THOLEN DERWIJS ■I "I Dit is mijnfiets. Dit is ons advies. r ST^R lezen en schrijven HAAL EEN FIETSREGISTRATIEKAARTÜÜ informatierubriek van de gemeente tholen OFFICIËLE OPENING EN OPEN DAG DORPSHUIS "DE STOVE"IN STAVENISSE VISSERIJWET? WAT MOETEN WIJ DAARVAN WETEN? II I I lik HINDERWET: OPENBARE KENNISGEVING VERZOEK OM VERGUNNING OFFICIËLE PUBLIKATIE RATTEN GEZIEN? BEL HET GEMEENTEHUIS! DE GEMEENTE THOLEN EN HAAR DIENSTVERLENING ^argels - piano's HET 1 VERMOLMDE VOETSTUK Donderdag 27 januari 1983 EENDRACHTBODE SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING OVERDENKING EEN TEKEN DAT WEERSPROKEN WORDT PAK EVEN UW ZAKBOEKJE 1 VAN DER GRAAF Kerkstraat 14 - Bruinisse - tel. 01113-1379 Controles door politie y Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 lllllliHnl, U kunt dit lezen. Maar er zijn ook veel mensen die dat niet kunnen. Meer dan u denkt. Ondanks de leerplichtwet hebben zij, door allerlei oorzaken, weinig kans gehad goed te leren lezen en schrijven. In Zeeland zijn al veel volwasse nen bezig met een kursus leren lezen en schrijven. Ook op Tholen wordt binnenkort met een derge lijke kursus gestart. VOOR WIE? Voor wie is de krusus bedoeld? Voor mensen op Tholen die op hun werk, thuis, op het postkan toor, op straat, of waar maar ook moeite hebben met lezen en schrijven. Mensen lopen hier niet mee te koop, en schamen zich ervoor. Zij zijn bang dat iedereen het te weten komt. zuid oostcjevel Kent u mensen die misschien naar zo n kursus willen? Vertel hem of haar dan over de inhoud van dit artikel. Wat houdt zo'n kursus in? in kleine groepen en individueel werken. - minstens 1 x per week. - er wordt geschreven en gelezen over werk, thuis, enz.; over dingen die je dagelijks tegenkomt; er wordt niet met schoolboekjes ge werkt. - de kosten zijn laag, want het projekt krijgt subsidie. - plaats en tijd worden in overleg vastgesteld. Wilt u meer weten? Indien u meer wilt weten, dan kunt u kontakt opnemen met een van de plaatselijke kontaktpersonen. Deze zijn voor: Tholen. mevr. Nuijten en dhr. Mannie van het Welzijnsorgaan, tel. 01660-2350 Pastoor Van de Brüle, tel. 01 660-2305 Oud-Vossemeer: A.W. de Looze, arts, tel. 01 667-2400 J. Lauwerijssen, hoofd Sint-Antoniusschool, tel. 01667-2471 Poortvliet: R H. Padt, arts, tel. 01 662-2400 R. Weijler, hoofd School met den Bijbel, tel. 01 662-2381 Sint-Annaland: G. van den Broek, hoofd openbare lagere school, tel. 01665-2767 E. van Veldhuizen, hoofd School met den Bijbel, tel. 01 665-2902 Sint-Maartensdijk: A. Rinses, dierenarts, tel. 01 666-2331 C. van den Hoek, hoofd openbare lagere school, tel. 01 663-2587 Scherpenisse: I.C. Moerland, hoofd openbare lagere school, tel. 01666-3984 Nadere informatie kan eveneens worden verstrekt door J. Amesz, Postbus 20 te Oud-Vossemeer, tel. 01 667-2777. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 31 januari 1983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeente huis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen'" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Jong geleerd.... Een ieder weet vast wel wat daarop moet volgen. Maar weten we ook dat er een Visserijwet bestaat? Zoals er regels voor het verkeer bestaan, zo zijn er ook regels voor het vissen. In dit artikel staan de belangrijkste voorschriften die men moet weten, alvorens de hengel(s) uit het schuurtje te pakken. Lees ze daarom maar eens rustig door, dat be spaart je misschien een bekeuring. Wellicht dat u wel eens iemand hebt horen zeggen dat hij vist met een speciale hengel. Wat is dan zo speciaal aan die hengel? Een ander vertelt dat hij vist met een gewone hengel. Bekijken we beide hengels, dan zijn ze precies gelijk. Ra, ra hoe kan dat? Het antwoord staat in de Visserijwet. Hierin staat dat iemand met een gewone hengel vist, als hij één van de volgende aassoorten ge bruikt: brood, deeg, kaas, aardappel, worm, made, granen, zaden, peulvruchten, fruit, slachtprodukten, zager, putschelp, zeepier, mos sel, steurkrab, garnaal, insekten, larven en nabootsingen van al deze aassoorten. De gewone hengel mag uitgerust zijn met maximaal 3 haken. Vis je met een ander aas, dan heb je een speciale hengel in handen. Viskaart U zult vast wel eens hebben gehoord van een viskaart. leder jaar is er op de televisie wel een filmpje over. Je hoort dan dat ze verkrijgbaar zijn bij elk postkantoor of postagentschap in Nederland Ben je echter nog geen 1 5 jaar en vis je met een gewone hengel, dan heb je geen viskaart nodig. Pas als je 1 5 jaar wordt, moet je voor het vissen met 1 gewone hengel een viskaart kopen op het postkantoor. Deze viskaart heet bij- dragebewijs. Er zit een rood zegel op. Als je wilt vissen met een speciale hengel of met twee gewone hengels, heb je een andere vis kaart nodig. Dit geldt dus ook als je jonger bent dan 15 jaar. Een dergelijke kaart heet een kleine visakte. Daar moet een blauw zegel op. Vergunning Ook al heb je een bijdragebewijs of een kleine visakte, dan mag je nog niet overal vissen. Voor de meeste wateren heb je ook nog een ver gunning nodig. Deze vergunning kun je kopen van de huurder of eigenaar van het water. Vaak is een hegelsportvereniging huurder of de eigenaar van het water en moet je dus daar zijn voor de vergunning. Weet je het niet zeker, vraag dan even bij de politie of de hengelsport vereniging. Voor het vissen in openbaar water heb je met 1 gewone hengel geen vergunning nodig, maar met een speciale of 2 gewone hengels wel. Visseizoen Voor wat betreft de binnenvisserij geldt dat in het voorjaar van 1 april t/m 1 juni niet gevist mag worden. In die tijd plantten de vissen zich voort (paaien). Deze tijd heet de gesloten tijd. Voor de speciale hengel loopt de gesloten tijd echter door tot 1 juli. Op zee mag echter altijd gevist worden. Voor wat betreft de Oosterschelde (kustwater) geldt dat het gehele jaar door gevist mag worden (ook 's nachts). Voor het vissen met ten hoogste twee gewone hengels heeft men voorts geen vergun ning of viskaart nodig. Vissoorten en maten Als je aan het vissen bent weet je van tevoren nooit precies wat je aarrtie haak krijgt. En heb je eenmaal een vis boven water, dan weet je soms nog niet wat het is. Om u hierbij een handje te helpen is er een handzaam boekje verkrijgbaar waarin een aantal veel voorkomende vissoorten staan vermeld. Onder iedere vis staat z'n naam en ook de minimum-maat. Is de vis die u vangt nu kleiner dan de minimum-maat, dan moet u hem meteen terugzetten. Bewaren in een leefnetje mag dus ook niet. Het boekje is verkrijgbaaar bij de: Directie van de Visserijen, Bezuidenhoutseweg 73, 2500 EK Den Haag, tel. 070-792464. En dan nog wat Het graven of spitten naar aas (pieren en/of zagers) is niet zonder meer mogelijk. Blijf altijd weg van de oester- en mosselpercelen. Zij zijn het land van een ander. Ook op plaatsen waar geen staken staan is het verboden om te spitten en te graven binnen honderd meter uit de teen van de dijk. Als u om aan aas te komen zelf zeewormen wilt spitten is de grote vergunning van de Deltafederatie voldoende. Deze federatie is gevestigd in Roosendaal, Hulsdonksestraat 90, tel. 01 650-34873. Bij de vergunning krijgt u een kaartje waarop staat aangegeven waar u wel en waar u niet mag spitten. Op vrijdag 1 8 februari zal de heer C.J. Moerland, oud-wethouder van de gemeente Tholen, de openingshandeling verrichten voor de officiële ingebruikneming van het nieuwe dorpshuis "De Stove"' in Stavenisse. Met het nieuwe dorpshuis, direct gelegen achter het voormalige ge meentehuis, is Stavenisse een prachtige voorziening rijker. Het dorps huis heeft een grote zaal die plaats biedt aan circa 1 75 personen, een kleine vergaderruimte van 45 m2, een foyer met garderobe, een aantal bergingen, een magazijn en een tweetal toiletgroepen. Op zaterdag 1 9 februari organiseert de beheerskommissie van het dorpshuis van 13.00 tot 1 7.00 uur een open dag. Tijdens deze open dag kan iedereen een kijkje komen nemen. Tevens kan een bezoek worden gebracht aan de foto- en ansichtententoonstelling over Stave nisse. Wellicht dat die tentoonstelling nog wordt uitgebreid met teke ningen en schilderijen. Zeeuws Plat In verband met de officiële ingebruikneming van "De Stove" vindt op zaterdagavond, 19 februari aanavng 20.00 uur, een optreden plaats van het bekende Zeeuwse gezelschap "Zeeuws Plat" en meer in het bijzonder van Rien de Jonge en Engel Reijnoudt. Toegangsbewijzen 2,50 per stuk zijn in de voorverkoop vanaf he den verkrijgbaar bij de heer D. Letzer, Voorstraat 1 2 te Stavenisse en indien nog niet uitverkocht op 1 9 februari vanaf 1 9.30 uur aan de zaal. Als uw fiets wordt vermist, wilt u natuurlijk weten of hij is teruggevon den. Dat kan. Van tijd tot tijd organiseert de politie kijkdagen. Vele fietsen (en brom fietsen) komen op die manier weer bij de rechtmatige eigenaar terecht. Toch blijven er ook veel fietsen staan waarvan de eigenaar onbekend blijft. De meeste mensen vergeten namelijk de specifiekte kenmerken van hun fiets op paier te zetten, zodat ze in geval van diefstal geen duidelijke aangifte kunnen doen. Met een goed ingevulde fietsregistratiekaart kan dat wel. U vergroot er de kans mee, dat uw uw fiets (bromfiets) terugkrijgt. Haal zo'n kaart. Ze zijn verkrijgbaar op de politiebureaus en -posten in de gehele gemeen te, Onderstaand treft u een voorbeeld aan van een dergelijke registratie- kaart. Let vooral op het door de politie gegeven advies: Burgemeester en wethouder van Tholen maken, gelet op artikel 1 2 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat op 20 de cember 1 982 bij hen een aanvraag voor een vergunning ingevolge de Hinderwet is ingekomen van: mevr. K. Steigerwald-Kalishoek, Voorstraat 27 te Stavenisse voor een nieuwe de gehele inrichting omvattende vergunning in verband met het uitbreiden/wijzigen van een café-cafetaria op het perceel ka dastraal bekend sektie F, nr. 319 gelegen aan de Voorstraat 27 te Stavenisse. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 28 januari 1 983 op de sekretarie van de gemeente Tholen te Sint- Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunndh door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzage legging schriftelijk bidons kollege worden ingebracht. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een opbare zitting op 14 februari 1983 om 9.00 uur. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwis- seling tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezi gen. Burgemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 27 januari 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door de Zuidelijke Landbouwmaatschappij, Grote Markt 28 te Goes is vergunning gevraagd voor het uitbreiden van een School voor Lager, Huishoudelijk en Nijverheidsonderwijs op het perceel, kadastraal bekend Tholen, sektie N, nummer 330, plaatselijk gemerkt Simon Lindhoutstraat 1 1 Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderha vige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 28 januari tot en met 1 0 februari 1 983 schrif telijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meente-sekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 27 januari 1983. <4 Burgemeester en wethouders van Tholen. Merk van M hef» VWv>t«<n* Mnwmi* fa "W Ram tarufttrap vat* trommtt Soort maat handen B'tronrtare ken ma» kan 1 Zorg voor mo goedftfcowrcT votlighetdssJot 2 Gebruik dat slot altijd 3 Maak als t Kan gebruik van stalling»», i%a slot» bergingen of fietskluixen. 4. Zet uw fiets 's avonds en 's nachts niét op onverlichte of stille plaatsen. 5. Laat geen waardevolle voorwerpen in fiets tassen achter. 6 De politie organiseert kijkdagen van terug gevonden fietsen Kom kijken of uw fiets er dok bi| ts. 7 Doe bi| vermissing in ieder geval aangifte bij de politie Om» «trapan wat mat van toapaawn* CeAtaa* vaneapoOMa Zoals elk jaar organiseert het personeel van de buitendienst van de gemeente een aktie ter bestrijding van de bruine rat. Voor 1 983 wordt de aktie gehouden in de eerste helft van februari. In deze periode worden de sloten rondom de woonkernen en andere plaatsen waar vermoed wordt dat de ratten zich ophouden gekontroleerd. Indien de kontroles uitwijzen dat er ratten aanwezig zijn, worden afdoende maat regelen genomen ter bestrijding van deze diersoort. Een dergelijke aktie kan alleen met behulp van de plaatselijke bevolking worden uitgevoerd. Ir en u ergens ratten hebt waargenomen, meldt u dit dan even op het „emeentehuis, tel. 01666-2955, toestel 145. Belangrijk is altijd dat ratten niet gelokt mogen worden door bijvoor beeld 's nachts voedsel buiten te laten liggen (stukje brood voor vo gels). Toen zich vorige week twe'te wat oudere dames uit Scherpenisse aan het loket van de afdeling bevolking meldden voor het aanvragen van een paspoort, realiseerden wij ons dat nog steeds niet alle inwoners van onze gemeente op de hoogte zijn van de verschillende soorten van dienstverlening die de gemeente Tholen biedt. Het was de dames dan ook totaal onbekend dat een paspoort ook op de postkantoren kan worden aangevraagd. En niet alleen een paspoort kan op de postkantoren worden aange vraagd. Tal van andere zaken kunnen daar worden aangevraagd en afgehandeld. Op de balies van de kantoren staat op een zogenaamde showkaart te lezen welke diensten de P.T.T. ten behoeve van de ge meente verricht. Sinds een aantal jaren heeft de gemeente Tholen op de diverse post kantoren een folderrek in gebruik. Diverse gemeentelijke folders (Bouwvergunning: eerder nodig dan u denkt; Welke reispapieren hebt u nodig?), maar ook folders van het ministerie van Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting (Individuele huursubsidie; Verhuizen kost bedstro), zijn in dit rek te vinden. Een belangrijke vorm van dienstverlening is voorts de gemeentelijke informatierubriek "Tholenderwijs". Hierin worden alle voor de Thoolse burger van belang zijnde mededelingen gedaan. Als voor beelden noemen we: spreekuren van burgemeester en wethouders, officiële publikaties over bestemmingsplannen, verordeningen, enzo voorts; wijzigingen vuilnisophaaldienst; agenda's (met toelichting) van gemeenteraadsvergaderingen en commissievergaderingen, informatie over subsidieregelingen van het rijk en de gemeente; informatie over belangrijke gemeentelijke zaken. Wilt u op de hoogte blijven van het reilen en zeilen van onze gemeente, leest u dan "Tholenderwijs". Een andere vorm van dienstverlening in de informatieve sfeer is de expositieruimte in het gemeentehuis. Deze ruimte wordt gebruikt voor het tentoonstellen van allerlei zaken die in een bepaalde periode aktueel zijn. Te denken valt aan bestemmingsplannen bouw sporthal/ge meenschapscentrum, fotoreportages van gemeentelijke aktiviteiten e.d. Komt u toevallig een keer op het gemeentehuis, loopt u dan beslist even binnen? Zie, deze wordt gezet tot een val en opstanding van velen in Israël, en tot een teken dat weersproken zal worden. Lucas 2:34. Tijdens de voorspelling in de tempel valt het profetische woord over de Christus Gods en der mensen. Het zegenende woord van Simeon gaat niet voorbij aan déze betekenis van de Zoon van God, dat Hij gesteld is tot een val en opstanding, en zó ook tot een teken. Niet maar iets bijkomstigs is het dus, wanneer mensen over hem vallen en bij Hem opstaan. En niet slechts een bijkomend verschijnsel heet het, wanneer Christus tegenspraak verwekt: Hij is daartoe gesteld. Zijn plaats en positie is zo gekozen, dat het daartoe wel moet komen. Daarin verwerkelijkt zich een goddelijke gedachte, die tekenend is voor het heil. Het breekt de monden open. De mensen gaan spreken. Hun zwijgen wordt verbroken. Komt daarin niet uit de heerlijkheid van Christus? Als teken van Gods ge nade roept Hij om weerwoord. Gód spreekt door Hem als teken. Hij spreekt van genade voor schuldige zondaren. Hij spreekt van licht in een donkere wereld. Hij spreekt van vrede, die bereid is voor het oog van alle volken en van heerlijkheid voor het Israël Gods. Dat spreken Gods in Christus is een daad. Het luidt een machtige actie in tot volkomen bevrijding van de wereld uit al haar nood. Maar de mens, u en ik spreken tegen. Tegenover Gods pro pone ren wij ons anti. Tegen Gods ge nade in stellen wij onze gerech tigheid. Tegen licht en beter,weten in houden wij vast aan onze eigen duisternis. Ondanks de onvrede van ons eigen hart verwerpen wij de vrede die alle verstand te boven gaat. Kortom, Gods actie wekt de reactie van de tegenspraak. Gelukkig de mens bij wie de tegenspraak verstomt, die in het eigen hart ontwaakt, wanneer ge nade gaat werken. Gods spreken is machtiger voor hem dan wat het eigen hart zegt. Hij geeft zich ge wonnen en ontvangt licht en vrede en heil. Als gevallen mens vindt hij in Christus zijn opstanding en leven. De tegenspraak maakt plaats voor: ik zal horen wat God, de HERE, spreekt want Hij zal van vrede spreken. SIN r PHILIPSLAND za. 29jan: gezamenlijke koren, De Wimpel, 19.30 u. ma. 31 jan: lampionoptocht, De Wimpel, 18.30 u. mmv Concordia Sint Philipsland: 10 februari 19.30 uur de Wimpel: algemene leden vergadering ZLM kring Tholen en Sint Philipsland. THOLEN do. 27 jan: Ten Anker, opera-en semble, 19.30 u. Advertentie IM Door MAARTJE ZELDENRIJK di. 1 febr: jaarverg. ANBO, Meulvliet 14 u. do. 3 febr: film Rheumafonds, Ten Anker 14.30 u. vr. 4 febr: knutselavond Paspar- toe,-19.30 u ma. 7 febr: alg.ledenverg.Labeo, Meulvliet, 19.30 u. do. 10 febr. Robert Paul, Meul vliet 20 u. SINT MAARTENSDIJK do. 27 jan: Toneeluitvoering AIOS, St.Maartenshof 19.30 u. vr. 28 jan: muziekuitvoering Eu terpe, Haestinge, 19.30 u. (toneel AlOS/dansen the Scottelly's vr. 4 febr: ZLM/Plattel.vr. ge zinsavond, Haestinge 19.30 u. do. 10 febr: bloedgeven, Haestin ge, 18.30 u. SINT ANNALAND vr. 28 jan: film oud-leerlingen ols, Dorpshuis, 19.30 u. SCHERPENISSE vr. 28 jan: filmavond jeugdver. 20 u. oude school woe. 2 febr: alg.verg.ZLM, Gou den Leeuw, 19.30 u. do. 3 febr: bejaardenmiddag NH gem. Hoeksteen 14.30 u. za. 5 febr: dansavond Holland Huis, 20 u. POORTVLIET vr. 28 jan: gezinsav. ZLM/Plat tel.vr. Tolrust 20 u. di. 1 febr: NCVB busreis, Ooster hout, 9 u. woe. 2 febr: bejaardenmiddag E.Haezer, 14.30 u. woe. 2 febr: praatavond schapen en geitenhouders, Tolrust 19.30 u. Th/St.Phil, vr. 4 febr: rolleravond, De Han del, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM tm 20 febr: 'Hoe wordt een schil derij gemaakt', Markiezenhof dag. 14-17 u, behalve ma en 14/15 febr. zo. 30 jan: koffieconcert Smal- stads Mannenkoor, hofzaal Mar kiezenhof film film film ROXY 1: Annie(2) - a.l. do, ma di 20 u, vr 18.45 21.15 u, za zo 14, 16.15, 18.45 21.15 u, woe 14 20 u. ROXY 2: The Sword and the Sor cerer^) -12 jr. do, ma di 20 u, vr 19 21.30 u, za zo 14, 16.30, 19 21.30 u, woe 14 20 u. Heerlijk Gefrommel -18 jr. vr za 23.30 u. CINEMACTUEEL 1: Ilsa, de Harembewaakster(2) - 18 jr. do, ma, di woe 20 u, vr 19 21.30 u, za zo 21.30 u. E.T. - a.l. za zo 14, 16.30 19 u. CINEMACTUEEL 2: E.T.(7) - a.l. zelfde aanvangstijden als The Sword and the Sorcerer. CINEMACTUEEL 3: Les Uns et les Autres - a.l. do, vr, za, di woe 20 u, zo 14 20 u. Rich and Famous - ma. 20.30 u. Speciaalzaak in kousen, sokken,panty's, maillots Wouwsestraat 15. B.o.Z. Advertentie IM Er werden deze week 7 fietsers bekeurd die het niet nauw namen met de verlichting in de winterpe riode. Alsof er toch al niet genoeg gevaar is met intensief verkeer. Ook een autobestuurder werd het haasje met een kapot achterlicht. Een alcoholcontrole op 23 januari leverde een toch wel bedenkelijk resultaat op. Van de 30 aange houden voertuigen moest een derde de blaasproef afleggen, waarbij 8 bestuurders negatief reageerden, aan 1 chauffeur een rijverbod werd opgelegd en een" bestuurder uit Sint Maartensdijk een proces verbaal kreeg. Een controle op snelheid aan de Grindweg te Tholen bracht 3 overtreders op het boek, op de Oud-Vossemeersdijk 2 en in Poortvliet, de Stoofstraat het her haalde record van 6. Elf auto's re den dus een te hoge snelheid. "Je hebt er anders voor gewerkt, je hebt niet bepaald stil gezeten". "O nee? Nou dan zijn we quitte en hoeft niemand de ander iets te verwijten, we praten er niet meer over". "Goed", zei Tine ze borg het geld weg. "Goed, het is een lening, hartelijk bedankt, Siem. Ook namens mijn dochtertje". "Zo... hé, hé wat kunnen vrouwen toch verschrikkelijk uitweiden over onbenullige din gen. En geef me nou maar eens een kop drinken. Ik zit maar op een droogje". Tine haastte zich om een kop koffie voor hem in te schenken. Terwijl ze het hem toeschoof, zei ze een beetje verlegen: "Ik heb de laatste jaren ervaren wat vriendschap betekent. Jij bent me meer waard dan mijn hele familie, die nauwelijks een teken van leven gaf na de dood van Jan. Maar jij "Tine, maak me niet verlegen, dan ga ik grienen". "Onzin, aan jou weet ik wat ik heb, en als je eenmaal hier weg bent, wantje gaat toch een keer, dat voel ik, zul je hier altijd welkom zijn. Hier zal altijd een bed en een tafel voor je zijn. Als je daar maar aan denkt". Ze keek hem aan zoekend hoe ze haar woorden moest formuleren. "Je kent me meer dan iemand ter wereld. Ik zal de nacht van de geboorte van Jantine nooit vergeten. Toen redde jij misschien ons leven. Alleen al daarom is er iets tussen ons.... een band. Een heel intieme band. Daar om weetje dat ik het meen. Je hebt van je leven verteldje vader had een bloeiende zaak. Jij gaat weer terug naar Amsterdam. Je vaders werk moet je voortzetten, al was het alleen maar uit piëteit tegenover je ouders. En je zult weer meneer zijn. Net zoals je was, toen je hier de eerste avond kwam." Het was voor de vrouw een ongewone lange toespraak. Doorgaans was ze karig met haar woorden. Des. te meer trof het hem. Op zijn beurt greep hij haar handen en drukte er een kus op. "Dank je, Tine. Ja, ik weet het, ik zal hier altijd welkom zijn. En dat vind ik fijn. Ditdeze prettige woonkeuken, dit aardige huisje, de tuin en niet te vergeten jullie, jij en je dochter, ik zou jullie niet meer willen missen". Voorlopig staakte Siem vrijdagsavonds het werk, waste zich en knapte zich op en ging dan na het eten naar Amsterdam. De tram reed weer vrij regelmatig. Op een zaterdagmiddag liep hij op het Rembrandtplein, op weg naar zijn zaak opeens bijna tegen een dame aan. Automatisch zei hij"Sorry" en keek de vrouw een paar seconden aan. Gelijk riep hij: "Tanja!" De vrouw bleef verwonderd staan. "Kent u mij?" "Natuurlijk, malle meid!" riep hij blij verrast uit, "En jij kent mij toch? Of ben je je vroegere buurjongen vergeten?" Ze knipperde een paar maal met de ogen. "Nee..." prevelde ze. "Jij bent toch niet Simon?" "Natuurlijk. Allemensen, Tanja.... dat ik je weer zie na al die jaren...." De vrouw was nog altijd verbluft; "Simon Blazer, hé, joh, je bent het werkelijk? Ze vertelden me dat je niet meer in leven was". Hij greep haar bij de arm. "Kom mee zeg, daar moeten we wat op drinken. Of heb je geen tijd?" "Hou op Siem, dat is het enige dat ik nog heb, tijd. Goed we gaan wat herinneringen ophalen. Daar?" Ze wees naar een terrasje. "Oké, doen we". In de warme nazomerzon keken ze elkaar herhaaldelijk aan. "Meid, wat zie je er patent uit. Vertel eens, je ging in mei veertig al naar Engeland hé" Ze knikte; "je weet misschien nog wel dat il^ bij de K.L.M. werkte, Ik had nachtdienst, die verschrikkelijke uren van de negende op de tiende mei. Er kwam opeens geen toestel meer binnen. Om half drie al waren de militairen hier. We hadden al een plan om bij daglicht weg te vliegen naar Engeland. Maar ze vorderden alle machines die nog op de grond stonden. Er was geen schijn van kans meer. Toen kwamen de eerste bombardementen Ik was doodsbenauwd, Sjaak Ossedrijver, misschien herinner je je hem nog wel, werkte er ook. In de keuken. Hij liet het fornuis in de steek en riep me. Kom, we gaan naar IJmuiden, misschien kunnen we nog met een boot wegkomen. Maar dan moeten we vlug zijn. Ik heb mijn wagentje hier staan. Ik dacht dat er geen moment meer over na, want ik was doodsbang. In de nacht reden we weg. Zonder licht. Met de morgenschemering waren we in IJmuiden. Het duurde nog een uur, toen was er een kans. Sjakie bepraatte een schipper, gaf hem geld - ik weet niet hoeveel - om vijf uur voeren we weg, met nog vijftien mensen. We hadden een paar keer een vliegtuig boven ons. Vraag me niet hoe ik die uren heb doorgebracht. Ik was meer dood dan levend van angst en van zeeziekte. Tegen de avond zagen we de Engelse kust. Een oorlogs bootje van de Engelse marine ving ons op. Er kwam een officier aan boord en toen hij hoorde dat we vluchtelingen waren uit Holland, begeleidde zijn schip ons naar de haven. Ik ben de naam van de plaats vergeten. Maar we waren veilig. En voor de rest.... doordat ik goed Engels sprak, had ik al gauw een baan. Die had ik tot de vorige maand, ik heb goed verdiend, maar mijn verlangen naar huis werd me te sterk. Ik ben hier nu drie weken." "En?" "Net als met jou. Niemand meer in leven. Zelfs het huis is weg afge broken. Waarom weet ik niet, misschien is het eerst gebombardeerd. Enneze zeiden dat jij ook dood was. Hoe kan dat nou?" "Lieve kind, jij was niet in Nederland, al die jaren, dus je zult er wel geen idee van hebben hoe alles zich heeft toegedragen". "Ik heb in deze weken natuurlijk het een en ander gehoord." "Ze pikten ons op een avond tegelijk op. Maar ik zag een kans door weg te rennen in het donker. Enfin, iemand hielp me, later weer een ander. Door kennissen kreeg ik een ander persoonsbewijs en een andere naam. Ik dook onder in de Beemster en daar heb ik al die tijd gezeten. Nou ja, gezeten.... Hij spreidde zijn handen uit. "Ik heb er natuurlijk wel voor gewerkt". Ze keek verwonderd naar zijn bruine harde handen. Even voelde ze er met haar vingers in. "Wat deed je? Boerenwerk?". "Zoiets", antwoordde hij lachend. "In de tuinderij. O. ik deed het met plezier, hoor; tuinen was altijd al een hobby van me. Herinner je je nog dat kleine hoekje achter ons huis? Mijn bloementuin, die ik zo pijnlijk verzorgde? Nou in de Beemster had ik meer te verzorgen".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5