Kantonrechter veegt Thoolse vakantieregeling van tafel il ii LM Laatste transport Tholen-Polen Fliplandse raad unaniem achter SGP- motie dieper onderzoek De Wimpel Vierling ondanks maartse buien Zondag klok uur vooruit BOUMAN POTTER BROEKWÜ Vijftig miljoen Donderdag 24 maart 1983 39e jaargang no. 19 GEEN SPREEKUUR Zondag 27 maart begint de zomertijd. Dat bete kent een uur korter sla pen, want om drie uur zondagochtend wordt de klok een uur vooruit ge zet. In de praktijk zal dat zaterdag voor het slapen gaan gebeuren. Zomer tijd betekent 's avonds langer licht, dus meer mogelijkheden voor tui nieren, fietsen, enz.. Wanneer de maartse buien tenminste uitblij ven, want echt zomer is 't nog lang niet. We zijn pas aan 't voorjaar begonnen. Schoolhoofd mag wettelijk 10 dagen vrij geven De kantonrechter heeft vrijdagmiddag met de uitspraak in een al lang slepende leerplichtzaak, de aparte Thoolse regeling voor extra schoolvakantie van tafel geveegd. Elk schoolhoofd is wettelijk bevoegd om tien dagen extra vrij te geven, buiten de officiële vakanties om. De afspraak van het gemeentebestuur met de Thoolse scholen om slechts vijf dagen extra toe te staan en dan nog gekoppeld aan een van de officiële vakantieperioden, moet daarvoor wijken. Vrij uit Boete 200 gulden Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Wel honden Het zwart-wit voor wethouder Kosten kwam er niet uit Toen na 2 uur discussie in de Sint Philipslandse ge meenteraad over De Wimpel kwestie woensdagavond geen beweging was te bespeuren in de starre houding van het PVAB raadslid A.P. Kornaat, verzocht SGP fractiewoord voerder L. den Engelsman schorsing. Na heropening deed hij namens zijn fractie het voorstel een mr. A.J. van der Weel te Middelburg of een andere buiten de raad en bestuur van Stichting Dorpsbelangen staande neutrale commissie te vragen de Wimpelkwestie ver der uit te spitten. Nu moet alles maar tot in de puntjes op tafel komen, vond een wat geïrriteerde Den En gelsman. Het moet wit of zwart worden en niet het grijze, het vage, waarop dhr. Kornaat blijft aansturen, Was de SGP conclusie. Dan wordt de kwestie nooit de wereld uitgeholpen en dan valt er niet goed meer te besturen vond Den Engelsman. Samenstelling commissie niet objectief. Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Hoe moeilijk regeren is als er te korten zijn, kan hier moeilijk als nieuws worden gelanceerd. Dage lijks krijgt men daar tabak van. Die moeilijkheid werd ook voor eigen regio nog eens onderstreept, toen maandag in de Thoolse ge meenteraad werd gesteld, dat voor een goed, maar uiteindelijk toch ook wer beperkt doel 50 mil joen gulden uit een gemeen schappelijke pot kan komen. Duidelijker is dat provinciale sta ten uit de PZEM-reserve, die ge zamenlijk werd gekweekt, 50 mil joen naar de in ernstige moeilijk heden verkerende Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS) in Vlissingen zou gaan. Wat krijgt dan Tholen en St. Philipsland met nu het hoogste werkloosheidscij fer, was het weerwoord in de po litieke sfeer. De moeilijkheden voel je op je klompen aankomen. Gemeenschapsgelden overheve len naar. een onderneming blijft een bedenkelijke zaak, al kunnen er heel wat gezinnen mee gediend zijn. Maar tegelijkertijd is het veelal voor andere ondernemin gen concurrentie-vervalsend. Een bedrag toestoppen aan een Bijen korf, betekent dat honderden kleinere ondernemingen met daarin werkers van 70 uur, bij dragen aan wat huns inziens eens geldverspilling was in een dure directietop. Als honderden KMS/RSV-werknemers zo maar op straat komen te staan, is dat voor die gezinnen een verschrik king. Maar hebben die groten in de gulle tijd de kleintjes bijges taan? Of was er toen het beroep op dat vrije ondernemerschap, waar iedereen eigen boontjes moet doppen. De Thoolse raadsvoorzitter gaf de vragensteller gelijk, dat zijn op vatting niet zo vreemd was, laat staan in de a-sociale hoek terecht mocht komen. Er zijn immers ook in deze regio al heel wat zuchten de ondernemingen. Ze saneren op allerhande wijze om het water tot onder de lippen te houden. Ze dichten hier een gaatje om het el ders weer te zien ontstaan. Maar de afgrond bij de grotere onder nemingen is als de gemeenschap er bij mag worden betrokken, al zo groot, dat het kiezen of kabelen is. Benijdt maar niemand die in deze tijd een rechtvaardig beleid dient te voeren. Zeker is, dat een zo maar subsidiëren ontoelaat baar is. Een helpen als die hulp uitkomst kan bieden, is heel wat anders. Desnoods met gemeen schapsgeld, dat in goede tijden dan weer terug moet vloeien. Een zo maar 'alia' is echter niet ve rantwoord, ja zelfs onrechtvaar dig. Tandartsen C. Wouters en P. Vos Vrijdag 1/4 vanaf 12.00 tnir Zaterdag 2/4 Spoedgevallen 01660-2699 Advertentie LM. Het ging bij l.P.G. uit St.Anna- land als 't ware om een proefpro ces, waarvoor ook het hoofd van de School met de Bijbel uit St.Annaland, dhr.E.van Veldhui zen, de penningmeester van het schoolbestuur, dhr.M.P.van Dijke en de adjunct algeöeen secretaris van de Vereniging Gereformeerd Schoolonderwijs, mr.P.Hugense, vrijdagmiddag naar het Thoolse kantongerecht gekomen waren. Vorig jaar september was G. daar ook al omdat hij zijn zoon in no vember 1981 tien dagen op va kantie had meegenomen, buiten de officiële schoolvakantie om. Met gegevens van het school hoofd en het ministerie zorgde de tuinder toen voor zoveel twijfel, dat de kantonrechter verder on derzoek nodig vond. Na een halfjaar was dat rond en vrijdagmiddag citeerde de kan tonrechter een rapport van de ge meente Tholen, waarin werd be vestigd, dat een schoolhoofd in derdaad bijzonder verlof van tien dagen kan geven, maar gezien een afspraak werd dat bij meer dan vijf dagen aan de gemeente oyer- gelaten. Volgens het gemeente bestuur was vakantie ook geen gewichtige reden, terwijl volgens de Leerplichtwet het schoolhoofd de tien dagen alleen wegens ge wichtige omstandigheden kan ge ven. De kantonrechter deelde ook mee, dat de prot.chr.schoolraad in november 1982 de medewerking aan de vijf-dagen-regeling had opgezegd. Uit de correspondentie had mr.Van Solinge begrepen, dat dhr.van Veldhuizen positief stond ten opzichte van het verzoek van G. om tien dagen vrij. Wat hem betreft, hoefde deze zitting niet lang te duren. Hij wilde alleen van de als getuige opgeroepen Van Veldhuizen horen, of hij G. toe stemming had verleend voor de tien dagen extra vakantie van zijn zoon. "Daar heb ik inderdaad ja op gezegd", zei het schoolhoofd na zijn beëdiging. Hij wilde nog een heleboel vertellen, waarvoor hij papieren had meegenomen, maar de kantonrechter wilde ner gens meer van weten. De officier van justitie eiste ont slag van rechtsvervolging en de kantonrechter bevestigde, dat G. vrij uit ging. "Uw leerplichtig kind heeft tien dagen de school ver zuimd, uaar in de wet staat, dat het hoofd daarvoor verlof kan verlenen. Het hoofd had toestem ming verleend, dus was uw zoon gerechtigd om tien dagen niet op school te zijn. Als het hoofd door een afspraak gebonden is aan een interne regeling (de vijf dagen van de gemeente Tholen) kan dat wel, maar G. kan als derde een beroep op de wet doen. Dan heb ik met die Thêolse regeling niets te ma ken. Met de wet in de hand gaat G. vrij uit", aldus de kantonrech ter. Het schoolhoofd wilde nog wel kwijt, dat wethouder van onder wijs J.Versluijs 'met veel bluf in de E.B. had verteld, dat Van Veld huizen aan het kardinale punt (de gewichtige redenen) voorbij was gegaan'. "Daardoor voelde ik me wel gepasseerd", merkte het schoolhoofd vrijdagmiddag op, maar de kantonrechter wilde geen discussie meer. Dat de kantonrechter niettemin zwaar tilt aan de Leerplichtwet, bleek uit de zaak tegen me- vr.E.A.S. uit St.Philipsland. Ze had van vorig jaar augustus tot oktober haar zoon en dochter van respectievelijk de l.t.s. en huis houdschool thuisgehouden omdat ze geen 22 gulden busgeld per week zou kunnen betalen. Mevr.S. wilde de pers weg hebben omdat het om een persoonlijke zaak zou gaan, maar de kanton- yVQNING IN RICHTING rechter hield haar voor, dat de rechtspraak openbaar is. "Een kind dat niet naar school gaat, krijgt geen behoorlijke op leiding in deze maatschappij. Je ontneemt ze kansen voor de toe komst", zei mr.van Solinge. Mevr.S. kreeg alleen kinderbijslag omdat ze na haar scheiding bij een andere man was ingetrokken. Het gemeentebestuur beschouwde dat als een economische eenheid en weigerde een uitkering op grond van de Bijstandswet. Haar ex-man wilde geen alimentatie betalen. Pas in januari zou dat begonnen zijn. In het horecabedrijf van haar nieuwe partner was er ook geen bijverdienste mogelijk, want ze kon niet in de keuken werken en bovendien was de buitenkant niet zo fraai, zodat het qua klandizie niet zo druk liep. De raadsman van mevr.S. overlegde de omzet cijfers aan het kantongerecht. "Ik zou me rot werken om mijn eigen kinderen naar school te kunnen laten gaan", zei de officier van justitie. "Ik neem 't u ernstig kwalijk, dat u de belangen van uw kinderen zo hebt verwaarloosd. Ik kan me ook niet voorstellen, dat uw huidige partner niet wil hel pen. Als ik zo zou samenwonen, zou ik verdwijnen", zei de officier, die voor elk van de twee kinderen 250 gulden boete eiste waarvan 150 gulden voorwaardelijk bij een proeftijd van 1 jaar. De raadsman achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen. "Dit kan niet, kinderen van school houden, maar de boete vind ik aan de hoge kant gezien de om standigheden. Aan de financiële problemen is alles gedaan en ho pelijk blijft dit een incident, zodat met een waarschuwing kan wor den volstaan,', aldus de raadsman. Mevr. S. voerde aan, bij sociale zaken, de kinderbescherming en maatschappelijk werk alles al ge probeerd te hebben, maar er kwam geen financiële hulp. "Dat u met z'n tweëen geen 22 gulden per week kunt opbrengen, wil er bij mij niet in", zei de kan tonrechter. In de stukken kwam ook naar voren, dat er wel grote auto's achter het bedrijf stonden, wat de raadsman bekritiseerde. De kantonrechter hield 't bij de dieren: "Wel twee levensgrote honden onderhouden, maar geen busgeld voor de kinderen betalen, die daardoor ten onrechte van school worden gehouden. Volgens de Leerplichtwet is er hechtenis mogelijk, maar nu houd ik 't bij de 250 gulden waarvan 150 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar", zei mr. van Solinge. Mevr.S. had 13 juni vorig jaar ook nog artikel 25 van de Jachtwet overtreden, toen tijdens haar af wezigheid twee honden in de Abraham Wissepolder op jacht waren gegaan. De kinderen kon den de dieren niet aan. Inmiddels zijn de honden dan ook weg. In december was ze al voor hetzelfde feit veroordeeld, zodat de officier 90 gulden boete eiste omdat de schikking van 75 gulden niet was betaald. De kantonrechter achtte de financiële omstandigheden van mevr.S. geen vrijkaartje voor deze herhaalde overtreding, 't Was dan wel niet expres gebeurd, maar de Jachtwet was toch overtreden. De kantonrechter bestrafte dat met 50 gulden boete, de helft meer dan in december. Advertentie I.M. Een klein transport is maandag met de laatste dozen kleding, schoenen en speelgoed van de grote inzamelingsactie op Tholen naar Polen vertrokken. Naast de zes pallets met dozen die nog in de hallen van Schot Transport in Tholen stonden, zijn er zo,n tien ziekenhuisbedden meegegaan. Die gaan naar de inrichting voor geestelijk gehandicapten in Kopanica of Klenica waar dhr.C.v.d.Werf uit Scherpenisse vorige maand was. De kleding en schoenen gaat naaar een Evangelische groep in Zillona Gora. Zater dagmorgen legden W.E.van Vossen, C.W.van Haaften, C.I.L.Zandijk en Van Haaften jr. de laatste hand aan de lading. Vijftig miljoen en gevolgen 0 Vrijuit na schoolverzuim 0 Schoolhoofd en wethouder in de clinch 0 Afzwaaiende adjudant van Zweden zou weer politieman worden 0 Veel aandacht voor kleine kernen zonder resultaat. Weinig animo voor kernbe- zoek Scherpenisse 0 Geen financiële genade voor thema-avond W.B.G. 0 Dorpsbelangen Flipland blaast stoom af Toch verder de Wimpel onderzoek naar Na pasen 24 uurs kruiswerk 0 Nog klein transport naar Po len 0 De schrik rond de Oesterdam en het verpleeghuis 0 Pierenstekers ook riek kwijt 0 Zondag klok uur vooruit. 0 EEN WOLKJE IS GENOEG OM DE GEHELE ZON TE VERDUISTEREN 0 Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's. van Dorpsbelangen, maar dat het volledig stichtingsbestuur dan op het matje moet geroepen. Raads voorzitter burgemeester T.A. Vo gel had eveneens gepleit voor het wegmaaien van de grijze nevel en Zijn fractiegenoot, wethouder L. Walpot had het in een knap be toog al zover gestuurd, dat er niet meer kon worden gesproken over mogelijke onjuiste handelwijze van alleen maar een voorzitter had daartoe partijen voldoende woorden in de mond gelegd om er het wit van te maken, maar dat kreeg ook hij niet gedaan. In dat opzicht kon het zich gematigd opstellende CDA-raadslid J. de Jager toch ook weer niet mee gaan. Dat alles nam niet weg, dat wethouder Kosten als voorzitter van Dorpsbelangen er heel wat minder grijs aan overhield dan in de februari-vergadering, al al was zijn start met vrij scherpe kritiek op een onoordeelkundige onder zoekcommissie niet het beste deel van zijn verweer. De discussie spitste zich nogal toe op het feit, dat de secretaris van Dorpsbelangen na aandringen van PVAB fractieleider Kornaat, na herhaald verzoek van commis sievoorzitter burgemeester Vogel en zelfs na een joviale uitroep van stichtingsvoorzitter A. Kosten toch weigerde om, de specificatie nota van beheerder de Reus door te geven, laat staan de copiëren. Hij volstond met een voorlezing van de inhoud. Daarin waren al- Aan de Wouthoekweg in St.Maartensdijk is donderdag een vierling geboren. Deze zeldzame gebeurtenis deed zich voor in de schaapskooi van dhr. H. Poot, divorig jaar al eens drie lammetjes had. Het onrustige moederschaap met v.l.n.r. dhr. J. Moerland en dhr.Poot met zijn zoon en dochter met drie witte en êén zwart lammetje. Twee worden er thuis verzorgd omdat het moederschaap geen vier zuigelingen in leven kan houden. leen een groot aantal wit- en ver- furen, maar wie kan zoiets op een goudschaaltje wegen. Het vulde de argwaan wel verder aan en dat was overbodig. Maar beter is die discussie heel neutraal op een rijtje te zetten. Rapportering commissie van onderzoek, zo was 3a van de raadsagenda woens dagavond verwoord. De publieke belangstelling was groot en ook de pers snoof op wat uitgebreider schaal dan gewoonlijk in Sint Philipsland voorkomt aan de Wimpel-affaire. De raadszaal was voor wat de publieke tribune be treft zelfs te klein en tot aan de trap moesten stoelen worden ge plaatst. Het kóffieschenkersecht- paar had heel wat meer tijd nodig dan gewoonlijk om iedereen tot tweemaal te voorzien. De raads voorzitter greep bij dit frappante agendapunt terug naar de jongste Fliplandse geschiedenis, die werd geaccentueerd door een motie Kornaat, waarbij Dorpsbelangen- voorzitter Kosten in de heupzwaai werd genomen. CDA-eenling J. de Jager bezwoer het conflict door het niet op stemmen te laten aan komen maar op een onderzoek. Alles gedaan om dat onderzoek zo objectief mogelijk te leiden, ver zekerde burgemeester Vogel, die enerzijds erkende dat het onder zoek summier bleef, maar ander zijds dat van onzorgvuldig om gaan met gemeenschapsgelden niets is gebleken. De onderzoek commissie achtte het niet haar taak op grond van wat boven wa ter kwam verdere conclusies te moeten trekken dan dat zowel dagelijkse bestuur als algemeen bestuur met het beleid had inges temd en dat dus niet onzorgvuldig met die gemeenschapsgelden was omgegaan. De commissie had het aan de raad zelf over gelaten uit de rapportage te concluderen. Wethouder A. Kosten beet me teen het spits afin de discussie. Hij voerde aan, dat de samenstelling van de onderzoekcommissie niet objectief kan worden genoemd. De aanklager mocht er wel bij zijn, de aangeklaagde niet. Waar om niet beide partijen? Dat bracht al meteen een scheve verhouding. Voort vond de woordvoerder van Gemeentebelang, alias wethou der, alias voorzitter Dorpsbelan gen de inhoud van het rapport (van de onderzoekcommissie) weinig zeggend. Het ging immers slechts om een paar duidelijke vragen en niet om allerlei rand verschijnselen. Het feit dat de re kening van de 5000,— wel aan wezig was, moest voor de com missie al voldoende zijn. Niet een specificatie, die een zuivere stich tingsaangelegenheid was. De no tulen bevestigen dat het alg. bes tuur zich overtuigde van uitge voerde werkzaamheden. Van bij komstigheden, dat 1 dagelijks bestuurslid niet aanwezig was, worden hoofdzaken gemaakt. Een ander ook afwezig algemeen bes tuurslid geeft via een krantenin formatie toe wel volledig op de hoogte te zijn geweest. Dat de dorpshuisbeheerder uit sociale overwegingen de onderhouds werken mocht uitvoeren, schijnt bij socialist Kornaat geen rol te spelen. Dat raadslid had zich wel tweemaal mogen bedenken om op dat slakje zout te leggen. Zelfs volgens het burgerlijk wetboek is legaal gewerkt. Voor Kornaat was het niet meer dan een persoonlijke aanval. De Dorpsbelangenvoor zitter moest voor de bijl. Nu no tulen duidelijk maken dat het de voltallige stichting was, eis ik van Kornaat verontschuldiging en antwoord. Aantijgingen zijn niet waargemaakt. Kwistig strooide de wethouder met citaten uit de no tulen 1982 van de Stichting, waaruit geen eigenmachtig voor zittersoptreden zwart op wit werd geaccentueerd. Als na de notule ring Kornaat nog wil doorgaan met het zwart maken van inwo ners, overweeg ik verdere stappen, zo besloot Kosten een eerste ron de. De raadsvoorzitter had er dui delijk bezwaar tegen dat de wet houder de onderzoekcommissie een brevet van onvermogen be zorgde. Hij verzekerde dat de fei ten op een rijtje waren gezet, maar de conclusie werd aan de raad overgelaten. De door Kornaat ge lanceerde vermoedens moesten worden onderbouwd. Bij herha ling heb ik gesteld, dat het of zwart of wit zou moeten worden. Ik vind het onjuist dat Kosten suggereert dat de commissie niet objectief was. Dat de rapportage helemaal niets'aantoont, is een zwak argument van dhr. Kosten, want het onderzoek leert wel, dat het om de gehele stichting gaat. Daarover moet de raad dan ook maar beslissen. Vervolg op pag. 11 Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel 01670-63385 Adri C Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en serviceI Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1