't Gaat goed met Kyo Glass en Westinghouse fiililii stoffen 40 huizen aan Doelweg Tholen Open dag werkeiland Philipsdam Meevaller van 119.000 gulden Eigen tandarts voor Flipland Smerdiekenaar (20) bij auto-ongeluk omgekomen BOUMAN POTTER ipi Leed Sober FALDA STOFFEN mm* Prachtige fotoserie de Kiekendief Informatie verpleeghuis Donderdag 14 april 1983 39e jaargang no. 22 Statenleden SGP en RPF/GPV bekeken bedrijvigheid Drie SGP-statenleden en een provinciaal bestuurder van de RPF/GPV-fractie zijn vrijdagmiddag op Tholen met optimistische bedrijfsresultaten geconfron teerd. 't Gaat goed met Westinghouse Electrotechniek en Instrumentatie in St.Maartensdijk en met Kyo Glas in Tholen. Ze hebben werk als nooit tevoren en gunstige vooruitzichten, zodat ze met uitbreidingsplannen bezig zijn. Buitenbeetje De twintigjarige Dick Weggemans uit St. Maartens dijk is maandag in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotter dam overleden aan de gevolgen van een eenzijdig ongeluk bij Stavenisse. Zondagavond omstreeks half tien reed hij op de Pro- vincialeweg ter hoogte van boerderij D. Vermaas op weg naar huis tegen een boom. De bestuurder werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom en vervolgens naar Dijkzigt. De gpvolgen van de frontale botsing waren echter fataal. De auto werd zwaar be schadigd. Het slachtoffer werd vorig jaar ernstig ge wond, toen hij met zijn auto van de dijk naar St. Annaland geraakte. Daarvan was hij nog niet hon derd procent hersteld. De verslagenheid over dit do delijk verkeersongeval was groot. De voetbalvereni ging Smerdiek, waar Dick Weggemans in het tweede elftal speelde, schortte alle activiteiten op. Medespe lers fungeren bij de begrafenis als drager. BERGEN OP ZOOM 10% KORTING Flinke groei Aan de Doelweg in Tholen komen dertig tot veertig driekamerwoningen in twee bouwlagen. Het streven is de huizen eind volgend jaar op te leveren tegen een maandhuur tussen de 300 en 350 gulden. De wonin gen zijn bestemd voor ouder wordende mensen vanaf 55 daar die nog kinderen kunnen laten overnachten. Nieuwe gebieden Kyo overbelast OPEN HUIS BIJ BROEKHUIS OPTIEK CONTACTLENZEN LZ^oninginrichtTng VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,per halfjaar. Per jaar 33,per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw op rekening 8,25. Hoofdredakteur G Heijboer Problemen zijn er altijd te over. In elke gemeente, elk huis, elk gezin, elk bedrijf. Dat is echter nog iets heel wat anders dan leed. Maar ook dat houdt nooit op. Elke week, elke dag, elk uur is er wel ergens leed. Naarmate dat nauwer verwant ligt, wordt het schrijnen der. Soms schrijnt leed een gehele ge meenschap. Dat is deze week dramatisch het geval in twee dor pen in onze regio. Een dodelijk verkeersongeval van een zo jeug dig medeburger is voor de nabes taanden het ergste. Het maakt de verslagenheid binnen de vereni ging en in de vriendenkring groot en het brengt medeleven in de gehele gemeente. Men kan er nauwelijk over uitgepraat en uit gedacht komen. Dat dit toch zo moest gebeuren, het dramatisch verscheiden ook in de andere ge meente. Jonge mede-bewoners, nog in het volle leven,. Een zwarte week van leed. Nieuwe bezems vegen schoon is een wijze uitdrukking van voor vaderen, die nog actueel is. Het kan zijn, dat het in die schoon- maaksfeer moet worden gezien, dat de nieuwe VVV-voorzitter dinsdagavond van oordeel was, dat de Thoolse overheid niet overloopt van gulheid voor steun aan het toerisme. Hij trok geen vergelijking met wat een Schouw- se of Walcherse gemeente bereid is daartoe te offeren. Een bijdrage van 50 cent per inwoner per jaar is echter een sober teken van sym pathie, aldus de voorzitter. Hij vroeg zich af, of dat een juiste verhouding was tegenover het be lang dat onder meer ondernemers erbij hebben. Is de subsidie voor de VVV ook wel een juiste ver houding in vergelijking met an dere begrotingsposten van deZe overheid? Met de veststelling. dat de gulheid niet overloopt, wagen we ons maar niet aan vergelijkin gen met soortgelijke regio's. Zeker is wel, dat naarmate andere be drijfstakken steeds meer in de knel raken, het toerisme een eco nomische schakel is, die moet worden meegeteld. In dat opzicht lijkt ons de gemeente Tholen lang niet zover buiten het boekje te gaan, dan deze week over de Am sterdamse overheid werd be weerd: er zouden vele duizenden guldens aan exploitanten van rondvaartboten terugbetaald moeten worden, op rechterlijk bevel. De Thoolse VVV-bijdrage is sober, maar als we dat vergelij ken met wat het profiterend be drijfsleven zelf bereid is om via lidmaatschap (contributie) toe te stoppen, dan slaat zo'n gemeente bestuur niet eens een bijzonder slecht figuur Men dient immers ook rekening te houden met op vattingen, dat wie het spel speelt, zelf maar moet dokken. Dat er in een economisch sombere tijd ech ter steeds meer belangen opdui ken bij het toerisme, kan niemand wegcijferen. Zelden is er een medaille zonder twee kanten. Toch staan we on danks weinig uitlokkende weer- somstandighden opnieuw voor een toeristenseizoen, ook op Tho len en St. Philipsland. Met ook op dit gebied waarschijnlijk wat inle veringen. Een te verwaarlozen economisch onderdeel kan het echter voor vrijwel niemand meer zijn. Niet voor een gemeentebes tuur, laat staan voor een daarbij direct of indirect betrokken on dernemer. Dan zullen beiden consequenties moeten dragen. Wie in deze tijd van bezuinigin gen ontdekt, dat hij 192.500 gul den van het rijk krijgt, springt een gat in de lucht.Ook de gemeente St.Philipsland, die niet zo ruim in de slappe was zit. In 1977 blijkt er namelijk in Anna Jacobapolder een herbestrating te zijn uitge voerd, waarvoor 192.500 gulden subsidie werd toegezegd. Dat be drag was echter nog nooit ont vangen, zodat er elk jaar flink af geschreven is: tot nu toe 119.006 gulden. Dat bleek niet nodig. Het verlanglijstje van Flipland ver meldt o.a. een betere riolering en openbare werken in het kader van het dorpsplan Anna Jacobapol der. B en w willen aan elke bes temming de helft van de 119 mille geven. Er is echter ook een tegen valler. Verkoop van een huis waarvoor de gemeente de lening had gegarandeerd, kost bijna 30.000 gulden voor St.Philipsland. Bij de ontvangst van de statenle den in het gemeentehuis had bur gemeester E.Baerends eerder uit gelegd, dat het toch droevig ges teld is met de werkgelegenheid op Tholen. Meer dan twintig procent van de beroepsbevolking heeft geen baan. Dat is ruim boven het provinciaal en landelijk gemid delde. Het gemeentebestuur pro- De 25-jarige M. Bomas uit Am stelveen, pas afgestudeerd, wordt de eerste eigen tandarts van Sint- Philipsland. Burgemeester T.A. Vogel juicht deze uitbreiding van de plaatselijke voorzieningen toe. "Tot voor twee jaar hadden Tholen en St.Philipsland slechts 1 tandarts en dan eigenlijk nog part-time (E. van Tuyn). Nu zijn er al zelfstandige vestigingen in Tholen en St.Maartensdijk en binnenkort ook in St.Philips land". Het gemeentebestuur is dan ook graag bereid de woonbestemming van het pand Voorstraat 8, St.Philipsland te wijzigen in prak tijkruimte. St. Philipsland krijgt daarmee ongeveer tegelijkertijd een nieuwe tand- en huisarts. De laatste, A. van Doesburg uit Ze venaar, mag de huidige gemeen tewoning van dokter Menger aan de Voorstraat huren, al zal dit geen 36 jaar zijn gezien plannen voor nieuwbouw. De opvolgers van tandarts van Tuyn, de heren Vos en Wouters, blijven in St. Philipsland hun spreekuur aan de Zuiddijk voort zetten. Volgens de kringcoördina tor van de vereniging van tand heelkunde vestigt de nieuwe Fli- plandse tandarts zich medio mei buiten medeweten van de vereni ging. Intussen wordt er door de tandartsen op Tholen en St. Phi lipsland wel aan een goede week endregeling gewerkt. beerde er wat aan te doen maar teleurstellingen bleven daarbij niet uit: de opvolgers van Van Lammeren, Schilten en Gritstraal leverden een flinke kater op. Hoop op de bouw van het ver pleeghuis, een tweede bedrijfs verzamelgebouw en aanleg van de Oesterdam geven de eerste burger weer wat moed, maar dan is steun van de provinciale bestvurders onontbeerlijk. SG P-fractievoorzitter W.P.Ren tier uit Middelburg had een open oor en oog. Hij constateerde op de Thoolse haven, dat het woonkli maat in elk geval gunstig was. Rentier was vergezelgd van zijn fractiegenoten M.Dijke uit Scher- penisse en D.J.Tollenaar uit Hoek, alsmede P.Roose uit Hoek van de RPF/GPV-statenfractie. Van het Thoolse gemeentebestuur wafen het volledige dagelijks bes tuur en de fractievoorzitters(be- halve de VVD) aanwezig. Van de statenleden waren drie man ver hinderd. Bij Westinghouse, dat in augustus 1980 het voormalige gebouw van Elvina(damesjaponnen) op het Smerdiekse industrieterrein be trok, werd men in de kantine wegwijs gemaakt door directeur B.v.d.Leij uit Halsteren. Westinghouse is een internatio nale onderneming met 165.000 werknemers waarvan 450 in Ne derland. In de Verenigde Staten houdt men zich met de ruimte vaart en de electriciteitsvoorzie- ning bezig, o.a. kerncentrales, maar ook Seven Up en een koek jesfabriek behoren tot Westing house. In Nederland maakt men installaties in hotels, zwembaden, kaas- en melkfabrieken or de Be nelux. St.Maartensdijk is een beetje bui tenbeentje, aldus dlvv.d.Leij. Ten eerste is 't gespecialiseerd in het maken van proces-analyse systemen voor de chemische en petro-chemische industrie en ten tweede werkt men internationaal. De eigen verkoper is regelmatig in het buitenland en de apparatuur uitgebreide collecties actuele stoffenmode prachtige couture stoffen exclusieve bruidsstoffen BREDA ROOSENDAAL BERGEN OP ZOOM Ter kennismaking met FALDA STOFFEN in Bergen op Zoom, Zuivelstraat 4, tel. 43702. Bij inlevering van deze advertentie niet op aanbiedingen geldig tot 1 mei. gaat o.a. naar Zuid Amerika, Sin gapore. Noorwegen, e.d. Op het hoofdkantoor in Zaandam werd dit werk al op bescheiden schaal gedaan, maar de ligging was fout en het aantrekken van vakmensen moeilijk. Westing house wilde een vestiging in Zuid-West Nederland tussen de Botlek en Antwerpen. 'Onze voorkeur ging uit naar Bergen op Zoom, maar na een halfjaar te hebben uitgekeken, lukte 't niet om een geschikt pand te krijgen. Dankzij burgemeester Baerends lukte dat in St.Maartensdijk wel door alert, te reageren. Zeer snel was 't voor elkaar en tot op van daag hebben we er nog geen mi nuut spijt van gehad', zei dhr.v.d.Leij. Toch heeft Westinghouse op het eiland Tholen niets te verkopen. Daarentegen is Antwerpen wel bijzonder belangrijk, evenals het Sloegebied en de Kanaalzone met Hoechst, Pechiney, Total en Dow Chemical. De directeur hecht dan ook zeer veel aan de totstandko ming van de Oesterdam. evenals aan de Zoomweg. Westinghouse, dat op dit gebied drie gerenommeerde concurren ten heeft in de wereld, maakte in St.Maartensdijk in 1981 al een bescheiden winst. Vorig jaar boekte men een groei van 48% en Statenleden en gemeentebestuurders in een 'anapack' bij Westinghouse te St. Maartensdijk. Dit mon sterbehandelingsysteem-huisje ter waarde van 1.8 miljoen gulden is bestemd voor de B.P. Olieraffinaderij. Van de 14 personeelsleden komen er drie van Tholen: Titter C. Bentschap Knook, ontwerper, J. Baarends en secretaresse N. Fontijne. dit jaar is er 55% groei in het vooruitzicht. Dat is een stijging van 20% ten cpzichte van vorig jaar. Voor 1984 wordt dezelfde omzet verwacht. 'Dat is bepaald niet overtrokken, dat zijn keihar de cijfers', zei dhr.v.d. Leij tegen de statenleden en gemeentebes tuurders. Hij schatte zijn kansen namelijk bijzonder goed om voor miljoe nen orders te krijgen van Total, die in het Sloegebied voor rond 1 miljard gulden investeert. Wes tinghouse St.Maartensdijk. dat binnen de grote organisatie volle dig zelfstandig werkt, heeft gun stige vooruitzichten. In augustus 1980 werd met drie man begonnen en nu zijn er 14 vaste personeelsleden. Bij pieken wordt er met 22 mensen gewerkt, zoals de afgelopen drie maanden. Die versterking komt van het moederbedrijf in Zaandam. Wes- Advertentie LM. "We staan aan het begin van de rit", zei ons dhr. de Jong van het ontwikkelingsbureau Planoform uit Arnhem, dat in opdracht van de stichting Gereformeerde Bouwcoöperatie voor Bejaarden te Hoofddorp de plannen ontwik kelt. "Onze contacten op Tholen zijn uiterst plezierig en het ge meentebestuur heeft deze invul ling van de binnenstad zeer posi tief ontvangen. We bouwen enige honderden huizen per jaar voor die stichting, die momenteel spe cifieke belangstelling heeft voor Zeeland. Tholen is de eerste aan zet, want in Zierikzee en Middel burg hebben we ook plannen", zegt dhr. de Jong. Architect is de bouwontwerp- groep Beltman uit Capelle a/d IJssel, aannemer het Vossemeerse bouwbedrijf Uijtdewilligen. De huizen worden voorzien van een waarschuwingssysteem dat bij voorkeur op een bestaande voor ziening als bijvoorbeeld Ten An ker aangesloten wordt of op een landelijk net. De bouw verkeert nog in het overlegstadium en ver wezenlijking is afhankelijk van het beschikbaar zijn van rijkspre mies De stichting Gereformeer de Bouwcoöperatie is door de overheid erkend als landelijke woningstichting. In Anna Jacoba polder heeft de stichting een plan voor zes bejaardenwoningen. tinghouse heeft ook nog vestigin gen in Vlaardingen. Delft. Den Haag. Amsterdam, Hilversum, Harderwijk, Leeuwarden en Gro ningen. Directeur v.d.Leij verwacht naar 17-18 vaste personeelsleden te groeien. Thoolse schoolverlaters hebben daarbij de voorkeur met mts-eleetrotechniek of werktuig bouw voor de tekenkamer. Ook voor de fitters is een mts- of lts/Bemetel-opleiding gewenst. Het maken van de kwaliteitsbe- wakingsapparatuur en monster behandelingsystemen is namelijk gespecialiseerd werk. Een mts'er uit St.Annaland heeft al een half jaar stage gelopen en momenteel gebeurt dat door een Thoolse scholier. Westinghouse krijgt meer mogelijkheden om mensen op te leiden. Er is ook een hts'er in dienst. In St.Maartensdijk zijn de ana pack huisjes geboren, monsterbe handelingsystemen voor olieraffi naderijen. Hiermee is een gat in de markt aangeboord. De staten leden en gemeentebestuurders bekeken zo'n huisje van 1.8 mil joen gulden, dat voor de BP-raffi- naderij in de maak is. Wegens de internationale activiteiten is de voertaal Engels. Dhr.v.d.Leij erkende als gespe cialiseerd bedrijf kwetsbaar te zijn. maar daarom wordt er bok druk onderhandeld over nieuwe gebieden. Er zijn al resultaten ge boekt ten aanzien van kwaliteit- sapparatuur voor biogas. Ten tweede is de eerste opdracht bin nen voor een 'labopack' voor de offshore en ten derde zijn de ver wachtingen hoopvol om als wereldwijd ontwerpbureau van specialistische installaties op te treden. Westinghouse heeft zo nog meer pijlen op haar boog. Burgemeester Baerends wees er de statenleden nog op. dat de ge meente het Elvina-gebouw had gekocht omdat Westinghouse overal bedrijfsruimte huurt. Er werd ook toestemming verleend om de voormalige Elvina-garage tot tekenkamer om te bouwen. Na de toelichting werd het bedrijf nog bezichtigd. Na de groeicijfers en schone vooruitzichten bij Westinghouse was 't ook bij Kyo Glass in Tholen Vervolg op pag. 9 op zaterdag 1 6 april a s. Deze dag is speciaal gewijd aan Wij staan klaar om al uw vragen daarover te beantwoorden. Voor scholieren, voor wie 't einde in zicht is: geslaagd? begin aan lenzen! oogmeting contactlensaanpassing brillen Gr kerkstr 7 Steenbergen tel 01670 6338S Advertentie I.M. Veel leed Statenleden bij kerngezonde bedrijven Philipsdam klaar voor onder water Grote druk op pachters voor aanleg fietspad St. Annaland Toeristenmarkten, braderies en VVV-activiteiten Natuurgebied Rammegors en de Bruine Kiekendief St. Philipsland en Tholen moeten meer samenwerken Dorpsplan Anna Jacobapolder trapje verder Veronica heren 1 en Vosmeer 2 kampioen KUNNEN VERGETEN IS MEER EEN GELUK DAN EEN KUNST Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's De Natuurvereniging Tholen or ganiseert in samenwerking met de beheerscommissie van de Gast huiskapel van 14 t/m 22 april de fototentoonstelling 'de Bruine Kiekendief. Harm Venekamp exposeerde deze prachtige fotose rie al eerder in het gemeentehuis te St. Philipsland. In het natuur gebied Rammegors ontdekte hij op een gegeven moment de Brui ne Kiekendief, waarna dhr. Ve nekamp regelmatig terugkeerde om de eieren en vervolgens het uitkomen en het opgroeien van de jonge vogels in beeld te brengen. De opnamen, die van zeer dichtbij gemaakt zijn, verdienen aller be wondering. Piet Steltman, directeur van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie te Amsterdam, maar beter bekend van het t.v. programma 'Ja, natuurlijk', ver richt vanavond de officiële ope ning. Vanaf vrijdag tot 22 april is de expositie in de Gasthuiskapel in Tholen dagelijks te zien van 9.30 tot 12.00, 14.30 tot 17.30 en 19.00 tot 21.00 uur, behalve zater dagavond. Wat komt ör allemaal kijken bij de bouw van een verpleeghuis op Tholen? Wat betekent opname in een verpleeghuis voor de betrok kene en de familieleden? Op die vragen worden maandag avond 25 april van half acht tot tien uur antwoorden gegeven in Ten Anker, waar de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen een openbare bijeenkomst houdt. Er wordt een film gedraaid en me vr.Kerstens(maatschappelijk werkster van het A.B.G.) en dhr.M.Almekinders(directeur stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland) komen aan het woord. Bij voldoende belangstelling rijdt er over het eiland een bus naar Tjiolen. Iedereen is welkom. Voor de bus dient u zich aan te melden bij Welzijn voor Ouderen, Markt 1. St.Maartensdijk, tel.01666-2955 De open dag op het werkeiland van de Philipsdam van zaterdag 16 april is de laatste gelegenheid om het ingewikkelde riolenstelsel en het inwendige van de sluis te be zichtigen. Op donderdag 28 april gaat het bouwdok van het sluis- complex namelijk onder water. Zaterdag kan men er nog zonder duikbril van 9.00 tot 16.00 uur te recht. Het werkeiland van de Philips dam is gemakkelijk tp bereiken. Men rijdt langs Sint Philipsland richting Anna Jacobapolder en de borden vertellen u de rest. Bij de brug wordt een routekaartje uit gereikt, waarna men op eigen ge legenheid het werkeiland kan verkennen. In de loods wordt weer een film vertoond. Of de open dag evenveel bezoekers lokt als vorig jaar mei(5500), toen het een stuk zonniger was, is de vraag. Het is in ieder geval wel de moeite waard! als extra attractie zal in de mid daguren in de Oostelijke Voorha ven een demonstratie worden ge geven door de surfvereniging de Kreekrakkers. Duizenden bezoekers uit talrijke landen hebben de Philipsdamwerken al bekeken, zoals vorig jaar de Amerikanen die in Oud-Vossemeer belangstelling toonden voor hun vroegere president Roosevelt. Za terdag hebt U de laatste kans om de 'droge' Philipsdam te bewonderen, want eind deze maand komt het complex onder water te staan. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie l.M. Dicl: Bax Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1