonden. Het probleem is dat het plan bij gebreke aan financiële middelen niet voorziet in het tot stand brengen van nieuwe biblio theken. Het is de vraag of er de komende tijd nog geld vrij komt voor dit soort activiteiten. Er is een mogelijkheid voor belang hebbenden om tegen het plan beroep aan te tekenen bij de Kroon. Op donderdag 5 mei (bevrijdings dag) en vrijdag 13 mei (de dag na Hemelvaartsdag) zijn de provin ciale gebouwen gesloten. Het gaat om: de provinciale griffie de provinciale waterstaat de provinciale planologische dienst het kantoor van de provinciale stoombootdiensten. De afdeling hoger onderwijs van de provinciale onderwijsraad be spreekt dinsdag 3 mei, 14.00 uur de afronding van de taakstelling en de samenstelling van de afde ling. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. Abdijnieuws is de infonriatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau vooriichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 van een koor. Bravo", aldus jury lid Engels, waarbij ook zijn colle ga Smout van oordeel was dat het resultaat eerstens een verdienste van de dirigent genoemd mag worden. De uit deze regio deelnemende twee koren aan het zesde Zangersmani fest te Middelburg, behaalden uitstekende resultaten. Het vorig jaar van de ere-afdeling naar de superieure afdeling verhuisde "Canticum" uit Tholen kreeg bij een eerste deelname in deze hoogste koorklasse ook meteen een eerste prijs met 226 punten. VZOS uit Sint Philipsland, dat uitkomt in de afdeling Uitmuntendheid zat in de afdeling A aan de puntentop met 239 en betwistte daardoor volop een eerste prijs: inclusief de wisselbeker. Het kan nu eveneens in de afdeling Superieur gaan. In het programma van de Zeeuw se Zangersbond was het Gemengd zangkoor "Canticum" abusieve lijk ondergebracht in de 2e afde ling. Daarvan werd door ons mel ding gemaakt onder pl. nieuws Sint Philipsland, omdat dit koor eveneens present was in Middel burg. Maar "Canticum" had al leen maar het verzoek gedaan om wat vroeger op te treden, dan de afdelingsvolgorde aangeeft. Die volgorde is dat de hoogst geplaat sten het laatst op het podium ko men. Vandaar toch een misver stand in het officiële programma en dat werd als officieel gegeven overgenomen. Het resultaat op hoger niveau was er voor "Canti cum" niet minder om. Met een premifre in de Superieure afde ling ook al direct een eerste prijs in de wacht te slepen, is een Thools applausje waard. Zowel voor koor als voor dirigent Iz. Riedijk. Het verplichte werk dat aan deze superieure afdeling was toebe dacht heeft voor Riedijk en de zijnen de doorslag gegeven tot de primeur. Het was psalm 122 naar een compositie van J.P. Swee- linck. Er kwamen 118 punten waaronder een zestal negens en daarin was de tweekoppige jury Herman Engels uit Mechelen en Hans Smout uit Bergen op Zoom vrijwel gelijkgestemd. Ze beoor deelden beide dat zowel nuance ring als opvatting van dit stuk dat hoge cijfer verdienden. Engels gaf een 8 voor samenzang, maar Smout een 9, waartegenover laatstgenoemde een 8 gaf voor klankgedeelte en daarvoor gaf Engels een 9. Voor zuiverheid, ritme en uitspraak werd het bij de twee juryleden een 8 voor het verplichte werk. Het tweede werk haalde 112 pun ten, want daarbij waren 2 zessen voor zuiverheid en dit had diri gent Riedijk al voorspeld tijdens de repetities. Overigens lagen de cijfers evenwel op dezelfde hoogte als bij het eerste nummer, dus uitstekend. "Dit koor dankt wer kelijk zijn vooruitgang aan een volgehouden inzet van de leden, maar vooral aan de studie die de dirigent onderneemt, de goede li teratuurkeuze en de mate waaro ver hij nadenkt over het dirigeren Het Sint Philipslands koor VZOS bereikte in de A afdeling Uit muntendheid de hoogste score met 239 punten. Daardoor nam het de wisselbeker over die zowel voor de A als B afdeling afzon derlijk beschikbaar is van het dit keer niet deelnemende Smalstads Mannenkoor uit Sint-Maartens dijk. VZOS moest als eerste werk brengen "Courage de fille" van Kahmann. Jurylid Engels gaf er 2 achten voor en 5 negens. Smout oordeelde 3 achten en 4 negens. Daardoor kwam men met dat eerste werk al op 121 punten, ter wijl het tweede nummer 118 pun- ten opleverde. Dat was "O Vater aller frommen" van Hammer- schmidt. Bij het onderdeel sa menzang was er nog de opmer king van Engels, dat het spijtig was dat de mannenstemmen riiet in verhouding tot de vrouwen stemmen zijn vertegenwoordigd, iets waar menig gemengd koor mee te kampen heeft. De cijfers tonen aan, dat er overigens alleen maar lof kon zijn met een speciaal pluimpje voor dirigent Jan West dorp. Nog een algemene opmer king van de jury die dit resul- taatsvol optreden onderstreept: "Buitengewone prestatie inzake het moeilijk opgelegde werk. Juist en mooi geïnterpreteerd. Dit koor gaat opwaarts. Bravo en volhou den". Met resultaten als van deze twee koren uit de regio zijn de vele, repetities dan toch beloond. Ook dat volhouden is een applausje waard. Het Smalstads Mannenkoor was zaterdag wel op het concours van de Zeeuwse Zangersbond in Mid delburg. Echter niet om aan dat concours zelf mee te doen in de beoordeling. Daarvoor had men in deze tijd een wat te overladen programma. Zoals het zomercon- cert op zaterdag 7 mei in Meul vliet te Tholen en de repetities voor de plaatopname. Toch had het mannenkoor aangeboden om buiten die concours-mededingen enkele nummers te zingen. Dat werd zaterdag in Middelburg door het zeer talrijke zelf zingende publiek op prijs gesteld, gezien het applaus dat volgde na het optre den. Afgelopen zondag was het Smalstads mannenkoor in het pracht kerkje "De Ark" op de stichting Vrederust. Een uitste kend accoustische ruimte, waar dan ook op 8 en 9 juni de eerste grammofoonplaat wordt opgeno men. Ondertussen ook vast de aankon diging van het jaarconcert op die 7e mei in Meulvliet met als gast koor het beroemde Vogantes Morborum uit Brugge. Daarover meer in het volgend nummer, maar intussen kunnen de liefheb bers de datum vastleggen voor een ongetwijfeld weer prachtige koor avond. Kantoor: Hoogstraat 28, Tholen, tel. (01660) 2338 Een 79 zesde klassers van de vier lagere scholen uit St. Annaland en Stavenisse hebben donderdag middag bij wijze van uitzondering ook praktisch verkeersexamen gedaan. De regionaal consulent van Veilig Verkeer in Zeeland, dhr. F. Bal, was er getuige van, dat alle kandidaten slaagden. On danks dit feestelijk resultaat, wa ren de omstandigheden verre van zonnig gezien de regenval. Acht tien controleposten, bemand door politie, marechaussee, bestuursle den van Veilig Verkeer, school bestuurders en leden van de ou dercommissie, zorgden langs de 3300 m lange route in St. Anna land voor de beoordeling. Het kijken en voorrang geven was het belangrijkste en mede dankzij de medewerking van het onderwij zend personeel verliep alles uit stekend. Veilig Verkeer St. Annaland be sloot het verkeersexamen voor de zesde klassers te verzwaren omdat kinderen in het verkeer de meest kwetsbare groep zijn en deze leerlingen na de vakantie dikwijls op de fiets naar scholen voor voortgezet onderwijs gaan. Veilig Verkeer Stavenisse wil daaraan graag meedoen en de kinderen van de Schalm en de Rehoboth- school hadden er zelfs een fiet stocht naar St. Annaland voor over. De tweewielers werden daar eerst gekeurd door de VVN-bestuur- sleden C.J. van Oost en Anth. van Iwaarden, waarbij bleek, dat er 23 fietsen min of meer ernstige ge breken hadden zoals een defecte verlichting. De leerlingen uit Sta venisse bleken nog beter te rijden omdat ze goed uitkeken in de voor hen onbekende straten. Volgens regionaal consulent Bal kwam in heel Zeeland een praktisch ver keersexamen op een dergelijke schaal niet voor. Bij het theorie examen onderscheidden zich twee leerlingen met lof, terwijl zes kin deren niet aan de eisen voldeden. Tijdens een radarcontrole op de Rijksweg bij St. Philipsland zijn zes bekeuringen uitgeschreven wegens overtreding van de maxi mum snelheid van 80 km. Op de tweebaans weg werden snelheden tussen de 98 en 110 km. genoteerd. Op de provincialeweg St. Maar- tensdijk/St. Maartensdijk werden drie overtredingen geconstateerd tussen de 91 en 95 km. Automobielbedrijf C. Bal uit Tholen mag voor 22.500 gulden, inclusief btw, een gesloten bestel wagen Peugeot J5 1000 aan de gemeente leveren met inruil van een Ford Transit FT 100. Auto mobielbedrijf W.A. Bijl te St. Maartensdijk zorgt voor een nieuwe gesloten bestelwagen Peugeot J5 1300 met verhoogd dak met inruil van een Renault Super Estafette voor ƒ25.906,42, inclusief btw. Beide gele auto's die extra getec- tyleerd moeten zijn, bieden aan twee inzittenden plaats. De voer tuigen zijn bestemd voor de gara ge/onderhoud en voor de onder houdsploeg Bouwkunde. Handel sonderneming Luijks uit Halste ren levert voor 2790 gulden, ex clusief btw, een tandëm-assige aanhangwagen Anssems type AS 1450 voor de plantsoenendienst. THOLEN vr 29 apr: thema-avond WBG, Meulvl. 20 u. za 30 apr: vanaf 8.30 u. Kon.dag- viering wandeltocht auto- oriëntatierit woe 4 mei: Dodenherdenking, Markt 19.15 u. za 7 mei: jaarconcert Smalstads Mannenkoor mmv Vagantes Morborum(Brugge) Meulvl. 20 u. za 7 mei: open dagZIKV, Meulvl. 10.30-17 u(overzichtstent.stelL) za 7 mei: eil. badmintontoern. Meulvl. 9 u. SINT MAARTENSDIJK za 30 apr: Kon.dagviering rond St.M'hof za 7 mei: viswedstr. O'sch.vissers. Noord 11-14 u. za 7 mei: rondgang concert re gionale korpsen, 16.30 u. SCHERPENISSE za 30 apr: Kon.dagviering vanaf 9.15 u. za 7 mei: dansavond Holland Huis 20 u. za 7 mei: kring concours hippi- que, Pluimpotterrein 9 u. SINT ANNALAND za 30 apr: Kon.dagviering met rommelmarkt dorpshuis 9.30 u. en oriëntatierit WHS 18 u. OUD VOSSEMEER za 30 apr: Kon.dagviering vanaf 9 za 7 mei: vvVosmeer districtsfin. juniorenvoetbal, 11.30 u. STAVENISSE za 30 apr: viering Kon.dag 9 u. gymzaal kinderspelen SINT PHILIPSLAND za 30 apr: vanaf 8.30 u. viering Kon.dag ANNA JACOBAPOLDER za 30 apr: vanaf 9 u viering Kon.dag POORTVLIET do. 5 mei: vanaf 9 u. Oranjefeest BERGEN OP ZOOM zo 1 mei-12 juni: Frits Haans, olieverven, grafiek, etc. Etcetera, di-zo 13.30-17 u. zo 1 mei: koffieconcert Monique Bartels, cello en Tijn van Eijk, or gel, hofzaal Markiezenhof, 12 u. di 10 mei: concert chr.oratorium- ver. O.L.Vr.v. Lourdeskerk, 20.15 u. Brabants Orkest tm 6 juni: 'B.K.R. bedreigd', schilderijen, grafieken en beelden o.a. van Ben van Rooij film+ +film+ +fïlm+ ROXY 1: De Rechter en de Lin kerhand van de Duivel - a.l. do 20 u, vr 21.15 u, za 16.15, 18.45 21.15 u, zo 14, 16.15,18.45 21.15 u. Massagehuis Manhattan -18 jr. vr za 23.30 u. ROXY 2: Kamp der Verdoemden - 16 jr. do 20 u, vr 21.30 u, za 16.30, 19 21.30 u, zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: De Hot Bubblegum Maagd - 16 jr. do, ma di 20 u, vr21.30 u,za 16.30,19 21.30 u, zo 14. 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Tootsie(6) - do, ma di 20 u, vr 21.30 u, za 16.30, 19 21.30 u, zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Desperado City - 12 jr. do 20 u, vr 21.30 u, za 16.30, 19 21.30 u, zo 14. 16.30, 19 21.30 u. Une Histoire Simple - 16 jr. ma di 20.30 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7