Een Zeeuwse ervaring HET VERMOLMDE VOETSTUK IN BEROEP Ruim 800 miljoen nodig voor ombouw centrales Borssele Expositie buitenlandse culturen Uien 15 cent Donderdag 13 januari 1983 Provinciale staten van Zeeland moeten een beslissing nemen over het definitieve voorstel voor de ombouw van de met olie en gas gestookte PZEM-centrales in Borssele op kolen. Aandeelhouders Meer kolen voor energieop wekking Gevolgen voor milieu Vliegas Kolenhaven Capaciteit Werkvergunningen Información sobre permiso de trabajo Calisma müsasdeleri hakkin- da bilgi Subsidie onderzoek baarmoederhalskanker Kluis in Tholen meegenomen Zaterdag 22 januari 1983 20.00 uur Dorpshuis Oud-Vossemeer MIEL COOLS Tot het licht uitgaat... VOORLICHTINGS AVONDEN KABELTELEVISIE OVERDENKING VAN DER GRAAF orgels - piano's Kerkstraat 14 - Bruinisse - tel. 01113-1379 T ABDIJ IEÜWS Schouw in voormalig gemeentehuis Oud- Vossemeer Begin oktober van vorig jaar bezochten 75 Amerikaanse burgers de provincie Zeeland. Dat gebeurde ter gelegenheid van de Bioentennial (herdenking 200 jaar betrekkingen tussen Nederland en de VS). Verschillende Amerikaanse gasten hebben door middel van uitvoerige brieven laten weten hoezeer ze het be zoek aan Zeeland op prijs hebben ge steld. Een van hen, mevrouw Erma C. Wie- neke uit Rookford, schreef een uitvoe rig, interessant reisverslag, waaruit we een aantal citaten laten volgen. Onderweg met de bus in Zeeland: "De mensen hadden het erover hoe groen het land was. Net Ierland! Later verna men we dat ook hier de bladeren van kleur veranderen en afvallen, maar niet zo plotseling en zo vroeg als bij ons. De zon kwam tevoorschijn, maar al vlug was het nog mistiger dan daarvoor. Het KLM-gidsje vertelde dat Nederland in oktober 100 uur zonneschijn heeft. Het grootste deel daarvan moet wel in minuten worden gemeten, want we hadden maar een dag zonder regen. Er waren fietspaden langs de wegen en we zagen veel fietsers. Zeeland is niet zo dichtbevolkt als de rest van Neder land en de wegen leken zo rustig Over burgemeesters: "We gingen naar Oud-Vossemeer, gemeente Tholen, waar we werden begroet door de bur gemeester, die een speech hield. Het was de eerste van vele speeches die we te horen kregen van officiële personen die van hun achting en liefde voor ons land blijk gaven èn van hun dankbaar heid jegens ons voor de bevrijding van hun land in de Tweede Wereldoorlog. We werden steeds ontvangen in inte ressante eeuwenoude stadhuizen. Ik rook de koffie al voordat we naar binnen gingen. Burgemeesters worden in Nederland benoemd door de konin gin. Een burgemeester maakt promotie door te worden benoemd in een andere gemeente. Ze dragen met zorg be werkte zilveren kettingen, symbool van het ambt Over huizen: 'Alle huizen die we zagen waren van steen en de meeste hadden rode dakpannen. De meeste stallen en schuren waren ook van steen. De hele week zagen we er maar twee die van hout waren. Nederland heeft geen hout". Over het Deltaplan: "De Nederlanders zijn meesters in waterbouw - ze doen met de zee wat ze willen en ze hebben een grote technische ervaring om zout en zoet water gescheiden te houden. Toen we in een van de pijlers (van de stormvloedkering Oosterschelde) naar binnen gingen bleek dat hij was ver deeld in secties en dat elke sectie zo groot was als een flink huis. Het was een indrukwekkende ervaring om van zo dichtbij kennis te maken met iets dat zo belangrijk is voor de toekomst van Nederland". Over de verschillende ontvangsten: 'ledereen deed zoveel moeite voor ons en dan bedankten ze ons ook nog voor onze komst!" Cb1-*" KJ* -I(j-1* II o** 1983 31 KJ-*J 1983 3 Cr* 1 JL) iL.)i {yjJ>ii CJ* kjjrc J+J "tjji 1 'Jfiê ir 31 28 24 30 UJ-' l"'11 De kosten van het project worden ge raamd op 802 miljoen. Zoals bekend kan het een belangrijke stimulans voor de sector ketelbouw van "De Schelde" in Vlissingen betekenen. Gedeputeerde staten adviseren pro vinciale staten een bindend mandaat te geven aan hun vertegenwoordigers in de aandeelhoudersvergadering van de NV PZEM. De aandelen van de PZEM zijn namelijk voor twee derde in handen van de provincie. Het overige derde deel is eigendom van de Zeeuw se gemeenten. "Bindend mandaat" wil zeggen dat de vertegenwoordigers van de staten in de aandeelhoudersvergadering dienen te stemmen overeenkomstig de beslis sing van de meerderheid van provin ciale staten. In het voorstel van de directie voor de ombouw van de centrales in Borssele wordt uit de doeken gedaan dat de Sa menwerkende Energieproduktiebedrij- ven in Nederland (SEP) tot de conclusie zijn gekomen dat het aandeel van ko- lenstook in de electriciteitsproduktie moet worden verhoogd tot ongeveer 40% in 1990. Om dit te bereiken gaat de voorkeur uit naar ombouw van bestaande centra les, zolang dit niet duurder is dan nieuwbouw. Vooruitlopend op het nieuwe elektrici teitsplan 1987/1988 is de SEP ak koord gegaan met ombouw van de centrales Maascentrale 6, Maasvlakte 1 en Borssele 10 en 11 Het plan van de PZEM voorziet in de PZEM wil kolen stoken Om te bouwen centrales Borssele bouw van een rookgasontzwavelings installatie voor de helft van de rook gassen. Een ontzwavelingsinstallatie voor de gehele rookgassenstroom zou de ex ploitatie 1 3 miljoen per jaar duurder maken, wat het gehele project op losse schroeven zou zetten. Het -toenmalige- ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne ging hiermee akkoord, hoewel men in be ginsel (voor nieuwe centrales) een 100%-ontzwaveling wil. De PZEM zal kolen gaan stoken met een laag zwavelgehalte, namelijk 1,1%. Dit kan bij volledige belasting resulteren in een jaarlijkse uitstoot van 9.500 ton zwaveldioxide. Op dit mo ment mag de oliecentrale tweemaal zovol, nl. 18.000 ton uitstoten. Het ontwerp van de centrale besteedt bijzondere aandacht aan het beperken van de uitstoot van stikstofoxyde. Speciale branders en een schoorsteen van 1 75 m moeten bewerkstelligen dat er op leefniveau geen schadelijke ge volgen zullen zijn. Ten opzichte van de huidige situatie zal er een uiterst ge ringe toename van het stikstofoxyde- gehalte plaatsvinden. Van de zeer fijne vliegas (stof) wordt 99,7% door filters tegengehouden. Hiermee blijft de PZEM binnen de geldende milieunor men. Bovendien wordt het overblij vende stof zeer goed door de hoge schoorsteen verspreid. Tenslotte heb ben de stofdeeltjes geen zure eigen schappen, die hinder of schade kunnen veroorzaken. Dit in tegenstelling tot sommige afvalprodukten bij oliestook. De afgescheiden vliegas zal in beginsel worden afgevoerd. De PZEM zal daar toe gaan deelnemen in de Vliegasunie, die door enkele zusterbedrijven is op- gericht. Vliegas kan worden gebruikt in de cementindustrie en in de wegen bouw. Er zullen ook opslagmogelijkheden voor vliegas moeten komen. Ter voorkoming van verstuiving wordt het materiaal nat gehouden. Er zal een speciale haven moeten wor den gegraven, loodrecht op de Van Cittershaven om de aanvoer van vol doende kolen te garanderen. Deze ha ven zal geschikt moeten zijn voor de ontvangst van zeeschepen met een la ding van meer dan 80.000 ton. De opslag moet gebeuren op een ter rein vlakbij de haven. De nieuwe kolencentrale krijgt een netto-capaciteit van 397 MegaWatt, 21 MW meer dan de beide huidige centrales samen. De twee olie/gasgestookte ketels zul len door één kolen/gasgestookte ketel worden vervangen, terwijl de beide be staande hogedruk-turbines worden vervangen door één nieuwe hogedruk- turbine. Vergeleken met de huidige installatie komt de verhouding tussen gebruikte brandstof en geleverde elektriciteit on geveer 2,5% gunstiger te liggen. De nieuwe centrale zou voor 1 decem ber 1 986 gereed moeten zijn. Provinciale staten behandelen het voorstel in hun vergadering van 28 ja- Via de info-telefoon kunnen Spanjaar den, Turken en Marokkanen informatie krijgen over de vergunningen die zij nodig hebben om in Nederland te kunnen werken. De informatie wordt in hun eigen taal gegeven. De lezers van Abdijnieuws wordt ge vraagd mensen die daarvoor in aan merking te komen op de oproep, die hieronder in de drie talen volgt, te wij zen. (Arabisch elders op deze pagina). Desde el 3 de enero de 1983 hasta el 31 de enero de 1983 inclusive, Ie sera posible obtener información telefóni- cas en su propio idioma sobre los per- misos que necesita para poder trabajar en Holanda. Al efecto hay que llamar por teléfono el numero: 030-313024. Hollanda'da calisabilmek icin ne cesit müsandelerin gerekli oldugu hakkinda bilgileri 3 Ocak den 31 Ocak 1 983 ta- rihine kadat acagida bildirilen telefon- dan kendi lisaninizda ögrenebilirsiniz. Bunun icin 030-315212 numarasini cevirmeniz gerekir. Dinsdag 1 8 januari, 11.30 uur behan delt de AROB-commissie uit gedepu teerde staten het beroep van de volks dansvereniging Goes die bezwaar heeft ingediend omdat gs subsidie hebben geweigerd voor een kinder- en tienerdansmiddag. Gs vinden dat het voornamelijk om een plaatselijk belang gaat. De zitting wordt geho.uden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg, en is zoals altijd open- Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 011 80-31 391 of 31392 Het ziet er naar uit dat de over heid vanaf 1984 geen subsidie meer verstrekt voor het onderzoek naar baarmoederhalskanker.. Op welke wijze en of de gemeente daar mettertijd wat aan gaat doen, is volgens b en w van Tholen niet bek,end. Dat blijkt uit het antwoord van het college op een schriftelijke vraag van het CDA-raadslid mw.J.M.Deurloo-Van Broekho ven. Voor de jaren 1982 tot en met 1984 is voor Tholen een subsidie in het vooruitzicht gesteld in de kosten van het laboratoriumon derzoek, 'het duurste onderdeel van het onderzoek naar baarmoe derhalskanker. De kosten van dit onderzoek bedragen ongeveer 60 tot 80 gulden per uitstrijkje. De vorige minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne be sloot dat het onderzoek na het af schaffen van de subsidie met na me door huisartsen zou moeten gebeuren. Momenteel betaalt de gerheente 17,50 per uitstrijkje, terwijl de deelneemster een fi nanciële bijdrage levert van 10,- 'Wij kunnen nog niet beoordelen hoe de situatie vanaf 1985 zal zijn en kunnen dus ook geen uitspraak doen over het al dan niet mogelijk zijn van het voortzetten van dit onderzoek', aldus b en w van Tholen. Bij de fam. W. Christiaanse in het karakteristieke landhuis "Stads- zicht" aan de Luchtenburgseweg in Tholen is een kluisje met juwe len, geld en waardepapieren mee genomen. De politie spreekt van Om een steentje bij te dragen aan het verkrijgen van een goed inzicht in de werkelijke verhoudingen tus sen de verschillende culturen in ons land, met name die van Ma rokkanen, Turken en Nederlan ders, organiseert men van vrijdag 14 tot en met zaterdag 22 januari in vormingscentrum Den Singel te Bergen op Zoom een groots opge zette manifestatie. Die manifestatie wordt in de vorm van een expositie gegoten, waarbij de Turkse en Marokkaanse cul tuur en de actuele situatie, waarin Turken en Marokkanen in ons land over het algemeen leven, centraal staan. De bedoeling van deze manifestatie is de Nederlan ders, maar ook de buitenlanders zelf, een beter inzicht te geven in de relatie tussen de verschillende culturen. Naast een optreden van een Turks theater zijn er muzie kuitvoeringen, volksdansen, mo deshows, film- en videovertonin gen, gezinsavonden voor zowel Turkse, Marokkaanse als Neder landse bevolkingsgroepen en is er een markt met demonstraties van weven, haken, koken en bereiden van tYpische volksgerechten. Iedereen is er van harte welkom! een 'vreemde inbraak' omdat er geen enkel spoor is. Het zou om een behoorlijk bedrag gaan dat wordt vermist: "Enkele duizen den guldens". Volgens mevr. Christiaanse waren er onvervangbare juwelen bij van overleden familielieden. Er was echter wel een inventarislijst be schikbaar. De totale schade was nog niet bekend. In de kluis van een halve bij een halve meter za ten ook verzekeringspolissen e.d. De diefstal moet tussen vrijdag middag twee uur en 's nachts half één zijn gebeurd, toen mevr. Christiaanse naar Rotterdam was. Haar man verblijft momenteel in Duitsland. Deuren of ramen wa ren er niet vernield. De Thoolse politie heeft assistentie van de Districtsrecherche om klaarheid in deze zaak te brengen. Sint Annaland: dinsdag 11 januari 1983, uien maat 40 opwaarts klas se 2 NL 14,40 - 15,60. Aanvoer 130 ton. De Vlaamse zanger Miel Cools treedt in dit programma solo op. lot het licht uitgaat..." ging eind 1981 in premiere en mocht zich ver heugen in enthousiaste kritieken in de pers. In dit programma schenkt hij aandacht aan de kleine, maar vooral belangrijke dingen in het leven waarbij de ernst het zwaarst weegt. Men zou kunnen zeggen dat de titel van het prograrrima een synoniem kan zijn voor "tot de zon voorgoed ondergaat". Maar gelukkig resteert er nog altijd de hoop en Miel Cools eindigt dan ook met zijn bekende "Houden van" als bewijs dat het leven nog altijd de moeite waard is. Entreegelden Volwassenen ƒ10,00 Leden 9,00 Jeugd tot 1 8 jaar en 65+ 6,50 Op dinsdag 1 8 januari a.s. zal burgemeester Baerends de eerste aan sluiting op de centrale antenne-inrichting van Tholen officieel in ge bruik stellen. Daarmee wordt een begin gemaakt met de verdere aan sluitingen van voorshands de kernen Tholen en Oud-Vossemeer. De overige kernen volgen spoedig daarna. Het kabeltelevisienet op Tho len wordt aangelegd door de N V. Casema. De meeste Thoolse inwo ners hebben inmiddels het informatieboekjè van Casema "Alles wat u wilt weten over kabeltelevisie" ontvangen. Casema stelt de Thoolse inwoners op dinsdag en woensdag a.s. in de gelegenheid kennis te nemen van de mogelijkheden van kabeltelevisie en radio. Doormiddel van een aantal daartoe opgestelde televisie- en radiotoestellen kunt u kennis maken met het voorlopige programma aanbod op Tholen. De beide voorlichtingsavonden worden gehouden in de Gasthuiskapel, Kerkstraat 15 te Tholen en wel van 19.00 tot 21.00 uur. ALLEEN IN CHRISTUS HET WERKELIJK NIEUWS! "Zo danindien iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel; het oude is voorbijgegaan, ziet, het is alles nieuw geworden" (2 kor. 5:17). Wat is het nieuwe jaar weer vlug oud! Even hebben wij stil gestaan en achterom gekeken, maar na een week lijkt er niets veranderd te zijn. Alleen moeten we nu 1983 schrijven in plaats van 1982. "Het nieuwe jaar is reeds bij de aan vang tot op de draad versleten, omdat het nu eenmaal alle span ningen, zorgen, moeilijkheden van het oude in zijn schoot ge worpen krijgt" (J. H. Bavinck). "De nieuwjaarsmorgen is zelfs nog een dag ouder dan de oude jaarsavond" (JJ. Rebel). Waar vinden we het werkelijk nieuwe? Dat vinden we niet in onszelf of in deze wereld. We ne men onszelf mee in het nieuwe jaar; ons zondaarsbestaan en onze zondaarspraktijk. Ook nu moeten We reeds bidden: "Vergeef ons onze schulden, die we in dit nieu we jaar gemaakt hebben". Paulus, de gezondene door de Heere Jezus Christus, wijst ons de weg naar het werkelijk nieuwe. Hij wijst ons op de Heere Jezus Christus, Die de Opstanding en het Leven is. Hij heeft het werkelijk nieuwe: het eeuwige leven verworven en aan het licht gebracht. Hij deelt dat werkelijk nieuwe, het eeuwige leven, ook uit door Zijn Geest en Woord. Paulus zegt: "Zo dan, in dien iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel (schepping); het oude is voorbijgegaan ziet, het is alles nieuw geworden". Wie is er in de Heere Jezus? Dat zijn de gelovigen; zij die wede romgeboren zijn door de Heilige Geest. Zij hebben een geloofs- band aan de Heere Jezus. Zij kennen geloofsoefening en ge loofsgemeenschap met Hem. De Heere Jezus en het geloof in Hem zijn een levende werkelijkheid voor hen. Zij blijven in Zijn Woord, de Bijbel, en zij bidden in Zijn Naam. Wat een genade in de Heere Jezus te zijn! Dat is een wonder, een genade-wonder en dat voor de grootste van de zon daren. Dat wonder kunnen we niet klein krijgen. Dat is stof voor eeuwige verwondering en aan bidding! Een nieuw schepsel, een nieuwe schepping, in de Heere Jezus! Een nieuwe wereld van genade, vrede en eeuwig leven. In Christus is aan de oude wereld van zonde, schuld dood en oordeel een eind geko men. Hij is gestorven en opge staan. In Hem is het nieuwe leven aangebroken. Hij is dood GE WEEST en zie. Hij leeft tot in alle eeuwigheid. Hij is teruggekeerd van de overzijde van de dood van de andere kant. De dood ligt nu voor eeuwig achter Hem. Hij zegt: "Want ik leef en gij zult leven: (Joh. 14:19). Het werkelijk nieuwe ligt dus in Hem, in Hem alleen. Daarvoor moeten we dus op Jezus zien, in Hem geloven. Dit artikel is niet los verkrijgbaar. Het is Zijn geschenk, door Zijn Geest en Woord. Hoe komt het, dat wij nog zo wei nig van dat werkelijk nieuwe in de gelovigen zien? Dat komt, omdat de geloofsoefening en de geloofs gemeenschap met de Heere Jezus vaak ontbreken. Dat er te weinig uit Hem geleefd wordt, de ware Wijnstok. Alleen wanneer wij in Zijn licht wandelen, stralen wij licht uit. Hij is het grote Licht der wereld en Hij maakt ons tot kleine lichtjes in de wereld. Alleen in Zijn licht zijn we licht en hebben we licht. Laten we daarom dicht bij Hem leven, door een dagelijk se omgang met Zijn Woord en in het gebed. Wie in Hem blijft, die draagt veel vrucht. Zonder Hem kunnen wij niets doen, maar in en door Hem vermogen wij alle din gen. Lezer(es), bent u, ben jij, al in de Heere Jezus? Zoekt U Hem in Advertentie IM Zijn Woord, in het gebed, in de kerk. waar Zijn Woord verkon digd wordt? Ook u, jij, kunt een nieuw schepsel worden. De Heere Jezus leeft en Hij redt, ook van daag. Zijn Heilige Geest is leven scheppend en levenwekkend! Zijn Woord is het zaad van de weder geboorte, om een nieuw schepsel te worden. De Heere Jezus Chris tus is gisteren en heden Dezelfde tot in eeuwigheid. Wie tot Hem komt - komt zoals hij is - die zal Hij geenszins uitwerpen. Nog nooit heeft iemand tevergeefs een beroep op Hem gedaan. Hij wacht om u, om jou, genadig te zijn. Vlucht dan tot Hem en luister naar Zijn stem. Amen. ds. M.D. Geuze, St. Annaland. Door MAARTJE ZELDENRIJK "Bent u op de fiets?" vroeg Siem. "De bezoeker knikte. "Ja, hoezo?" "Waarschuwt u dan de dokter, want anders weet ik het niet". De dominee begreep gelijk dat hij onder deze omstandigheden maar één ding voor deze beklagenswaardig vrouw kon doen: Een dokter naar haar toesturen. Deze kwam vrij snel. Kalm en rustig maakte hij een spuitje klaar. Toen hij de injectie had toegediend, zei hij op besliste toon: "Zo mevrouw, nu gaat u proberen een uurtje te slapen, want u hebt nog een dochter en die kan het niet zonder u stellen". Zonder zich van haar kleren te ontdoen, stapte ze in bed. Siem bleef nog een poosje bij haar zitten, tot het spuitje begon te werken' daarna liep hij be hoedzaam naar de kamer, gevolgd door de arts, die voor alle zekerheid nog even was gebleven. "Houdt u een oogje op haar?" Siem knikte. "Het werk moet maar een dag wachten. Ik let wel op, ik kan goed met haar overweg. Misschien luistert ze naar me". De arts pakte zijn tas weer in. "Het is anders wat. Hoe oud was die man?' "Precies weet ik het niet: vier of vijfentwintig, geloof ik. Hoe is de baas eigenlijk eh...." "Doodgeschoten door de Duitsers, hij was ontvlucht, uit de een of andere fabriek geloof ik, ik heb hier wat tabletten, laat ze er 's avonds twee innemen, dan slaapt ze tenminste. Meer kan ik ook niet doen, ik kom met een paar dagen wel weer even langs". "Dank u wel, dokter, dat u zo gauw kwam". De arts bleef even in de deuropening staan, de jongeman aankijkend. "Dat is het beroerde, meneer Scheffer, dat wij maar zo weinig kunnen doen in dergelijke gevallen. Ik zal de dag zegenen dat deze vervloekte oorlog ten einde is". Siem knikte zonder te antwoorden. Ja, wie denkt er niet net zo over? Omdat Tine bleef slapen, waste Siem zich wat en knapte zich op. Van werken zou vandaag toch niets meer komen.En het was wellicht veili ger als hij wat in de onmiddellijke nabijheid bleef, je wist nooit wat iemand als zij in haar wanhoop zou kunnen doen. Bovendien kon hij de baby niet alleen laten. Het meisje werd wakker, want ze maakte geluidjes, op zijn sokken liep Siem naar de moeder toe, maar deze sliep nog. "Dan zullen wij maar wat voor je klaarmaken, lekker schatje. Al heb je geen vader meer, als het nodig is, kun je op mij rekenen hoor. Ome Siem blijft net zolang bij jullie als het nodig is. Reken maar". Omdat hij al vaker gezien had, hoe Tine de fles klaarmaakte voor de baby, baarde hem dat weinig zorgen. Voorzichtig liet hij wat druppels op de bovenkant van zijn hand vallen, om te controleren of de melk niet te warm was. Daarna gaf hij de kleine meid als een volleerde vader de fles en daarna een schone luier, waarna hij nog een poosje met haar op schoot zat en tenslotte weer in de wieg legde, waar het kind, tevre den rond kijkend, blaasjes maakte en geluidjes produceerde. Pas tegen half vijf werd de deur geopend en kwam de vrouw in de bijkeuken. Ze keek verschrikt naar de jongeman. "Hoe laat is het? O, Jantine "Rustig, suste hij, ik heb haar al te eten gegeven en een schone luier aangedaan. Ga gauw zitten, dan schenk ik thee in". Hij kwam overeind. Tine begon geluidloos te huilen. "O, Siem.... hij is dood en ik weet niet eens waar ze hem begraven hebben...." Hij sloeg zijn arm om haar schouders. "Huil maar uit... dat is niet erg, dat moetje doen. Ik laatje echt niet in de steek, Op Siem kun je rekenen, denk maar dat ik een broer van je ben". Langzaam kalmeerde ze. Met zijn rode zakdoek veegde hij onhandig haar tranen af. "Zo, drink nou eerst maar wat thee, en maak je geen zorgen over de tuin, ik blijf jullie helpen hoor. Jij en je dochter kunnen op mij vertrouwen. En als je soms geld nodig hebt., ik weet niet hoe je er voorstaat.... ik heb nog een paar centen hoor, ik wil datje me het zegt. In een opwelling greep ze zijn hand. In haar gezicht was een dankbare blik toen ze naar hem opkeek. "Dank je Siem. Als ik jou niet had gehad de laatste maanden.... wat had ik moeten beginnen". "Kom nou", bromde hij, onhandig zijn pijp stoppend. "Vrouwen wil len het altijd mooier maken dan het is". Zodra het weer het enigszins toeliet, dook Siem de tuin weer in en ging alles zijn gewone gang. Tine kreeg veel medeleven van boeren in de buurt, die haar af en toe iets toestopten. Dat werd in grote dank ontvangen, want in de eerste maanden van 1945 begon het goed te nijpen met de voedselvoorziening, ze waren blij dat de tuin zo goed draaide. En plotseling was daar de bevrijding. Siem Scheffer kon het ?erst nog niet geloven toen de melkrijder het van de dijk afschreeuwde. Al hing het al een paar dagen in de lucht. "Ik ga even in de buurt kijken.", zei hij tegen Tine, gelijk proberen of ik wat tabak kan krijgen" "Wees maar voorzichtig, waarschuwde ze, een paar dagen gelden hoorden we immers nog schieten?" Binnen een half uur was hij er weer, een blijde glans op zijn gezicht. Met een sigaar in zijn mond. "Het is waar", zei hij lachend. Ze zeggen dat Hitier dood is. En ik heb een fijne sigaar gekregen van iemand die ik niet eens kende, hij had een oranje band om zijn arm". Ze keek naar klok. "Het is de moeite niet meer om te werken, Siem. Ik zal het eten klaarmaken. Mensen-nog-aan-toe- het is net een droom, geen oorlog meer. Daar moet ik even aan wennen. Hij lachte, vergenoegd rokend. "Dat moeten we allemaal. In de voor stad is het al één vlaggenzee. Ze zeggen dat de Tommies al in Amster dam zijn. En in de stad hebben ze de Duitsers die er nog waren, al geïnterneerd". Ze dacht na. "Ik zou mijn geluk niet opkunnen als dat waar is". "Het is waar. Weet je wat je doet? Ga straks zelf even kijken. Ik let wel op Jantine". 's Avonds vierden ze de bevrijding met een glaasje wijn, dat Siem ergens op de kop getikt had. Ze klonken en hij zei lachtend: "Op de toekomst vrouw Oomes". "Op de vrijheid, Siem. En laat dat vrouw Oomes nu maar eens weg. zeg maar gewoon Tine. We kennen elkaar al zo lang".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7