Bestuur houdt specificatie verfwerk de Wimpel achter 11.75 Kalf met drie poten Verpleeghuis met 90 bedden bij ten Anker IZ O T e veel mm mmm Moeder A arde ligt klaar.voor de Doré BOUMAN POTTER HERBESTRATINGEN VOOR RIUM 7 TON BROEKliai™ Verplaatsing 2 bedrijven St.Annaland v Donderdag 17 maart 1983 39e jaargang no. 18 Niet onzorgvuldig omgesprongen met gemeenschapsgelden, maar: "Uit het beperkte onderzoek is niet gebleken, dat er onzorgvuldig met gemeen schapsgelden zou zijn omgegaan. Ondanks herhaald verzoek is de omschrijving en specificatie van het verfwerk echter niet gegeven." Dat zegt de commissie van onderzoek inzake de dorpshuisaffaire in St.Philipsland, waarbij volgens de PVAB-fractie onder de vlag van onderhoud 5000 gulden voor verhuizing van de beheerder zou zijn betaald. Raadslid A.P.Kornaat zei 't er niet bij te laten zitten gezien het beperkte karakter van het onderzoek. Ook burgemeester T.A.Vogel verklaarde tegenover dagblad de Stem, dat de weigering van het stichtingsbestuur om de specificatie te geven, op een zwaktebod lijkt: "Als je niet volledig opening van zaken geeft, krijg je de schijn tegen. Dat is nu eenmaal zo", aldus Vogel. Summiere nota Voorgelezen Faillissementen kosten 18 banen "De mogelijkheden tegen elkaar afwegende, conclu deren wij dat de vestiging van het verpleeghuis op de nog beschikbare bouwgrond bij Ten Anker de voor keur verdient". Dat schrijft het bestuur van de stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) aan de staatssecretaris van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). Er komen drie paviljoens van 15 bedden in 2 bouwlagen. Er is een verbek ingediend dit project wat de vormgeving betreft als een experi ment volgens het Deense Plejehjem-model aan te wijzen. Buslijnen A.B.G.-bezwaar St. Maartenshof Toon Jansen projectleider baanlozenproject Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Cijfers liegen er niet om. De per centages maken het beeld nog schriller. Het gaat om het aantal werklozen op Tholen en St. Phi- lipsland. Een aantal, dat vooral het laatste jaar sterk is toegeno men, zodat onze streek nu ver boven het provinciaal en landelijk gemiddelde komt. Wreekt zich hier dan toch de eens zo gewaar deerde (verre afstand) pendel? Daarbij komt dan nog de uitstoot in eigen gebied, o.a. via twee re cente faillissementen. In het alge meen behoeft in ons land niet diep te worden gegraven naar de reden van het zo groot aantal uitke ringsgerechtigden. Daarvoor zijn de dagelijkse berichten van be drijfssluitingen te sprekend. Maar dat onze regio toch in vrij korte tijd een zo grote sprong maakte, doet toch wat vragen rijzen. Inderdaad, in de bouwwereld valt heel weinig beweging te bespeu ren. Daardoor zijn de schoolver laters ook niet aan bod gekomen en dat betekentmeteen een flin ke stijging van het percentage. Veel meer dan zich te verdiepen in het waarom, vergt de inspanning om te pogen werkgelegenheid te vinden of op een andere manier meer arbeidsplaatsen te scheppen. Een uitermate moeilijk probleem. Immers, de nog wel lopende on dernemingen hebben toch ook vrijwel zonder uitzondering een terugslag gekregen en men moet al blij zijn, wanneer de tot nu toe aanwezige werknemers gehand haafd kunnen blijven. Heel wei nig gaatjes blijven over, waar een enkele aanwas mogelijk blijft. Er zijn echter ook talrijke bedrijven waar achterstallig onderhoud en administratie of noem maar op, tot dusver ontslagen hebben voorkomen. Wanneer de situatie zich echter niet snel wijzigt, zit men toch ook daar spoedig op het randje. Toen onlangs vanuit de politiek wat dieper werd ingegaan op het banenplan voor jeugdige werklo zen, leek ons daar wel wat in te zitten. Die jongeren blijven hun uitkering houden, maar zouden dan hier en daar wel wat kunnen doen. Misschien bij gemeenten, andere instellingen als het Water schap en zo mogelijk ook bij on dernemingen. Al lijkt dan dit laatste in tegenstelling met wat hierboven is opgesomd, dat menig bedrijf ook al volop in achterstal lig onderhoud e.d. heeft voorzien. Toch zou het kunnen zijn, dat er hier of daar nog mogelijkheden zijn. Uiteraard alleen via officiële kanalen, want men kan geen uit kering krijgen en daarnaast voor werk uitbetaald worden. Maar zonder dat laatste kan deinstantie of het bedrijf economisch geen buil vallen en zouden misschien toch een aantal jongeren tijdelijk wat om handen hebben. Het stre ven moet blijven, dat het van tij delijke aard is. Helemaal gezond is het immers ook niet, maar van twee kwaden kiest men dan het beste. Als daartoe een initiatief genomen kan worden, het zij van overheidszijde, hetzij via de com missie bedrijfsleven of via béide, dient dat zeker te worden gesti muleerd. Dat de nood steeds gro ter wordt, staat vast. De percenta ges liegen er niet om. De gemeenteraad van St.Philips land sprak gisteravond over het onderzoek, wat de burgemeester als iets grijs kwalificeerde. "Je kunt er alle kanten mee uit." Het had hem de nodige moeite gekost de zin 'uit het ingestelde beperkte onderzoek is niet gebleken dat er onzorgvuldig met gemeenschaps» gelden zou zijn omgegaan' op pa pier te krijgen. "De oorspronke lijke formulering was anders, maar ik had nu eenmaal met drie fractievoorzitters te maken, die allemaal politiek bij deze zaak zijn betrokken. Mijn taak was een dusdanige formulering te vinden, dat ze alle drie ermee accoord konden gaan. De uiteindelijke conclusie moet de raad maar trekken", aldus de burgemeester tegenover het Bredase dagblad de Stem. De letterlijke tekst van de uitslag van het onderzoek, ingesteld door de fractievoorzitters L.den En- gelsman(SGP), A.P,Kornaat(P- VAB) en J.de Jager(CDA) onder voorzitterschap van burgemeester T.A.Vogel, luidt als volgt: "De in de raadsvergadering van 17 februari ingestelde commissie met als taak, te onderzoeken of de in die vergadering uitgesproken vermoedens, dat de aan de be heerder van de Wimpel in sep tember 1982 uitbetaalde vergoe ding van 5000 gulden niet of niet geheel in verband staat met ver richte werkzaamheden en boven dien niet de vereiste instemming van het stichtingsbestuur zou hebben verkregen, deelt het vol gende mede: De commissie heeft haar onder zoek moeten beperken tot het verrichten van de volgende han delingen. Allereerst zijn de notulen van het algemeen bestuur van de stichting LEVENDE THOOLSE BOT VI per kilo"Wi NU REEDS TONG per kilo v a. Bij Thoolse Vishandel A.J. Schot en Zn. B.V. Tholen, tel: 01660-2540 I.M. advertentie De gemeente Tholen heeft dinsdag voor 726.650 gulden herbestratin gen aanbesteed, waarmee eiland bewoners weer een aantal weken werk hebben. Vanaf april zal er aan het karwei, dat in acht perce len is verdeeld, begonnen worden. Tholen: Kon. Julianastraat (le gedeelte), Jan van Bloisstraat, deel Brugstraat, deel Verbrande- straat en Jan van Beaumontstraat, C.W. van Haaften, Stavenisse 120.700 gulden, exclusief btw, Gebr. Moerland St. Annaland 122.500 Joh. van Vossen St. An naland 124.800. Poortvliet: gedeelte Deestraat, deel Wilhelminastraat en deel Molenstraat, A.C. v.d. Werf Scherpenisse 59.000, Jan Moer land St. Annaland 60.300 en A. Klippel Stavenisse 61.400. Scherpenisse: Laban Deurloo- straat, gedeelte Molenstraat, ge deelte Platteweg, gedeelte Scal- disstraat en deel Beatrixlaan, A. Klippel Stavenisse 127.500, N. de Rijke St. Maartensdijk 128.000 en C. Scherpenisse St. Annaland 129.700. St. Maartensdijk: achter 't Bos gedeelte, Pres. Roosveltstraat, Henri Dunantstraat, gedeelte Ho- geweg, deel Oostsingel en deel Sportlaan, A. Goedegebuure St. Annaland 109.000 C. Scherpenis se St. Annaland 109.800 en N. de Rijke St. Maartensdijk 112.000. Stavenisse: gedeelte Bos- en Schoolstraat, W. van Vossen St. Annaland 59.950, A. Goedege buure St. Annaland 61.700 en Jan Moerland St. Annaland 62.900. St. Annaland: gedeelte Hoender- weg, deel Dorpsweg én deel Burg. Baasstraat, Joh. van Vossen St. Annaland 88.200, C. van Haaften Stavenisse 89.900 en A. Goedege buure St. Annaland 91.400. Nieuwstraat, deel Noordstraat en Weststraat: C. Scherpenisse St. Annaland 90.800, N. de Rijke St. Maartensdijk 91.900 en C.W. van Haaften Stavenisse 93.600. Oud-Vossemeer: deel Veerstraat, gedeelte Weelhoekstraat en deel Patrijzenweg, gebr. Moerland St. Annaland 71.500, van Dijck-Petit Bergen op Zoom 72.800 en A.C. v.d. Werf Scherpenisse 73.600 gulden, exclusief btw. Lid\ëreniging Goud-en Zilversmeden Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenberge Tel. 01670 - 63385 Adri C Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie I.M. Dorpsbelangen d.d. 14 juli, 22 september en 27 oktober 1982 bestudeerd. Geconstateerd is, dat deze notulen door het algemeen bestuur zijn vastgesteld en goed gekeurd. De commissie heeft voorts aan het dagelijks bestuur van de stichting gevraagd, voor haar de boeken te openen. Tijdens een daarop vol gende bijeenkomst met het dage lijks bestuur van de stichting is het kasboek met de daarbij behoren de rekeningen aan de commissie ter inzage gegeven. De commissie heeft zich uit het kasboek kunnen vergewissen, dat het bewuste be drag van 5000 gulden is uitbe taald. Bij de rekeningen vond de commissie een summiere nota van de beheerder voor verrichte werkzaamheden ten bedrage van 5000 gulden. Een omschrijving en/of specifica tie van de verrichte werkzaamhe den was niet aanwezig. Tijdens het gesprek met het dagelijks bes tuur van de stichting bleek, dat er wel een omschrijving en specifi catie in het bezit was van de se cretaris. Dit document werd - on danks herhaald verzoek - door de secretaris der stichting(dhr.J.Nee- le-red) niet aan de commissie ter hand gesteld. Op aandringen van de voorzitter van de onderzoeks commissie is het stuk wel voorge lezen. Uit dit voorlezen vernam de commissie, dat de beheerder in totaal 246 ¥t uren heeft besteed aan het witten van muren en an dere soortgelijke werkzaamheden in de Wimpel. Tenslotte heeft de commissie van het thans fungerende dagelijks bestuur vernomen, dat het voltal lig algemeen bestuur op 14 juli 1982 een rondgang door het ge bouw heeft gemaakt, waarbij de tevredenheid is uitgesproken over het uitgevoerde werk. Verder onderzoek heeft de com missie niet kunnen verrichten aangezien zij daarbij onder meer stuit op de zelfstandigheid van de stichting. Uit het ingestelde be perkte onderzoek is niet gebleken, dat er onzorgvuldig met gemeen schapsgelden zou zijn omgegaan. De commissie rekent het maken van verdere conclusies niet tot haar taak en laat dit graag aan het zicht van de gemeenteraad over", aldus de commissie in haar ver slag van één bladzijde. Transportbedrijf J.H.van 't Hof aan de Noordstraat en veehouderij J.B.Moerland aan de Ring, beide in St.Annaland, staan hoog op de lijst om dit jaar nog met subsidie verplaatst te worden. Zij kunnen in beginsel geld krijgen op grond van de bijdrageregeling sanering mi- lieuhinderlijke bedrijven in de woonomgeving. De lijst met 125 bedrijven geeft een totaalbeeld van door de ge meenten aangemelde bedrijven die vrijwillig willen meewerken aan een eventuele sanering. Met de op 1 november 1981 in werking getreden regeling hoopt het rijk in tien jaar de milieuhinderlijke knelpunten met bedrijven in de woonomgeving op te lossen. Voor het programma 1983, dat 14 bedrijven omvat, stelt het rijk waarschijnlijk twee miljoen gul den beschikbaar. Bovenaan de lijst staat transportbedrijf Van 't Hof. Daarbij is afgeweken van het uitgangspunt, dat de volgorde vanuit milieuhygiënisch oogpunt is bepaald. De reden hiervan is, aldus gedeputeerde staten, dat spoedige verplaatsing van het St.Annalandse transportbe- drijf(dat met vijf vrachtwagen combinaties in Nederland en Bel gië rijdt) veel minder kosten met zich zal meebrengen dan wanneer tot een later tijdstip wordt ge wacht. Veehouder Moerland, die aan de Ring een grote schuur heeft en aan het Schermerspad een mestvaalt, staat als tiende op de lijst 1983. Op het voorlopige programma 1984 en 1985 komen geen Thoolse of Fliplandse be drijven voor. Behalve het rijk kan ook de provincie in beperkte mate in de saneringskosten bijdragen uit het fonds bijzondere voorzie ningen. Faillissement van bouwbedrijf D.H. Vaders in Oud-Vossemeer en van Saskia Modes in Tholen kost achttien arbeidsplaatsen. Gezien de huidige economische situatie (zie ook het overzicht van het aantal werklozen) zijn de perspec tieven voor de gedupeerden on gunstig. Een poging tot overname van het bouwbedrijf is mislukt. Dinsdagavond regelde FN V-dis trictsbestuurder Lenting in café de Hoop te Oud-Vossemeer de aan vragen voor achterstallig loon en vakantiegeld. Eerder waren al voorschotten verstrekt, 't Ging om vijftien man. Vorig jaar juli werd in het bericht over de sponsoring van de voetbalvereniging Vos meer door het bouwbedrijf nog over bijna 100 man personeel gesproken. De onderneming werkte hoofdzakelijk in Zuid- Holland en had ook mensen uit Rotterdam, Steenbergen, Bergen op Zoom en Tilburg in dienst. Vorig jaar werd het Oud-Vosse- 'meerse timmerbedrijf P.J. Hom mel nog overgenomen door Vaders. Dhr. Hommel, die toen in dienst kwam bij bouwbedrijf Vaders, voerde met districtsbes tuurder Lenting nog besprekingen over voortzetting van de activitei ten. Maar er bleek te weinig perspec tief te zijn. Dhr. Vaders spande bij de Middelburgse rechtbank nog een verzetsprocedure aan tegen het aangevraagde faillissement, maar trok die op het laatste mo ment in, zo verklaarde curator Mr. B.P.M. van Tuijn. Er waren geen lichtpunten meer. Lange rij Op de markt in Tholen was dins dagmorgen rond half elf een lange rij dames te zien voor de faillisse mentsverkoop bij Saskia Modes. De drukte was overstelpend. Cu- fiftor Mr. J.C. Van der Tak liet de dames met drie tegelijk binnen om van de 50% korting te profite ren. Er was grote animo voor de kwaliteitskleding. Allerwege viel ook te beluisteren, dat men de sluiting van deze fraaie winkel betreurde. Behalve kleding, schoenen en hoeden was er ook een kapsalon aan Saskia Modes verbonden. De pas geo pende kapsalon 't Koetshuys in de Minneputtestraat is daardoor nog de enige dameskapper in Tholen. Met teruglopende omzetten zag de bank geen perspectieven meer voor Saskia, dat destijds vanuit de Hoogstraat naar de markt ver huisde, waar het voormalige BBA-kantoor en smederij v.d. Hoven in een sfeervol hoekpand werden veranderd. Behalve het verlies van drie arbeidsplaatsen betekent de sluiting van Saskia Modes ook een aderlating voor de leefbaarheid in het hart van Tho len. Petra den Engelsman van de Pelleweg in Poortvliet streelt een wel heel bijzonder kalf dat donderdag in de Weihoek werd geboren. Het dier, dat overigens kerngezond is, heeft maar drie volwaardige poten. De rechter voorpoot komt niet op de grond en bungelt er zomaar bij. Het kalf wordt goed verzorgd en de fam.den Engelsman hoopt, dat hij straks bij het groeien toch op drie poten in de wei kan dartelen. Verontrustend aantal werklo zen Verpleeghuis bij Ten Anker Onderwijsmuseum in oud gymlokaal Muziek en jeugdwerk priori teit Fliplandse Welzijnscom- missie Bestuur Wimpel doet toch ge heimzinnig met specificatie verfnota Vier proeven bloemzaadteelt Faillissementen kosten werk Jan Overeenkam... uit de oude doos Jonge Tholenaar projectleider baanlozenproject Herbestratingen brengen veel werk Verplaatsing twee St. Anna- landse bedrijven wegens mi lieuhinder WHS en Bru in 2e klas even wicht MEN KAN ZICH BETER MET KENNIS TOOIEN DAN IN BETOVERENDE GEWADEN KLEDEN (STERKTE MET PAAS- TENTAMENS) Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Aanvraag experiment Deens Plejehjem-model Volgens de SVRZ biedt het nogal besloten Thoolse/St. Philipsland- se gebied met zijn eigen woon- en leefmilieu hiertoe een welkome gelegenheid. Het Deense model is opgezet in de vijftiger jaren op grond van het lage welvaartspeil. "Nu we allen moeten leren uit een smallere beurs te leven, kan het nodig zijn ook aan het Deense model te denken. Ter bewaking Ik genietals ik door de Thoolse polders fiets van de stilte. Van die onbeschrijfelijke rust. Ondanks de kracht in mijn pen, in de hoeveelheid van mijn taal, vind ik géén woorden om te zeggen, hoe ik me voel, als ik door die stilte dwaal. Een fladderende vogel, een boze gans, wat takken en de bruin-zwarte tint van Moeder Aarde, die klaar ligt. Klaar, om opnieuw haar zaden op te pakken. Van het nieuwe leven, dat binnenkort of nu al bezig is in haar te groeien. Dat groeit, zonder dat ik mij er met woorden mee mag bemoeien. Tholen, maart 1983, Jopie Meerman. van de kwaliteit wordt dit model verbonden aan het traditionele Nederlandse Verpleeghuis als een soort moeder instituut. Mogelijk dat een groter of kleiner deel van de verpleeghuispatiënten hiermee - gelet ook op het verlangen naar meer persoonlijke vrijheid - beter geholpen zijn. We zoeken naar een kwalitatief verantwoord peil van zorg bij een aanvaardbare verpleegprijs", aldus het SVRZ- bestuur. Als samenwerkingsverband is het verpleeghuis ter Valcke in Goes uitgekozen voor bijstand van ho ger gekwalificeerd personeel. Door aanleg van de Oesterdam wordt de afstand m^t Tholen zo danig, dat dit zeker geen onoplos baar probleem zal vormen, zegt de SVRZ. De keuze voor het Deense model houdt in, dat het verpleeghuis bij een bestaand verzorgingstehuis moet komen, de zelfstandige be jaardenwoningen met servicever lening of de serviceflat. Ten An ker heeft de voorkeur gezien de verbindingsmogelijkheden via het openbaar vervoer en anderszins. Ten tweede kan bij Ten Anker zoveel mogelijk het gesloten cir cuit benaderd worden: op elkaar aansluitende vormen van zorg. Naast het verzorgingstehuis en de serviceflat is op het aanpalende gebied een blok bejaardenwonin gen zonder dienstverlening ge bouwd. Ten derde noemt de SVRZ de bouwmogelijkheden op de nog beschikbare grond bij Ten Anker. Volgens het ministerie moeten er 45 bedden voor somatisch zieken (lichamelijke gebreken) en 45 bedden voor psycho-geriatrische patiënten (geestelijke gebreken) komen. Dit aantal maakt het deSVRZ niet goed mogelijk dit op te lossen in een verpleeghuis van driemaal 30 bedden. Men denkt dit op te lossen door vanuit een centrum van een deel der dienstenruimten, waaronder de zusterpost, drie paviljoens (po ten) van 15 bedden aan te bou wen. Dit gebeurt dan in twee ver diepingen. Eventueel komen hieronder nog dienstruimten, zo dat er drie verdiepingen zijn. De gronden bij Ten Anker bieden hiervoor mogelijkheden. "Dit al les doet ons bestuur denken, dat een keus bij Ten Anker in beginsel het meest voor de hand ligt", al dus de SVRZ aan de staatssecre taris. Het bezwaar van het algemeen burger gasthuis uit Bergen op Zoom tegen het Thoolse ver pleeghuis, dat zou worden inge trokken toen het A.B.G. toestem ming voor een verpleeghuis in Steenbergen kreeg, schijnt echter nog steeds als een zwaard van Damocles boven Tholen te han gen. Het bezwaarschrift zou on danks de aankondiging van het A.B.G. niet ingetrokken zijn om dat als nieuwe voorwaarde gesteld is, dat er met spoed 30 psycho-ge riatrische bedden in Steenbergen dienen te komen. De Thools/Fliplandse vertegen woordiger in het A.B.G.-bestuur, oud-gedeputeerde J. van Den Bos uit Tholen, is per 1 januari terug getreden, zodat onze streek bes tuurlijk geen inbreng meer heeft bij het A.B.G. Wanneer het verpleeghuisplan bij Ten Anker doorgaat, is er geen ruimte meer voor de daar geplan de uitbreiding van het verzor gingstehuis met vijftien bedden. De SVRZ wil die dan bouwen bij Sint Maartenshof in St. Maar tensdijk. De 23-jarige Toon Jansen uit Tholen is benoemd tot project leider van het baanlozenproject van de gemeente Tholen. Hij stu deert nog aan de sociale academie te Breda en maakt zijn studie dit jaar af. Naast het begeleiden van werkprojecten, houdt de Thole naar - niet in de laatste plaats be kend als vaste speler in Tholense Boys 1 - zich ook bezig met het ondersteunen van de werklozen belangen groep (W.B.G.). Jansen, ongehuwd, werd gekozen uit on geveer zestig sollicitanten. Hij kan maandag beginnen. Met het be geleiden van werkprojecten zal hij nog even geduld moeten hebben. Mogelijk dat volgende maand de eerste van de grond komen. _KyONINGÏN? IICHTl NG 3 —iJL i tl Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1