Stavenisse kan zich warmen aan de Stove Zangvereniging Laudate Dominus moet nog wennen Chique opening van dorpshuis Stavenisse TONk ERMND bouwbedrijf uytdewilligen bv maas» M. MOERLAND Hl VERMAL fa. i. moerland en zn. BOUMAN POTTER Gelukgewenst, Stavenisse met dit mooie dorpshuis De gas-, waterleiding- en sanitaire installaties en het loodgieterswerk voor 'De Stove' zijn verzorgd door INSTALLATIEBEDRIJF Donderdag 17 februari 1983 EENDRACHTBODE "Aan een stove kun je je warmen en ik hoop dat het nieuwe dorpshuis in Stave nisse die functie zal vervullen". Architect Th.W.Moerland uit St.Maartensdijk praat enthousiast over 'de Stove', die hij beschouwt als een mijlpaal in zijn loopbaan. "Iedereen vindt 't een schitterend gebouw en het mooie is, dat het dorpshuis in Stavenisse tot in z'n vezels van het eiland Tholen is". Bindend element Idealen Zeeuws dialect bij opening De zangvereniging Lau- date Dominus, de enige vereniging die wekelijks vaste gebruiker is van het nieuwe dorpshuis, zingt nog niet de loftrompet op de Stove. De accommo datie op zich vindt men wel prachtig, maar men verloor een stuk zelfstan digheid. Ongemakken Of oud-wethouder C.J.Moerland morgenmiddag in jacquet de officiële opening van de Stove in Stave nisse verricht, is nog onzeker, maar beheerder M.A.van Prooijen en zijn broer hebben zich in elk geval een smoking laten aanmeten. Ook de dames die bij feesten voor de bediening zorgen, komen voortaan in 't zwart. Hobby Zeer beperkt ontwerp en tekeningen van "de stove" werden verzorgd door Korte Vest 1 6 4695 CS St. Maartensdijk tel. 01666-2127 NIEUW-VOSSEMEER STEENBERGEN OUD-VOSSEMEER Ook hier werden de luchtbehandelings- en energiebesparende systemen verzorgd door b.v. Ampèrestraat 1 Tholen Tel. 01 660 - 21 50 ft Het schilderwerk, isolerend glas en muurbespuiting werd uitgevoerd door MOLENSTRAAT 26 - TELEFOON 1667-2355 4698 BC OUD-VOSSEMEER Wij verzorgden de stoffering van het dorpshuis 'De Stove' te Stavenisse L-WONING INRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Voorstraat 1 1 Stavenisse Tel. 01 663-2509 Wij mochten alle elektrotechnische installaties voor 'De Stove' verzorgen De architect doelt daarmee op het feit, dat de nieuwe accommodatie volledig door Thoolse bedrijven is tot stand gebracht: aannemer Uijtdewilligen, electra Verjaal, luchtverwarming Maasair, inrich ting Bouman-Potter en de drie M's: schilder Moerland, loodgie ter Moerland ep architect Moer land. Dat lukte niet zomaar. "In 1979 ben ik brutaalweg naar de gemeente gestapt met de vraag: mag ik als inwoner van Tholen tekeningen maken voor een nieuw dorpshuis in Stavenis se. Twee weken later, op 3 sep tember 1979, kreeg ik de officiële opdracht voor het maken van een schets. Je bent ontzettend blij en sprigtt met je vrouw in 't rond, maar dan kost het je nagels, want zo'n project zou ook m'n Waterloo kunnen wezen. Het was een soort tentamen voor me. Door goede samenwerking met de gemeente, gesteund in een open discussie, is 't gelukt. De mensen hebben ech ter niet gauw vertrouwen in je. Je moet uitzonderlijk goed zijn om een plaats in deze gemeenschap te krijgen", zegt architect Moerland. Na zijn studie werkte hij als ont werper-constructeur van beto- nonderdelen in Tilburg en ver volgens bij het architectenbureau Boelhouwers in Tholen, waar hij het vak leerde kennen. Toen hij het werk van architect J.D.Dor- maar in zijn geboorteplaats St.Annaland kon overnemen, be gon Moerland zelfstandig. Hij studeert nu al zes jaar in Rotter dam - 'je kunt geen architectuur bedrijven als je er geen verstand van hebt - en hoopt over twee jaar zijn BNA-diploma te hebben. In zijn periode Boelhouwers werkte Moerland mee aan de ver bouw van de voormalige gemeen tehuizen in Poortvliet en Oud- Vossemeer tot dorpshuis. "Ik ken de dorpshuizen van binnen en van buiten, want ik kom uit een grote familie, zodat er dikwijls een feestje was. Ik heb ook veel met de beheerder in Stavenisse gepraat. Er zijn echter wel vijf ontwerpen geweest, want er is veel veranderd tijdens de voorbereidingen. Steeds moest de tekening aange past worden aan andere eisen. In 't begin was er bijvoorbeeld een kleinschalig, achthoekig gebouw. Ik was ontzettend benauwd voor een te grote zaal in Stavenisse; voor verlies van kleinschaligheid. Het laatste ontwerp is dat pas ge lukt: van buiten niet te groot, maar van binnen ruim. Eenvoud is het kenmerk van het ware in de architectuur en de Sto ve is een goed uitgebalanceerde eenheid: een synthese van tech niek en architectuur. Er stond een historisch gebouw(het oude ge meentehuis), waarop je kon aan sluiten of iets geheel nieuws kon maken. Dat laatste is gebeurd, want twee tegengestelde zaken, vullen elkaar aan. Door het ge bruik van mangaan steen, staan het oude en nieuwe deel als het eens aan om een baan te zoeken en dan 's avonds het architecten- werk erbij te doen. Dan zou ik meer verdienen. De mensen gaan steeds meer zelf doen. De ZLM heeft een consu lent in dienst die de boeren hulp biedt om zelf te metselen. Voor het maken van tekeningen is er ook beunhazerij, maar je roet het niet uit. Ik zit vol idealen, maar door de economische omstandig heden kan ik ze niet kwijt", zegt architect Moerland uit St.Maar- tensdijk, die met de Stove -'een totaal Thools project van teken bord tot steen'- bijzonder blij is. Architect Th. W. Moerland uit St. Maartensdijk. ware apart. Ze zijn verschillend, maar de zwarte pannen vormen een subtiele overeenkomst. Alle openbare gebouwen in Stavenisse zoals het oude gemeentehuis, de kerk en de bank, hebben een zwart dak. Zo is het hele ontwerp wonderwel gelukt. De bouwplaats, vlakbij de haven en de Voorstraat, is ook bijzonder goed, evenals de naam. Vroeger was het gemeentehuis het bin dend element en dat is nu in ere hersteld met de Stove. De ramen zijn doelbewust gekozen en zowel binnen als buiten is er nu een re latie met de haven en de Voor straat. Een feest is een deel van de gemeenschap - er trouwt iemand! - zodat dit punt uitstekend is. Het is ook een unicum dat er in het dorpshuis van Stavenisse zoveel gefeest wordt. De tijd zal moetn leren of de Stove net zoals het ou de dorpshuis een trekfunctie heeft", aldus architect Moerland. Aangezien hij zelf ook het toezicht uitoefende, noemt Moerland de bouw van de Stove een enorm leerzaam proces. Er is met name gekeken naar energiebewuste verwarming en als eerste dorps huis is er een gecombineerd luchtverwarmings- en ventilatie systeem toegepast. "De Stove is dan ook geen klinisch ding, vanuit de studeerkamer geboren, maar een gebouw dat Stavenisse kan koesteren." Dat de bouw momenteel weinig perspectief biedt, ondervinden ook de architecten. Je moet na tuurlijk je literatuur bijhouden en ik geef ook lezingen voor vrou wenverenigingen, maar het gaat toch om bouwwerken. Opdrach ten met een spanningsveld, een duel tussen mensen met eigen ideeën, wat altijd moeilijk is. Nie mand zit echter verlegen om ar chitectuur en daarom gaat het nu maar moeizaam. Hopelijk is dit dorpshuis een kentering, die leidt tot meerdere opdrachten. Bij de burgemeester heb ik al gepleit voor restauraties, maar je moet wel een kans krijgen. Ik ben nu te groot om klein te wezen en te klein om groot te zijn. Ik denk er wel Zaterdagmiddag van één tot vijf uur mag iedereen een kijkje nemen in het nieuwe dorpshuis van Stavenisse. Naast het bezichtigen van de accommodatie heeft de be heerscommissie ook -voor een tentoonstelling gezorgd van foto's, tekeningen en schilde rijen over Stavenisse. Zaterdagavond treedt om acht uur het gezelschap Zeeuws Plat op met een programma in dialect, waaraan o.a. trouba dour Engel Reinhoudt en Rien de Jonge meewerken. Beheerder Marien van Prooijen (links) en zijn broer Bram (rechts) bij het schilderij van de haven van Stavenisse in de grote zaal van de Stove. Het uit 47 leden bestaande koor werd met name op initiatief van ds.W.J.Gorissen in september 1977 opgericht. Vorig jaar werd het eerste lustrum gevierd. De re petities vonden plaats in de oude openbare lagere school naast de N.H.Kerk. maar die wordt ge sloopt. Een aantal kerkelijke (jeugd)verenigingen zijn tijdelijk uitgeweken naar het oude dorps huis, dat ook afgebroken wordt, maar de zangvereniging koos voor de Stove. Er is nu twee keer op woensdag avond gerepeteerd. Óm te begin nen in de grote zaal van 175 m2. maar zónder publiek lag dat met de akoestiek wat moeilijk. De tweede keer werd de kleine zaal van 46 m2 uitgeprobeerd en die klonk voortreffelijk. Voorzitter P.Priem spreekt van een prachtige accommodatie met omvangrijker mogelijkheden. "Het oude dorps huis zat met 100 mensen al aardig vol, terwijl er nu gemakkelijk 200 in kunnen, zonder propvol te zijn." Toch mist het bestuur de oude school, ondanks de gebreken. Men kan er zich moeilijk mee verenigen, dat het gemeentebe stuur de school in Stavenisse sloopt, maar in St.Maartensdijk verenigingen wel goedkoop ge bruik laat maken van de oude kleuterschool. Laudate Dominus komt» nu voor veel hogere huis vestingskosten te zitten en de penningmeester laat dan ook we ten, dat hij voor het eerst subsidie zal aanvragen. Een nadeel van de verhuizing vindt de zangvereniging ook, dat er 1,25 voor een kop koffie be taald moet worden, terwijl dat in de oude school via de leden 'gra tis' gebeurde. In de Stove is die serviceverlening niet meer toege staan en dat kost de leden vijf gulden extra per maand. Daarbij komt nog, dat het door de vereni ging aangeschafte koffieze tapparaat van 800 gulden nu ren teloos staat. In de oude school had men ook een eigen muziekkast waarin de nummers van de leden werden opgeborgen en ter plaatse konden worden uitgereikt. Die kast mocht echter niet verhuizen naar het nieuwe dorpshuis, zodat het on gemak wat is toegenomen. Voorzitter Priem vindt 't ook een eigenaardige regeling, dat de zangvereniging als vaste, weke lijkse gebruiker maximaal vijf De zangvereniging Laudate Dominus uit Stavenisse o.l.v. dirigent Iz. Riedijk in de grote zaal van de Stove. Enkele leden ontbraken tijdens de repetitie, toen deze opname gemaakt werd. keer per jaar moet wijken wan neer er op woensdagavond ie mand anders de zaal wil huren. Woensdag 16 februari(gisteren) zou dat al het geval zijn voor een huwelijksjubileum en in april nog een keer voor een huwelijk. In overleg met beheerder Van Prooijen, die Laudate Dominus alle medewerking verleende, zou gisteravond beproefd worden of men naast een feest in de grote zaal ongestoord in de kleine zaal zou kunnen repeteren, 't Is alle maal nog wennen voor de zang vereniging, die door deze verhui zing gesterkt is in de overtuiging, dat alle veranderingen nog geen verbeteringen zijn. "Ik heb altijd gezegd, als er een nieuw dorpshuis komt. pakken we 't chique aan. Vroeger hebben mijn broer ten ik rode jasjes met een zwarte broek en een strikje gehad, maar dat is verwaterd tot een spijkerbroek. Nu gaat alles in 't zwart", zegt de nieuwe beheer der van het dorpshuis te Stavenis se, Marien van Prooijen. Hij bezit een horecadiploma zodat hij offi cieel zijn broer Bram is opge volgd, maar in de praktijk zal er weinig veranderen. Marien regelt met name de administratie. Bram de bediening. In maart wordt het zestien jaar dat ze op een middag spontaan be sloten om te gaan 'oberen'. "Met m'n vader, broer en oom waren we tijdens de verbouwing van het dorpshuis in de Poststraat aan 't timmeren. De gemeente nam het gebouw in 1967 van de N.H.Kerk over, die het dorpshuis na de fe- bruariramp van 1953 ten ge schenke had gekregen. Ook de fam.Leune-Stoel stopte met het beheer. Het dorpshuis werd door de verbouwing zo mooi, dat we tegen elkaar zeiden: laten we hier gaan oberen. Het bleek berege- zellig om te bedienen. We deden 't ontzettend graag als pure hob byisten. Als je 't voor het geld doet, kun je beter vandaag nog stoppen, want na bruiloften moet je 's nachts nog opruimen. Ik heb echter weinig slaap nodig", zegt beheerder Van Prooijen. Hij wil altijd alles perfect regelen, maar in het oude dorpshuis was er geen eer meer van het schoon maakwerk te maken. Met een mager verfje ging het gebouw achteruit, zodat de Stove met de 'royale keuken - van alle gemak ken voorzien - de bar, de foyer, de berging en de twee zalen met open armen werd ontvangen. Het is nog even wennen met grotere afstan den lopen en minder contact met de mensen vanuit de keuken. "We missen de sfeer van het keukentje in het oude dorpshuis, waar we met zes bedienden heel wat fees ten hebben georganiseerd. De grootste bruiloft was er een met 250 gasten en toen de ratiowonin- gen gereed kwamen, hadden we in zeven dagen vijf bruiloften", ver telt Marien van Prooijen. Het dorpshuis in Stavenisse bleek ook een gewilde feestzaal voor bruidsparen van elders. Zo'n tien procent van de gebruikers komt uit St.Maartensdijk en nu staan er weer al drie Smerdiekse bruilof ten op de agenda. De betrokkenen hebben lang niet altijd een bin ding met Stavenisse. Volgens het oude systeem betaalde men echter alleen bedieningsgeld. Voor de hapjes en drankjes kon men zelf zorgen, hoewel dat met opgave van de leveranciers veelal aan de Van Prooijens overgelaten werd. Die voordelen zijn voor de feest vierders nu voorbij. "Ik ben er financieel beter op ge worden als eigen horeca-onder- nemer. Het gemeentebestuur heeft voorgeschreven, dat ik per consumptie moet gaan rekenen, zij het bij bruiloften tegen een ge reduceerd tarief. Gemiddeld kost een consumptie 1,50. De Thoolse horeca mogen we geen concurrentie aandoen, zo heeft wethouder Versluiüs alle beheer ders van dorpshuizen voorgehou den." Wordt het dorpshuis in Stavenisse voor feesten dan goed benut - met name op vrijdagavond - voor an dere bijeenkomsten is er nog vo lop ruimte in de Stove. "Vereni gingen uit Stavenisse maken er in zeer beperkte mate gebruik van", zegt beheerder Van Prooijen. Hij noemt de zangvereniging als enige wekelijkse huurder, de EHBO-af- deling met twaalf keer per jaar en in beperkte mate de bejaarden- gym enjazzballet. "We hebben nu met de grotere ,zaal wel meer mo gelijkheden voor het rouleren van streekbijeenkomsten, zoals bij voorbeeld de diploma-uitreiking van de chr.mavo, de ZLM-kring, e.d.", aldus beheerder Van Prooi jen. die morgenmiddag de Thool se autoriteiten bij de officiële opening op chique wijze zal ont vangen. WONINGBOUW - UTILITEITSBOUW - WATERWERKEN - RENOVATIE Telefoon: 01676-2652 01667-2585/2626 Electro-techruschbureauMolendijk 3-4•Telefoon 01666-2315St Maartensdijk(Z)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9