\5i Fliplandse huisarts H.Menger 40 jaar rustgevende factor Hulde uit Urk voor bruidspaar Scherpenisse BOUMAN POTTER FNV Tholen: WWV/RWW Commissie werkt naar eer en geweten Appels en peertjes Donderdag 7 april 1983 39e jaargang no. 21 We moeten het zelf betalen 'n La tert je Schoonzoon A. van Doesburg wordt per 1 mei opvolger "Het doet voor veel mensen pijn, de ouderen vooral, 't Gaat mij ook niet gemak kelijk af', zegt huisarts H. Menger uit St.Philipsland, die per 1 mei zijn praktijk overdraagt aan zijn schoonzoon A.van Doesburg uit Zevenaar. Zaterdag is het precies veertig jaar geleden dat hij zijn artsenbul kreeg, maar dat jubileum wordt later pas gevierd, wanneer alle beslommeringen rond de verhuizing achter de rug zijn. Opgeruimd Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Prikkel Talentenjacht Uien 11-13 cent Fietsen mv/m, iÉ®^ aft I m Districtsbestuurder: teveel strafkortingen De FNV Tholen heeft dinsdagavond afstand genomen van kritiek van districts bestuurder M. van Leeuwen op het erg hoge aantal inwoners dat een strafkorting krijgt op de WWV/RWW uitkering van de gemeente Tholen. Dhr. D.C. Kaas hoek noemde de kritiek 'vervelend worden'. "De vorige keer stonden we ook al lijnrecht tegenover het districtsbestuur. Als je de gevallen persoonlijk kent, is het heel wat anders dan van achter het bureau in Middelburg. Ik heb niets dan lof voor onze vertegenwoordigers in de WWV/RWW-commissie, wantje moet er wel rekening mee houden, dat we die uitkeringen wel met z'n allen moeten betalen", aldus dhr. Kaashoek. Kikker Als een trein ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,per halfjaar. Per jaar 33,— per post ƒ40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Het was een gedurfde, maar rondborstige en zeker reëele uit spraak van een FNV-bestuurder tijdens de jaarvergadering van de Thoolse afdeling. Als een socialist, want in die richting mag men het toch gewoonlijk zoeken bij een FNV-bestuurder, die het op die manier durft op te nemen tegen zijn eigen districtsbestuur, dat er op de Thoolse afdeling Sociale Zaken rechtvaardig WWV/RWW wordt uitgekeerd, dan dwingt zo'n uitspraak respect af. Niet omdat hij daarmee - en zeer terecht - een pleidooi houdt voor de werkelijke noodgevallen, maar omdat hij te gelijkertijd erkent dat er overal kaf zit onder hefkoren. Als daar voor strafmaatregelen worden ge nomen, dan is dat in het belang van het algemeen. Die strafmaa tregelen zijn nodig tegen een di recteur die het verprutst of een zelfstandig ondernemer die in de fout gaat. Die zijn evengoed noodzakelijk als het om werkloze werknemers gaat die via een zwart inkomen de bijdrage aan de noodpot onthouden. We moeten het zelf betalen. Als werkgevers en werknemers buiten hun schuld en door de economische terugloop - denk alleen maar aan de bouw wereld - op straat komen te staan, dan dient daarvoor steun te zijn vanuit de eerder gespaarde pot en via een bijdrage van degenen die nog wel het salaris, de winst of het loonzakje pér maand ontvangen. Maar bij dat alles moet niet wor den vergeten, dat een deel daar voor nog moet ploeteren, dat een uitkering aan een werkloze niet hoger kan zijn dan de verdienste van de werkende. Met inachtne ming van zekere nuances. Als er dan ergens van overheidszijde of door welke instantie ook moet worden gekort omdat er buiten het officiële en wettelijke boekje is gegaan, moet men niet ach en wee gaan schreeuwen. Men kan eer erkennen dat men zijn naaste, die in hetzelfde hachelijke schuitje vaart, tekort heeft gedaan. Vanuit die gedacht gedachte was er de uitspraak van de FNV-bestuur der: We moeten het zelf betalen. Dat dwingt tot de gewenste voor zichtigheid. Begin maart onder droge weer somstandigheden, en ook met de zon erbij was er van hier uit al de waarschuwing, dat een zwaluw nog geen zomer maakt. De verlei ding met een zo goede grond structuur bleek echter groot en niet alleen werden aardappelen onder plastic, maar ook al in de volle grond gepoot. Intussen heb ben ze al dusdanige hoeveelheden regen moeten verwerken, dat er hier en daar zeker rot zal optre den. Anderzijds zijn de verschillen van inpoot dit voorjaar wel bij zonder groot, want voor half april zal er wel niet veel meer van ko men om de akkers te bewerken. Dan moet het niet al te veel dagen meer regenen. Anders zit je al tegen mei aan. Dat betekent dus wel een latertje in tegenstelling tot de vooruitzichten begin maart. Daarom gaat het spreékwoord van de ene zwaluw niet alleen op, maar ook dat een vroege Pasen nog niet altijd een vroeg (land bouw )jaar betekent. Aan alles kun je wel zien, dat het voorjaar wil uitbarsten met de gezwollen knoppen aan de bomen, met het al groene gras en daarom zal het er met meer zon en met minder hagel- en regenbuien toch spoedig van komen. Een vroegertje is het zeker al niet meer. Dokter Menger herinnert 't zich nog goed, die vrijdagmorgen de negende april 1942 om half elf in Utrecht. "Toen ging de wereld voor me open: ik mocht op eigen benen staan. De volgende dag ging ik naar Groesbeek om een arts te vervangen die op vakantie ging. Vol gepropt met parate ken nis stond ik voor bijna 3500 inwo ners. Nu kan alles gebeuren dacht ik en weet ik daar raad mee? Alles kan, maar gelukkig niet alles op één punt, al heb ik wel eens twee bevallingen binnen twintig minu ten gehad. Dat haalde ik net." Dokter Menger is een vlot vertel ler. De inwoners van StPhilips- land en Anna Jacobapolder ken nen hem als een joviale huisarts, die geen blad voor de mond neemt. Een rasechte Fries, die het op de Zeeuwse grond uitstekend kon aarden. Sinds 1 oktober 1947 werkt hij er al. 't Is nog niet eerder in de geschiedenis van St.Philips land voorgekomen, dat een huis arts bijna 36 jaar bleef. De mees ten hielden 't maar een paar jaar uit. Dokter de Groot bleef 15 jaar in St.Philipsland en dat was heel lang, nadat eerst de St.Annaland- se huisarts Quakkelaar de genees kundige voorziening van St.Phi lipsland met een bootje voor zijn rekening had genomen. In die 36 jaar waren er wel eens ogenblik ken dat dokter Menger nog aan verandering van praktijk dacht. "De gebondenheid aan de bevol king was echter zo groot, dat je een voorbereid vertrek toch uit stelde. De St.Philipslandse prak tijk was ook ideaal. Je had een grote mate van zelfstandigheid en een vertrouwensrelatie. De gees telijke volksgezondheid is een steeds grotere rol gaan spelen: de psychische kant met hulp van het maatschappelijk werk." Dokter Menger kan ,t niet gelo ven, dat hij al veertig jaar arts is. "Ik heb een bewogen leven gehad, zij 't gelukkig niet in mijn eigen gezin. Als huisarts zweef je echter tussen de dood en het nieuwe leven, tussen stervensbegeleiding en bevallingen. Die wisselingen zijn slopend. Toch kon ik mijn werk met plezier doen. Ten eerste heb ik van nature een opgeruimd karakter. Daarmee worden zor gen gebagatelliseerd. Ten tweede had ik een gezond, heel homo geen, gezin. Persoonlijke proble men maken je werk moeilijk, trekken je van je concentratie af. Thuis is er veel opgevangen. Mijn vrouw, die een gevoelsmatiger vi sie had, was de steunpilaar. De leukste periode beleefden we, toen ze 's middags meewerkte in de apotheek. Dertien jaar geleden werd dat te belastend en trok ik een assistente aan(mevr.Quist, la ter mevr.v.d.Vlies). De adminis tratie nam ook toe. Huisarts is een mooi, ja prachtig beroep als je 't zuiver tot de medische kant kon beperken. De grotere papierwin kel is wel de schaduwkant. Die pas Helma van Dijke uit Sint Philips- land, Sandra van Dijke uit Oud- Vossemeer en Connie van de Sanden uit Stavenisse mogen op 26 april in Amsterdam 'De Oes- terschep" vertegenwoordigen in de landelijke finale wedstrijd 'Veiligheid' in de voorronde heb ben de 3e en 4e jaars leerlingen van 'de Oesterschelp' te Tholen deelgenomen in het kader van de lessen gezondheidskunde aan een aantal opdrachten van het veilig heidsinstituut te Amsterdam. Men moest wel erg zeker zijn van de antwoorden, omdat er telkens mi nimale verschillen aangegeven waren. De vraag was hoe veilig wij in het dagelijks leven zijn en welke brandblussers op welke plaats. Allerlei uiteenlopende onderwer pen in relatie tot veiligheid kwa men aan bod. Maar 'de Oester schelp' wist er weg mee. De score lag ver boven het landelijk ge middelde en daarom deelname van de genoemde drie Oester schelpleerlingen aan de finale in Amsterdam. Zij reizen op 26 april samen met hun docente mevrouw Goorden. Uit Wieringerwef kwam er ook een LHNO school in de finale. De Thoolse leerlingen kregen alvast een extra portie huiswerk mee. Benieuwd hoe ze het er 26 april afbrengen. Succes in Amsterdam. Dokter Menger voelde zich al gauw thuis bij de Fliplanders en bij het bezoeken van pa tiënten tilde hij tegen etenstijd wel eens een deksel op. Ap pels en peertjes zag hij dan en dat at men als groente. Een toetje als groente, hoe is 't mogelijk. Vitamines uit verse groente hebben de Fliplan ders nodig, vond dokter Men ger. De voeding vond hij heel belangrijk en het zoute spek uit dé ton en de worst aan de zolder schreef hij beslist niet voor. "Toen ik veel acute doodsoorzaken tegenkwam als hartverlamming en her senbloeding, ben ik steeds de bloeddruk gaan meten, ook al kwam iemand maar voor een likdoorn. Het voedingspa troon was fout. Karnemelk drinken en yohurt eten zei ik, maar dat kende men in de beginjaren nog niet. Als Fries pleitte ik ook voor roggebrood en bruinbrood, maar dat noemden de Fliplanders des tijds paardevoer. In onze wel- vaartstijd is er veel overge wicht. Daar lijdt driekwart van de Nederlandse bevol king aan. Men gebruikt teveel extraatjes. In de oorlogstijd waren de galsteen en de maagzweer er niet", aldus dokter Menger. ingevoerde rijksdaalder voor zie kenfondspatiënten. is ook razend vervelend", vindt dokter Menger. Met een bedrukt gezicht zaten patiënten soms in de spreekka mer, maar dokter Menger zag ze graag opgelucht vertrekken, zon der dat er medicijnen nodig wa ren. "Geruststelling, daar werk ik graag mee. Als 't kan tenminste, want hoe weetje zeker dat iemand iets niet heeft? Dat is een moei lijke uitspraak. Er is veel angst en in Nieuw-Vossemeer.met name het Brabantse Nieuw-Vossemeer, Heensemolen en De Heen, waar ik voor collega De Groot week end- en vakantiediensten deed, is men net zo bang voor de dood als in St.Philipsland en Anna Jaco bapolder. De voordeur stond dan ook al open, wanneer je bij een patiënt werd geroepen. Je was de rustbrengende factor. De deskun- Advertentie I.M. dige tussen aanhalingstekens was ter plaatse en je kon inderdaad een stuk onrust bestrijden. Als je in 1947 iemand naar een specialist of het ziekenhuis verwees, zei men: 'dan is 't wé kwiet'. Je had toen zelf alleen een stethoscoop, een reflexhamertje en je ogen. Nu kun je over het huisartsenlabora torium in Breda beschikken, je kunt foto's laten maken in het ziekenhuis", aldus dokter Men ger. Nu het zaterdag veertig jaar wordt, dat hij als arts verantwoor delijkheden heeft gedragen, vindt de in oktober vorig jaar 65 jaar geworden Menger 't welletjes. In het vakblad plaatste hij een ad vertentie om een opvolger te vin den. "Er is aanbod genoeg, maar je moet toch iemand hebben die in St.Philipsland past. Ik was dan ook erg blij, toen bleek dat mijn schoonzoon belangstelling had. Hij heeft de beslissing om zijn goede praktijk in Zevenaar op te geven, zelf genomen. In 1972, toen wij ter gelegenheid van ons zilveren huisartsenjubileum een lange reis maakten, heeft Van Doesburg - die toen net afgestu deerd was aan de Vrije Universi- Ook bij de komende Thoolse da gen, die van 29 juni t/m 2 juli worden gehouden staat er weer een talentenjacht op het pro gramma. Die zal dan donderdag avond 30 juni plaatsvinden.Wie daaraan mee wil doen, dient re kening te houden met het feit dat er maar 1 nummer per persoon mag worden bpgevoerd. Opgave in welke categorie, zoals play back-instrumentaal/vokaal voordracht, men uitkomt is even eens gewenst en tenslotte deelt de commissie Thoolse, dagen nog mee, dat er tevoren een generale repetitie wordt gehouden. Men kan zich nu reeds telefonisch of schriftelijk opgeven bij A. Brooy- mans. Broekseweg F - Tholen, tel. 01667-2759 of bij H. Zwikker- Geertruidaweg 22, Scherpenisse. tel. 01666-2727. Op 7 mei sluit de opgave. Sint Annaland: dinsdag 5 april. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 11,— - 13,— Aanvoer 49 ton. H. Menger(65zaterdag 40 jaar arts, waarvan bijna 36 jaar in St. Philipslanden A nna Jacobapolder. teit in Amsterdam - tegen geredu ceerd tarief twee maanden ver vangen. De herinnering aan 1972 was de prikkel om de overstap naar St.Philipsland te wagen. De Fliplanders hebben al positief ge reageerd. Hij is een zeer serieus medicus en ik heb alle vertrouwen in hem. 't Is een uitdaging voor hem, dat hij hier begint. In Zevenaar begon m.n schoonzoon destijds in een nieuwe wijk, waar hij in anderhalf jaar een volle praktijk opbouwde. De bevolkingsopbouw is échter eenzijdig en dat brengt eentonig heid met zich mee. In St.Philips land hebben we een gemengde bevolking, waaronder 350 mensen boven de 65 jaar en dat is een bij zonder dankbare groep", zegt de Fliplandse huisarts. Hij vindt het heel prettig, dat er iemand met veel ervaring als zijn veertigjarige schoonzoon A. van Doesburg - getrouwd met zijn enige dochter, de oudste van de ier kinderen Menger - de prak tijk per 1 mei overneemt. Hij is in het Zuid-Hollandse Ba- rendrecht geboren en leerde aan de VU zijn vrouw kennen, die daar verpleegster was. Ze bracht ook nog een jaar in Engeland door. Als tweejarige kwam ze in 1947 met haar oudste broer en vader en moeder naar St.Philips land, waar ze de lagere school volgde. Mevr.van Doesburg is dus geen onbekende voor St.Philips land. Hoewel dokter Menger 'verslin gerd' is aan zijn huis in de Voor straat, zegt hij dat vertrouwde plekje toch vaarwel om ruimte te maken voor het gezin Van Does burg. Zelf verhuist hij naar Hal steren, waar ze dan dichtbij drie van de vier kinderen zitten. De oudste zoon Kees werkt op een bank in Dinteloord en de jongste zoon Eric, die in opleiding is voor stuurman, wil in Goes gaan wo nen. De derde zoon is leraar En gels aan de hogere landbouw school te Dronten, maar dat was te ver weg. SAil De vierde klas van de Maarten Lutherschool uit Urk heeft er een lange busreis voor over gehad om donderdagmiddag hun meester Ane Visser uit Scherpenisse te huldigen. Hij werkt daar na zijn opleiding aan de Driestar-ook al drie jaar, zodat de kinderen best hun klederdracht uit de kast wilden halen om hun onderwijzer en zijn bruid Nelleke Uyl, eveneens uit Scherpenisse, voor het gemeente huis te St. Maartensdijk onder erebogen naar de huwelijksvoltrekking te laten gaan. Ondanks donkere wolken bleef het droog, maar koud was 't wel. De dertig leerlingen gingen ook mee naar de kerk van de Gereformeerde gemeerlte in Scherpenisse, waar ds. G. Mouw uit Tholen het huwelijk inzegende. Daarna volgde de receptie in het Holland Huis, waarna de Urkers rond half zeven de terugreis aanvaardden. Dokter Menger en zijn echtgenote hopen nu meer met hun vier kin deren en acht kleinkiüderen ver jaardagen te kunnen vieren, want als huisarts was hij veel aan huis gebonden. In feite 24 uur bereik baar en om de veertien dagen weekenddienst. Wandelen en fietsen is ook een geliefde vrije tijdsbesteding. "Met mijn Vosse- meerse collega had ik een fiets- avond door het Thoolse land, over de beboste dijken en met dat rui me zicht. Fantastisch is dat. ,t Be koorde ons bijzonder en daarom hebben we ook nog naar huizen op ,t prachtige eiland Tholen ge keken, maar 't is Halsteren ge worden", aldus dokter Menger, die 28 en 29 april de inwoners van Anna Jacobapolder en St.Philips land gelegenheid biedt tot af scheid en kennismaking met zijn opvolger A. van Doesburg. Jubilerende huisarts Menger verlaat St. Philipsland en Ro de Kruis Trekkerkeuze gemeente moeilijk, ondanks liefde op 't eerste gezicht Parkeren Botermarkt/Een- drachtsweg beperken, maar niet autovrij Molen Stavenisse in zomer opknappen, maar geen geld voor andere monumenten Leden vernieuwden N.H. kerk Oud-Vossemeer Boek over het oude Zeeuwse woonhuis Provincie wil verdere demo cratisering Waterschap FNV Tholen uitgebreid met info-team en WAO-werkgroep Ovem houdt Philadelphia op de hoogte, maar boerderij voor gehandicaptenproject nu ver kocht Het gezelschap van Flipland en Nelly Breker uit Nicaragua EERBIEDIG VERSCHIL VAN MENING Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Tijdens de jaarvergadering in Café de Sport te St. Maartensdijk bleek uit het verslag 1982, dat 40 inwoners voor enkele dagen tot een halfjaar een verlaagde uitke ring op grond van de Wet Werke loosheids Voorziening (WWV) hadden gekregen met uitkerings percentages van 70 tot 40%. Bij de Rijksgroepsregeling Wer kloze Werknemers (RWW) kre gen vijf Tholenaren een verlaagde uitkering, variërend van 50 tot 90%. Volgens de districtsbestuur der waren er in Vlissingen vrij wel geen van dergelijke uitzonde ringen. "Als vakbond moetje een zo hoog mogelijke uitkering zien te krijgen, want gekort wordt er toch. Daar zorgen anderen wel voor. Als er gestraft moet worden, is dat een zaak van de rechter. Je treedt hier op als advocaat van de duivel", zei dhr. van Leeuwen. De twee FN V-leden in de com missie L. Kloet en A. Goud zwaard, maakten daar bezwaar tegen. Ze legden uit, dat ze naar eer en geweten te werk gaan. "Verschillende mensen nemen 't Wethouder Koopman verwacht van de Thoolse aannemers een concurrerende prijs voor het grote rioleringswerk op het industrie terrein in St.Maartensdijk. Hij zei dat in de commissie openbare werken op vragen van raadslid Van Damme. Deze wilde de reden weten, waar om b en w voor de materia- len(rioleringsbuizen e.d.) apart laten inschrijven. "Het gaat daar bij om tonnen en de percenten daarover willen we als gemeente zelf in ons zak steken. We werken met gemeenschapsgelden en daarom is 't een voordeel voor de gemeente, rechtstreeks bij drie le veranciers prijs te vragen. We hebben eraan gedacht, gezien de omvang van het werk, om alles openbaar aan te besteden. In het belang van de werkgelegenheid bij de Thoolse aannemers hebben wij dat niet gedaan, maar ik hoop. dat ze 't waarderen met een scherpe prijs. We moeten geen subsidiënt worden van bedrij ven", zei wethouder Koopman. Hij deelde nog mee, dat de gron daankopen voor het fietspad Poortvliet/St.Annaland buitenge woon verlopen. "We zijn 1 dag op stap geweest en ze verkopen praktisch allemaal zonder slag of stoot op grond van het taxatie- rapport van Gropatax,', aldus de wethouder. echter te licht op. Dikwijls is 't ei gen schuld, zodat er wel een strafbepaling toegepast moet worden. Ik kan veel van mensen verdragen, maar niet dat ze profi teren van anderen die altijd hun vakbondscontributie betaald heb ben. Er zijn maar heel weinig vakbondsleden onder de ge noemde aantallen", zei dhr. Kloet. Hij deelde nog mee, dat er van de 31 bezwaarschriften 8 ge grond zijn verklaard, 2 gedeelte lijk gegrond en 21 ongegrond. Dhr. Goudzwaard vulde aan, dat hij met zijn collega Kloet de zaken heel goed kent. Dikwijls gaat. het om verzwegen zwart werk, soms bij herhaling. Daarvoor had hij geen pardon. In zijn openingswoord tot de vijf tien aanwezigen, stond voorzitter A. den Haan stil bij de herverde ling van arbeid, die betaald wordt van de prijscompensatie, waar voor de vakbeweging nog niet zo lang geleden op de barricaden stond. Hij vond het van belang, dat er met zo'n beleid meerdere mensen aan de slag kunnen. "We moeten ook onze verworven rechten verdedigen tegen de be zuinigingsdrift van deze rechtse regering, die zelfs van een kikker veren wil plukken", aldus voor zitter den Haan. Ook districtsbes tuurder van Leeuwen had weinig verwei gesteund door een demo cratisch gekozen meerderheid in de Tweede Kamer. Ook arbeiders hebben op die meerderheid ges temd, In een dmeocratisch geko zen land moet men toch luisteren naar wat het volk wil en wat grote organisaties als de FNV als beleid aangeven. Den Haag loopt echter met oogkleppen op, zodat we het luisteren of zelfs een ander kabi net met meer perspectief zouden moeten afdwingen", zei dhr. Van Leeuwen. Positief liet hij zich uit over het gemeentebestuur van Tholen, dat na het eerste bedrijfsverzamelge bouw in Tholen, plannen heeft gemaakt voor een tweede in St. Maartensdijk. "In andere delen van Zeeland komt dat nauwelijks van de grond en hier loopt het als een trein", aldus van Leeuwen. Aan de andere kant plaatste hij vraagtekens bij het baanlozen- project, waardoor reguliere ar beidsplaatsen door vrijwilliger swerk in beslag genomen zóu kunnen worden. Drie regionale toetsingscommissies in Zeeland moeten daar goed op letten. De districtsbestuurder noemde het werkgelegenheidsfonds van de provincie Zeeland een heel goed initiatief, evenals de PZEM- lening van 50 miljoen gulden voor de Schelde. Een burgerzinlening wees hij af. Van Leeuwen bekriti seerde 'de goklust van een aantal topmensen bij RSV met het ko- lengraafproject. Ze hebben ar beidsplaatsen in de waagschaal gesteld en laten een stuk ellende achter", zei de districtsbestuurder. Hij waarschuwde tegen het tegen elkaar uitspelen van Nederlan ders en buitenlanders, werkenden en niet-werkenden, werklozen en WAO'ers. Werknemers staan met Vervolg op pag. 13 Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85. Dicb Bax Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1