peuters en Flipland/St.M Tweede transport maandag naar Polen BROEKÜ0Ü Groene Kruis ook 's nachts hulpvaardig Pop en jeugd Schaatspret Sjoelen of popmuziek? BOUMAN POTTER Daling van bloeddonors SGP tegen huisvesting in oude chr. schooi Uien 12 cent Donderdag 17 februari 1983 39e jaargang no. 14 Alcoholcontrole rond het carnaval Voor de bibliotheek en de peuterspeelzaal in St. Philipsland breken zonniger tijden aan. De gemeenteraad heeft dinsdagavond het principebesluit genomen om het restant van de oude chr. school aan de Wilhelminastraat niet te slopen, maar voor huisvesting van de bibliotheek (2 lokalen) en peuterspeelzaal (1 lokaal) te gebruiken. Daardoor komt de kelder van het Dorpshuis vrij, maar een groep jongeren heeft al belangstelling getoond voor spelletjes en popmuziek in deze ruimte. School Lokaal leeg Zwaar mank Vernietiging Uit de duisternis Experiment 24 uurs zorgverlening Na het aantrekken van drie extra wijkverpleegkundi gen zal het Groene Kruis op Tholen en St.Philipsland vanaf 1 april ook 's avonds en 's nachts hulp verlenen. Dit gebeurt in het kader van een landelijk experiment 24 uurs zorgverlening. Langer thuis dtLliÜ UJ Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Enquete Het tweede Thoolse transport naar Polen vertrekt maandag naar een inrichting voor geestelijk gehan dicapten en een weeshuis ten zuidoosten van de stad Sulechow. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant ep het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer In de Sint-Philipslandse raadszaal was er een toc^nog min of meer versluierde discussie, nu een aan tal jongeren interesse toonde voor de vrijkomende kelder van het dorpshuis. De popmuziek werd direct veroordeeld. Het lijkt ons, dat menig ouder zich voor dat soort muziekuitingen weinig warm zal maken, maar of het nu zoveel erger is dan de ouderen van nu in hun jeugd toenmalige ou deren overlast bezorgden met ruitjetik of belletje drukken, dan wanneer er in een besloten ruimte voor die ouderen weinig welge vallige muziek wordt gedraaid, is een vraag die men in de tijd van het gebeuren mag plaatsen. Het komt ons altijd wat averechts over, als men de huidige jeugd van zoveel meer afglijding wil be schuldigen dan eertijds de zoge naamde gezagsgetrouwe, maar eveneens om het op z'n fliplands uit te drukken (en daar niet al leen) zondige jeugd wat in de schoenen schuift, dat nog niet bestaat. Wat er. aan de jeugd mis is, lijkt ons voor het grootste deel de schuld van ouderen, zelfs al denkt laatstgenoemde categorie in geen velden of wegen aan pop muziek. We willen de toekomstige generatie zeker niet in alles de hand boven het hoofd houden, maar er is wel begeleiding naast mogelijkheden nodig. Bij de fli- plandse raadsvoorzitter speelde dat duidelijk door het hoofd. Men mag de SGP-wethouder grif toe geven, dat lang niet alle jongeren in zijn gemeente zich tot de sjoel bak zullen beperken. Daar liet de raadsvoorzitter ook geen twijfel over bestaan. Maar hij had wel in het achterhoofd wat niet valt te ontkennen, welke overtuiging men ook heeft, dat ledigheid des duivels oorkussen is. Op het mo ment dat wordt geluisterd naar door ons ouderen ook maar zeer beperkt gewaardeerde popmu ziek, is er toch niet die ledigheid en niet dat oorkussen. Neem het ons niet kwalijk, dat we meer mu ziekgenot beleven aan het Gene- muidens mannenkoor. Andersom dan ook niet. Lichte tot matige vorst heeft voor prachtige, gladde ijsbanen ge zorgd, maar de dikte van het ijs is nog niet van dien aard, dat er overal geschaatst kan worden. In Oud-Vossemeer, waar de baan zoals elders al vanaf begin de cember onder water stond, werd er maandag toch geschaatst. Met een beperkte waterstand vanuit de zelf geslagen bron kan men de baan aan de Veerstraat steeds snel rijklaar hebben. Dankzij een goe de verlichting kan er ook 's avonds worden geschaatst. Ondanks twee dagen vakantie voor sommige kinderen, kon men in Stavenisse nog niet met volle teugen van de schaatspret genieten. Er was wel mooi, glad ijs, maar dinsdag wa ren er ook nog veel wakken, zodat 't niet druk was. Er stond niet veel water op het weiland, zodat de omvang van een baan niet groot is. Bij Poortvliet werd er op sloten geschaatst, maar de ijsbanen in Scherpenisse, St. Annaland en St. Philipsland hebben nog meer graden vorst nodig om drommen schaatsers te kunnen dragen. Op de Veste in Tholen waren dinsdag al spelende kinderen te zien, maar het prachtige, zonnige weer over dag is niet bevorderlijk voor een stevige ijslaag, 't Is niettemin fraai winterweer met droge wegen, waardoor er geen ongemakken zijn. In de nacht van 12 op 13 februari is over het gehele eiland Tholen en St. Philipsland controle uit geoefend op het .rijden na alco holgebruik. Ongeveer 150 auto mobilisten zijn aangehouden, waarvan er 35 de blaasproef met 0.5 hebben afgelegd, 3 op 0.8 uitkwamen, 4 rijverboden werden opgelegd en 1 bestuurder de bloedproef onderging. Een paar dagen eerder had nog een Thole- naar een bloedproef afgelegd na het rijden onder invloed. De Fliplandse raad was niet eens gezind over dit meerderheids- voorstel van b en w. De drie SGP'ers waren egen omdat de oude school niet meer zo best zou zijn de chr. prinses Marijke kleuterschool voor onevenredig zware lasten zou komen te zitten en de kelder van het Dorpshuis vrij zou komen voor popmuziek. Al jaren wordt in St. Philipsland gezocht naar een betere huisves ting voor de gemeentelijke biblio theek. Het onderkomen in de hal van Dorpshuis "De Wimpel" is steeds ervaren als een noodvoor ziening, in afwachting van een definitieve oplossing. De pendel- kasten met boeken moeten door de vrijwilligsters in de hal van "De Wimpel" steeds opgesteld en op geruimd worden. Ook huisvesting van de peuterspeelzaal in de kel der van het Dorpshuis is niet ideaal. SGP-raadslid P. van Hek ken stemde destijds als enige tegen deze accommodatie omdat hij de peuters niet als kippen wil de onderbrengen. De meerderheid van b en w achtte de vier overgebleven lokalen van de oude chr. school zeer geschikt voor het onderbrengen van bi- Een groep Fliplandse jonge ren heeft interesse getoond voor de kelder van Dorpshuis "De Wimpel", die vrijkomt wanneer de bibliotheek naar de oude chr. school verhuisd is. SGP-wethouder L. Walpot zag de bui al hangen met popmuziek, maar burgemees ter T.A. Vogel bezwoer, dat het niet om hardrock ging. "Het gaat om een groep jon geren die onder leiding van ouderen aan open jeugdwerk wil doen: sjoelen, tafeltennis, speurtochten, droppings, e.d. Daarbij zal ook wel popmu ziek beluisterd worden. Het is in een opwelling van de jon geren, 't 't is nog niet uitge kristalliseerd. Ik zou het overigens toejui chen als er op een aanvaard bare manier wat van de grond kwam. met alle bezwaren van dien. Ik vind dat er in St. Phi lipsland niet aan jeugdwerk wordt gedaan en daar zijn de gevolgen van te zien", aldus de burgemeester. Walpot zei dat de raadsvoorzitter zeer tot z'n spijt de jongerengroep af zwakte tot een Fröbelschool met sjoelbakken. "Er is een damclub, een visclub, een na- tuurvereniging, ja verenigin gen die je niet op twee handen kunt tellen, maar daar vinden de jongeren niets van hun ga ding. Ze willen iets anders: Popmuziek. Ik zie ze dan ook nog niet sjoelen. De raads voorzitter strooit zand in de ogen van de raadsleden en probeert de publieke opinie te beïnvloeden", zei de SGP- wethouder. De burgemeester had er geen bezwaar tegen dat hij op de vingers werd getikt. Hij er kende volmondig dat het geen jongelingsvereniging was die plaatjes van het zangkoor uit Genemuiden zou draaien. De burgemeester vond wel dat Walpot het nogal ingewikkeld maakte, want aan de orde waren de kleuters, peuters en de boeken. Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 Tel 01670- Steenbergen 63385 Adri C Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie I.M. bliotheek en peuterspeelplaats. Het lokaal in de korte zijde van het L-vormig gebouw wordt ge sloopt, waarna van twee lokalen een bibliotheek en van 1 lokaal een peuterspeelzaal kan worden gemaakt. Het opknappen vergt 27.140 gulden verminderd met de al beschikbaar gestelde 12.000 gulden voor de sloop van het to tale complex. Aan kosten blijven dan 15.140 gulden (inclusief btw) over, die ten laste van het fonds Dorpsuitleg komen. Deze pot wordt regelmatig gevuld bij ver koop van bouwgrond. Voor onderhoud, verwarming, verlichting en schoonhouden wordt 7000 gulden per jaar ger aamd, wat tussen bibliotheek en peuterspeelzaal verdeeld moet worden. De peuterspeelzaal kan niet meer dan 1400 gulden (de huidige huur van het Dorpshuis) opbrengen, zodat er voor de bi bliotheek 5600 gulden overschiet. De meerderheid van b en w noemde dat zeer aanvaardbaar. De voor de bibliotheek eerder ge reserveerde 5000 gulden wordt gebruikt voor een sobere inrich ting. Wethouder L. Walpot stelde na mens de SGP voor de peuters uit de kelder naar een vrijkomend lokaal van de chr. kleuterschool prinses Marijke te verhuizen en de bibliotheek in de kelder van het Dorpshuis onder te brengen,. "Definitieve huisvesting van de bibliotheek is erg hard nodig, maar de kelder van "De Wimpel" is daar destijds voor ingericht met een betere toegang (trapje), ver lichting en een toilet. De biblio theek zou daar redelijk tot zeer goed gehuisvest zijn", aldus Wal pot. De oude chr. school, al afgeschre ven, achtte hij technisch niet goed en daarom niet zo best voor bi bliotheek en peuterspeelzaal. Bovendien had de voltallige raad al een krediet van 12.000 gulden voor' de sloop uitgetrokken. Een ander punt noemde Walpot de veranderingen binnen de Fli plandse scholen. Er is een open bare kleuterschool gekomen (in middels met twee klassen), waar door de chr. prinses Marijke kleuterschool steeds meer overca paciteit krijgt. Binnen afzienbare tijd staat er een volledig lokaal leeg en met geringe aanpassingen zouden daar de peuters in kun nen. "Anders ontstaan er oneven redig zware lasten voor de chr. kleuterschool, die aan het houten gebouw (na de ramp door de Duitse gemeente Nordhorn ge schonken) enorm veel onderhoud heeft. De peuterspeelzaal zou die lasten verlichten", zei Walpot. Hij vond, dat in het meerder- heidsvoorstel van b en w de bi bliotheek wel iets beter komt te zitten dan in de kelder, maar de zware lasten voor de chr. kleuter school blijven. "Bovendien ligt de nieuwe chr. school een halve me ter boven het oude gebouw en dat is niet zo fraai. Welstandshalve is het geheel onaanvaardbaar. Ver der wordt uitbreiding van de chr. lagere school duurzaam geblok keerd, dus ook de integratie met de chr. kleuterschool. Bij de openbare school is dat wel het ge val, zodat het streven om alle scholen gelijk te behandelen, zwaar mank gaat. Tenslotte wil een niet omlijnde groep jongeren de vrijkomende kelder van "De Wimpel" gebruiken voor popmu ziek. Die factor is sterk medebe palend, want principieel zijn wij sterk tegen die vorm van ont spanning", aldus de SGP-woord- voerder. Burgemeester T.A. Vogel bracht naar'voren, dat nieuwe gegevens oude besluiten zoals de sloop van de chr. school doen wijken. "Dat is ook geen schande. Zeer recent heeft het Ministerie van Onder wijs te verstaan gegeven, dat op grond van de leerlingenprognoses voor de komende jaren, nieuw bouw van de chr. kleuterschool uitgesloten moet worden geacht. De 10 lokalen waarvan oorspron kelijk is uitgegaan, zijn er helaas maar 5 geworden en dat is ook de eindsituatie, inclusief de kleuter school. Ik hoop oprecht dat de wijzer van de klok een andere kant uitslaat, maar naar de gege vens van vandaag, heeft de nieu we chr. school zijn definitieve omvang bereikt. Bij de verdere besluitvorming zal hiermee reke ning gehouden moeten worden", aldus de burgemeester. Hij noemde het kapitaalvernieti ging om de oude chr. school te slopen. "Je moet zo'n goed ge bouw benutten, want bij mijn in stallatie als burgemeester is al ge zegd, dat betere huisvesting voor de bibliotheek de hoogste voor rang moest hebben, 't Is nodig dat er gauw een besluit genomen wordt. Voor de chr. kleuterschool betekent dit geen nadeel, want het maakt geen verschil uit of de peuters nu wel of niet in het lege lokaal komen. Alleen voor de ge meente zijn het kosten, niet voor de chr. kleuterschool", zei de bur gemeester. PVAB-raadslid A.P. Kornaat ging graag accoord met de woorden van de burgemeester, temeer daar het voorstel geen aanslag op de begroting betekende. Hij had er zich van overtuigd, dat de kosten werkelijk uit het fonds "Dorp suitleg" betaald kunnen worden. "De peuters kunnen we uit de duisternis weghalen en in 't licht brengen, bij de vogels en de men sen", aldus Kornaat, die in het b en w-voorstel wel de voorkeur van de betrokkenen had gemist. Ook CDA-raadslid J. de Jager steunde het voorstel. "Bibliotheek en peu terspeelzaal zijn nu ongelukkig gehuisvest, 't Zou echter falikant verkeerd zijn om de bibliotheek in de kelder van "De Wimpel" te vestigen, met name voor mensen die slecht ter been zijn. Het ex ploitatietekort van "De Wimpel" zal wel met 2000 gulden stijgen, dat moeten we wel weten", zei de Jager. Hij noemde het niet ver standig om de peuterspeelzaal, zoals de SGP voorstelde, in een lokaal naast de chr. kleuterschool onder te brengen gezien de ver schillende uitgangspunten. Van Hekken zei er sterk voor te zijn, dat de peuters uit de kelder gingen. Walpot liet weten, dat als de raad het verkeerde voorstel zou aanne men. hij als wethouder aan de uitvoering zou meewerken. Met alleen de SGP tegen, werden de plannen goedgekeurd. Na overleg met de betrokkenen en definitieve voorstellen komen b en w terug bij de raad om geld te vragen. Kornaat zei nog een stap naar de SGP te willen doen, door ten aanzien van het boekenbestand in de bibliotheek genoegen te nemen met de uitbreiding van naslag werken voor de jeugd. Walpot zei dat op prijs tevstellen, maar vorm en inhoud van de bibliotheek wa ren niet aan de orde, zo merkte de SGP-wethouder op. Vijf geslachten in vrouwelijke lijn is nog altijd een zeldzaamheid, ook al was het voor de 96-jarige Janna Geure-Anthonisse dan de tweede keer dat die bijzonderheid zich voordeed. Eerder kreeg een in Zuid-Afrika wonend achterkleinkind al een dochter, maar nu bij een andere dochter van mevr.v.d.Beek in St.Philipsland 1 een blijde gebeurtenis plaatsvond, kon er dichterbij huis een foto gemaakt worden. De in het bejaardentehuis Sint Maartenshof te St.Maartensdijk verblijvende Janna Geuze-Anthonisse (afkomstig uit Poortvliet) met haar achter-achterkleinkind Geertje Marina van Kolthoorn uit St.Philipsland. twee maanden oud. Staande links de 75-jarige Cornelia Johanna Jeroense-Geuze uit St.Philipsland, rechts de 49-jarige Geertje Marina v.d.Beek-Jeroense uit St.Philipsland(directrice van de Rozeboom) en in het midden de 25-jarige Cornelia Johanna van Kolthoorn-v.d.Beek uit St.Philipsland. Vijf geslachten in vrouwelijke lijn. Mevr.Geuze verblijft al sinds de opening van Sint Maartenshof in het Smerdiekse bejaardentehuis. Pop en jeugd Boeken en peuters in oude school St. Philipsland Ook industrieterrein wordt verbeterd Welzijnscommissie (met drie zwagers) uitgebreid ZLM-kring blijft hameren op zoet water en nieuwe drainage Stavenisse kan zich warmen in en aan 'De Stove' Thoolse financiële meevallers, maar wat brengt 19837 Groene Kruis met 24 uurs zorgverlening Maandag 2e transport Polen Weer vijf geslachten in St. Philipsland Daling van bloeddonors De Regenboog kampioen schooldammen SCHOONHEID ZONDER GOEDHEID IS EEN HUIS ZONDER DEUR OF EEN SCHIP ZONDER WATER Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's "De nationale kruisvereniging vroeg een project op het platte land en liet daarvoor het oog op Zeeland vallen", vertelt hoofd- wijkverpleegkundige mevr. P.C.de Jong uit Scherpenisse. "Het is provinciaal bekeken en we bleken op Tholen/St.Philipsland nogal wat avondpatiënten te heb ben. Ons personeel zag 't wel zit ten en zo zijn wij voor het experi ment uitverkoren", aldus zuster de Jong, die blij is met deze ont wikkeling, ook al vergt het heel wat papieren rompslomp. Belangrijke pluspunten zijn, dat er drie verpleegkundigen aan het werk kunnen en hulpbehoevende inwoners van Tholen/St.Philips- land langer thuis verpleegd kun nen worden. Dat zal ook meer en duurder materiaal vergen, zodat de baten van de Oud-Vossemeer- se wielerronde en de winkelactie in Sfherpenisse harder nodig zijn dan ooit. Het geld voor de drie nachtzusters komt van de stichting Onderzoek en Ontwikkeling Maatschappelijke Gezondheids zorg via de provinciale vereniging het Zeeuwse Kruis. Momenteel verlenen de wijkzus ters overdag hulp tussen acht en zes uur. Alleen bij hoge uitzonde ring wordt een patiënt 's avonds geholpen. In het weekeinde heeft er 1 verpleegkundige dienst voor heel Tholen en St.Philipsland, terwijl een tweede, die bereik baarheidsdienst heeft, zonodig kan worden opgeroepen. Het zou kunnen, dat een zieke of gehandicapte die overdag hulp krijgt van de wijkverpleegkundige of de wijkziekenverzorgende, 's avonds of's nachts ook hulp nodig heeft. Dat wordt nu tijdens het twee jaar durende experiment 24 uurs zorgverlening uitgeprobeerd. "De bevolking vergrijsd en om de dure bedden in ziekenhuizen- verpleeg- en bejaardentehuizen niet verder te belasten, moeten we de mensen langer thuis houden. ^yONINGINRICHTlNG"1 Advertentie I.M. Vanavond geven b en w van St. Philipsland antwoord op de alge mene beschouwingen, die SGP, PVAB en CDA dinsdagavond ga ven over de Gemeentebegroting 1983. Kritiek van PVAB en CDA op de grote tekorten van Dorpshuis de Wimpel, waarvoor ze Gemeente belang-Wethouder A. Kosten ve rantwoordelijk stellen, zal van avond zeker beantwoord worden. Daarnaast zal het financieel be leid met bezuinigingen op ver schillende onderdelen een voor name rol spelen. De SGP vond de toonzetting van de begrotings- brief erg mat. Er moet bestuurd worden met minder geld van het rijk, aldus de SGP. De PVAB ging uitgebreid in op de sportaccom modatie en het CDA droeg diver se suggesties aan voor bezuinigin gen, o.a. het maaien van dijken en verwijdering van de vuilniscon tainer op het industrieterrein. Sint Annaland: dinsdag 15 fe bruari. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL ƒ11,50 - 13,10. Aanvoer 135 ton. Het is niet de bedoeling om de mantelzorg!van familie of ken nissen) over te nemen, maar te ondersteunen, door het zware, gespecialiseerde werk over te ne men. Familie en kennissen kun nen 't dan langer volhouden, zo dat de betrokkene in de eigen woning kan blijven en niet naar het zieken- of verpleeghuis hoeft." Z uster de Jong ziet het experiment met vertrouwen tegemoet. Het project wordt begeleid door het onderzoekbureau Agogische Pro ducties te Nijmegen, die aan en kele betrokken inwoners vragen zal stellen om vast te stellen of deze wijze van zorgverlening aan een behoefte voldoet, zodat de 24 uurs zorgverlening later ook op andere plaatsen kan worden in gevoerd. Het bureau zal gegevens verzamelen over de volgende punten: 1. blijven patiënten die deze zorg krijgen, werkelijk langer thuis 2. kan de opnameduur in het zie kenhuis verkort worden 3. zijn de familieleden langer be reid te helpen als ze op de onder steuning van de wijkverpleegkun dige kunnen rekenen 4. voelen patiënten zich meer op hun gemak 5. is de hulp van andere instanties nu nog voldoende? Om dit project goed te kunnen uitvoeren, heeft het Groene Kruis Tholen/St.Philipsland een werk groep ingesteld, die de praktische problemen het hoofd zal bieden. Daarnaast is er nog een provin ciale beleidsgroep die bekijkt of dit project aanleiding geeft om 24 uurs zorgverlening in het beleid van het Zeeuwse Kruis op te ne men. Een oproep voor drie nachtzus ters, die speciale diploma's dienen De vrachtwagencombinatie van Schot Transport uit Tholen wordt begeleid door dhr.C.v.d.Werf uit Scherpenisse, die zowel in de cember 1981 als begin dit jaar ac tief betrokken was bij de inzame ling. Hij was vQrige maand met name betrokken bij de sortering van kleding, wat centraal in de oude school te Scherpenisse plaatsvond. Behalve kleding, schoenen en speelgoed dat met de eerste zen ding niet meekon, gaan er ook ziekenhuisbedden mee van het opgeheven ziekenhuis te Ouden bosch. Verder medicijnen, sinaas appelen, uien en aardappelen. De drie laatste produkten en het transport konden betaald worden van het geld dat bij de inzameling binnenkwam. Inmiddels heeft dhr.Verjaal uit St.Maartensdijk al bericht uit Su lechow ontvangen van een Pools gezin dat een pakket gekregen had. De tweede vrachtwagen combinatie gaat naar Klenica en Kopanica, waarbij de pastoor van Sulechow voor begeleiding zal zorgen. te hebben, is in deze EB opgeno men. In maart hoopt het Groene Kruis nadere informatie te kun nen geven over de per 1 april te beginnen 24 uurs zorgverlening op Tholen en St.Philipsland. Woensdag 2 maart begint de cur sus voor aanstaande ouders in het Groene Kruisgebouw te Tholen. De onderwerpen worden op de eerste van de zes woensdagavon den geïnventariseerd, zoals zwan gerschap, geboorte, ontwikkeling van het kind, e.d. Ook mensen uit de andere kernen op Tholen en St. Philipsland mogen meedoen. U kunt zich opgeven bij de wijkver pleegkundige in uw woonplaats. Colonnecommandant dr.R.H.Padt heeft de Thoolse Ro de Kruishelpers opgeroepen in de eigen familie- en kennissenkring mensen te overtuigen van de noodzaak om bloed af te staan voor de medemens. Hij zei dat donderdagavond in Haestinge te St.Maartensdijk. waar 331 donors een halve liter bloed gaven tegen over 346 vorig jaar. De Poort- vlietse huisarts toonde zich ietwat teleurgesteld over de tegenvallen de ontwikkeling. Tholen is onder de 2% van de bevolking gekomen, wat ruimschoots beneden het lan delijk gemiddelde is van 6%. Een preciese oorzaak voor de lichte daling van 15 donors is moeilijk aan te geven. Feit is wel, dat de bloedbank West-Brabant de laatste maanden nogal wat werving heeft verricht om in het Bergse ziekenhuis Lievensberg bloed te geven. Een uitgebreidere reclamecampagne en geluidswa gens in alle kernen kunnen de da lende lijn volgend jaar mogelijk in positieve zin ombuigen. Dokter Padt was blij met de vrij willige medewerking van colonne- en welfareleden van het Thoolse Rode Kruis. Er waren 70 nieuwe donors; 21 mensen kregen een oorkonde omdat ze vijf keer bloed gaven. Aan de daling van het aantal donors was met name Oud-Vossemeer debet (-17), evenals Poortvliet(-12) en Stave nisse!-10). Al blijft Tholen als grootste kern nog ver achter, met 17 zat er toch een goede stijging in, evenals in St. Annaland: +6. Het aantal donors per kern met tussen haakjes de cijfers van 1982: St.Maartensdijk 81(82), St.Anna land 69(63), Stavenisse 40(50), Scherpenisse Poortvliet 40(52), Scherpenisse 39(37). Tholen 38(21), Oud-'Vossemeer 21(38). Sluiskil 1(1), Bruinisse 1(1). Eind hoven 1(0) en Bergen op Zoom 0(1). De controle was 'weer strenger omdat naast de prik voor het op sporen van bloedarmoede nu ook de bloeddruk werd gemeten. Een enkele adspirant-donor mocht daardoor geen bloed geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1