STAVENISSE DOOR DE EEUWEN HEEN (III) PLAATSELIJK NIEUWS ^PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS,™,..™ 98 paarden in de regio Veren moeten Zeeuws blijven Pleziervaart Donderdag 17 maart 1983 EENDRACHTBODE door mevr. N.W. Potappel-Lemson STAVENISSE SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND De 'Stavenisse weg" geheten vroeger was daar, moet u weten, geen straat, ook geen huis te zien. Een oude boerderij misschien (van Toon van Luuk) We slaan rechts af en lopen in draf want het is een end voor je in de polder bent. We lopen door een smalle weg 'Poesdreef' staat op een bordje geschreven. Heeft hier soms eens een poes gedreven? In de verte was Groot Bosch Daar woonden haasjes en vast ook een vos. Erachter lag Zuid Moer; oude boerderijen stonden daar reeds in vroeger tijen. We komen nu op de "Nieuwe Wegt" D n vroegeren "Ouwen diek" zogezegd. Daar ligt de nieuwe polder als laatste stuk in 1731 aan de zee ontrukt. Door de KERKWEG komen we vlug weer naar het dorp terug. Links ligt het Scheld met vrucht baar veld Daar woonde vanouds de familie Hage Toen in '53 de dijk door 't geweld van de storm voor een deel werd weggeslagen en de zee weer over 't land kwam stromen, is een heel gezin daar omgekomen. Slechts één zoon was nog overgebleven. Hele gezinnen kwamen om het leven. Verder rolde de woedende zee Sleepte de huizen aan de Kerkweg mee. Op de hoek was een waterput Daar bouwde men later het postkantoor Voor de 20ste eeuw was de weg onbebouwd. Er was slechts een oude boerderij te zien met een trapgevel en die oude smidse misschien? Later kwamen er wat huisjes bij en rechts (vanaf het einde bekeken) kwam één lange huizenrij. De sloot en bruggetjes van weleer zien we na de ramp niet weer. Op de hoek was een waterput, door de koeien in de zomer goed benut. Daar bouwde men later het Postkantoor We lopen gelijk maar even door. Langs de school het Zandweggetje in Rechtuit naar den 'ouden Arjaen' Dat was de bijnaam van Achterweg-oost Er woonden veel koeien met hun kroost Op de hoek staat het huis van de timmerman, ook opgenomen in 't vernieuwingsplan. Voorheen was ook daar een waterput De "kelftwater" noemde men dat. Daar hebben de koeien hun dorst gelest. en wat water bij de melk gedaan. De boer zorgde voor de rest. en de melluk was weer best. Nu heet het daar Julianastraat. Had Hare Majesteit alles geweten, dan zou 't misschien Koe- of Kalverstraat heten. We gaan nu even in galop Tegen den "aarel" de Stoofdijk op, Lopen de Veerweg dus voorbij weer langs een lange huizenrij, die wellicht uit de 1 8e eeuw dateert. Door een klein raam met negen ruiten keken de bewoners even naar buiten. Al was het binnen niet zo licht Men had een prachtig vergezicht. De Stoofdijk is naar de Meestoof genoemd Daar werd, zoals ons is geleerd Uit meekrap verf geproduceerd. Later werd het de boterfabriek En al wil je 't niet gelove Er wonen nog steeds mensen achter "De Stove". We komen nu op de "Kloetse diek" al is het officieel de Keetenweg. Daar stonden wat huisjes, net om de bocht, waar 't een veilige schuilplaats leek, totook hier de dijk bezweek. Een bungalowpark komt daar nu in 't zicht In 1975 daar gesticht. En waar toeristen graag vertoeven. Iets verder zien w een oude hoeve. Veel stormen zijn over haar dak gegaan. Maar 't Hoefje is altijd blijven staan. Nu lopen we langs de dijk het poldertje rond waar in de hoek het veerhuis stond. Daar kon men wachten op de boot naar onze begrippen was ze reuze groot. Ze voer van Middelburg naar Rotterdam van Rotterdam naar Zierikzee ging je daar ook een keertje mee mee? We zullen naar het steiger gaan, kijk daar komt de boot al aan, ook dit behoort tot het verleden in de oorlog, toen er veel werd geleden, is de boot kapot geschoten toen was het gebeurd met de veerboten. van 't Veer zijn de resten blijven staan, ze wordt door sportvissers nog wel aangedaan. Op de hoek zien we nog de oude lantaren, die de schippers als ze 's nachts wilden binnenvaren, de ingang van de haven wees. Door haar klein en vriend'lijk licht, deed ze eeuwen lang haar plicht. wordt vervolgd. Den 'ouden Arjaen'De Achterweg, maar nu de Julianastraat. SINT PHILIPSLAND SINT MAARTENSDIJK OLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENISSE SCHE >SESCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VO OUD VOSSEMEER SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER- OUD VOSSEMEER SINT MAARTENSDIJK NIEUW VOSSEMEER onder tafel gespeeld. Christian van 't Hof bleef weer eens een keer Ongeslagen en werd tijdens dit treffen ook goed gesteund door de twee andere Smashers. De vorm bij Leo van. Vossen was te rug en Chris Bruijnzeel had met een beetje geluk zelfs het resultaat van Christian van 't Hof kunnen evenaren. De pupillen wisten als enige van de 4 Smashteams niet te zegevieren. Deso 6 was gewoon te sterk. Een 10-0 nederlaag was daarvan het resultaat. Op zater dag 19 maart komen alleen de twee jeugdteams in actie, beiden in de Bierensstraat: Smash jun.- Sios 3 en Smash pup.-Sios 6. Biljarten De drié koplopers van biljartve reniging de Hoop blijven winnen! Bij nummer 1 G.Fase ging het echter niet van een leien dakje, want hem werd het vuur aan de schenen gelegd door rode lan taarndrager W.Snoep. In de laat ste beurten miste Snoep de koel bloedigheid om het karwei af te maken. W.Vroegop won van run ner up W.Rijnberg, waardoor de kloof met de achtervolgers nog groter werd. T. van Poortvliet zag tegenstander R.Kaat, die onlangs nummer 1 en 2 heeft verslagen, met angst en beven tegemoet., Theo was echter zo gemotiveerd, dat hij een nieuw record vestigde door de kortste partij te spelen uit de geschiedenis van de Hoop. F.Ketting verloor van H.Ridder hof, maar dat is te verklaren uit het feit, dat Ketting vrijdag in het huwelijksbootje stapt. T. van Poortvliet hoogste gemiddelde 2,9 en kortste partij 14 beurten, W.Rijnberg hoogste serie 14 ca ramboles. G.Fase-W.Snoep 2-0, F.Ketting-H.Ridderhof 0-2, R.Kaat-T.v.Poortvliet 0-2, W.Vroegop-W.Rijnberg 2-0. 1 G.Fase 17-28,2 W.Vroegop 18-26, 3 T.v.Poortvliet 17-25, 4 G.Rijn berg 17-19, 5 W.Rijnberg 18-19, 6 J. Burgers 15-18, 7 F.Ketting 18-16, 8 W.Fase 15-14, 9 R.Kaat 18-13, 10 H.Dijkema 15-10, 11 H.Ridderhof 17-9, 12 W.Snoep 17-5. Burgerlijke stand Geboorte; Cornelia Willemina dv L. de Rijke en C.H.Smits, Maatje Pietemella dv M.C.Priem en H.A. de Vos. Overlijden: Pieter de Rijke 68 jr. wv N.J.Wesdorp. Dinsdag 22 maart a.s. wordt voor de Zending oud papier opgehaald. Advertentie LM. Baggerwerk niet goed Nadat het uit Puttershoek afkom stige baggerschip maandag gear riveerd was om de haven uit te baggeren, kon het vaartuig een dag later alweer huiswaarts gaan. De opzichters waren namelijk niet tevreden over de manier waarop de baggeraars te werk gingen. Ze hadden de geul op een verkeerde manier behandeld, zodat de on derkanten van de paaltjes waren verzakt. Ook de sportvissers uit Sint Annaland waren niet vol lof over de resultaten. Hoe het nu verder moet, is nog niet bekend. Burgerlijke stand Geboorte: Izak Marinus zv D.Guequièrre én J.C. van der Werf, Wouter zv A.Hoek en A.J.Anker, Andre zv A.E.Oostdijk en J.C.M.Valkenburg, Pieter Adriaan zv P. van Vossen en P.J.Rijnberg, Jacob-Izak zv J.J.Koopman en J.H.Wielaard, Alexander Adjaisingh zv T.Patan en N.Nanhoe. Huwelijk: Cornelis'G. van der Gouwe 26 jr. met Maria C.J. van Hulsel 20 jr, Francois Lindhout 20 jr. met Johanna C.Wilsing 18 jr, Floor C. van Twist 25 jr. met Louise M.Moerland 18 jr. Overlijden: Helena Jacoba Jan- sens 72 jr. wv J.P. de Graaf, Janna Willemina Nelisse 84 jr. dv J.Ne- lisse en J.F. van Gorsel, Teunis van der Veer 74 jr. wv T.Bazen. Vier bekeuringen deel 3 Het ontbreken van kentekenbe wijs deel 3 op de voorruit van de auto kostte vier bestuurders een bekeuring. Naar twee auto's wordt nog een nader onderzoek ingesteld. Scharensliep Een jongeman lichtte een inwoner op door een veel te hoog bedrag te vragen na het slijpen van een schaar. Hij kreeg dat ook betaald. Wie in dergelijke situaties mocht twijfelen, kan altijd de politie bellen. Recht van opstal B en w hebben met Gaastra b.v. overeenstemming bereikt over een opstalcontract ten behoeve van riolering op het industrieter rein. Eerder werd al met vier an dere bedrijven zo'n accoord ge sloten. Euterpe haalt vrijdag 18 maart na 18.00 uur rommelmarkt-spullen op. Advertentie i.m. Indonesiëavond Zaterdagavond om acht uur wordt in Haestinge een bijeenkomst over Indonesië georganiseerd, waarvan de baten ten goede ko men aan de Missie op Borneo. Dit naar aanleiding van een bezoek van twee Nederlandse dames aan monseigneur Dermarteau. Er zijn klederdrachten uit Indonesië te zien. dansen van de Kraton, Bali, enz, begeleid door echte Indone sische muziek. Er is ook een show van de meest moderne mode om de tegenstelling te tonen met ro mantische kleding. Iedereen is hartelijk welkom. Klaverjassen De Pendelaars-klaverjaswedstrijd van vrijdagavond is gewonnen door het oudste lid, mw.C.J.Fran- ke-Tichem, die 5261 punten in de wacht sleepte, 2 P.v.Splunter 5104 p, 3 R.Kwaak, 4953 p, 4 J. van der Werf 4797 p, 5 W.Groenewegen 4700 p, 6 J. van Gorsel 4504 p, 7 J.Knuist 4486 p, 8 L.Kampman 4449 p, 9 P.Bout 4410 p, 10 M.v.Bloppoel 4372 p, 11 R.Ver maas 4293 p, 12 C.Boom 3669 p. De twee oudjes doen het dus nog heel best! Burgerlijke stand Huwelijk: Leendert M.Andriesse 23 jr. met Lena J.J.Jagt 18 jr, Leendert Bijnagte 23 jr. met Her- mina 20 jr. C.Lindhout' Overlijden: Pieter Adriaan Deur- loo 56 jr. ev T.Bos. Scarpenesse Doe Maar De door jeugdvereniging "Scar penesse" georganiseerde busreis naar een concert van "Doe Maar" in "Leysdream" te Roosendaal is nu al een succes. In zeer korte tijd waren de 35 plaatsen bezet zodat morgenavond om 18.30 uur wordt vertrokken met een volle bus vanaf het clubhuis aan de School straat. De eerste lekke band Met een deelname van 16 fietsers kan "Zeelands Welvaren" terug zien op een geslaagde seizoen start. Het oranje gezelschap reed over het Thoolse land en noteerde een afstand van 45 km bij aan komst in het clubhuis. De eerste lekke band was voor Kees Jan- sens. Derde leerkracht o.l.s. op de wip Het streven naar een voldoende hoog leerlingental blijft ook voor de openbare lagere Oosterschel- de-school hoofdzaak in de toe komst. Tijdens de ouderavond in het Holland Huis, waarvoor de belangstelling redelijk was, werd uit een toelichting van hoofdon derwijzer Moerland duidelijk, dat er in augustus 52 leerlingen ver wacht worden. Dit schooljaar be gon het onderwijsteam met 53 kinderen. Van de kleuterschool komen er 6 bij en er gaan 7 jon geren naar het vervolgonderwijs. Dat betekent slechts 1 boven de huidige norm van 51 voor drie leerkrachten. In de discussie werd duidelijk dat het reclame maken voor de school een noodzaak is, omdat er toch wel moeilijke tijden aanbreken. Schoolhoofd Moer land liet weten het een goede zaak te vinden om op een nette manier naar meer leerlingen te streven. Ook de actuele bezuinigingsplan nen van minister Deetman kwa men op tafel. De belangrijkste zijn het niet vervangen van een zieke leerkracht vlak vóór de vakantie, minder boekengeld en beperking of afschaffing van het school zwemmen. De ouders waren al eerder via een enquête verzocht hun mening te geven over de overheidsmaatregelen en daarop kwam een reactie van 90%. Voor zitter M.A.Andriesse zei dat er al het nodige verwerkt was, omdat dhr.Moerland het roer overnam van de verhuizende H.Sauer. Voor het gehele team betekende dat een periode vol aanpassingen, maar op dit moment loopt de zaak uitermate goed. Het 25-jarig bes taan van het schoolgebouw werd herdacht met een gezellige viering in juni, waarbij er medewerking was van tientallen vrijwilligers. Uit de notulen van T.Schipper kon worden opgemaakt, dat op sportief gebied de ontvangst van de Rode Kruisloop-bokaal een hoogtepunt was. Financieel was er een mooi eindresultaat, omdat vooral de lottogelden een leuke inkomstenpost vormde. Het totale bezit nam toe met 1.432,70. Mw.E.Muller-Loof werd voor 1983-'84 gekozen in dê kascom- missie. Ook het ForT-project kwam nog ter sprake. Volgens schoolhoofd Moerland leeft dit niet bij het onderwijsteam, want de Oosterscheldeschool heeft geen contacten met groepsgenoot de Oesterschelp in Tholen. Voortzetting is afhankelijk van het ministerie, maar de ouders bij het geheel betrekken is volgens enkelen een juiste stap, omdat het begeleiden minder goed is verlo pen. Bij andere groepen van het ForT gaat het daarentegen prima. Vervolgens werd de medezeggen schapsraad besproken, die in no vember van start gaat met 2 leer krachten en evenveel ouders. De ze bepaalt het beleid van de school. Daarnaast is er een ou derraad, die zich bezighoudt met zaken als jubilea en paasviering. Na een korte pauze met een drankje trad Veilig Verkeer in het voetlicht. De jubilerende afdeling viert in juni het 25-jarig bestaan en in het feestprogramma werd een bezoek aan deze ouderavond opgenomen. Regionaal consulent F.Bal uit Oostkapelle verzorgde een lezing over kinderen in het verkeer, wat met dia's op een leerzame manier werd gebracht. Men zag beelden van de Molen straat in Poortvliet, waar de regel 'afslaand verkeer' werd uitge werkt. Verder was er onder meer aandacht voor de crossfiets en de gevaarlijke situatie, wanneer het lasplaatje onvoldoende in het fra me is ingezet. De ouders kregen het advies om de schoolroute van hun kind in het begin samen te verkennen en op gevaarlijke plaatsen nader te bekijken met andere ovders. Rond half elf ont ving.dhr.Bal een cadeaubon voor zijn voorlichtende werk en was er een 'wel thuis' van voorzitter An- driesse. Dialectavond geflopt Het bestuur van Oranjevereniging Prins Willem Alexander kijkt met gemengde gevoelens terug naar de ontspanningsavond. Slechts 30 personen waren vrijdagavond in het Holland Huis bijeen, toen voorzitter A.J.Slager een wel komswoord sprak. De organisatie had weinig vertrouwen in een goed verloop, maar op aandrang van het artiestenduo De Jonge en Vos werd toch begonnen. Dat be tekende wel anderhalf uur ont spanning voor de toehoorders, want Rien de Jonge en Jan Vos(accordeon) waren in vorm en ontvingen dan ook veel waarde ring van het klein aantal mensen. De bestuurskreet 'een flop' was zeker niet van toepassing op het Zeeuws Plat-gezelschap. Het doel van de avond, een financieel rug- gesteuntje voor de Oranje-festivi teiten op 30 april, werd niet be reikt, omdat 1000 loten onver kocht bleven. Dat was weer wel tot grote opluchting van het halve varken. De trekking vindt na overleg met de gemeente plaats op Koninginnedag. Burgerlijke stand Geboorte: Leni Helena dv J.L.J. van den Berge en T. de Rijke, Marinus Samuël zv L.J.Menheere en W.A.C.Koese, Wilhelmina Lauwrina Johanna dv J.H. den Engelsman en M.J. van Doorn. Huwelijk: Nico A. van Kempen 40 jr. met E.Kramer-Freker 34 jr, Jacobus L.Elenbaas 23 jr. met Adriana M.Suurland 21 jr. Oïerlijden: Cornelia Bertha van Hellemond 65 jr. wv H.J.Wiek- hart. Bazar SPS Voetbalvereniging SPS organi seert zaterdag van 14.00 tot 23.00 uur een bazar in 't Ouwe Raed'uus. Er zijn leuke attracties zoals electronische spelletjes. Het klapstuk wordt gevormd door het rad van avontuur, waarbij 's avonds een half varken de hoofd prijs is. Cirkelmaaier weg Uit een niet afgesloten schuur is een Honda cirkelmaaier meege nomen. Voor het berijden van een bromfiets zonder helm werden twee bekeuringen uitgedeeld. Ook een automobilist die met een gladde achterband reed, kreeg een boete. In de Rozemarijnstraat blijft men graag voetballen, ter wijl er vlakbij in de Deestraat toch een trapveldje is. De politie vindt dat er al genoeg gewaarschuwd is. Worst en ham bekroond Ambtelijk slager P.A. Jochems is door het instituut voor ambachte lijke slagersprodukten (I.A.S.) be kroond voor zijn uitstekende boe- renleverworst en gekookte achterham. Tijdens de strenge keuring op de slagersvakschool te Utrecht behaalde hij respectieve lijk 95 en 89 punten. Hij is nu voorgedragen voor een onver wachte keuring in juni en als dat goed uitpakt, mag dhr. Jochems de Goudster van het I.A.S. gaan voeren. De twee producten, in eigen slachterij bereid op de ouderwetse manier .en klaar gemaakt volgens eigen recept, werden op 48 on derdelen gekeurd, o.a. kwaliteit, smaak, vleesaroma, snijbaarheid, e.d. Penningmeester Excelsior in 't zilver De openbare les van gymnastiek vereniging Excelsior stond vrij dagavond in het teken van de huldigingen. Penningmeesteresse R.Bolier-Geuze kreeg uit handen van KNGV-afgevaardigde W. van Overveld uit Oudenbosch een bondsspeldje, omdat ze 25 jaar de gelden beheert. Namens het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond en het Zeeland-Bra- bant(ZeeBra) bestuur sprak Van Overveld van een opmerkelijk feit, omdat een dergelijke bes tuursperiode niet dikwijls voor komt. Mw.Bolier is 31 jaar lid van Excelsior en is van plan haar werkzaamheden voort te zetten. Met een bloemenhvlde werd de waardering voor het werk op een fleurige wijze onderstreept. Er waren tevens lovende woorden vöor leidster I.Smulders-Doele- man, omdat zij 10 jaar actief is voor de vereniging. Na deze hul deblijken begon de uitvoering voor een niet zo talrijk publiek. Jammer, maar duidelijk werd dat vanaf de kleutergroepen een juiste begeleiding voorhanden is bij Ex celsior. De 60 gymnasten gaven een staaltje van hun kunnen weg op onder meer balk, brug en rin gen met voor de kleinsten(3'/2 jaar) meer speelsheid in de oefe ningen. In de pauze konden de toeschouwers kennis maken met de bejaardengym, want onder lei ding van mw.J. de Baat keek men naar de uitvoerige ritmische be wegingen. Voorzitter J.W. van Dijke bedankte alle medewerkers en de kopers van de loten, die een goede opbrengst mogelijk maak ten. Nieuw bestuurslid schietvereniging Schietvereniging Nederland en Oranje heeft tijdens de algemene ledenvergadering in café Centrum een opvolger gekozen voor de vertrekkende bestuurskracht J.Luyk. Door de 16 aanwezige le den werd M.Schot aangewezen en daarmee blijft de leidinggevende groep op volle sterkte, omdat A.Govdzwaard en R.Jansens werden herkozen. Voorts viel het besluit Jacco Hage tot bode te be noemen. Hij neemt het rondbren gen van uitnodigingen en de in casso van de contributie voor zijn rekening. De huur van de gymzaal vormde de hoogste onkostenpost. Duidelijk werd, dat de 30 leden geen problemen hoeven te ver wachten, want op langere termijn zijn er geen opmerkelijke uitga ven. Voorzitter A. van Tiggele overhandigde de winnaars van de klassementen 1982 een beker. Klasse H: A. van Mil 4773 punten, klasse A: M.Bijl 4825 p, klasse B: A.Goudzwaard 4767 p, klasse C: R. de Groen 4425 p, klasse D: M.Klaui 4213 p. Nederland en Oranje organiseert op zaterdag 14 mei een huishoudelijke wedstrijd op de 100 m.-baan in de Steen- landpolder. Middenstandsvoorzitter herkozen De middenstandsvereniging was in café Centrum bijeen voor de algemene ledenvergadering. Het huishoudelijk gedeelte bleef be perkt tot het herbenoemen van voorzitter J.K.Elenbaas en het doornemen van de zomeractivi- teiten: toeristenmarkt(6 juli) en braderie(20 augustus). Tot slot was er een gezellig samenzijn met een hapje en een drankje. Vrouwen over reuma Tijdens een gezamenlijke avond van de plattelandsvrouwen en de NCVB-dames op 2 maart in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder stond het onderwerp reuma cen traal. Na begroeting, gebed en meditatie door presidente mw.Quist-v.d.Male was het woord aan Reumafondsvoorlicht ster mw. Ten Wolde, die een korte inleiding hield. Ze vertoonde de film 'Uitzicht', waarover men na de pauze vragen kon stellen. Zo wel in de film als tijdens de uitleg en discussie kwam naar voren, dat reuma niet alleen een ziekte van oudere mensen is, maar dat ook kinderen en jonge mensen vaak getroffen worden door deze volksziekte. Mw.Quist besloot de avond met het lezen van een ge dicht van Nel Benschop. Auto in brand De vrijwillige brandweer rukte dinsdagavond uit voor een auto- brand op de Haven. Rond zeven uur werd men via 0011 gealar meerd, waarna ondercomman dant A.P. v.d. Est met zijn man nen direct in actie kwam. De schade bleef beperkt tot de motor, het interieur werd niet aangetast. De BMW stond met draaiende motor op de haven, toen de men sen die met eigenaar A. den Bra- ber stonden te praten, hem erop attent maakten dat er rook en zelfs vlammen uit de auto kwamen. Nadat de brandweer de motorkap had afafgekoeld, kon deze worden geopend. Viswedstrijd H.C. Verwijs won zaterdag de wedstrijd van de Makreel met 670 punten. Jeugd: 1. Johan Verwijs 700 p.; 2. G. J. Glasbergen 440 p.; 3. Tonny Verwijs 220 p.; 4. Sjon de Ruyter 200 p.; 5. Leen Buijs 190 p.; 6. Marcel Kosten 130 p. Beiaardier in de Wimpel Gerard de Waardt, beiaardier, pianist en organist, verzorgt op vrijdag 25 maart om 20.00 uur in de Wimpel een concert op ham mond-orgel. Hij is in onze streek bekend als de gemeentelijk beiaardier in Tholen en Sint Maartensdijk. Dit concert vormt het tweedé in een reeks van zes culturele evenementen die dit jaar door de Evenementencommissie worden georganiseerd. Vervanger gemeentewerken Wegens ziekte van dhr.M.A.van Duuren willen b en w voor drie maanden een vervanger op ar beidscontract aanstellen voor ge meentewerken. Aangezien de kosten van de door de Betho uit te voeren werkzaamheden op de be graafplaats en het sportveld dit jaar lager zullen liggen dan in de begroting geraamd, kunnen de kosten van de tijdelijk medewer ker hieruit bestreden worden. B en W willen machtiging van de raad om de benoeming te kunnen verrichten. Bibliotheek/peuterspeelplaats Het bestuur van de peuterspeel zaal en de dames die de biblio theek beheren stemmen graag in met hun nieuwe huisvesting in de oude chr.school. Dat schrijven b en w in hun voorstel aan de raad om 15.140 gulden beschikbaar te stellen uit het fonds dorpsuitleg voor de verbouwing. De kosten van het slopen van een lokaal, het metselen van een halfsteens gevel, het opknappen van een portaal, herstel van de schade aan de ge vel, het gereed maken van een c.v.-installatie, aanpassen van elektriciteit, riolering en toiletten alsmede schilderwerk kost 27.140 gulden. Voor sloop van het totale complex was echter al 12.000 gul den gereserveerd, zodat er maar 15.140 gulden bijgeraamd hoeft te worden. Tussen de nieuwe en de oude schr.school komt er beplan ting. Er moeten nog verschillende ges prekken plaatsvinden, met name over de bibliotheek, die de twee lokalen aan de Wilhelminastraat krijgt. Het lokaal op de hoek Wil- helminastraat/Korte Schoolstraat is voor de peuterspeelzaal. Binnen enkele maanden krijgt de ge meenteraad een definitief plan. Evenals in de vorige raadsverga dering is wethouder L. Walpot tegen dit voorstel. Projectleider werkloosheid Met financiële steun van het rijk willen b en w in samenwerking met de gemeenten op Schouwen- Duiveland een projectleider voor bestrijding van de werkloosheid aantrekken. De kosten bedragen zeventig cent per inwoner, dus 1610 gulden. Volgens het Centraal Bureau voor Statistiek waren er tijdens de landbouwtelling, in mei 1982, in totaal 98 paarden op Tholen en Sint Philipsland, verdeeld over 30 bedrijven. De provincie Zeeland telde 1491 paarden, verdeeld over 457 be drijven. Gedeputeerde Staten van Zee land pleiten er voor de veerdien sten over de Westerschelde in provinciaal beheer te laten. Zij zijn het niet eens met de plan nen van het kabinet de verant woordelijkheid van de diensten over te hevelen van de provincie naar het rijk. In de decentralisa tie-nota staat, dat de veerdiensten over de Westerschelde per 1 ja nuari 1985 onder de volledige verantwoordelijkheid van het rijk moeten komen. Gs vinden het op zijn minst merkwaardig dat in een decentralisatie-nota een bevoegd heid van een lagere overheid (provincie) naar een hogere (rijk) moet verdwijnen. In een brief aan de minister van binnenlandse zaken schrijven zij, dat doel van de decentralisatie is het bestuur dichter bij de bevol king te brengen, opdat de burgers meer invloed kunnen uitoefenen op het bestuur. In de huidige ex ploitatie, van de veerdiensten - als provinciale dienst - is die betrok kenheid aanwezig: de Zeeuwse bevolking en vooral die van Zeeuws-Vlaanderen is in sterke mate afhankelijk van de veer diensten. Het ligt daarom voor de hand dat de provincie de zorg en het feitelijke beheer over de veer diensten voert. Het rijk is al bij de veren betrok ken door goedkeuring van de ta rieven, de personeelsformatie, de begroting en de rekening. Boven dien is er regelmatig overleg tus sen provincie en rijkswaterstaat over de bedrijfsvoering bij de PSD. Zeeland heeft voor wat de veer diensten betreft een bijzondere taak; andere provincies hebben geen veerdiensten onder hun beheer. Vergoeding van de kosten moet daarom via een specifieke rege ling gebeuren, aldus gs, pleitend voor een speciale uitkering op ba sis van de financiële verhoudings wet. Een afschrift van hun brief hebben gs gestuurd aan de minis ter van verkeer en waterstaat. De pleziervaart in de provincie Zeeland is in 1982 over de gehele linie blijven groeien. Daarmee wordt een ontwikkeling voortge zet, die al- in de zestiger jaren is begonnen. De groei was echter wat minder uitbundig dan men op grond van het fraaie zomerweer van vorig jaar zou hebben mogen verwachten. Voor wat het eiland Tholen betreft, boerde de jacht haven van Sint Annaland volgens de statistieken goed. In totaal de den er vorig jaar ongeveer 1500 pleziervaartuigen de jachthaven aan, terwijl dat er in '81 nog 1350 waren. Er waren vorig jaar maar liefst 2300 overnachtingen, ten opzichte van het voorafgaande jaar een toename met ruim 80Q boten. Over de jachthavens van Tholen en Sint Annaland beschikt de provinciale VVV, die de cijfers met de hulp van havenmeesters en sluiswachters verzamelde, bijna niet over gegevens. Men wil nog wel kwijt, dat de motorboten vooral in kleine havens, zoals Stavenisse, vertegenwoordigd zijn. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9