P. D. de Vos ST^» De Regenboog schooldamkampioen m PZEM Discussie energiebeleid ZEELAND IN DE PEN waterstaat steunpunt Nog 1 jaar FORT, VBAO in studie Oesterschelp.... opgeruimd staat netjes Donderdag 17 februari 1983 IN HEHOEP Vrijdag 25 februari, 10.00 uur, houden provinciale staten van Zeeland hun maandelijkse vergadering. De bijeenkomst is openbaar; plaats van samenkomst is de statenzaal,* Abdij 1 1Middelburg. Verbetering kruispunt ZEEUWSE STATEN 25 februari Subsidie nutsacademie Subsidie maatschappelijke dienstverlening Normen fonds bijzondere voorzieningen Vliegveld Midden-Zeeland Jeugdboek Zeeland en Deltaplan COMMISSIES CNS de Regenboog uit Tholen is na een bijzonder spannende finale kampioen schooldammen van Tholen/St.Philipsland geworden. Twee jaar moest men de eer aan St.Annalandse scholen overlaten, maar dit jaar kan de Regenboog het huza renstukje uit 1980 herhalen, toen de Thoolse CNS Zeeuws kampioen werd. BALLETKLEDING VAN DER GRAAF orgels piano's Kerkstraat 14 - Bruinisse - tel. 01113-1379 MEDEDELING AAN VERBRUIKERS NVPZEM STEMMEN VAN LEZERS Paspoortaanvraag ABDIJ "De Vos heeft tenslotte de kroon op zijn werk gezet door de uitgave van "De vroedschap van Zierik- zee" (1 931Had het aan hemzelf gelegen, dit werk zou nooit in druk zijn verschenen; alleen de sterke aandrang door anderen op hem uitgeoefend, heeft de be scheiden schrijver tenslotte ertoe kunnen overhalen zijn aanteke ningen aan de pers toe te ver trouwen". Dit heeft dr. P.J. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt dinsdag 22 februari zes zaken op grond van de algemene bijstandswet. De eerste twee zittingen beginnen om 1 0.00 uur, de volgende twee om 11.30 uur. (zij worden in ver schillende vergaderruimten ge houden). De andere zijn om 1 1.00 uur en 1 1.30 uur. Er zijn beslissingen in het geding van de' gemeenten Middelburg (twee), Tholen, Goes, Sas van Gent en Terneuzen. Om 1 1.00 uur die dag is het de beurt aan de eerste kamer uit ge deputeerde staten. Zij behandelt het beroep van de heer MPotters Meertens geschreven in een le vensbericht over de archivaris van Zierikzee. Pieter Dignus de Vos (overleden in 1 942) was een ar chivaris van de oude stempel, die - steeds delvend in de archieven - velen op de hoogte stelde van de geschiedenis van zijn stad en streek. Hij spuide zijn informatie via de Zierikzeese Nieuwsbode Eind februari wordt de herdruk van de "Vroedschap" officieel ten doop gehouden. In de "Kroniek van het land van uit Terneuzen. De heer Potters heeft beroep ingesteld tegen het besluit van b. en w. van Terneu zen, die zijn verzoek om een ver gunning voor het vervoer van personen met een taxi hebben geweigerd. Om 1 1.30 uur (ook op 22 fe bruari) behandelt de derde kamer uit gedeputeerde staten het be roep van de heer C. van der Wen de uit Sas van Gent. De heer Van der Wende heeft bij b. en w. van Sas van Gent een vergunning aangevraagd op grond van de Drank- en Horecawet voor de uit oefening van zijn café-bedrijf. B. en w. hebben die vergunning ge weigerd en daarmee is de heer Van der Wende het niet eens. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. IEUWS de zeemeermin" van 1982 schrijven drs. J.P.J. Lokker en H. Uil over De Vos als geschied schrijver en archivaris. De archi varis was geëerd in zijn vaderstad - Pieter Dignus werd er in 1866 geboren: "Een bekende persoon lijkheid, door iedereen geacht en gerespecteerd vanwege zijn uit gebreide kennis van de geschie denis van de stad en het eiland, maar bovendien door zijn vermo gen dit aan de geïnteresseerde burger duidelijk te maken", aldus Lokker. Als mens leefde De Vos in feite even geïsoleerd als het eiland tussen Oosterse helde en Greve- lingen lag. "Hij had nauwelijks contacten met vakbroeders in an dere plaatsen en weigerde boven dien categorisch om archieven van buiten de stad en het eiland te raadplegen als hij daarvoor een reis buiten Schouwen-Duiveland moest ondernemen. En toch heeft zijn "Vroedschap" - een werk van maar liefst 930 bladzijden - een betekenis die ver buiten de regio uitgaat, omdat men niet alleen de feiten over "deftige" geslachten hierin kan terugvinden, maar ook hun socia le omstandigheden, hun behui zingen, hun materiële positie en dikwijls hun (on)hebbelijkheden. Geschiedschrijvers en zeker ar chivarissen hebben vaak moeite hun emotie te laten blijken over hetgeen zij verhalen. Soms treft ons bij De Vos een bepaalde pas sage. Lokker noemt er een: "En tevens vervult ons, bij het terug zien op de lange rij der bewoners van dergelijke woningen, de wee moedige gedachte, dat, hoe lang ook wijzelven of onze familiën in ons dierbaar geworden woonste den gevestigd mogen zijn, er ten slotte toch een tijd aanbreekt, dat onze nakomelingen deze verblijf plaatsen, met o zooveel herinne ringen, moeten veriaten, zoodat onze oude woningen eigenlijk niet anders zijn dan logementen en wijzelven slechts reizigers blijken te zijn". Staten vergadering Gedeputeerde staten vragen pro vinciale staten een krediet van 125.000,— voor de verbete ring van de kruising provinciale weg Middelburg-Zuidsloe (S10) - de Bernhardweg en de Borsselse- dijk. Op de Bernhardweg worden stroken voor afslaand verkeer ge maakt en op de Borsselsedijk ver keersgeleiders. Ook moet een lichtmast worden verplaatst. De nutsacademie voor pedagogi sche en maatschappelijke vor ming in Rotterdam verzorgt de middelbare opleidingen in Zee land, wat gebeurt in overleg met de twee pedagogische academies in Middelburg. De nutsacademie heeft een dependance in Middel burg. Om de opleiding voort te laten bestaan en uit te breiden wordt gevraagd om een eenmali ge subsidie van 40.000,en vervolgens 10.000,— per jaar. De eenmalige subsidie is voor de opleiding pedagogiek MO-A De stichting Telefonische hulp dienst Zeeland, de stichting Jeugd en gezin Zeeland en de stichting Gehandicapten advies bureau Zeeland kunnen voor 1983 rekenen op een bijdrage van de provincie, mits provinciale staten daarmee instemmen. Ei genlijk moeten de organisaties via gemeentelijke subsidies worden gesteund, maar in onderling overleg is besloten tot de over gangsregeling. De telefonische hulpdienst krijgt ƒ0,1923 per inwoner. Jeugd en gezin komt op 0,21 86 en het Gehandicap ten adviesbureau krijgt 0,0794. Het aantal inwoners is 351,662. Gs willen het fonds bijzondere voorzieningen gaan gebruiken voor een actievere werkgelegen- heidspolitiek en dan vooral in de overheidssfeer; in de marktsector beschikt de provincie immers over het werkgelegenheidsfonds. In het fonds zit ƒ3,2 miljoen,.dat moet worden gebruikt voor o.a. ontsluiting van bedrijfsterreinen, subsidiëring in aanleg van be drijfsterreinen, sanering van oude terreinen, aanleg rioleringswer ken, stads- en dorpsvernieuwing en scholing die is gericht op het verwerven van een plaats op de arbeidsmarkt. Bij de provinciale griffie, Sint Pie terstraat 42, Middelburg en bij diverse gemeenten en openbare bibliotheken in de provincie ligt ter inzage het tussenrapport van de stuurgroep maatschappelijke discussie energiebeleid. Bij het rapport hoort een grote stapel bij lagen Het tussenrapport geeft de weer slag van vijftien maanden brede maatschappelijke discussie, in clusief de hoorzittingen, waarvan er een in de statenzaal in Middel burg werd gehouden en waar voor- en tegenstanders hun me ning konden toelichten tegenover leden van de stuurgroep. In het rapport wordt de huidige situatie op energiegebied ge schetst en in het laatste hoofd stuk, "Keuzen", worden vier mo dellen uitgewerkt die moeten die nen tot het jaar 2000. Het tussenrapport is tegen beta ling van 5,— en de verzend kosten te bestellen bij het bureau van de stuurgroep, postbus 20102, 2500 EC Den Haag, te lefoon 070-624562. De openingstijden van de provin ciale griffie zijn van 9.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur op alle werkdagen. De staten moeten beslissen over een extra subsidie aan de stichting Vliegveld Midden-Zeeland van 18.000,Gs schrijven in hun voorstel, dat de recente kosten stijgingen vooral een gevolg zijn van de personeelskosten en de erfpachtscanon; zij liggen groten deels buiten de invloedssfeer van de stichting. Door extra verhoging van de landingstarieven en hero- vërleg over de erfpachtscanon wil zij haar financiële positie verbete ren. Gs adviseren de staten een ga rantiesubsidie van ƒ25.000,— te verlenen aan Meulenhoff Infor matief voor de uitgave van een jeugdboek over Zeeland en het Deltaplan. Het boek verschijnt in maart en is tegelijkertijd bedoeld als herinnering aan de februari- ramp van 1 953. Zoals gezegd vallen de beslissin gen op vrijdag 25 februari. Door de openbaarheid kan iedereen er getuige van zijn. De vergadering van de commissie milieuhygiëne van 18 februari gaat wegens gebrek aan agenda punten niet door. De commissie waterstaat en ver keer vergadert maandag 21 fe bruari om 14.00 uur. Besproken worden o.a. de eva luatie van het functioneren van de commissies in nieuwe stijl en de mededeling aan de staten over aan- en verkopen, ruilingen pn pachtontbindingen in de periode 1 juli 1982 t/m 31 december 1982. Vervolgens staat de aanschaffing van reddingsvesten voor de veer boten ter bespreking. Voorgesteld wordt een bedrag van 270.000,— beschikbaar te stellen. Tot op heden zijn de schepen van de provinciale stoombootdiensten uitgerust met reddingsblokken die in geval van nood door passagiers en beman ning gebruikt kunnen worden. Deze reddingsblokken worden door de scheepvaartinspectie niet meer geaccepteerd; de nu aan te schaffen zwemvesten zijn van een verbeterd type. Dezelfde dag, 21 februari, om 16.00 uur vergadert het steun punt voor kunstzinnige vorming en volwasseneneducatie. Op de agenda staat het beleidsplan voor volwasseneneducatie. Beide vergaderingen zijn open baar en bieden spreekrecht voor het publiek. De commissie water staat en verkeer houdt haar ver gadering in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. Het steunpunt vergadert in zijn eigen gebouw aan de Rouaansekaai 43 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 Begin maart worden in 's Gra venpolder de provinciale wed strijden gespeeld. Behalve de Re genboog, mag ook de School met de Bijbel uit Anna Jacobapolder meedoen. Voorzitter W.A.Boog- erd van damclub de Eendracht is daar niet zo gelukkig mee. St.Phi- lipslandse scholen konden mee doen aan het regionaal kam pioenschap, waarbij Anna Jaco bapolder vierde en laatste werd. Dhr.Boogerd had liever de School met de Bijbel uit St.Annaland af gevaardigd, die tweede werd met eenzelfde aantal wedstrijdpunten als de Regenboog. De organisator van de Zeeuwse dampioenschap- pen liet echter weten, dat er maar één school per gemeente mag meedoen. Tien scholen beleefden in elk ge val plezier aan het regionaal kampioenschap, dat werd georga niseerd door de Thoolse onder wijzers B.de Kok en O.Huiskamp. Dat hun stimulerend werk voor de damsport vruchten afwerpt, bleek wel uit de samenstelling van het Thoolse team bij de Nederlandse finale jeugddammen: alle vijf voormalige deelnemers aan het schooldammen. In Oud-Vossemeer en St.Maar- tensdijk werden er twee poules gespeeld en de nummers 1 en 2 gingen over naar de finale, die 9 februari in de Regenboog werd afgewerkt. Van twee uur tot half vijf genoot wedstrijdleider v.d. Velde met belangstellende onder wijzers en enkele ouders van prachtige partijen. Alleen Anna Jacobapolder, in Oud-Vossemeer nog poulewinnaar, viel tegen. Men behaalde geen enkel wed- B en w van Tholen hopen nog tot 1 augustus 1984 door te kunnen gaan met het experiment Funde rend Onderwijs (FORT), terwijl deelname aan een volgend expe riment Voortgezet Basisonderwijs (VBAO) nog in studie is. "Zorg vuldig onderzoek is zeker nodig om de waardevolle verworvenhe den van het experiment FORT te behouden en waar mogelijk uit te breiden", aldus b en w op schrif telijke vragen van de Thoolse PvdA-fractie. De FORT-experimenten in Am sterdam en Nijmegen lopen 1 au gustus a.s. al af, maar Tholen is 1 jaar later begonnen. Volgens b en w geeft dat recht op verlenging tot 1984. "Wee" anders zijn de FORT-resultaten niet of nauwe lijks overdraagbaar, zodat de ver worven kennis uitsluiten aan het Thoolse onderwijsveld ten goede komt. Van een experiment kan dat nooit de bedoeling zijn. De provinciale onderwijsraad heeft verlenging van het FORT als een noodzaak ervaren en de minister hiervan op de hoogte gesteld. G.S. van Zeeland hebben dit ook met staatssecretaris Ginjaar-Maas besproken. Zij bleek gevoelig voor het argument, dat Tholen het als onbillijk zou ervaren, wanneer het experiment 1 jaar korter zou du ren dan in Amsterdam en Nijme gen. De FORT-stuurgroep zal spoedig een activiteitenplan naar de bewindslieden sturen. Vooraf gaand ontvangt Den Haag een brief met argumenten voor on verminderde financiële steun voor het schooljaar 1983-1984. Begin april moet hierop antwoord zijn om, indien nodig, tijdig maatre gelen te kunnen nemen voor het FORT-personeel. De besluitvorming om wel of niet mee te doen aan het VBAO-pro- ject is vertraagd gezien de vaag heid over bestuurlijke gevolgen voor de Thoolse scholen. Vetxier is het indienen van de bekostigïngs- wet bij de Tweede Kamer om fi nanciële redenen uitgesteld tot 1988. Dat biedt het voordeel; dat alles in de experimentenwet on dergebracht dient te worden. De deelnemers hebben daarbij meer ruimte om het project zelf in te vullen. Het Thoolse onderwijsveld heeft al een mening over het FORT en VBAO laten horen, maar de uit slag is niet duidelijk en vereist een nadere raadpleging van het per soneel. Dat gebeurt op korte ter mijn. strijdpunt en slechts 6 bordpun- ten. De andere poulewinnaar, de Regenboog, deed 't beter, maar de concurrentie gaf zich zomaar niet gewonnen. De School met de Bij bel uit St.Annaland maakte tot op het laatste ogenblik kans op het kampioenschap, maar de Regen boog bleek net iets sterker. Bij een gelijk aantal'van 5 wedstrijdpun ten had de Regenboog 21 bord- punten en de S.m.d.B. St.Anna land 18. Op de derde plaats volgde de kampioen van 1982, de open bare de Casembrootschool uit St.Annaland met 2 wedstrijd- en 15 bordpunten. Dhr.Boogerd reikte aan de aan voerders van de vier scholen vaantjes uit en aan de Regenboog een wisselbeker. Het kampioen schap kwam tot stand dankzij fi nanciële medewerking van de Rabobank. Ook Wouwsestraat 1 5, B.o.Z. Advertentie IM Wat maken wij er samen soms "Een bende" van, op het plein en in de omgeving van de school! Deze verzuchting was te lezen op het publicatiebord in de hal van "de Oesterschelp" in Tholen met eronder de vraag: "Heeft iemand van jullie een idee om hier in de toekomst iets aan te doen? Reak- ties graag voor aanvang van de crocusvakantie bij de direktie". Een eerste klas had een goed voorstel: "Ieder die per ongeluk of expres afval neergooit of laat lig gen, moet een boete betalen van 0,50. Dit extra geld gaat in de pot voor het buitenlandse meisje. De prijzenkast van CNS de Regenboog in Tholen is al goed gevuld, maar het damteam zorgde ervoor dat er weer een beker bijkwam. Marcel Verspuy, Martin Zuiddam, Robert Melse, Ronald Vroon, Kees de Jonge, Boudie Hoogedeure en Leendert Kegge werden schooldamkampioen van Tholen/St. Philipsland. dat door de school financieel is geadopteerd. Alleen, hoe kun je dit voorstel op een goede manier praktische gestalte geven. Er zit ten wel wat haken en ogen aan. Een tweede klas kwam nê een gesprek tot de conclusie: "Ja, eigenlijk wel vreemd, dat wij, zodra wij buiten ons eigen (errein zijn, het minder nauw nemen met opruimen en zo. Bovendien op school en op straat of in de bus wordt ook niet altijd gezien wie zich schuldig maakt aan het over treden van de regel: "Laat na een wel of niet aangenaam verpozen, niet aan de eigenaar van het ter rein schillen, papier of soms ook dozen". Ook wel lastig hoor in de pauze, als je afval hebt en je moet weer het hele eind dat spul mee terug nemen naar school in de vuilnis bak. Bovendien worden de vuil nisbakken gebruikt als stoel, dus kun je daar niets in gooien! En6 vuilnisemmers is ook wel wat weinig op het plein. En 1 bij de bus is ook niets. In Tholen staan er'ook veel te weinig. Eén leering merkte nog wel op, dat ze vaak ziet. dat afval naast de bak ken ligt. Hoe komt dat dan. zo vroeg ze zich af? Al met al trok deze 2e klas gewa pend met prikstokken, afvalzak ken, vegers en blikken erop uit. om de schoolomgeving te reini gen. Na 30 minuten hard werken, waren 8 vuilniszakken vol en keerden de leeringen naar school terug. "Een omgeving die er netjes ver zorgd uitziet, lokt wellicht minder uit tot het weggooien van rommel. Misschien zien de mensen dan ook, dat de natuur beter tot zijn recht komt zonder alle rommel. Wie weet Met ingang van 1 januari 1 983 zijn nieuwe Algemene Leveringsvoorwaarden van kracht geworden. Dit impli ceert dat wij onze diensten en leveringen vanaf de ge noemde datum volgens de nieuwe voorwaarden ver richten. De Algemene Leveringsvoorwaarden zijn onder nummer 289/83 gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Zeeland te Middelburg, en onder nummer 901/2 bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande- ren te Terneuzen. Op aanvraag zenden wij verbruikers die ons zulks ver zoeken een exemplaar van de Leveringsvoorwaarden kosteloos toe. Middelburg, februari 1983 Directie NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij Advertentie I.M. Advertentie IM Voor vernieuwing van een pas poort kun je als gemeentelijke dienstverlening op het P.T.T.- postkantoor te Sint Annaland te recht. Fijn. Anders zou je er voor naar het gemeentehuis in Sint Maartensdijk moeten, en het ge mak dient de mens, nietwaar. Aan het loket P.T.T.-kantoor: "Mijn paspoort is verlopen, kan dat wonden vernieuwd?" Een vrien delijke ambtenaar: "Zeker me neer. maar u moet daarvoor een formulier invullen. Alstublieft." Naar huis om dit in te vullen en terug naar kantoor. P.T.T.-amb- tenaar: "U heeft verlenging aan gevraagd. Dat doen ze niet meer. Het wordt altijd vernieuwd." "Ja. maar," zei ik. "op het formulier staat toch de vraag: 'vernieuwing of verlenging'?" "Ja." 'zei de beambte, "en voor vernieuwing heeft u twee pasfoto's nodig." Te rug naar huis. naar een fotograaf. "Pasfoto's voor een paspoort." zei ik. De zeer vriendelijke mede werkster van de fotograaf: "Wilt u ze in' kleur of zwart/wit?" "In kleur, dat is toch wel leuker." Met formulier en foto's terug naar het P.T.T.-kantoor. De ambtenaar die mij keurig te woord stond zei gekscherend: "Je staat er gekleurd op!" "Ja" zei ik. "Nee, zo bedoel ik het niet: op paspoorten mogen geen kleurenfoto's," zei de P.T.T.-beambte. Terug naar de fotograaf. "Ja, dat is waar. Er is een vergissing gemaakt." "Geeft niets," zei ik, "iedereen overkomt dat wel eens. En op het formulier kunt u ook niet vinden dat het niet mag." Hoeveel het kost. "Niets hoor," zei de fotograaf. "Hartelijk dank en tot ziens. Bedankt voor de service." zei ik. Terug naar het P.T.T.-kantoor met formulier, twee pasfoto's en twee briefjes van 25 op zak. "In orde," zei ik nog steeds vriendelijk. P.T.T.-ambte naar: "Kosten vierenvijftig gvlden." "Dat is toch niet waar," zei ik, "want op het formulier staat dat verlenging en vernieu wing negenenveertig gulden kost." "Ja, is eergisteren ver hoogd." zei de P.T.T.-beambte. die daar ook niks aan kan doen. Naar huis terug om geld en weer terug naar P.T.T.-kantoor. "Alles in orde nu?" "Jazeker." zei de beambte. Terug naar huis.-Daar begreep ik pas. waarom in de Eendrachtbode regelmatig wordt gewaarschuwd in de rubriek Tho- lenderwijs niet te lang te wachten met uw paspoortaanvraag. M.v.d.Houten Zuidstraat, St.Annaland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7