Iedere dag 80.000 onverzekerde auto's op de openbare weg Drie Tholenaren en één Fliplander remise tegen dammer Ton Sijbrands Prof. dr. van Muiswinkel verwacht langzaam economisch herstel De Regenboog Zeeuws schooldamkampioen Dodi-dodi St. Annaland EHBO-kampioen Onderwijzers protesteren Donderdag 10 maart 1983 EENDRACHTBODE ZLM-verzekeringsdeskundige Cevaal Asociaal Tractor-bewijs PAK EVEN UW ZAKBOEKJE KAA BEE Pzem-lening 50 miljoen voor KMS Na bijna vier uur dammen speelden P.Luten, Th.v.d. Male en André Kousemaker uit Tholen alsmede L.v.d.Velde uit St.Philipsland remise tegen ex-wereldkam- pioen en nieuwe wereldrecordhouder blinddammen Ton Sijbrands. De laatste van de veertig partijen ging zaterdagmiddag in Meuvliet tussen Sijbrands en de jongste deelnemer, de elfjarige Ronny Gunter uit St.Annaland. Pas op het allerlaatste moment moest de jeugdd^mmer de eer aan de ex-wereldkampioen laten. Minder welvaartswildgroei en loonmatiging brengen keerpunt Begin narigheid bij oliecrisis. Wejk beleid? Sterk maken tegen jeugdwerkloosheid. Excursies van de Oesterschelp Geestelijke gezondheidszorg Zeeuws/Brabants? Dhr. J. Cevaal, ZLM-buitendienst verzekeringsdeskundige.sloeg dinsdagavond een 25-tal ZLM afdelingsleden in café van Houdt te Sint Maartensdijk met schrikwekkende en onthutsende praktijkvoorbeelden uit de verzekeringswereld om de oren. Die oren klapperden dan ook net grote regelmaat. Dhr. Cevaal wees de aandachtige luisteraars op het belang van verschillende verzekeringen, zoals de auto-inzittendenverzekering. Hij veronderstelde in zijn helder betoog dat alle aanwezigen wel over zo'n inzittendenverzekering beschikten, maar uit de hoeveelheid van die verzekeringen die hij aan 't eind van de vergadering nog even tussen neus en lippen door afsloot, bleek dat niet het geval. Hij noemde twee groepen, die absoluut een inzittenden-verzeke ring moeten hebben: mensen, die iedere dag hun kinderen met de auto naar school brengen en chauffeurs van auto's die bijvoorbeeld voethalpupillen vervoeren: 'als er wat met die kinderen gebeurt, dan zijn ze tenminste ook verzekerd!'. Er zijn heel wat veranderingen op til in het verzekeringswezen. Een gevolg van de verslechter(en)de mentaliteit van de mensen, die de verzekeringsmaatschappijen steeds meer misbruiken. Dhr. Ce vaal illustreerde dat schertsend met een eenvoudig voorbeeldje: men heeft een deukje in de auto en zegt tegen de buurman: 'Rij jij er even met je tractor tegen, dan regelen we dat wel met de verze kering'. In de visie van de verzekerings routinier neemt het onverzekerd rijden stevig toe,, mede onder in vloed van de werkloosheid. Toen hij het aantal van 80.000 dagelijks onverzekerd over de openbare weg rijden de auto's ter sprake bracht, ging er wel even een mas saal 'gohhhh' door het café. 'Die onverzekerde mensen zijn meestal asociale figuren', stelde dhr. Cevaal. 'en veren plukken van een kikker gaat niet. Het is daarom goed dat de minister van de verzekering aan het kenteken wil binden'. Wanneer men in aanrijding komt met een niet-ver- zekerde, wordt de schade uitge keerd door het waarborgfonds. Niet alleen het onverzekerd auto rijden is een probleem, ook de aangifte van verloren en gestolen sieraden is de laatste jaren schrik barend toegenomen. Volgens dhr. Cevaal was het verleden zomer zo erg, dat er meer schadeuitkerin- gen voor zonnebrillen zijn ge daan, dan er zonnebrillen ge maakt. 'Maar', zo beweert hij, 'de verzekeringsmaatschappijen heb ben het zo ver laten komen'. Toch liet dhr. Cevaal nog positie ve geluiden horen. Voor ZLM's verzekeringsmaatschappij Ovem was 1982 een goed jaar. Ondanks het feit dat er 7000 te verzekeren voertuigen bijkwamen, was er toch een lagere schadefrequentie dan in 1981. Daarnaast nam de Ovem twee aanbevelingen van de consumentenbond ter harte. Bij de constatering van de consu menten belangenbehartigers dat de Ovem de beste verzekerings maatschappij van Nederland is, plaatste men twee kanttekenin gen: op de eerste plaats vond men de 50% no-claim korting aan de lage kant in verhouding tot andere verzekeringsmaatschappijen. Vandaar dat die op 1 januari van dit jaar werd verhoogd tot 60%. Ten tweede werd de nieuwwaar- de-clausule opgenomen, wat in houdt dat wanneer men binnen een half jaar een nieuwe auto total loss rijdt, men de waarde van dat moment krijgt uitgekeerd. De heer Cevaal propageerde Kasko verzekeringen voor alle landbouwvoertuigen, waarschuw de voor minderjarigen, in dit ge val onder de 16 jaar en wees op het tractor bewijs, dat 16- en 17- jarigen in hun bezit moeten heb- POORTVLIET vr. 11 mrt: alg.verg. schietver. Nld.Oranje, 't Centrum 20 u. vr. 11 mrt: openbare les gymn.ver Excelsior, gymzaal, demonstr. bejaa'rdengym, 19 u. za. 12 mrt: Cabaret Nar, 't Ouwe Raed'uus, 20 u. di. 15 mrt: alg.verg. Excelsior, Centrum, 20 u. di. 15 mrt: alg.jaarverg. mannen- ver. NH kerk, 19.45 u. za. 19 mrt: 14-23 u. bazar SPS, 't Ouwe Raed'uus di. 22 mrt: dhr.Seegers over her- stell.oord Dennenheuvel, 't Ouwe Raed'uus, 19.30 u. OUD VOSSEMEER zo. 13 mrt: 19 u. Drukwerk, d'Ouwe Vos do. 10 mrt: ouderavond school md Bijbel, 19.30 u. do. 24 mrt: toneeluitv. vvVosmeer voor bejaarden, Vossenkuil, 19.30 u. vr. 25 mrt: feestavond vvVosmeer, 19.30 u. Vossenkuil SINT PHILIPSLAND woe. 16 mrt: ANIB Th/St.Phil. ledenverg, de Wimpel, 13.30 u. woe. 16 mrt: Natuurvrienden over Greenpeace, de Wimpel, 19.30 u. vr. 25 mrt: Gerard de Waardt, or ganist, pianist, beiaardier, de Wimpel, 20 u. THOLEN za. 12 mrt: muziekuitv. Concor dia, Meulvliet ma. 21 mrt: Labeo: aquariumwa ter en -verlichting, 19.30 u. Meul vliet za. 26 mrt: auto-oriëntatierit MAC, Zoekweg 19 u. SINT MAARTENSDIJK za. 19 mrt: Borneo-avond, Haes- tinge do. 24 mrt: modeshow modehuis Wielaard, Haestinge, 20 u. do. 10 mrt: 19.30 u. St.Maartens- hof, toneel bejaardenverzorgsters do. 24 mrt: dagreisje Neeltje Jans, St.Maartenshof ma. 21 mrt: Tandje Bij alg.leden- verg. cafe Smalstadt, 19.30 u. film ai.i.E SOORTEN VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD /uid-Oosfsingel 43 I cl. 34368 bkr(;en op zoom Advertentie I.M. jaarverg. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD De heren A.Elenbaas en H.Ver maas uit Stavenisse hebben in Tholen het certificaat Vereni- gings-Management behaald. SINT ANNALAND vr. 11 mrt: Havenzicht. Accelerando, za. 12 mrt: dansavond Dorpshuis, 20 u. za. 12 mrt: ophalen rommelmarkt Accelerando SCHERPENISSE vr. 11 mrt: ontspann.avond Oran jever. Holland Huis, 20 u. vr. 11 mrt: disco-avond Scarpe- nesse, Schoolstr. 20 u. vr. 25 mrt: Rode Kruis contact avond, Holland Huis, 20 u. za. 26 mrt: le bekerwedstr. Zee baars, Oud-V'meer, 11-14 u. BERGEN OP ZOOM tm 17 apr: George Minne(B), avant-garde beeldhouwwerken. Markiezenhof, dagelijks 14-17 u. behalve ma. tm 17 apr: Fred Carasso, beelden, tek. en penningen, Etcetera, da gelijks 13.30-17 ur behalve ma. film+ +film+ +film+ ROXY 1: Firefox - a.l. do, ma, di woe gesloten, vr za 18.45 21.15 u, zo 14,16.15,18.45 21.15 u. Meisjes voor een Doorsmeerbeurt - vr za 23.30 u. ROXY 2: Piranha 2(3) - do, ma, di woe gesloten, vr za 19 21.30 v, zo 14, 16.30, 19 21.30 u. 12 jr. CINEMACTUEEL 1: Alien 2 - 16 jr, do 20.30 u, vr 19 21.30 u, za zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Firefox - a.l. ma, di 20.30 u, woe 14 20.30 u. CINEMACTUEEL 2: Polter geist^) - 12 jr. do, ma, di woe 20.30 u, vr zo 19 21.30 u, za 21.30 u. Als je begrijpt wat ik bedoel(6) - a.l. za 14, 16.30 19 u, zo 14 16.30 u, woe 14 u. CINEMACTUEEL 3: E.T.(13) - a.l. do 20.30 u, vr 19 21.30 u, za zo 14, 16.30, 19 21.30 u, woe 14 u Gedeputeerde Staten willen dat de energiemaatschappij PZEM een geldlening van vijftig miljoen gulden verstrekt voor de in moei lijkheden verkerende koninklijke maatschappij De Schelde (KMS) te Vlissingen. Er is geen rente verscguldigd. "Enige afslanking zal waarschijnlijk wel onont koombaar zijn, gelet op de huidi ge en te verwachten orderporte feuille. Gelet op de grote belan gen die voor de gehele Zeeuwse bevolking op het spel staan, me nen wij dat ook van provincie en gemeenten een financiële inspan ning gevraagd mag en moet wor den om het KMS-concern te be houden", aldus g.s.. Provinciale Staten nemen dinsdag een beslis sing. De PZEM voelt niets voor de invoering van progressieve tarie ven: meer per kwh electriciteit en m3 gas betalen naarmate men meer verbruikt. Behalve dat de PZEM dit systeem principieel af wijst, noemt men ook de proble men bij de verwezenlijking van deze methode dermate groot, dat praktische toepassing niet verant woord wordt geacht. ben, wanneer ze een trekker bes turen. 'Het komt nog een keer zo ver, dat wanneer uw kinderen de schuur van uw buurman in brand steken, u zelf de schade moeten- betalen'. De heer Cevaal doelde daarmee op een nieuwe ontwik keling in het brandschade-verze- keringsgebéuren. De verzeke ringsmaatschappijen weten na melijk nog niet hoe ze de premies moeten berekenen. Op het gebied van de arbeidsongeschiktheids verzekering vond dhr. Cevaal het opmerkelijk, dat men daar in Zeeland als verzekeringsmaat schappij winst maakt, terwijl er bijvoorbeeld in een provincie als Drente geld bij moet. Een af doende verklaring had hij niet voor dat verschijnsel. Hij vroeg zich tevens af waar het met de ziekenfondspremies naar toe moet: 'Er moet geen enkele boer meer in 't ziekenfonds zitten. Niet om de status, maar omdat het te duur is. Ga over naar de verzeke ring met 1000 gulden eigen risico'. Aan de hand van voorbeelden blijkt dat voor de boer goedkoper. Tot slot bracht hij koopsompolis sen te berde, die onlangs als broodjes over de toonbank zijn gegaan, aldus dhr. Cevaal. Hij vertelde hoe men bijvoorbeeld op z'n 35ste jaar een polis voor 14.000 gulden koopt en dat men op z'n 65e jaar een som van 172.000 gul den uitgekeerd krijgt. Een voor uitzicht, waardoor velen graag een gokje willen wagen. De heer Ce vaal was deze werkwijze van ver zekeringsmaatschappijen in het verkeerde keelgat geschoten, te meer daar men er op gokt als ver zekeringsmaatschappij, dat de koper voor z'n 65ste overlijdt. Zelfs wanneer men sterft op de leeftijd van 64 jaar, 11 maanden en 30 dagen, keert men slechts 14.000- uit. Ton Sijbrands maakt korte metten met de voorzitter van de Thoolse damclub de Eendracht, W.A.Boogerd, terwijl ook secretaris J.A.van Akkeren 't vuur aan de schenen wordt gelegd door de ex-wereldkampioen. Overigens was er 1 remise meer dan in het verslag staat, want ook J.van Beeck uit Bergen op Zoom hield zich staande tegen Sijbrands. De simultaanwedstrijd was het eerste onderdeel van de jubileu mactiviteiten ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Thoolse damclub de Eendracht. Ook bij het 40-jarig bestaan in 1978 en een jaar later was Sij brands al te gast bij de Eendracht. "Uw derde optreden is wel een bewijs, dat 't tot wederzijds ge noegen is", zei voorzitter W. A.Boogerd in zijn openingswoord, 't Was steeds in een andere ruimte: de Wingerd, Hof van Holland en Meulvliet. Dammen blijft een aparte bezig heid, zo hield dhr. Boogerd zijn gehoor voor. "Soms zijn er zwijg zame figuren, maar er kan ook wel eens een drukke praten tussen zitten. Het beste is ook hier weer een tussenweg", aldus de voorzit ter, die sprak van een sportieve, leerzame dag. Hij wees er nog op, dat de zestigjarige damclub Goes al een tiener was, toen de Een dracht werd geboren. Nu namen twintig leden van de bloeiende vereniging 't op tegen de grote dammer Sijbrands. met collega's van DSVF St.Philips land, uit Middelburg, Goes, 's Gravenpolder en Zierikzee. Be halve de vier genoemden, bereik ten ook Versluys uit 's Graven polder en H.Verdoolaege uit Bergen op Zoom remise. Sij brands won 34 partijen. Na een korte pauze speelde hij nog een blindpartij tegen de Thoolse clubkampioen Piet Nieu- wenhuijzen. Onder grote belang stelling en doodse stilte moest Nieuwenhuijzen na een zeer scherp gespeeld eindspel de vlag strijken. De Eendracht keek terug op een geslaagd evenement. Van 5 t/m 9 april wordt in Meulvliet de halve finale van het Nederlands kam pioenschap voor adspiranten ge houden. Als een schip aan de grond zit, moet je of ballast kunnen ruimen of het eb moet plaats maken voor vloed. Met het schip van de Nederlandse eco nomie zullen we eerst wat ballast overboord moeten gooien en daar wordt momenteel aan gewerkt. Daarnaast door lagere rente, zakkende olieprijzen en ook een aantrekken van de Amerikaanse handel weer wat water onder het schip te krijgen. Optimist van Muiswinkel zag het dieptepunt weer wel zo ongeveer bereikt. Maar het herstel zal zich voorlopig nog wel heel langzaam voltrekken. Een lange golfbeweging. Echter in het verleden, het heden en ongetwijfeld ook in de toekomst waren en zullen er economische hoogte- en dieptepunten zijn. Om dat eerste te bereiken vanuit die diepte hoeft er toch waarachtig eerst geen oorlog meer te ontstaan. Het schip van de Nederlandse economie is inderdaad vastgelo pen. En waarom? Zo begon prof. dr. L.F. van Muiswinkel, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam donderdagavond in Haestinge zijn onderwerp. Hij was er op uitnodiging voor de geza menlijke Rabobanken van Tholen en Sint Philipsland. Als gast het bedrijfsleven in deze regio, 190 vrouwen en mannen sterk. Die eb-situatie van de economie be perkte zich niet tot Nederland. Het is een internationale eb ge worden en daarom ook niet alleen nationale invloeden, waardoor het schip vast liep. Toch was het ook in ons land een te zwaar ge laden schip. Met een te hoge con sumptiebesteding en te omvang rijke collectieve voorziening. Er was nogal wat overbodige ballast aangevoerd. We waren de groei gewend geraakt en het leek nooit meer anders te worden. Het na tionaal inkomen ligt gemiddeld hoog en het is tussen 1977 en 1982 gelijk gebleven. We komen wel steeds meer te zit ten met een kleiner deel aktieve inkomstentrekkers en een groter deel niet aktieve inkomenstrek kers. Van jaar tot jaar stijgt de laatstgenoemde categorie met zo'n 0,5 procent. De collectieve sektor smult ook steeds meer mee. Dat echter dat nationaal inkomen de laatste 5 jaar niet steeg is een lichtpunt. Een tweede lichtpunt is dat de betalingsbalans een over schot vertoont van 12 miljard gul den in 1982. Dat wil zeggen dat er meer geëxporteerd dan geïmpor teerd is. De professor vroeg zich vervolgens af of Nederland nu wel echt blij was met de gasvondst. We hebben er vanaf het begin ei genlijk over geklaagd: het zal straks wel op zijn. Reken toch maar dat Nederland er blij mee mag zijn. Begonnen met wat pret tige geluiden, erkende prof. van Zeventien danseressen van volks dansvereniging Dodi-dodi kwamen maandag 7 maart in de voormalige kleuterschool te Sint Maartens dijk bijeen voor de algemene le denvergadering. Bij de bestuursverkiezing maakte mej.l.Goedegebuure uit St.Anna land plaats voor mw.J.Kloet uit St.Maartensdijk, die de functie van penningmeesteresse kreeg. Mej.Bloem uit Poortvliet hanteert van nu af aan de voorzittersha mer, terwijl het bestuur verder bestaat uit secretaresse mw.Stul- tiëns uit Sint Maartensdijk en de leden mw.Moerland(Scherpenis- se) en mw.Renes(Oud-Vosse- meer). De dames_ Van Gorsel en Van Westen vormen de nieuwe kascommissie. Het huishoudelijk gedeelte verliep vlekkeloos. Te vens werd de mededeling gedaan, dat Dodi-dodi tot eind mei spe ciale volksdansavonden organi seert, die ook voor rustende leden toegankelijk zijn. Op 5 april is er een kinderdansinstuif. Muiswinkel, dat de grote wer kloosheid helemaal geen prettig geluid is. Er ontstaat een groeien de produktie met steeds minder mensen. Aangezien de beroeps bevolking jaarlijks toeneemt, zou de werkgelegenheid met zo'n 4% moeten toenemen. Hoewel rente en inflatie in ons land nu laag is, maken de bedrijven het toch niet goed. Na een steeds stijgende welvaart in de zestiger jaren met sterk toe genomen auto- en televisiever koop, begon de narigheid in de begin zeventiger jaren met de oliecrisis en de vervolgens zo sterk oplopende olieprijzen. Dat brengt schokken te weeg in de economie en naar boven noch naar beneden zijn schokken voordelig. Tot die tijd was er veelal door bedrijven te veel geïnvesteerd. Ook daarin een overgroei. In de collectieve sektor eveneens. Er ontstond onrust (door de hoge energieprijzen) op de monetaire markt, evenals een dollar-onrust. Onrust dus niet al leen in Nederland. Maar ook daar, met nog een aparte eigen ballast. Te snel gestegen lonen, waardoor de concurrentie-positie verslechterde. Dat hebben wé onszelf aangedaan. Een terug draaien daarvan is een noodzaak. De collectieve sektor groeide nog harder. Voorzieningen bij de vleet, maar ze moeten ook worden onderhouden. De belasting- en premiedruk steeg tot 60% van het inkomen. Er is een tekort van 13% in plaats van de toegestane 6%. 70% van het nationaal inkomen neemt de overheid voor haar doelstellingen. Nu zitten we in de periode van afwentelen en dat is niet het meest gelukkige en meest gewenste spel. We moeten naar lager lonen, vermindering van de collectieve sektor, want die is uit de hand gelopen. Het noodlottig mechanisme van de koppeling moet worden doorbroken. Prof. Van Muiswinkel erkende dat de nationale schuld weliswaar te hoog is gestegen, maar of dit alleen maar nadelig is, betwijfelde hij toch. Wat heeft het voor in vloed op de Nederlandse rente voet? Sectoren van buiten zijn daarop van meer betekenis. Als de Nederlandse overheid niet op de kapitaalmarkt kwam, de bedrij ven komen er zelfs met de huidige lage rente nog niet op af. Mochten ze komen, dan mag de overheid best een pasje opzij doen. Nodig is in elk geval de lonen in de hand te houden en de belasting te verla gen. De overheid deed al een eer ste stap bij de vennootschapsbe lasting. Spreker schetste overigens ook duidelijk wat het betekent als de koopkracht te sterk zou ver minderen: nog meer bedrijfsslui tingen, nog meer werklozen, weer meer uitkeringstrekkers. Maar het beleid lijkt toch meer de juiste richting in te slaan. Door verla ging van de vennootschapsbelas ting helpen we de goede bedrij ven. De professor vond dat de gulden nu wel sterk genoeg is. Niet verder opwaarderen, terwijl hij meende, dat aan e arbeidstijd verkorting niet valt te ontkomen, al zal het haast bedrijf voor bedrijf bekeken moeten worden en aan gepast. Immers door de komst van de chip zullen nog meer arbeids plaatsen gaan verdwijnen. Ten slotte meende de vlotte spreker, dat men nu toch wel doende is het Nederlands schip van wat ballast te ontdoen en ergens lijkt ook het eb-punt te zijn gepasseerd. Maar snel zal de vloed niet komen, zo dat de volle vaart er voorlopig niet inzit. Dat het weer los raakt, stond voor prof. dr. Van Muiswinkel echter wel vast. Tijdens de discussie erkende prof. Van Muiswinkel, dat er vooral om politieke redenen in feite te laat is ingegrepen, zodat we dus in feite zelf het schip vast lieten lopen, al hebben internationale oorzaken eveneens het omhoogvaren ve roorzaakt. Hij was geen voorstan der van overdreven stimulering van bedrijven. Ze moeten wel de mogelijkheid hebben nieuwe din gen te ontwikkelen, de mogelijk heid tot investeren en dat lukt niet met een zo grote belastingdruk. De daling van de olieprijzen achtte spreker voorlopig nog wel een goede zaak, mits niet te sterk en dus niet schokveroorzakend. Misschien zijn we in 1990 weer wel blij met een wat opwaartse energieprijs, anders maken we al les te snel op. Ook de daling van consumptiebesteding mag niet schoksgewijze verlopen. Als prof. Van Muiswinkel tweede kamerlid was zou hij zijn stem niet geven aan overheidssteun aan de Bijen korf zonder meer. Hoogstens onöer voorwaarde van terugbeta ling. Tenslotte verwachte spreker geen ineenstorting van de mone taire markt. Namens de Rabobanken dankte de heer L.A.M. Elenbaas de spre ker en de aanwezigen voor hun discussie en aandacht. Hij consta teerde, dat het voor velen toch een interessante avond is geweest en die hoop had hij al uitgesproken bij zijn welkomstwoord, inzon derheid ook tot vertegenwoordi gers van het Rabobank-regio- kantoor, wethouder Versluijs van middenstandszaken, Rabobank bestuurders, raadsleden en sta tenlid E.Ph. Nieuwkerk, die als laatste tijdens de discussie nog een resumé gaf van het doel van prof. Muiswinkel, maar zelf van me ning was, dat de nationale schuld toch nog maar wat steviger moet worden aangepakt. De voorzitter had in zijn welkomstwoord bena drukt, hoe de werkloosheidsstij ging en bedrijfssluiting nog steeds aan de orde van de dag is, maar dat er hier en daar wel een licht puntje valt te zien, zoals prof. Van Muiswinkel daar even later dieper op inging. De Rabobanken in de regio hebben met de twee bijeen komsten (voor agrarische- en middenstand/industriële sector) voor wat opkomst en sprekers be treft zeker in de roos geschoten. Zelden kan men vpor dergelijke avonden een zo groot aantal warm krijgen, zelfs al is het natje en droogje er zo gul bij als het geval was op deze Rabobank-avonden. Marcel Verspuij, Martin Zuid- dam, Robert Melse, Kees de Jonge en Ronald Vroon van C.N.S. De Regenboog uit Tholen hebben het Zeeuws damkampioenschap be haald en doen daarom op 14 mei in Zwijndrecht mee aan de halve fi nale van de Nederlandse school- damkampioenschappen. Het vijftal plaatste zich woensdag 2 maart voor die halve finale in 's Gravenpolder, waar het Thoolse team een achttal équipes de baas bleef, en zich achtereenvolgens klasseerde voor Aagtekerke, Zou- telande, Yerseke, Goes, Anna Ja- cobapolder, Souburg en Lewe- dorp. De Tholenaren plaatsten zich rechtstreeks, terwijl de overi ge drie teams eerst nog een kwartfinale moeten spelen. Maar voordat dhr.Rijk van de Zeeuwse Dambond de standaard aan de winnaars overhandigde, waren er heel wat zweetdruppeltjes aan voorafgegaan. In poule A speelde Tholen met de Martinusschool uit Souburg, de Isidorusschool uit Lewedorp, de Ireneschool uit Zoutelande, terwijl in poule B de Diaconieschool uit Aagtekerke, de Ba£Beatrixschool uit Yerseke, de Ligthartschool uit Goes en de School met de Bijbel uit Anna Ja- cobapolder opereerden. De Re genboog werd winnaar van poule A na een 6-2 winst tegen Souburg, een 4-4 gelijkspel tegen Lewedorp en een 5-3 overwinning op Zoute lande. In een kruisfinale won Tholen met 5-3 van Yerseke, Waaruit bestaat een gemeente bestuur? Wat is de taak van een wethouder? Hoe kun je raadslid worden? Hoe werkt het bestuur van een gemeente? Hoe wordt de provincie bestuurd? Hoe heet het dagelijks bestuur van de provincie? Waar zetelt het provinciaal bes tuur? Om enig inzicht te krijgen in deze materie na de lessen maatschap pijleer van dhr.Hettema, trokken de Oesterschelpleerlingen er op uit. In de tekenlessen gaf dhr.Wilgets informatie over het Zeeuws museum, zodat de leer lingen enigszins voorbereid waren op wat ze te zien zouden krijgen. Na een ontvangst op het gemeen tehuis in Sint Maartensdijk door voorlichter dhr.Bakx en de dia serie was één en ander toch wel duidelijker. Na een rondleiding door het gemeentehuis, waarbij naast aandacht voor de verschil lende afdelingen van het gemeen telijk apparaat, ook het gebouw zelf aandachtig werd bekeken, ging men weer terug naar school. Op 24 februari reisden de meisjes met de docenten Hettma, Wilgers en Stevens naar Middelburg, waar een bezoek werd gebracht aan het provinciehuis en het Abdijcom plex. Na de diaserie 'Hoe werkt een próvinciaal bestuur' en de bezichtiging van de statenzaal ging men naar het gemeentehuis voor de monumentenfilm, waarna tijdens de wandeling door Mid delburg, volgens het verslag van Ellis, Jolanda, Sabina en Magda, met eigen ogen een prachtig stuk renovatie in de binnenstad werd aanschouwd. Veel huizen hebben mooie namen zoals 'de Lelie' en "t Vliegend Hart'. Het Kuipersgilde was de plaats waar de kui- pers(wijnhandelaren) bijeen kwa men. Een mooie en interessante wandeling, zo besloten deze vier meisjes het verslag. Mary, Petra, Anita en Miranda schreven over het bezoek aan het Zeeuws Museum. In de eerste zaal lagen de stenen over de godin Nehalennia, in 1970 opgevist door schipper K.Bout. Daarnaast wa ren er opgravingen en bodem vondsten van aardewerk te zien uit de Romeinse tijd, een planeta rium, wandkleden, tapijten, Zeeuwse klederdrachten en schil derijen. Alle leerlingen waren vervolgens in de gelegenheid om een zitting van de politierechter mee te ma ken. Een indrukwekkende erva ring! Na deze dag 'Middelburg' keerde men voldaan en vol in drukken 'Tholenwaarts'. De EHBO-ploeg van St.Annaland doet 15 april in Kamperland mee aan de provinciale wedstrijden dankzij een overwinning bij de Thoolse kampioenschappen, maandagavond in het dorpshuis te St.Annaland. Het verschil mét ti telhouder Stavenisse was slechts een halve punt. Derde werd St.Philipsland. Er was goede belangstelling voor deze kringwedstrijd, vooral veel jeugd, toen voorzitter Tj.Heijboer een welkomstwoord sprak. De lo tuskring Noord- en Midden-Zee land had traditioneel voor een origineel 'ongeval' gezorgd: bij de voorbereiding van een boeren bruiloft vielen twee mannen tij dens het ophangen van een wa genwiel van de trap. De gevolgen waren een bovenbeenbreuk met een bloeding(shock), een scheur- wond aan de pols en een slag aderlijke bloeding. De artsen A.C.J.Noteboom. J.M.van der Bel en E.H. Veldman vormden de jury, waarbij ze con stateerden, dat de hulpverlening van de drie ploegen op goed peil stond. De EHBO-afdelingen St.Maartensdijk en Tholen had den helaas geen team ingezet, maar de jonge Fliplandse EHBO- vereniging deed o.l.v. Rini Maas voor de tweede keer mee. Men behaalde 144 punten, terwijl de leider goed was voor 28 punten. Stavenisse dat vorig jaar als Zeeuws kampioen zelfs tot de Nederlandse kampioenschappen doordrong, verdedigde o.l.v. Nel- leke de Rijke met verve de titel, maar men lette wat minder goed op het gevaar. De elektrische boortol wadie bij het ophangen van het wagenwiel werd gebruikt, stond nog onder stroom. Ook de shock werd te laat doorgegeven. St.Annaland had daar wel oog voor, wat een halve punt meer opleverde voor Corrie van Leeu- wen-Wessels. Elma v.d.Repe en Anita Hart: 207 tegenover 207 voor Stavenisse. Men kon 295 punten halen. Voor de leidster was het maximum 50: Corrie van Leeuwen had er 41, Nelleke de Rijke 34. De ere-voorzitter van de EHBO, oud-burgemeester W. Baas. reikte de wisselbeker uit, terwijl de jury en de lotusgroep bloemen ont ving. waarna het Thoolse viertal( Ro nald Vroon en Kees de Jonge speelden samen) Aagtekerke met 6-2 versloeg. En zo werd de Re genboog, evenals in 1980, weer Zeeuws kampioen. B en w van Tholen ervaren het werken met het Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezond heid positief. Twee dagen per week wordt zitting gehouden in het stadhuis te Tholen. Volgens een onderzoek van de raad voor de volksgezondheid Zeeland richt 63% van de hulpaanvragen uit Tholen en St. Philipsland zich tot het Z.l.G.V. en 37% tot de instel ling in Bergen op Zoom. B en w delen dat mee op schriftelijke vragen van de SGP-raadsfractie. De minister van volksgezondheid heeft Tholen/St. Philipsland ech ter bij Brabant ingedeeld. In tegenstelling tot de SGP zijn b en w hier niet ongelukkig mee: de regio-afdeling voor de geestelijke volksgezondheid moet bezien worden in het licht van de gehele gezondheidszorg, aldus het colle ge. Gedeputeerde Staten vinden dat Zeeland 1 gezondheidsregio moet vormen. De gemeente ont vangt daarover een nota, die b en w in de gemeenteraad ter discussie willen stellen. VVD-raadslid J.L. van Gorsel heeft zich op een par tijvergadering voor indeling bij West-Brabant uitgesproken. Daarentegen tekende D'66 Tho len/St. Philipsland verzet aan tegen de beslissing van de minis ter. "We meenden dat Tholenaren Zeeuwen zijn en dat daarom ook de geestelijke verzorging onder Zeeland diende te vallen. Steeds meer komt naar voren, dat de Tholenaren van 'hogerhand' aan gewezen worden op West-Bra bant. Willen ze ons inlijven bij Brabant? We opperden dat dan ook de Oesterdam niet nodig zou zijn. Hoe waar bleek onze voor stelling te zijn:de minister wil de bouw van de Philips- en Oester- dam uitstellen. Aan de voorgeno men wijziging bij de geestelijke gezondheidszorg zit een luchtje", aldus D'66-secretaris W. Boog- aart. De ABOP heeft met brieven op alle Thoolse openbare scholen de ouders opgeroepen bij de Tweede Kamer te protesteren tegen de voorgestelde bezuinigingen op het onderwijs. "De plannen veron trusten mij zeer omdat ze de kwa liteit van het onderwijs sterk drei gen aan te tasten. De kamerleden moeten de voorstellen wijzigen of voorkomen dat ze worden aange nomen", aldus het door de ABOP ontworpen protest voor de ouders. De Algemene Bond van Onder wijzend Personeel besloot daartoe 2 maart in Hof van Holland te Tholen. Voorzitter H. Venekamp verwelkomde weer vele trouwe ledeij en een paar nieuwe belang stellenden. Van het districtsbes- tuur waren de heren Korstanje en Zeegers present. Secretaris Bos meldde o.a. de grote vergadering over de mede zeggenschapsraad in Scherpenis- se, de demonstratieve vergadering in Poortvliet in verband met de bezuinigingsmaatregelen en de demonstratieve bijeenkomsten in Amsterdam en Den Haag, die door het dagelijks bestuur werden bijgewoond. Ondanks al die acti viteiten boekte penningmeeste resse Van der Reijdt een voordelig saldo. De leden besloten een deel van het kapitaal in de landelijke weerstandskas te storten. Na de gezamenlijke maaltijd zet ten de districtsbestuurders een aantal bezuinigingsplannen van het kabinet op een rij met daarbij de uitwerking voor het Thoolse onderwijs. De ABOP Tholen be sloot geen oproep tot staking of werkonderbreking te doen, maar de ouders op alle openbare scho len per brief te informeren. Voor zitter Venekamp concludeerde, dat de bezuinigingen zeer hard zullen aankomen: 215 miljoen dit jaar en 512 miljoen in 1984, wat 8365 arbeidsplaatsen verloren doet gaan. Anja van Vossen uit Tholen be hoort tot de 90% van de leerlingen van de Rijks Pedagogische Aca demie (RPA) uit Middelburg die vandaag op het Haagse Binnen hof protesteren tegen het beleid van onderwijsminister W. Deet- man. Het was een onderdeel van de actieweek, waarbij gesproken werd over bezuinigingen, vrijheid van meningsuiting, e.d. Het grote struikelblok voor de leerlingen is het feit. dat er door de bezuini gingsplannen zoveel arbeids plaatsen verloren dreigen te gaan. De kans op een toekomstige baan wordt daardoor ook kleiner. "Ook de kwaliteit van het onderwijs wordt aangetast, wat in strijd is met de individualisering en diffe rentiatie waaraan we bij het hui dige opleidingssysteem van de R.P.A. zojuist veel aandacht bes teden", aldus Anja van Vossen. De actieweek, waarin gistermid dag ook spelletjes voor Teerlingen van kleuter- en lagere scholen waren gepland, kwam in de plaats voor tentamens.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9