Anna Jacobapolder liep uit voor hoorzitting dorpsplan Thoolse molen zal inderdaad lieve cent gaan kosten Ir. D. Luteijn suggereert particuliere grondbank VVD blij met afwijzing één netnummer Fliplandse solidariteit voor Polen Donderdag 27 januari 1983 EENDRACHTBODE 9 mi Honderd van de 378 inwoners van Anna Jacobapolder zorgden woensdagavond voor een vol Ons Dorpshuis tijdens de hoorzitting over het dorpsplan. In het kader van een experiment werden met financiële steun van het rijk alle knelpunten in de kleine gemeenhap onder de loupe genomen. "Er zijn zeer veel redelijke dingen uitgekomen en over onze antwoorden komen we nog een keer praten", zei bur gemeester T.A.Vogel. "Complimenten voor de grote opkomst en de inhoudelijke wijze van reageren", aldus ook drs.G.F.van Hogendorp, leider van het dorpsplan. Volkstuin Winkel/Telefoon Waardevol monument KAA BEE Volop interesse voor Rabobank-seminar in Haestinge Financiering landbouw Bedrijfsovername. Dieptepunt bereikt. Positieve ontwikkeling. Ook in de financiering Harde gulden en het economisch herstel "Wie past er nu op de kinderen, want bijna niemand is meer thuis", zei de burgemeester in zijn welkomstwoord. Als er maar mensen komen, is de hoorzitting al geslaagd, had hij zich voorge houden en dat was boven ver wachting. De grootste opkomst zelfs van het gehele experimen- teergebied Schouwen/Duive- land/SLPhilipsland, wist Van Hogendorp van het stedebouw kundig adviesbureau Stad en Landschap te vertellen. Met medewerking van dhrJ.Leefïers, student aan de verkeersacademie, werden de knelpunten eerst in beeld ge bracht: de ruimtelijke vorm van het dorp(de typische lintbebou wing aan de Langeweg en Noordweg), de bevolking, het wonen, de bedrijven en werkgele genheid, de voorzieningen, het verkeer, het milieu en de recreatie. "Je moet eerst de diagnose(een rapport) hebben, wil je medicij- nen(subsidie) krijgen", zei de burgemeester. "We moeten elkaar niet lekker maken, maar er zijn wel subsidiemogelijkheden als we voor 1 april een rapport bij het rijk De V.V.D.er J.L. van Gorsel ver klaarde maandagmiddag in de raad blij te zijn met de afwijzing van het verzoek om voor de ge meente Tholen één telefoonnet- nummer in te voeren. De centrale directie van de P.T.T. was vooral tot de afwijzing gekomen vanwe ge de hoge kosten, die er met ver anderingen gemoeid zouden zijn. De heer van Gorsel was er blij mee omdat hij er niets voor voelde de herkenbaarheid van de dorpen te doen verminderen* Hij hoopte dan ook dat het collie geen ver dere stappen meer zou onderne men om alsnog aan een netnum mer te komen. Het P.v.d.A raads lid J. de Bres kon er mee instem men dat het stuk voor kennisge ving wordt aangenomen, omdat de kosten van verandering veel te hoog zijn. Overigens vroeg hij zich wel af of de zeven netnummers de herkenba?»ieid van de dorpen nu zoveel .togen. Mevrouw J.M. Deur1 /an Broekhoven zei als C.D.A. tolk gezien de praktische bezwaren het er zo maar bij te la ten en de raadsvoorzitter gaf de heer van Gorsel de verzekeringen dat er in dat opzicht van het kol lege geen verdere initiatieven te verwachten zijn. Voor kennisge ving werd ook aangenomen het door het C.N.V. Zeeland aan de PZEM gerichte verzoek om in 1983 niet tot tariöfsverhoging, maar tot verlaging van 1 cent per kilowatt over te gaan. De heer de Bres attendeerde er op, dat hier over al eerder was gesproken in de raad en hij het er wel mee eens is. Daarover bestond trouwens geen verschil van mening. De gemeente Zierikzee verzocht steun voor haar motie inzake een wijziging in de financiële verhou dingswet 1960. Het P.v.d.A raads lid I.C. Moerland verwonderde zich erover, dat een brief van 22 sept. vorig jaar nu pas onder de aandacht van de raad komt. On geacht het belang had hij zoiets toch wel graag ieder onder ogen gekregen. Er waren nog meer verzoeken om adhesie te betuigen aan een of andere motie en de raad pakte ze maar tegelijk mee, namelijk door in te stemmen met de ver. van Ned. Gemeenten om voorzichtig te zijn met kosten- en tijdrovende moties en adhesiebe tuigingen. De voorzitter ant woordde de heer Moerland nog, dat de bezwaren van Zierikzee niet voor elke gemeente gelijk zijn en dat vergde studie en nadere informatie. Vandaar het wat lang aanlopen. De heer de Bres erken de dat een voorstel eerst onder bouwd moet zijn en hield voorts nog een betoog over verschillende benadering van het voor kennis geving aannemen. Het kan zonder meer, het kan ook met het mee nemen in het beleid onder eigen verantwoordelijkheid en het kan zijn dat de raad een ander stand punt daarover inneemt dan het college. C.D.A. van Kempen hield hetmet het V.N.G. om zuinig te zijn met tijdrovende moties en daar hield de gehele raad het op. Naar aan leiding van een mededeling door het college op een vraag van mevr. Deurloo omtrent terugontvangst omzetbelasting, informeerde het C.D.A. raadslid of er ook teru gontvangst te verwachten is van de sporthal Sint Annaland en Hoebe. L. wethouder P. van Schetsen kon op het laatste nog geen antwoord geven, omdat de bedragen nog niet bekend zijn. Wel ia er al geruime tijd geleden daartoe het verzoek gedaan aan de belastinginspectie. indienen. De bestaande gegevens zijn op een rijtje gezet en met en kele prominente inwoners zijn in terviews gehouden", aldus de burgemeester. Had de Polder in 1979 nog 399 inwoners, nu zijn 't er nog 378. Van de 74 huizen zijn er 5 huur woningen en 8 tweede woningen. In plan Steintjeskreek zijn er nog bouwmogelijkheden voor 22 hui zen. Volgens hedendaagse maat staven dient 41% van de huizen in de Polder, de Sluis en het buiten gebied verbeterd te worden. Voor het dorp zelf( Langeweg en Noordweg) is dat percentage zelfs 50%. De burgemeester zei, dat er bij gezamenlijke aanpak goede mogelijkheden voor subsidie en begeleiding waren ten aanzien van woningverbetering. De bevolkingsopbouw laat een beperkt aandeel van jeugdigen tussen 0 en 14 jaar zien. Er was veel vertrek naar elders en met de nieuwe inwoners kwam een goede integratie tot stand. Woningbouw op zich lost alles niet op, zei de burgemeester, wijzerid op 3 kin deren op 12 huizen. ,t Is het geheel van factoren, wat voor verbetering moet zorgen. De onlangs geopende basisschool in Steintjeskreek met 45 leerlin gen! inclusief kleuters) moeten kunnen blijven bestaan. Het draagvlak moet voor meerdere voorzieningen voldoende blijven, zoals de laatste winkel voor dage lijkse levensbehoeften, het posta gentschap, de kerk en het dorps huis. Het openbaar vervoer is met vijf bussen per werkdag en in het weekeinde geen enkele, al tot een minimum gedaald. Niet minder dan 65% van de in woners heeft een volkstuin. Als er in Steintjeskreek door woning bouw verdwijnen. zullen er elders vervangende volkstuintjes moeten komen, het aantal tweede wonin gen moet worden teruggedrongen in het belang van de leefbaarheid, al wees dhr.L.Bolier erop, dat die huisjes er keurig uitzien. De kwa liteit ging achteruit, toen het ge meentebestuur besloot geen tweede woningen meer toe te staan. Mevr.de Kok had minder prettige ervaringen met een twee de woning naast zich. Verbetering van trottoirs, het scheppen van een ontmoetings punt, meer beplanting, een trap veldje, een schoon strandje en maatregelen tegen de hoge snel heden in de Langeweg waren door de onderzoekers gesignaleerde punten. Na de koffiepauze konden de in woners reageren. Dhr. J.Boude- ling maande tot enige voorzich tigheid bij de aanleg van beplan ting gezien het onderhoud, de be lemmering voor het verkeer en de schaduwwerking. Dhr.H.Coss- man wilde graag een windscherm, want nu vond hij 't een kale be doening. Dhr.C. van Strien waar schuwde voor perevuur. Ten aanzien van woningbouw en bevolking uitte ouderling N.v.d.Reest kritiek op het ge meentebeleid in het verleden. "Als er toen normaal was ge bouwd, had je die leegloop van de Polder nooit gehad. De gemeente wilde de Polder van de kaart heb ben en bevorderde een afster vingsproces. Die trein is gestopt en nu zijn we in de goede rich ting". Schoolhoofd F.Ronner pleitteervoor, geleidelijke wo ningbouw te stimuleren om het voortbestaan van de school veilig de lijst van woningzoekenden moet laten plaatsen. Een inwoner liet weten, graag in de Polder te blijven wonen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Dhr.Lodder pleitte voor kleine woningen en dhr.M.Wesdorp voor een waarschuwingssysteem in bejaardenwoningen. De burge meester achtte de onderlinge ver bondenheid en hulp in de Polder nog groot. Dhr.Quist hield de gemeente voor. dat men ook aan de eigen huurwoningen aan de Sluis wel wat achterstallig onderhoud mag doen. Daarover komt een hoor zitting. antwoordde de burge meester. Het uitblijven van de sloop van een woning in de Noordweg bleek een doorn in 't oog van de inwoners. Op de slechte woningkwaliteit - door de onderzoekers als voor naamste knelpunt gesignaleerd - kwam eigenlijk weinig reactie. Alleen koster N.v.d.Reest bracht blijkbaar een algemeen gevoelen onder woorden: "We zijn hard- stikke gelukkig in onze huizen, want ze zijn goed bijgehouden, ook al zijn ze dan 65 jaar oud." Ten aanzien van het openbaar vervoer wees mej.Wagemaker erop, dat iemand zonder eigen vervoer met werk elders, gemak kelijk verhuist. Zij pleitte ook voor een ontmoetingspunt voor jongeren. Mevr.Kornaat wilde De burgemeester wees er verder op. dat de gemeente per jaar heel wat bij de telefooncel moet leg gen. "Als de accommodatie in het postagentschap verbetert! nu is de telefoonruimte niet geluiddicht), kan de telefooncel weg, want slechts 27 huizen hebben geen te lefoon", zei wethouder A.Kosten. Met toenemende werkloosheid kunnen inwoners genoodzaakt zijn hun telefoon op te ruimen en dan is de cel hard nodig, zei dhr.Bolier. Hoge snelheden n de Langeweg bleek een heet hangijzer. Dhr.Ronner pleitte ervoor de snelheden af te remmen en aan het hinderlijk parkeren op de trottoirs een einde te maken. Ou derling v.d.Reest wilde een maxi mum snelheid van 30 km invoeren in plaats van 50 km. Er werden zelfs snelheden van 100 tot 120 km genoemd, o.a. van motorrijders uit Flipland. Het landbouwver- keer in de bietentijd werd in de dorpskom ook als hinderlijk erva ren. De burgemeester zegde ten aanzien van de hoge snelheden' een extra controle toe. Dhr.Noorthoek pleitte nog voor verplaatsing van het bushokje van het Veer naar de Langeweg. Zo kwamen er tijdens deze gedach- tenwisseling tussen de Polderbe woners en het gemeentebstuur verschillende praktische punten aan de orde. Eind maart worden de mogelijke oplossingen voor de knelpunten besproken. De hoorzitting over het dorpsplan Anna Jacobapolder trok woensdag 19 januari flinke belangstelling, want vrijwel elke inwoner en inwoonster van de kleine, maar hechte gemeenschap wilde wel iets horen over de plannen van het gemeentebestuur voor wat woningbouw, straatverbetering, groenvoorziening, enz. betrof. De kreet van het gemeentebestuur "het is nu of nooit" heeft waarschijnlijk tot die belangstelling bijgedragen. Het ging b. en w. voorlopig om een krediet van 24 mille om daarmee pas te kunnen constateren, wat er straks allemaal nog aan de Thoolse molen "De Hoop" zal moeten gebeuren, wil dit monument mede het fraaie Thoolse gezicht blijven bepalen. Overigens toonde het college zich niet hoopvol voor wat subsidiebedragen betreft van Monumentenzorg, zo min als de raad zich hoopvol toonde, dat er straks nog niet duizenden gulden meer met restauratie gemoeid zullen zijn. Er was wel het eenparig oordeel: molen moet blijven. te stellen. Gezien het feit dat driekwart van de leerlingen op de fiets naar school komt, conclu deerde raadslid J.de Jager dat het dorp(Langeweg/Noordweg) nog meer vergrijsd is dan AJP als ge heel. Van de oude school worden 3 be jaardenwoningen gemaakt en op het plein komen er 3 nieuwe bij. Het plan stuit op vele moeilijkhe den, maar het gemeentebestuur probeert er met een extra wo ningtoewijzing uit te komen. Er wordt ook gewerkt aan plannen voor een redelijk grote woning met drie slaapkamers en een zol der voor een zeer acceptabele huur, aldus de burgemeester. Hij benadrukte, dat men zich tijdig op Ons Dorpshuis verbouwen en aantrekkelijker maken en dhr.Cossman had al plannen om daar zaterdagmiddag te gaan bil jarten, sjoelen, enz. Ouderling v.d.Reest achtte een winkel en het postagentschap van meer levensbelang. Dhr.M.Wes dorp stipte in dit verband de late winkeluren van de SRV-wagen aan tot zelfs 's avonds 9 a 11 uur toe. De burgemeester antwoord de, dat daarvoor al een paar keer een bekeuring gegeven was. "De laatste winkel weg uit een dorp is inderdaad een klap, maar dan moeten de inwoners ook beden ken, dat men niet kan leven van 1 pond zout dat men vergeten is in Steenbergen te kopen." Is het wel zo, dat de molen door de toepassing van chloor-rubberverf is bedorven, zoals de berichtge ving in de E.B. ook vermeldde?, zo informeerde maandagmiddag als eerste het SGP raadslid C.A. Rijnberg naar het ontstaan van de mankementen. Hebben andere factoren, zoals het een tijd onbe heerd staan er ook niet in belang rijke mate aan meegewerkt dat het zover is gekomen, want in die tijd werd onvoldoende geventileerd. Is er destijds overleg geweest met Monumentenzorg?, zo luidde een volgende vraag van de SGP woordvoerder over deze culturele aangelegenheid. Is er subsidie op deze restauratie te verwachten? Moeten binnenkort al meerdere restauratie-werkzaamheden in de molen plaatsvinden, zo luidde een laatste vraag van de heer Rijn berg. Daaraan werd door RPF- GPV raadslid P. van Belzen een mogelijk nog schrikwekkender beeld opgehangen met de vraag of er in de gemeente meerdere ge bouwen zo zijn behandeld. Nuch ter was vervolgens de constatering van WD woordvoerder M. van Dam me in deze complete raads vergadering: het wordt een duur karwei. Er kunnen fouten zijn ge maakt. Ik meen, dat de gemeente een jaar later lid werd van Monu- mentenwacht. Zijn daarvandaan ook signalen gekomen? Waren de echte molenaars vroeger veel slimmer, dat je nooit van zoiets hoorde in die tijd? Gewoonlijk verf je zelf hout om verrotting tegen te gaan. Gebeurt hier het omgekeerde?, zo informeerde Van Damme verder, die er wel zeker van was, dat er heel wat meer moest gebeuren aan De Hoop, dan alleen verflagen ver wijderen. Daaromtrent wenste hij graag opheldering. Het PvdA-raadslid I.C. Moerland had soortgelijke vragen en bena drukte de informatie, welke con trole er destijds geweest is en con stateerde tevens, dat er voor het schoonmaken van de molen maar één prijsopgaaf lag en dat nog van een bedrijf buiten het eiland. Dat was ook CDA woordvoerder W.C. van Kempen opgevallen. Slechts één offerte. Hij wist dat binnen de gemeente dat werk ook kon wor den uitgevoerd en vond het maar beroerd overkomen. Maak voor dat eilandelijk bedrijf alsnog ruimte, verzocht de CDA fractie. In zijn beantwoording stelde wet houder L.J. Koopman, dat bij de begrotingsbeschouwingen 1983 de raad had gevraagd de slechte on- derhoudstoestand van de molen te bekijken. Dat is gebeurd en dit is de uitkomst. We zijn het er over eens, dat het een waardevol mo nument is, maar herstel kan niet langer wachten. Het b. en w. be leid is er op gericht voor zoiets eerst een subsidietoezegging te krijgen en dan pas te gaan restau reren, maar dit kan gewoonweg niet wachten. Er is geen chloor- rubberverf gebruikt, zoals in de E.B. was vermeld fevenals in het pre-advies-red.), zei wethouder Koopman, maar wel rubberverf. Chloor rubberverf is vorige keren gebruikt en dat zijn nu al zo'n 3 a 4 lagen. Voor schilderen wordt nooit met Monumentenzorg overlegd, vervolgde de wethouder van openbare werken, die ook wist mee te delen, dat subsidie- verkrijging een zeer moeilijke zaak zal zijn. Dit staat bij monu mentenzorg via het ministerie op een laag pitje. In de tweede ronde informeerde P.v.d.A.-er Moerland of er moge lijkheden zijn zodanige minder grote voorzieningen te treffen, dat de grote restauratie kan worden uitgesteld, tot er meer subsidie mogelijkheden zijn. De wethou der antwoordde, dat de gemeente eigenares is van een aantal molens op Tholen, die men zal moeten onderhouden. Na die verf-affaire zullen we voor verdere verbete ring weer bij de raad moeten aan kloppen. Hij kan dhr. Van Belzen geen antwoord geven of er op an dere gemeentelijke gebouwen meer van die verf is gebruikt. Er zijn fouten gemaakt, die niet di rect op de schilder geschoven die nen te worden, want mogelijk was het beter geweest, dat de molen nooit geverfd was (de stenen). Er is nog wel de mogelijkheid, dat het bedrijf in de gemeente ook offerte maakt, zo vulde dhr. Koopman verder aan. Op subsidie kan men niet wachten, dan is die molen verloren. De raadsvoorzitter er kende dat ook het college zich had afgevraagd, hoe dit alles mogelijk is geweest. We moeten nu maar eerst zien, wat er onder de verfla gen vandaag komt. Dhr. Moerland blijft betreuren, dat Monumentenzorg niet is ge kend en informeert of er ook al een onderzoek plaats vond bij molen Robbe. Daarop werd be vestigend geantwoord. De heer Van Damme wilde toch graag weten wat Monumentenwacht constateerde en de heren Van Belzen en Van Kempen willen nu maar afwachten, wat er uitkomt en dan graag door het college geïnformeerd worden. De SGP is er zeker van, dat er groter finan ciële gevolgen uit voortvloeien en zover waren die andere fracties al eerder. Het PvdA-raadslid J. de Bres meende, dat men in de toe komst toch ook zeer voorzichtig zal moeten zijn met het toepassen van nieuwe materialen zonder dat er al ervaring is. Het is niet voor het eerst, dat we de boot in gaan. Hij wil geen schuldige aanwijzen, maar wel beklemtonen het vooraf goed te bekijken. Wethouder Koopman kon het eens zijn met de opmerking van dhr. Moerland, dat het beter was geweest Monu mentenzorg in te schakelen. Voor wat Monumentenzorg betreft, was het college al van de situatie op de hoogte, zei dhr. Koopman, maar we wilden eerst subsidie proberen te krijgen. Alle leden stemden voor het gevraagde kre diet van 24 mille. Er had de raad een verslag min derhedenbeleid 1981/1982 be reikt. De P.v.d.A.-fractie was er maandagmiddag in de gemeente raad snel bij om te vragen wat er is gedaan met het uitgekeerde geld, omdat eerder een antwoord was gegeven, dat dit geld niet is uitge keerd. Het RPF/GPV raadslid Van Belzen bracht hilariteit op de publieke tribune - evenzwaar be zet als tijdens een avondvergade ring - met zijn opmerking, dat er in dat pre-advies zoveel dure woorden staan, dat zo'n stuk wel aangetekend verzonden mag worden. Stel je voor dat de PTT het verdoezelt. Zijn concrete vraag was echter of die minder heden er beter van zijn geworden. CDA-man W.C. van Kempen constateerde dat aan de voor waarden van het rijk was voldaan, namelijk voorbereiding, inventa risering en nu aanstelling van een functionaris. Dat deed eveneens dhr. M. Dijke (SGP) veronder stellen, dat de ministerf'le eisen voor Tholen geen problemen op leverden. Wethouder J. Versluijs erkende dat het verslag was inge diend om de gelden te krijgen, maar dat er nog geen praktisch nut te signaleren viel, omdat het om voorbereidingen ging. Be- stuurskosten. Als het praktisch werk nu ook wordt gesubsidieerd, komen we wel verder. Immers, wat nu de planning is voor prak tische uitvoering, zal wel meer geld kosten. Daarom is het college ook alert op een subsidie-aanvra ge voor 1983. Voorgaande jaren waren het aanzetten. al i i sookitn VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Zuid-Oostsingcl 43 l el. 34368 bkr<;kn op zoom Advertentie I.M. In navolging van de Thoolse be volking toonden dinsdag ook de inwoners van Sint Philipsland, in clusief Anna Jacobapolder hun solidariteit met het Poolse volk. Er werd maar liefst evenveel opge haald als vorig jaar door de me dewerkers van coördinator de heer Grinthen uit Steenbergen en de ongeveer 15 leden van de jeugd-brandweer. In de middagu ren werden Anna Jacobapolder en het Fliplandse buitengebied aan gedaan, terwijl 's avond het dorp aan de beurt was. De kleding en het voedsel werden meteen naar een opslagplaats in Wouw ge bracht. Van daaruit zal t.z.t. een transport vertrekken naar Poznan, waar evenals vorig jaar de op brengst zal wérden uitgereikt. Voordat het echter zover is, wordt er nog ingezameld in Wouw en Dinteloord. In Sint Philipsland kwam er ook ƒ814,- aan geld binnen en wie nog behoefte ge voelt: nummer 362600333 Rabo bank t.n.v. actie Polen. Een te grote overheidsbemoeiing zat er in de gedachte van een nationale rijksgrondbank, maar dat wil niet zeggen, dat zo'n grondbank in elke vorm moet worden gekelderd. Integendeel, de voorzitter van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité, ir D. Luteijn gooide, zoals hij ook al eens eerder heeft gedaan, de spiering uit om te bestuderen, welke mogelijkheden er zijn voor een particuliere grondbank. Particulier dan niet in de enge zin van een individu, maar van een grote beleggersorga nisatie (denk aan het Pensioenfonds) als geldschieter. Er liggen fondsen (kapitaal), waar je koud van wordt, merkte ir Luteijn op en zowel fonds verstrekker als fondsnemer kunnen er baat bij hebben om geld rendabel te maken. Er kwam heel wat meer ter sprake in Haestinge, dat met 22S belangstellenden dit Rabobank-initiatief volop geslaagd maakte. Heel wat opmerkingen konden zelfs nog mee naar huis worden genomen om eens rustig te overdenken. In de wel niet meer officieel be staande Rabobank-kring Tholen en Sint Philipsland, die overigens nog jaarlijks het contact onder houdt, is de voorzitter van de Raad van Toezicht van de Rabo bank Sint Maartensdijk altijd ge machtigd woordvoerder geweest. Vandaar dat ook donderdag 20 januari, de heer L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse tolk was van deze gezamenlijke banken in zijn wel komstwoord tot een 225 belang stellenden. Dat was voor deze tijd nogal wat, vond ook de heer Elenbaas, want de organisatoren hadden er toch niet meer dan een honderdtal ingeschat. Nog plezie riger was daarbij, dat een niet ge ring aantal dames eveneens be langstelling toonde. Uit alle Thoolse- en Sint Philipslandse kernen waren ze gekomen. De heer Elenbaas veronderstelde, dat de gastspreker er ongetwijfeld ook toe had bijgedragen de belang stelling te vergroten. Immers steeg de ster Luteijn met sprongen. De eerste Zeeuwse periode voor de acadeem uit Wageningen was het secretariaat van de ZLM tussen 1972-1978, vervolgens het ZLM voorzitterschap en per 1 mei 1976 eerste man van het K.N.L.C., wat ook dagelijks bestuurslid van het Landbouwschap betekent. Daar na lid van het presidium van de overkoepelende landbouworgani saties in de EEG, later daarvan vice-voorzitter en sedert juni 1982 lid van de Raad van Beheer van Rabobank Nederland. Op het eind van de bijeenkomst concludeerde de heer Elenbaas, dat het jongste Rabobank initia tief volop geslaagd mocht worden genoemd en bracht spreker, maar ook de directie van de Raboban- ken in deze kring, evenals het re giokantoor te Bergen op Zoom dank voor de intense voorberei dingen, die volop gehoor vonden. De inleiding die ir D. Luteijn ver volgens hield had als titel "De fi nanciering üan de Nederlandse Landbouw". Hij vergat dit onder deel niet, maar om nu te beweren, dat het daartoe beperkt bleef, moet evenmin worden geconsta teerd. Het gehele nationale en E.E.G. landbouwbeleid kwam nu en dan om de hoek kijken met daarbij een enkele persoonlijke suggestie. Dat betekende met de sprekerstalenten van een Luteijn niet, dat de aanwezigen zich ver veelden, terwijl de daarna wat uitlopende discussie zelfs onder streepte, dat er volop aandacht voor het totale agrarische pakket bestond. De financiering van de landbouw is in Nederland niet het grootste probleem zo begon de voorzitter van het K.N.L.C. zijn praatje. Zeker niet in vergelijking met andere landen. Daartoe staat immers de Nederlandse (agrari sche) ondernemer open voor mo derne ontwikkelingen. Het goed ondernemersschap is minstens het halve werk, zo veel duidelijk uit het betoog van de spreker te con cluderen. Hij toonde met feiten ook aan, waardoor dat probleem niet overwoekert. Er is immers hier een vrij sterke eigen reserve ringspositie en zelfs het Neder lands belastingklimaat maakt on dernemersinitiatieven mogelijk. Denk daarbij maar aan investe ringspremies en met name ook aan de W.I.R. Er is zelfs, hoe vreemd dat voorgaande jaren zou hebben geklonken een lage rente regeling als men die vergelijkt met nabuurlanden. Denemarken bijv. ligt daarmee tussen de 20 en 30%. Niettemin is er ook in ons land voor de ondernemer meer "vreemd" bedrijfskapitaal nodig. Voor de landbouw was dat de laatste 10 jaar zo'n 2 miljard gul den. Hoe belangrijk het rente-ni veau kostenverhogend dan wel kostenverlagend kan werken, toonde spreker aan met de op merking dat 1% rente voor de agararische tak in ons land 250 miljoen gulden betekent. Door de vrij sterke daling van de rente in het laatste half jaar betekent dat een kostenvermindering van een miljard gulden in de agararische sector. De grootste problematiek vond Lr Luteijn nog steeds de bedrijfso vername door jongeren. Daar naast voor hen, die achter de markt aan hebben geïnvesteerd, vervolgens degenen met een zwak eigen vermogen en tenslotte de vierde categorie met minder goe de teeltresultaten. Niet vergeten moet worden, dat in die landbouw zo'n 100 miljard gulden is geïn vesteerd. Daarvan 70 miljard in de grond en gebouwen. De gemid delde investering per bedrijf is bij eigendom 1.2 miljoen, bij pacht bedrijven 1.5 miljoen gulden. De vraag stellend hoe de land bouw voor wat de financiering betreft verder kan, meende Lu teijn dat het economisch diepte punt in de wereld is bereikt. Daarbij heeft ons land wel het hoogste werkloosheidspercentage en de volgende vraag die dan rijst is, hoe kon dit ontstaan? In de eerste plaats omdat de industrie in ons land zich te lang (in tegen stelling tot bijvoorbeeld Japan) richtte op een markt, die er niet meer was. Vervolgens heeft de in komensnivellering wel enige tijd goed gewerkt, maar daarna was er een negatieve uitkomst. In de derde plaats hebben de collectieve sectoren (voorzieningen) te veel opgeslorpt. Daardoor is het nu zover gekomen, dat de overheid aan rente alleen een bedrag moet betalen, dat het elk gezin 4000,— kost. Welvaart en wel zijn moet in handel en industrie worden verdiend en voor onder nemers en werknemers moet er altijd een prikkel overblijven. Het kunstmatig instandhouden van arbeidsplaatsen is onzin vond de heer Luteijn. Veel eer bestaat de oplossing in minder overheidsbe- moeiing en meer prestatiebelo ning. Legt men alles aan banden, dan valt er niet meer te ontplooi en. Zo wordt bijvoorbeeld de Hinderwet steeds hinderlijker en worden bestemmingsplannen buitengebied in een nauw keur slijf gewrongen. Het kan eenvou diger. Naarmate we verder nivel leren, naar die omvang verdwij nen onze top-managers naar het buitenland, evenals de profvoet ballers. Niet omdat ze zoveel meer verdienen, maar wel omdat ze meer overhouden. Voor de land- en tuinbouw was er temidden van de rondom dalende conjunctuur eën positieve ont wikkeling. Een stukje achterstand kon worden ingehaald. Dat is te danken aan eerdere forse investe ringen, goede afstemming pro ductiepakket op de vraag, relatie tussen beloning en prestatie en gunstige weersomstandigheden. De landbouwpositie is versterkt, al moet men blijvend op zijn tel len passen. Dat hield ook in een voorzichtig manoevreren in Brus sel en daardoor was er een wat meegaand standpunt ten aanzien van de door 9 andere partners ge wenste aardappelregeling. Uiter aard zit Nederland toch in een glazen huis. De hogere productie per hectare zal nog doorgaan en dat kan nopen tot het opnemen van andere teelten in het pakket. Of moet het braak (bosbouw) blijven liggen. Ir Luteijn merkte op, dat het ook best eens houtteelt zou kunnen zijn. De EEG zal best wat kunnen gebruiken en in ons»» land meer veevoeder grondstof fen. Goede resultaten van de Neder landse boeren roept weerstanden op in de E.E.G. waar gepoogd wordt allerlei beperkende maa tregelen door te voeren, zoals strafheffingen voor teveel melk en graan, de druk op de aardgasprijs voor tuinders, grenssluitingen voor kwetsbare exportprodukten, e.d. Zonder het beleid te wijzigen zullen inderdaad de overschotten toenemen en vandaar de suggestie voor andere mogelijkheden. Al heeft Nederland dan in het E.E.G. verband nog sterke pun ten, er zal ook ten aanzien van de financiering naar andere moge lijkheden moeten worden uitge zien. Spreker denkt dan aan mo derner vormen dan pacht. Bij voorbeeld aan een grondbank, niet-van de overl eid, maar vanuit de particuliere sector opgezet. Er liggen fondsen waar je koud van wordt, zoals het Pensioenfonds. Mogelijk zijn ook die kapitalen beter besteedbaar dan nu het ge val is. Het kan een wisselwerking zijn. Spreker waarschuwde heel voorzichtig te zijn om in een tijd van werkloosheid zoals nu het ge val is, bedrijven weer te gaan spilitsen, zo min als een situatie waarbij twee gezinnen van één bedrijf moeten leven in beginsel niet juist is. In het kader van deze bijeenkomst zei spreker, dat de Rabobank meer kan dan alleen maar spaargelden bewaren of le ningen verstrekken. Hij vond sa menvattend, dat deskundigheid nog meer gebundeld dient te worden, dat bedrijfsuitbreidingen een belangrijke factor is, dat er voor die land- en tuinbouw ook in de nabije toekomst nog goede mogelijkheden liggen en ook de afzet niet al te pessimistisch tege moet gezien moet worden. Met een driemanspanel (Elen baas, Luteijn en het hoofd finan ciën landbouw Rabobank, de heer Simonsen) volgde er na de pauze nog een levendige discussie van een dik half uur. Daarbij kwamen er vragen los, waarvoor men een voudig weg naar de plaatselijke bank kon verwijzen, maar ook die betrekking hadden op de aardap pelregeling, E.E.G. renten en de harde gulden. Voor geldbeleggers is uiteraard een hoge rente inte ressant, maar voor investeringen zeker niet. In omliggende landen zijn er nog sterker renteschom melingen en veelal ook hoger, zoals bijv. de 20% in Denemarken. Het panel had de verwachting, dat de aardgasprijs over zekere tijd toch wat zal gaan dalen en de heer Luteijn moest de aanwezigen voorhouden, op welke basis hij geponeerd had, dat het econo misch dieptepunt (dus herstel ko mende) is bereikt. De KNLC voorzitter verwachtte dit vanwege de ombuiging van het overheids beleid, de zich langzaam herstel lende wereldeconomie, weer meer investeringen door de landbouw en op de vraag of men alleen maar goed is met een harde gulden kwam een toch overwegend posi tief antwoord. De heer Luteijn vond niet dat stichting van nieuwe bedrijven (na landaanwinning zoals in de IJsselmeerpolders) een echte bedreiging vormen (voor de overproduktie). Er gaat immers ook jaarlijks zo'n 8000 tot 10.000 hectare verloren door bebouwing enz. Hij toonde zich voorstander van een ontwikkeling door nieuw land in een, gebied waar 14 mil joen mensen lucht moeten hap pen. Voor wat de EEG aardap pelregeling betreft wilde met na me de heer Luteijn voorshands nog geruststellende geluiden laten horen. Dat de georganiseerde landbouw niet heeft meegedaan aan de protestaktie tuinders komt omdat men niet was uitgenodigd, maar vervolgens ook omdat er best ook individuele, -spontane prikjes uitgedeeld mogen worden ter versteviging van het zelfde in genomen standpunt. Als de inko mens in de landbouw meevallen, is er inderdaad weer een kans voor grondprijsstijging, was het oor deel van het panel op een andere vraag. Zou er ook perspectief zit ten in een particuliere grondbank bij een hoge rentestandaard? Het antwoord was dat als verpachten aan zijn doel(rendement) zou moeten beantwoorden, dat ook vele malen hoger zou liggen. De heer Elenbaas vond bij een vraag of de rente nu weer niet te laag is, dat het veeleer een nor male situatie kan worden ge noemd. Zoii het Belgische belas tingstelsel niet aantrekkelijker zijn? Het panel vond van niet. Daar moet men dan ook een vast bedrag per hectare betalen, als het niets heeft opgeleverd. Menigeen die zijn bedrijf naar de zuiderbuur verplaatste komt daar weer van terug. In zijn dank- en slotwoord con stateerde de heer Elenbaas een volop geslaagde bijeenkomst, zo wel voor wat de spreker naar vo ren bracht als met hetgeen vanuit de vergadering tot de discussie werd aangevoerd. De Raboban- ken op Tholen en Sint Philipsland hebben het voornemen op 3 maart een soortgelijke bijeenkomst te organiseren voor het midden- en kleinbedrijf.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9