THOLENDERWIJS c r Emancipatie subsidie HET j VERMOLMDE VOETSTUK informatierubriek van de gemeente tholen TOON JANSEN PROJECTLEIDER WERKLOOSHEIDS PROJECTEN OP THOLEN GEMEENTEHUIS GESLOTEN HONDENBELASTING AANVRAGEN RENTELOZE VOOR SCHOTTEN BIJ STICHTING ZEEUWS STUDIEFONDS WIJZrGING OPHAALSCHEMA REI NIGINGSDIENST I.V.M. TWEEDE PAASDAG HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING ONTWERPBE SCHIKKINGEN WAT LIGT INZAGE? k MORGENAVOND HARRY SACKSIONI IN SCHERPENISSE Donderdag 31 maart 1983 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING V Telefoonnummer rrü.v. 5 april 1983 [01180-33024 OVERDENKING VERRADER LIJKE KUS Het zegenrijke Kruis van Christus VAN DER GRAAF orgels - piano's Kerkstraat 14- Bruinisse - tel. 01113-1379 je" Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Het zal niemand ontgaan zijn dat de situatie op de Thoolse arbeids markt het laatste jaar erg is verslechterd. Inmiddels tellen we ruim 1000 werklozen, hetgeen neerkomt op 21,9% van de beroepsbevol king. Landelijk ligt dit percentage op 1 6,7%. Van die meer dan 1 000 werklozen zijn er 1 70 nog geen 1 9 jaar. De werkloosheid vertoont een aanhoudend karakter. Reden voor het gemeentebestuur van Tholen in deze een beleid te ontwikkelen voor langere termijn. Dit beleid is neer gelegd in het Baanlozen Project Tholen. In onze rubriek van 4 novem ber 1982 hebben we dit project uitvoerig aan u voorgelegd. Toen schreven wij: "Om het project te kunnen opzetten en uitvoeren is een eerste vereiste het aantrekken van een projectleider en het vinden van een geschikte huisvesting. Enige weken geleden benoemd burgemeester en wethouders Toon Jansen uit Tholen in de funktie van projectleider werkloosheidsprojec ten. Toon Jansen is 23 jaar en heeft naast een middelbare school-op- leiding de H.B.O.-opleiding Personeelsbeleid gevolgd. Hij is in het bijzonder belast met het voorbereiden en uitvoeren van en het toezien op activiteiten die de gevolgen van de werkloosheid be strijden De verantwoordelijkheid van het Baanlozen Project ligt bij het gemeentebestuur. Om een en ander zo doelmatig mogelijk aan te pëkken heeft het gemeentebestuur ook een Stuurgroep geïnstalleerd. De Stuurgroep houdt zich in de eerste plaats bezig met het toetsen van de mogelijkheid om projecten ten uitvoer te brengen. De Stuurgroep heeft een adviserend karakter. In de Stuurgroep hebben zitting verte genwoordigers van het gewestelijk arbeidsbureau, de gemeente (wet houder chef sociale zaken en welzijn), vakbeweging. Overleg Orgaan Industrie, Werklozen Belangengroep Tholen, Provinciale Stuurgroep Werkloosheid, ministerie van W.V.C., ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en van het Regionaal Orgaan van het Leerlingwezen. Taak van de projectleider Zoals geschreven is hij belast met de voorbereiding, uitwerking, uit voering en begeleiding van projecten. Hij zorgt voor bemanning van de projecten. Het verzoek van een werkloze naar onbetaald werk komt bij de projectleider. Ook het aanbod van onbetaald werk komt bij hem en wordt eveneens door hem verwerkt. De projectleider bemiddelt bij het vinden van onbetaald werk voor een werkloze: - legt kontakten en maakt afspraken; Morgen, vrijdag 1 april, en maandag 4 april is het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk de gehele dag gesloten. Vanaf dinsdag 5 april zijn wij weer geheel tot uw dienst. Volgende week vervalt het spreekuur van de leden van het college van burgemeester en wethouders. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, tele foon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting Beter Wonen" houdt dinsdag 5 april 1983 van 10.30 - 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. - kan bij de gesprekken aanwezig zijn; - ïorgt voor een kontrakt; informeert bij de Sociale Dienst of Bedrijfsvereniging; regelt de verzekering. De projectleider woont de vergaderingen van de Stuurgroep bij en houdt de Stuurgroep maandelijks op de hoogte van de voortgang van de werkzaamheden. Hij stelt zich op de hoogte van de ervaringen van de "werknemer" en "werkgever" en is bij geschillen de eerst aange wezen bemiddelaar. Mogelijke projecten Onderstaand treft u een aantal ideeën aan die in het Baanlozen Project van de gemeente Tholen uitgevoerd kunnen worden. Het zijn voorstel len die nader uitgewerkt moeten worden. De Stuurgroep zal aan de invulling ervan aandacht besteden. 1Graveren van naam en adres in (brom-)fiets frames; 2. Inschakeling in bejaardentehuizen; 3.. Inpassing werkloze onderwijskrachten; 4. Assistentie in bibliotheken; 5. Uitvoering van bouwprojecten t.b.v. sociaal zwakkeren, verenigin gen e.d.; 6. Recycling huisafval; 7. Werkervaringsprojecten in het .bedrijfsleven; 8. Civiel-technisch project b.v. bij de gemeente. Zowel de taak(omschrijving) van de projectleider, alswel de mogelijke projecten moeten nog in de Stuurgroep worden besproken. De Stuur groep heeft gisteravond (30 maart) vergaderd. Bij het ter perse gaan van dit artikel was over die vergadering nog niets bekend. Wellicht dat we daarover volgende week nog iets naders kunnen meedelen in deze rubriek. Werklozen Belangen Groep Tholen Binnen het Baanlozen Project Tholen is er ruimte voor een werklozen- belangengroep (de huidige W.B.G. Tholen). De W.B.G. Tholen heeft inmiddels een door de gemeente beschikbaar gesteld pand betrokken in de kern Tholen: Bebouwdendam 1 9. Tot slot Tobn Jansen wacht een belangrijke, maar zeker ook een drukke taak. Er valt nog heel wat werk te verzetten binnen het Baanlozen Project Tho len. Indien u als particulier of als vereniging of organisatie meent een positieve bijdrage te kunnen leveren aan het project, neemt u dan gerust kontakt op met Toon Jansen. Er is voor hem kantoorruimte ingericht op het buro Welzijn van het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk. Hij is daar telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-2955, tst. 222. Aan de belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat de aangiftebiljetten hondenbelasting voor het belastingjaar 1 983 vorige week zijn verzonden. Deze biljetten moeten binnen 14 dagen na de datum van verzending volledig ingevuld en on dertekend ter gemeentesecretarie worden terugbezorgd. Houders van honden, die geen aangiftebiljet hebben ontvangen en die hun hond voor 1 983 nog niet hebben aangegeven, zijn verplicht hiervan vóór 15 april 1983 aangifte te doen, door invulling en ondertekening van een ter gemeentesecretarie en op de postkantoren verkrijgbaar aangifteformulier. Zij die in de loop van het jaar één of meer honden gaan houden moeten hiervan binnen 1 4 dagen aangifte doen. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat voor honden die niet tijdig op de bovenomschreven wijze zijn aangegeven een boete kan worden opgelegd. Sint-Maartensdijk, 31 maart 1983. Burgemeester en wethouders van Tholen. Op het gemeentehuis, buro on derwijs, zijn formulieren verkrijg baar voor het aanvragen van ren teloze voorschotten bij de Stich ting Zeeuws Studiefonds voor het studiejaar 1 983/84. De renteloze voorschotten zijn bestemd voor studerenden van wie de ouders of verzorgers niet in staat zijn de studie geheel of gedeeltelijk uit eigen middelen te bekostigen. Ook zelfstandige aanvragers die niet in staat zijn hun studie te betalen kunnen een beroep doen op het Zeeuws Studiefonds. Deze kategorie kan voor sommige part-time en schrifte lijke opleidingen aanspraak maken oo een rijksstudietoelage, indien zij de leeftijd van 23 jaar bereikt hebben. Nadere informatie betreffende de mogelijkheden die het Zeeuws Studiefonds kan bieden, is op het secretariaat verkrijgbaar. Het telefoonnummer treft u in de kop van dit artikel aan. De aanvragen dienen vóór 1 mei 1 983 te geschieden. In verband met Tweede Paasdag (maandag 4 aprilzal het huisvuil in de kernen Tholen en Stavenisse worden opgehaald op dinsdag 5 april. Op maandag 4 april is de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" de gehele dag gesloten. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op aanvragen om een vergunning ingevolge de Hinderwet van: a. C. Koopman, Hogeweg 2 te Sint— Maartensdijk voor het uitbrei den of wijzigen van een opslagplaats voor bestrijdingsmiddelen gelegen aan de Kastelijnsweg te Sint-Maartensdijk; 2. J.A. Dorst, Pilootweg 7 te Stavenisse voor het oprichten en in werking hebben van een landbouw- en veeteeltbedrijf gelegen aan de Pilootweg 7 te Stavenisse; De ontwerpbeschikkingen alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 31 maart 1983 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 1 4.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 15 april 1983 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben, ingebracht naar aanleiding van de aanvragen en ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen: gemotiveerde bezwaren in brengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikkingen. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingeko men bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk, 31 maart 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen. v X. N. -v Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: a. de heer C.v.d. Berge, Koningin Julianastraat 52 te Tholen voor het veranderen en vergroten van een bloemenmagazijn op de percelen, kadastraal bekend Tholen, sektie F, num mers 2348 en 2595, plaatselijk gemerkt Eendrachtsweg 10; b. Interseafish B V., Molensingel 7 te Tholen'voor het bouwen van een kantoorruimte op het perceel, kadastraal bekend Tholen, sektie R, nummer 7 gedeeltelijk, plaatselijk gemerkt Kaaij/Visstraat. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de W(et op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 5 tot en met 1 8 april 1 983 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedu rende deze termijn ter gemeentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage Sint-Maartensdijk, 31 maart 1983. Burgemeester en wethouders van Tholen. Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 1 april 1 983 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1 -5 te Sint— Maartensdijk ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 21 maart 1983, waarbij wordt ver klaard dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de vol gende gebieden: a. Gorishoeksedijk te Scherpenisse; b. Molenweg te Oud-Vossemeer. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 31 maart 1983 De burgemeester van Tholen. Morgenavond, vrijdag 1 april, verzorgt de gitarist Harry Sacksioni een solo-optreden in het "Holland Huis" in Scherpenisse. Dit optreden begint om 20.00 uur. Met dit programma heeft u de unieke gelegenheid de gitarist Harry Sacksioni een avond lang solo te horen. Tot nu toe was Harry namelijk alleen op zijn pla ten solistisch te horen. In de schouwburgen werd hij steeds door een groep/orkest begeleid of was hij zelf de begeleider o.a. van Herman van Veen. Het programma zal bestaan uit oud en nieuw repertoire en zal, zoals de titel van zijn laatst ver schenen elpee "Strikt Persoon lijk" al aangeeft, een strikt per soonlijk karakter dragen. Ver koopadres: H Nieuwenhuis, Markt 28 Tholen 01660-2363. Toegangsprijzen: Volwassenen 10,- Leden ƒ9,- Jeugd tot 18 jaar en 65+ 6,50. en kuste hem 2 Sam. 15 vers 5 Schijn bedriegt, zo zegt het ge zegde terecht. Dat geldt ook bin nen de kerken en de godsdienst. Menigeen zal "jaknikken" dit le zende en denken aan mensen ter linker of ter rechterzijde van hem. Toch is dit niet terecht. We moe ten de hand in eigen boezem ste ken! Hoe is het bij mij? Veel schijn, weinig of geen zijn" Ja het kan zelfs zo zijn dat de schijn in tegenstelling staat tot wat er wer kelijk in het hart leeft. Judas kuste Christus, maar ver ried Hem. Verraadt gij de Zoon des mensen met een kus? Hoeve- len zijn Judas gelijk! Ondanks de belijdenis, ondanks de schijn van geloof wordt in de praktijk Chris tus verraden en overgegeven! De Heere ontdekke er ons aan voor dat het voor eeuwig te laat is, op dat we tijdig onder Gods recht schuldenaar zouden worden van wege de schone schijn en de vuile en vuige bedoeling van ons hart. We lezen ook van Orpa dat ze haar schoonmoeder kuste. Er lag zo weinig verschil tussen de keus van Ruth en de kus van Orpa, maar in wezen lag er een eeuwig heid tussen. Orpa verried haar schoonmoeder, verried Israels Gods en keerde naar haar goden terug. Is zij ons beeld? Zijn we daaraan ontdekt? In 2 Sam. 15 lezen we dat Absa lom het volk dat een rechtszaak heeft ontvangt, naar hen luistert, hen gelijk geeft of ze het hebben of niet, en hen kust uit meele vendheid en toegenegenheid. Wat zijn er velen door hem bedrogen. Hij gaf zich uit voor koning, hij was een schijnkoning, een valse koning, een kofiing die wel kust maar zijn volk naar de ondergang brengt. Deze kus van Absalom is een kus, die het recht verkracht en ver buigt. Deze kus houdt geen reke ning met Gods heilig recht en vertrapt dat en geeft zondaren ge nade tegen Gods recht in. Men neemt dat aan, is er blij mee en mist de gave des onderscheids om te onderscheiden tussen het kos telijke en het snode en zo wordt men met een kus verraden en reist zo naar de eeuwigheid. Hoevelen vergaat het niet zo. God laat hen naar Zijn oordeel liggen in hun verderf. Anderen worden nog ge waarschuwd, maar van nature gaan we door. We willen de kus zonder het recht, tegen het recht in. We willen ons gelijk, we willen de handen opgelegd krijgen en we willen zelf alles zijn en doen en hebben; we willen gebouwd wor den op losse gronden. Een kus zonder recht, dat is als genade zonder grond en als verzoening zonder voldoening! Dat lijkt mooi, maar dat is bedrieglijk en komt openbaar als bedrieglijk! Het volk heeft geleerd wie Absa lom was en welke zijn bedoelin gen waren Waarom accepteerden ze die kus van Absalom? Omdat in wezen hun hart dezelfde ligging heeft! Waarom volgt een mens een valse leer, een valse Christus, een valse godsdienst? Omdat zijn hart ook vals is en de val der leugen is toe gevallen! Daar is ontdekking voor nodig en afsnijding en overwin ning door kracht des Geestes om het daarmee eens te zijn. Onder zoek toch uzelf. Absaloms kus is een kus niet uit meelevendheid, maar op zichzelf aan om zo de harten voor zichzelf te winnen en zelf op de troon te komen. Het is een kus die zijn vader David verraadt, terwijl hij hem zoveel verschuldigd is. Ab saloms kus is een Judas'kus! Het gaat Absalom niet om de de koning, maar om zichzelf. Hij zoekt zichzelf en maakt de Ko ning verdacht om hem van de troon te verdrijven. Ach herkent ge wat er in uw hart ligt? Is vanuit Adam dit niet in ons aller hart en leven? Eigen ik, godsdienstig of goddeloos, moet op de troon. Wanneer we de Beminde, Ge kende, Verkorene, Gezalfde en Koning Gods daartoe kunnen ge bruiken dan gebruiken we hem en wanneer we Hem niet kunnen ge bruiken maken we Hem verdacht. Dat blijkt. In het vorige hoofdstuk laat hij zich door David kussen en hij zal ongetwijfeld David ook gekust hebben. David is waar schijnlijk verblind geweest t.a.v. eigen vlees en bloed, dat eigen kind weer terugkwam; t.a.v. eigen kinderen eerlijk te zijn valt niet mee in de praktijk. Maar ook toen was het een kussen buiten bevre digd recht om, derhalve tegen Gods recht in! Van Absalom was er een terugkeer, maar niet als de "verloren zoon" in Lukas 15! Ab saloms kus was de kus van zelf handhaving en niet van liefde tot een verkleefdheid aan de persoon van David. Ach hoevelen hebbeü niet de Ko ning gekust met de uitwendige lippen en nog nimmer de liefde gekend van Ps. 45 en van het Hooglied hetwelk spreekt van de dierbare Bloedbruidegom! Daar wordt ook gesproken van de kus sen Zijns monds en Zijner lippen, Het Kruis van Christus is voor mij De Bron van Eeuwig Leven! Dat door Gods Liefde ook aan mij Genadig is gegeven! Na tijd van erge bange strijd Ontdekt aan schuld en zonden Mocht ik door 't Goddelijk Woord geleid Zó zien op Jezus Wonden En, Het Dierbaar Bloed voor ons gestort Hoe smart lijk mij 't ook is) Voor U en mij de Enige Weg Tot onze Redding is. Ook door de Godverlatenheid, Heeft onze Heiland toen bereid, Dat wij nooit meer door Hem verlaten Maar zelfs Zijn kind'ren mogen zijn. Voor wie tot Hem in angst en smart Verheffen steeds hun zondig hart Voor wie geloevend tot Hem gaan Zal Eeuwig dan Gods Trouw bestaan! Het Kruis van Christus is voor ons De Bron van Eeuwig Leven! Dat door Gods Liefde ook aan ons Genadig is gegeven! Pasen 1983 Stavenisse W.J. Tazelaar-van Ast maar dan wel op rechtsgronden! Ware liefde kan en wil en zal niet tegen het recht ingaan. Misschien bent u wel zulk een, u die dit leest. Misschien bent u niet zulk een huichelaar als Absalom, die wil lens en wetens met een kus be drieglijke praktijken uitvoerde i.o.m. zijn bedrieglijke hart. Wel licht denkt u goed van uzelf, denkt u dat u het recht meent. U bent niet Judas, u bent niet Absalom; maar we noemden u ook Orpa; denkt u dat Orpa het niet oprecht meende van haar zelf uit, dat ze niet oprecht dacht van Naomi te houden. De Schrift zegt dat ze tot haar goden wederkeerde; dat is de praktijk en werkelijkheid geweest, maar haar voornemen zou hebben kunnen zijn om in Moab toch God nog te blijven dienen. Maar het vat geeft uit, wat het in zich heeft, hetzij vroeg, hetzij laat... Hoe is onze kus? Onze belijdenis, kerkgang, bekering, geloof.....wat bedoelen en zoeken we ermee? Waar komt het uit voort? Wat is de grond? Is het Gods werk of ei gen werk, vleselijk werk of Gees teswerk? Dat toch deze geschie denis tot een waarschuwing ges teld worde door Gods Geest in onze zielen, opdat we schuldenaar mochten worden en niet meer boven Orpa, Absalom en Judas uit kunnen komen! De kus van zelfverhoging brengt naar het eeuwig verderf, ook al heeft het de schijn van liefde tot God. tot Christus en de naaste. Psalm 2 wijst een andere weg: Kust de Zoon opdat Hij niet toor- ne en gij op den weg vergaat. Deze weg is uitnemender dan Absaloms praktijken. Deze weg is onbe drieglijk. Heilige de Heere de waarschuwing van de verrader lijke kus van Absalom tot inwen dige kennis van Ps. 2 vs. 12. Geve Gods Geest u Sions Vorst te er kennen voor uw Heere, want wel zalig zullen zij zijn die op Hem betrouwen, en, wat meer is, de Koning zal verheerlijkt worden: met eer bekroond in 't Godd'lijk rijksgebied. Tj. de Jong v.d.m. Poortvliet i Advertentie IM ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Netty de Bruyn uit St. Philipsland en Elma Schot uit St. Annaland zijn bij het Reformatorisch Vor mingsinstituut te Goes geslaagd voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. Wie wil profiteren van de 35.000 gulden subsidie die de Landelijke Stuurgroep Emancipatie voor Zeeland beschikbaar stelt, moet vlug zijn. Officieel sluit vrijdag l april de termijn al. Vandaar dat telefonische subsidieverzoeken bij het Zeeuws bureau van het Mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) mo gelijk zijn: 01180-27151 Activiteiten die zich richten op dubbele achterstandsituaties, zoals voor vrouwen uit (culturele) minderheden en bijstandsvrou wen, krijgen voorrang. De activi teiten moeten niet langer duren dan een jaar, mogen niet onder een andere subsidieregeling val len en dienen op korte termijn uitvoerbaar te zijn. Door MAARTJE ZELDENRIJK "Niks van aantrekken. Jantine, al dat geklets. O, ik snap best wat ze bedoelen. Ze gniffelen en gaan gevolgtrekkingen maken omdat het een knap meisje is. ltöaar neem nu eens aan, dat het allemaal waar is, wat dun nog? Ik ben vrijgezel en ik heb nooit een getrouwde secretaresse gehad. Wat steekt daar dan achter?" "Nou ja, ik geloof dat toch niet van je, oom Siem, en moeder ook niet. Laten we alsjeblieft over wat anders praten. Vergeet niet: Voor mij is er maar één oom Siem." Ze knipoogde naar hem. "Jantine, kijk niet zo hemels naar me, want dan word ik nog verliefd op "O. ik hoop dat je het een keer wordt. Ik ben het ook. Op jou." Hij verslikte zich bijna in de rook. "Die Jantine!" Ze keek hem verontwaardigd aan. "Nou, ik meen het, daar moetje niet zo min over denken!". Het was al heel laat, toen hij nog in de kleine kamer zat tegenover Jantine's moeder. Jantine had even te voren met een nachtkus afscheid genomen. Even had ze haar hoofd tegen het zijne aangelegd en zacht gevraagd: "Blijf je nu niet zo lang meer weg? Dat vind ik helemaal niet leuk". Toen ze naar haar kamer was, zei Siem zacht tegen Tine: "Ik maak me zorgen over je dochter, ze heeft zich in haar lieve hoofdje gezet om met me te trouwen. Vanavond heeft ze tegen me gezegd dat ze verliefd op me is." "Dat is je eigen schuld, jongen. Je hebt haar tot en met verwend, steeds gezegd datje dol op haar bent. Jij bent voor haar "Het grote ideaal". Dit heb ik wel aan zien komen, ik heb je er ook voor gewaarschuwd met al je dure kadootjes. Je laatste stunt is haar te leren autorijden". Hij dacht een poosje na en begon een pijp te stoppen. "Jij bent ook schuldig, mevrouw Oomes, je had twaalf jaar geleden mijn raad aan moeten nemen en hertrouwen. Je mooiste jaren zijn zo verloren gegaan en Jantine heeft geen andere man in haar leven gezien waar ze haar aandacht op had kunnen richten". De vrouw fronste haar wenkbrauwen 'Tk dacht dat jij me beter kende en begreep. Ik heb van Jan heel veel gehouden. Toen kwam jij in mijn leven, ik ging veel van jou houden, mijn liefde werd beantwoord. Ik heb me daaraan vastgehouden. Jij zat maar met het idee-fixe van je datje niet trouw kon blijven. Maar ik ben geen flierefluiter dat ik, terwijl ik jou liefheb, het met een ander aan kan leggen. Ik zou steeds blijven vergelijken en dood ongelukkig wordpn. Evenals jij het recht hebt je eigen leven in te richten heb ik dat ook. Een mens krijgt nu eenmaal niet vaak wat hij graag hebben wil in het leven. Goed, jij hebt een bloeiende zaak, het gaatje voorde wind en dat gun ik je van harte. Ik ben tevreden als je me af en toe wat genegenheid geeft. Maar denk je eigenlijk weieens aan mij?" Hij stak zijn hand over tafel heen uit naar de hare. Wat aarzelend legde ze die erin. "Tinelief, wat zou het geworden zijn, als ik met je getrouwd was, en stel dat er een paar kinderen gekomen zouden zijn. En je zou weten dat ik af en toe eens met een knappe secretaresse ging stappen? Ons huwelijk zou kapot gaan, wasje dan gelukkig?" "Ga je wel eens met je secretaresse naar bed? Die verhalen dat jullie een verhouding hebben, hoor ik wel eens". Hij haalde zijn schouders op. "De mensen natuurlijk rijdt mijn secretaresse weieens met me mee. Wat zou dat? Ik ben vrijgezel dus wie zou me wat kunnen verwijten?" Ze keek hem opeens wat strakker aan. "Sorry Tine, maar ik kan niet anders. Probeer me te begrijpen". "Het zal wel zo zijn als jij het zegt", antwoordde ze triest. Langzaam kwam hij overeind, om de tafel lopend pakte hij haar bij de arm en dwong haar zo op te staan. Even later kusten ze elkaar. De vrouw sloeg haar armen om zijn hals. "Siem. lieveling", fluisterde ze "kun je niet blijven?" Hij schudde zijn hoofd. "Denk om je dochter lieverd. Ze kan alles horen en zou het begrijpen. Ze is achttien en nog zo kwetsbaar. We zouden in één slag in haar achting dalen. Laten we verstandig zijn". De wagen was allang de Beemster uit, toen de vrouw nog aan de tafel zat te snikken. In het kantoortje van Tanja was het prettig warm. Ze leunde in haar stoel, de man aankijkend die voor haar zat. "Ga je nog naar de winter sport?" "Ik weet het niet, liefje. Ik ben de laatste tijd wat rusteloos. Misschien zou ik zaken en ontspanning wat kunnen combineren want ik moet hoognodig weer eens naar Duitsland". "Heb je het accountants rapport al doorgenomen? Het zinspeelt op een verbouwing. Misschien kun je in de "Irma la Douce" een paar Amerikaanse bubble-baden nemen. Laat de zijmuur uitbreken, krijg je een heel andere indeling". "Geen gek idee. hoe staat het met de "Lokie"? Ik bedoel met de artiesten?". "Best Siem, die nieuwe hoe heet ze Nannie, van het artiestenbureau, doet het uitstekend. Die moesten we maar een contract aanbieden. Heb je haar eigenlijk al zien optreden? Hier is haar foto." Met welgevallen bekeek hij de opname. Tanja glimlachte. Wat ken ik hem goed. dacht ze. Net een jongen, hij verraadt zich telkens weer. "Als je haar aan 't werk wilt zien? Heb je tijd vanavond?" "Tijd heb ik altijd als het moet, maar je kent mijn principe: lk laat mezelf zo weinig mogelijk zien". "Enfin, dat moetje maar zelf weten. Je kunt bij mij blijven eten als je dat wilt". Er blonk weer een flikkering in zijn ogen. Gedurende enige tijd keek hij haar nadenkend aan. "Je bent net een toevluchtsoord voor me", zei hij zacht. "Als ik alles zat ben weet ik. dat jij me altijd weer wilt terugheb ben". "Je kent me hè, en ik jou. Overigens, jij bent de big boss'en dit huis...." "Vergeet dit maar, Tanja. dat van de baas enzo. Wij zijn oude kamera den. of niet soms?" "Natmurlijk, jongen en ik ben altijd blij je weer te zien". "Goed. Tanja. ik blijf bij je eten".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5