Atletiek Financiële meevallers Tholen 1,3 min., maar wat brengt '83 ■■Pbm Zaalvoetbal ZLM kring acht zoetwatervoorziening van levensbelang Thoolse tuinbouw ÏÏXr Wiel rennen Donderdag 17 februari 1983 EENDRACHTBODE 11 VOETBAL PROGRAMMA N0AD verslaat Kogelvangers Vosmeer overklast MEV0 Na 25 jaar drainagevernieuwing op Tholen dringend gewenst De samengestelde drainageproblematiek. Tentoonstelling konijnen/kippen Zoetwater. Bedrijfsvergelijking. Verzekeringen. Grond - pacht en taxatie. Wie schrijft die blijft. Binnenkort gemeentelijke werkgelegenheidsnota werkgelegenheidspot Concurrentievervalsing automatisering 1 miljoen gulden precisietijdrit VOL jETM LEY BAL KAA BEE zaterdag 19 februari 1983 uur WHS-Altena(dGroote) 14.30 Thol.Boys-BWR(Bultsma) 14.30 SPS-Smerdiek(deBok) 15.30 Smerdiek 2-W'dinge 2(vdPluym) 15.00 Kapelle 2-WHS 2(Dolmans) 14.30 NOAD-FCH(vHam) 16.00 Thol.B 3-Gunners 2(T'man) 15.30 DOSKO-Stavenisse(Sfdijk) 15.00 WHS 3-Smerdiek 3(Bolier) 15.30 SPS 2-Klundert 4(Clarijs) 13.30 DVO 3-Thol.B 4<vB'burg) 12.30 Vrederust 2-WHS 4(dBaat) 15.00 Stavenisse 2-VVC 2(Verhulst) 14.00 Kogelv.-NOAD 2(vO'hout) 1'2.15 V'rust 3-Thol.B 5(Bikker) 13.00 Smerdiek 4-WHS 5(Landa) 12.30 ÉC Bergen 2-SPS 3(vdKlundert) 15.00 Smerdiek 5-SPS 4(V'burg) 14.30 zondag 20 februari 1983 uur VVR-Vosmeer(Nerings) 14.30 R'daal 4-Vosmeer 2( Bolier) 12.45 Vosmeer 3-FC Bergen 6(Biiker) 14.30' Vosmeer 4-ODIO 6(Theuns) 12.00 Vivoo 3-Vosmeer 5(—10.00 Vosmeer-RSV(Nefs) 10.00 Het Fliplandse NOAD ging za terdag op bezoek bij Kogelvan gers. In een vriendschappelijke ontmoeting op een goed bespeel baar veld scoorde de thuisclub in de 4e min. de openingstreffer en deed er in de 25e min. met een tweede doelpunt nog een schepje bovenop. Kort daarop scoorde Jan Zuidweg voor NOAD het eerste tegendoelpunt, 2-1. Tien min. voor het einde kwam de ge lijkmaker van Jan Kot. Vijf min. voor het laatste fluitsignaal bracht Jan Zuidweg de verlossing, 2-3. De competitieresultaten van af- delings eerste klasser Vosmeer la ten de laatste tijd nogal te wensen over. Zaterdagmiddag trok men naar het Duivelandse Seroosker- ke, waar de ploeg van Jan Verrel- jen in het veld kwam tegen de succesvolle 4e klasser MEVO uit Zierikzee. En Vosmeer zorgde daar voor een complete verras sing. MEVO werd met 7-0 van het veld gespeeld. Voor rust werd het doel getroffen door achtereenvol gens Adrie Capelle(15e min.), Frans Verhees(30e min) en Hans Polderman(40e min.). Na de thee scoorde Fred Hommel in de 65e min. het vierde doelpunt. MEVO trof de paal. Kort na het doelpunt van Hommel bracht Frans Ver hees nummer vijf op het score bord en via Fred Hommel be paalde Vosmeer de eindstand op 0-7. Met name die eerste twee treffers na rust waren fraaie goals, die tot stand kwamen na goed uitspelen van de tegenstander. Vosmeer-insiders verklaren deze monsterzege uit het feit, dat het jonge Vosmeer niet onder de competitiedruk speelde: "De druk is dan weg. Vosmeer is gewoon te jong om onder druk te voetbal len." MEVO-Vosmeer speelde zich af op een goed bespeelbaar veld en onder een prima leiding. De Taaie Tijgers uit Oud-Vossemeer traden woensdagavond laat(22.00 uur) aan tegen het team van De Tol uit Tholen. Voor de Tholenaars was het een revanche-wedstrijd voor het eer der door hen tegen de Taaie Tijgers opgelopen 5-2 verlies. De ploeg uit Oud-Vossemeer kwam in de eerste helft door twee doelpunten van Ad van Treijen op een 2 0 voorsprong, waarna de doelman van de Taaie Tij gers de grootste moeite had om een loeihard schot van de Tol-zijde te ont wijken. waardoor het 2-1 werd. De Tijgers zagen echter kans om voor de rust hun voorsprong tot 5-1 uit te breiden. Na de thee gingen ze fel van start. Op jacht naar dubbele cijfers!. Eén van de spelers van de Taaie Tij gers was zelfs zo fanatiek, dat het er op leek, of hij met z'n ellebogen een nieuwe doorgang in de muur achter het vijandelijke doel wilde maken. Het resultaat was een kapotte elleboog. Door af en toe goed samenspel ten toon te spreiden, zegevierden de Tij gers uiteindelijk met 11-3. De Oud- Vossemeerse doelpunten werden ges coord door Ad van Treijen 3x, Dick van de Zande 2x, Frans Havermans 2x, Har Havermans, Frans Verhees en Jos van Treijen, allen lx. Eendracht onttroont Dalem Het sterke Dalem Boys, dat talrijke overwinningen boekte, is onttroond door de Eendracht Boys, die nog maar drie weken een team vormen. De kersverse ploeg, samengesteld uit spe lers van Smerdiek, Stavenisse en WHS, zegevierde maandagavond in Meulvliet met 4-7. En dan te bedenken dat de beste Eendrachtboy, Nico Ha- ge, nog ontbrak. Dalem opende via Rene Stroop, maar Wim Scherpenisse maakte gelijk. Stroop zorgde opnieuw voor een voorsprong (2-1), maar Ko Stoutjesdijk boog de stand snel om in 2-4. Pollemans deed wat terug met 3-4. maar de Eendracht bleef sterker en boekte een regelmatige zege via Han Vroegop. Jaap Moerland en Moer land: 3-7. Met een strafschop maakte Polfemans er nog 4-7 van. Ter voorbereiding op het treffen met het vooraanstaande F.C. Schiebroek uit Rotterdam zaterdag om 20.00 uur in Meulvliet, en op het Thoolse zaal voetbaltoernooi op 27 februari a.s., kwamen de uitnodigingen voor de Dalem-Boys van zaalvoetbalteam 't Roosje en een Smerdieks zaalvoetbal team als geroepen. Voor 't Roosje bleek deze uitnodiging minder succes vol gezien de nederlaag met 10-3, na het eerste kwartier goed partij te heb ben gegeven. Het Smerdiekse zaalvoetbalteam bleek echter meer in huis te hebben en zij wezen de Dalem-Boys dan ook te rug met de cijfers 6-4. De Boys kwa men, zeker wat de tweede helft betreft, tekort op dit dynamische en fel op de bal zittende team. Het werd de eerste nederlaag van dit seizoen. Wellicht een slechte generale lijk daarop volgend een goed repetitie met hope optreden tegen de ervaren Rot terdammers op zaterdag a.s.. De Gouden Leeuw speelde een min der gelukkige partij tegen de Familie Geerts uit Bergen op Zoom. In de eer ste tien minuten een 1-0 voorsprong voor de Brabanders via een penalty, veroorzaakt door Leeuwkeeper Wim Ko van der Griek verbaasde vorige week woensdagmiddag vriend en vi jand met zijn eerste plaats in de vijfde en laatste militaire cross over 8 km. in het Bredase Mastbos. Na een span nend duel met Kim Reijnierse van Dynamo uit Middelburg trok Ko dui delijk aan het langste eind door enkele kilometers voor de finish zijn oppo nent te lossen en in de slotfase een winst van 36 seconden op te bouwen. Rinus Jeroense werd keurige derde op 48 sec. van Van der Griek, die een winnende tijd neerzette van 24.44 min. Door zijn overwinning greep Ko zijn laatste kans om Rinus Jeroense van de tweede plaats te verdringen met beide handen aan, want alleen winst kon hem nog voorbij Jeroense brengen. Kim Reijnierse behaalde het kam pioenschap. Al voor de wedstrijd was hij practisch zeker van zijn overwin ning. De Nederlandse kampioen schappen voor alle krijgsmachtonder delen staan op het programma voor vrijdag 25 februari. Ko van der Griek zal daarbij de landmachttitel. verdedi gen. Wanneer hij deze vorm weet vast te houden, zit er een goede klassering in. Rinus Jeroense moet zeker een plaatsje bij de eerste tien kunnen be halen. Ko v.d. Griek is 2e geworden in de Galgencross te Vlissingen over 10 km. in een felle strijd eiste hij de tweede plaats voor zich op, 21 sec. achter de plaatselijke winnaar Vermeulen, die 35.27 min. nodig had. Dalebout, die driekwart van de wedstrijd samen met v.d. Griek liep, moest de laatste 16 set. laten gaan. Rinus Jeroense werd goede vijfde in 36.55 min., vier seconden voor Hameeteman, met wie hij het grootste deel van de wedstrijd had ge duelleerd. De niet bijzonder druk bezochte ZLM ledenkring vergadering in dorps huis "De Wimpel" te Sint Philipsland hoorde heel wat over enerzijds gunstige uitkomsten en anderszijds nog levensgrote problemen..Ener- zijds werden ze aan de orde gesteld via het weer uitvoerig openingswoord van voorzitter M.C.J. Kosten, anderszijds kwamen heel wat ZLM akti- viteiten aan bod via korte inleidingen door de directeur van de Accoun tantsunie B. Veerbeek, verzekeringsman J. de Lange, de grondprijzen, pachten taxaties door J. Vroegop, sociaal-economisch voorlichter P. Tigchelaar en was er ook de landbouw jongeren inbreng via de heer H. Tegels. Tijdens de discussie werd het veelal een vraagstelling, waarvan ook al een gedeelte op de afdelingsvergaderingen aan de orde kwam. Uitspringers in de problematiek waren de noodzakelijke drainage-ver nieuwing op Tholen, zoetwatervoorziening via de Oosterscheldecom- partimentering en om daarvan optimaal te profiteren ook wel een nood zakelijke ruilverkaveling. Een optimale oplossing zou zijn, als deze drie punten binnen afzienbare termijn gerealiseerd zouden kunnen worden, maar dat is een utopie en boeren staan gelukkig met beide benen op de nog veelal zware kleigrond. Ondertussen behoren die boeren met het boeren de laatste jaren niet tot de categorie, waar de grootste economi sche klappen worden uitgedeeld. In dat opzicht zijn er op een ZLM vergadering dan ook wel eens somberder gezichten geweest, dan vorige week in "De Wimpel". Een slecht land, waar het niemand goed gaat. Nou ja, goed? In elk geval niet slecht. Voorzitter Kosten kon zich be halve tot de inleiders ook met een bijzonder welkomswoord richten tot de Thoolse gemeentelijk ver tegenwoordiger, wethouder J. Versluijs. Daarentegen was het college van Sint Philipsland bij deze voor haar te spelen boerent- huiswedstrijd verhinderd. De ZLM kringvoorzitter beklem toonde in zijn uitvoerig overzicht 19.82 dat het een boerenjaar werd met de hoogste kilogramopbreng sten per hectare die er tot dusver zijn gehaald. Hij ging daarop ver der nog gedetailleerd in voor elke sector. En dat kwam even later ook tot uidrukking via het jaar verslag van secretaris P.K.M. Stouten. De heer Kosten was tevoren overigens niet voorbijgegaan aan de algemeen nationale economi sche problematiek met vooral de frustratie door zoveel werkloze jongeren. Teruggang is het wachtwoord van een zoveel beter gewende of misschien wel ver wend geraakte samenleving. Een stap terugdoen valt niet mee. We willen de hoge levensstandaard vasthouden, maar het sociaal pa radijs kraakt in zijn voegen. Men zoekt naarstig naar een mogelijke oplossing, onder meer door ar beidstijdverkorting. De tendens in de agrarische sector is daarmee echter in schrille tegenstelling. Gedwongen door een veelal te karige beloning probeert de boer steeds meer te produceren met Steeds minder mensen. Er is een nog steeds afnemend aantal wer kers in de landbouw. Dat de landbouw kan zorgen voor een bijdrage van 25% aan de Neder landse betalingsbalans telt mee. Eerdere jaren moest de landbouw met heel wat minder genoegen nemen dan de toen nog bloeiende industriesector. Thdns is er bij een economische malaise een relatief sterke landbouwsector, die nu als trekpaard fungeert. De haver om die trekpaardfunctie te bestendi gen wordt echter de landbouw onthouden. Sterker er moet door die landbouw zelfs meer worden ingeleverd in het kader van be zuinigingen dan andere sectoren moeten doen, op verschillende onderdelen zelfs het dubbele. Dat gaat te ver. Met inlevering op het gebied van keuringskosten, be strijding ziekten, verminderde steun voor het ontwikkelings- en saneringsfonds, landinrichting, landbouwonderzoek en onder wijs, met daarnaast E.E.G.prijs voorstellen, die ver beneden de kostenstijging liggen worden we zo gepakt, dat de organisatie daarvoor onmogelijk de verant woording kan dragen. Zelfs de minister van landbouw heeft hier toch wel erge moeite mee. Ook met de voorgestelde prijzen van de E.E.G. blijven we meteen al 2 '/i% beneden de objectief noodza kelijke 7% verhoging, terwijl voor de graan- en zuivelsector bovendien nog produktie drempels gelden, waar door èr nauwelijks 1% verhoging overblijft. Het lijkt er ook nog niet op, dat Nederland zijn bietena reaal met 13,5% zal inkrimpen tot ongeveer 120.000 hectare zoals de E.E.G. wil. Toch zal produktie van C suiker bij de huidige lage wereldmarktprijs een slechte zaak zijn. Ongerustheid is er voorts over de E.G. marktverordening van aard appelen. Het kon best zijn, dat interventiemaatregelen op dat ge bied voor ons land met de goede aardappel slecht zullen uitpak ken. Het is ongepast, vond dö heer Kosten, om aardappelbelangen binnen het COPA als wisselgeld te gebruiken voor andere belangen. Van de dik 25 jaar geleden tijdens de herverkaveling Tholen aange legde samengestelde drainagè is een zeer groot deel toe aan ver nieuwing. Het gaat om 1060 hec tare, waarvan 695 hectare geza menlijk bezit. Dat wil zoveel zeg gen als dat de uitlaat via het land van buurman gaat. Voor wat on derhoud en vernieuwing betreft, levert dat veelal grote problemen op. Bij de een kan het er nog mee door, maar bij de ander is ver nieuwing urgent. De overheid zag de problemen van de gezamen lijke drainage ook al spoedig in, waardoor dat sinds 25 april 1961 al werd verboden. Nu dat achteraf bekeken verkeerd aangelegd sys teem versleten is, vindt de land bouw, dat het een redelijke eis is, als de rijksoverheid zou meehel pen in vernieuwing van die drai nage. Destijds was er immers he lemaal geen inspraak op dat on derdeel van de herverkaveling. Tot dusver zijn echter alle pogin gen om iets van de overheid los te peuteren op niets uitgelopen en in dat opzicht is de toekomst ook weinig hoopvol. De kosten zullen wel volledig op de schouders van de grondgebruikers komen. Uitvoering van de distel verorde ning is eveneens een slepend pro bleem, zo vervolgde de kring voorzitter. Wel door de provincie ingesteld, maar ook het daarmee handje lichten door provincie en lagere overheden. De landbouw kan niet lijdelijk toezien. Het blijft gewenst melding bij het Land bouwschap te doen van bloeiende distels. Als medelandschapsbepa- lers en milieuvrienden willen we zo weinig mogelijk met chemische middelen onkruid bestrijden, maar bloeiende distels dienen toch te worden voorkomen. Wat dat betreft komt de bacterievuur- bestrijding beter uit de verf, vond dhr. Kosten, waarvoor de land bouw gemeente en waterschap erkentelijk kan zijn. Weer wel wat zorgen zijn er voor wat de nieuwe beplantingsverordening van de provincie betreft. Te veel regelen kunnen een averechtse werking Dertig tot veertig konijnen, kip pen, fazanten en watervogels van Tholen en St.Philipsland zijn 26 en 27 februari te zien in cafe P.de Koek te Welberg. Ze dingen mee naar de ereprijzen op de tentoon stelling van de 65-jarige vereni ging het Steenbergs Raskonijn. Totaal zijn er 472 dieren op deze jubileum-kampioenstentoonstel ling. Wie belangstelling heeft, is welkom op zaterdag 26 februari van 's morgens tien tot 's avonds tien uur, zondag van 11.00 tot 20.00 uur. hebben. Erfbeplantingen horen niet onder die verordening. De kring blijft hameren op de noodzaak van een goede zoetwa tervoorziening. In 1982 is een ambtelijke werkgroep met het onderzoek gestart. Elke vorm van uitstel is onaanvaardbaar. Inten sivering van de bouwplannen is steeds meer nodig. Klimaat en grond zijn hier geschikt, maar een goede vochtvoorziening ont breekt. Vooral voor het telen van bloem- en groentezaden zijn er bij een zoetwatervoorziening goede perspectieven. De zaadtelers in het zuidwesten krijgen een dag per week een zaadteeltvoorlichter, zo besloot de heer Kosten het openingswoord, al vond hij dat er nog vele andere zaken en aspecten genoemd konden worden bij de toch niet zo'geringe verscheiden heid die hij aan de orde had ge steld. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat er wat minder kringactiviteiten waren in 1982 dan tevoren, maar wat gebeurde kwam nog eens op een rijtje te staan, o.a. ook het bezoek aan de nieuwe tuinbouwkas van M.P.Mosselman te Sint Anna- land, waarmee de vernieuwing en uitbreiding op zo'n 15.000 m.2 kas in dit gebied kwam te staan. Voor wat de werkweek Amersfoortse Lyceisten betreft zal daarvan in 1984 afsluiting plaatsvinden, want dan heeft dit initiatief ruim 20 jaar gelopen. Belendingsproblemen bij de teelt van spinaziezaad rond Stavenisse bracht het verzoek om een teelt verordening in te stellen. Dit jaar zal nog worden beoordeeld of die vefordening inderdaad nodig zal zijn. Gememoreerd werden voorts de hoorzittingen te Poortvliet én Sint Annaland voor een aan te leggen rijwielpad. Voor- uitbrei ding van "De Oesterschelp" werd vorig jaar november vergunning verleend. Voorts maakte het jaar verslag ook melding van de voor lichtingsbijeenkomsten. In de tuinbouwcommissie volgde de heer A.G.M. Wisse te Sint Phi lipsland de vertrokken M.A.S- chenk op en als nieuwe P.J.Z. vertegenwoordiger kwam J.P.M. Deurloo in de plaats van Ko Brooijmans. In de beheerscom missie van de Oesterschelp maakt mevr. C. Stoutjesdijk-Engelvaart plaats voor de dames P. van Wes ten-de Visser te Ofld-Vossemeer en C.J. Timmers-Punt te Sint Phi lipsland. Door benoeming van de heer Ph. van den Hoek te Sint Philipsland zullen de zittingen van de pachtkamer van het Kan tongerecht door hem en de heer A.C. Breure uit Sint Maartensdijk worden bijgewoond. Penning meester L.C.J. Potappel bracht het financieel verslag, waarbij met 13.036,73 ontvangsten het batig saldo op 1012,66 kwam. Ook de begroting 1983 kon met een soortgelijk bedrag sluitend wor den aangeboden. In de financiële commissie nam K. Geluk uit Tholen de plaats in van K.W. van Dijke te Sint Philipsland. De voorzitter deelde nog mee, dat de Amersfoorters dit jaar van 6-10 juni komen en vrijdagsmiddags zullen vertrekken. Eerste inleider B. Veerbeek deel de mee, hoe het ZLM accoun tantsbureau een nieuwe huisves ting krijgt. Het wordt een voor de leden goed bereikbare plaats en na aanbesteding volgende week is er eind van dit jaar de mogelijk heid het nieuwe kantoor in ge bruik te nemen. Hoewel de land bouw met de omzetbelasting wei nig van doen heeft, lijkt er in de toekomst toch een bepaalde af dracht aan te komen. Dat zou dan gaan gebeuren op bouwgrond, waarop nieuwbouw wordt ge pleegd en mogelijk gaat dat 10,— O.B. kosten per m.l, ter wijl ook op (eigen) arbeid aan nieuwbouw de O.B. van toepas sing kan zijn. Rond het zgn. pachtersvoordeel zal inspraakmo gelijkheid tot stand komen. Naast de fiscale boekhouding kan de ZLM er waarschijnlijk in de toe komst voor zorgen, dat bedrijfs- vergelijkingen onder de aandacht komen. Daartoe is dan wel de medewerking van de leden nodig om de bedrijfsgegevens te kunnen verzamelen. Voor Nvat de vermo gens- en voorraadaftrek betreft Aon de heer Veerbeek meedelen, dat die van 2.25% tot 4% zal wor den verhoogd voor 1983. Daarover sprak de directeur J. de Lange, die er op wees dat de coö peratieve lasten in ons land tot ongekende hoogte zijn gestegen. De premie van de volksverzeke ringen, enz. ligt nu al op 26,80%, wat in de laatste 5 jaar een ver dubbeling betekent. De totale lasten liggen voor de Nederlan ders op zo'n 65,6%. Dat in deze situatie de ZLM nog een premie- restitutie van in totaal 7,55 mil joen gulden naar de leden kon te rugspelen, is zeker meegenomen. De motorwerktuigenverzekering had een gunstig jaar en de claim kon tot 60% oplopen. Voor wat de ziektekosten verzekering betreft is er de goede samenwerking met de ZHV, die wel een premieverho ging van 4,5% heeft moeten toe passen. Wie noodzakelijk moet bezuinigen, zou van een 2e naar een 3e klas verzekering kunnen (jvergaan, waardoor men toch in elk geval de noodzakelijke voor zieningen houdt. De ZLM heeft (nog) geen bedrijfsverzekering, omdat men nog niet goedkoper kan werken dan waar ook. Nood zakelijk zou het overigens wel zijn. Tenslotte vroeg de heer De Lange^nog aandacht voor de le vensverzekering, waarin met het afsluiten van koopsommen ook grote concurrentie bestaat. Voor wat deze onderwerpen be treft wees de heer J. Vroegop er op, dat bij de gemeenten de uit breidingsplannen sterk zijn inge krompen, dat wil zeggen, weinig uitbreidingen op stapel staan. Dat bracht de ZLM afdeling ook min der werk, maar daartegenover stond het meerdere werk door overdrachten of delegeren en de daarbij steeds meerdere taxatie rapporten. Ook de successieschat tingen en makelaardij brengen het nodige werk met zich mee. Vaak is er van gemeente en' landbouw de gezamenlijke opdracht tot grond- taxatie. Voor het fietspad Poort- vlietSint Annaland zijn de taxaties praktisch klaar, terwijl er voor het Waterschap opdrachten in Sint Philipsland werden uitgevoerd. Na een duidelijke daling van de grondprijzen tot zo'n ƒ25.000,— per ha. (of minder) zitten die nu weer wat in de lift. Daarbij komen nog wel grote verschillen voor, al dus dhr. Vroegop. Sociaal economisch voorlichter P. Tigchelaar vertelde dat het on derzoek op de Thoolse bedrijven tussen de 15 en 30 hectare is afge rond. Voorlopige resultaten wa ren in elk geval de soms enorme verschillen die er tussen de be drijven zijn. Wel is er enige ten dens zichtbaar van het naar elkaar toegroeien. Als een variatie op het gezegde, dat wie schrijft ook blijft, stelde.de voorlichter, dat wie leest en luistert eveneens kan blijven. Behalve de bijdrage kleine melk veehouders, de hinderwet en ren tesubsidies werden door de heer Tigchelaar ook nog ruilverkave ling en overdrachten aangeroerd. De rij werd besloten door P.J.Z.vertegenwoordiger H. Te gels, die er op wees, dat zich ook bij de Plattelandsjongeren veel ontwikkelingen voordoen. Inmid dels is ook een samenwerking ontstaan tussen de PJZ en de PJZ Euro Delta in Zuid-Holland. Het secretariaat werd daarom van Goes naar Zevenbergen ver plaatst. Hoewel ook voor de PJZ bezuinigingen zijn doorgevoerd, wil men de traditionele ativiteiten zoveel mogelijk handhaven, ter wijl het wat moeilijker ligt om aan de vorming praktische gestalte te kunnen geven. Aangezien ook de PJZ is aangesloten bij de lande lijke federatie, is er ten aanzien van vormingswerk ook wel iets mogelijk van federatieve zijde. Tenslotte beklemtoonde de heer Tegels dat de ZLM steun hard nodig blijft, ook voorzover dat de contributiebijdrage betreft. Tijdens de discussie werd be klemtoond de gedachte aan ka velruil toch niet los te laten en ge vraagd werd aan de kring dat zo veel mogelijk te stimuleren. Als er 3 of meer grondeigenaren zijn die het onderling eens zijn, is ruilver kaveling met de nodige subsidies mogelijk. Dan is er wel de voor waarde dat de bedrijfsstruktuur verbeterd. Het kan dus zijn dat er 1 de grond inlevert en de twee anderen uitbreiden. In dat opzicht is ook alle mogelijke voorlichting te krijgen. Zou een ruilverkave ling in combinatie met een zoet watervoorziening kunnen worden uitgevoerd, dan zou dat uiteraard nog beter zijn. Vanuit de verga dering werd er nog op gewezen, hoe er een gunstige ruilverkave ling tot stand kwam in de Prins Hendrikpolder te Sint Philips land. Er kwamen nog vragen los rond de arbeidsongeschiktheids wet, bedrijfsverzorgingsdienst en bedrijfsvergelijkingen, evenals over de zoetwatervoorziening. Op de kassenbouw is de omzetbelas ting niet van toepassing, zo luidde het antwoord op een andere des betreffende vraag en de O.B.G. op het buitengebied wil men graag ver van huis houden. Wethouder Versluijs kon er trouwens aan toevoegen, dat er bij de gemeente daaromtrent ook niets bekend is. Een laatste opmerking was dat de marktberichten niet altijd juist worden weergegeven in de publi caties en ook daarop wil de ZLM kring nog eens aandringen. Het gaat de gemeente Tholen financieel nog steeds voor de wind. Daarvan getuigen de recente dicussies in de commissie financiën, waarin anderhalf uur werd gesproken over de bestemmingen van overschotten: wat gaan we met die centen doen? was de vraag. Terwijl de meeste Nederlandse gemeenten alleen maar over bezuini gingen kunnen praten, wisselden de raadsleden De Bres, Van Damme, Bijl en Dijke woensdagavond 9 februari samen met voorzitter-wethouder Van Schetsen en ambtelijk adviseur Meertens over onder meer het reserveren van gelden voor openbare werken en vervroegd afschrijven van objecten. De commissie financiën boog zich naast het voorstel tot een start subsidie aan Huis en Heem over de reservering van het rekenings aldo 1981 ter grootte van 450.000 gulden, informatie met betrek king tot de op handen zijnde nieuwe financiële verhoudings wet, waar de gemeente, zoals het er nu voorstaat 3 ton in 10 jaar tijd mee op vooruit gaat, het ver vroegd afschrijven van objecten (in totaal 1 miljoen gulden) en ten slotte het begrotingsoverschot van de begroting 1982: een meevaller van 5,8 ton. Het bespreken van die laatstge noemde meevaller vergde nogal wat tijd: de commissieleden wer den pas vlak voor de vergadering op de hoogte gesteld van dit extra agendapunt. Voorzitter P. van Schetsen excuseerde daarvoor: de cijfers waren nog maar net bekend en b en w wil zoveel haast achter de zaak zetten, zodat de bestem ming van het bedrag zo snel mo gelijk meegenomen kan worden in een nabije raadsvergadering. Het begrotingsoverschot is ont staan door onder meer het ver vallen van een aantal kleine pos ten. Dhr. van Schetsen deelde mee, dat het college een deel van die 580.000 gulden wil besteden aan de werkgelegenheid, een zaak, die niet onnodig uitgesteld moet worden. De voorzitter kwam zelfs met een voorkeurslijst met betrekking tot de besteding van die meevaller: Op de eerste plaats denken b en w aan de reconstructie van de Lan- geweg te Sint Annaland. Als hoofdreden voor die keus noemde wethouder Van Schetsen het be lang van het op peil houden van werk voor de Thoolse onderne mers: "Er dreigt daar een belang rijke werkloosheid te ontstaan. Er zijn aannemers, die altijd zo'n 15 a 16 mensen in dienst hadden en nu de helft moeten ontslaan!" Ver volgens stelde hij dat de Lange- weg in een dergelijk slechte staat verkeert, dat lapmiddelen nodig zijn, wanneer men niet meteen over zou gaan tot reconstructie. Het laatste motief van b en w zit 'm in het feit, dat het dorpshuis sportzaal rond mei/juni gereed is. Omdat daar de nodige bestra tingswerkzaamheden bij komen, kan de Langeweg in de visie van het college mooi worden meege nomen. Het gaat om een investe ring van 280.000 gulden. Het aanleggen van een voetpad tussen de Ten Ankerweg en het Hertenkaijip in Tholen noemt b en w als tweede prioriteit. Kosten: 30 mille. De discussie rond de chloorver- fmolen in Tholen ligt bij iedereen nog vers in het geheugen. Onlangs gaf de gemeenteraad toestem ming voor het chemisch reinigen van de romp van de molen, waar voor 24.000,- werd uitgetrokken. Het college wil nu van het begro tingsoverschot 53.000 gulden re serveren voor verder voeg- en schilderwerk. Maar dan blijft er nog ruim 2 ton over. En dat zou men goed kun nen gebruiken voor een te vormen werkgelegenheidspot. Voorzitter Van Schetsen kondigde de ge meentelijke Nota Sociaal Econo misch Beleid aan, waarin richtlij nen worden genoemd, die b en w dan financieel willen ondersteu nen. De PvdA-wethouder kon er alleen maar van vertellen, dat de nota met name aandacht geeft voor de problematiek van lang durig werklozen: "De nota is ambtelijk ver klaar, maar heb er geen hoge verwach tingen van! Er wordt geen oplos sing aangedragen, verre van dat." Raadslid De Bres ziet in die werkgelegenheidspot één van de middelen om bepaalde onderde len van het onderwijsexperiment ForT op de been te houden, wan neer het Rijk daarvoor geen sub sidies meer geeft. De wethouder stelde, dat onderwijs 'eventueel gebruik zou kunnen maken van de werkgelegenheidspofimaar dat het in feite om een relatief klein bedrag gaat en dat er bijvoorbeeld op het gebied van (onderwijs)sa- larissen weinig van gedaan kan worden. Dhr. De Bres gaf de voorzitter tevens in overweging de werkzaamheden aan de Thoolse molen uit te laten voeren door werklozen, die op die manier hun vakmanschap op peil zouden kunnen houden. Hij deed dat naar aanleiding van het plan van mi nister Brinkman(WVC) om wer klozen, met behoud van uitkering, te betrekken bij monumenten projecten. Dhr. Van Schetsen zei daarop, dat de gemeente met be- trekking tot de jeugdwerkloosheid alle mogelijkheden uitbuit, die het leerlingenwezen leerlingenstelsel en de leerlingenbouwplaatsen bieden. Raadslid Van Damme noemde de begrotingsoverschot-uiteenzetting van wethouder Van Schetsen ont zettend gedetailleerd. Iets wat hij bij besprekingen over overschot ten nog nooit in de commissie fi nanciën had meegemaakt. Hij kwam daarom met het voorstel om de gelden voor algemene be stemmingen te reserveren: 330.000 gulden voor openbare werken, 50 mille voor molens en ƒ200.000,- voor economische za ken. Naar zijn mening zou er ook best eens wat gedaan kunnen worden aan de molen van dhr.Robbe bij Sint Maartensdijk, die al jaren in een slechte staat verkeert en een goede opknap beurt nodig heeft. Een algemene bestemming voor molens leek hem daarom ook beter dan een directe toewijzing aan de Thoolse molen. Met het algemeen be stemmen van het begrotingsover schot wilde dhr. Van Damme een traditie voortzetten. Hij voelde er niets voor om alles meteen aan verschillende projecten toe te be delen. Voor de gedachte van dhr. De Bres om werklozen bijvoor beeld aan de molen in Tholen te laten "werken, voelde hij evenmin. Hij sprak van concurrentieverval sing: "Dat werk moeten we niet door werklozen laten doen, want de centen zijn er toch voor?! Waar geen geld voor is, daar moet je werklozen aan zetten." De komst van de sociaal-economische nota sprak hem echter wel aan, 'maar 't mag allemaal geen eigen leven gaan leiden', meende hij: "We moeten het geld niet in de vorm van subsidies weg laten gaan en er mag geen sprake zijn van concurrentievervalsing. In het licht van 'we zijn er mee bezig' wil ik wel meedoen," zei dhr. Van Damme, "maar we moeten er wel op toe kunnen zien, wat we er straks mee gaan doen." De vrees dat er teveel voor de toekomst zou worden vastgelegd, leefde eigenlijk ook wel bij de overige drie commissieleden. Dhr. Van Schetsen benadrukte echter, dat er nog op die bestemmingen wordt teruggekomen. Tot slot kwam dhr.Dijke met het voorstel om van die 2 ton uit de werkgelegenheidspot 100.000 gul den te reserveren en een even groot bedrag uit te trekken voor directe werkgelegenheid. De wet houder stelde echter op de voor grond, dat het gemeentebestuur juist geen eenmalige injecties wil geven aan bedrijven, maar dat er maatregelen met een werking voor langere termijn genomen moeten worden. Structurele maa tregelen, die pas echt werkgele- genheidszoden aan de dijk zetten. De nota bevat daarvoor de richt lijnen. Het voorstel van dhr. Van Damme om de gelden voor algemene be stemmingen te reserveren, werd aangenomen. Het werd echter geen 50 mille voor molens, maar nog algemener voor monumen ten. De reservering van het rekenings aldo 1981 van 450.000 gulden bracht geen problemen met zich mee. De vier commissieleden stemden in het het voorstel tot toevoeging aan de reserve voor openbare werken(aanleg riolerin gen e.d.) van 2 ton en een gelijk bedrag aan automatisering. Die reservering voor automatisering - opgelucht werd meegedeeld dat er geen arbeidsplaatsen verloren, gaan, integendeel: er wordt 'werk in eigen huis gehouden' - is nodig om in de toekomst vervanging van de huidige apparatuur te bekosti gen. Tevens werd er 50.000,- ge reserveerd voor het opvangen van bestemmingsplanwijzigingen, waarvan de kosten voor rekening van de gemeente komen. Dhr. Van Damme wilde weten of dat geld naar het grondbedrijr ging, maar de voorzitter kon daar ont kennend op antwoorden. Dhr.Meertens liet dhr. De Bres desgevraagd weten, dat er op het gemeentehuis genoeg mensen zijn, die de basiskennis hebben voor het bedienen van computers. Meerdere personeelsleden volg den tijdens hun HTS-opleiding het verplichte vak informatica. Men is dus bij het gebruik van computers niet afhankelijk van één persoon. Er was woensdagavond ook in formatie over de gevolgen voor de gemeente Tholen van de voor stellen van minister Ruding met betrekking tot de voorstellen tot wijziging van de financiële ver houdingswet 1960. Het draait daarbij om de uitkering voor de gemeente uit het Gemeentefonds. Als de plannen van de minister goedgekeurd worden door de Tweede Kamer, zal een nieuwe verdeelsleutel worden toegepast. Nu krijgen de gemeenten nog steeds een algemene uitkering op basis van het inwoneraantal. In de nieuwe situatie draait het allemaal om de oppervlakte. Mede door het feit dat het eiland Tholen bij na geheel door water wordt om ringd, zal de gemeente na het van kracht worden van het wetsont werp bijna 300.000 gulden meer ontvangen. Er is sprake van een overgangsregeling van tien jaar. In 1984 zou Tholen op 30 mille mêêr kunnen rekenen. Wethou der Van Schetsen maakte duide lijk. dat er nog steeds geen 100% zekerheid is. Tholen treft het wel stukken beter dan de meeste ge meenten in ons land. Sint Philips land bijvoorbeeld gaat er 200.000 gulden op achteruit! Er was grote eensgezindheid over het voorstel tot het vervroegd af schrijven van totaal uiteenlopen de projecten, waarvoor 1 miljoen gulden beschikbaar was. Dat be drag kwam vrij, doordat de ge meente de kapitaallasten voor nieuwe werken raamt op jaarbasis voor een vol exploitatiejaar. Om dat met een aantal werken in de loop van het jaar wordt aange vangen. zijn de werkelijke kapi taallasten over dat jaar sfeeds van geringe betekenis. En omdat de geraamde kapitaallasten voor een nieuw werk toch voor 100% wor- van Viet. Tot aan de rust op een neer gaand spel met een 3-3 stand bij het draaien van het scorebord. De tweede helft bracht goed voetbal, maar doel punten bleven uit en alles wees op een geruisloos slot. In de laatstelO minuten scoorde de Geertsfamilie op bekwame wijze. De Leeuwtjes hadden alle kans op de gelijkmaker maar konden een penalty niet benutten. Een opwinden de finale met winst voor Geerts: 5-6. Toerclub Tandje Bij uit Sint Maar tensdijk organiseert op zondag 20 fe bruari een zogenaamde precisietijdrit, waaraan iedere fietsliefhebber kan meedoen. De deelnemers moeten de snelheid die ze van plan zijn te rijden opgeven aan de jury. De snelheid mag hoog of laag zijn, dat doet er niet toe. Het is alleen maar zadeze ak om de opgegeven snelheid precies aan te houden. Op manier hebben ook niet- geoefende fietsers een kans op een ere-plaats bij dit mid-winterevene- ment. De afstand is met opzet kort ge houden. M.en kan zich inschrijven in café Smalstadt, waar men om 14.30 uur vertrekt. Drie nieuwe bestuursleden Amigos De volleybalvereniging Arrjigos heeft tijdens de jaarvergadering in Meul vliet drie nieuwe bestuursleden geko zen: Gerard de Wilde nam de admi nistratie over van Marleen Heijboer, Els van Enck kwam in de plaats van Karin van Keulen (recreatief lid) en treedt als notuliste op en John v.d. Zande volgde Stef Baijense als alge meen adjunct op. Voorzitter Johan Moerland bedankte de drie scheiden de bestuursleden met woorden, bloe men en een fles wijn. Marleen Heij boer wordt nog extra bedacht omdat bij haar altijd de bestuursvergaderin gen werden gehouden. Er waren 22 van de 82 leden aanwezig op deze jaarvergadering, maar een jaar eerder waren er nog 98, zo meldde secretaris Frans van Treijen. Hét ver loop was groot. Door onenigheid in de groep recreatiefis deze categorie danig geslonken, zodat de trainingen ges taakt zijn. Geprobeerd wordt zo snel mogelijk met een nieuwe groep te be ginnen. Daarentegen is de meisjes- groep meer dan verdubbeld en zodra er meer kader is, kan ook een jon- gensgroep worden gevormd. Er zijn zes competitieteams, waarvoor 53 le den bij de volleybalbond Nevobo zijn ingeschreven. Henk Nieuwenhuis, Ad Vos, Piet Bevelander, Ria Mees (die ook wedstrijdleidster-bestuurslid is) en Alie Noquira nemen de training voor hun rekening. De boeteregeling - voortaan rekening man in plaats van uit de verenigings kas - bracht de tongen in beweging. Het bestuur had zich niet voldoende op deze materie voorbereid, zodat dit punt werd aangehouden tot een vol gen vergadering. Dankzij een goed draaiende lotto, hoefde de contributie niet verhoogd te worden. Toch was er vorig jaar op papier een tekort van 1845,52. Contributie Nevobo (5690), zaalhuur (4936) en ballen (1214) en trainerskosten (1810) slokten een groot deel van de inkomsten op. De voor naamste inkomstenbronnen waren contributie (7479), subsidie 1981 (4468) en lotto (24Ó8). De begroting 1983 toont een verlies van 3945 gul den, wat door subsidie gedekt zal moeten worden. In de nieuwe kascommissie werden Martin Volwerk, Bert van Luinen en Trudy Hage gekozen. Programma 21 februari Volleybalcompetitie Meulviet: 20.15 u. Veronica H2-Amigos 3 (C. Slok kers), Veronica Dl-Sic Pugno 4 (H. de Weerd), 21.15 u. Amigos D2-Sic Pug no 6 (A. de Kok), Veronica H3-Tos 1 (A. de Kok). Vervolg van pag. 5 door "De Postbode", een gek ty pe, met leuke opmerkingen. De "duivenberichten" na de imitatie van Frits vanTurenhout, wekte na een dag nog plezier op bij diege nen die deze avond van "uit op Tholen" bijwoonden. Het Thoolse publiek werd in een "meezinger" nog aan het werk gezet, en daarna was Robert Paul bijna aan het eind van zijn show. Hij oogstte veel succes met "Pelleboer als D- J". Alle imitaties waren niet even sterk, maar Marco Bakker, Therèse Steinmetz, Ben Cramer, De Zangeres zonder Naam en in het bijzonder Lee Towers, staan op het repertoire van deze jonge, talentvolle artiest, en dat is in zijn ogen zeker de moeite waard. Niet alle nummers van het avondvullende programma wer den hier genoemd, want "dan gaat U zelf maar kijken", maar Robert Paul en Eileen Egas en het combo, geassisteerd door Piet Nieuwind voor geluid en Rob v.d. Branden burg voor het licht, hebben dit publiek donderdagavond in de sfeervolle zaal van Meulvliet kos telijk vermaakt. Al I I SOORTEN VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Zuid-OnsKingi l 43 I 1. 34368 BfRt.FN OP ZOOM Adverlentie I M. den aangewend voor een dergelijk werk, kan dit aanzienlijke bedrag vervroegd worden afgeschreven. De rente, die over het volle bedrag voor een geheel jaar is geraamd, bedraagt in feite veel minder. Dat mindere bedrag vormt de ver vroegde afschrijving. De commis sieleden waren tevreden over de lijst van vervroegd af te schrijven projecten, omdat alle sectoren meedelen in het afschrijvingsple- zier.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 11