Scheidend adjudant Van Zweden kreeg verdiende korpshulde Aantijgingen tegen Kosten misplaatst Ill Hobby- ill! tentoonstelling goed voor 500 bezoekers Projectcoördinator woningverbetering Modeshows in trek 'Import' helft klanten maatschappelijk werk Gevolgen basis onderwijs Zijn daden benne groot Uien 10 cent Donderdag 31 maart 1983 EENDRACHTBODF 9 Het zilvervloot lied verzekert ons dat de naam van de vlootvoogd klein was, maar zijn daden groot. Van de vrijdagmiddag in een vol Meulvliet scheidende adjudant A.W. van Zweden werd dan niet over de kleine naam, maar meer het kleine postuur gesproken. Maar hij heeft met Piet Hein wel het synoniem van ool^ grote daden. Grote politiedaden in de lange dienstperiode van 38 jaar. In die tijd heeft hij weliswaar geen zilvervloot veroverd, maar wel een belangrijke teruggang van het aantal dodelijke ververkeersongevallen bewerkstelligd door veelvuldige ge richte verkeerscontrole. Het Meulvliet-podium herbergde vrijdagmiddag dan ook aan het slot van de bijeenkomst een berg bloemstukken en andere cadeaus. Toen hadden er ook al heel wat woorden van lof geklonken voor de scheidende adju dant, die op zijn beurt voor ieder een uitvoerig weerwoord had, waarin een droge humor zeker met ontbrak. Betrouwbaar en geïnspireerd. Ander rijgedrag Goed en slim Welzijnsorgaan: uitkomsten opzienbarend Het bestuur van de federatie maatschappelijke dienstverlening Noord-Zeeland noemt het opzienba rend, dat de verhouding autotochtoon (inheems) en allochtoon (uitheems) bij de 'klanten' van maat schappelijk werk precies de helft is. "Zouden er in ons werkgebied vijftig procent niet-Zeeuwen wonen? Dat gelooft niemand. De aanmeldingen vanuit die hoek zijn niettemin onevenredig groot", aldus het bestuur in het jaarverslag 1982. Personeel Toenemende werk-druk Tweerichtings verkeer Gemeentebelang: vnlop recht op eerherstel Alle aantijgingen tegenover wethouder A. Kosten in verhand met de Wimpelaffaire zijn misplaatst. Hij heeft volledig recht op eerherstel, aldus een verklaring van Gemeentebelang, de Politieke Partij van Kosten. Het bordje met de tekst 'ledigheid is des duivels oor kussen' bij het begin van de expositie sloeg bepaald niet op de negentien deelnemers en vijfhonderd be zoekers bij de tweede hobbytentoonstelling, die za terdag in het dorpshuis te St. Annaland werd afge sloten. Bewoners bespreken 7 april oplossingen De inwoners van Anna Jacobapolder bespreken don derdagavond 7 april in Ons Dorpshuis de oplossingen voor de knelpunten, die 19 januari tijdens een hoor zitting zijn gesignaleerd. Dit gebeurt in het kader van het experiment kleine kernen. De grote belangstelling voor de shows van Boetiek Tnema in St.Annaland en Modehuis Wielaard in St.Maartensdijk tonen aan, dat de mode onverminderd in trek is. Kindermode Scholenmarkt Het moet de scheidende politie man die het laatste jaar wat man kementen met de gezondheid op deed, evenals zijn gezin goed ge daan hebben, dat zoveel collega's uit het gewest en zoveel vertegen woordigers van instanties, waar mee politie vaak in aanraking komt, present waren bij het uit zwaaien. Die grote opkomst vond trouwens ook burgemeester E. Baerends plezierig, want de ge meentebesturen van Tholen en Sint Philipsland hadden die re ceptie aan de scheidende adjudant en gezin aangeboden. Hij voerde namens beide gemeenten het woord, maar vond afscheid vieren niet de meest gelukkige woord keuze, hoewel het fijn is dat dit nog kan. Deze middag nemen we afscheid van een veteraan, een politieman van het eerste uur, zo vervolgde de heer Baerends. Vele jaren heeft de bevolking van Tholen, later ook die van Sint Philipsland van hem kunnen pro fiteren. Maar nu moeten we een stuk levenservaring en levenswijs heid bij onze groep van de rijks politie en daarmee ook bij de burgers missen. De laatste jaren is het een zeer jeugdige bezetting geworden, terwijl een leemte is ontstaan in de middengroep. Overigens had de burgemeester niets dan lof voor het jeugdig en thousiasme van de Politie, maar erkende tegelijkertijd, dat erva ring en levenswijsheid evenmin gemist kunnen worden. Een schets leverend van de heer Van Zweden concludeerde bur gemeester Baerends, dat het een betrouwbaar en geinspireerd po litieman was. Zeer betrokken bij zijn werk en met veel belangstel ling voor de sociale aspecten. De man die eerst voor overleg koos. Van Zweden was geen diender, maar een diener, die overigens de moeilijkheden niet uit de weg ging. Klein van stuk, groot van daden. Een optreden dat respect afdwong en waardering bij de be volking vond. Het was op zijn initiatief, zo ver volgde de burgemeester, dat het gericht verkeerstoezicht werd in gesteld. nadat enkele jaren de do delijke ongevallen sterk gestegen waren en een ander rijgedrag moest worden ingepompt. Dat zal niet ieder in dank hebben afge nomen, maar het ging toch om de bevolking zelf. En er is een ander rijgedrag afgedwongen, gezien de vermindering van het aantal on gevallen. Politiewerk en hobby kan ook een combinatie zijn, zoals bij Van Zweden, merkte de bur gemeester verder op. Denk maar aan de hondendressuur en de technische autokennis. Namens beide gemeenten overhandigde de heer Baerends een bloemstuk aan mevr. Van Zweden en een boekwerk voor de scheidende ad judant. Hij besloot zijn afscheids woord met: de burgerij van Tho len en Sint Philipsland zegt u hartelijk dank voor wat u voor hen deed. Beweerd wordt dat er bij gebeur tenissen als deze alleen maar goeds wordt gezegd van jubilaris of scheidende persoon. Maar ik laat me niet uit in bewondering als ik het niet meen. Dat zei overste J.J. Veenstra, die namens het dis trict Zeeland het woord voerde. Uit het feit dat gemeentebesturen een scheidende politieman een receptie aanbieden, bleek de waardering, vond de overste en dat doet dan het gehele district goed. Uit de 38 politiejaren Van Zweden bleek ook dat hij stand plaatsvast en werkvasthoudend was, vond de overste. Op Tholen kent iedereen u en omgekeerd. Wel klein van postuur, maar u liet niet met u sollen. U hebt nooit geschroomd aan te pakken. Het duurde 17 jaar eer u opperwacht meester werd en dat was toen normaal, al worden ze nu bij de politie al onrustig als ze na 17 jaar nog geen adjudant zijn. Ook dat zal echter weer veranderen, zo waarschuwde de overste over het hoofd Van Zweden tot de aanwe zige collega's. Bij Van Zweden was het niet genoeg als er een 99% resultaat was uitgekomen, het moesten er 100 zijn. Een niet al leen vasthoudend politieman, maar ook een slimme, verzekerde de overste, want eens liet hij zich op een perceel met bloeiende dis tels van een baron fotograferen door een collega, om tegenover de kantonrechter te bewijzen, dat de baron inderdaad in overtreding De federatie omvat Schouwen- Duiveland, St. Philipsland en het eiland Tholen, waar het welzijn sorgaan onder de paraplu van de federatie werkt. "Vanuit de erva ring viel het ons al jaren geledeê op. dat er zich onder de aanvra gers veel 'import' bevond. Reden waarom wij hieromtrent een ru briek in onze registratie hebben opgenomen. Helaas is ook hier geen verklaring te geven voor de opzienbarende uitkomsten. Wij kunnen slechts speculeren: aan passingsmoeilijkheden, wonen in een niet geintegreerde buitenwijk, grotere geneigdheid tot hulpaan- vragèn, minder traditionele le venswijze, enz.? Nader onderzoek naar een gefundeerde verklaring lijkt ons gezien het groote aantal geenszins overbodig", aldus het bestuur. Vorig jaar hielp de afde ling maatschappelijk werk 230 mannen, 377 vrouwen en 120 kin deren. Het grootste aantal klanten valt in de leeftijdsgroep 20-50 jaar (65%), waarvan de groep 20-35 jaar maar liefst 30% uitmaakt. Met maar 8% is de groep bejaar den opvallend ondervertegen woordigd. Relatiemoeilijkheden binnen huwelijk en gezin blijken met 35% het grootste probleem veld te vormen, gevolgd door fi nanciële problemen en huisves tingszaken 21%, individuele psy chische problemen 18% en echt- scheidingsproblematiek 11%. De federatie heeft 348 personeel sleden en 123 alpha helpsters, van wie er respectievelijk 139 en 50 op Tholen werken. De bezuinigings maatregelen van de rijksoverheid worden ook aangestipt. De kor tingen op het maatschappelijk werk zijn door de gemeenten niet doorberekend aan de federatie, waarvoor het bestuur zeer erken telijk is. Bij de gezinsverzorging is het aantal alpha helpsters uitge breid en de traditionele hulp iets gekort. Een tijdig ingezette vaca turestop voorkwam gedwongen ontslagen. De omvang van de dienstverlening kon daarbij hiet worden gehandhaafd. Het bestuur maakt zich zorgen over de toekomst. "Ons werk kan niet buiten schot blijven bij de bezuinigingen, maar het zou een spijtige zaak zijn als economische motieven tot gevolg hebben, af braak van een voorziening die een duidelijke sociale taak heeft. Ho pelijk blijft de politiek zich be wust, dat bij het praten over be zuinigingen het bij de maatschap pelijke dienstverlening in eerste instantie gaat over mensen, daar na pas over centen", aldus het jaarverslag. In het federatiebestuur zitten o.a. voorzitter J.E.M. De Kerf uit St. Maartensdijk, Penningmeester A. van den Hoek uit Scherpenisse ën de leden A. Kosten uit St. Phi lipsland en G. Heijboer uit St. Annaland. De drie Tholenaren maken ook deel uit van het welzijnsorgaan- bestuur, waarin verder zitting hebben: M.Ph. van der Weele uit St. Annaland, N.M.J. Boissevain- Van Riet en A.G. v.d. Sande uit Tholen. C.W. Droogers en H.A. Nijpels uit Oud-Vossemeer en J. Versluijs uit Scherpenisse. was. Alleen het hoofd van Van Zweden was nog zichtbaar boven de distels. Hij noemde de scheidende adju dant een politieman van de oude stempel, die 24 uur per dag (en nacht) bereikbaar was. Nog in 1980 werd door hem een kader cursus gevolgd, want hij wilde tot het laatst toe bijblijven. Er was een goede omgang ook met de zoveel jongere personeelsleden en het district had in dat opzicht geen zorg, als de zoveelste jonge poli tieman naar Tholen moest. Die- ners als Van Zweden gaan er geen 13 in een dozijn, zo besloot de overste, die eveneens een boek werk en bloemen aanbood, i Namens de groep Tholen werd het woord gevoerd door opper wachtmeester T. van der Have, die schilderde, dat in de 6 jarige periode van commandant Van Zweden 20 collega's afscheid hadden genomen of waren ver trokken. Niet omdat ze het bij de groep niet naar hun zin hadden, maar vanwege pensionering of omdat geen verdere ontwikkeling hier mogelijk was. Het is wel wat veel van het "goede" vond de op per, die verder stelde dat de werkdruk de laatste jaren belang rijk is toegenomen door de ook sterk toegenomen recreatie. Het lijkt er op, dat Tholen nu pas is ontdekt. Het betekent dat de groep 24 uur per dag en dat 7 da gen per week in de weer is voor de veiligheid van 22.000 burgers, verdeeld over 9 kernen. Nog 1 week is adjudant van Zweden commandant van de groep Tho len en plv. officier van justitie. Dat vele werk kan alleen goed gaan, als goed teamwork bestaat en dat is er bij de groep onder leiding van adjudant Van Zweden. Het gene- ratieverschil brak hem niet op. De aktieve dienst is bij de politie af gelopen, maar het rozetuintje en sleutelwerk blijft en ik wens u na mens de complete groep nog vele goede jaren toe, zo besloot opper Van der Have onder aanbieding van bloemen en een envelop met inhoud. Namens de collega-adju danten in Zeeland werd het woord gevoerd door adjudant J. Hoek man, die lange tijd met van Zwe den samengewerkt had. Hij he rinnerde zich hoe Van Zweden hem al vroeg voorhield, dat een proces verbaal niet het doel, hoogstens het middel moet zijn. Uit de samenwerkingsperiode kwamen verder nog leuke verha len in de herinnering, terwijl spreker verzekerde dat Van Zwe den een zeer geziene collega was bij alle onderdelen van de politie. Als blijk van waardering kreeg hij het prachtige standaardwerk Del ta, milieu en techniek. Tenslotte werd het woord gevoerd door brandweercommandant P.A.C. Lindhout die er op wees hoe poli tie en brandweer steeds meer bij elkaar worden betrokken. De scheidende adjudant was een groot voorstander van een goede samenwerking en ik kan verzeke-' ren, dat dit voortreffelijk is gelukt zei de heer Lindhout, die onder dank een koperen vijzel met in scriptie aanbood. ln een uitvoerig weerwoord ging de heer Van Zweden nader in op alle sprekers. Hij verzekerde de burgemeester dat het voor hem een groot genoegen was geweest in Tholen en Sint Philipsland te mogen werken en voor de burgerij op te komen. Het was geen één richtingsverkeer, maar we werk ten, zowel gemeente als politie van beide kanten naar elkaar toe. Dat is in een tijd zoals deze van economische recessie meer dan ooit nodig. Het ging om het be lang van de burgers en dan dienen gemeentebestuur en politie dicht bij elkaar te staan. Een dienende taak is moeilijk, maar ook mooi. Ik hield de mannen altijd voor, dat de burgers er niet zijn voor de politie, maar de politie voor de burgers. Ik hoop dat die goodwill op Tholen en Sint Philipsland nog verder uitgroeit. Het gaat om de bescherming van elkaar en ik hoop dat mijn opvolger dezelfde prioriteiten zal vasthouden. Toen ik juli 1981 van vakantie terugk wam, wilde ik nog van alles gaan doen, maar was binnen een half jaar lichamelijk gebroken. Het 24 uur klaar staan kon toen niet meer. Gelukkig dat de organisa torische sterkte van de Thoolse groep is bereikt. De kwaliteits eisen eveneens, wat tot tevreden heid mag stemmen. Hij spoorde al zijn medewerkers aan zich blij vend in te zetten voor de bevol king, terwijl hij vervolgens op hu moristische wijze hot gehele dis trict en enkele van zijn collega's in het zonnetje zette. Tenslotte bracht hij bijzondere dank aan de secretaresse van de burgemeester, die zich in korte tijd zo had inge werkt en verder iedereen waar mee hij in zijn politieloopbaan had samengewerkt en uiteraard ook namens zijn vrouw voor de fraaie bloemstukken en cadeaus. Er was niet zoveel tijd meer over voor wat na. napraten, maar iedere aanwezige nam nog wel persoonlijk afscheid van adjudant Van Zweden en zijn gezin. "Naar aanleiding van de recente discussie in de gemeenteraad over het bestuur van de Stichting Dorpsbelangen vinden wij het nuttig, ja zelfs noodzakelijk dat wij hierop in het openbaar onze visie geven", aldus Gemeentebe lang. "De vragen en vooral de manier waarop ze gesteld zijn, vinden we afkeurenswaardig. Het twistpunt (de 5000 gulden voor onder houdswerk) was een besluit van het bestuur en niet van dhr. Kos ten. Het is beneden peil, dat ver meende fouten zodanig naar bui ten gebracht worden en zo direct op de man gespeeld worden, zoals nu is gebfurd. De voorzitter van Dorpsbelangen wordt rechts treeks in zijn privéleven getroffen. Dit lijkt ons niet bepaald getuigen van medemenselijkheid. We betreuren het dan ook, dat na het verschijnen van het rapport van de onderzoekscommissie, dhr. Kornaat niet de persoonlijke en/of politieke moed heeft gehad zijn fout toe te geven en dhr. Kosten de zo volmondig beloofde rehabilitatie te geven waarop hij het volste recht heeft. Dhr. Kornaat doet er goed aan zich te realiseren, dat het een mens betaamt en siert zijn fouten toe te geven. Deze mening lijkt door vele mensen gedeeld te wor den, gezien de adhesiebetuigingen die wij als partij momentcel ont vangen. Het is niet onze bedoeling ver wikkeld te raken in eén oeverloze discussie via deze krant, doch een eenmalige toelichting leek ons rechtvaardig en zinvol", aldus de verklaring van Gemeentebelang in St. Philipsland. Inmiddels heeft de Politieke Partij Gemeentebelang een officiële status gekregen met de vaststel ling van reglementen en een.aan vulling van het bestuur. De lei ding bestaat nu uit voorzitter A. Kot, secretaris/penningmeester W. Quak en de bestuursleden M.v.d. Reest, D. van Starkenburg en H. Luijk. Was de omvang dan iets minder dan twee jaar geleden, de hogere kwaliteit was voor de beheers commissie een stimulans om dit evenement over een paar jaar te herhalen in het nieuwe dorpshuis, zo liet voorzitter M.Ph.van der Weele weten. Het deed hem grootgenoegen.dat er zovelen aan vrijetijdsbesteding doen en de resultaten van hun hobby nog laten bekijken ook. Dat er veel mensen door de grote werkloosheid meer vrije tijd krij gen, stemde de voorzitter minder tevreden. Het bezoekersaantal lag lager dan bij de eerste tentoon stelling, maar de maartse buien van vrijdag hadden 't de adspi- rant-bezoekers ook niet gemak kelijk gemaakt om zich buiten te wagen. Dhr.v.d.Weele dankte gemeente archivaris J.P.B.Zuurdeeg voor het rangschikken van de inzen dingen en het gemeentebestuur voor de financiële en materiële steun(de tentoonstellingsborden). De voorzitter prees verder me vr. V erschoof-Aarnoudse, die donderdag, vrijdag en zaterdag steeds aanwezig was om haar volksschilderkunst te demonstre ren. Ook de jongste hobbyist. Pe ter Breure, kreeg een pluimpje omdat met namede de leerlingen van de twee St.Annalandse lagere scholen van zijn trekker-trek mo dellen hadden genoten. Bij de deelnemers waren verder de schilders C.J. Schot en J.Baay uit Tholen, die op de eerste ten toonstelling ook vertegenwoor digd waren met prachtige doeken. De beheerscommissie van de Gasthuiskapel zou deze talenten van eigen bodem best eens kansen kunnen bieden om de beelden van de vissersschepen, de Thoolse ha ven en andere vertrouwde situa ties onder de aandacht van een groot publiek te brengen. Uit St.Annaland waren er schilder stukken van mevr. van Vossen- Goedegebuure en CJ.van Oost. Dhr.P.W.Scherpenisse toonde opnieuw zijn vaardigheden bij het maken van oude klokken. Boven dien had hij een molen gebouwd. Jos Burgers showde modellen van vrachtauto's. Bram Goedege- buure spoorwegmodellen. Piet de Witte een houten locomotief, R.P.Nonnekens radio-grafisch bestuurde helikopters en een ra ce-auto, A.J.Soeters scheepsmo dellen en een watermolen, M. Fa se een spinnewiel en C.Loos uit Tholen een boerenwagen, kipkar, ploegslee e.d. Een ander genre was het wand kleed van Cobie Hage, de pluche beesten van mevr.Hage-Ligten- dag, de poppen en vazen van me- vr.v.d.Boogaard-Ligtendag, het kastje, de dienbladen, stoven en wagens van B.Aarnoudse en de stoven van M.Ligtendag, de oud ste deelnemer. Mevr.van Leeu wen toonde twee gebreide Noorse rokken en de zesde klassers van de Casembrootschool draadmodel len. De beheerscommissie maakt zich nu op voorde festiviteiten rond de opening van het nieuwe dorpshuis met de sportzaal op de voormalige ijsbaan, a.s. zomer. Mevr.Verschoof-Aarnoudse had tijdens de hobbytentoonstelling in het Dorpshuis te St.Annaland veel belangstelling voor haar volks schilderkunst. Het adviesbureau 'Stad en Land schap' uit Middelburg heeft o.l.v. drs. G.F. van Hogendorp diverse oplossingen aangedragen voor de korte en lange termijn. Dit jaar al zou bij de voormalige lagere school een trapveldje aan gelegd kunnen worden. Op die Boetiek Inema deed dat dinsdag avond 22 maart weer al voor de derde achtereenvolgende keer en het St.Annalandse dorpshuis was tot de laatste plaats bezet met ruim 300 dames en enkele heren. Ze zagen gedurende twee uur een wervelende voorjaars- en zomer modeshow.met de laatste nieuwt jes uit Parijs(rechtstreeks geïm porteerd) en Amsterdam. De mannequins oogstten veel succes, zo bleek uit het veelvuldig ap plaus. Zowel de nu weer in zwang zijnde mini-mode met de daarbij passende schoentjes en tasjes voor de jonge generatie als de kleding voor de wat oudere dames vielen in goede aarde. Ook werd ge toond, dat Boetiek Inema voor bad-, strand- en vrijetijdskleding het juiste adres is. Naast het uitgebreide assortiment vielen de billijke prijzen - erg be langrijk in deze tijd - op voor deze eigentijdse kleding, schoentjes en sieraden. Dat de bezoekers op een geslaagde avond konden terug zien, bleek wel uit de vele goede reacties die na afloop te horen waren. Donderdagavond 24 maart be leefde modehuis Wielaard in St.Maartensdijk een bijzonder plezierige première. Dat hun eer ste modeshow in Haestinge zo'n groot succes zou worden, hadden Dig en Mia nooit durven hopen. Ze zijn nu al van plan om in het najaar.opnieuw een modeshow te organiseren met de wintercollectie 1983/84. Met een kleine 300 bezoekers bleek dit evenement grote aan trekkingskracht uit te oefenen. Uit alle dorpen van Tholen waren ze afkomstig, alsmede nog een ruim aantal bezoekers uit Bergen op Zoom. Drie mannequins en twee dressmen van de professionele Zebragroep toonden een groot assortiment vrijetijdskleding voor jong en oud en bovendien tegen aantrekkelijke prijzen. De kin dermode werd gepresenteerd door Renate Slager uit Scherpe nisse en Marjet en Jeroen v.d. Ree uit St.Maartensdijk. De foto geeft daar een beeld van. De bezoekers reageerden zeer enthousiast. De merken Ball en Levi's, die zeer in trek zijn bij het grote publiek, kwamen ruim aan bod. Ook de jog- en trainingspakken van Adi das, gecombineerd met jacks en schoenen van hetzelfde merk, werden goed ontvangen. Tijdens de pauze werden de aan wezigen getracteerd op een con sumptie. Cor Poot uit St.Maar tensdijk verzorgde de foto's in de sfeervol aangeklede zaal. De kap sels van de mannequins vormden het visitekaartje van Leen Rij- stenbil uit Oud-Vossemeer. 'Vrij dag óorgen om half acht stonden de eerste klanten bij Modehuis Wielaard al voor de deur. On danks het gure weer met maartse buien kwamen er in het week einde zoveel kopers, dat de voor raad zomermode flink was uitge dund. Maandag trok men naar het confectiecentrum in Amsterdam om de collectie aan te vullen. splitsing van Langeweg/Noord- weg kan bij de bouw van bejaar denwoningen ook een ontmoe tingspunt geschapen worden. Verbetering van slechte trottoirs en aanleg van zes parkeerplaatsen in de Noordweg (na sloop van een huis) is ook snel te realiseren. Datzelfde geldt voor verplaatsing van het bushokje van de Sluis naar Rumoir. die als halte meer gebruikt wordt door buspassa giers. Om de vervoerssituatie te verbeteren is een lift-stop-systeem naar Steenbergen een goede mo gelijkheid. Ter verbetering van de woonkwa liteit dient dit jaar een project- coordinator aangetrokken te wor den om voorlichting te geven over de subsidiemogelijkheden. Daar na kan er een kwaliteitsonderzoek uitgevoerd worden en de gefa seerde verbetering, die tot 1988 gepland is. Volgens 'Stad en Landschap' zou het beter zijn de woningbouw door de woningbouwvereniging 'Beter Wonen' op Schouwen- Duiveland te laten uitvoeren in plaêts van door de gemeente. Met intergemeentelijke bouwstromen en herhaling van bouwtypen zijn extra kosten mogelijk in de hand te houden. Bij pensionering/beëindiging van de huidige eigenaars zou de krui denier in de Noordweg en het postagentschap in de Langeweg samengevoegd kunnen worden. Zo blijft het voorzieningenniveau gehandhaafd, terwijl de basis voor de desbetreffende beheerder bre der wordt. De gemeente kan hier bij ook behulpzaam zijn door ge meentelijke diensten via het PTT- loket aan te bieden, waardoor het voorzieningenniveau zelfs toe neemt aldus 'tad en Landschap' in het dertien pagina's tellende rap port met oplossingen voor d de knelpunten in Anna Jacobapol der. Dhr. Langestraat van de besturen- raad P.C'.O. heeft 22 maart voor de prot. chr. rayon schoolraad voor Tholen en St. Philipsland een uiteenzetting gegeven over de wet op het basisonderwijs, die 1 au gustus 1985 in werking treedt. Een heel belangrijk uitgangspunt vond men de toezegging, dat er in prin cipe geen ontslagen vallen door invoering van dit wet. Bij integratie van kleuter- en lager onderwijs komt er een basisschool van 4 tot 12-jarigen. Op grond van hel totaal aantal leerlingen wordt het aantal leerkrachten bepaald. Er kan dan een zogenaamde overgangs-. -boventallige leer kracht uitkomen. Wie dat is, mag het bestuur vaststellen: de laatst benoemde of degene met het minste aantal dienstjaren. Deze overgangs-boventallige leerkracht heeft echter de garantie, dat hij of zij in ieder geval nog drie jaar bij de desbetreffende school kan blij ven werken. Komt er binnen die periode een vacature, dan is het bestuur verp licht om de overgangs-boventalli ge te benoemen. Deze gaat in alle gevallen voor wachtgelders en pas gediplomeerden, onderwijskrach ten die 31 juli 1985 een tijdelijke benoeming van minstens 1 jaar achter de rug hebben, krijgen per 1 augustus 1985 een vaste benoe ming. De kleuter- en onderwij zersopleiding worden samenge voegd tot pedagogische academie basisonderwijs (PABO). Afgestu deerden zijn bevoegd om les te geven aan 4 tot 12-jarigen. De huidige personeelsleden zijn dat ook, maar de bekwaamheid zal in sommige gevallen ontbreken. Daarom heeft het ministerie de verplichting opgelegd, dat aan el ke school minstens I leerkracht verbonden moet zijn die de akte kleuterleidster heeft. Ook actuele onderwijszaken zoals inkrimping wegens teruglopend leerlingental kwamen ter sprake met rechtspositie- en afvloeiings regelingen. Bij de bestuursverkiezing bleek dat al praktijk te zijn. want dhr. D. Hoogstrate verliest per 1 augustus a.s. zijn baan op de CNS de Re genboog in Tholen wegens ver mindering van het aantal kinde ren. Kleuterleidster mej. Aar noudse uit St. Maartensdijk werd tot zijn opvolger benoemd. Verder werd bestuurslid F. Ronner uit Anna Jacobapolder herkozen. Secretaresse C. van 't Hof blikte o.a. terug op de succesvolle scho lenmarkt, die 9 november wordt herhaald. De bij de scholenraad aangesloten scholen reageerden verdeeld op de instelling van een medezeggenschapsraad. Een deel van de schoolbesturen heeft ge bruik gemaakt van de wettelijke mogelijkheid voor ontheffing. lzc scuool ra ad probeert in sa menwerking met het gemeente bestuur van Tholen nog een in formatie-avond te beleggen over het project voortgezet basisonder wijs in vervolg op het experiment funderend onderwijs. De belangstelling vopr de leden vergadering van de prot. chr. schoolraad was heel matig. Sint Annaland: Uien maat 40 op waarts klasse 2 NL J'9.70. Aan voer 24 ton. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9