THOLEN DER WIJS NIEUWE REGELING VERZORGINGSKOSTEN IN INSTELLINGEN Robert Paul gezellig HET VERMOLMDE VOETSTUK informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD OFFICIEËLE OPENING EN OPEN DAG DORPSHUIS "DE STOVE" IN STAVENISSE WIJZIGING SCHEMA HUISVUILOPHAALDIENST A.B.O.-KURSUS OP 23 FEBRUARI VAN START I.V.M. BIDDAG GEMEENTEHUIS GESLOTEN PARKEERVERBOD OOSTZIJDE BAKSTRAAT THOLEN OPGEHEVEN HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING ONTWERPBESCHIKKING Donderdag 17 februari 1983 EENDRACHTBODE Vrijdag 25 februari 1983 20.00 uur Dorpshuis Oud-Vossemeer ARNOLD GELDERMAN in "De Lange Nek SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING OVERDENKING Verzocht door de satan PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Maandagavond 21 febr.uari vergadert de Thoolse gemeenteraad in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering begint om half acht en is voor iedereen toegankelijk Dus ook voor u! Op de agenda staan o.a. de navolgende onderwerpen: Reservering saldo gemeenterekening 1981 De gemeenterekening 1981 vertoont een batig saldo van ƒ510.548,03. Daarbij is nog geen rekening gehouden met nog een aantal te verhalen en te betalen bedragen Desalniettemin acht het kollege het verantwoord uit het saldo van de rekening 1981 een bedrag van 450.000,— aan te wenden voor toevoeging aan of vorming van bestemmingsreserves. Burgemeester en wethouders stellen voor als volgt te werk te gaan: Toevoeging van 200.000,— aan de reserve openbare werken. De taken die de gemeente nog te wachten staan op het gebied van rioleringen en andere openbare werken rechtvaardigen deze reser vering, aldus het kollege. Vorming van een nieuwe bestemmingsreserve plankosten met 50.000,- In onze gemeente zijn een aantal bestemmingsplannen geheel of vrijwel geheel gerealiseerd. Toch is het af en toe nodig dat er binnen die plannen aanpassingen worden uitgevoerd. De kosten van die aanpassingen kunnen niet meer worden verhaald via de grondprij zen. Om die reden wil het kollege een bedrag van 50.000,— aanwenden ter vorming van een reserve voor plankosten. Toevoeging van 200.000,— aan de reserve voor automatisering: De automatisering heeft in de gemeente Tholen steeds een be scheiden omvang aangenomen. Sedert de herindeling van 1971 wordt er gewerkt met een zogenaamde bureaucomputer.' Dit is meer een tussenvorm tussen een boekhoudmachine en een kleine com puter. Met ingang van 1985 veranderen echter de zogenaamde 'cortiptabiliteitsvoorschriftenDe thans in gebruik zijnde appara tuur is dan niet langer meer geschikt. Vervanging van apparatuur is dus noodzakelijk. Voor zover het kostenverschil binnen redelijke proporties blijft wenst het gemeentebestuur zoveel mogelijk werk zaamheden in eigen huis te houden. Het uitbesteden van automati seringswerkzaamheden betekent ook verlies aan werkgelegenheid. Het zelf willen verzorgen van de automatisering betekent wel dat er geïnvesteerd moet worden. Op termijn zal er waarschijnlijk een minicomputer aangeschaft moeten worden waarvan de kosten meer dan 2 ton zullen zijn. Reden voor het college nu reeds op die ontwikkelingen in te spelen. - Subsidiëring personeelsvereniging gemeente Tholen; Onlangs werd een personeelsvereniging opgericht voor personeels leden van de gemeente-secretarie en het personeel van de buiten dienst van de gemeente. Om het programma Van aktiviteiten te kunnen uitvoeren heeft het bestuur van de vereniging zich tot het gemeentebestuur gewend met een subsidieverzoek ter hoogte van ƒ6325,— De raad wordt voorgesteld dit bedrag beschikbaar te stellen. Op vrijdag 18 februari zal de heer C.J. Moerland, oud-wethouder van de gemeente Tholen, de openingshandeling verrichten voor de officiële ingebruikneming van het nieuwe dorpshuis "De Stove"' in Stavenisse. Op zaterdag 19 februari organiseert de beheerskommissie van het dorpshuis van 1 3.00 tot 1 7.00 uur een open dag. Tijdens deze open dag kan iedereen een kijkje komen nemen. Tevens kan een bezoek worden gebracht aan de foto- en ansichtententoonstelling over Stave nisse. Wellicht dat die tentoonstelling nog wordt uitgebreid met teke ningen en schilderijen. Zeeuws Plat In verband met de officiële ingebruikneming van "De Stove"' vindt op zaterdagayond 19 februari aanvang 20.00 uur, een optreden plaats van het bekende Zeeuwse gezelschap "Zeeuws Plat"' en meer in het bijzonder van Rien de Jonge en Engel Reijnoudt. Toegangsbewijzen a 2,50 per stuk zijn in de voorverkoop vanaf he den verkrijgbaar bij de heer D. Letzer, Voorstraat 1 2 te Stavenisse en indien nog niet uitverkocht op 1 9 februari vanaf 1 9.30 uur aan de zaal. Uitbreiding personeelsbestand sociale zaken; De afgelopen jaren is er sprake van een forse toename van het aantal aanvragen ingevolge de Wet Werkloosheidsvoorziening en Alge mene Bijstandswet. In 1982 waren er 535 A.B.W.-aanvragen en 448 W.W.V.-aanvragen. Daarnaast zijn in zijn algemeenheid de werkzaamheden op deze afdeling toegenomen. In de toekomst zal tevens vanuit deze afdeling de nodige begeleiding naar het baanlo- zenprojekt Tholen verleend moeten worden. Uitbreiding met een buitendienst medewerk(st)er is dan ook noodzakelijk. De hieraan verbonden kosten bedragen ƒ40.000,— per jaar. Een aanzienlijk deel van die kosten kunnen bij het ministerie worden gedeklareerd. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor met de perso neelsuitbreiding in te stemmen en de daarvoor benodigde gelden beschikbaar te stellen. Kredietvotering i.v.m. nieuw bestemmingsplan "Molenvliet" (Tho len). Alle gebieden in de gemeente Tholen, behoudens het buitendijks gebied, zijn in een bestemmingsplan ondergebracht. Binnen het Thoolse gebied is er echter nog één witte vlek die een planologische regeling kent uit de jaren zestig. Het betreft het gebied ten noorden van de Ten Ankerweg, de Grindweg, Parksingel, Jan van Blois- straat, Julianastraat en Polderstraat en omgeving. De gemeente heeft voor dit gebied wat minder mogelijkheden om flexibel op allerlei ontwikkelingen in te spelen. De juridische zaken voor het bedoelde gebied zijn nogal wat krampachtig geregeld, zodat bij voorbeeld vaak nodig is te werken met artikel 1 9 procedures (bou wen in afwijking van het bestemmingsplan) voor heel eenvoudige zaken. Dergelijke procedures zijn kostbaar en tijdrovend. Het kolle ge stelt voor een nieuw bestemmingsplan voor dat gebied in voor bereiding te nemen, maar dan ook meteen het hele gebied ten noorden van de Ten Ankerweg mee te nemen (dus ook Dalempol der, Zoekweg, de Thoolse brug enz.). Het maken van een dergelijk nieuw bestemmingsplan vraagt een investering van circa 54.000,— De raad wordt gevraagd een krediet beschikbaar te stellen. Vaststelling bedrag per leerling "De Veste" t.b.v. afdeling Voortge zet Speciaal Onderwijs (V.S.O.); Met ingang van het schooljaar 1 982-1 983 is het bestuur van "De Veste" in Tholen begonnen met een afdeling voor Voortgezet Spe ciaal Onderwijs. Deze V.S.O.-afdeling heeft zijn definitieve huis vesting (voormalig verenigingsgebouw aan de Brugstraat) nog niet in gebruik kunnen nemen en is voorlopig ondergebracht in de brandweerkazerne in Tholen. Voor 1 982 dient het bedrag per leer ling nog te worden vastgesteld. Voorgesteld wordt dit bedrag te bepalen op ƒ625,29. Het bedrag is alsvolgt opgebouwd: techni sche kosten (kosten van schoonhouden) 172,23, leer- en hulp middelen 453,06 Vestigen recht van opstal clublokaal vereniging "Vrienden Duitse Herdershond". Door de vereniging "Vrienden Duitse Herdershond" te Sint-Maar tensdijk is toestemming gevraagd voor het bouwen van een clublo kaal op het sportterrein aan de Langeweg te Scherpenisse. De raad wordt voorgesteld deze toestemming te verlenen.in de vorm van het vestigen van een recht van opstal voor een tijdvak van 30 jaar. De vergoeding voor het opstalrecht bedraagt 5,— p.j. Pachtontbinding ten behoeve van aanleg speelveld in Oud-Vosse meer; In het bestemmingsplan Dorpsweg" (Oud-Vossemeer) is ruimte gereserveerd voor de aanleg van een speelveld aan de Patrijzenweg De desbetreffende grond is echter verpacht aan de heren Hommel en Van Dijke. Na overleg met beide heren is besloten tot vrijwillige pachtontbinding met de gebruikelijke schadeloosstelling. De raad wordt voorgesteld tot ontbinding van de beide pachtovereenkom sten over te gaan. Verkoop van grond aan Visstraat/ Kaaij te Tholen; Burgemeester en wethouders stellen voor een stuk grond te verko pen aan handelsonderneming 'Interseafish B V." Het stuk grond is gelegen op de hoek Kaaij/Vissfraat, direct naast de eertijds afge brande koffieshop. "Interseafish" heeft het voornemen ter plaatse een kantoorruimte te bouwen. Ontbindende voorwaarde in deze overeenkomst is de mogelijke constatering dat de bodem ter plekke zodanig is verontreinigd, dat ernstig gevaar bestaat voor de volks gezondheid of het milieu. Zoals bekend wordt momenteel een nader onderzoek ingesteld naar de begrenzing van de bodem- eri grond waterverontreiniging op de Kaaij te Tholen. De raad wordt voorgesteld tot verkoop van het bedoelde perceel over te gaan. v Verkoop van grond aan de Schoolstraat in Scherpenisse; Op de plaats van de voormalige lagere school aan de Schoolstraat in Scherpenisse wenst de Gereformeerde Gemeente een nieuw kerk gebouw te stichten. Burgemeester en wethouders stellen voor een perceel grond ter grootte van 1110 m2 voor dit doel te verkopen. Met ingang van 1 januari 1983 is er een belangrijke wijziging in de bijstandsverlening aan cliënten, die verblijven in instellingen voor maatschappelijke dienstverlening. Tot nog toe werden veelal de in komsten van de cliënten (sociale uitkeringen en pensioenen) recht streeks overgemaakt aan de sociale dienst. De sociale dienst vulde dit aan met bijstand en zorgde er aldus voor, dat de verzorgingskosten aan de instelling konden worden betaald, Ook betaalde de sociale dienst de toelage voor persoonlijke uitgaven rechtstreeks aan u of via de instel ling. De instellingen vallen met ingang van 1 januari 1 983 onder de 'Tijde lijke subsidieregeling maatschappelijke dienstverlening'. Zij moeten nu voor de verblijf- en verzorgingskosten subsidie aanvragen bij het mi nisterie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). WAT GAAT ER NU VOOR U VERANDEREN? 1. Eigen inkomsten: De eigen inkomsten (sociale uitkeringen en pen sioenen) worden voortaan weer aan u uitbetaald. De machtiging, die u aan de sociale dienst heeft gegeven om uw inkomsten te incasseren, zijn vervallen met ingang van 1 januari 1 983. 2. Eigen bijdrage: Van uw eigen inkomen moet u nu zelf een bijdrage betalen aan de instelling waar u verblijft De hoogte van de bijdrage wordt zo berekend, dat u altijd minstens het nu geldende bedrag 'voor persoonlijke uitgaven overhoudt. (Alleenstaanden ƒ245,30, echtparen 422,65 per maand) Heeft u helemaal geen inkomsten, dan hoeft ook geen eigen bijdrage te worden betaald. Bij de sociale dienst kan dan een bijstandsaanvraag voor persoonlijke uitgaven worden ingediend. Voor minderjarigen geldt dat in beginsel de ouders de eigen bijdrage alsook het bedrag voor persoonlijke uit gaven moeten betalen. Uiteraard wordt ook deze eigen bijdrage naar draagkracht berekend. 3. Opnamen van korte duur: Heeft u een bijstandsuitkering en wordt u voor korte duur opgenomen in een instelling, dan loopt uw uitkering in die periode gewoon door. U moet dan van de uitkering - net als een minimum loner - een eigen bijdrage aan de instelling betalen. Bij de berekening van de bijdrage wordt rekening gehouden met de maandelijkse vaste lasten. 4. Blijf-van-mijn-lijf-huizen: Van de uitkering die u als bewoonster in een Blijf-van-mijn-lijf-huis vanaf 1 januari 1 983 ontvangt, draagt u zelf alleen nog de woon- en voedingskosten af aan het huis. Het eventuele extra bedrag, dat door de sociale dienst tot nog toe werd betaald voor begeleidingskosten en dienstverlening, wordt voor taan in de vorm van een subsidie door het huis aangevraagd bij het ministerie van WVC. 5. Bejaardentehuizen: Het bovenstaande geldt niet voor bejaarden in bejaardentehuizen. Voor hen blijft de betaling op de oude voet doorgaan. In verband met de Biddag van woensdag 23 februari a.s. wordt er in de kernen Oud-Vossemeer en Poortvliet geen huisvuil opgehaald. Deze kernen worden nu meegenomen in de route van donderdag 24 fe bruari. Op woensdag zal de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" te Scherpenisse de gehele dag gesloten zijn. Op woensdag 23 februari a.s. start om 19.00 uur een zogenaamde A.B.O.-kursus in het sport- en gemeenschapscentrum "Meulvliet" te Tholen. Een A.B.O.-kursus is een sportopleiding die u de basis geeft om daadwerkelijk binnen een sportvereniging aktief te zijn, bijvoorbeeld als leider. De kursus wordt bovendien door alle sportorganisaties verp licht gesteld voor trainersopleidingen. Het kursusgeld bedraagt ƒ42,— terwijl voor het kursusboek 13,— in rekening wordt ge bracht. De kursus is thans vrijwel vol, zij het dat nog twee, hooguit drie kursisten kunnen worden toegelaten. Indien u belangstelling hebt kunt u kontakt opnemen met de sportambtenaar van de gemeente Tholen, tel 01666-2955, tst. 221. De Lange Nek is een avondvul lende one-manshow van Arnold Gelderman gebaseerd op het boek "Stijl— oefeningen" van Raymond Quenaeu. Arnold Gelderman speelt hierin 40 verschillende rollen en laat u daarbij onbedaérlijk lachen om zijn verbijsterend rake typeringen en zijn superkomisch taalge bruik. De organisatie van dit pro gramma is in handen van de be heerskommissie van het dorps huis. Eveneens in verband met Biddag is het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk op woensdag 23 februari de gehele dag gesloten. Op donder dag 24 februari zijn wij vanaf 's morgens 9.00 weer geheel tot uw beschikking. Op 3 oktober 1972 besloten burgemeester en wethouders door het aanbrengen van een doorgetrokken gele streep aan beide zijden van de rijbaan, het parkeren in het gedeelte Bakstraat te Tholen gelegen tussen Eendrachtsweg en Brugstraat te verbieden. Op 24 mei 1 982 stelde de gemeenteraad een verkeerscirculatieplan voor de stadskern Tholen vast. In dit plan werd onder meer bepaald dat in de Bakstraat slechts eenrichtingsverkeer wordt toegestaan. Uit het nog niet zo lang geleden gehouden distributie planologisch onderzoek blijkt voorts dat er een parkeerplaatsentekort is in het centrum van Tholen. Om deze reden hebben burgemeester en wethouders besloten het parkeerverbod voor de oostelijke zijde van de Bakstraat, gelegen tussen de Eendrachtsweg en Brugstraat op te heffen. Deze verkeers maatregel gaat in zodra de gele doorgetrokken streep.is verwijderd. WOONERF AAN DE KUIPERSDREEF TE THOLEN Burgemeester en wethouders menen dat het gedeelte van de Kuipersdreef gelegen tussen de woningen Kuipers- dreef 21 tot en met 99 tot op het punt waar de Kuipersdreef zich nabij de wo ning Zoutziedersdreef 1 8 splitst in een T-kruising met de Zoutziedersdreef ge schikt is om als woonerf te worden in gericht. Door plaatsing van het bord 57c van het Reglement verkeersregels en verkeertekens en een onderbord "woonerf" (zie afbeelding) zal dit wor den aangegeven. De verkeersmaatregel gaat in zodra genoemde borden zijn aange bracht. Wij wijzen de gebruikers van dit weggedeelte erop dat in woonerven bijzondere verkeersregels van kracht zijn. PARKEREN AAN EEN ZIJDE VAN DORPSWEG SINT-ANNALAND VERBODEN Ondanks de aanwezigheid van een parkeerterrein dat ruimte biedt aan 45 auto's en 2 autobussen wordt bij het gebruik van het sportterrein te Sint-Annaland aan weerszijden van de Dorpsweg geparkeerd. Daarmee wordt de normale doorstroming van het verkeer ter plaatse ernstig belemmerd. Wel is het zo dat bij kompetitiewedstrijden van het eerste elftal van voetbalvereniging W.H.S. op zaterdag, de kapaciteit van het parkeerterrein niet voldoende is. Reden voor het kollege van burge meester en wethouders om voor de noord-westelijke zijde van het gedeelte Dorpsweg een parkeerverbod in te stellen. Dit verbod wordt kenbaar gemaakt door plaatsing van de borden 49 van het R.V.V. De verkeersmaatregel gaat in zodra de borden zijn geplaatst. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op de aanvraag om'een vergunning inge volge de Hinderwet van: Dieleman B.V., Oudelandsestraat 9 te Tholen voor een nieuwe de gehele inrichting omvattende vergunning in verband met het uitbrei den/wijzigen van een boekhandel met drukkerij en verkoopgelegen heid van los vuurwerk tijdens de jaarwisseling gelegen aan de Oude landsestraat 9 te Tholen. De ontwerp-beschikking alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 18 februari 1983 gedurende een ter mijn van veertien dagen ter inzage op de sekretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 4 maart 1 983 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingericht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen, gemotiveerde bezwaren in brengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient,, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint Maartensdijk, 1 7 februari 1 983 Burgemeester en wethouders van Tholen De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 21 februari 1 983 in. het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00 tot 1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. En Hij was aldaar in de woestijn veertig dagen verzocht door de sa tan. Marcus 1:13 Het werk van Christus staat in het teken van de strijd met satan. De grote tegenstander van God en mensen ontvangt de gelegenheid om veertig dagen lang alles in het werk te stellen om de Zoon Gods te verzoeken. Wie ziet hier niet de tegenhanger van het paradijsge- beuren? Adam en Eva in het pa radijs, verzocht door de satan, be zwijken onder de druk. Zij kun nen de verzoeking niet doorstaan, hoewel alles in hun voordeel was. De engelen drijven hen straks uit het paradijs weg. En de dieren beschouwen hen niet meer als hun vrienden. Geheel anders is het met Christus. Hij wordt terstond na de doop in de Jordaan, dat is terstond na Zijn openlijke ambtsaanvaarding door de Heilige Geest gedreven in de woestijn. En voor Hem is het méér dan een periode van voorberei ding. zoals het verblijf in de woestijn voor Mozes en Elia bete kende. Hier is geen voorbereiding op het werk van de Messias, maar hier is het werk zelf er reeds in zijn volle betekenis: strijd met de sa tan. Die strijd komt tot Hem op de manier van een helse verzoeking. En in die strijd gaat het om de vraag, of Hij de Christus Gods zal Zijn, óf de antichrist. Of Hij ge hoorzamen zal aan Zijn hemelse Vader, óf een vazal zal zijn van de duivel. En die verzoeking is een zeer wezenlijke geweest. Het was maar niet een schijnvertoning, zonder relatie met de werkelijk heid. Het was een werkelijke ont moeting, waarbij kracht tegenover kracht kwam te staan. Daarom is het ook de boodschap van het evangelie van het goede bericht, dat Christus als overwin naar uit de strijd te voorschijn treedt. Hij triumfeert over de macht van de Satan. En zo kan Hij ons, die waarlijk te maken hebben met reële verzoekingen elke dag opnieuw, zo kan Hij ons te hulp komen. In alle dingen is Hij gelijk als wij verzocht, doch zonder zonde. Laat dat de kracht zijn. die ons ook vandaag staande houdt. Christus kan de heerschappij van de satan in ons leven verbreken en het koningschap Gods over ons tot gestalte brengen. Uit: "Bevrijdingsnieuws" sterdam 1972. p. 176. Am- SCHERPENISSE vr. 18 febr: gezinsavond Pl.l.vr./ZLM Holland Huis 19.30 u. vr. 25 febr: alg.verg. schietver. Pr.Juliana, Gouden Leeuw, 20 u. &S1NT MAARTENSDIJK zo. 20 febr: open precisietijdrit Tandje Bij, café Smalstadt, 14.30 u. do. 24 febr: jaarverg. VARA-afd. Tholen, café De Sport, 19.30 u. THOLEN za. 19 febr: MAC-auto-oriënta- tierit. Zoekweg )9 u. za. 19 febr: disco-avond Pinoc- chio, Meulvliet 19 u. ma. 21 febr: thema-avond Labeo, Meulvliet, 19.30 u. OUD VOSSEMEER vr. 18 en za. 26 febr: toneel St.Jo seph, Vossenkuil, 19.30 u. di. 22 febr: jaarverg. A.V.B., Vos senkuil vr. 25 febr: one-man show Arnold Gelderman, Vossenkuil 20 u. SINT ANNALAND vr. 18 febr: donateursavond Ac celerando, Dorpshuis, 19.15 u. za. 19 febr: dansavond Dorpshuis, 20 u. POORTVLIET vr. 18 febr: alg.verg. Ver.Landar- beiders, Tolrust. 19.30 u. di. 22 febr: alg.ledenverg. Ver.Be- drijfsvoorl. Tolrust, 19.30 u. vr. 18 febr: open klaverjasav. Centrum 19.30 u. SINT PHILIPSLAND vr. 18 febr. filmavond MAC, De Wimpel, 19.30 u. vr. 25 febr: blindeninst. Barthi- meus, mmv Crescendo Van Knop tot Bloem, Ons Dorpshuis, BERGEN OP ZOOM tm 20 febr: 'Hoe wordt een schil derij gemaakt', Markiezenhof, dag. 14-17 u. behalve ma. za. 26 febr-17 april: beeldhouw werken! George Minne(By, dag. 14-17 u. behalve ma. "Dat heeft een mens in deze tijd wel eens nodig", zo klonk na af loop een opmerking uit het tevre den publiek. Het woordje "dat" sloeg op een gezellig, pretentie loos, programma dat deze don derdagavond bijna 300 mensen een ouderwets "avondje uit" bracht. Robert Paul's One man show, stond hier borg voor. Vanaf zijn opkomst op het podium, was er een aaneenschakeling van leu ke sketches, leuke dansnummers, afgewisseld door een praatje, en uiteraard de niet te evenaren imi taties. Voor de muzikale begelei ding zorgde een combo, bestaan de uit Bert Stoot, Ab van Wou denberg en Eileen Egas, Robert's partner, was niet alleen aantrek kelijk als danseres, maar liet in enkele nummers ook haar andere talenten het daglicht zien. Zo was zij als Aase Rasmussen, naast Ro bert Paul als Willy Walden in de persiflage van "Raad een lied" bijzonder komisch om naar te luisteren. Het "Publiek" werd eveneens door Robert Paul onder de loupe genomen, en ook in "Prietpraat", een "kinderach- tig"nummer, kreeg men een veeg uit de pan. "Zij zijn vast stout ge weest, want ze moeten allemaal in hun stoeltje blijven zitten". Er was deze avond een goed contact tus- ^sen^aa^^odiurr^a^^d^ juiste, en soms ook niet - getimede - momenten goed reageerde. Enkele liedjes, en acts van Robert Paul, reikten in lichte mate naar engagement met een bepaald on derwerp, doch de ontknoping van zijn tekst was dan van dien aard, dat dit weer snel vergeten was. Kortom, men moest zich amuse ren. Dat was de opzet. Het num mer van "Mina" voor de pauze, een ellenlang liedje uit 1900, bracht leuke typetjes met een de gelijke moraal "bij iedereen is wat te halen". In de "kinderenserie", draafden, tot grote tevredènheid van het publiek, een aantal nog steeds bekende typetjes van T.V., tevoorschijn: Pipo, Swiebertje, Opaatje uit Ja zuster, Nee zuster, etc. De opkomst na de pauze van het combo en de beide artiesten in disco-styl met "Ik heb je nodig", was leuk, daarop meteen gevolgd Vervolg op pag. 11 Door MAARTJE ZELDENRIJK De heropening van "Blazer's Wijnhandel" in de Amstelstraat was geen spectaculaire gebeurtenis. Alles werd nog met mondjesmaat verstrekt, dus ook de elektrische stroom. De etalagelichtjes waren kleine peertjes, maar er waren bloemen en alles zag er binnen ook feestelijk uit. De zaterdagavondwandelaars bleven even staan om naar binnen te kijken om zich te vergapen aan al die flessen. Tsjonge, er was toch weer heel wat onder de kurk verkrijgbaar. Na sluitingstijd doofde Siem de lichten en gingen ze het vieren met een etentje. Tanje haalde herinneringen op van voor de oorlog, ze was twee jaar ouder dan Siem en vond hem toen maar een snotjongetje. Zij was toen negentien en had een vriend die officier was. Waarom is het toen niets geworden met die jongen? wilde Siem weten. 1 "Tja, mocht niet meer van zijn vader. Omdat ik een jodin was." "O, ja, dat ging toen zo hè. Dus nu snap ik het, toen ik daarna vroeg of je mijn meisje wou zijn, vond je me ineens geen snotneus meer. Nou gaat me een licht op." "Ik moet zeggen, je hebt een prima geheugen, ik weet dat allemaal niet meer zo". "Als ik zeg, dat ik nu weer verliefd op je ben, wat zegje dan?" Ondeu- ge «L keek ze hem aan. "Het is net zoals je zegt: je bent een beetje verliefd, meer niet. Maar dat hindert niet. We hebben wat in te halen, althans jij. Siem schoof zijn bord een eindje van zich af. Hij bood de vrouw een sigaret aan en stak er1 zelf ook een op. "Ik wil jou graag in de winkel houden, Tanja, ik denk over een contrakt van een ja/ar of vijf. Voorlopig wil ik je nog niet kwijt, begrijp je?" De vrouw glimlachte. "Een contract is niet nodig, Siem. Voorlopig blijf ik wat ik ben. De herinnering aan wat ik ontdekte toen ik in Holland terugkwam, zijn nog te vers. Ik heb het nog altijd niet kunnen verwer ken. Te moeten ontdekken datje helemaal alleen overgebleven bent, hè? Niemand meer terugzien: je vader, je moeder, m'n broertjes en zusjes, ooms, neven en nichten vriendinnen, oude kenissen, niets meer.... Die eerste dagen heb ik maar rondgezworven rond de plek waar ons huis heeft gestaan en aan iedereen gevraagd heb je die nog weieens gezien? Niemand weet iets en niemand heeft ze na de oorlog gezien Het is een nachtmerrie voor me hoe kom ik daar over heen? Die dag dat ik jou ontmoette en je voorstelde om de verdere dag samen door te brengen, dacht ik: laat ik het doen. Misschien is dit de methode om die nare gedachten kwijt te raken en er overheen te komen. Vergetelheid, aflei ding. Ik was in elk geval blij een oude kennis van vroeger ontmoet te hebben en daarom ook al wilde ik je niet meteen loslaten. Alles wat ons in Engeland verteld was bleek waar te zijn, zelfs nog duizendmaal erger. Daar moest ik overheen zien te komen, maar hoe? Weet jij dat? Heb jij dat dan niet" "Ik zat er dichterbij, Tanja. Dag aan dag hoorde ik wat er allemaal gebeurde op nog geen twintig kilometer afstand van m'n onderduik adres. Maar ik was in bepaalde opzichten net als jij: ik wilde het niet aanvaarden: ik zei ook tegen mezelf: zoiets bestaat niet; je kunt niet zomaar een volk van de aardbodem wegvagen". De vrouw keek peinzend voor zich uit. "Ze hebben het gepresteerd, die beesten. Waarom hebben ze dat hele vervloekte land niet meteen na de oorlog platgebrand. Waren we voorgoed en radicaal van ze afgeweest". "Als we dat gedaan hadden, zouden we geen haar beter zijn geweest", antwoordde hij zacht. Ze zuchtte diep. "Laten we er over ophouden en de avond van deze dag die toch zo moedgevend was niet bederven, de nachtmerrie ligt achter ons. Wij leven nog, jij en ik. "Er is voor ons enkel een toekomst Tanja, dat moeten we vast houden. Laten we \yerken aan een wereld waar zoiets niet meer kan gebeuren". "Jij ziet het wat gemakkelijker, jij hebt je zaak nog. Wat heb ik overge houden? Enkel wat kleren en wat kleinigheden". Over tafel heen stak hij zijn hand uit. "Jij hoort voortaan bij mij, Tanja. Dit huishet is nu ook voor jou. Misschien kunnen we elkaar tot steun zijn". Haar greep omklemde zijn hand. "Fijn dat ik jou weer heb, Siem, enne, als je me soms wilt uitnodigen voor vanavond.... ik zal je niet uitschel den voor snotneus. Daarop schoten ze beiden in een bevrijdende lach. Hoewel het huisje van de weduwe Oomes erg achteraf aan de dijk lag en ze betrekkelijk weinig kontakt had met de buren, wist men al gauw in de wijde omgeving, dat de knecht van Tine weer vertrokken was en dat ze nu een nieuwe knecht had. Een weduwnaar, die zelf ook een aardig lapje grond bezat en meende nog best met zichzelf voor de dag te kunnen komen, trok de stoute schoenen aan en reed op een goede dag met zijn wagen naar de dijk. Tine, die de auto had zien komen, dacht een ogenblik aan de dokter, maar iedereen was immers gezond? Ze zag een magere man met een verweerd gezicht in een zwart pak uitstappen. Nee.... ze kende hem niet. Tine liep naar de deur. Enkele ogenblikken keken de beide mensen elkaar aan. "Goeiemiddag, vrouw Oomes. Misschien ken je me nog wel van school, van vroeger. Ik ben Freek Prins". Freek Prins... ze moest even haar geheugen aftasten. Ja, nu wist ze het. Knikkend antwoordde ze: "Nou je het zegt... kom maar verder. Het is geen weer om buiten te blijven staan." Hij wreef zich in de handen. "Ja, 't is bar koud vandaag. Ik dacht ik moest eens gaan buurten bij Tine, die zit ook maar alleen." Terwijl ze thee dronken, spraken ze over de tuin, de schaarste in kolen en tenslotte kwam Prins met het doel van zijn bezoek voor de draad. "Kijk es, Tine, ik heb gehoord hoe je man om het leven is gekomen. Dat was tragisch en dat zei je wel een liele klap gegeven hebben. Ja, op zijn tijd krijgt een mens slagen te verwerken. Soms is het ons te moede als Job, die alles kwijtraakte. De bijbel is vol van zulke voorbeelden. Het leven kan zo tegenvallen, datje het niet meer ziet zitten. Daar kan ik over meepraten. Mijn vrouw is binnen het jaar gestorven, in het kraambed, samen met ons kind. Toen dacht ik: waar leef ik nog yoor? Maar ondanks alle ellende weet ik dat God er is en mij vasthoudt en dat het Zijn bedoeling is, dat ik moedig verder ga. Ik hoop. Tine, dat jij dat ook zo ervaart. We moeten verder. Daarom dacht ik, jij bent nog jong, ik eveneens, misschien is er een basis te vinden waarop wij het eens zouden kunnen worden".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5