SFïRT KERK 1 Atletiek Zeeland op celluloid Wielrennen Dammen Taaipraatje Boekennieuws Donderdag 17 maart 1983 EENDRACHTBODE 15 VOL LEY BAL N0AD 2-Thol.Boys: Makkie voor Stavenisse 2 WHS 4 strooide handvol doelpunten Vosmeer 3 makkelijke winst WHS 5 klopte ongeslagen WC 5 Vosmeer 5 monsternederlaag Vosmeer dames krap verlies bij NVS Smerdiekse dames Oefenvoetbal Stavenisse liet Thol.Boys tanden zien WHS had moeite met NOAD Vosmeer 4 verliest oefenduel WHS 1 verloor KAA BEE Bij verhuizing «a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Kerken verzetten 1 februari 1953. Zeeland in 1982. Bergen op Zoom bouwt in meer Amigos heren 1 haalden 't net Amigos heren 1 bond maandag 7 maart de strijd aan met de nummer 4 op de ranglijst, Tobec uit Bergen op Zoom. Voor het vertrek uit Tholen was al duidelijk, dat het een spannende ontmoeting zou worden. Voor Amigos was deze wedstrijd zo belangrijk om de derde plaats te kunnen vasthouden. Door het gemis van Henk Nieuwen- huis(wintersport) en Paul Timmer- mans(studie) was het team uitgedund tot zes spelers. Voor de aanwezigen een kwestie van voluit gaan, omdat wisselen niet mogelijk was, mede door de coaching van Ad Vos(dames 1 was vrij) lukte dit aardig. De eerste set werd met 15-9 overtuigend door Tobec gewonnen. Met name de pass was te onzuiver en om de alleen set-uppende Frans van Treijen mogelijkheden te bieden tot een gevarieerde aanvalsop bouw. In de tweede set was dit duide lijk anders. Ad Vos had flink gepraat en zeker de passes van Piet Bevelander en Johan Everaers waren op maat, waardoor Danny Polderman en Bert van Luinen er lustig op los ramden. Amigos won met 15-11. In de derde set hetzelfde beeld: Amigos kwam door pechfouten met 15-12 en 13-8 achter, maar knokte moediü naar een 14-13 voorsprong. De spanning was te groot en met 16-14 ging de set naar Tobec. In de vierde set toonde vooral de Ami- gos-jeugd een plaats in het team waard te zijn. In een onophoudelijke reeks harde klappen werd Tobec kansloos naar een 15-6 nederlaag gespeeld, de korte aanval van Nieuwenhuis jr. was daar eveneens debet aan. Al met al een tevreden Amigos na een 2-2 gelijkspel. En Veronica D2 won De dames 2 van Veronica wilden maandagavond maar al te graag win nen van Tobec 3. kede doordat Tobec zondag tijdens het toernooi in Bergen op Zoom met 2 setpunten meer net de eerste prijs voor de neus van Veronica weghaalde. Beide teams gingen dan ook fanatiek van start. De eerste set verliep in het voordeel van Tobec, al hoewel de dames van Veronica toch goede aanvallen op hun naam schre ven. Tobec prikte toch door de verde diging van Veronica, 10-15. Tobec had de punten welverdiend. Aanvoerster Rina Lindhout pepte de dames van Veronica extra op en voortvarend lie pen ze van Tobec weg. Halverwege de set was er alom pech voor Jany Boog aard. Tijdens het blocken ging ze door haar enkel en ze was meteen uitge schakeld. Veronica D2 liet zich echter niet van de wijs brengen en won met 15-3. In de laatste set was de.concen tratie weg: slechte passjes en opvang van service. Toch slaagde Veronica er na een lange derde set in om de zege te behalen: 15-12. Veronica maakt daar door een goede kans om te promove ren naar de eerste klas. Het devies luidt: 'gewoon doorgaan'. Aan de sfeer en de teamgeest zal het in ieder geval niet liggen. Veronica dames 1 op districtsklasseni- veau De Smerdiekse dames hadden zich inge shreven voor het halfvastentoer- nooi van Meilust in de districtsklasse. Omdat ze in de competitie vaak tegen de hoogst geplaatsten de beste wed strijden hebben gespeeld, durfden zij dit avontuur wel aan. 's Morgens wa ren echter maar vijf dames beschik baar, zodat Renny Heynen een dagje te gast mocht zijn. Een dvidelijke aan winst voor Veronica. Om elf uur werd geopend tegen Tobec 1. Ondanks het slaapgebrek bij twee Veronica-speel- sters werd er vooral in de eerste set goed tegenspel gegeven. Tobec was toch duidelijk de sterkste en pakte dan ook de twee punten. Voor één uur stond een ontmoeting met Amigos op het programma, maar die vereniging had zich teruggetrokken. De vervan gende tegenstander was de Schalm. Veronica maakte korte metten met die ploeg. De Schalm moest het hoofd buigen en Veronica ging tevreden van het vel, trots op de twee pvnten. Om drie uur kwam Veronica uit tegen Meilust. De eerste set werd een riante over= winning, maar in de tweede ging het wat stroever: Veronica kwam zelfs met 11-3 achter! De dames kwa men echter goed térug. Het werd een nipte 13-15 nederlaag. Maar toch er een wedstrijdpunt erbij! De laatste wedstrijd te= gen Sic Pugno was er één, die Veronica maar snel moet ver geten. Het begon allemaal erg goed en de Smerdiekse dames kwamen dan ook al snel op voorsprong. Ze liepen zelfs uit tot 11-3. Toen een bepaalde dame van Sic Pugno zich over de ser vice ontfermde, was het uit met de pret. En de Veronica-dames die anders nooit moeite hebben met de stop, kwamen nu in grote problemen. He laas ging toen de set verloren. De moed zakte toen bij de dames in de schoenen en in de tweede set kwamen ze er niet meer aan te pas. Toen de Smerdiekse dames nog onder de dou che stonden, werd bekendgemaakt, dat ze de derde prijs hadden gewon nen. Gezien de sterkte van het toer nooi helemaal geen slechte prestatie. Als klap op de vuurpijl won Veronica ook nog de allerbelangrijkste prijs van het toernooi: de sportiviteitsbeker. En zo zag voor Veronica het slot eruit van een gezellige dag volleybal, waarbij de Smerdiekse dames zich echt niet van hun slechtste kant hebben laten zien, natuurlijk mede dankzij de routine van Renny Heynen. Winst Veronica dames De dames 1 van Veronica kwamen maandagavond in Halsteren uit tegen Olympus 2. Voor een noodzakelijke overwinning moest hard worden ge werkt. Dat gebeurde dan ook. De eer ste twee sets werden een éclatant suc ces. In de derde set moest Veronica door onnauwkeurigheid en paniekerig spel de zege aan de overkant van het net laten. De vierde set móest dus ge wonnen worden. Veronica werkte de set koel af en won. Een 3-1 overwin ning, die Veronica goed kan gebrui ken. Na een week rusten treedt het team op 28 maart aan tegen hekke- sluiter Meilust 2. Blessures'troef bij Amigos dames De dames van Amigos kampen dit jaar met een groot aantal blessures waar door de basis voor de wedstrijden vrij smal is en dit brak hen in de maandag gespeelde wedstrijd tegen mede pro motie-kandidaat Tobec 2 op. Met slechts zes speelsters en zonder reserves werd de eerste set sterk geo pend. Via goede aanvallen en tacti sche verdediging werd vrij eenvoudig een voorsprong van 5 punten opge bouwd, maar bij een tussenstand van 13-8, verslapte de concentratie. Tobec 2 liet dit moment van onoplettendheid niet voorbijgaan en greep deze set met 13-15. De Amigos dames herstelden zich uitstekend in het verloop van de volgende set, na een achterstand van 7-7, werd via een sterk blok de hoofd aanvalster van Tobec uit de set ges peeld en eindigde de set in een 15-11 winst. Na genieten van een prestatie tijdens een wedstrijd kan echter niet en in de derde set werden de Thoolse dames hier met de neus op de feiten gedrukt. Een 5-15 verlies. Zeker van het willen behalen van een gelijkspel werd de laatste set vol en thousiasme aangepakt. Het noodlot sloeg echter spoedig toe; bij de stand van 2-4 kwam Wilna v.d. Werf onge lukkig terecht na een net-duel. Een enkelblessure was het gevolg en verder spelen onmogelijk. De scheidsrechter was toen genoodzaakt om de wedstrijd af te fluiten, met een 1-3 nederlaag voor Amigos. Amigos heeft tot nu toe reeds 2 enkel blessures, an polsblessure, een rug blessure en een aantal vingerblessures moeten verwerken, terwijl zelfs de coach thans eveneens een enkelbles sure heeft opgelopen. Het wordt voor dit team tijd dat er een vakantie aan breekt. Veronica heren-I winnaars Meilust- tournooi Volleybalvereniging Meilust uit Berg en op Zoom organiseerde het traditio nele "halfvastentournooi". Op Jan Burggraaf uit Stavenisse na trad het eerste herenteam van Veronica '74 volledig aan. Als in de eerste wedstrijd werd duide lijk gemaakt met welke ambities men naar Bergen op Zoom was gekomen. Tobec I werd slachtoffer van de Smerdiekse aanvalsdriften en met 15-3 en 15-7 werden de twee'eerste tour- nooipunten gepakt. De Schalm I uit Wouw was de volgende tegenstander. Ook nu werd de eerste set knap ges peeld eri gewonnen met 15-5. In de tweede set moest een achterstand van 2-6 worden weggewerkt. Vervolgens werd door hard werken een setwinst geboekt met 15-9. Tussen de tweede en derde wedstrijd zat een tijdverschil van meer dan tweeënhalf uur. Deze tijd werd door het Veronica-team in de foyer van sporthal Tuinwijk doorgebracht met een aantal aktiviteiten die, zo zou achteraf blijken, niet bepaald bevor derlijk zijn voor het beoefenen van het volleybalspel. Meilust II, de volgende tegenstander, was op papier een "makkie". Dat pakte even anders uit. Met name de pass werd door Veronica slecht verzorgd. Geen pass betekent automatisch geen of een moeilijke set up waarop niet of nauwelijks gescoord werd. Met hangen en wurgen vochten de Smerdiekenaren zich naar het einde van de wedstrijd die met 15-12 en 15-13 werd gewonnen. De laatste wedstrijd moest de beslis sing brengen. Veronica had 6 punten, Meilust I 5. De slechte prestatie uit de vorige wedstrijd werd door Veronica voortgezet. Niets lukte en een 8-14 achterstand prijkte op het bord. De verbeten wedstrijdmentaliteit van Ve ronica bleek ook nu weer. Een paar goede serves brachten weer vutir en lijn in het spel en werd de set alsnog met 16-14 gewonnen. De tweede set was een formaliteit voor wat de tour- nooiuitslag betreft. Ook die was met 15-10 voor Veronica dat ongeslagen en met een fraaie beker huiswaarts keer de. Voor Veronica speelden: André van Damme, Timo Bocxe, Dick Bentschap Knook, Co Heijnen, Wim Poot, John Vroegop en Perry Bakx. Veronica heren-I verslaat het Zeeuwse V.V.R. Maandagavond moesten de heren van Veronica al weer aantreden voor de competitie en wel tegen de derde Zeeuwse ploeg (Veronica en Amigos zijn de beide anderen) in deze compe titie! V.V.R. uit Kruiningen. Strijdto neel was opnieuw sporthal Tuinwijk in Bergen op Zoom. Veronica speelde zijn beste twee sets uit de competitie tot nu toe. De spelers waren ook enigszins geladen naar Bergen op Zoom toegekomen.»V.V.R. is voor Veronica altijd een moeilijke tegen stander. Twee Zeeuwse ploegen tegen elkaar geeft toch een andere dimensie te zien. Kwam nog bij dat Veronica de eerste wedstrijd, overigens zonder de basisspelers Van Damme, Bakx en Heijman, met 3-0 had verloren. Als een wals ging het team over V.V.R. heen. In een recordtijd van 9 minuten werd het team uit Kruiningen in de eerste set op alle fronten overklast. Goed serveren, prima passes, een sterk blok en bovenal een gevarieerde aan val lagen aan de basis voor een 15-3 setwinst. In de tweede set van hetzelf de laken en pak: 15-5. Het ging eigenlijk te gemakkelijk. Toen ook in de derde set nog een 8-0 voorsprong werd genomen ebde de concentratie weg en dacht men er reeds te zijn. V.V.R. liet zien uit het goede Zeeuwse hout te zijn gesneden. Ik worstel en kom boven werd in de praktijk gebracht en Veronica zag niet alleen de voorsprong slinken, maar zelfs een 10-13 achterstand op het bord verschijnen. Nog juist op tijd werden de zaken weer wat energieker aange pakt en konden via een 16-14 setwinst opnieuw 4 punten aan het totaal wor den toegevoegd. Koploper De Berk uit Putte liep tegen Sic Pugno 3 tegen een 1-3 nederlaag aan zodat nu de stand aan de kop is: 1 Veronica 14-43; 2. De Berk 15-43. Op 26 maart vindt het treffen plaats tussem Veronica en De Berk. Waar schijnlijk zal dan worden uitgemaakt wie het kampioenschap in de le klasse voor zich mag opeisen. Programma 21 maart Meulvliet Sporthal Tholen: 20.15 uur Veronica hl-Meilust 1 (A. van Weesenbeeck), Amigos h3-Amigos h2 (C. Nieuw- land). Veronica h2-Meilust 2 (M. Koenraadt), 21.15 uur Amigos 2d-Sic Pugno 6 (A. de Kok). 'Nog net niet le laat' en 'Zeeland op maat' zijn twee spiksplinter nieuwe milieufilm, die op dinsdag 22 maart in de Middelburgse schouwburg in première gaan. 'Nog net niet te laat' is een prodvctie van de gezamenlijke provincies en geeft schokkende beelden van de vervuiling van ons milieu op verschillend gebied als gevolg van onnadenkendheid, slordigheid en opzet. De film laat zien, dat de situatie niet hopeloos is. Gedeputeerde Staten presen teert vervolgens 'Zeeland op maat'. Daarin wordt op een speelse manier aandacht gevraagd voor knelpunten en geslaagde voorbeelden van ruimtelijke or dening. op grote en op kleine schaal. Beide films zijn voor uitleen be schikbaar. Vosmeer-verdediging goed wer den opgevangen. Ronnie Vaders opende na 5 min. de score met een gaaf doelpunt en vond vervolgens de lat op zijn weg om de voor sprong te vergroten. Vlak voor rust schoot hij nog een keer rake lings naast. Na een scrimmage maakte Wim Douw er wel 0-2 van. In de tweede helft kwam ODIO vrij snel terug op 1-2, maar twee sterke momenten van Ron nie Vaders en een gelijk aantal doelpunten betekende voor Vos meer een veilige 1-4 voorsprong. Het was tevens«le eindstand. Met de topper tegen Kruisland in het verschiet was de ruime overwin ning een goede opsteker. In een uitstekende wedstrijd tegen het veel hoger spelende Steenber gen 2 kwamen de Vosmeerse re serves vorige week dinsdagavond tot een 5-5 gelijkspel. De gasten namen na-een rake strafschop een voorsprong en liepen uit naar 0-2, waarna Ronnie Vaders met twee doelpunten de zaken weer recht trok. Voor rust kwamen de Bra banders op 2-3. Jos de Wit schoot Vosmeer na de thee op 3-3, waar na Steenbergen weer twee goals produceerde. Kees Timmermans Czn. en opnieuw Ronnie Vaders sleepten uiteindelijk toch nog een verdiend gelijkspel voor Vosmeer uit het vuur. 0-0 Eén van de topploegen in de 3e klasse reserve, NOAD 2, ontving zaterdag de vierde keus van Tho- lense Boys, dat versterkt was met jeugdspelers, terwijl bij de thuis club onder meer Wim Verhage en Arno Dieleman ontbraken, omdat ze aan het eerste waren afgestaan. In de eerste helft werd er zwak gevoetbald. De enige kans voor NOAD in de eerste helft ontstond toen Pim Dupont na een voorzet van Jan Kot overschoot. Na de thee kwam bij de Fliplanders Foeke Noorthoek in de ploeg voor Wim Geense. Het spel bleef zwak. NOAD creëerde kansen uit hoek schoppen van Wim van der Ree, maar de Thoolse doelman was at tent. In de laatste minuut van de wedstrijd kopte Jan Kot schitte rend in na een vrije trap van Wim van der Ree, maar de Thoolse goalie redde uitstekend, zodat er in deze matige derby niet ges coord werd, 0-0. De reserves van Stavenisse had den zaterdag geen kind aan Din- teloord 5. Van beide kanten was het in het Westbrabantse suiker dorp een erg slechte wedstrijd. De eerste kans was voor de thuisclub. Het bleef voor Dinteloord echter bij die ene offensieve daad. In de eerste helft kreeg Stavenisse ech ter kans na kans. Goed ingrijpen van de thuisclub-keeper en slecht afwerken van Stavenissenaars be tekende een 0-0 ruststand. In de tweede helft zette René van der Jagt zijn ploeg met een schuiver op 0-1. De doelman droeg daar aan met een foutje zijn steentje bij. Na die openingstreffer liep het wat gesmeerder bij de gasten. Dies Potappel werd bediend met een prachtige pass, omspeelde de doelman en scoorde 0-2. Paul Oostdijk en Peter van der Jagt zorgden achtereenvolgens voor 3-0 en 4-0, maar een stand' van dubbele cijfers was gezien het aantal kansen een betere uitslag voor de Stavenissenaars geweest. Een tegen WC 3 zeer goed op drift zijnd WHS 4 scoorde er lustig op los. Met een defensie, die in de 90 min. vrijwel geen steekje liet vallen, ook al wisten de gasten dan tenslotte nog de eer te redden. Bij de Halsterse vrije trap ging doel man Ab Westdorp wel languit, maar wist de inzet toch niet te ke ren. Toen echter zat WHS al op rozen. Routinier Han van Vossen had de score uit een solo geopend en Paul van de Repe stelde |de zaak met een lob veilig: 2-0. Jan den Engelsman voerde de voor sprong verder op tot 3-0 en al werd de tegenstand van de Hal sterse formatie groter, doelman Ab Westdorp mocht naar voren komen, toen er een strafschop werd toegekend aan de thuisclub: 4-0. Het toch wel verdiende tegendoelpunt voor WC kwam uit een vrije trap. Han van Vossen maakte tenslotte de afstand op nieuw groter, door het vijfde groen-witte doelpunt te scoren. De derde keus van Vosmeer is zondag ODIO 5 met 4-1 de baas gebleven. Tijdens het fraaie len teweer kwamen de Vosmeerders wat aarzelend op gang, wat de gasten de gelegenheid gaf om snel te profiteren van een thuisclub- verdedigingsfout en de leiding te nemen. Na een kwartier kwam de gelijkmaker van Kees Timmer mans Czn., die er in de 23e min. ook nog eens 2-1 van maakte. Kort voor rust zat 3-1 er dik in, maar Kees Timmermans zag een goed schot na voorbereidend werk van André Hommel rakelings naast gaan. In de tweede helft spreidde Vosmeer 'veel meer overwinningskracht ten toon dan de gasten. De ODIO-verdediging stak echter prima in elkaar en had daarnaast ook over geluk niet te klagen. Een kopbal van Kees Timmermans werd door de lat gekeerd. Halverwege de tweede helft werd de voorsprong toch nog uitgebreid tot 3-1, toen André Hommel raak knalde. ODIO werd toch nog even gevaarlijk, maar doelman Jack den Hollan der stak in een uitstekende vorm en met enkele mooie reddingen hield hij de Vosmeer-voorsprong vast. Tien min. voor het einde scoorde Harry Havermans met een verbazingwekkend zacht rol- lertje het vierde en laatste doel punt. In de slotfase kopte Kees van der Reest na een voorzet van Kees Timmermans het leer over de doellijn, maar een ODlO-ver- dediger trapte de bal via de on derkant van de lat het veld weer in. De te veraf staande scheids rechter liet doorspelen en ver zuimde naar de stip te wijzen. Bij een 4-1 stand was dat ook geen ramp. Vosmeer 3 won. In de partij tussen WHS 5 en WC 5 bleef de thuisclub de baas. Dat gebeurde na een sportieve wed strijd, waaraan iedereen plezier beleefde en het sterkteverschil niet groot was. In de beginfase werd de groen-witte defensie toch verrast en liep een 0-1 achterstand op. Hiermee was het Halsterse kruit echter verschoten, want de WHS-grendel ging dicht. Uit een weer verre en strakke pass van Jaap Kodde werd Dirk Westdorp de gelegenheid geboden de ge lijkmaker te scoren: 1-1. Overi gens waren er aan beide kanten geen grote en ook maar weinig kansen. De laatste WHS-keus poogde het tot dusver ongeslagen VVC-record te breken, maar zo eenvoudig was dit nu ook weer niet. Toen Henk Dijkema een vrije trap in de richting van M. den Engelsman Azn. zond, die op zijn beurt handig passte naar de vrijstaande Dirk Westdorp, was het 2-1. Hoewel de gasten er nog wel van alles aan probeerden te doen, viel het de WHS-defensie niet eens zo moeilijk die voor sprong vast te houden. Daarmee werd de eerste VVC-nederlaag een feit en was er voor WHS 5 de eer dat te hebben geklaard. Steenbergen 5 heeft Vosmeer 5 zondag een lesje geleerd: de Bra banders speelden met Vosmeer, dat met een 8-2 verlies naar huis werd gestuurd. Aanvankelijk gaf Vosmeer aardig partij. Bij een 2-0 achterstand kwam men na een doelpunt van Kees Heijboer terug in de wedstrijd. Net voor rust nam Steenbergen toch weer afstand. Na een leuke start in de tweede helft van Vosmeer kwam de Steenbergse doelpuntenmachine pas goed op gang. Men liep uit tot 6-1. Kees Goudzwaard knalde daarop Vosmeer's nummer 2 in. Steenbergen bracht de eindstand op 8-2. De Vosmeerse dames liepen in Nieuw-Vossemeer tijdens de Eendrachtderby bij NVS tegen een krap 2-1 verlies op. De Zeeuwse meisjes begonnen slecht, want voordat de Vosmeerse meis jes aan voetballen toekwamen, was doelvrouwe Connie de Leeuw-Van der Laak al tweemaal gepasseerd. Deze onverwachte achterstand drukte zijn stempel op de wedstrijd. Vosmeer stond voor de zware opgave de goed sluitende NVS-verdediging open te breken. Voor de thee lukte dat niet meer. Het duurde zelfs tot een kwartier voor het einde, voordat Rya den Engelsman-Rijnberg de achterstand tot 2-1 kon verklei nen. In een spannende slotfase kreeg Vosmeer echter geen gele genheid meer om de gelijkmaker te forceren. In de oefenwedstrijd van donder dagavond tegen Krabbendijke had Vosmeer meer succes. In de eerste helft kwam men door doel punten van Maaike van der Laak en Anita Goedegebuure op 2-0, terwijl Anita Goedegebuure in de tweede helft voor de 3-0 eindstand tekende. De dames van Smerdiek onder gingen hetzelfde lot als hun colle- gas van Vosmeer. In Dreischor werd op het nippertje met 2-1 verloren. De dames gingen echter vol goede moed van start op Dui- veland, omdat de thuiswedstrijd in een 4-1 voordeel was beslist. Dreischor was dus te kloppen. Het liep echter allemaal anders. Smerdiek opende sterk en zetten de thuisclub in de eerste helft met de rug tegen de muur. In de 30e min. was er de eerste doorbraak van de thuisploeg. De inzet werd in eerste instantie goed door de keepster gestopt, maar een schoonheidsfoutje bij het tweede schot bracht Dreischor aan de lei ding, 1-0. In de tweede helft was het van hetzelfde laken een pak. Als gevolg van het Smerdiekse overwicht kon de thuisploeg in de counter, 2-0. Naarmate de wed strijd vorderde, hoe meer moeite Smerdiek er mee had wat terug te doen. De vermoeidheid kwam om de hoek. Een gelijkspel zat er al niet meer in. Vijf min. voor het einde pikte Ellen de Jonge de bal op het middenveld op. Na een mooie lob over de verdediging kwam het leer bij Trudie Stout- jesdijk, die 2-1 aantekende. Drei schor won. Na een sportieve wed strijd sprak de leider van de thuisclub van een beter Smerdiek, dat technisch goed draait: "De gelukkigste heeft gewonnen", concludeerde hij. Aan het eind van het eerste Smerdieks dames voetbalseizoen zit de ploeg van leider C.Lindhout op het goede spoor! Afdelings tweede klasser Stave nisse verraste zaterdag vriend en vijand in het vriendschappelijk duel tegen Tholense Boys. De Stavenissenaars hielden de 3e klassers uit het KNVB-voetbal goed in bedwang: 3-3. Een leuke opsteker voor de ploeg van Dick Soomers, die voor het aanstaande Eendrachtcupgebeuren in Óud- Vossemeer bij de Boys is inge deeld. In de eerste helft ging Tho lense Boys sterk van start en na 10 min. resulteerde dat in de ope ningstreffer van Jaap Schot. In de vorm van een reeks kleine kansjes deed Stavenisse wat terug. In de 25e min. werd het 2-0 na een uit gespeelde aanval door een treffer van Rien van Vossen. Een schot van Stavenissenaar Jan Hoek ging net over. De gasten brachten de achterstand terug tot 2-1, toen Bram Smits in het strafschopge- bied werd neergehaald en Adriaan Moerland de strafschop in een doelpunt omzette. In de tweede helft kwam bij Stavenisse Tholenaar Sjaak Deurloo in de ploeg voor Bram Smits. In de 55e min. viel de gelijkmaker, toen Flip de Rijke in de diepte werd aan gespeeld, goed doorging en de doelman kansloos liet. De Boys antwoordden echter met 3-2, toen een misverstand in de verdediging van Stavenisse werd afgestraft met een kopbal van Piet Geuze. Het was ver op met de doelkansen van beide teams. Voor Stavenisse schoot Sjaak Deurloo het leer ra kelings naast. In de laatste minuut van de wedstrijd wierp een vrije trap in het Thoolse strafschopge bied vruchten af voor Stavenisse. De bal bleef voor de pot hangen en Dick de Jonge werkte het leer achter de doelman, waarmee de gasten toch nog een gelijkspel af dwongen. Stavenisse zal er tijdens de Eendrachtcupontmoeting on getwijfeld moed uit putten! Bij de gasten ontbraken Rien Klippel en Ad Moerland, terwijl aan de an dere kant onder meer doelman Jos Geene verstek moest laten gaan. Hoek 15 8 6 1 22 33-21 NTVV 15 843 2028- 18 Serooskerke 15 8 43 2025- 18 Kapelle 15 6 5 4 17 31-23- Krabbendijke 16 6 5 5 17 22- 23 Tholense Boys 15 64 5 16 23-20 Tem. Boys 15 636 15 22-25 Kloetinge 13436 1116-20 BWR 144 3 7 11 21-23 Zaamslag 1543 8 11 13-22 Dinteloord 15 17 7 9 17-25 Wemeldinge 15 2 5 8 9 16-29 Rust Roest 15-24 DVO'60 17-24 VVR 16-23 Alliance 15-21 Beek Vooruit 14- 16 Dosko 15-14 FC Wandelbos 15-11 Terheijden 14- 10 SC Stavenisse 15-9 Dussense Boys 14- 7 Veerse Boys 15- 7 NOAD leverde dinsdag 8 maart een uitstekende prestatie bij 2e klasser WHS in Sint Annaland. Na een 3-0 achterstand, die in 10 min. werd opgelopen, herstelden de Fliplanders zich goed en kwa men zelfs terug tot 3-2. Voor de thee maakte Jan Kot er uit een vrije trap 3-1 van, terwijl Bram Kot in de tweede helft de tweede treffer voor zijn rekening nam. Eén minuut voor het eind kroop WHS door het oog van de naald, toen de Fliplandse A-junior A.Fi- lius door de Sintannalandse doel man onderuit werd gehaald. De NOAD-speler hield er een flinke blessure en een vrije trap tegen aan over. WHS won dus op 't nippertje van de taaie Fliplan ders! De NOAD-aanvallers Bram Kot en Joop Quist speelden vorige week met het Brabantse zater dagteam tegen 2e klasser Good Luck, over anderhalve week in Sint Annaland de tegenstander van WHS. Het afdelingselftal verloor met 2-0. Bram Kot was zelfs nog heel dicht bij een doel punt. Hij scoorde niet, maar liep er wel een blessure op. Vosmeer 4 heeft de vriendschap pelijke uitwedstrijd tegen METO 5 in Hoogerheide met 5-2 verlo ren. Door een doelpunt van Wim van Dijke was Vosmeer al snel productief, maar de thuisclub slaagde er voor rust nog twéémaal in de Vosmeer-verdediging suc cesvol te passeren. In de tweede helft werd Vosmeer met de neus op de feiten gedrukt en METO nam met twee treffers een 4-1 voorsprong, voordat Jan Geuze iets terug kon doen, 4-2. Het slot van de wedstrijd was ook voor de thuisclub, dat met nog een doel punt de eindstand op 5-2 bepaal- WHS heeft dinsdagavond de oe fenwedstrijd tegen F.C. Bergen, de afdelingsploeg die bij Vosmeer speelt, met 1-3 verloren na een 1-2 ruststand. Een mager resultaat voor de St. Annalanders. Al l I SOOK |N VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD /uid-Oostsingel 43 I el. 34368 BKR<.KN ÓR ZOOM Advertentie 1 M. Johan Baarends uit Tholen is zaterdag als 17e geëindigd in een halve marat hon in Dordrecht. Hij kwam tot de goede tijd van 1.17.20 u. Johan Ko- nings pakte de 47e plaats in 1.23.40 u. Patricia Niemantsverdriet werd 5e in de Liesbos-cross in Breda. Ze liep de 3000 m. in 12.25 min. Haar clubgenote Carla Hertogh werd winnares in 11.59 min. Rinus Jeroense bevestigde zijn goede vorm met een 6e plaats in de 11 km. lange Liesbos- cross. Hij zette een tijd van 38.32 min. neer. John Vermeulen uit Middelburg won in 35.51 min. Met zijn prestatie kwam Jeroense op de 4e plaats in de eindrangschikking van de WBA- crosscompetitie, waarvoor vijf wed strijden werden gelopen. Ko van der Griek leverde in de afge lopen week de grootste atletiekveras- sing door in een zware 10 km. lange cross in Ede algemeen kampioen van land-, luch= t- en zeemacht van Ne derland te worden. Hij leverde die prestatie in een bekeken race, waarbij hij na een voorzichtige start aanvan kelijk nogal wat achterstand opliep op de grote favoriet Kim Reijnierse van Dynamo uit Middelburg. Naarmate de wedstrijd vorderde, kwam Ko ge leidelijk dichterbij en in de slótfase wist hij met een alles-of-niets offensief een ga ge te slaan, waar aan de finish nog 5 sec. van over was. Totaal leeg gelopen, maar overgelukkig nam hij de felicitaties in ontvangst. Zijn win nende tijd was 31.11 min. Door deze uitslag is het vrijwel zeker dat hij ge kozen wordt voor de wereldkam pioenschappen militaire cross in Al gerije. Rinus Jeroense leverde een goede prestatie in Hoofddorp. Tijdens de nationale politiekampioenschap- pen liet hij slechts de Hagenees Aad Stichter voorgaan. De winnaar zette een tijd neer van 24.10 min., terwijl Jeroense 22 sec. meer nodig had over de 8000 m. Hij bleef Bert Muris uit Venlo echter 16 sec. voor. Voor Je roense zit het er dik in dat hij wordt uitgezonden naar Engeland, waar de Europese politiekampioenschappen op het programma staan. Wim van Dijke uit Sint Maartensdijk vertoont eveneens nog een duidelijke vooruit gang in zijn lopen. Zo vestigde hij in een 20 km. lange loop in Alphen aan de Rijn een nieuw persoonlijk record: 1.09.10 u. Goed voor de 139e plaats. Cor Lambrechts werd winnaar in 57.40 min. Ria Steenpoorte uit Poortvliet reed in haar laatste rollerwedstrijd van dit winterseizoen naar een tweede plaats in het Westbrabantse Heerle. De spe cialiste van deze indoor-wieleractivi- teit bracht een tijd op de klokken van 25.81 sec. over twee series van 250 m. Dat resultaat was een fractie van een seconde langzamer dan Willy Kiezen- berg(25.10 sec.), maar ze kreeg toch een beker uit handen van organisator Paul Beks. Op een drietal plaatsen was er voor de Thoolse renners succes. Junior Johan van Dijke kon zich in Wouwse Plantage in de spits handha ven want een in het begin ontstane kopgroep reed naar een voorsprong van maximaal 56 seconden. In de slotfase een afwachtende houding van de 9 ontsnapten en dat bracht de winst terug tot 20 seconden. De groep viel uiteen en in de verbrokkelde aankomst werd van Dijke op 8 seconden zesde. Nap Hage streed in de Ronde van Zuid-Holland in de tweede groep. Ook in deze klassieker het waaierrijden, wat betekent dat men schuin achter elkaar beschutting zoekt tegen de wind. Dit is geen bezigheid van Hage want dikwijls zijn er renners die vreemde capriolen uithalen om niet op het "kantje" te komen. De Mako-renner eindigde op de 29-ste plaats in het achtervolgende peloton dat 3 minuten later binnen kwam dan winnaar Bert Wekema. Heieen Hage bracht ook een prijs mee naar het Thoolse land want in de Ba- tavus lenterace eindigde zij op een fraaie negende plaats. Nieuweling Hans Lindhout reed in de dorpenomloop rondom St. Willebrord zijn eerste klassieker. Hij kon meeko men in de grote groep. Vluchtpogin gen hadden geen kans van slagen want de sterke renners konden geen bres slaan. In de laatste kilometer werd Lindhout het slachtoffer van een mas sale valpartij, die echter geen verwon dingen bracht voor de Smerdiekenaar. Jammer van dit voorval omdat er wel een prijskans inzat voor Lindhout. Het wielercomité Oud-Vossemeer heeft nu gekozen voor zaterdag 18 juni met startgelegenheid voor nieuwelin gen (12.00 uur), junioren (13.30 uur) en amateurs(15.15 uur) en de afstan den 40, 60 en 100 km. vanuit de Dorpsweg. De uitslagen van de eerste twee in- haalronden van damvereniging de Eendracht uit Tholen luiden als volgt: A.SIager-H.Bomgaars 1-1, J.A. van Akkeren-S.Schot 2-0, P.Nieuwenhuy- zen-P.C.v.d.Velde 1-1, A.Kousema- ker-C.Droogers 2-0. J.v.d.Velde- Th.v.d.Male 2-0, H.Geluk-L.Beth 1-1, C.v.Splunter-P.Luten 1-1, J.Moer- land-J.Nieuwkoop 2-0, A.Schot- A.v.Akkeren 1-1, A.Slager-C.Droog- ers 0-2, P.C.v.d.Velde-A.v.Akkeren 2-0, J.Nieuwkoop-W.A.Boogerd 1-1, H.Geluk-A.Schot 2-0, J. de Rijke sr.- C.v.Splunter 0-2, A.Kousemaker-J. de Rijke jr. 2-0, J .Moerland-J. de Rijke sr. 2-0, L.Beth J.A.v.Akkeren 0-2. De tussenstand na deze partijen is: P.Nieuwenhuyzen 17 13 3 I 29 P.C.v.d.Velde 15 12 2 126 A.Kousemaker 16 9 5 2 23 J.A. van Akkeren 16 8 7 1 23 J Moerland jr. 17 9 3 5 21 H.Geluk 15 8 4 3 20 C.Droogers 13 7 5 119 S.Schot 20 5 9 6 19 L.Beth 18 7 4 7 18 J.v.d.Velde 14 7 3 4 17 A.SIager 14 5 4 5 14 Th.v.d.Male 17 3 8 6 14 J. de Rijke sr. 19 3 8 8 14 H.Bomgaars II 5 3 3 13 A.v.Akkeren 16 4 5 7 13 W.A.Boogerd 15 4 3 8 11 A.Schot 16 25 9 9 J de Rijke jr. 12 3 2 7 8 J.Nieuwkoop 14 24 8 8 P.Luten 18 14 13 6 C.v.Splunter 15 I I 13 3 De kerk, het Huis des Heeren, zoals de oorspronkelijk betekenis was, is in vele dorpen niet alleen het gebouw voor openlijke Chris telijke godsdienstoefeningen, maar ook een middelpunt, waar omheen de huizen werden ge bouwd, vooral in brinkdorpen. De belangrijke plaats die de kerk in neemt komt tot uiting in een groot aantal plaatsnamen. Hoedekens- kerke, Serooskerke, Westkerke, Biggekerke, Ridderkerk, enz. Naar de bouwstijl onderscheidt men koepel- en kruiskerken, goti sche, romaanse en byzantijnse kerken. Bij de katholieken wordt de kerk gewijd en vaak genoemd naar de Heilige waaraan de kerk is gewijd. Pieterskerk, Andries-, Maartens-, Johannes-, Petrus- en Pauluskerk, om maar enkele voorbeelden te noemen. De kerk was vroeger een vrijplaats voor misdadigers en vluchtelingen, en wordt in sommige gevallen nog als zodanig gebruikt. Kijk maar naar de buitenlanders van enkele jaren geleden in de Amsterdamse Mo- zes en Aaronkerk, waarin men 'vluchtte' voor staatssecretaris Haars. In de kerk mocht men dus vroeger niet in hechtenis genomen worden. Een oud spreekwoord luidde: 'die vervaart(bang) is, loope in de kereke'. De kerk wordt eveneens genoemd naar de gelovigen, die er hun godsddienstoefeningen houden. Vandaar de Gereformeerde, Kat holieke, Lutherse, Protestantse, Engelse en Schotse kerk. Zo be stond in Batavia de Maleise of Portugese kerk, het gebouw voor de inlandse christenen. Wat oneerbiedig onstond daaruit de zegswijze: 'de Portugese kerk staat open', om iemand te waarschu wen dat zijn;gulp open staat. 'Jij bent zeker in de kerk geboren' zegt men tegen iemand, die de deur open heeft laten staan. Van de gewoonte in de kerk bekend makingen voor te lezen, stamt de uitdrukking 'door de kerk vlie gen', als iemands naam werd af gelezen. Die uitdrukking wordt ook gebezigd voor een jonge pre dikant, die spoedig na zijn intrede in een kleine gemeente al weer beroepen wordt in een grote ge meente. Een heel groot, ruim huis noemt men wel 'een huis als een kerk'. Een zeer oud spreekwoord luidt: 'Oude kerken, donkere gla zen'. Dat betekent dat de ouder dom met gebreken komt. Vandaar het rijmpje: 'Oude netten, kwade mazen, oude kereken, doncker glazen'. Een wat vreemde zegswijze luidt: 'de kerk is hoger dan de toren om iets zeer ongewoons aan te dui den. Ook gezegd als van een echtpaar de vrouw veel langer is 'dan de man. 'De kerk op de toren zetten' wil zeggen: een zaak totaal verkeerd aanpakken. Zeer bekend is het spreekwoord 'de kogel is döor de kerk'. Betekenis: de tijd van aarzelen is voorbij. De zaak is beklonken en heeft haar beslag. 'Kerken verzetten' betekende oorspronkelijk het onmogelijke eisen. Later veranderde dat in het schier onmogelijke toch doen. Om uit te drukken, dat men een vast vertrouwen heeft in iemand, ge bruikte men de zegswijze 'kerken op iemand (kunnen) bouwen'. In de volgende uitdrukking is er geen sprake van vertrouwen, eerder van wantrouwen. 'In die kerk wordt niet mee gepreekt'. Dat wil zeggen: daar trappen wij niet in: het zal beslist niet gebeuren. De zegswijze 'de kerk in het middden laten' wordt gebezigd om aan te duiden dat men de dingen niet moet forceren. Men moet redelijk zijn, geven en nemen. Een kwestie zo regelen dat beide partijen te vreden zijn. Een grappig gezegde luidt: 'Al is de kerk groot, de do minee preekt maar naar één kant'. Een verontschuldiging als bij een feest of maaltijd op een grote schotel slechts weinig voedsel wordt aangeboden. 'Het huis be hoort bij de kerk'. De waarschijn lijke betekenis daarvan is: men moet niet afdwalen, maar voet bij stuk houden. 'Er zijn meer huizen dan kerken'. Als variatie hierop: 'Er zijn meer jongens( vrijers) of er zijn meer meisjes(vrijsters)'. Er zijn er meer dan kerktorens. Je hoeft niet met de eerste de beste die je leert kennen te trouwen. Ook gezegd als troost als een ver- :ering is uitgeraakt. De algemene betekenis: men moet zich niet zo snel laten ontmoedig en, als men niet meteen slaagt door aanvan kelijke tegenslag. Er zijn meer ge wone mensen dan rijke mensen (of uitblinkers). Onder deze titel, die voor elke Zeeuw voldoende aanduiding be tekent, waarover het gaat, is door uitgeverij Kwadraat te Vianen en Fanoy boeken te Middelburg een boek verschenen over stormramp en watersnood. Het eerste exem plaar werd op l februari aan prinses Juliana aangeboden tij dens de herdenkingsdienst te Zie- rikzee. Inmiddels staat er al een tweede druk van op stapel. Tot l april kost het boek 24,50, daarna 29,50. Ad Zuiderent heeft ge dichten, verhalen en toneeltekst, die na het rampgebeuren zijn ge schreven van de verschillende collega's verzameld en daar het boek uit samengesteld. Niet ver gissen dus, het gaat hier niet om een fotoboek maar om een echt leesboek. Met gedichten en ver halen, die o.a. in weekbladen ver schenen na die eerste februari 1953. Geen verslag dus ook van gebeurtenissen, maar veeleet per soonlijke emotionele reacties. O.a. van Gerard den Brabander, Mies Bouhuys, Werumeus Buning, Harry Mulisch, Gerrit Achterb, Bert Schierbeek, Ed Hoornik en nog jongere schrijvers als Arip van den Berg, Maarten 't Hart en An ton Korteweg. De samensteller Ad Zuiderent woonde zelf als achtjarige in het rampgebied. De samensteller heeft dus overwe gend uit de "modernen" gekozen en daarmee kan duidelijk zijn welk oeuvre men kan verwachten. Daarom voor velen niet minder aantrekkelijk, boeiend en aangrij pend. Slechts l voorbeeld van Hans Wispel op pagina 122 "Stormvloed" Hoe werden woorden: lieslaars, zandzak, grijper, in deze weinige dagen ons ge woon. Zij vallen in ons denken, rijp en rijper, Die anders grauw zijn en van geen vertoon. Welke gemeente kiest hen tot haar wapen. Die nu verloren ligt in stroom en slijk? Zij hebben d'eerste tegenweer ge schapen. Toen alles grauw was voor de buitendijk. Welke gemeenschap roept hen tot een hulde. Samen met hem, te prijzen nooit genoeg. Die,hard, in storm de zandzak vulde. De grijper stuurde en de lieslaars droeg. Simpel, maar veelzeggend. Er zijn ook bijdragen van Hans Warren, terwijl in de verhalen ook per soonlijke ervaringen openbaar komen. Een nette uitvoering van het boekwerkje met sprekend omslag. Het is in de erkende boekhandel verkrijgbaar. Bij uitgevers Den Boer te Middel burg verscheen deze week "Zee land in 1982". In 120 fotopagina's met bijschriften wordt het Zeeuws voornaamste gebeuren van het afgelopen jaar op een prettige manier aangeboden. Samenstel lers zijn de free lance journalisten Ruben Oreel, Ad Hanneman (De Faam), Peter de Jonge (PZC), Henk Postma (De Stem), terwijl de foto's van Cor J. de Boer (De Stem) zijn en de free-lancers Ca- miel Schelstraete, Willem Mieras, Ruben Oreel, Lex de Meester, Wim Kooiman en Jaap Wolter- beek. Een min of meer provinciale navolging van de landelijke jaar boeken en als zodanig een pri meur. Wat de rangschikking be treft zijn de jaargetijden gevolgd en dat kon in 1982 dan beginnen met een fraai overzicht van een dicht bevolkte ijsbaan. Uiteraard veelal de onderwerpen, die het afgelopen jaar in de regionale dagbladen aan de osde kwamen, evenals de foto's die daarin wer den opgenomen of soortgelijke. Toch een grote variatie van on derwerpen met betrekking tot het bedrijfsleven, sportvissen, Ooster- scheldewerken, sport en recreatie of het uitreiken van het verzets- kruis. Met het Zeeuwse wapen in kleur en de provincie-afbeelding in wit om het omslag komt het voldoende aantrekkelijk en inte ressant naar voren om vele afne mers te krijgen. Tholen en St.Philipsland komen er overigens maar schamel af en de foto van de zogenaamde lan- ge-broeken-affaire in Anna Jaco- bapolder is niet erg gelukkig. De chr. lagere Koningin Juliana- school in St. Philipsland is gefo tografeerd in plaats van de kleu terschool in Anna Jacobapolder, die in Ons Dorpshuis was onder gebracht. Ook het onderschrift klopt niet erg. Verschillende Thoolse en Fliplandse hoogte punten uit 1982 worden gemist, terwijl men die van andere delen van Zeeland wel tegenkomt. Het fotoboek kost in de boekhandel 24,50. Door een rechtelijke uitspraak is dit boek inmiddels uit de handel genomen. In het geding was een foto over de visfraude. Rijkswaterstaat heeft onlangs met het gemeentebestuur van Bergen op Zoom een overeenkomst geslo ten over het opspuiten van een terrein van 125 ha. in het Markie- zaatsmeer. Bergen op Zoom wil dit nieuwe terrein bestemmen voor woningbouw. De Deltadienst van Rijkswater staat krijgt de grond, die voor het aanleggen van dit terrein en een waterscheiding geschikt is, be schikbaar door het graven van het Bathse Spuikanaal door de hals van Zuid-Beveland en de aanleg van het bufferbekken ten behoeve van de Kreekraksluizen. Dit buf ferbekken moet worden gegraven om het scheidingssysteem van zout en zoet water, waarvoor deze sluizen zijn ontworpen, te kunnen laten functioneren. Op deze wijze kan het weggegraven zand on middellijk voor een ander doel worden benut. De Deltadienst zal het terrein en de waterscheiding voor Bergen op Zoom aanleggen. Het Krabbegat' betaalt het Rijk daarvoor 7 mil joen gulden. Volgens de plannen zal het werk deze zomer beginnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 15