SGP tegen kantine op het sportveld St.Philipsland Gedeputeerde Maris rekent op druk recreatieseizoen J Tholen krijgt nog 3eBMD energiebeleid Ko v.d. Griek moest de beker meebrengen voor z'n commandant 1 rolluiken in diverse uitvoeringen. I Het aanpassen en inslijpen van brilleglazen nü perfekt en foutloos met de nieuwe Photocentron. Schutters in gymlokalen Donderdag 28 april 1983 EENDRACHTBODE Ondanks stringente voorwaarden aan NOAD'67 De driemans SGP-fractie heeft tegen de voorgenomen bouw van een kantine op het sportveld in St.Philipsland gestemd. Dat gebeurde woensdagavond 20 april in de gemeenteraad bij de vaststelling van bestemmingsplan Kern. "We hebben altijd bezwaren gehad tegen de sportaccommodatie naast de begraafplaats en we zijn tegen elke uitbreiding die daaraan gegeven wordt", zei wethouder L.Walpot. Burgemeester T.A.Vogel had wel begrip voor dat standpunt: "De ligging is in derdaad niet ideaal, maar in de praktijk valt het in die zin mee, dat er keurig rekening gehouden wordt met begrafenissen." Ongelukkig Schoolzwemmen Discriminatie De Wimpel Strandjes Cadeautje Bejaardengym Alleen als je met de beker terugkomt, mag je naar de Rode Kruisloop, had de commandant gezegd en Ko v.d. Griek maakte 't waar. Met een nat pak en onder de modder van het Thoolse Bosje zegevierde hij in de zesde Rode Kruisloop in 49.53 minuten. "Ik heb hem goed partij gegeven, maar Ko is gewoon sterker", zei Rinus Jeroense, die tweede werd in 50.18 min. Opticien Wijdemans (de nieuwe eigenaar van Her- bers-Optiek in Bergen op Zoom) werkt sinds kort met het nieuwe Photocentron apparaat van Essilor. Beste Tholenaar Tholen dient recreatiegebied Oesterdam aan te kaarten Het provinciaal bestuur bereidt zich voor op een druk recreatieseizoen in Zeeland. Gedeputeerde mevr.E.Maris-Koster uit Zaamslag zei dat woensdagavond op een VVD-bijeenkomst in Tolrust te Poortvliet. Zij onderstreepte de economische be tekenis van de recreatie. "In deze bloeiende sector wordt nog geld verdiend, 't Gaat goed", aldus de gedeputeerde. Woningbouw Noodgebied Komt de BMD nog bij mij in de buurt? Die vraag kreeg de BMD-contactman voor Zeeland en West- Brabant, R.O.Overbeeke uit Bergen op Zoom, telefo nisch en schriftelijk van twintig Tholenaren. Daarom besloot dhr. Overbeeke in overleg met het gemeente bestuur in juni nog een derde bijeenkomst te houden in het kader van de Brede Maatschappelijke Discussie energiebeleid. St.Philipsland 11 Uit het voorstel van b en w bleek zo op het oog niet, dat de kanti- nebouw in het nieuwe bestem mingsplan Kern zat. Het plan omvatte de oude bestemmings plannen Kern, Voorstraat/Ach terstraat, Noord-Oost en de Luij- ster I. Inwoners hadden ook geen bezwaren tegen de kantine inge bracht. Die waren er wel van dhr.J.Eerland tegen de woonbe stemming van Stationsstraat 1 in verband met zijn atelier- en teke nactiviteiten en van dhr.J.Verwijs tegen beperking van zijn uitbrei dingsmogelijkheden aan de Zuid- dijk 60. De voetbalvereniging NOAD'67 heeft al geruime tijd plannen voor de kantinebouw, waartoe vorig jaar door de leden werd besloten. De kantine met bestuurskamer, toiletruimte, keuken en berging, totaal 120 m2, wordt in eigen be heer gedurende de avonden en op zaterdag uitgevoerd. NO AD heeft nogal wat bouwvakkers onder de leden. Welstandstoezicht heeft het ontwerp goedgekeurd en op z'n gunstigst kan er over twee maan den begonnen worden. Dan moet eerst de artikel 19 procedure door g.s. van Zeeland goedgekeurd zijn. De kantine komt 25 m van de be bouwing aan de Zijpestraat aan de kant van het sportveld die niet langs de begraafplaats ligt. De begroting geeft 50.000 gulden aan bouwmaterialen aan en 10.000 gulden voor de inrichting. Op ba sis van een geraamde omzet van 30.000 gulden per jaar hoopt NOAD dat met renteloze lenin gen, 10.000 gulden subsidie van de toto/lotto en een banklening te kunnen financieren. Wethouder Walpot wees erop, dat het met een eenvoudig veld be gonnen is, daarna kwam er kleed gelegenheid, vervolgens reclame borden en schuilhokjes en nu een kantine. "Gelukkig speelt de zon dagopenstelling niet in onze ge meente, hoewel we daar gezien de Zondagswet ook weinig aan kun nen doen", aldus Walpot. De burgemeester erkende, dat de gemeente wat dat betreft, niet veel meer te vertellen heeft. Hij noem de een sportveld naast een be graafplaats een ongelukkige com binatie, maar daarmee was hij bij zijn komst naar St.Philipsland wel geconfronteerd. Met de kantine- bouw is teruggegrepen op eerdere plannen: het gebouw komt aan de kant waar eventueel een tweede veld kan komen, ver van de be graafplaats vandaan. De raadsvoorzitter kondigde aan, dat er bij de verhuur van de grond waarop de kantine komt te staan, stringente voorwaarden opgelegd worden. Het gaat om de ope ningsuren voor en na de wedstrijd en er mogen geen andere activi teiten in de kantine worden ge houden. Die voorwaarden zijn overigens niet typisch Fliplands, die gelden in andere gemeenten ook, aldus de burgemeester. De overige raadsleden hadden geen opmerkingen, zodat met de aantekening 'tegen' van de SGP- fractie werd volstaan. L.den Engelsman(SGP) infor meerde ten aanzien van bestem mingsplan Kern nog naar de 3.5 m voor uitbreiding van warenhuis J.Verwijs, waarbij de burgemees ter die maat na enige discussie maar op de dakhoogte hield. Die hoogte is beperkt omdat Verwijs nu op 3 in plaats van 10 m van de erfafscheiding Gladiolenstraat mag bouwen. Zelf had hij om 1.5 m gevraagd, maar b en w en de raad vonden dat niet wenselijk omdat de Gladiolenstraat-bewo- ners ook zon en privacy dienen te hebben. Bovendien moeten ze bereikbaar zijn bij calamiteiten. Bij dit bestemmingsplan Kern kwam ook de Wet Geluidhinder om de hoek kijken. Wat dat be treft zijn er geen problemen, want op grond van een telling uit 1979 door Provinciale Waterstaat is er geen enkele straat of weg in plan Kern die 2449 motorvoertuigen per etmaal verwerkt. Voor de derde keer kwam woens dagavond het schoolzwemmen aan bod en nu viel toch met 4(SGP Gemeentebelang) tegen 3(PVAB CDA) stemmen de be slissing om de ouders 25% van de vervoerskosten te laten betalen. Het gaat om 9 kinderen van de o.l.s. in St.Philipsland en 10 van de chr. school in Anna Jacoba- polder die 1,68 per busrit naar Steenbergen moeten betalen. Raadslid A.P.Kornaat(PVAB) had uitgerekend, dat het op basis van 40 lessen 70 gulden per jaar kost. Bij de eerste stemming tijdens de begrotingsbehandeling in februa ri staakten de stemmen bij 3-3 omdat P.van Hekken(SGP) toen wegens ziekte afwezig was. In maart namen b en w hun voorstel terug omdat er verwarring over de cijfers was. In 1982 is 5910,64 aan vervoers kosten uitgegeven: 54,08 per rit(inclusief btw) voor de o.l.s. de Luijster en 67,60 per rit voor Anna Jacobapolder. In het eerste halfjaar 1982 heeft de o.l.s. ge bruik gemaakt van twee busjes omdat het aantal leerlingen te groot was voor 1Of er dit jaar met één of twee busjes gereden wordt, is afhankelijk van o.a. vestiging en vertrek van leerlingen. B en W hebben de begroting in elk geval niet te krap opgezet, want de vervoerskosten zijn ook al een aantal jaren niet verhoogd. Uit gaande van een tariefsstijging met 5% komt het aandeel van de ou- ders(25%) op 14,20 per rit voor St.Philipsland en 17,75 voor Anna Jacobapolder, dus per kind ƒ1,58 en 1,78. Dat verschil stuitte J.de Jager(C- DA) tegen de borst. "Dat is een klein beetje discriminatie, want er wordt met twee maten gemeten, terwijl Anna Jacobapolder nog steeds een onderdeel is van St.Philipsland. Gelijke monniken, gelijke kappen. Ik ben overigens duidelijk tegen die gehele 2.5%, want tegenover een eerdere be sparing van 4500 gulden op het onderwijs, gaat het om een dus danig klein bedrag, dat we dat als gemeente moeten blijven beta len", zei De Jager. Ook Kornaat zei 'falikant tegen' het voorstel van b en w te zijn. "Er zit in de begroting 1982 nog wat ruimte en de ouderbijdrage kan de pan uit gieren als je die baseert op 25% van de kosten", zei het PVAB-raadslid. De burgemeester bestreed zijn stelling, dat er zelfs ouders voor dubbele kosten kwamen te zitten. "Het gaat alleen om vierde klas- sers, dus twee kinderen per gezin is praktisch onmogelijk." De raadsvoorzitter zegde De Jager toe, ernstig te zullen bekijken om het bedrag voor Anna Jacobapol der gelijk te trekken. Ook wet houder Walpot toonde die be reidheid. C.den Braber(PVAB) suggereerde om het voorstel weer terug te nemen, maar de burge meester voelde daar niets voor. "De kinderen moeten zwemmen", zei hij. Tijdens de korte raadsvergadering informeerde De Jager nog naar de Wimpel-affaire. "In februari is het toegezegd, maar twee maan den later hebben we nog geen voorstel om het raadsbesluit van 1969 inzake de Wimpel te wijzi gen. Zo'n voorstel probeert juist de oorzaak weg te nemen, terwijl er al veel over de gevolgen is ge zegd", zei het CDA-raadslid. "Door andere besognes is het nog niet uit de verf gekomen", ant woordde de burgemeester. "Het voórstel is wel goed geredigeerd en 't zal ook geen weerstanden ontmoeten. We zullen er spoed mee maken, zodat het de volgen de raadsvergadering wordt be handeld." Bij de ingekomen stukken was een rekening en begroting van de brandweerkring Roosendaal, waarbij St.Philipsland en Tholen zijn aangesloten. De Jager wees erop, dat men straks geen inbreng meer zal hebben omdat de brandweer naar het streekgewest overgaat, waarbij de Zeeuwse ge meenten niet zijn aangesloten. "Het is nog in de keuken, maar er wordt een constructie gevonden voor onze inbreng. Technisch ge zien dienen we ook bij de brand weerkring Roosendaal te blijven", aldus de burgemeester. Gemeentebelang had in twee ver zoeken gepleit om mogelijkheden te onderzoeken voor het schoon maken van de twee strandjes door vrijwilligers en het aanwijzen van hondentoiletten. Den Braber wees erop, dat de PVAB hierover in ju ni 1982 al schriftelijke vragen had gesteld. ".Het is prachtig dat ze ons ondersteunen, maar kennelijk wordt de brief van Gemeentebe lang nu zwaarder aangeslagen door b en w". De burgemeester zei erg blij te zien dat Gemeentebe lang en de PVAB elkaar gevonden hadden, maar hij gaf toch niet meer eer aan één van de partijen. Wethouder A.Kosten merkte op, dat de PVAB de gemeente had gevraagd het opknapwerk te doen en Gemeentebelang ging 't om vrijwilligerswerk, zinnige arbeid. "Bij de begrotingsbehandeling zei Kosten nog dat het zo onnoeme lijk duur was", aldus Den Braber. "Daar schrikken we nog steeds van als de gemeente het zou moe ten doen", zei de burgemeester. B en W zullen zich over de verzoe ken beraden. Den Braber stelde voor, tegelijk ook verbetering van de speelplaatsen bij de Tramput en de Wimpel te bekijken. Bij de verkoop van de hypothe caire vordering op C.L.Verstrate van de Rabobank aan de Rabo- hypotheekbank noemde Kornaat de redactie van het voorstel erg ongelukkig. Volgens hem was het beter om over omzetting of over- sluiting van de hypotheek te pra ten omdat nu de suggestie werd gewekt, dat het om verplichte verkoop van de woning Kram merstraat 3 ging. De burgemeester zei dat b en w de redactie van de Rabobank overgenomen hadden. Hij erkende dat het maar een for meel iets was. De raad kwam eraan te pas gezien de gemeente garantie die verleend was. "Het kleinste voorstel dat ons het meeste geld kost" noemde de burgemeester het negatieve resul taat van drie huizen met gemeen tegarantie, die volgens artikel 1223 Burgerlijk Wetboek ver kocht waren wegens het niet na komen van hun betalingsver plichtingen. "In deze stroppenpot hadden we 20DOO gulden gereser veerd, maar die is al rijkelijk op gezien de 30.000 gulden die dit voorstel kost. De rest moet uit de saldireserve van twee ton komen", aldus de raadsvoorzitter. De raad machtigde b en w om de schuld zo mogelijk in te vorderen bij de be trokkenen. De helft daarvan is voor het rijk, die ook in 't schip zit. Dan was de meevaller van 119.006 gulden heel wat plezieriger. Dat w s het tot nu toe afgeschreven be drag van in 1977 uitgevoerde be stratingswerkzaamheden in Anna Jacobapolder, waarvoor 192.500 gulden subsidie toegezegd bleek te zijn. Dat bedrag is inmiddels ook ontvangen. B en W voegden 59.305 gulden toe aan de reserve riolering en een even groot bedrag aan de reserve openbare wer- ken(industrifeterrein, dorpsplan Anna Jacobapolder). Die reserves bevatten nu inmiddels respectie velijk '125.373,07 en 89.503 gul den. De Jager zei, dat cadeautjes die uit de Polder voortkwamen, ook weer in AJP zouden moeten terug vloeien. Die opmerking gaf aan leiding tot hilariteit, want bij de vervoerskosten van het school zwemmen had het CDA-raadslid juist voor gelijke behandeling ge pleit. "U moet geen tegenstellin gen gaan scheppen tussen Flip- land en de Polder, beide zijn ons even dierbaar", antwoordde de burgemeester. Met het geld wist hij wel raad. want de sloper was al bij het pandje Noordweg 16 in Anna Jacobapolder geweest. Voor ontsluiting van het indus trieterrein werd 8 are grond voor 2000,- gekocht van de Dienst der Domeinen, terwijl S.Wagemaker voor afkoop van zijn erfpacht eenzelfde bedrag ontvangt. Naar aanleiding van een eerdere op merking van raadslid Kornaat, dat de ontsluiting financieel een sprong in het duister was, zei de burgemeester zeer blij te zijn met de 52 gulden per m2 die de in- dustriegrond kost. Ook de raad was hier erg gelukkig mee. Na discussies in de welzijnscom- missie was de raad ermee ingeno men, dat de bejaardengymnastiek kon worden gehandhaafd, maar voor een veel lager bedrag: 670 in plaats van 3200 gulden. De con sulent Meer Bewegen voor Oude ren in Zeeland, dhr.J.Eversdijk, bemiddelde hierbij. Kornaat noemde de oplossing heel fijn en vond, dat met name de leidster een pluim verdient omdat ze de gymnastiek praktisch voor de kostprijs geeft. Het aantal uren vakonderwijs van mevr.P.van Westen-de Visser op de o.l.s. de Luijster werd terugge bracht van 5 naar 3 'A. "De tijd is er niet naar om zo soepel te zijn", zei de burgemeester op vragen van de raad over deze bezuini gingsmaatregel. De afrekening van het bedrag per leerling 1982 werd vastgesteld op grond van gemiddeld 99 kinderen op de Koningin Julianaschool St.Philipsland en 38 leerlingen op de School met de Bijbel Anna Ja cobapolder. Per leerling steeg het bedrag aan administratiekosten met fl,85 tot f38,35. Voor de chr.kleuterschool vond de afreke ning plaats op basis van 4325 gul den per lokaal en f92,80 per kind. Wethouder P.van Schetsen heeft de Thoolse schietverenigingen voorgesteld in de gymlokalen voorzieningen te treffen voor een binnenbaan. Het gaat om de gymzalen in Poortvliet, Scherpe- nisse en Stavenisse en het oude gymlokaal in St.Annaland, dat na gereedkoming van de nieuwe sportzaal als repetitieruimte voor Accelerando gaat dienen. Er zou een vaste opstelling van de kogelvangers moeten komen en een gemakkelijk te demonteren schijventransport voor zes banen. Het gevaarlijke en tevens tijdro vende lopen naar de kogelvanger om de schijf te verwisselen, be hoort dan tot het verleden. Tijdens de laatste bespreking van de gezamenlijke schietverenigin gen met b en w bleek, dat over een centrale schietaccommodatie geen overeenstemming kon wor den bereikt. Met name Stavenisse en St.Annaland voelden daar niets voor. Ze dienden eigen plannen in, maar het gemeente bestuur gaf daarvoor geen mede werking. Stavenisse en Scherpe- nisse moeten hun binnenbaan in de oude school - beide gebouwen worden gesloopt - afbreken. Poortvliet en St.Annaland kunnen in hun gymlokaal blijven, maar er zijn dan aanpassingen nodig. De vier hebben hun eisen bij b en w op tafel gelegd om de kosten te berekenen. De schietverenigingen beginnen nu weer aan het buiten seizoen, zodat het gemeentebe stuur alle gelegenheid heeft voor de a.s. winter de nieuwe binne- naccommodaties klaar te hebben. Ko v.d. Griek, winnaar van de 15 km in de zesde Rode Kruisloop Tholen, in gesprek met Leo Goudzwaard uit St.Philipsland, die tweede werd op de 10 km. Vader v.d.Griek volgde de feeste lijke onthaal van zijn zoon onder de paraplu, want het regende aan houdend. De glazen van alle brilrecepten worden daarmee gemeten voor een juiste aanpassing en inslijping. Dat gebeurt nu perfekt en foutloos. Om met een bril echt goed te kun nen zien moet het optisch centrum van brilleglazen precies overeen komen met het middelpunt van de pupillen. Om dit precisiewerk zeer nauwkeurig uit te voeren, maakt de heer Wijdemans sinds kort ge bruik van de Photocentron van Es silor. In enkele seconden stelt hij met dit apparaat het exacte signa lement van Uw ogen vast. Heel simpel: U kiest het montuur dat bij U past. U zet het op en met de Photocentron wordt vervolgens een foto gemaakt, waarop alle in formatie wordt vastgelegd. Daardoor kunnen Uw glazen met de grootst mogelijke nauwkeurig heid in het montuur worden ge plaatst en heeft U voortaan een bril die perfekt is afgestemd op Uw ogen. Bovendien krijgt U van Op ticien Wijdemans het "Paspoort voor Uw ogen". Kompleet met al Uw brilgegevens en met een foto van U en Uw nieuwe montuur. Dat is niet alleen handig, het is nog leuk ook! Opticien-Optometrist Wijdemans bezig met het nieuwe Photocentron apparaat. Dhr.H.van Roode, directeur pu blic relations van Philip Morris(de grote Bergse sigarettenfabriek die ook 116 inwoners van Tholen en St.Philipsland werk biedt) loste het startschot voor de 144 wed strijdlopers op de 10 en 15 km. De door de aanhoudende regen schaars geworden toeschouwers volgden het verloop van onder de paraplu of onder een afdak. Een ronde van 2150 m duurde voor de besten zo'n zeven minuten. Bij de eerste doorkomst namen v.d.Griek, Jeroense, Leo Goud zwaard uit St.Philipsland en Mi nus Schoonen uit Halsteren het voortouw. Bij de tweede passage had Goudzwaard, die de 10 km liep, zijn tempo wat gematigd en bij de derde doorkomst viel ook Schoonen terug. In de voorlaatste van de zeven ronden liet v.d.Griek ook Jeroense achter zich, zodat hij zijn titel prolongeerde. Zijn ou ders waren van onder de paraplu getuige van deze mooie overwin ning. Voor de kijkers was het geen pretje, maar de lopers trokken zich weinig aan van de regen. In een vrachtwagen kon men het natte pak omwisselen voor droge kleding. Ko v.d. Griek zou wegens verblijf in West-Duitsland met zijn mili taire eenheid waarbij hij sportin- structeur is, eerst niet naar Tholen komen. Vrijdag lukte 't toch om er tussen uit te knijpen, maar na de Rode Kruisloop moest hij weer terug. Met de beker. Zowel v.d.Griek als Jeroense wo nen niet meer op Tholen, zodat Leen van Driel uit St.Maartens dijk met een achtste plaats op de 15 km als beste Tholenaar uit de bus kwam. Hij ontving daarvoor een speciale trofee. 15 km: 1. Ko v.d. Griek, Ossen- drecht 49.53 min 2. Rinus Jeroen se, Halsteren 50.18 min 3. Minus Schoonen, Halsteren 51.00 m 4. Kees Franken 54.74 m 5. J. van Oorschot 55.22 m 6. J.Slokker 55.45 m 7. M.Franke 55.48 m 8. Leen van Driel, St.Maartensdijk 56.11 min. De 10 km leek een overwinning te worden voor Goudzwaard, maar zijn snelle eerste ronde met v.d.Griek en Jeroense brak hem in de slotfase wat op. Jan Guiljam uit Kapelle had namelijk nog een langere adem. De Zuid-Bevelan der was blij met zijn overwinning, want alle zes keren had hij nog meegedaan aan de Rode Kruis loop. Vorig jaar werd hij derde. "Ik kon ook in Middelburg lopen, maar ik vind 't leuk om elk.jaar naar Tholen te gaan", vertelde Guiljam. 10 km: 1. Jan Guiljam, Kapelle 33.37 m 2. Leo Goudzwaard. St.Philipsland 33.49 m 3. Albert Schrijver, Krabbendijke 37.56 m 5. Rien Hommel, Halsteren 41.08 Bij de dames werd mevr.Frijters uit Zegge eerste op de 10 gevolgd door Mia Wijters uit Halsteren en mevr.Snijders uit Halsteren. Els Jeroense uit Oud-Vossemeer was zover bekend de enige Thoolse loopster. Bij de heren waren nog diverse deelnemers uit Oud-Vos semeer. St.Maartensdijk en Sta venisse, maar die werden door de jury niet geklasseerd. Mevr.Maris pleitte ervoor de En gelse markt beter te bewerken omdat gebleken is dat passagiers die met de Olaulijn in Vlissingen komen. Zeeland snel verlaten. Er komt binnenkort een provinciaal beleidsplan voor recreatie en toe risme, waarbij drie speerpunten voor dagrecreatie worden aange wezen: Westerschouwen/Brou- wersdam, Boulevard Vlissingen en West-Zeeuws-Vlaanderen. In samenwerking met gemeentebes turen op Walcheren zijn er voor het komende vakantieseizoen overloopterreinen aangewezen en uitbreidingsmogelijkheden van het kamperen bij de boer. Raadslid J.L.van Gorsel merkte op, dat de beperkende recreatie maatregelen voor de overvolle kust, niet voor Tholen en St.Phi lipsland dienen te gelden. Daar is nog ruimte. Ook dhr.H.Zwikker van camping de Pluimpot wees erop, dat de speerpunten juist in de probleemgebieden aan de kust ontwikkeld worden. Mevr.Maris meende, van trek pleisters als het werkeiland Neelt- je Jans in de monding van de Oosterschelde gebruik te moeten maken. "Bij de Oesterdam kan er ook een recreatiegebied komen, zoals dat ook bij het spuikanaal langs de Schelde-Rijnverbinding bij Rilland-Bath gepland is. Laat de regio dat zelf eens aankaar ten", aldus de gedeputeerde. in op de ruimtelijke ordening. "We waren erg blij, dat we die portefeuille vorig jaar bij de nieu we collegevorming kregen. Elf jaar had dhr.Boersma die taak behartigd. Hij heeft wel kwalitei ten, maar socialisten willen alles tot in de finesses regelen. Wij hebben een gewijzigde nota be- woningspatroon ontwikkeld, waarbij elke kern zijn eigen na tuurlijke groei mag opvangen. De gemeenten hebben ook meer vrij heid om de toegewezen huizen zelf te verdelen over de verschil lende kernen. Het streekplanwerk willen we vereenvoudigen met een globaler streekplan voor heel Zeeland. Regelen wat nodig is, maar vrij laten wat mogelijk is", aldus mevr.Maris. "De vorige acht jaar konden we lekker schoppen tegen Middel burg, maar met een ruimere be wegingsvrijheid en veranderingen in gunstige zin kan dat niet meer". Advertentie IM zei Van Gorsel. "Met een gewij-. zigde nota bewoningspatroon zijn we er echter nog lang niet. De HID volkshuisvesting is er ook nog en die heeft ook belemme rende maatregelen", aldus het Thoolse raadslid. "Schoppen is nooit goed, want je staat met z'n allen voor een zaak", vond mevr.Maris. Zij realiseerde zich, dat de provincie wel eens tegen Den Haag schopt en de ge meenten tegen Middelburg, maar die 'paraplu-politiek' wees zij toch af. De gedeputeerde hield Van Gor sel voor, dat de provincie toezicht houdt op de bestemmingsplannen en de praktijk leert, dat gemeen ten soms ook teveel willen. Legio gemeenten kijken nu tegen hoge rentelasten van te grote bestem mingsplannen aan. Het rijk ver deelt de huizen, maar de HID volkshuisvesting doet dat in nauw overleg met de provincie. "Dat gebeurt mondjesmaat en berich ten uit Den Haag wijzen erop, dat het niet rooskleuriger wordt ge zien verdere bezuinigingen op de woningtoewijzing. In Zeeland wordt 't een verdeling van de ar moede, al hebben we wel een knelpuntenpot voor huizen", zei mevr.Maris. Statenlid L.A.M. Elenbaas, tevens voorzitter van de stichting Beter Wonen was weinig optimistisch. "Er is een lijst met 296 woning zoekenden, die geschoond nog op 177 uitkomt. We kunnen echter maar 24 huizen aanbieden en de toewijzing voor het bouwplan 1983 is maar 45. terwijl dat 100 had moeten zijn. We gaan dood eenvoudig noodgebied worden, want we kunnen veel en veel te weinig bouwen. We gaan met de woningverdeling ook zeer selec tief worden. Mensen die een eigen huis kunnen betalen, gaan we geen sociale woningen geven. Oude, leegstaande huizen in de dorpskernen zouden we moeten kunnen aanpakken om het aan bod te vergroten", zei Elenbaas. De gedeputeerde was niet onte vreden met de laatste toewijzing van 1600 huizen voor Zeeland. "Het zal minder worden", voor spelde mevr. Maris. Vervolg op pag. 15 S waarschijnlijk de enige zaak in deze regio, die zich volledig heeft gespecialiseerd in fabricage, verkoop en montage. Daardoor aan trekkelijke prijzen 5 jaar garantie op onze energiebesparende, zonwerende, geluiddempende en inbraakpreventieve Belt u ons even voor opmeting en gratis prijsopgave Showroom Oude Kerkpad 13, Schl|f, tel. 01654 - 23 04, fabriek te Roosendaal, tel. 01650 - 5 76 81 Wij zijn trots op onze kwaliteit, service en vakmanschap Ook 's avonds en zaterdags bereikbaar. Advertentie I.M. Begin maart waren er in Tholen al twee informatie-avonden, die res pectievelijk 16 en 12 mensen trokken. Tholen nam daarmee de vijfde plaats in tussen de uitersten Middelburg(hoogste opkomst met 21) en Sas van Gent(4). In een De WD-spreekster ging uitvoerig grote stad als Bergen op Zoom kwamen er op beide bijeenkom sten maar 7 mensen. Tholen zit precies op het gemiddelde van Zeeland en West-Brabant met 16 belangstellenden voor de eerste bijeenkomsten 12 voor de tweede. "Ik wil echter de indruk wegne men, dat de opkomst Zo ver schrikkelijk klein is. De pers heeft blijkbaar te hoge verwachtingen gehad", zei dhr.A.Hoog, lid van de stuurgroep, vrijdag in de Wouwse Tol bij een overzicht van de BMD, die halverwege is. In ju ni zijn de laatste bijeenkomsten en in november moet het eindrap port aan de regering aangeboden worden. Dhr.Hoog is met 40.000 mensen in heel Nederland niet ontevreden. "Op inspraakavonden over ande re vraagstukken, die in het kader van een planologische kernbeslis sing georganiseerd werden, was er heel wat minder belangstelling. Over het energiebeleid zijn al veel vrije discussies geweest in kerken en vakbonden, die aan de wieg van de BMD stonden. Onze opzet was kleinschalig, dus op veel plaatsen met enige tientallen mensen per avond. We hadden geen notie hoe de belangstelling zou zijn en twee van de drie bij eenkomsten is bevredigend ge weest. Er waren gemotiveerde mensen en levendige discussies", aldus dhr.Hoog, die zelf in Den Haag 'etische dametjes' had mee gemaakt. "In de kwaliteit zit het geheim van de kwantiteit. Men was bijzonder geïnteresseerd", zegt organisator V.Meijers. "We gaan de BMD nog dichter bij de mensen brengen met extra bij eenkomsten in Zeeland en West- Brabant. met alle risico's van dien voor de opkomst", aldus dhr.O- verbeeke. Halsteren komt 3 en 17 mei aan bod en Tholen en Nieuw-Vossemeer in juni. St.Phi lipsland valt er buiten. Het ge meentebestuur heeft wel een in formatiepakket ontvangen, maar was er niet van op de hoogte dat de Fliplanders in maart naar Tholen konden of in juni nog maals naar Tholen of Nieuw- Vossemeer. "De normstelling hebben we al meer dan gehal veerd gezien ons uitgangspunt van kleinschaligheid, maar 6750 in woners is toch het minimum voor een bijeenkomst", zegt dhr.Over beeke. Zeeland blijft landelijk gezien achter met de opkomst. In het Brabantse Putte, vlakbij de Belgi sche kerncentrales van Doel. wer den de bijeenkomsten zelfs afge last wegens gebrek aan belang stelling. Over de resultaten van de in spraak. waarbij vragenformulie ren worden opgestuurd naar Den Haag. is nog niets bekend. "Het draagvlak wordt één van de moeilijkste vragen", aldus dhr.Hoog. Het Nipo houdt échter ook nog epn opinietest onder de Nederlandse bevolking om de meningen over het energiebeleid te completeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 11