De Dikke van Dale Polen erg gelukkig met laatste Thoolse zending n I J sr#j» Werk in Frankrijk \J rolluiken in diverse uitvoeringen. Infotelefoon ZEELAND IN DE PEN Emancipatie planologie IN HEHOEP Nog behoefte aan lakens en medicijnen Donderdag 31 maart 1983 Igsizlik ve Hollanda'da kalisa iliskiri bilgiler 1 nisan 1983 ile 1 mayis 1983 tarihleri arasinda, telefon yoluyla ve Türkge dilinde, issizlik ve Hollanda'da kali? ile ilgili bilgileri ala- bilirsiniz. Bunun icin su numarayi aramalisiniz: 030 - 35 52 12. Gedeputeerde staten stellen voor een nieuwe verordening duiksport Zeeland vast te stellen. Het is gebleken dat de nu geldende regeling - die drie jaar geleden het daglicht zag - op een aantal punten moet worden aangepast. Geldigheidsduur Ontheffings mogelijkheid Geen Zeeland brevet Leeftijdsgrens verlaagd Processen-verbaal COMMISSIES "Ze waren er erg gelukkig mee, vooral met de kinderledikanten, maar er is nog grote behoefte aan lakens en slopen. En ook medicijnen hebben ze hard nodig". W.E. van Vossen uit St.Maartensdijk en C.W. van Haaften uit Stavenisse consta teren na het derde transport Tholen voor Polen, dat er geen brengen aan is. De hulp brengt maar tijdelijk verlichting in de schaarstesituatie. Alleen KAA BEE Ziekenhuis Gefouilleerd PAK EVEN UW ZAKBOEKJE STEMMEN VAN LEZERS Hondepoep en verbrande panden BALLET- EN DANSKLEDING ABDIJ Sluis rond 1910 "Gij zult licht begrijpen, waarde leerlingen!, dat onze voorouders door hun gedurigen strijd met hét woeste, wufte en wilde water onovertroffen dijkwerkers en be dijkers, echte waterleeuwen wor den moesten, die in moed en vol harding voor geen volk ter wereld ter zij moesten gaan. Gij weet reeds uit de geschiedenis des Va derlands, waarin gij immers geen vreemdeling meer zijt, dat Zee land aan Neêrland een glansrijke rij van zeehelden geleverd heeft, aan wier hoofd de eenige De Rui ter prijkt als eene ster van de eer ste grote Zo spreekt de man, die vooral door het grote woorden-' boek is blijven voortleven: Johan Hendrik van Dale, in zijn boekje "Zeeland, een Leesboek voor de volksschool". (1 865). Verschenen is nu een aardig boekje van dr. P.G.J. van Ster- kenburg met als titel: "Johan Hendrik van Dale en zijn opvol gers". Het gaat over de rol van J.H. van Dale als een schrijver van de "Dikke van Dale" en zijn opvolgers. Het is bedoeld als een introductie van de nieuwe reeks Van Dale-woordenboe- ken. Het gaat niet zozeer over de schrijver zelf als wel over de geschiedenis van het woorden boek. Voor de liefhebbers van cijfers: in 1872 kostte een Dikke van Dale 6,50 (het weekloon van een er varen werkman), in 1900 ƒ12,-, in 1925 ƒ18,—, in 1947 ƒ37,50, in 1970 112,50 en in 1982 198,-. Bij de tiende druk kunnen we nu lezen dat de samenstellers van het boek steeds vaker wordt gewezen op belangrijke fouten. Bijvoor beeld W.F. Hermans wees op een fout: het woord "blamage" is ten onrechte van de toevoeging "Fr." (Frans) voorzien, want dit woord komt in Frankrijk niet voor. Volgens van Sterkenburg bezat Van Dale het vermogen woor den in hun verschillend gebruik te onderscheiden en dat gebruik te omschrijven, en bruikbare definities van de woorden te geven. Dit verklaart het succes vanaf de eerste druk. Van Dales woordenboek is bij ons het eer ste woordenboek geweest dat echt bij het grote publiek is in geslagen. Daarin is sedert 1872 weinig verandering gekomen". Van Dale was een geboren en ge togen inwoner van Sluis. Er zijn nog steeds een Van Dalestraat en een Van Daleschool. Verder her inneren een borstbeeld op de wallen en een zuil op het kerkhof aan deze auteur. 'd-l 1983 f— - 1—9 iL^j..L< 1—o^.La.o J vlL^-o 1—9 J A 11 U H 1 6 A—I ^-Ct> {j-S Cl> 1O1 9 ft 11 J 1 Lfi> JlftJl .030-312824 IJ- I E UWS Van 1 april tot en met 30 april a s. kunnen Spanjaarden, Turken en Marokkanen telefonische infor matie krijgen in hun eigen taal over werkloos zijn en het verblijf in Nederland De nummers zijn: 030-315212 (Turks); 030-312824 (Arabisch); 030-31 3024 (Spaans) Estar sin traba.jo y estancia en Holanda Desde el 1 de abril de 1983 hasta el 1 de mayo de 1983 puede usted obtener información por ■telêfono en su propio idioma sobre estar sin trabajo y estancia en Holanda. Para ello debe usted llamar al numero: 030 - 31 30 24 111 }->n j Os L-o d A )^Jb (_^_9 I9 l 1983 jwLj ó-'' Voorstel nieuwe duikverordening Sinds 1 juli 1981 is het verplicht om voor het duiken in de Zeeuwse wateren een vergunning te heb ben, die is afgegeven door gede puteerde staten van Zeeland. De ze vergunning is twee jaar geldig en kost de duiker of duikster ƒ34,10. Gs hebben ook een commissie ingesteld die in de ga ten moest houden of de duikver ordening ook zou werken zoals zij bedoeld was. Die commissie heeft nu een aantal voorstellen gedaan om de duiksvoorschriften op een aantal punten te wijzigen. Gs willen de geldigheidsduur van een vergunning veranderen van twee in vijf jaar. Een ver gunning gaat dan ƒ45,— kos ten. Hierbij wijzen gs erop dat zowel de Nederlandse als de Belgische onderwatersport bond het vergunning stelsel zonder meer afwijzen. Het college vindt echter dat van een vergunningstelsel een waar schuwende werking uitgaat. Ie mand die een overtreding begaat kan namelijk zijn vergunning kwijtraken. Hij kan dan voor korte of langere tijd niet meer duiken Dat is voor veel liefhebbers van de duiksport wellicht een zwaardere straf dan een bekeuring! Gs weten zich op dit punt gesteund door het openbaar ministerie en de rijks politie. Het is gebleken dat er een cate gorie sportduikers is die slechts een of twee maal per jaar in Zee land komt duiken. Om deze mensen niet te ver plichten een duikvergunning aan te schaffen is een onthef fingsmogelijkheid opgenomen. Zo'n ontheffing moet worden aangevraagd bij gs. De maxi male duur van de ontheffing is vier dagen per jaar. Men is een bedrag van 9,— verschuldigd. Er is uitvoerig gesproken over het al of niet instellen van een zg. Zeelandbrevet. Hiermee wordt bedoeld een speciaal "duikdiplo- ma" voor de Zeeuwse wateren, omdat het duiken hier vanwege speciale problemen (stroming, koude en duisternis) extra vaar digheden vergt. Het brevet zou tussen het 1 -sters en 2- stersbrevet van de Nederlandse onderwatersportbond komen te liggen. Uiteindelijk hebben gs "nee" gezegd tegen invoering van zo'n brevet (overeenkomstig het standpunt van de adviescom missie), onder andere vanwege de omvangrijke administratieve ope ratie die dit zou betekenen. De leeftijdsgrens voor duiken in Zeeland is verlaagd tot 14 jaar. Dit komt overeen met wat inter nationaal gebruikelijk is. Boven dien kan iemand van 14 het 1- stersbrevet van de NOB verkrij gen. Het is niet meer nodig de speciale medische verklaring over te leg gen. Gekozen is voor het systeem van de "eigen" medische verkla ring, zoals dat ook gebeurt bij het verkrijgen van een rijbewijs. Tot eind oktober vorig jaar had de rijkspolitie in totaal 62 pro cessen verbaal opgemaakt we gens overtreding van een of meer bepalingen van de duik sportverordening. De meeste Op de valreep kan nog worden aangekondigd de vergadering van de provinciale emancipatie commissie. De bijeenkomst is op donderdag 31 maart, 19.30 uur, in het provinciehuis, Sint Pieter straat 42, Middelburg. Ter kennisneming worden aan de leden overgelegd de nota met normen voor uitkeringen uit het provinciale fonds bijzondere voorzieningen en de nota's emanciaptiebeleid en deeltijdar beid. De twee laatste geven aan wat de provincie als werkgeefster overtredingen worden gemaakt door Belgen: in totaal ging het om 36 bekeuringen (waarbij eenmaal 55 personen tegelijk). Er gingen verder 24 maal Ne derlanders (eenmaal 10 duit- sers tegelijk), en twee duitsers op de bon. De overtredingen waren van uiteenlopende aard: duiken zon der vergunning, duiken waar het niet mag, vergunning niet kunnen tonen, overtreding van de voor waarden en overtreding van de natuurbeschermingsbepaling' Deze laatste categorie sprong er duidelijk uit en dan vooral waar het de Belgische overtreders be trof: 23 maal waren onze zuider-' buren (incl. de groep van 55 per sonen) betrokken bij het meene men van vis, schaal- en schelp dieren of andere flora en fauna uit de Zeeuwse wateren Deze overtredingen hebben in twintig gevallen geleid tot in trekking door gedeputeerde staten van de duikvergunning (dit dus afgezien van justitiële strafvervolging). In praktisch alle gevallen ging het om over treding van de natuurbescher mingsbepaling, soms gecombi neerd met andere overtredin gen, zoals duiken op verboden plaatsen of verboden nachtdui- ken. 18 maal raakte een Belg zijn vergunning kwijt, terwijl ook twee Nederlandse NOB-le- den werden betrapt. Provinciale staten van Zeeland behandelen de nieuwe duik sportverordening in hun verga dering van 22 april aanstaande. op deze terreinen doet. De com missie behandelt verder de lijst met subsidies, die in 1 983 al zijn verleend: er op vermeld zijn o.a. een experiment met vrouwentele foon 1.000,—) en het CDA- vrouwenberaad over de emanci patienota (bijna 900,—). De provinciale planologische commissie vergadert woensdag 6 april, 10.00 uur. Plaats van sa menkomst is het PPD-ge- bouw, Groenmarkt 13, Middel burg. Op de agenda staat de re actie van de minister van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu op de wijziging van het streekplan Oost-Zeeuws-Vlaande- ren: schrapping van het Baal- hoekkanaal. Voorgesteld word gs .positief te adviseren over de ruil verkaveling Wolphaartsdijk. Ten slotte wordt de commissie ge vraagd zich uit te spreken over de aanwijziging van relatienotage- bieden in de provincie. Beide commissieè vergaderen in het openbaar. De emancipatie commissie besteedt het eerste half uur aan spreekrecht voor de publieke tribune. Dinsdag 5 april zijn er twee zittin gen van de Arob-commissie. De eerste zitting is om half elf 's morgens. De heer T.I.C. Kerck- haert heeft bezwaar aangetekend tegen de verklaringen van geen bezwaar van gs voor uitbreiding van camping de Vogel in Hengst dijk. Om 11.00 uur is het bezwaar van de heren M. Verdurmen en D. Hamelink uit Zaamslag aan de beurt. Zij zijn het niet eens met de verklaringen van geen bezwaar van gs voor de bouw van 1 2 wo ningen aan de Puntstraat in Zaamslag. Beide zittingen zijn openbaar: zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau vooriichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31391 of 31392 Donderdagochtend om half vier waren ze terug op Tholeb na dinsdag de bestelauto met aan hangwagen te hebben gelost in Sulechow. In tegenstelling tot het eerdere plan om in Zillona Gora een Baptistengroep of Evangeli sche Gemeente op te zoeken, werd daarvan afgezien toen bleek, dat West-Duitsland met name die bevolkingsgroepen ondersteunt» De twaalf bedden werden gelost in het ziekenhuis van Sulechow, de kleding en het schoeisel in een vlakbij gelegen dorp. Dit is met name bestemd voor familieleden van in de gevangenis verblijvende leden van de verboden vakbond Solidariteit. Van Haaften en Van Vossen ver trokken maandagmorgen 21 maart om half zeven naar Venlo, waar de grenspassage vlot verliep. In West-Duitsland kreeg men 's middags met een kapotte uitlaat te maken. Na reparatie kwam men tegen vijf uur bij de grensover gang Helmstedt aan. De Oost- Duitse douane haalde zes dozen uit de wagen, sneed ftie open en doorzocht de inhoud. Rond zeven uur kon men weer verder. Onder weg werd nog wat geslapen, want met de aanhangwagen ging ,t niet zo hard. Gezien de kwaliteit van het wegdek kon Van Haaften na Berlijn maar in zijn derde vers nelling rijden. Dinsdagochtend om vier uur kwam de Poolse grens in zicht. Er was verder geen enkele auto en de Oost-Duitsers maakten er weinig problemen over. De Poolse doua niers waren zo slaperig, dat ze de aanhangwagen voor een tweede vrachtauto aanzagen. Ze snauw den en keken met zaklantaarns onder het dashboard. Toch duur de de controle niet lang. Op een oude schrijfmachine, waarbij het lint met de hand moest worden teruggespoeld, werden de papie ren in orde gemaakt. Buiten was 't koud. In Polen zag men rond vijf uur in de stad Swiebodzin veel mensen lopend op weg naar hun werk. Tegen zessen belden Van Haaften en Van Vossen aan bij de pastorie in Sulechow, die ook bij het eerste en tweede Thools transport een goed contact bleek. Er werd brood met koffie klaar gemaakt en nadat de pastoor zijn verplichtingen in de kerk was nagekomen, reed men naar het ziekenhuis. In drie ge bouwen waren er 200 bedden, waarvan 45 voor kinderen. Na de bedden gelost te hebben, kwam men 5 km verder in een dorp, waar in een schuur de kle ding en het schoeisel werd uitge laden. Het hek ging op slot en al les ging er nogal geheimzinnig aan toe. Zaterdag zou alles al onder de waarschijnlijk de enige zaak in deze regio, die zich volledig heeft gespecialiseerd in fabricage, verkoop en montage. Daardoor aan trekkelijke prijzen 5 jaar garantie op onze energiebesparende, zonwerende, geluiddempende en inbraakpreventieve Belt u ons even voor opmeting en gratis prijsopgave. Showroom Oude Kerkpad 13, Schijf, tel. 01654 - 23 04, fabriek te Roosendaal, tel. 01650 - 5 76 81. Wij zijn trots op onze kwaliteit, service en vakmanschap. Ook 's avonds en zaterdags bereikbaar. Advertentie I.M. bijna 60 Solidariteitsgroepen ver deeld zijn, zo. kregen de Tholena- ren te horen, die om negen uur aan het brood met spek zaten. Verder werd geprobeerd de aan de grens gekochte benzinebonnen in te wisselen, want de wagen had gasolie nodig, maar dat viel niet Al I I NOOK I KN VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD /.uid-()»slsin|>t'l 43 l il. 34368 BKRC.KN Ol' /.OOM Advertentie I.M. mee. 's Middags slaagde de pas toor van Sulechow erin, die de Tholenaren overal begeleidde. In de pastorie van het kleine dorp werd de middagmaaltijd gebruikt, waarbij er ter ere van de gasten wodka en bier op tafel kwam. Men was er aan de bouw van een kerk bezig, maar dat gebeurde met slechte materialen. 's Middags reed men terug naar het ziekenhuis van Sulechow, waar een rondleiding volgde. ,'Het was één grote ellende. Alles was er grauw en de mensen ver roerden zich niet. Aan linnengoed was er groot gebrek. Ook de brui ne aanslag door het hoge ijzerge halte in het leidingwater gaf een weinig propere indruk", zo luidt het relaas van de Tholenaren. Men deelde nog sinaasappelen uit en verder werd een bezoek ge bracht aan de r.k.kerk van Sule chow. Onderweg zag men veel politie-auto's. Uit gesprekken kwam naar voren, dat de prijzen in Polen drastisch gestegen zijn, tot zelfs 300%, be halve voor melk. Overigens druk te men artikelen niet in prijzen uit, maar in arbeid, bijvoorbeeld een fiets is l maand arbeid. Netto zou men 100 gulden per maand ont vangen. Mensen die bij de over heid en de partij zitten, hebben 't goed. Ze kunnen een auto kopen, hebben een tuinhuisje en een volkstuintje. In het kleine dorp bracht men de nacht door met de muizen achter 't behang. Hoewel was afgespro ken. dat om zes uur woensdag ochtend zou worden vertrokken, was 't merkwaardig dat Van Haaften en Van Vossen niemand meer gezien hebben, hoewel ze in het huis met wassen en thee zetten toch lawaai maakten, maar de bewoners kwamen niet opdagen. Als geschenk hadden ze worst met knoflook meegekregen en daar mee kwamen ze rond zes uur bij de grens aan. De paspoortcontrole was zo ge beurd, maar toen kwam het de- viezenbriefje aan bod. De porte monnees moesten leeggemaakt worden, het geld werd geteld en de beide Tholenaren werden ook gefouileerd. Het pakje met shag werd uit de broekzak van Kees van Haaften gehaald en nieuws gierig bekeek men de vloeitjes. Ook de controle bij de Oost-Duit se grens duurde lang, terwijl het steenkoud was. Op de terugweg had men sneeuw en het ijsberen bij de douane was men al gauw beu. De Tholenaren zagen, hoe een Zwitserse auto met hulpgoe deren helemaal werd uitgeladen. Op weg naar de grens was de aanhangwagen door het slechte wegdek nog losgeschoten. Men constateerde een lichte beschadi ging, maar zonder problemen kon verder worden gereden. In Oost-Duitsland was er overal politie te zien. Bij de grens was 't druk en na de gebruikelijke con trole met honden ging men 'uit de ren', zoals Van Haaften het aan voelde. Om vijf uur woensdag middag was men im West-Duits land. een ervaring rijker. Het laatste deel van de inzamelings actie op Tholen was goed afgele verd, daar waren Van Haaften en Van Vossen van overtuigd. "We zijn er als een vorst ontvangen en ze wilden ons maar langer hou den", aldus de twee Tholenaren, die de stellige indruk hebben, dat dit niet het laatste transport Tho len voor Polen geweest kan zijn. De collectie voor Polen in de N.H.Kerken op Tholen en St.Phi- lipsland heeft 18.982,10 opge bracht. Dat bedrag is overgemaakt naar de stichting ,Hulp Oost Eu ropa'. Per kerk is er geen uitsplit sing meer bekend na ons eerste bericht, ruim twee maanden gele den. Daarbij moest het voor Im- manuël in Tholen genoemde be drag van 225 gulden hoger zijn: 300 gulden. THOLEN woe. 6 apr: 19.30 u. café De Kroon, VTC over Vrouwen en Vrede za. 16 apr: MAC-auto-oriêntatie- rit, Zoekweg 19 u. SINT PH1LIPSLAND 5-13 apr: tent.stelling Klaar voor onder Water, op kantooruren gemeentehuis za. 16 apr: open dag werkeiland Philipsdam POORTVLIET zo. 3 apr: paaszangdienst zon dagsschool, 't Ouwe Raed'uus, 14.30 u. SCHERPENISSE vr. 1 apr: Harry Sacksioni(12- snarige gitaar). Holland Huis, 20 m za. 9 apr: dansavond Holland Hvis, 20 u. STAVENISSE do. 31 mrt: toneelavond de Schalm, de Stove, 19.15 u. za. 16 apr: toneeluitv. Apollo -F bal na, de Stove, 20 u. SINT ANNALAND za. 16 apr: dansavond Dorpshuis, 20 u. SINT MAARTENSDIJK za. 9 apr: Delta-viswedstrijd O's- cheldevissers de Noord, 12.30 u. BERGEN OP ZOOM do. 7 apr. Het Bolwerk, bioloog Frans Vera over Markiezaats- meer, 20 u. tm 17 apr: George Minne(B), beeldhouwwerken, Markiezen hof, dagelijks 14-17 u. behalve ma. tm 17 apr: Fred Carasso, beelden, tek penningen. Etcetera, dag. 13.30-17 u. behalve ma. film-F +film+ +film+ ROXY 1: Tootsie(D.Hoffman) - do 20 u, vr 18.45 21.15 u, za, zo ma 14, 16.15, 18.45 21.15 u, di woe 14 20 u. a.l. Ring van de Hartstocht - 18 jr. vr, za zo 23.30 u. ROXY 2: The Thing - 12 jr. do, di woe 20 u, vr 19 21.30 u, za, zo ma 16.30, 19 21.30 u. 101 Dalmatiërs - a.l. za, zo, ma, di woe 14 u. CINEMACTUEEL 1: De Vierde Man(Soutendijk/Krabbé) - 12 jr. do, di woe 20 u, vr. za, zo ma 19 21.30 u. Als je begrijpt wat ik bedoel - a.l. za, zo ma 14 16.30 u. di woe 14 u. CINEMACTUEEL 2: Aas der Azen - a.l. do 10 u, vr 19 21.30 u, za, zo ma 14, 16.30, 19 21.30 u. di woe 14 20 u. CINEMACTUEEL 3: Trail of the Pink Panher - a.l. do 20 u, vr 19 21.30 u, za, zo ma 14, 16.30, 19 21.30 u, di woe 14 20 u. Wanneer men enkele malen per dag een wandeling door Tholen maakt, ziet men pas hoe onze stad er uit ziet, wat het straatbeeld be treft. Ten eerste zou ik wel eens willen weten wat voor een menta liteit mensen hebben om hun hond hun behoefte te laten doen op de meest belachelijke plaatsen, zoals bijvoorbeeld midden op het voetpad, op de stoep of kinder speelplaats. Wij hebben zelf ook een hond, maar laten hem niet overal ten overlast van anderen zijn behoefte doen. Het andere punt dat het straatbeeld van Tho len er verschrikkelijk uit laat zien, is het aantal afgebrande panden. Panden, die soms al jaren staan zoals ze destijds zijn afgebrand. Zoals de frietzaak in de Bebouw- dendam, de koffieshop in de Vis- straat, maar ook panden die al ja ren leegstaan, bijvoorbeeld de oude school in de Dalemsestraat. de ark op de Hoogstraat ontsieren het straatbeeld dermate. Ook zijn er veel gebouwen zoals de reeds eerder genoemde 'Ark', die voor een donkere en sombere straat zorgen en het zicht wegnemen van iets dat er achter ligt, want achter de 'Ark' ligt namelijk een prachti ge tuin van de flatjes op de kaai. Hier zouden meerdere mensen plezier van kunnen hebben, als dit oude pand met het gras in de dakgoot afgebroken zou worden. Vele mensen herinneren zich nog wel de dag dat het visperk in de Visstraat opnieuw in ere werd hersteld, maar het fraaie beeld is er nu eigenlijk vanaf, omdat de nu Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 15, B.o.Z. Tel: 33666 Advertentie I.M reeds 15 maanden geleden afge brande koffieshop er recht tegen over staat. Ook gebouwen die af gebroken zijn, zoals de Fuik op de Hoogstraat, ontsieren ons Tholen, want de schutting die ervoor staat, wordt beklad met viltstiften en dergelijke. Natuurlijk kent Tho len ook zijn mooie kanten zoals de prachtig gerestaureerde Venkel straat, Markt, de muziektent, maar het zou toch fraaier zijn wanneer men oude en vuile ge bouwen af zou breken en er iets eenvoudigs voor terugplaatsen, al is het maar een groenstrook. Want u weet dat we een mooi onder houden park bezitten, maar aleen de asfaltering is niets. Op sommi ge stukken (en dat is het meren deel van het park) ligt gewoon een soort keislag, waar het voor oude re mensen en voor mensen met een kinderwagen maar moeilijk doorkomep is. Dit zou fijner te bewandelen zijn met bijvoorbeeld fijn grint of goed geasfalteerd. De mensen van de gemeente moeten maar iets doen aan deze dingen, die hoe langer hoe meer het straatbeeld van Tholen gaan beïnvloeden, want het leeg laten staan van oude panden en wonin gen ontsieren het straatbeeld eer der dan dat ze het mooier maken. D.v.d.Hoven S.Lindhoutstraat 8 Tholen Wij zouden uw aandacht willen vragen voor het volgende. Al ruim zes jaar wonen wij in Zuid-Frankrijk - in de Languedoc - en gedurende die tijd delen we lief en leed met alle bewoners (zo'n 200) van het dorp. Het grootste deel bestaat uit klei ne wijnboeren, die het gehele jaar hun handen vol hebben aan de verzorging van de wijnstokken. Net-zoals bij de boeren in Neder land kunnen ze er ook geen werk nemers meer op na houden. Dit is alleen weggelegd voor de groot- grond bezitters. Daarom worden we dan ook regelmatig gevraagd te helpen, wanneer het werk uit de hand loopt, zoals het inplanten van nieuwe wijngaarden, het op fles doen van de wijn of het hoogtepunt van het jaar. het hel pen bij de wijnoogst. Deze wijnoogst duurt op zijn langst een week of vier en men kan begrijpen dat er dan vele werkers nodig zijn. Het grootste déél van de druiven plukkers bestaat dan ook uit Spanjaarden uit het zuiden, maar daar de sociale omstandigheden daar ook steeds beter worden, la ten die ook steeds meer verstek gaan. Gedurende enige jaren hebben wij ook een paar Nederlanders gecharterd om hier te helpen. De ze gaan, ondanks het harde wer ken, altijd weer voldaan naar huis, om het volgend jaar weer terug te komen. We kunnen er echter nog meer gebruiken. In deze tijd van werkloosheid lijkt het ons een mooie bezigheid voor de jeugd of ouderen die nog steeds niet in die periode aan de slag kunnen komen. Het betekent een betaalde vakantie en men ziet weer iets anders dan de eigen (werk) omgeving. De condities zijn de volgende: Men moet tijd hebben tussen half september en half oktober. Een datum is nooit vast te stellen. Er wordt gratis voor huisvesting ge zorgd. Iedere wijnboer heeft een huis of huizen voor de wijnpluk kers, met voldoende sanitaire voorzieningen, zoals douche, toi let. keuken etc. Men werkt 8 uren per dag - dus 's morgens 4 uur - van 7-11 uur-of van 8-12 uur en 's middags van 2-6 uur. dit naar gelang de warmte. Als het niet re gent wordt er iedere dag gewerkt, dus ook de zaterdag. Zondag rust. Loon: momenteel zou dit ruim 22 fr frs per uur - minus wat belasting - en twee liter wijn per dag per persoon. De wijn die men niet opdrinkt kan men uitbetaald krij gen. Huisvesting dus gratis. Degenen, die belangstelling heb ben kunnen geheel vrijblijvend contact met ons opnemen, terwijl we ook deze zomer weer op het eiland zijn voor verdere inlichtin gen. Hans Moerland Sari Moerland-Ampt Prades sur Vernazobres, 34360 Saint Chinian tel. 09 - 33.67.380791. B

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7