Zaterdag 6e Rode Kruisloop Tholen Spanningen tussen WBG en gemeente over thema-avond Vier kandidaten voor opvolging C.J.Moerland Als gezworene van waterschap Tholen GRATIS KOFFIE MET GEBAK BOUMAN POTTER Li5") Klein Duimpje in 't Ouwe Raed'uus wmmtzm Toch méér minder Gebouwd Subsidie voor alfabetisering ti U Donderdag 21 april 1983 39e jaargang no. 23 Met 453 voorinschrijvingen verwachten de organisa toren van de zesde. Rode Kruisloop Tholen, gezien hun ervaringen in vorige jaren, zaterdag 900 deelne mers. Tot een kwartier voor de start van de vier cate- goriën kan men zich inschrijven, zodat scholen, vere nigingen, gezinnen en individuele lopers zich alsnog kunnen aanmelden op de Markt in Tholen. J. de Boer (dir. soc. dienst Leeuwarden) 29 april Tholen De organisatie van een informatie-avond op 29 april in Meulvliet heeft al we kenlang tot wrijvingen geleid tussen de werklozen belangen groep (WBG) en het gemeentebestuur van Tholen. Van beide kanten is er water in de wijn gedaan, zodat volgende week vrijdagavond dhr. J. de Boer, directeur sociale dienst Leeu warden, uit het hoge noorden komt om de Thoolse werklozen voor te lichten over werken met behoud van uitkering, e.d. De gemeente betaalt de kosten (350 gulden) en de WBG is de vrijheid gelaten om het forum samen ste stellen. Meerman Sociale dienst VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Vier kandidaten zijn er om dhr.C.J.Moerland uit Stavenisse op te volgen als gezworene van het waterschap Tholen voor de gebouwde eigendommen: T.A. Vogel uit St.Philipsland(burgemeester), M.Ph. van der Weele uit St.Anna- land(voorzitter Wezen-Armbestuur), mevr.M.Boogaard-Bolier uit St.Anna- land(vice-voorzitster Beter W-enen) en P. van Schetsen uit St.Annaland(wethou- 4er). De algemene vergadering van het waterschap maakt donderdagavond 28 april in het Holland Huis een aanbeveling van twee mensen op.'waarna de Kroon benoemt. ALBERT HEYN Beëdiging Geen bredere weg Aanmelden VAJ Juwelier-horloger-opticien Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Jaren is er geprofeteerd, dat het met die welvaart geen stand kon houden. Ondertussen was het hoogstens voor deze en gene een minder meer, maar nog lang geen meer minder. De rente en de prij zen van huizen lagen evenwel zo hoog, dat er een onherroepelijke breuk in het vooruitzicht kwam. Bovendien was in die topwelva- artstijd winst nog een vies woord, zodat menige onderneming zich toen al de das om deed met een te dure top en een voor die tijd be perkt dividend. Inmiddels nam het aantal Nederlanders dat zich diep in de schulden stak, sterk toe. Het kofi immers toch niet op. Men leende op basis van twee inko mens, blijvende werkgelegenheid, loonsverhogingen en andere schone perspectieven, die ver boven een buitenlands gemiddel de uitgingen. Ondertussen blijken er zo-'n 70.000 Nederlandse gezinnen met een grote schuldenlast te zitten. Bij 75% daarvan is de omvang van dien aard, dat men zijn financiële verplichtingen niet meer kan na komen. Dat zijn dan lang niet al leen gezinnen met de laagste in komens. Oorzaken zijn vooral het leven op te grote voet, financiële zorgeloosheid en te weinig reke ning houden met onverwachte tegenvallers, zoals bijvoorbeeld plotselinge werkloosheid of ar beidsongeschiktheid. Zelfs echt scheiding is hierbij een niet te on derschatten factor. Nu moet een paar jaar al het gros van de Nederlandse bevolking genoegen nemen met een achter uitgang in zijn inkomen. Nog niet onrustbarend, maar wel tekenend. Deze week zei ons een al wat ou dere. dat als we met z'n allen moeten afdalen naar het peil rond f930, zelfs gezien in de verhou ding 1983, er nog heel wat sporten van de ladder doorgeprikt zullen worden. In de zestiger en zeventigerjaren kon het blijkbaar niet op. Was in 1960 het gemiddeld inkomen per hoofd niet hoger van 5764 gulden, in 1975 was dat gestegen tot 21.384 gulden. Dan kan ieder op z'n klompen een recessie voelen aankomen. Prijscompensatie en daarboven nog een loonsverho ging. Groei van de koopkracht, jawel. Maar niet zo maar ligt het minimumloon in ons land hoger dan in de meeste andere westerse landen. Zelfs ook de uitkeringen. Het is dus wel even wennen als we uit het welvaartsparadijs worden gestoten. Iedereen moet nu met minder genoegen nemen door hogere sociale premies en meer belasting om het groeiend aantal uitkeringsgerechtigden van een inkomen te blijven voorzien. Voor velen is het heel moeilijk, de overgang naar een sobere levens stijl te maken. Het breekt zuur op. In welke kring dan ook. Een eigen huis, jacht, autb, vakantie, enz. Banken en postorderbedrijven legden er een schepje bovenop. Een toenemende zorgeloosheid werd in de hand gewerkt. Alles kon. Nu komen velen echter in de moeilijkheden. Te laat voorzichtig worden is funest, tot we geza menlijk tot de conclusie komen, dat het steeds minder zal worden. Dan is er weer een kans voor wat minder meer. Maar liefst vier kandidaten - en misschien komen er nog bij - staan in de rij om de bestuurszetel van de gebouwde eigendommen bij het waterschap Tholen te bezet ten. Het traditionéel onderonsje van de zittende hoofdingelanden leverde geen eensgezindheid op. Beter wonen diende zich aan en bepleitte met kracht van argu menten voor een vertegenwoordi ger van de woningstichting, die dertig procent van de huizen op Tholen exploiteert. B en w van Tholen bleven niet achter: het vierde lid van het col lege moet ook maar in het water schap (de burgemeester en de an dere twee wethouders zijn hoofd- ingelande) gezien de vele raak vlakken en gezamenlijke belan gen. Er is echter ook nog zoiets als op eenhoping van functies en ge scheiden verantwoordelijkheden. Het Provinciaal Bestuur streeft naar een verdere democratisering van het waterschap, zodat ge meentebestuurders zich niet meer hoeven op te werpen als de rechtstreekse gekozen volksverte- Burgemeester E. Baerends, tevens voorzitfer van het Rode Kruis, zal om twee uur het startschot lossen voor de 1 km en een halfuur later voor de 2 km. Bij de voorinschrij ving zijn eenzelfde aantal scholen als vorig jaar, maar de deelname per school is 'groter. Voor de grootste groep wordt procentsge- wijs de Eendrachtbode-wisseltro- fee beschikbaar gesteld. Voor iedere deelnemer is er een fraaie herinnering plus voor de kinderen een leuke attractie. Dhr. L.M. Niemantsverdriet van de Rode Kruiscolonne lost om drie uur het startschot voor de 3 en 6 km. en een vertegenwoordiger van sponsor Philip Morris laat de deelnemers op de 10 en 15 km vertrekken. In die laatste categorie heeft de Rode Kruisloop volgens organi sator J.F. Baarends concurrentie van de baankampioenschappen op de 10 km die in Roosendaal worden gehouden. Ook Ko v.d. Griek, die vorig jaar won, is af wezig in verband met een oefe ning in Duitsland. De tweede man van 1982, Rinus Jeroense, zet zich opnieuw in voor de Thoolse Rode Kruisloop. De officiële KNAU- prestatieloop staat onder auspi ciën van atletiekvereniging Spado uit Bergen op Zoom. Voor iedere deelnemer boven de veertien jaar zijn er mooie prijzen in natura (bij verloting), dankzij medewerking van het Thoolse bedrijfsleven. De netto opbrengst is bestemd voor materiaal ten behoeve van de Rode Kruiscolonne Tholen. Dhr. Baarends heeft er zaterdag - bij hopelijk goede weersomstan digheden - alle vertrouwen in ge zien de 420 voorinschrijvingen van vorig jaar, die uiteindelijk meer dan verdubbelden tot 950. De muziekvereniging Concordia verleent ook weer medewerking aan dit sportieve evenement, 't Zal zaterdagmiddag zeker niet aan belangëtelling ontbreken op de Markt. Molenvlietsestraat, het Bosje en de Oudelandsepoort en -straat in Tholen. De zesde Rode Kruisloop brengt velen op de been. De Rode Kruisloop hoopt zater dagmiddag in Tholen vele honder den jeugdige en oudere deelnemers te trekken. Er is een afstand voor iedereen, dus loop gerust mee. Be wegen is gezond en de opbrengst van de zesde Rode Kruisloop Tho len is weer bestemd voor materiaal ten behoeve van de helpers en helpsters. veel in de publiciteit en in Fries land en Groningen zijn er ook een heleboel baanlozenprojeten", al dus de WBG-bestuursleden. Het gemeentebestuur wil met na me de Thoolse baanlozen(projec- Vervolg op pag. 10 De WBG-bestuursleden F. Jansen en H. v.d. Wielen zeggen de spanningen met het gemeente bestuur niet op de spits te willen drijven, maar ze blijven grote waarde hechten aan hun zelfstan digheid. "Die thema-avond was toch doorgegaan, wel of geen subsidie. Men is blijkbaar bang, dat mensen zich organiseren en voor hun belangen opkomen. Het gaat toch om de werklozen. Daarbij behoort ook meer inzicht in het functioneren van de sociale dienst. Uit een enquête blijkt, dat Thoolse werklozen hun ervarin gen met de gemeentelijke sociale dienst middelmatig tot slecht noemen", aldus de WBG-bes tuursleden. Op aanplakbiljetten had de WBG aangekondigd, dat op de thema avond het functioneren van de sociale dienst centraal staat. Bij het gemeentebestuur was dat he lemaal verkeerd gevallen. "Niet het functionêren van een secreta rie-afdeling, maar het beleid van het Thoolse gemeentebestuur ten aanzien van de haanlozen moet het onderwerp van deze avond zijn", aldus b en w in een brief aan de WBG. De gemeente leverde plakstroken met een nieuwe tekst om over de aanplakbiljetten te doen: 1. Werken met behoud van uitkering, 2. Herstructurering werkgelegenheid, 3. Opzetten ei gen bedrijf. De WBG wil dat veel ruimer zien met algemene infor matie, het signaleren van rechts ongelijkheid, ontkoppeling lo nen/uitkeringen. bijstandsuitke ring, sollicitatieplicht, strafkor ting, baanlozenprojecten. subsidie kleinschalige bedrijven en alge mene regels voor de diverse uit keringen. De WBG zegt juist dhr. de Boer als spreker uitgenodigd te heb ben om meer afstand te nemen van de Thoolse situatie. "Boven dien. heeft hij een uitgesproken visie over basisuitkeringen. De Boer maakt de tongen los. Hij is genwoordigers die ook in het wa terschap zitting nemen. Goede contacten tussen waterschap en gemeentebesturen zijn belangrijk, maar dat kan evengoed zonder dat het volledige college van B en W in het Waterschapsbestuur zit. Er zit bovendien al een raadslid heel dicht bij het waterschaps- Wie de presentielijsten van de waterschapsvergaderingen na gaat, zal ontdekken, dat gemeen- tebestuvrders nogal eens een keer ontbreken wegens andere ver plichtingen, vroeger weggaan of later komen. Op een water schapsbestuurder voor de ge bouwde eigendommen moet je kunnen bouwen-, zoals dat bij de scheidende bestuurder - al gerui me tijd teruggetrokken uit de eer ste frontlijn - wel het geval was. Dick Bax Advertentie I.M. Dhr.Moerland treedt I augustus af omdat hij 65 jaar wordt, de wettelijk gestelde leeftijdsgrens om afscheid te nemen als bes tuurslid van het waterschap. Hij werd destijds gezworene op voor dracht van de stichting Beter Wo nen en de woningstichting Eiland Tholen. Zoals gebruikelijk, schrijft het da gelijks bestuur van het water schap, in de opvolging van bes tuursfuncties, zijn de hoofdinge landen voor de gebouwde eigen dommen van de vijf districten onder voorzitterschap van JLtr.Moerland bijeen geweest om ch serveert vrijdag en zaterdag a.s. vanaf 09.00 uur bij bezoek aan onze zaken Tholen, Kotterstraat 61 St.-Phlipsland, Achterstraat 52 Advertentie I.M. Peuterspeelzaal Klein Duimpj'e uit Foortvliet heeft sinds vorige week een erg leuk onderkomen op de zolder van 't Ouwe Raed'uus. Leidster mw.Hage(links) en vervangster mw.Tasma hadden er donderdagmorgen op de eerste ochtend zonder ouders, geen moeite mee om de ongeveer 10 peuters onder de duim te houden. De zolder is prima geschikt voor deze onderwijsactiviteit. Er ontbreekt alleen nog een warm-watervoorziening in het lokaal. Op de foto luisteren de kleintjes naar juf Hage, die tijdens de 'melkpauze' de namen van de kinderen afroept. zich over de opvolging te beraden. In deze bijeenkomst is met meer derheid van stemmen besloten, in volgorde van naamstelling, de volgende mensen voor te dragen voor plaatsing op de aanbeveling: 1. T.A. Vogel 2. M.Ph. van der Weele. Beiden zijn hoofdingelan- de van het waterschap. De andere hoofdingelanden voor het ge bouwd zijn: burgemeester E.Bae rends. notaris mr.W.Loof en M.Bijl uit Poortvliet. Beter Wonên en de woningstich ting Eiland Tholen liet het water schap echter per brief weten, dat een instelling die 2200 huizen be- heert(ruim 30% van het totale woningarsenaal in de gemeente Tholen) in het dagelijks bestuur van het waterschap vertegen woordigd behoort te zijn. Van daar de voordracht van me vr.Boogaard. B en W van Tholen kwamen ten slotte met wethouder Van Schet sen. In een brief werd de wense lijkheid onderstreept om in de vacature opnieuw een lid van het dagelijks bestuur van de gemeen tel Moerland is oud-wethouder) te plaatsen. Dit gezien de vele raak vlakken en gezamenlijke belan gen in de vervulling van taken, die aan waterschap en gemeente zijn opgelegd. Dat wordt ook bena drukt door de omvangrijke hoe veelheid gebouwde eigendom men, die eigendom zijn van de gemeente en op welke eigendom men de nu aan de orde zijnde bestuursfunctie betrekking heeft. De gemeente voert tevens aan, dat juist in de jaren dat dhr.Moerland lid was van beide dagelijks bes tuurscolleges, de grote waarde van deze gecombineerde bestuurs functie is gebleken. Het dagelijks bestuur van het wa terschap schrijft aan de hoofdin gelanden, zich evenals in het ver leden van commentaar op de aanbevelingen te onthouden. "Wij achten deze houding juist omdat het opmaken van de aan beveling uitsluitend aan de hoofdingelanden is voorbehou den en de leden van het dagelijks bestuur zich daarbij van stem ming dienen te onthouden. De keuze is overigens niet gebonden aan de voordrachten. Het staat de hoofdingelanden vrij om anderen, voor zover zij voldoen aan de eisen van benoembaarheid, te kiezen", aldus het dagelijks bes tuur van het waterschap Tholen. Donderdagavond 28 april worden twee nieuwe hoofdingelanden toegelaten na onderzoek van de geloofsbrieven: mevr.B.Mullié- Eilander(waterkwaliteit) en dhr.H. van Westen(ongebouwde eigendommen), beiden uit Poort vliet. district III. Zij komen in de plaats voor mevr. van Nieuwen- huijzen, die bestuurslid werd en ir. Geuze, die afscheid nam. Op verzoek van de vakorganisa ties gaat het waterschap een com missie voor georganiseerd overleg instellen. De commissie behandelt zaken die van belang zijn voor de rechtspositie van ambtenaren. Voorzitter is dijkgraaf I C. Hage met waarnemend dijkgraaf J.L.van Gorsel als plaatsvervan ger. Secretaris is M.L.Koopman, als ambtenaar bij het waterschap belast met personeelszaken. Na mens de Bond van Technisch Ambtenaren is L.Begthel uit Tholen aangewezen met J.J.Snoep uit St.Maartensdijk als plaatsvervanger. Namens het CFO/CNV C.Geluk uit Tholen, plaatsvervanger H.A.Breker, Tholen. Voor de Abva/Ka- bo/FNV A.P.Hengstmengel uit St.Maartensdijk. plaatsvervanger J.C.Uijl uit St.Maartensdijk. Er moeten ook drie hoofdinge landen benoemd worden, waar voor het dagelijks bestuur onder voorbehoud van een vrije keuze, de volgende aanbeveling doet: C.E.W.Steendijk, Stavenisse(p- laatsvervanger A.G.M.Wisse St.Philipsland), M.Boonman, Oud-Vossemeer(E.Hage, Scher- penisse) en mevr.M.Dijkslag-Jan- sen,Tholen(M.Bijl, Poortvliet). Wat de personeelsbezetting be treft, zal kantonnier J. van Oude naarde uit Poortvliet het water schap mogelijk om gezondheids redenen verlaten. Het dagelijks bestuur heeft, evenals in de vaca ture Ponse, nog geen beslissing genomen over de aanneming van nieuwe kantonniers. Dit houdt verband met de overdracht van wegen aan de gemeenten. Nu het waterschap geen eenmali ge uitkering krijgt voor de verbe- Vervolg op pag. 10 Toch méér minder 0 F.O.R.T. danig gekort 0 Bij het waterschap ontstaat vacature C.J. Moerland 0 Energiebesparing op straat verlichting 0 Vol Holland Huis bij Polen- avond 0 In de natuur heeft alles zijn waarde Vandaag en morgen nog naar de 'Kiekendief 0 Forumavond W.B.G. leidt tot wrijvingen met gemeentebes tuur 0 EHBO St. Annaland jubileer de met diploma's hartreani- matie 0 Informatie over drugs, alco hol, tabak o Energiebesparing en verkeers veiligheid 0 Smerdiek won van SPS LEVENSERNST IS.. HET EINDE VAN JEUGD DE Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's. De gemeente Tholen kan rekenen op 1850 gulden provinciale subsi die voor het alfabetiseringspro ject. De sectie educatief werk van het provinciale opbouworgaan stichting Zeeland heeft gedepu teerde staten in elk geval een po sitief advies gegeven. De sectie betreurt 't, dat St.Philipsland - ook een witte vlek op alfabetise- ringsterrein bij dit project bui(en beschouwing is gelaten. Tholen is volgens de sectie niet rijk bedeeld mefvoorzieningen op het gebied van volwassenenedu catie. Ei- zijn vergevorderde plan nen om een dependance van het educatief centrum de Bevelanden te vestigen, van waaruit een aan bod van cursussen en activiteiten voor volwassenen kan worden ontwikkeld. Zolang dat niet is af gerond, draagt de gemeente Tho len verantwoordelijkheid voor het alfabetiseringsproject. De begroting van 24.700 gulden vertoont na de geraamde twintig mille subsidie van het rijk nog een tekort van 3700 gulden. In het kader van de stimulering van het plaatselijk vormings- en ontwik kelingswerk vindt de sectie een bijdrage tot de helft van het ger aamde tekort op zijn plaats. Ook de gemeente Tholen heeft een ve rantwoordelijkheid in deze, aldus de sectie. Het provinciaal bestuur is geadvi seerd te willen bevorderen, dat ook de inwoners van St.Philips land worden betrokken bij het al fabetiseringsproject. Het alfabetiseringsproject Tholen is inmiddels altwee maanden aan de gang o.l.v. dhr.J.Amesz uit Oud-Vossemeer, die assistentie krijgt van vier vrijwilligers. St.Philipsland blijkt er al bij be trokken te zijn, want 1 van de 8 cursisten komt uit die gemeente. In eerste instantie zou dhr.Amesz met twee groepen van tien men sen gaan werken, maar de ge meente vond deelnemers die kon den lezen en schrijven meer iets voor het open schoolwerk dan voor een alfabetiseringsproject. Dhr.Amesz wil met een nieuwe wervingscampagne beginnen om inwoners van Tholen en St.Phi lipsland die tot nu toe drempel vrees hadden, van deze goede cursus gebruik te laten maken. Belangstellenden kunnen zich alsnog aanmelden bij dhr.Amesz, 01667 -2777. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. yVON ING IN RICHTING Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1