j*si-^rr 'E^n mens kan .piet,zonder planten en dieren' 2 Jubilea, diploma's en lol op brandweer-feestavond Gritstraal Smerdiek heeft volop werk Afbraak BOUMAN POTTER mmmmm Onderwijs Jubilea en diploma's Dierenarts J.C.Peters te Oud-Vossemeer stopt na 57 jaar Rotterdamse praktijk BROEKHK Donderdag 10 februari 1983 39e jaargang no. 13 Na 57 jaar in de Rotterdamse binnenstad een praktijk te hebben uitgeoefend, rust de bijna tachtigjarige dierenarts J.C.Peters uit in de Hikkepolder bij Oud-Vosse meer. Ontelbare honden en katten heeft hij behandeld en daarnaast werkte dokter Peters 35 jaar in dier gaarde Blijdorp, voor circussen en binnenschippers. "Wan neer je de zieke dieren beter maakte, was ook de verdrietige eigenaar weer blij. Het brengen van levensgeluk is het mooie van dit vak", zegt dierenarts Peters. Bombardement Tehuizen .woninginrichting tl _Il Boek Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Technische hulpverleners van en voor de jaren '80 Slaven Gritstraal B.V. te Sint-Maartensdijk heeft een welge vulde portefeuille en ziet de toekomst met optimisme tegemoet. Directeur G.P. Nieuwenhuyze verwacht enige uitbreiding aan de werkgelegenheid te kunnen geven als verdere continuiteit in het werk verzekerd is. Burgemeester Baerends zal 4 maart de officiële ope ning verrichten. Cebeco St. Annaland Van Poortvliet uit Oud-Vossemeer naar Rotterdam Twee auto's door rood licht Brandweeroefening in school Stavenisse Lid\èreniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20^voorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer Als de crocusvakantie nadert, staat het onderwijs klaar met zijn mededeling, dat men zich als leerling kan aanmelden. Ook de advertentiekolommen van deze week leveren daar van het bewijs. Er ligt achter die aankondigingen vaak veel meer beroering, dan buitenstaanders zich kunnen voorstellen. Het is veel meer dan een vanzelfsprekendheid. Jonge ren krijgen in het verschiet dat de lagere schoolleeftijd - het kan de mooiste periode zijn van een leven - voorbij is. Kinderen en ouders dienen de keuze te maken, hoe verder te gaan. Voorheen was dat vrijer, maar al jaren ligt nu wette lijk vast, dat men op twaalfjarige leeftijd nog niet aan het eind van de leerplicht is. In het e leden was verdere studie een hoge uitzonde ring, nu een algemene verplich ting. Vraag is of de keuze zoveel gemakkelijker werd. Het lijkt ons niet want ook de beslissing voor welk voortgezet onderwijs dan ook, kan meer problemen oproe pen dan de enige mogelijkheid van vroeger: aan het werk. In de voorbije periode moest er nogal wat overredingskracht bij de ou ders gebruikt worden, wanneer onderwijzers een bijzonder be gaafde leerling wilden laten door leren. Nu is er een veel grotere betrokkenheid van onderwijsdes kundigen bij de verdere studie. Dat neemt niet weg, dat elk on derwijsinstituut behoorlijk pro beert te trekken naar die eigen bezem. In dat opzicht is de con currentie zelfs in niet geringe mate toegenomen, want ook in het on derwijs groeien de bomen niet meer hoger. Dat kan te enerzijds activeren, het kan anderzijds ook een wat vertekend, te aanlokkelijk beeld geven. De economische omstandigheden zorgen ervoor, dat de problemen voor de beslis sers in elk geval zijn toegenomen. Er waren jaren, dat men altijd wel aan werk kon komen. Of men nu algemeen vormend of beroepson derwijs doorliep. Na het einddi ploma was er werk voor het grij pen. Die tijd is voorbij en daar door de beslissing des te moei lijker. Dat illustreerde het afgelo pen schoolseizoen in bijzondere mate. Hoeveel schoolverlaters kwamen er aan de (werk)bak? Het enige, weinige hoopgevende hou vast is, dat alle werkterreinen ver stek lieten gaan. De bouw, het kantoor, winkel en industrie. Daarom lijkt het ons verstahdig, zowel voor de jongeren als de ou ders, ook nu te kiezen volgens de begaafdheid. De nabije, laat staan de verdere toekomst is immers moeilijk te overzien. De enige ze kerheid blijft, dat ontwikkeling van de verkregen talenten, altijd zijn bepaalde waarde zal houden. Zoals grond nooit geheel waarde loos werd en zal worden. We wensen alle betrokkenen wijsheid, eerlijkheid en vastberadenheid toe. Waar een wil is, zal er altijd nog wel een weg blijven, al is die •soms heel moeilijk, smal of nau welijks begaanbaar. Maar toch een weg. De wil dié weg te willen oversteken, neemt althans op dit moment veel onzekerheid weg. De berichten over twee bedrijven in Oud-Vossemeer en St. Anna- land moeten voor wat de eilande- lijke activiteiten betreft tot na denken stemmen. Zowel bij Jan van Poortvliet als Cebeco Zuid west zullen de beslissingen zeer waarschijnlijk wel economische noodzaak zijn in het belang van het voortbestaan van de onderne ming. Het betekent voor Tholen echter een verschraling, een ve rarming. Afgezien nog van de problemen die het kan meebren gen voor de meest betrokken werknemers, die verder van huis moeten. Ook indirect zullen Thoolse nevenbedrijven en win kels van zulke veranderingen na delen ondervinden, hoe klein dat ook lijkt. Aan veel meer dan het betreuren van deze ontwikkeling komen we echter niet toe. Veel prettiger zou het zijn, andere ge luiden te kunnen laten horen, zoals over Gritstraal, in St. Maar tensdijk, waar weer tien mensen op Tholen aan het werk zijn ge gaan. Hij heeft dan ook maar moeilijk afscheid kunnen nemen van zijn praktijk aan de Waalburgerweg in de Maasstad. Het vinden van een in zijn ogen geschikte opvolger vergde nogal wat tijd, maar eind januari zette de vitale dierenarts definitief een punt achter zijn werk. In zijn woning aan de Hik- seweg - met aan alle kanten vrij uitzicht blijft hij echter omringd door honden en katten. "Een mens kan niet zonder planten en dieren", zegt dhr. Peters. Zeven jaar geleden vestigde hij zich met zijn vrouw Elisabeth Hubbelmeyer in Oud-Vossemeer. Eerst verbleven ze daar alleen tij dens de weekeinden. Vervolgens werden het meerdere dagen, waarbij ze naar het werk pendel den en nu is 't een hele week. Vrie nden en kennissen die over de verhuisplannen hoorden, maak ten over Tholen wel opmerkingen als 'dicht geplakt met kranten', maar dhr. en mevr.Peters konden die sprookjes uit ervaring ontze nuwen. Ze hebben zich aangepast en zijn op hun beurt opgenomen in de Oud-Vossemeerse gemeen schap, waar ze burenhulp bijzon der hoog aanslaan, 't Is er plezie riger wonen dan in de Rotter damse binnenstad met drugshan del, prostitutie en inbraken in de naaste omgeving. Johan Peters werd op 28 april 1903 in Amsterdam geboren. Zijn ouders verhuisden naar Muider- berg, waar hij de lagere school doorliep, waarna hij als zeven tienjarige in Amersfoort zijn hbs- diploma ontving. Peters werkte vervolgens een jaar bij Philips voordat hij als achttienjarige bij de -faculteit voor diergeneeskun de in Utrecht werd ingeschreven. Ook deze studie verliep op rollet jes en op 23-jarige leeftijd vestigde hij zich als eerste in Rotterdam met een praktijk voor kleine huis dieren. Financieel was 't een moeilijke tijd en zijn tweedehands fiets was van dermate slechte kwaliteit, dat de tweewieler in stukken viel en met de vuilniswagen mee kon. Zijn eerste tweedehands motor was een uitkomst, vooral bij visi tes in Schiedam of Schiebroek. Een tweedehands auto was nog comfortabeler, maar dat bleek geen haalbare kaart. In militaire dienst hield dierenarts Peters zich met de paarden van de cavalerie en de marechaussee be zig. Na het verschrikkelijke bom bardement van Rotterdam in mei 1940 door de Duitse bezetters, baande hij zich door het puin een weg naar zijn praktijk, die - 200 meter van de gebombardeerde zone - gespaard was gebleven. Juist in die ooVlogstijd zijn vele mensen gaan beseffen, wat een huisdier voor hen betekende, al dus dokter Peters. Hij vindt 't dan ook een ernstige aantasting van de mensenrechten, wanneer men bij verhuizing naar een (bejaar dentehuis of flat geen huisdier mag meenemen. Vanaf 1940 werkte de Rotter damse dierenarts 35 jaar in Blij dorp en ook dat werk gaf hem veel voldoening. Bij de voorbij trek kende circussen was hij ook een graag geziene gast. Vooral vlak na de oorlog werden die artiesten op een voetstuk geplaatst, maar in de omgang waren 't gewone mensen, waarbij Peters een open oog en oor had voor hun problemen. Dat gold ook voor de binnenschippers, waarbij het zeer prettig werken was. 't Waren eerlijke mensen, wat bleek toen een schipper die zijn zieke hond liet behandelen, onvoldoende geld bij zich had. Twee jaar later deed hij voor 't eerst Rotterdam weer aan en be taalde prompt zijn rekening. Die renarts Peters leerde ook de Rot terdamse bevolking kennen als een gemoedelijk slag volk met vooral in de oude wijken, echte burenhulp. Zwerfkatten en -honden vonden in huize Peters een gastvrij ont haal. De dierenarts vindt het jam mer, dat men eigenlijk geen be schermde dieren mag houden die gewond meegebracht en verzorgd worden. "Zelf vonden we een ge wond dwerguiltje. Wanneer we dat hadden aangegeven, had het dier geen negen dagen meer ge leefd en nu hebben we er negen jaar voor gezorgd. Onze eerste schildpad was een zwaar gewond dier, waarmee jongens op straat aan het voetballen waren geweest. We hebben hem weer op de been gekregen", vertelt Peters. Hij kan wel een dik boek schrijven over zijn rijke ervaring en die plannen bestaan inderdaad. Er is gevraagd zijn 35-jarige periode Blijdorp te boekstaven en daar heeft Peters wel oren naar. Dan moet echter eerst een studeerka mer gebouwd worden, waaraan een hele papierwinkel te pas kwam. Hij hoopt nu spoedig ver gunning van het gemeentebestuur te hebben. In zijn drukke praktijk is er weinig vrije tijd geweest, maar film en fotografie heeft altijd de warme Dierenarts J.C.Peters met zijn lievelingshond. Bij zijn gouden ju bileum kreeg hij de erepenning van de stad Rotterdam. Na 57 jaar rust hij uit in Oud-Vossemeer. belangstelling van Peters gehad. Met wandelingen in de Hikkepol der, vlakbij molen de Jager, en het natuurgebied Rammegors bij St.Philipsland probeert hij zijn schade in te halen. Dierenarts Peters heeft al veel landen bezocht, ook achter het IJzeren Gordijn. Op de economi sche situatie heeft hij zijn eigen kijk. "Vroeger werd de mensen geleerd om voor zichzelf te zor gen, maar de huidige generatie is door de vette jaren - die voorbij zijn - teveel in een geschud bed terecht gekomen, waarvan men nu de wrange vruchten plukt. Toch zie ik de toekomst hoopvol tegemoet, als uen bereid is om te schakelen naar een iets minder luxueus leventje. Ik heb in Lon den wel eens oesters gegeten in een duur hotel, maar de bruine bonen met spek die Elisabeth me gisteravond voorzette, smaakten zeker zo lekker. Geluk staat of valt niet bij weelde, want ook de een voudige dingen kunnen veel vol doening geven", zegt dierenarts Peters, die na een arbeidzaam leven in Oud-Vossemeer nog een tijdje van zijn rust hoopt te mogen genieten. Advertentie l.M. De jubilarissen van de vrijwillige brandweer die vrijdagavond door burgemeester E. Baerends onder scheiden werden: v.l.n.r. P. C. Oudesluijs (121 2), R. J. Weggemans (121 /2), A. J. de Graaf (30) en N. M. de Wit (30), alle vier van het korps St. Maartensdijk. 'De spuit als blusmiddel is uitgevonden door een kunstschilder', hield burgemeester Baerends vrijdag de leden van de Thoolse brandweerkorpsen voor. Tijdens de jaarlijkse feestavond in het Sint Annalandse Dorpshuis manifesteerde de eerste burger zich als een ervaren spelleider en een geroutineerd cabaretier. Naast zijn amusante brandweergeschiedenis-toespraak benadrukte hij de vrijwilligheid: de kurk, waarop de brandweer drijft. Brandweercommandant P.A.C.Lindhout legde de nadruk op kwaliteit en geoefendheid en vertelde dan ook met gepaste trots, dat de Thoolse korpsen uitgerust zijn met het modernste materieel. De vrijwilligheid van de Thoolse brandweerman trad nog eens op de voorgrond bij de onderschei ding van zes jubilarissen, van wie er twee maar liefst 30 dienstjaren 'voor de gemeenschap' achter de rug hebben. De kwaliteit kreeg extra accent bij het uitreiken door Burgemeester Baerends on derscheidde vrijdagavond een zestal jubilarissen. Korpscom mandant A.J. de Graaf en N.M. de Viet van het Smer- diekse korps zagen hun 30- jarig dienstverband beloond met de verzilverde gesp '30'. K.M.Jansen van het korps Tholen kreeg het verzilverde brandweerkruis voor 25 dienstjaren. Het bronzen brandweerkruis was er voor Sint Annaland's korpscommandant W.J. van Popering en de Smerdieke- naars R.J.Weggemans en P.C.Oudesluijs na 12 '/a jaar brandweervrijwilligerswerk. Diploma's waren er voor L.J.Nieuwenhuijzen( brand wacht 2e klasse), G.Akers- hoek en W.P. van 't Slot(bei- den technisch hulpverlener) van 't Thoolse korps, voor J.J.W. van Houdt(perslucht- maskerdrager), B.W.Schot(b- randwacht le klasse) en R.J. Weggemans( technisch hulpverlener) van het korps Sint Maartensdijk, terwijl ook de Sint Annalandse spuitgas ten meedeelden in de diplo ma-eer: J.J.Burgers, P.C.Bur gers, A. van Iwaarden, A.M. van der Reest(allen technisch hulpverlener) en N.Overbee- ke en J.P.Ridderhof(beiden pompbediener). de burgemeester van een twaalftal diploma's. Brandweercommandant Lind- hout keek nog eens terug op 1982:- een jaar, waarin de schade voor namelijk beperkt bleef tot schoorsteen- en bermbrandjes en hulpverlening. De assistentie bij het ernstige ongeval op de Thool se brug verdiende in de ogen van dhr.Liüdhout een extra waarde ring: na de frontale botsing werd een zwaargewonde uit zijn voer tuig bevrijd. Daaruit concludeer de hij. dat de geoefendheid van de brandweerman een blijvende zaak is. Die stelling werd nog eens bekrachtigd door de geslaagde cursisten. "De brandweermannen zijn de goede burgers uit ze gemeente: 24 uur per dag bieden ze als vrijwil liger hun diensten aan de burgerij aên. Op Tholen is 100% van de bemanning vrijwillig. U bent technisch hulpverlener van en voor de jaren '80!' zei dhr.Lind- hout, die het korps Stavenisse als nog feliciteerde met het feit, dat het vorig jaar 50 jaar geleden was, dat het korps Stavenisse uit vrij willigers werd opgericht. Burgemeester E.Baerends vond 't niet meevallen om voor deze tra ditionele avond weer ei?ns wat nieuws te bedenken. De encyclo pedie is echter vaak het antwoord op zijn toespraakproblemen. In dit geval had hij zich op het woord 'brandweer' geworpen: "De oudste brandweer, geen vrij willige, werd in het jaar 22 na Christus te Rome ingesteld door keizer Augustus. Een beroeps brandweer van 600 slaven. En die kun je toch moeilijk vrijwilligers noemen!" Vervolg op pag. 5 onderdeel vormde negentig, pro cent van het dienstenpakket van Jan van Poortvliet, maar het ge regeld vervoer is enorm gedaald. De leveranciers brengen door het opsparen van vracht veel meer zelf rond bij de winkels. Deze ve randeringen in het vervoer noop ten tot de verhuizing", aldus dhr. Malenstein. Het kantoor in Oud-Vossemeer is gesloten en sluiting van het om vangrijke garagecomplex aan de Kalisbuurt ligt in het verschiet. Het moederbedrijf in Ede, waar 103 mensen werken en 120 vrachtwagens rijden, heeft in Rotterdam een expeditiebedrijf overgenomen dat zich o.a. bezig houdt met het vullen van contai ners. Dit bedrijf had zelf geen vrachtauto's. Jan van Poort- vliet/Malenstein gaat daar nu voor rijden. "We streven ernaar om vanuit Rotterdam meer te gaan doen", zegt dhr. Malenstein. Ook bij Cebeco Zuidwest in St. Annaland vermindert de plaatse lijke werkgelegenheid. "Alles is in beweging", zegt directeur J. de Boer, die benadrukt, dat er naar de boer toe geen veranderingen optreden. Integendeel, Cebeco probeert zijn marktaandeel te vergroten door meer te bieden tegen een lagere kostprijs. Auto matisering speelt daarbij ee^gro- te rol. Administrateur A.M. Guil- jam uit St. Philipsland is overge plaatst naar het hoofdkantoor te Zierikzee, zodat in St. Annaland alleen dhr. W.P. Goedegebuure voor de administratie overblijft. De vijf magazijnbedienden (drie uit St. Annaland en twee uit Poortvliet) zullen meer ambulant zijn omdat de aanvoer van mest stoffen meer in de Cebeco-vesti- ging Dinteloord wo?dt geconcen treerd. Door herinrichting van de gebouwen zal daar een veel gro tere capaciteit ontstaan dan in St. Annaland. Hierdoor zullen er ook minder schepen in de St. Anna landse haven komen. "Er worden steeds minder meststoffen gezakt afgenomen. In loSse vorm is er sprake van een spectaculaire toe name. Dit ontwikkelingsproces gaat gepaard met centralisatie en automatisering", aldus directeur de Boer. De vijf magazijn bedien den blijven in dienst, maar Cebe co zal in St. Annaland minder ge bruik van hulp van derden ma ken. B en w van Tholen delen dat tot hun genoegen mee ter bevestiging van een eerder bericht in de E.B. over de vestiging van het nieuwe bedrijf in het voormalige pand van gebr. van Lammeren Staal constructie. Aan de Nijverheids- weg in St. Maartensdijk werken tien mensen. Gritstraal is gespe cialiseerd in het staalstralen en coaten van allerhande ijzerwaren zoals'staalconstructies voor grote bouwwerken, pijpleidingen en ij- zermaterjaal voor de off-shore (olieplatforms op zee,. Gritstraal is een nieuwe onderneming in het perspectief van een gezonde con currentie in deze branche, aldus de verklaring van b en w. Het bekende expeditiebedrijf Jan van Poortvliet te Oud-Vossemeer is maandag verhuisd naar Rotter dam, van waaruit de activiteiten op Tholen en St. Philipsland voortgezet worden. De tien per soneelsleden blijven in dienst. Het bezorgen van pakjes bij winkels, het ophalen van lading bij bedrij ven en het vervoer van groenten blijft normaal doorgaan. Directeur E. Malenstein uit St. Annaland, die drie jaar geleden aan het roer kwam bij de overna me van Jan van Poortvliet door Malenstein B.V. te Ede, spreekt nog van een proefperiode en overgangsfase. "Het is echter de bedoeling dat alles in Rotterdam wordt geconcentreerd. Dat is het vervoerscentrum van Nederland en daar is meer te halen dan Oud-Vossemeer. Van het geregeld vervoer (het bezorgen van pakjes bij winkels, waarin veel tijd gaat zitten) kun je niet meer leven. Dat W. J. van Popering (121/2) uit St. Annaland en K. M. Jansen (25) uit Tholen. Onderwijs Afbraak Nieuw bedrijf, maar ook ver mindering van werk bij twee ondernemingen Jubilea en diploma's op brandwee rfeest VVD houdt aandacht voor jeugdwerklozenplan Ook Thoolse boer slachtoffer wereldpolitiek Dierenarts na 57 jaar praktijk rust in Oud-Vossemeer Nog twee gedichten over de ramp Straffen van de rechtbank Bevolkingsgroei nam loopje met beleidslijnen Bijstandsvrouwen en Anib wij zen op krappe portemonnee Trainers komen en gaan HONING IS ZOET, MAAR BIJEN STEKEN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's Sint Annaland: dinsdag 8 februari - uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL ƒ9.90 - ƒ11,-. Aanvoer 195 ton. Twee autobestuurders zijn aan de Ten Ankerweg in Tholen door het rode verkeerslicht gereden. De politie, die op de kruising met de Molenvlietsestraat/-dijk Speciale controle uitoefende, maakte pro ces-verbaal op. Een autobestuur^ der uit Scherpenisse liep tegen de lamp voor het rijden onder in vloed. De vier eilandelijke brandweer korpsen en het korps Halstereh hebben maandagavond in de ou de school te Stavenisse een oefe ning gehouden. Tholen o.l.v. commandant D. van Duivendijk had het programma gemaakt en leverde de examinatoren. St.Maartensdijk, Stavenisse, St.Annaland en Halsteren voer den het uit. Alle deelnemers wa ren tevoren op de hoogte van het tijdstip en de plaats van de oefe ning. Met ontvlampoeder was in de oude school brand gesimu leerd, waardoor de lokalen in een soort disco met felrode kleur ve randerden. De brandweerlieden moesten niet zezeer de vlammen, maar wel de hevige rookontwik keling het hoofd bieden. Er kwam dan ook een flink aantal per sluchtmaskers aan te pas. Voor namelijk via ladders verschaften de vrijwilligers zich een toegang tot de school, want de binnentrap was zogenaamd niet meer bereik baar. Na ruim een uur was de 'brand' onder controle en de be langrijkste opdracht, het in veilig heid brengen van tien slachtoffers (uitgebeeld door stevige poppen) was vervuld. De bezwete brand weerlieden begaven zich vervol gens naar de Stove, het nieuwe dorpshuis, waar men zich te goed deed aan een kop koffie. In aan wezigheid van gemeentelijk brandweercommandant. P.A.C. Lindhout en plaatsvervangend regionaal commandant Wijmans uit Bergen op Zoom volgde de nabespreking. Een oefening van deze omvang heeft lang op zich laten wachten, zei dhr. Lindhout. Wat de schietvereniging in Stave nisse betrof, had het nog langer mogen duren, want de school is niet meer bruikbaar. De secretaris toonde zich bijzonder boos. Hij had echter al bericht van het ge- meentebestuur.dat de schietvere niging half februari uit de oude school verdwenen moet zijn. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel 01670 - 63385 Adn C Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie l.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1