Drama in woning Keethil Smerdiekse vtoiivv in slaapkamer verbrand Streekmuseum niet in oude gymzaal "Poolse hoofdzuster dankte ons met betraande ogen BOUMAN POTTER BROEKHUI i,s)- LjS rbbiioJv Toch op de barricade mmmmm Bisamratten Donderdag 3 maart 1983 39e Jaargang no. 16 De 53-jarige Helena Bartelina Izabella Heijboer-Steketee uit Sint Maartensdijk is gisterochtend bij een brand in haar woning aan het Keethil te Sint Maartensdijk om het leven gekomen. Haar echtgenoot, de 61 jarige A.H.H. is in overspannen toestand opgenomen in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoöm. Hij werd aan de rand van het dorp op de fiets aangetroffen. H. was al een aantal maanden onder doktersbehandeling. De St.Annalandse muziekvereniging noch het streek museum de Meestoof zouden genoegen nemen met ;en splitsing van de oude gymzaal in de Bierensstraat. Dat viel maandagavond te beluisteren op een VVD- vergadering in Havenzicht. Schietvereniging Op de fiets Hardnekkig Droevig ontwaken Thoolse hulpgoederen op de juiste plaatsen gelost 55 "De hoofdzuster pakte met betraande ogen onze hand vele malen met beide handen vast om op deze manier de Thoolse bevolking te bedanken. Wij waren ervan overtuigd, dat de hulpgoederen op een goede plaats terecht gekomen wa ren", aldus Kees v.d.Werf uit Scherpenisse, die de tweede vrachtwagencombinatie van Schot Transport 'Tholen voor Polen' met chauffeur Bart Bergman begeleidde. De goederen zijn gelost in twee inrichtingen voor geestelijk gehandicapte kinderen in Kopanica en Klenica. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Wodka Vier tractoren ÏJüKtlE tut#,. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar Per jaar 33,per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer Het was nuchtere taal van een scheidende V.V.D.-afdelings- voorzitter en tegelijkertijd voor zitter van de stichting 'Beter Wo nen' otr. te stellen, dat met een woningtoewijzing als voor 1983 alleen kan worden gebouwd in de drie grotere kernen. Versnippe ring is dan immers vrijwel onbe taalbaar. Niettemin komt zoiets voor de andere kernen altijd hard aan. Als het ware officieel te wor den uitgesloten is niet leuk. De V.V.D. voorman had het uiter aard slechts over de toewijzing voor dit jaar, die te klein is om aan een verdere detail lering te den ken. Het zou ook niet worden ge pikt als wie dan ook de stelling zou poneren, dat er helemaal niet meer in de kleine kernen moet worden gebouwd. Integendeel, die kleine kernen zullen eerder van oordeel zijn, dat men ook niet hoeft te versnipperen, wanneer dan zo'n klein contingent een keer alleen in een kleine kern wordt gebouwd. Ook al weten ze deksels goed dat de vraag in grotere ker nen altijd groter is. Zelfs de nuchtere constatering als hierboven gesteld, brengt snel op de barricade. Zo schetste in dit Verband de voorzitter van de middenstandsvereniging te Oud- Vossemeer een somber beeld. Geen huizen, dan afzakkende of soms zelfs verdwijnende voorzie ningen met alle verarming van dien voor een gemeenschap. Daarom brengt een andere even eens nuchtere uitspraak van de V.V.D. voorman, die daarmee te vens zal bedoelen geen ongegron de verwachtingen te wekken, toch ook weer op de barricade. Het is een gezonde zaak dat kleine ker nen vechten voor hun behoud. Veelal zijn ze gelukkig nog taai ook, zoals een kleine ondernemer het zonder dure top in onze niet zo glorieuze tijd soms langer kan volhouden dan de grotere bedrij ven. Die andere nuchtere uitspraak van de V.V.D. voorman was, dat hij voor de kernen zonder bejaar dentehuizen de pas afsneed om er maar aan te denken, dat het ver pleeghuis daar zou komen. Of men daardoor het hoofd zo maar in de schoot moet leggen, is vers twee. Zeker niet, als de voor de hand liggende vestigingsplaats bij 't Anker' niet realiseerbaar is. Voor een verpleeghuis bestaat er een geheel aparte formule dan voor een bejaardentehuis. Welke nadelen dan uit bijvoorbeeld een Vossemeerse vestiging zouden voortvloeien, moet nog wel op een rijtje komen of lijkt ons vooral nog wat voorbarig. Daarom opnieuw geneigd tot het beklimmen van de barricade. Kleine kernen liepen al dikwijls tegen de muur, ook al was er soms de hulp van de V.V.D. Misschien dat ze er de een of an der keer toch een bres in beuken. De veertienjarige Rien de Bruijn, die om vijf uur voor een proefwèrk wilde gaan leren, ontdekte de brand en belde 0011. Tegen vijf uur woensdagochtend werd de brand ontdekt door de veertienjarige Rien de Bruijn, die bij zijn oma had geslapen en naar huis ging (aan de Westpoort) om zijn proefwerk te leren. Toen hij over de haven liep, barstte een raam van de woning aan de Keet hil uit elkaar en de vonken vlogen overal. Buurvrouw Polderman was ook door de klap wakker ge worden en hing uit 't raam. Rien de Bruijn reageerde kordaat door direct 0011 te bellen, zijn ouders te waarschuwen en ook de buren te alarmeren. Het brandweerkorps Sint "Maartensdijk was zo ter plaatse, even later gevolgd door Accelerando-voorzitter W.A.Boogaard toonde zich ver bolgen over een brief van b en w, Jat de muziekvereniging van de zaal zou krijgen en het streekmu seum '/i. "Wethouder Versluijs had echter eerder de toezegging gedaan, dat hij weer met ons zou overleggen, wanneer die oplossing niet aanvaardbaar was. En dat is die splitsing beslist niet omdat onze tamboers dan geen moge lijkheden hebben, terwijl me die kwart voor het museum ook niet veel lijkt", zei voorzitter Boog aard. Volgens raadslid J.L.van Gorsel hoefde Accelerando zich weinig ongerust te maken, want een icwart is voor de Meestoof niet acceptabel en ook de helft van de gymzaal zou al te klein zijn. Het museum moet o.a. voor huisves- .ing van onderwijsvoorwerpen voldoende ruimte hebben, aldus Van Gorsel. Fractievoorzitter M.van Damme :ei voor 't eerst over deze zaak te toren, terwijl museum-bestuurs- id en raadslid J.v.d.Heuvel liet -veten, evenmin met deze plannen lekend te zijn. "In de kraamka- ner van b en w is dit blijkbaar al aesproken, maar we proberen ,t oij te buigen", zei Van Damme. ioogaard bracht de zaak ter spra- te in verband met de schietver- iniging, die de gymzaal moet ver aten, evenals alle andere huur- iers. Officieel verhuurt de ge meente de gymzaal aan de Dorpsgemeenschap, die bericht heeft ontvangen, dat de huur per meiijuni wordt opgezegd. Nu de centrale schietaccommodatie niet doorgaat en b en w subsidie voor een eigen onderkomen weigeren, komt de St.Annalandse schietver eniging evenals de zustervereni gingen in Stavenisse en Scherpe- nisse zonder binnembaan te zit ten. Van Damme merkte op, dat de schietverenigingen stiefmoe derlijk worden behandeld. Oud-wethouder AJ.Scherpenisse vond, dat de St. Annalandse schietvereniging met Accelerando best in de oude gymzaal kon blij ven. "Het is toch logischer om het museum uit te breiden, ëodat men daar alles onder één dak heeft. Anders zouden de bezoekers van de Meestoof naar de gymzaal moeten lopen en daar komt niets van terecht", zei Scherpenisse. Van Damme dacht aan de moge lijkheid om het museum via het baanlozenproject te laten uitbrei den, wanneer daarvoor geen geld zou zijn. de brandweer van Stavenisse. De brandweer verkeerde in grote on zekerheid of er nog mensen in het huis waren. 'De woning stond van onder tot boven in lichte laaie', vertelt commandant A.J. de Graaf. 'We verkeerden in grote onzekerheid of het echtpaar nog in de woning was. Enige tijd later was er nog niemand, zodat de twijfels toenamen. Ook de inmid dels gearriveerde zoon, wist niet waar z'n ouders waren'. Er kwam een eind aan de onze kerheid, toen in de buurt van de Wouthoekveg de heer H in over spannen toestand op de fiets werd aangetroffen. Hij was geheel gek leed en niets wees erop, dat hij overhaast het brandende huis had verlaten. H. was zeer agressief en kon slechts met grote moeite door vier mensen in bedwang worden gehouden om bij huisarts J.M. v.d. Bel een injectie te krijgen. Per ambulance werd hij in aanwezig heid van een politieman naar Lievensberg gebracht. De brand weerlieden kregen toen stêeds meer het bange vermoeden, dat mevr. H. nog in het huis was. De hond, in het schuurtje, bracht het er levend af. De twee brandweerkorpsen bes treden het vuur aan de voor- en achterkant met hoge- en lage- drukspuiten. Er was weinig wind, waardoor de twee naastgelegen huizen en de kerk van de oud ge reformeerde gemeente aan de achterkant (voorzien van een mastiek dak) onbeschadigd bleven. De rookontwikkeling was echter groot, zodat de brandweer heel wat flessen perslucht moest gebruiken. Hoewel na twjntig mi nuten het sein 'brand meester.' werd gegeven, bleek het een hardnekkige haard te zijn. Alleen in de voorkamer bleef het meubi lair nog tamelijk in tact, maar in alle andere ruimten woedde het vuur. De brandweer maakte een gat in het dak om de vliering, waarop veel brandbare materialen lagen, beter te kunnen blussen. Ge meentelijk brandweercomman dant P.A.C. Lindhout sprak van een 'trieste brand', waarvan ook burgemeester E. Baerends zich in alle vroegte kwam overtuigen. De Thoolse politie waarschuwde de districts- en technische recher- ce. Tegen acht uur bracht de fa milie Polderman de kleding en waardevolle bezittingen, die tij- In februari zijn er door de vorst maar 14 bisamratten gevangen: 9 op Tholen en 5 op St. Philipsland. De vangst werd bemoeilijkt door het ijs in de sloten. Deze maand hoopt dhr. J. Meijll uit Poortvliet op betere resultaten. Brandweerlieden uit St. Maartensdijk en Stavenisse dragen de kist met het stofTelijk overschot in de wagen van rouwonderneming Schot. delijk bij buren in veiligheid wa ren gebracht, weer terug. Het ge vaar was geweken en die buren hadden maar enkele druppels water binnengekregen. Ook bij de buurman aan de an dere kant, de familie Jeroense, was de schade gering. Een ruit van een dakraam was stuk gegaan, waardoor wat water was binnen gekomen. Slechts een klein aantal inwoners van Sint Maartensdijk was bij het ontwaken op de hoogte van het drama, dat zich deze vroege woensdagmorgen had afgespeeld. Door het stil alarm van de brand weer waren maar enkele omwo nenden directe getuigen. De plaatsvervangend regionale brandweercommandant en een kapitein van de rijkspolitie uit Middelburg bekeken de droevige situatie eveneens. Dokter J.M. v.d. Bel constateerde de dood bij het slachtoffer, waar na dokter A.W.A. de Looze uit Oud-Vossemeer de lijkschouwing verrichtte. Gemeentewerken had voor dranghekken gezorgd en planken om het stoffelijk over schot vanuit de slaapkamer te kunnen brengen. Rouwonderne ming Schot vervoerde de overle dene, die door de brandweer in een speciale kist werd gelegd, naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. De recherche had toen de slaapkamer al gefotografeerd. De ontzetting in deze gemeen schap was door dit gebeuren groot. Op de barricade 0 Drama in Sint Maartensdijk 0 Poolse hoofdzuster bedankte met betraande ogen 0 Discussie over energiebeleid 0 Muntenvondst Scherpenisse goed voor bijna 94 mille 0 Toeristenmarkt en braderie data 0 Ambtsdragers over belijdenis 0 Bloementeelt fleurt kleine landbouw op 0 In 1983 meer blauwmaanzaad en peulvruchten 0 Stuurgroep baanlozenproject. 0 Nieuwe voorzitter liberalen 0 Bedrijfsverzorgingsdienst helpt meer 0 Streekmuseum niet in oude gymzaal 0 Denk ook om de rheuma-col- lecte WIE NIET VOORWAARTS GAAT KOMT ACHTEROP 0 Dit nummer telt 12 pagina's. De voorkant van de woning aan het Keethil met linksboven de slaapka mer waar het stofTelijk overschot een uur na het uitbreken van de brand ontdekt werd. Door de grote rookontwikkeling kon de recherche er pas uren later bij. Om kwart over elf werd de overledene naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk gebracht voor sectie door de patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust. Links de woning van de fam. Polderman, rechts het huis van de fam. Jeroense. "Maandagmiddag 21 februari om kwart voor vier vertrokken we uit Tholen", vertelt dhr. v.d. Werf. "Met 23.500 kg goederen kwamen we om zes uur bij de grens in Venlo aan. Daar bleek, dat we de P.D.-documenten voor de aard appelen in Tholen waren blijven liggen. Een medewerker van de firma Schot bracht die papieren, maar dat kostte ons wel 2 V4 uur wachten. We reden 's avonds nog tot voorbij Hannover: de eerste 500 km zat er toen op. Na een goede nachtrust in de cabine re den we dinsdagmorgen om half zeven verder richting Helmsted. Bij de Oost-Duitse grens werden onze papieren ingenomen, terwijl, de auto aan de kant moest. Na een halfuur beval een Oost-Duitse douanier me met de mij nog be- WONINGINRICHTING Advertentie I.M. kende, snauwerige toon naar de controlepost te komen. Nadat de papieren waren geregeld, moesten we met de vrachtwagen terugrij den. De verzegeling werd verbro ken en de deuren geopend. Na een uurtje kregen wij onze pape rassen terug en mochten we ver trekken richting Frankfurt a/d Oder. Rond één uur kwamen we bij die grensovergang aan. De Oost- Duitse douane vroeg om chocola de of pepermunt. Ik gaf hem een rol mentos, die hij snel wegstak. Na een halfuur konden wij 100 m verder naar de Poolse douane, waar 't weer wachten geblazen was. De wagen moest aan de kant en met vijf man sterk kwamen ze controleren. Eerst de aanhangwa gen, waar we zo'n 25 dozen moesten uitladen. De chauffeur deed net of hij 't leuk vond en de gehele wagen wilde uitladen. We mochten stoppen en dat was wel aan de taktiek van Bart te danken. Toen was de voorwagen aan de beurt. Een douane-beambte ging op de wagen staan en gaf de dozen aan. Ook de twee dozen van dhr.den Braber uit Stavenisse werden eruit gehaald en nageke ken. Toen zonk de moed me even in de schoenen want ze vonden een brief, die door een paar douaniers werd gelezen en weer werd teruggestopt. Ik voelde mij op dat ihoment niet zo lekker. De beambte zag 't en vroeg of ik ziek was. Ik knikte maar. Na al dit gedoe konden wij weer inladen. Bart stond op de wagen en ik gaf de dozen aan. De beambte die had gevraagd of ik ziek was, kwam terug en hielp de dozen aangeven. Bart ging daarna een fles wodka kopen en gaf die aan de douanier, die de gift onder grote dank aannam. Toen hadden wij vlug onze papieren terug. Om twee uur vertrokken we naar Su- lechow, waar we om vier uur arri veerden. Kort daarvoor reed ons een mooie Ford Taunus voorbij. Dat zal wel een Poolse kapitalist zijn, merkte Bart op. Later bleek dat de kapelaan te zijn die wij moesten hebben. Hij had ons wel gezien, doch hij meende dat die wagen 't niet kon zijn. Men ver wachtte ons pas woensdagmor gen. Zo moesten we zelf de kerk maar zoeken. Ik bleef achter in de wa gen en na een halfuur kwam de chauffeur teterug met de kape laan. Hij bracht ons naar een res taurant, waar we kennis maakten met 't Poolse eten. Tijdens het ge sprek bleek, dat hier alleen rijke mensen kwamen. De gewone man zou er een week voor moeten werken om hier te kunnen eten. De maaltijd smaakte goed. 's Avonds om zeven uur arriveer den we in Kopanica. De ontvangst was heel hartelijk, maar het paadje dat naar de losplaats leid de, was erg smal. Bart kon er niet draaien en er moest zelfs een paar meter hekwerk worden afgebro ken. Het paadje was glad door de 5 a 6 cm sneeuw. De kapelaan gaf aanwijzingen om naar links te gaan, maar het gevolg was, dat we naast de weg kwamen. De wagen zakte weg en Bart kon voor- noch achteruit. Vervolg op pag. 7 Een groot aantal wachtende vrou wen voor een manefacturenwinkel in de Poolse stad Sulechow, ge maakt tijdens het eerste transport Tholen voor Polen'. LidTfereniging Goud-en Zilversmeden Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel 01670 63385 Adri C Broekhuis en Zooneen begrip voor kwaliteit en servicef 7 Advertentie 1 M li

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1