Onderwijsmuseum in oud gymlokaal St. Annaland Gouden flitsen MAJyERMflL: Werkloosheid boven landelijk gemiddelde Jan Overeenkam... ...via 'De Meestoot' uit de oude doos Rheumafonds Nieuwe topman Boekennieuws Veerboten, zwemvesten en computer Donderdag 17 maart 1983 EENDRACHTBODE 11 Meestoof-voorzitter Geuze positief over plannen In tegenstelling tot de geluiden op een VVD-vergadering, toonde voorzitter ir.M.A.Geuze van het streekmuseum voor Tholen en St.Philipsland zich bijzonder positief over uitbreidingsplannen van de Meestoof. Het oude gymlokaal aan de Bierensstraat te St.Annaland zal gedeeltelijk ingericht worden als onderwijsmu seum, terwijl er onder de overkapping een werkplaats komt. Accelerando 3000 bezoekers Monumentenzorg Miniatuurauto's Eén streekplan M idden-Zeeland? CDA wil werk Miele stofzuiger S 222 De valcspeciaalzaak: Een heel verschil in deze tijd rf r—J RADIO-TV-Hi-Fi SPECIAALZAAK gewestelijk secretaris Vaarbewijs Instructieboek. Voor het oprapen 4 ''Wij willen 't graag doen", zei voorzitter Geuze op de jaarverga dering van het streekmuseum, woensdagavond in het goed ge dulde Ouwe Raed'uus te Poort vliet. "De gemeente biedt ons op steenworpafstand van de Mees- tpof een uitbreiding in de oude gymzaal, die vrijkomt na inge bruikname van de nieuwe sport taal. Er kan een schoollokaal van tO x 4 '/2 m helemaal ingericht worden met materiaal dat dhr.Kousemaker heeft verzameld. Hij heeft al een inventarisatie ge maakt van 60-70'oude schoolpla ten. Die hebben we al in eigen dom. Wij zijn bijzonder gediend i^iet deze uitbreiding, waarvoor een aparte ingang met een paadje moet komen. In ons hoofdgebouw ijomt er dan ruimte vrij voor an dere zaken", aldus voorzitter (peuze. Hij wees ook op de bezwaren van de muziekvereniging Acceleran do, die de oude gymzaal in z,n to- feal als repetitielokaal wil blijven iebruiken. "Wij zijn hierin geen artij. Dat zal Accelerando met de emeente moeten uitmaken", zei e voorzitter. Ir.Geuze deelde mee, dat er op de Iegroting 1983 een post van 4000 ulden is gezet voor onvoorziene itgaven met het oog op de in lichting van het onderwijsmu seum. Ook is er geld uitgetrokken oor verdere verbetering van de resentatie en de veiligheid in het oofdgebouw. e voorzitter prees schoolhoofd .F.Kousemaker, die zich bij de festiviteiten rond 100 jaar o.l.s. in Tholen, sterk had gemaakt voor ten permanente onderwijsten- oonstelling. De expositie in het fhoolse stadhuis was een succes. Bovendien hield de Meestoof er nog tien nieuwe leden en giften aan over. Kousemaker zelf had de oude school in de Dalemsestraat(Tho- len) en de Schoolstraat(Scherpe- nisse) op 't oog, maar die krijgen respectievelijk een bestemming als bibliotheek/postkantoor en kerk. Van de zijde van de leden kwam er woensdagavond geen enkele reactie op de uitbreidingsplannen. Uit de woorden van voorzitter Geuze bleek ook in 't geheel niet, dat het museum geen genoegen zou nemen met Vi van de oude gymzaal, zoals op de VVD-verga dering onlangs werd gesugge reerd. Integendeel. Tijdens de jaarvergadering van Accelerando, vrijdagavond in Havenzicht, zei voorzitter W.A.Boogaard, dat er naar een andere oplossing gezocht wordt. In een recent gesprek met wet houder Versluijs kwam de moge lijkheid aan de orde, dat Accele rando toch de gehele gymzaal zou krijgen. "Dat zal wel financiële gevolgen hebben. Accelerando kan 't gymlokaal ook kopen, maar we weten nog niet hoeveel het kost", zei voorzitter Boogaard. Uit de discussie werd duidelijk, dat de muzikanten wel met gymzaal uit de voeten zouden kunnen, want vroeger werd er toch ook in een schoollokaal ge repeteerd. Het instuderen van taptoe- en concours-oefeningen door de tamboers vormde echter het knelpunt. Daarvoor zou 3A gymzaal te klein zijn. Wat het streekmuseum betreft, is Opeens is het dan toch weer zover! Jazeker, ik ben er ook nog. Al een tijdje geleden dat je me zag. Maar dat is normaal. Met zoveel vergaderingsverslagen krijg ik in de winter weinig Eendrachtbode kansen. Gelukkig gaat de landbouw zijn vleugels uitslaan. Dan is de winter verleden tijd. Hopenlijk goed doorgekomen. Dat telt altijd mee naarmate de jaren lengen. De lange avonden hebben hun geneugten, maar het jaargetij vermindert de weerstand door zongebrek. Die staat inmiddels weer hoger aan het luchtruim. Met zo nu en dan een dagje ertussendoor om van te genieten. Een gewaarschuwd man telt voor twee en in deze emancipatietijd bij uitstek geldt hetzelfde voor de vrouw. Immers, aprilletje zoet....geeft ook nog wel eens een witte hoed. Maar de lentemaand is er al en de lente staat te dringen. Niet alleen bij kater en poes, maar ook bij landman, schoonmaakvrouw en paastentamencur- sist. Toch dagelijks plotselinge veranderingen in dit roerig leven. Een spookrijder komt op je af en je weet niet of je de lentedatum nog haalt. Maar dat is sombere winterpraat. De zon stijgt, de aardappelen groeien al onder de plasticlaag. Mest is al aan de akker toevertrouwd. Biddag was er al. M'n goede vriendin Kee heeft de schoonmaakkriebels al te pakken. Kees gaat de kantjes griepen. De natuur staat volop te ontwaken. Dan pak je onwille keurig terug naar wat altijd al gebeurde in een jonger en zeker in een ouwer leven. Een weerzien van de natuur, een weerzien van wat je eens niet, maar later wèl bekoorde. Want... er zijn zo van die idealen, die groter worden met de tijd, na alles, wat de loop der jaren, niet wegschuift naar vergetelheid. Dat dorpje, waar je werd geboren, Komt dan zo duid'lijk voor je staan. Daarom ben ik naar het verleden Een dagje toch op reis gegaan. Ik kwam er vele mensen tegen Uit goede dagen van weleer, Ze waren door de tijd veranderd, 'k Herkende ze vaak haast niet meer. Waar was dat welbekende pontje, Dat me zo prettig had verwend? Het leek een boottocht over water en 't kostte vroeger maar vijfcent. Waar was dat goede, oude vrouwtje, Ik kon de weelde haast niet op Door veterdrop en toverballen, En een halfje... voor een spinnekop! Waar was de brave klokkeluider, Die altijd weer de jeugd ontving? Ik hing dan in de lucht te zweven, Als 't klokketouw naar boven ging! Ik ben eens in de kreek gaan vissen, Waar 'k vroeger vaak als jongen zat, Ik ging dan elke dag na schooltijd Naar die kreek, die schorren weer op pad. Die kreek was er nog steeds gebleven En verder aan de overkant, dat huisje, rondom grote stilte Te dromen over 't weideland. Er waren nog dezelfde plassen, waar ik vroeger altijd schaatsen reed, dezelfde oude mooie gevel, die me nu ontroeren deed. Hetzelfde onveranderd weiland, waar indertijd het circus stond en dat ik in m 'n jonge jaren één van de hoogtepunten vond. Maar ook hetzelfde ouwe kerkje was op de plekke blijven staan. En 'k kon weer, zoals heel vroeger vol aandacht daar naar binnen gaan. Het kerkje, waar ik naast mijn vader Zo heel stil in het bankje zat En die grijze dominee....eerbiedig Op zondag.... 't onze Vader bad. Mag ik ook eens terugblikken in het eigen museum? Maar dat doet er niet aan af, dat het weer lente wordt. Voorzichtig in het verkeer en op de landbouwpolderweg. Maar als het kan, wel even genieten van een weer rijzende lentezon. En plezier met schoon maak, tentamen en inzaai. 1982 een goed jaar geweest met bijna 3000 bezoekers in drie maanden. Dat is een betrekkelijk kort seizoen, maar het radio- en t.v.-programma Kerkepad van de NCRV bracht op twee zaterdagen 420 extra bezoekers in de Mees toof. Voorzitter Geuze zei erg te vreden te zijn, mede gezien ook de 4000 bezoekers in het Roosen- daals museum, dat het gehele jaar open is. "Het bezoek wordt steeds gevarieerder. Er komen meer groepjes, maar die zijn wel kleiner dan voorheen omdat het meer geïnteresseerden zijn. Bij de bus maatschappijen wordt ons streek museum ook meer bekend", aldus voorzitter Geuze, die van het overkoepelend orgaan van de Zeeuwse musea een compliment had gekregen voor- de inrichting van de Meestoof. Uit kringen van vakmensen had hij ook erg veel lof ontvangen voor de Reimerswaal-tentoonstel- ling. "Deskundigen hebben ons verzekerd, dat er veel bijzonder en nieuw materiaal te zien was." Ir.Geuze maakte ook melding van de schenking van verschillende interessante giften, zoals de aqua rellen van de uit Bergen op Zoom afkomstige Overhof, die nu in Amerika een gevierd kunstenaar is. "Zo'n gift wekt inspirerend. Ook uit de streek zelf kreeg de Meestoof belangwekkende din gen, zoals een mooi doopkleed. Een loterijbriefje uit 1900 zijn we kwijtgeraakt, zodat we graag een andere willen hebben. Eventueel zijn we bereid een financiële te gemoetkoming voor giften te ver strekken, want 't is onprettig om bij Brabantse antiqairs iets Thools te moeten kopen", zei de voorzit ter. "Uit de oude doos" is de titel van de komende tentoonstelling, die van Pinksteren tot september in de Meestoof te zien zal zijn. Uit alle laden, kasten en hoeken wordt materiaal opgezocht om 14 a 15 rubrieken te kunnen samen stellen. Er zal Maastrichts aarde werk getoond worden, oude en nieuwe Bijbeluitgaven, kleding, ijzervoorwerpen, enz. "Voor ieder zal er iets naar de zin zijn", aldus ir.Geuze. De bestuursleden J.G.IJijl(St.Maartensdijk), J.J.pe- velahder(Oud-Vossemeer), J.T.Dekker(St.Annaland) en voorzitter Geuze werden herko zen. "We kunnen onszelf geluk wensen dat u blijft, want we twij felden wel een beetje gezien uw verhuizing Van Poortvliet naar Wouw", zei vice-voorzitter J.A.Klompe. in zijn financieel verslag maakte ir.Geuze melding van een voor delig saldo gezien 31.909,14 ontvangsten en 29.138,79 uitga ven. Voor het eerst vroeg de ge meente om de rekeningen in ver band met de subsidietoekenning. Er was een zeer groot aantal gif- ten(4245 gulden), waaronder 3000 gulden van het comité zomer- postzegels. Daarvan was een vi trine voor de gouden munten aangeschaft. Verder waren nog twee vitrines aangeschaft, alsme de voor 10.000 gulden andere aankopen. De controlecommissie, bestaande uit de heren L.K.Breu- re en J.D.de Korte, had vijf gul den opgespoord die de penning meester kwijt was. De begroting 1983 geeft een totaalraming van 29.000 gulden te zien. De jaarvergadering van het streekmuseum was begonnen met Watersnood-beelden van dertig jaar geleden, voornamelijk van Kruiningen en Ouwer- en Nieu- werkerk. Na het huishoudelijk gedeelte Vertoonde dhr.Smaal van Monu mentenzorg een film uit de oude serie 'Ontdek je plekje' met beel den uit o.a. Middelburg en Zie- rikzee. Uit de losse pols vertelde hij enthousiast over de 42.000 panden die nu beschermd zijn. "Sommigen zeggen: m'n schoon moeder is een monument. Voor ons moet een monument 50 jaar oud zijn, van algemeen belang en van wetenschappelijke of volks kundige waarde. Wie de Neder lander is, kunt u aflezen van z'n gebouwen. We staan nu voor de registratie van de nieuwe bouw kunst, na 1850. Dat is een belang rijke periode, want Nederland kreeg toen wereldbekendheid met zijn bouwkunst", aldus dhr.Smaal. Hij liet weten, dat economisch slechte tijden, nooit de slechtste zijn voor monumentenzorg. "In de Tweede Kamer is een kamer brede motie van de SGP'er'Van der Vlies aangenomen om voor 500 a 600 miljoen aan achterstal lige monumenten-projecten in te halen. Dat biedt ook veel werkge legenheid. Verder is 't de bedoe ling, een stuk zorg voor de monu menten dichter bij de mensen te brengen. Wat is 't goed om te zien wat er in de binnenstad van Tho len gebeurt", zei dhr.Smaal. Hij was blij, dat er de laatste jaren veel meer begrip komt voor de bescherming van gebouwen. De kerken leveren wel hele grote zor gen op, want men wil te warm in de kerk zitten. Dat is niet goed voor het materiaal. Verder is het gebruik een probleem, met name in de grote steden. Dhr.Smaal bracht nog in herin nering, dat de tijd van de tonnetjes en bedsteden nog niet zo heel ver achter ons ligt. Voorzitter Geuze zei in zijn dankwoord, dat ieder een na het boeiende betoog van dhr.Smaal de smaak van de nto- numentenzorg wel te pakken had. Hij was blij onder de belangstel lenden verschillende nieuwe ge zichten te zien, onder wie dhr. en mevr.Van Gorsel uit Rotterdam als verst komenden. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de ruilbeurs Zeeland wordt er een wedstrijd georgani seerd, wie het mooiste en origi neelste model miniatuurauto kan bouwen of verbouwen op de schalen 1:78, 1:50, 1:43 en 1:25. Inwoners van Tholen/StPhilips- land mogen hier ook aan mee doen. Opgave bij J.van Paasschen, Dahlialaan "55, Yerseke, tel. 01131-2713, na 19 u. De ruilbeurs is 23 april in Ons Dorpshuis te Kruiningen. De collectes voor het rheumafonds hebben in de verschillende kernen de volgende bedragen opgeleverd: St.Philipsland/Anna Jacobapol- der: 1.790, St.Annaland: 1.728,05 Poortvliet: 1.305,65 Stavenisse: 711.05 Tholen: 3128,30 Scherpenisse: 512,00 In 1883 - dat is geen goud -, maar nu gaat het over een eeuw gele den. nam J.M.C. Pot, die zich in 1882 als boekhandelaar en druk ker in Tholen vestigde, het initia tief om een "Courant" te gaan uitgeven. Die verscheen onder de naam "Thoolsche Courant". Het blad was bescheiden van om vang, zo laat ons 50 jaar geleden de opvolger weten. "Een kleintje", zouden wij dat tegenwoordig - iri 1933 - noemen. Bij de in die jaren ^zich ontwikkelende oestercultuur, die voornamelijk te .Yerseke was gevestigd, breidde de krant zich ook in die richting uit en werd enkele jaren later vergroot. De naam veranderde en het blad ver scheen onder de naam "Yersek- sche en Thoolsche Courant". Die naam bleef tot 1933 gehandhaafd. Zouden we ons op de borst slaan, dan zouden we nu, (in 1983) kun nen zeggen: onze krant is een eeuw jong. Vijftig jaar geleden echter bleken aan het voeren van die dubbele naam bezwaren te zijn verbonden. Het gebeurde toen vaak, dat ad vertenties voor die Thoolsche Courant naar Yerseke werden ge stuurd. Dat had niet op tijd plaat sen tot gevolg, want een halve eeuw geleden, was tante Pos nog niet zo snel als nu. Om die voor naamste reden werd de Yersek- sche en Thoolsche Courant" weer terug gebracht tot de oorsprong: "Thoolsche Courant". Vijftig jaar geleden verscheen die "Thoolsche Courant" in een groter formaat. Tegenwoordig wil men weer naar een kleiner, handzamer omvang. "Wij vertrouwen dan ook dat on ze lezers de vergroting van ons blad zullen waarderen en danken voor de voortdurende steun, die we van medewerkers en lezers mogen ontvangen". Er werd vijftig jaar geleden even eens op gewezen - met name de adverteerders - dat het blad onder duizenden ogen kwam. Wel dan is er in dit opzicht in elk geval niets nieuws onder de zon. Alleen, die tekst van toen staat nu op de micro-film. De Provinciale Staten-leden van de PvdA, D'66, WD en GPV/EVP hebben zich in de commissie Ruimtelijke Ordening onlangs uitgesproken Voor êên streekplan voor Midden-Zee land. De SGP is daar tegen, terwill het CDA het meeste voelt voor twee streekplannen. Dhr.Venekamp(PvdA) was bang dat het nu bijzondere aandacht besteden aan specifieke pro bleemgebieden zal leiden tót het vooruitschuiven van de proble men, maar 'wel zullen mogelijke knelpunten moeten worden opge lost', aldus dhr. Venekamp. Mw.Maris(VVD) was van me ning, dat men Tholen, ook vanuit psychologisch oogpunt, niet bui tenspel kan laten staan. Voorzitter Dek(CDA) gaf de voorkeur aan een apart streekplan voor West Zeeuws Vlaanderen, terwijl SGP- statenlid Rentier niet kon inzien, dat de Provinciale Planologische Dienst niet voor aparte procedu res West Zeeuws Vlaanderen en Tholen is. Hij voelt dan ook niets voor één streekplan voor Mid den-Zeeland. De CDA-fractie van Provinciale Staten dringt er bij G.S. weer op aan om een deel van het fonds bijzondere voorzieningen zo snel mogelijk aan te wenden, om daarmee 10 tot 22 miljoen aan werken te kunnen uitvoeren. In vragen aan G.S. acht statenlid E.Ph.Nieuwkerk het namens de CDA onjuist om in afwachting van het sociaal-economisch be leidsplan - verschijnt in het twee de halfjaar van 1983 - pas dan te bezien hoe een deel van het be drag kan worden aangewend. Dhr.Nieuwkerk zou graag zien, dat de commissie Economische Zaken met P.S. meepraat over de besteding van de middelen. Daarnaast wil het CDA dat er meer uit het fonds besteed wordt aan onder andere rioleringswer- cen, die passen in het bedrijfsves- igingsbeleid. De CDA-fractie spreekt tenslotte de hoop uit, dat op zeer korte ter mijn een niet onbelangrijke injec tie in de werkgelegenheid kan worden gegeven in de orde van grootte van 10 tot 12 miljoen gul den: "Velen zitten op het werk te wachten, voor verschillenden is het broodnodig." Krachtige 1000 Watt stofzuiger met een geruisar'me motor, stofstand- aanwijzer,automatische snoeropwikkeling en diverse hulpstukken. KEMA-keur. Electro-technisch bureau Molendijk 3-4 Telefoon: 01666 - 2315 St. Maartensdijk (Z) Tijdens de commissievergadering van Ruimtelijke Ordening van de provincie kwam ook de Nota Be- woningspatroon nog ter sprake. Zo vroeg dhr.Rentier zich af, waarom Tholen en Sint Philips- land de natuurlijke groei èn extra immigranten mag opvangen en dit in West Zeews Vlaanderen al leen mag wanneer er extra werk- gelegenheidsimpulsen zijn. Mw.Maris wees er echter op dat de Kroon een uitbreidingsbe stemmingsplan enkele jaren terug niet heeft goedgekeurd. Het was dhr.Venekamp niet dui delijk dat de overloop vanuit West-Brabant in beginsel in de stad Tholen moet plaatsvinden, terwijl de Nota Bewoningspa- troon meer spreiding over de ker nen voorstaat. Binnenkort is de benoeming te verwachten van ir. W.Z. van der Meer tot Hoofdingenieur-Direc- teur(HID) voor Landinrichting, Grond- en Bosbeheer in Zeeland. Hij volgt in die functie ir.L.Eelke- ma op, die per 1 mei wegens pen sionering de dienst verlaat. Ir. Van der Meer(43) trad na vol tooiing van zijn opleiding aan de "Wageningse Landbouwhoge school in 1967 in dienst van het ministerie van Landbouw en Vis serij. Hij vervulde daar verschil lende functiès bij het Staatsbos beheer. Sinds 1976 was dhr. Van der Meer plaatsvervangend HID voor Landinrichting, Grond- en Bosbeheer in Friesland. Dhr.W.Goeman, gewestelijk se cretaris van het Landbouwschap, beëindigt zijn functie op 1 april na een periode van 37 jaar in dienst van de georganiseerde landbouw. Hij wordt dan 65 jaar. De werkloosheid van mannen steeg op Tholen en St. Philipsland van 792 tot 829. Een toename met 37. In vergelijking met februari 1982 is de werkloosheid van mannen ges tegen van 487 tot 829. Nu zijn er dus 342 mannen meer werkloos. De werkloosheid van vrouwen daalde van 242 tot 234. Een afname met 8. Eind februari 1982 waren 133 vrouwen werkloos. Nu dus 101 vrou wen meer ingeschreven. De werkloosheid in percentages uitgedrukt van de afhankelijke be roepsbevolking is als volgt: Mannen 21,8% 14,7% 16,5% Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Rayon Tholen Provincie Zeeland Nederland Vrouwen 22,3% 16,8% 17,C Beroepsgroepen jan. febr. jan. febr. 1982 1982 1983 1983 Bouwnijverheid 132 134 181 185 Grondwerken 98 93 159 173 Metaalnijverheid 52 52 96 96 Landbouw 29 27 42 42 Handel 9 12 18 21 Horeca 5 6 5 4 Zeevaart 4 4 11 12 Niet varend verk-pers. 18 18 61 69 Kantoor/onderw.pers. 21 22 33 33 Los arbeiders 90 96 140 143 Overige beroepsgroepen 23 23 47 51 Totaal werkloze mannen 481 487 792 829 VROUWEN Verkoopsters 37 38 51 52 Serveersters 5 6 12 13 Kantoor/onderw.pers. 27 27 56 54 Soc./geneesk. zorg 15 14 40 40 Huish. Personeel 4 5 16 14 Los arbeidsters 29 29 49 41 Overige beroepsgroepen 14 14 18 20 Totaal werkloze vrouwen 131 133 242 234 Totaal aanvragen 4 2 4 2 Bouwnijverheid De werkloosheid van bouwvakkers nam tijdens de afgelopen maand nog iets toe. De meeste werklozen behoren tot deze sector, t.w. 185. Er zijn o.m. 91 timmerlieden, 25 metselaars, 25 huisschilders en 14 opper lieden werkloos. Grondwerken Ook bij deze sector nam de werkloosheid verder toe. Hiertoe behoren o.a. 89 grondwerkers, 45 straatmakers en 12 machinisten. Houtverwerkende industrie De werkgelegenheid in deze sector is voldoende. Metaalnijverheid In het totaal aantal metaalbewerkers (96) trad geen verandering op. Aanbod van enige omvang betreft: constructie-bankwerkers 9, verwar mingsmonteurs 10, automonteurs 9, loodwerkers 9, el. monteurs 15 en el. lassers 7. Het hoge aanbod van metaalbewerkers houdt ook verband met de verminderde bedrijvigheid in de bouw. Landbouw Het seizoen in de landbouw is nog niet volledig op gang gekomen. Niet varend verkeerspersoneel De werkloosheid m.n. van chauffeurs nam verder toe. Ook door de herstructurering in de havens te Rotterdam, waarmede ontslagen ge paard gingen, is de werkloosheid toegenomen. Los arbeiders Door de verminderde bedrijvigheid in de diverse sectoren van het bedrijfsleven, zijn de plaatsingsmogelijkheden voor deze categorie werkzoekenden eveneens verminderd. Handels- en kantoorpersoneel Van de 234 werkloze vrouwen bevinden zich 104 vrouwen onder deze beroepsgroep. Jeugdigen Van de werkloze mannen is een 76-tal mannen jonger dan 19 jaar. Van de werkloze vrouwen zijn er 68 jonger dan 19 jaar. Plaats van inwoning Van de 829 werkloze mannen is een 77-tal woonachtig te St. Philipsland. Van de 234 werkloze vrouwen is een 34-tal vrouwen afkomstig uit laatstgenoemde gemeente. I Bij menig lezer is het bekend, dat uigevers als Lemniscaat, Holland, Kosmos, Leopold soms met zeer fraaie "prentenboeken" op de markt kwamen. Van een uitgeve rij als La Rivière Voorhoeve in Zwolle denkt men in de eerste plaats aan een heel ander genre boeken, al is er dan ook een on ver gptelijke Maartje de Wit in die uitgeverij tot stand gekomen. Nu echter doet ook La Rivière mee in de rij van prentenboeke nuitgevers. Al eerder hebben we daarop geattendeerd via het boek "Jan-Peter in het bos". Maar er was toen, najaar 1982, ook al een tweede soortgelijke uitgave bij. Ook weer van de Tjech Milena Lukesova en de Slowaak Jan Kudlacek. "Het Sneeuwpaard" is een tweeling van Jan-Peter. Hans Krijt heeft voor de vertaling ge zorgd. En opnieuw komt de kleine Jan-Peter in het verhaal voor. Ja, vervult daarin opnieuw een hoofdrol. Dat msken de eerste zinnen al duidelijk: "De winter nacht is koud, ijskoud. Ze blaast met haar koude adem over de bo men en de tuinen. Ze blaast ook tegen het huisje aan waar Jan-Pe ter slaapt". Nog veel belangrijker voor de jeugd dan de tekst zijn de prachtige platen. Ook als wordt verteld hoe Jan-Peter graag een sneeuwpop zou willen hebben. Men moet die plaat beslist zien als er op een pagina staat, hoe de uil met grote ogen zit te kijken en zich afvraagt waarom al die schoorste nen een petje van sneeuw krijgen. Alle dieren in het bos willen Jan- Peter wel helpen met zijn sneeuwpop, maar tenslotte is het toch Elsje, die Jan aan* de pop helpt. Een heel leuk verhaaltje en nogmaals prachtige platen. Dan komt tenslotte wel het onder scheid met eerder genoemde uit gevers, want La Rivière brengt dit fraaie prentenboek bij de boek handel voor slechts 9,90. Dat vaarbewijs is toch een goede zaak, zo werd op een afdelings vergadering van "Schuttevaer" gesteld. Het kan belangrijk bij dragen tot het de laatste jaren in toenemende mate noodzakelijker veiliger-waterverkeer. Daar heeft uitgeverij Hollandia te Baarn. toch al bekend om zijn water- sport-oeuvre. geen golven over laten gaan. Het vaarbewijs in structieboek, het handboek voor de motorvaarder kwam uit. Een Hollandia watersportboek, dat via dat noodzakelijk vaarbewijs een extra aktuele tint kreeg. Samen stellers: Karei Heijnen, Peter Tol- sma, PieterJan van Kuppenveld. Die "weten van wanten. Inmiddels is het vaarbewijs verplicht voor het besturen van een schip dat langer is dan 15 meter of meer dan 20 kilometer per uur kan varen. Het is als met het "blik langs de trottoirs", er komen er steeds meer. De behoefte aan een vaar bewijs instructieboek lag voor de hand. We zullen een paar hoofd varianten noemen om een indruk te geven, wat in dit boek aan vaarkennis kan worden vergaard: "Schip, motor en uitrusting, 45 pagina's vol, Varen en Manoeu vreren, 60 pagina's vol. Het vaar water en het weer 40 pagina's. Wettelijke bepalingen, bijna 100 pagina's. Het vaarbewijs instruc tieboek hoort op elk schip. Dan pas weetje van wanten. Het moet langer mee, dan in een avondje uitlezen, daarom keurig gebon den, uitstekend geïllustreerd ƒ49,50. Anna Vali heeft al eerder gedich ten geschreven die bij Hollandia Baarn zijn uitgegeven. Bijvoor beeld: "Tegenover elkaar". Anna Vali is zenuwarts en thans werk zaam bij het medisch onderwijs aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Met de nieuwe bundel wordt een originele kijk gegeven op relaties, situaties en het doen en laten van de betrokken mens. Voorbeeld: Geborgenheid "Geen groter' geluk dan de angstdroom achter de rug. Horen naast je de zachte adem van wie je houdt. Verbouwt de nacht tot dat verre huis waar eens met ontstoken lichten op je werd gewacht". Een Hollandia uitgave van ƒ7,90 in paperback. Van Anna Vali is eveneens "depressie". Dat is een gedrukte gemoedsstemming. In dit boek vier verhalen over de pressieve mensen in verschillende situaties. Een poging om vooroor delen weg te nemen. In paperback 19,50 en de ondertitel is "Van wanhoop tot hoop" G.S. van Zeeland vragen P.S. ac- coord te gaan met de aanschaf van verbeterde zwemvesten voor 5 veerboten en een mini-computer voor de verwerking van de finan ciële administratie van de provin cie, de P.S.D., de nv PZEM en de Zeeuwse Bibliotheek. Met de aanschaf van de computer, waar mee een bedrag van 316.500,— is gemoeid, gaan 'naar het zich thans laat aanzien', aldus G.S., geen ar beidsplaatsen verloren. De zwem vesten vergen een investering van 270.000.- Met betrekking tot de aanschaf van de mini-computer menen G.S., dat de huidige apparatuur niet meer aan de eisen voldoet. Naast het wegvallen van de pro blemen van de huidige appara tuur heeft de mini-computer eveneens het voordeel, dat admi nistratie-uitbreidingen zonder ca paciteitsproblemen opgevangen kvnnen worden. Het nieuwe tech nische snufje bestaat onder meer uit een centrale verwerkingseen heid, zes beeldschermstations, een regeldrukker van 300 regels per minuut, een naaldprinter van 100 tekens per seconde en een geheu gencapaciteit voor 66 miljöen te kens. De computer treedt volgens de planning op 1 januari van het volgend jaar in werking en wordt bekostigd door een deel van de reserve 'vervanging materieel'. Tenminste, als Provinciale Staten accoord gaan met het voorstel. zwemvesten De overlevingskansen bij het ge bruik van de reddingblokken op de Zeeuwse veerboten zijn be paald niet groot. Dat stellen G.S. in hun voorstel tot het aanschaf fen van nieuwe zwemvesten voor de drie enkeldeksveerboten en beide dubbeldeksboten. De hui dige reddingblokken worden op nieuw te bouwen binnenvaartui gen niet meer door de scheep vaartinspectie geaccepteerd. Het nieuwe type zwemvest dient op borsthoogte te worden vastge maakt door middel van banden, zodat het verliezen ervan, zoals dat bij de huidige blokken wel Snel het geval is, uitgesloten is. Alhoewel er in het nu ruim 150- jarig bestaan van de veerdiensten nog nooit aanleiding is geweest om te twijfelen aan de veiligheid van de veerboten en ongevallen van enige betekenis zich nog nooit hebben voorgedaan, zijn G.S. toch van mening, dat voorzorgen moeten worden getroffen voor het geval zich wel ongelukken voor doen. G.S. vragen P.S. accoord te gaan met een kredietaanvraag van 270.000 gulden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 11