BMen^wteer gul voor Polen w: BROEKÜQM Al 9500 - in kerken Eigen jas meegegeven 91-jarige J. van Beveren slachtoffer in verkeer II Ui BOUMAN POTTER BBA krijgt busstalling Lad' Volgens verwachting Thoolse molen bedorven door chloorverf Donderdag 20 januari 1983 39e jaargang no. 10 Ook nog f3604,40 in de vorm van geld :il|| g Tholen bleek zaterdag evenals in december .1982 weer gul voor Polen tijdens de inzameling van levensmiddelen en kleding. Maandag vertrekt de vrachtwagen- combinati van Schot Transport met zo'n 26 ton lading naar Sulechow en Gadkow Wielki. LicfNëreniging Goud-en Zilversmeden De 91-jarige Johannis van Beveren uit de President Kennedystraat te Sint-Maartensdijk is bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Hij stak woens dagmiddag 12 januari omstreeks 1 uur vanaf de eerste dijk de Provincialeweg over op het moment dat een BBA-bus naderde. De gevolgen waren fataal. Het was voor de buschauffeur onmogelijk de fietser te ontwij ken. is Dhr. van Beveren, die nog zeer vitaal was en vaak op zijn fiets te zien was, is zaterdag in zijn woonplaats begraven. Baggeren havens kost 179 mille Speelgoed St.Philipsland DEZE WEEK Grote belangstelling in Gasthuiskapel Meer dan tweehonderd mensen hebben dinsdagavond in de gasthuiskapel kennis gemaakt met de kabeltelevisie, die 'sniddags officieel in gebruik was gesteld door de Thoolse burgemeester E. Baerends. "Het zaaltje was twee keer te klein, 't Liep storm. Je kon over de hoofden lopen. Geweldig", zei een enthousiaste Casema- medewerker, J.A.J. Flierman. Eerder had ing. H. de Goede, hoofd netbeheer, zich ook niet pessimistisch getoond over het gemiddelde aansluitingspercentage van 35%. "Probeer maar eens een auto zonder benzine te verkopen. Daarom was 't niet erg aantrekkelijk om kabel t.v. aan te leggen zonder een signaal te kunnen bieden. Nu zijn de programma's er en het aansluitingspercentage zal stijgen als in april de drie Duitse t.v.-zenders ontvangen kunnen worden", zei dhr. de Goede. Stadskern Langste kabel Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Overlast Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer "Als gevolg van de ongunstige economische vooruitzichten voor 1983...". Soortgelijke bewoordin gen komen we al wekenlang tegen via de media. Nieuws is dat al lang niet meer, want voorafgaande ja ren was er al de praat, maar nog niet de daad. Die dad is er nu wel. Ons bloedeigen gemeentebestuur, waarvan b en w de uitvoerders zijn, berichten dat het huidig ka binet van oordeel is, dat ook de lagere overheden een redelijke bijdrage dienen te leveren om de crisis te keren. Voor Tholen bete kent dat 163.537,66 minder van het rijk, een bedrag waar ieder van ons 'u' tegen zegt. Weliswaar gaat er dan 70% belasting af, maar je houdt er heus voldoende van over om deze zomer zo niet de Rivièra, dan toch zeker Drente te bezoeken. Tevoren weet men toch niét of de vreugde in het zonnige zuiden of bij de hunebedden ligt. Maar het wast het water niet van een nog steeds niet beveiligde Oosterschelde af, het betekent ook voor Tholen een aderlating. De tijd van meevallers schijnt ook hier voorbij te zjn. Daarom te meer willen we deze week toch benadrukken wat b en w komende maandagmiddag de raad voor stellen: het genoemde bedrag ten laste van de post onvoorzien brengen, zodat niets op de bevol king behoeft te worden afgewen teld. Daarmee is de kentering in het b en w-beleid, evenals bij an dere overheden en het bedrijfs leven, toch wel duidelijk voor het eerst geaccentueerd. Een stapje terug. Een juiste beslissing, want als de gemeente de ruim 163 mille wel op de burgers zou afwentelen, treft men niet in de eerste plaats die enkeling die eenzelfde inko men heeft als het bedrag dat moet worden ingeleverd. Dan treft men minstens 95% andere burgers, waarbij weer een deel die afwen teling tot aan de lippen ou doen stijgen. Geen afwenteling dus, maar het legt de burger wel beperkingen op ten aanzien van gewenste voor zieningen. Zaken die tevoren niet de naam luxe droegen, maar die dat nu wel krijgen. Het profijtbe ginsel komt in een periode van teruggang sterker naar voren. Dan wanneer weelde het motto is. Wie voor zijn ontspanning wil lezen, zal er (meer) voor moeten betalen dan tevoren. Wie wil sparten, zal het meer dan tevoren op eigen debet moeten schrijvenie gezellig wil vertoeven in het praathuisje - als er niet gerookt wordt tenmin ste - zal ervaren dat het 's winters niet beter thuis bij de kachel is, wie... nou ga zo maar door. Als het daarbij blijft, hoeft men nog lang niet in paniek te raken. De Stichting Ovem (Ook Voor Mekaar) heeft voor de boerderij voor gehandicapten in Scherpe- nisse een televisie gekregen ter gelegenheid van de aansluiting van Tholen op kabel t.v.. Hoofd netbeheer H. dè Goede overhan digde het toestel dinsdagmiddag in de Gasthuiskapel aan Ovem- voorzitter J. van Ballegooy. In navolging van de langste kabel van Casema, zei dhr. van Balle gooy dat de Ovem met het boer derijproject wel de langste proce dure van Nederland volgt. "Toch zijn we nu een heel eind op streek en ondanks de economische neer gang vertrouwen we dat ook de laatste hobbel genomen wordt". Ovem heeft de steun van het Thoolse gemeentebestuur en het provinciaal bestuur. De woon- eenheid voorde 15 gehandicapten is door het minirie van W.V.C. (het vroegere C.R.M.) al goedge keurd. Het is nog wachten op de werkgemeenschap, die in samen werking met de Betho wordt op gezet. Dhr. van Ballegooy hoopt hiervoor in maart/april toestem ming te krijgen. De provinciale directie voor de bedrijfsontwikke ling maakt al een teeltplan met begroting om het exploitatietekort zo klein mogelijk te doen zijn. De 15 gehandicapte moeten met de nodige begeleiding zelfstandig kunnen werken. Er is al een grote wachtlijst. Ook voor bezetting van de tien personeelsplaatsen zijn er al veel aanmeldingen. Dankzij de medewerking van vele vrijwilligers en het bedrijfsleven had de inzameling zaterdagmor gen zowel binnen als buiten de bebouwde kom een vlot verloop. Het weer zat niet mee, want er viel nog regen. Op de sorteeradressen had men in de zeven Thoolse ker nen al snel werk, want de mede werking was groot. Met name kleding werd heel veel gegeven. In de afgelopen twee weken was al behoorlijk wat aangevoerd via de contactadressen, waarna in Scherpenisse de sortering plaats vond. Zaterdagochtend konden dan ook al twee vrachtwagens vol met kleding naar de hallen van Schot Tholen worden bracht. De vrijkomende ruimte bleek volop nodig, want zaterdagmiddag was het schoollokaal in Scherpenisse vol met kleding. De levensmiddelen werden uitge pakt en naar produktgroepen ge sorteerd om vervolgens in stan daarddozen (geschonken door Thoolse bedrijven) een afgewo gen levensmiddelenpakket samen te stellen. In Tholen werden er 500 dozen gevuld, in Poortvliet 155 dozen en 19 kistjes, in Scherpe nisse 187 dozen, in St.Maartens- dijk 300 dozen en 20 kstjes, in Stavenisse 240 dozen, 23 kistjes en 4 dozen melk, in St.Annaland 311 dozen en 30 kistjes en in Oud- Vossemeer271 dozen en 19 kistjes met zeep en wasmiddelen. Er was ook nog geld gegeven: Tholen ƒ706,10, Poortvliet ƒ345,35, Schepnisse 475,— St.Maartens- De laatste schilderbeurt in 1978 van molen 'De Hoop' blijkt een bijzonder dure te zijn geweest. Er werd namelijk een chloor-rubber- verf toegepast, die niet in staat is de vochtafvoeë goed te regelen. Op een gegeven moment raakten de muren verzadigd met vocht, uit waseming was onmogelijk en bij vorst bevroor het vocht, waarbij door de uitzetting het voegwerk en stukken steen zijn afgestoten. De eerste maatregel - de romp ont doen van alle eerdere verflagen - kost de gemeente alleen al 24.000 gulden' met daarnaast nog een aanvullend krediet. Niet alleen de muren zijn aange tast. Het vele vocht heeft er bovendien voor gezorgd, dat de balken van de vloerbalklagen ter plaatse van de opleggingen geheel verrot zijn, waardoor de molen nu noodgedwongen volstaat met stutten om het in elkaar zakken van de vloeren te voorkomen. In de gemeentebegroting voor 1982 was weer een post van 24.000,- opgenomen voor het uitvoeren van een schilderbeurt, maar dat bedrag wordt nu geheel aangewend voor het chemisch reinigen van de romp. B en w wil len er haast mee maken, omdat uitstel nog grotere gevolgen zal hebben. Na het schoonmaken moet bekeken worden welke an dere werkzaamheden er nog uit gevoerd moeten worden. Het gaat daarbij om het nogmaals afsto- men van de romp om er zeker van te zijn dat alle chemicaliën uit de stenen zijn verwijderd, herstel voegwerk, vervanging stenen, re paratie balkkoppen, een nieuwe verflaag of eventueel in plaats daarvan een impregneerlaag tegen &os- en alpengroei. In de loop van dit jaar mag de gemeen teraad een nieuw voorstel ver wachten. De gifaffaire en de ver wikkelingen rond het Haestinge- dak krijgen er dus een onwelkome lotgenoot bij. Juwelier horlotjer opticien Grote Kerkstraat 5 Steenbergen Tel 01670-63385 Adri C Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie I.M. Mevr.P.Hage-Jansens had zater dagmiddag haar werk wel. Een schoollokaal vol met kleding was het resultaat van de inzameling voor Polen. Deze hele week zal nog met vereende krachten ge werkt moeten worden om alle kle ding te sorteren en in te pakken. Gelukkig dat Scherpenisse nog over de oude school beschikte. Aansluitend op de voedsel- en kledinginzameling van zaterdag is er zondag in de hervormde kerken op Tholen 9549,25 gecollecteerd voor Polen. Dit gebeurde op voorstel van het diaconaal beraad. Het resultaat zal nog aanzienlijk stijgen omdat de diakenen in Tholen, -Oud-Vossemeer, St.An naland en St.Philipsland nog moeten tellen. St. Maartensdijk nam 5 december vorig jaar het voortouw met een collecte voor Polen, die 2242,65 opbracht. Zondag kwam daar 2882,85 bij. De deelgemeente Rehoboth ver zamelde 857,75. Hervormd Sta venisse kwam goed voor de dag met 1265 gulden, Poortvliet met 1136,60, Scherpenisse met 939,40 en de hervormde deelge meente Immanuel in Tholen met 225 gulden. Ondanks dat er vele uren op geofferd worden, beleven de helpers bij de centrale kle- dingverwerking voor Polen in de oude school te Scherpenis se ook het nodige plezier. Toen het een dezer avonden weer welletjes was met het sorteerwerk, pakten de dames naar hun jas. Mevr. P.Voshol greep echter mis, want in haar enthousiasme had mevr Bo- lier.-de Graaf de grijze jas die op een doos lag ook ingepakt voor Polen. Dat herinnerde ze zich nog goed. De aanwezigen lagen dubbel van het lachen, maar de sleutels van de bi bliotheek zaten er wel in. Dhr. en Mevr. Hage maakten nog vijftien dozen open. maar geen grijze jas. Met een kleine bijdrage van het actiecomitee mocht mevr. Voshol in de uit verkoop een nieuwe korte jas met capuchon kopen. De straks goed geklede Polen kunnen nu ook nog gratis le zen in de bibliotheek van Scherpenisse. Herik B.V. uit Sliedrecht gaat de havens van Stavenisse en Sint An- naland uitbaggeren voor 179.000,-. Het Zuidhollandse bedrijf was dinsdagmiddag de laagste in- - schrijver voor het grote karwei. Teun Verschoor B.V. uit Krimpen aan de IJssel schreef in voor 180.500,-, B.V. Aannemings Maatschappij uit het Gelderse Hattem voor 190.000,- n de Gefor. Van Oord uit Werkendam voor f 198.000,-. dijk 41(1- Stavenisse 275,— St.Annaland 923,05 en Oud- Vossemeer 469,90, totaal 3604,40. Via de scholen in Tholen was ook veel speelgoed binnengekomen. In Poortvliet werd vet en suiker bijgekocht om de standaarddozen te kunnen vullen. Stavenisse meldde iets minder levensmidde len dan vorige keer, maar veel meer kleding. Oud-Vossemeer bracht vijf busjes met kleding en schoeisel in Scherpenisse. Zaterdagmiddag om vijf uur stonden er in de hallen van Schot zeventien pallets met elk 105 do zen levensmiddelen kant en klaar. Op de contactadressen werd nog Drie vrachtwagens met dozen kle ding bracht dhr.Beeke zaterdag vanuit de oude school in Scherpe nisse naar de hallen van Schot. kleding en voedsel nagebracht en maandag werden bij Schot de laatste levensmiddelen gesor teerd. Totaal werden toen 1924 dozen levensmiddelen, 50 dozen speelgoed 40 dozen schoenen, 375 dozen met kleding, 125 kisten met waspoeder, zeep enpasta en 50 kisten met blikgroente geteld. In Scherpenisse werd toen nog stug doorgewerkt aan de kleding. Vandaag, donderdag, wordt be keken of de vrachtwagencombi natie vol zal komen of dat er van het geld nog levensmiddelen bij- gekocht-moeten worden. Vrijdag wordt de combinatie geladen en door de douane verzegeld. De hoeveelheid kleding is enorm. Want dinsdagavond werden nog twee vrachtwagens vol uit Scher penisse naar Tholen gebracht. St.Philipsland houdt ook weer een inzameling voor Polen. Dinsdag avond komt de jeugdbrandweer langs om kleding, schoenen en le vensmiddelen. 's Middags wordt Anna Jacobapolder en het bui tengebied bezocht. De opbrengst is bedoeld voor het kindertehuis in Poznan, wat vorige keer ook het geval was. Ook geld is welkom. Dhr. Ginther uit Steenbergen zorgt dat alles op z'n plaats komt. Verwachte beslissing Gemeenten minder uit (rijks) gemeentefonds Toch hoger bedrag per leerling Fliplands afval naar Tuttel- hoek FNV verwacht aanzienlijke koopkrachtdaling Smerdiekse bejaarde fietser onder bus gekomen Bergenaar schonk vaandel Landstorm Rabobank Tholen schonk 2 mille voor carillon 40-jarig organist Ridderhof gehuldigd Coördinatrice minderheden Baggeren havens kost 179 mille Tholen enthousiast voor Po len BBA-busstalling te St. Maar tensdijk Werkloosheid reikt naar de 900 Kabel t.v. in gebruik HET OOG VAN DE MOE DER DOORGRONDT HET KIND TOT IN HET DIEPST VAN ZIJN HART Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's Eerste programma's via kabel t.v. Tholen Met een druk op de knop gaf burgemeester Baerends dinsdag middag in de gasthuiskapel beeld op tien t.v.-schermen: Nederland 1 en 2, België vlaams 1 en 2, en België Waals 1 en 2. Op de drie Duitse zenders was een Casema- testbeeld te zien en op de scher men die het informatiekanaal toonde, werden door Casema sa mengestelde berichten getoond, waarin melding werd gemaakt van de eerste aansluiting op de centrale antenne-inrichting van Tholen. Dinsdagavond werd ook een indruk gegeven van de Duitse programma's, die maandagavond in Etten Leur op video waren op genomen. De Thoolse belangstel lenden konden bij diverse Case- ma-medewerkers uitleg krijgen over de kwaliteit van de beelden, wanneer men aangesloten zou worden, of een tweede t.v.-toestel mogelijk was, enz. De prijs van 18,95 per maand bleef niet on besproken. "Na onze uitleg, dat men in Tholen vorstelijk in laag bouw woont en niet twaalf hoog in Rotterdam, had men wel meer begrip voor de hogere aanlegkos- ten", aldus dhr. Flierman. Gister avond, woensdag, was er nog maals gelegenheid in de gasthuis kapel informatie over kabel t.v. te krijgen. Gezien de belangstelling van dinsdag overweegt Casema ook in andere plaatsen op Tholen •fiog dergelijke voorlichtingsavon den te houden. Poortvliet en in augustus moet het gehele eiland voorzien zijn van een kabel t.v.-aansluiting. Ook de Duitse programma's zijn er dan via Etten-Leur en Bergen op Zoom. Vertraging in de levering van versterkers uit Canada heeft voor uitstel gezorgd. Casema be raadt zich nog intern, hoeveel de prijs voor de Nederlandse en Bel gische zenders wordt. Mogelijk vraagt men voorlopig 15 gulden per maand en na aansluiting van de Duitse programma's de vast gestelde 18,95. Dat verschil lijkt wijnig, maar volgens dhr. De Goede is de aan leg van het systeem de grootste kostenpost. Met een enkel kwartje in de maand extra, kun je meer programma's ontvangen. Wat een eventuele prijsverhbging betreft: in 1984 mag dat voor het eerst gebeuren. Het maximum percentage is 6% over drie kwart van het tarief, dus 85 cent per maand meer. Dhr. de Goede benadruke nog maals, dat er voor de Thoolse ka bel T.V.. de langste kabelverbin ding in Nederland wordt aange legd: 410 km met 453 versterker- kasten. Daarvoor moet 110 km graafwerk verricht worden. Het aantal mogelijke aansluitingen is 6500. De caserria-medewerker noemde de officiële ingebruikna- ne in 't midden van het project een hachelijke aangelegenheid omdat de kinderziekten nog opgelost moeten worden. De nieuwste technieken uit Canada worden echter gebruikt, die getest zijn in de Flevopolder. Het nadeel is, dat daarop gewacht moet worden, zodat Casema niet van' meet af aan een signaal kan bieden. Toch heeft 35% van de Tholenaren op voorhand ja gezegd. Elders is dat 50% met signaal. Om uit het pro ject te springen, moet in 20 jaar 85% van dè Tholenaren op de ka bel t.v. -aangesloten zijn. Dhr. de Goede had daar vertrouwen in omdat het tot de mogelijkheden behoort, ook diensten via het ka belnet te exploiteren. Hij had ook hoge verwachtingen van een uit spraak in het zogenaamde Am- stelveense proces op 26 januari. Voor het doorgeven van omroep programma's zou dan van de au teursrechthebbenden toestem ming nodig zijn. Het Thoolse net is geschikt voor 18 t.v.-program ma's en 20 radio-kanalen. Als het programma-aanbod groter wordt, kunnen er 25 t.v.-kanalen komen. Een verschillend pakket zit wel gekoppeld aan een bepaalde prijs. Over de satelliet doen volgens dhr. de Goede de wildste verhalen de ronde, maar ontvangst via een eigen antenne zag hij alleen voor een enkele hobbyist wggelegd. Omroepsatellieten kwalificeerde De eersten die dankzij het nood- ontvangstation in Buitenzorg twee Nederlandse en vier Belgische T.V.-Programma's via de kabel kunnen ontvangen, zijn de bewo ners van de stadskern in Tholen. De hele week nog zal men ook de Casema-mededelingen op het in formatiekanaal kunnen ontvan gen wanneer men op UHF kanaal 24 afstemt. Buitenzorg en Dalem polder volgen later, in februa ri/maart Oud-Vossemeer en _YVONING INRICHTING Advertentie I.M. hij in 1985 als het begin van een groeiperiode voor de kabel. Retam-directeur J. Boet vroeg de Thoolse bevolking excuus voor de overlast die hij met het graven van 85.000 m sleuf en de aanleg van 300.000 m kabel had bezorgd. "U hebt er echter wat voor terugge- had: kabel t.v. Dat dure net moet goed benut worden", vond dhr. Boet-, die nog 25.000 m graafwerk zal verrichten. Hij sprak van een feestelijke opening in deze tijd van bezuinigingen en ontslagen. "Het overbrengen van sighalen is ongelofelijk belangrijk, want we begrijpen elkaar steeds minder", aldus dhr. Boet. Hij pleitte ervoor, het mediabeleid aan te passen aan de mogelijkheden van de kabel. Burgemeester Baerends consta teerde, dat er enorm veel en snel werk verricht was. Hij herinnerde Vervolg op pag. 9 De BBA wil een nieuwe busstal ling bouwen in het verlengde van Goedhart aan de Geulweg. Tege lijkertijd met de reconstructie van het .rioleringsstelsel van het indus trieterrein zal waarschijnlijk eind maart-begin april met de bouw van de stallingsruimte worden begon- nen. r Aanvankelijk was het de bedoe ling, dat de bussen een onderko men zouden vinden bij de T.B.I. aan de Sportlaan, waar nli de grote gele portaalkraan staat. De bussen staan nu nog geparkeerd op een brede en lange oprit van de T.B.I. aan de Schakelweg. Voor de inschrijving voor de bouw van de nieuwe stallingsruimte, die een oppervlakte beslaat vön zo'n 900 m2, zullen ook plaatselijke aan nemers worden uitgenodigd. Deze nieuwe ontwikkeling brengt te vens met zich mee, dat de onge veer 2 meter brede en in een slechte toestand verkerende Geulweg ook aanzienlijk verbe terd en verhard gaat worden. B en w stellen de gemeenteraad maan dagmiddag voor om te voldoen aan het verzoek van de BBA-di- rectie de nodige voorbereidingen te treffen voor de verkoop van de benodigde grond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1