ENORME KOOPJES ryy/ ELICH DAMESCONFECTIE ELICH HERENCONFECTIE ELICH SPORT ELICH RECREATIE PLAATSELIJK NIEUWS FA. F.C. DE VALK Hotel- café- restaurant: DE RAM PLAATSELIJK NIEUWS ^PLAATSELIJK NIEUWS SCHOENHANDELTREFFERS RUIMT OP Een traditie herleeft in het "Manoir" servies van Vïlleroy Boch v.d. MEER Donderdag 13 januari 1983 EENDRACHTBODE 13 Klaverjassen SCHERPENISSE Burgerlijke stand Dhr.Dijke blijft notabel Nieuw bestuur chr.school IJsclub groeide met 238 leden POORTVLIET Burgerlijke stand Oud-burgemeester W.J. van Doorn begraven. Beroepen Reanimatie-cursus Hartstichting Dorpsplan Anna Jacobapolder Arbeidsconflict 184 flessen bloed. D.S.V.F. tien jaar NIEUW- V0SSEMEER Burgerlijke stand Africhting herdershonden B en W willen meer voor tandartsenruimte Speelterrein voor de jeugd Vervolg van pag. 1 Stammenstrijd Voedingsvoorlichting Verlies N0AD 3 Noad 2 aantrekkelijk H li II ANITA DAMESLAARZEN50. ANITA DAMESSCHOENEN25. PEDIFORMA SCHOENEN.. 20% KORTING CRISTALL SCHOENEN20% KORTING zolang de voorraad strekt Verkoopadres: Oosterscheldestraat 21, St. Maartensdijk KIJKEN NAAR N BLOEM. (ook In grote maten) Fortulnstraat 27 - Bergen op Zoom Tel. 01640-3 47 67 (ook In grote maten) h>$tiinstraat 25 - Bergen op Zoom Tel. 01640 - 3 47 67 Wouwaeatraat 28 - Bergen op Zoom Tel. 01640 - 4 50 95 Auvergneetraat 13 (ahowroom) Bergen op Zoom Tel. 01640-5 65 50. Complete 6-pers. kombinatie 36-delig740.20 sinds 1694 Kortemeestr. 9-13, Bergen op Zoom. soseco: SINT MAAR TFNSDUK OLDER NIEUW VOSSFMEfR THOlEN STAVFNISSE SCHF iSF SCHFRPENISSf SINT PHII IPSl AND OUD VO OUD VOSSFMFER SINT PHIL IPSl AND NA JACOBAPOl DFR I SINT PHII IPSl AND OUD VOSSFMFFR SINT MAARTENSDIJK NIEUW VOSSFMFFR De spelers van klaverjasvereni- ging de Pendelaars ontmoetten elkaar vrijdagavond weer in clu blokaal café Smerdiek: I A. van de Ree 5486 pvnten, 2 P.Bazen 5306 p, 3 J.Knuist 5233 p, 4 A.Arts 5089 p. 5 J. van Splunter 4998 p, 6 mw.C.J.Franke-Tichem 4822 p, 7 W.Dane 4636 p, 8 J. van Zetten 4402 p, 9 P.Bout 4346 p, 10 R.Kwaak 4317 p, 11 J. van Gorsel 4172 p, 12 L.Kampman 3826 p. 13 W.Groenewegen 3789 p. en 14 J. van der Werf 3730 p. Geboorte: Michiel Maria Johan nes Cornelis av M.J.A. Zandber gen en J.M.T. van Gastel, Pieter- nella Elizabeth dv J.N. Rijstenbil en M.P. Baaij, Femke AartjeJo- hanna Aaltje dv P.J. Meijer en G. Leenman, Christiaan Nicolaas Gerardus Maria zv J.H.M. Ver boort en N.A.A. Peters. Huwelijk: Abraham W. Bazen 21' jr. met Helena C. Duijnhouwer 19 jr' december: huwelijk: Jacob L.Vroegop 25 jr. met Amanda A.Creemers 18 jr. Overlijden: Pieter van Ast 67 jr. geh.gew.met S.P.Quaak. Dhr.M.Dijke heeft zijn herbenoe ming als notabel binnen de N.H. gemeente aangenomen. Dhr.A.M. van Haaften heeft voor zijn be noeming als notabel bedankt. De nieuwe christelijke schoolve reniging voor kleuter- en lager onderwijs heeft een dagelijks be stuur gekozen. Voorzitter wordt C.Andriesse, die assistentie krijgt van secretaris J.L.Noom en pen ningmeester J.Bazen. De schaatsperiodes in december 1981 en januari 1982 hebben een goede uitwerking gehad op het ledental van de ijsclub, gezien de toename met 238 mensen. Deze mededeling werd vernomen tij dens de algemene ledenvergade ring, die vrijdagavond 7 januari werd gehouden in Holland Huis. In de kleine zaal waren 7 be stuursleden en 8 leden aanwezig, toen voorzitter M.C.Hage een welkomswoord sprak. Deze meldde dat zijn medebestuurders hem tot 'leider' hadden gekozen, omdat A.L.G. van Doorn tijdens de jubileumvergadering te ken nen had gegeven een stapje terug te willen doen. Oud-gediende Van Doorn blijft echter wel actief als bestuurslid, zodat zijn ervaring niet verloren gaat. Secretaris A.S- teenpoorte meldde dat de laatste schaatsweken 2192 betalende schaatsers het loket van kaartver koper A.Priem passeerden. Hoogtepunt vormde verder de ju bileumvergadering in februari, die door veel leden werd bezocht. De toiletgebouwen op de Pluim- pot-baan, die na veel zelfwerk zaamheid van de leden tot stand kwamen, werden tijdens de Thoolse Dagen officieel overge dragen. De ijsclub i8 er eveneens financieel op vooruit gegaan, want penningmeester C.v.d.Werf liet weten dat er 2.234,08 winst viel te noteren, zodat het totaal bezit nu 4.430,34 bedraagt. De kascommissie verleende haar goedkeuring met toelichting door P.Noordijke. Deze zal zijn plaats afstaan aan W.Geluk, waarmee de commissie op volle sterkte blijft. Lange tijd was men bezig met vaststelling en goedkeuring van een nieuw baanreglement. Voorzitter Hage zei dat dit con cept uiteindelijk aan de praktijk wordt getoetst en indien nodig wordt aangepast. In artikel 1 staat dat de aanwezigen op de ijsbaan en daarbij behorende terreinen aansprakelijk zijn voor hun eigen welzijn. Het tweede artikel om helst een vijftal verboden, waarin als opmerkelijkste dat de baan op één punt mag worden overgesto ken. Artikel 3 betreft een viertal verplichtingen voor de schaatsers. Bij de bestuursverkiezing werden voorzitter Hage en penningmees ter V.d.Werf zonder problemen herkozen. De plannen voor de aankoop van een pomp gaan uit financiële overwegingen in de ijs kast. "De ijsclub is er nog ieder jaar in geslaagd de baan onder water te krijgen en dat heeft bij dat besluit zeker een rol ge speeld," zo meldde voorzitter Ha ge. De derde lichtmast zal ook dit seizoen nog niet opgezet worden, omdat de werkzaamheden zeer ingrijpend zijn. Wanneer dat no dig is, zal voor een noodoplossing worden gekozen. Het is jammer dat de toiletten met de Thoolse Dagen werden beschadigd, maar er was geen financiële schade voor de vereniging. Het vrijwilligers werk zal ook in de toekomst wor den aangehouden, omdat de bin ding tussen leden en bestuur op die manier wordt vergroot. T.v.d.Werff en D.Tichem gaan wat betreft de frietverkoop op de ijsbaan samenwerken met de fa milie Van Dam van Bep's Cafeta ria uit de Kerkstraat. Het bestuur is blij met deze nieuwe ontwikke ling, waarvoor men binnenkort bij het gemeentebestuur om toestem ming zal vragen. Bij het bespreken van de baancommissie werd dui delijk, dat deze in de voorbije ja ren onvoldoende functioneerde. De leden van de commissie die nen in de nieuwe opzet verant woording af te leggen aan het be stuur. Ze zijn verantwoordelijk voor het reilen en zeilen op de baan. D.Tichem, W.Dijke en C.Duynhovwer willen deze taken op een directere manier uitvoeren. Tevens waren nog eens drie leden bereid om zitting te nemen in een wedstrijdcommissie. Binnenkort maakt dit trio een draaiboek op, dat kort voor een wedstrijddag uit de kast genomen kan worden. Het zijn ere-lid P.Noordijke, A. van Vossen en K.Bovée uit Halsteren. Vanavond, donderdag 13 januari, komen zij voor het eerst bij elkaar. Voorzitter Hage toonde zich te vreden over de vruchtbare verga dering en de juiste inbreng en sprak de hoop uit, dat de 660 le den deze winter toch nog de ijzers kunnen onderbinden. Na enkele consumpties en verhalen uit die goeie ouwe (Schaats)tijd kwam er een slot aan een prettige bijeen komst. Geboorte: Marinus Cornelis zv W. Jansen en J.J. Pagee. Huwelijk: Adriaan C.M. Ovep beeke 27 jr. met Johanna W. Sa- man 25 jr. Overlijden: Cornelia Adriana van der Male 82 jr. wv C.M. Bevelan der, Izaak van Dijke 87 jr. wv J. Hofstede, Marinus Jacobus Ti- chem 77 jr. wv J. de Wilde. december: geboorte: Jeroen Ma rinus zv M.J.Gebraad en C. de Kwak Koolaard, Johanna dv J.Steenpoorte en A.Schrier, Arie Marien zv A.Bouman en M.H. van der Slikke. Huwelijk: Marinus C.Vroegop 23 jr. met Maatje A.Bevelander 19 jr. Overlijden: Cornelis Johanna Gaakeer 80 jr. wv M.Anthonisse, tTerman J.Wiekhart Ü1 jr. ev C.B.Hellemond. Vlakbij huis vindt u een grote col lectie geboortekaartjes, huwe- lijkskaarten, verlovingskaartjes, jubileumkaarten, enz. Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor fa milie-, verenigings- en zakendruk- werk naar drukkerij Limovi, Dorpsweg 11, Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie IM "De laatste vijand, die teniet wordt gedaan, is de dood". Over dit bijbelwoord uit Corinthe 15 sprak ds. Th.W.H. van der Heij den vorige week woensdagmid dag in de Hervormde Kerk tijdens de rouwdienst, die voorafging aan de begrafenis van de zo plotseling overleden oud-burgemeester W.J. van Doorn. Een vol kerkgebouw, een groot getuigenis van het mee leven van de zovele vrienden en kennissen van de oud-burge meester en van de familie van Doorn. Dat openbaarde zich dan eveneens in de schier onafzienba re rouwstoet, die door de straten van Poortvliet trok, nog een keer langs het voormalig gemeente huis, waar de overledene zich bij na 20 jaar lang zo vaak heen spoedde. Aan die periode herin nerde bij de groeve ir. M.A. Geu ze namens de Poortvlietse ge meenschap, een herinnering aan de in 1952 jonge burgemeester Van Doorn, die naar Poortvliet kwam en al een jaar later werd geconfronteerd met de februari stormramp, die in zijn gemeente dan weliswaar geen slachtoffer onder de medeburgers had, maar wel aan vee en er ook enorm veel materiaal verloren ging. Met vastberadenheid toonde burge meester Van Doorn in die tijd een groot organisatietalent te bezitten, zo vervolgde ir. Geuze, die er ook op wees met welk enthousiasme burgemeester Van Doorn poogde de werkgelegenheid te bevorde ren en daartoe vooral aktief was- als voorzitter van de commissie werkgelegenheid. Trouwens al de Poortvlietse jaren door is het be drijfsleven van zijn steun en me dewerking verzekerd gebleven. Ir. Geuze herinnerde eveneens aan de voor de overledene moeilijke herindelingsperiode, zoals we dat in het vorig nummer ook reeds aanhaalden. Gelukkig dat er daarna een voor hem weer aktieve periode in Kamerik-Zegveld mocht volgen, waarin hij zijn ta lenten evenals in Poortvliet wist te gebruiken. Daarna kwam er te rugslag in gezondheid, was er een nog wat vervroegd uittreden, overigens al na 40 dienstjaren en keerde hij terug naar de streek, waar zijn liefde lag. De heer Geuze wees er op, hoe de vm. Poortvlietse burgemeester - ir. Geuze was zelf ook enkele jaren lid van de gemeenteraad - altijd poogde om van de raad een una niem besluit te krijgen. Hij pro beerde altijd eventuele verschil lende meningen over een voorstel - en zo groot waren die verschillen niet - bij elkaar te brengen, want het was een man die een zo gpot mogelijke samenwerking terecht zag als een gemeentebelang. Ook daarom heeft Poortvliet en de ge hele regio veel aan oud-burge meester Van Doorn te danken, zo besloot ir. Geuze, die uiteraard ook als vriend het woord voerde. Daarna was drs. P.A.H. Peters uit Nijmegen, voorzitter van de Kon. Ned. Jagersvereniging de tolk van deze organisatie in zijn dank baarheid voor wat de overledene voor het jagerswezen in den lande presteerde. Als voorzitter van de Zeeuwse jagersvereniging en hoofdbestuurslid van de lande lijke organisatie toonde Van Doorn zich een jager in de beste zin van het woord. Daarnaast was er voor velen uit die kringen de grote gastvrijheid van de familie Van Doorn en de vriendschap van de overledene. Dat zal bij ons een dankbare herinnering blijven, zo verzekerde drs. Peters. Nadat ds. Van der Heijden de geloofsbelij denis had gelezen, bracht de oud ste zoon, de heer W.D. van Doorn - dank aan de predikant voor de leiding bij rouwdienst en begrafe nis, evenals de hervormde kerk voogdij te Poortvliet voor het be schikbaar stellen van de kerk, de lijkdienaar Geluk, de sprekers bij de groeve en voor het zo grote meeleven van de bevolking, al of niet aanwezig om de laatste eer te bewijzen. Een allerlaatste eer was er vervolgens van het Zeeuwse Jachthoornkorps, eens ook de trots van jager Van Doorn, die hem ook hadden ingehaald, toen hij en zijn gezin weer op Tholen terugkeerde. Een laatste groet werd gebracht met het blazen van "einde jacht". De gereformeerde gemeente heeft onlangs een beroep uitgebracht op ds.J.Karens uit Opheusden. Meer dan honderdmaal per dag slaat het noodlot toe: hartstil stand! Van elke vier slachtoffers overlijdt er één aan de complica ties, voor er hulp wordt geboden, terwijl omstanders vaak machte loos toekijken. Doe iets, grijp in, het is zo eenvoudig. Iedereen kan leren reanimeren. In een paar avonden- leert u wat u moet doen om een slachtoffer van een hart stilstand te redden. Is dat niet de moeite waard? Bel en geef u op voor een reanimatiecursus bij mw. Van Splunter, tel. 2884 of MW.Nell, tel. 2796. Deze reani matiecursus van de Nederlandse Hartstichting wordt gehouden op 3, 10 en 17 maart in de Druiven tros. Noteer die donderdagen al vast in uw agenda en geef u op voor donderdag 27 januari. "Woningverbetering moet priori teit krijgen, want veel huizen in Anna Jacobapolder zijn van slechte kwaliteit." Dat conclu deert burgemeester T.A.Vogel aan de hand van de beschikbare gegevens voor het dorpsplan A.J.P., dat voor 1 april klaar moet zijn. Vier kernen op Schouwen- Duiveland en Anna Jacobapolder vormen een kleine kernenexperi ment, waaraan het voormalige ministerie van CRM(nu WVC) en volkshuisvesting flinke financiële steun verlenen. Burgemeester Vo gel is voorzitter van de commissie die het experiment begeleidt met medewerking van deskundigen van het stedebouwkundig advies bureau Stad en Landschap. Woensdagavond 19 januari is er in Ons Dorpshuis een hoorzitting waar alle bewoners welkom zijn. "Men heeft er veelal al mee leren leven, maar hier moeten de ge breken van een kleine kern losge- praat worden. Echter niet aange praat", aldus de burgemeester. Stageaires van de academie voor verkeerskunde hebben al enkele inwoners geênqueteerd en tijdens de hoorzitting kunnen nog meer wensen en ideën boven water ko men. De plannen voor verbouw van de oude school tot bejaardenwonin gen vorderen gestaat, maar in Middelburg zullen nog wel extra premies losgepeuterd moeten worden om dit jaar nog te kunnen bouwen. Kantonrechter mr.W.F.van So- linge heeft het verzoek van ge-, br.den Haan van Starkenburg BV om de arbeidsovereenkomst met dhr.J.Suurland te ontbinden, af gewezen. Hij was werkzaam in de groentetransport. In verband met het spoedeisend karakter werd deze zaak in Zie- rikzee behandeld in plaats van in Tholen, waar Fliplandse kanton gerechtszaken normaal behan deld worden. De bloed-afname-avond van het Rode Kruis is vrijdagavond in de Druiventros zeker geslaagd met 184 flessen bloed. Er was een vrij groot aantal nieuwe donors die de plaats van ouderen heeft ingeno men. "De verjonging is leuk op gang gekomen en we hadden zelfs 2 flessen bloed meer dan in juni", zei voorzitter dokter H. Menger I enthousiast. Traditioneel is de donoravond tussen kerst en nieu,wjaar om ook de schippers een steentje te laten bijdragen. Wegens het 75-jarig bestaan van de Oud Gereformeerde gemeente was de geplande datum verscho ven n^ar de eerste vrijdag in ja nuari De dam- en schaakvereniging Flipland heeft vrijdagavond op bescheiden schaal het tienjarig bestaan gevierd met bingo voor de oudere leden, donateurs en oud leden. De opkomst in de kleine zaal van de Wimpel viel enigszins tegen met 33 mensen. Met genoe gen werd geconstateerd, dat bur gemeester T.A.Vogel van zijn be langstelling blijk gaf. Voorzitter L. ten Hove herinnerde in het kort aan de oprichting, het sterk wis selende ledental en de gezellige sfeer die er steeds is op de cluba vonden. Zeven leden zijn D.S.V.F. vanaf de oprichting trouw gebleven. Na de koffie en de toespraak werd er bingo ge speeld, afgewisseld met drankjes en hapjes. Toen om 1 uur de bij eenkomst werd besloten, kon men beluisteren, dat ieder het bijzon der goed naar de zin had gehad. Zo'n avond was zeker voor her haling vatbaar. Het bestuur be kijkt daarom binnenkort of zo'n gezellig samenzijn van de leden met hun egaas voortaan elk jaar georganiseerd kan worden. Offi cieel was het tienjarig bestaan in september 1982, waarna er in no vember een bingo-avond voor de jeugd werd gehouden. Geboorte: Rudy I.D. zv. I.D. Reijngoudt en C.A. Luijsterburg. Huwelijksaangiften: Adrianus M. Schoep 25 jr. machinale houtbe werker te Tholen en Elisabeth P. Jochems 18 jr. modinette te Nieuw-Vossemeer, Marinus P. Schoep 22 jr. pijpfitter te Tholen en Maria E.P. Ph. Timmermans 20 jr. fotolaborante te Nieuw- Vossemeer. Huwelijk: Anthonie G. van Dijke 26 jr. landbouwe met Jozina E.M. Doggen 23 jr. analiste te Wouw, Johannes L.J. van den Kieboom 22 jr. opperman/stratenmaker te Halsteren met Geertruida P.E.C.L.M. Clarijs 20 jr. kapster, Adrianus J.M. Huijsmans 24 jr. vrachtwagenchauffeur te Steen bergen met Jacoba P.J. van Schilt 22 jr. foto-laborante, Antonius J.C.J.J. Ooms 25 jr. assistentac countant te Nieuw-Vossemeer met Marjoleine M. van Wijk 20jr. voedingsassistente te Putte. De Vereniging Duitse Her- ders(VDH) kringgroep Tholen en omstreken organiseert een africh- tingsinstructiecursus. De combi naties zijn op zaterdag 15 januari te zien in de kantine van camping Mattemburgh aan de Veerweg. Leider Jan Toman uit Amsterdam begint om 9.00 uur met een pro gramma, dat bestaat uit inzicht geven over opvoeden en africhten van een hond, terwijl het geheel met een film geïllustreerd wordt. De gemeenteraad stelde in de vergadering van 8 juli een krediet van 25.000,— beschikbaar voor de verbouwing van de voormalige secretarieruimte tot tandartsen praktijk. Achteraf blijkt dat 3.877,— te weinig geraamd is. B en w maken nu van de gelegen heid gebruik en stellen tevens voor om daarnaast nog eens 4.602,— uit te trekken voor een gescheiden verwarming van de tandartsenpraktijkruimte en het politiebureau van waaruit de tan dartsenpraktijk met een c.v.-ketel wordt verwarmd. Het opsplitsen van de verwarming acht men be ter, omdat tandarts en politie zel den op dezelfde tijd in het gebouw aanwezig zijn. Bij elkaar is een aanvullend krediet nodig van 8.279,— Om die kosten te dek ken heeft men een aardige finan ciële constructie uitgedacht: met de nieuwe tandarts is afgespro ken, dat de huurprijs oploopt naar 400 gulden respectievelijk 500 gulden per maand bij inschrijving van 1000 resp. 1500 patiënten. Volgens b en w mag verwacht worden, dat binnen 1 jaar de 1000 patiënten worden bereikt' zodat de huurprijs met 1.200,— per jaar zal stijgen. Dhr. C. de Greef uit Sint Anna- land is bereid om een stuk grond beschikbaar te stellen voor een speelgelegenheid voor de jeugd van de Heensemolen. Hij biedt de gemeente een erfpacht aan voor een termijn van 20 jaar voor een canon van 1 gulden per jaar. Het speelterrein wordt door hem met gras ingezaaid en van beplanting voorzien. Op zijn beurt heeft dhr. de Greef een perceel grond aan gekocht van dhr. P. van Meer uit Steenbergen. De hierop aanwezi ge volkstuinen worden verplaatst naar een naastliggend terrein. De gemeente dient te zijner tijd alleen nog maar planologische maatre gelen te nemen voor een gedeel telijke verplaatsing van het zilve- ruienbedrijf. Zodra de bedrijfs- verplaatsing met alle overheidsin stanties is geregeld, zal aan de ge meenteraad een besluit tot aan passing van het bestemmingsplan Heensemolen worden voorgelegd. B en w stellen nu voor accoord te gaan met dhr. De Greef voor het in erfpacht nemen van het stuk bouwland voor een speelterrein voor de jeugd van de Heensemo len. Communicatie noemen ze het grootste probleem van Zambia. In Lundazi was er geen telefoon, al leen een paar radioverbindingen. Zambia, 24 keer zo groot als Ne derland en 6 miljoen inwoners, werd in 1964 onafhankelijk van Engeland. Het is één van de meest stabiele landen in Afrika. De staatsvorm is een republiek met een 1-partij-stelsel. Lindhoud noemt dat noodzakelijk omdat er anders een stammenstrijd zou ontstaan. Bij het bezetten van re geringsposten wordt daarom nauwkeurig naar de verschillende bevolkingsgroepen gekeken. In oktober 1980 was er een poging tot staatsgreep, rnaar dat bleef tot de hoofdstad beperkt. De kopermijnen waren jarenlang de belangrijkste bron van inkom sten, maar de kopermarkt is inge stort. Het onderwijs en de ge zondheidszorg waren opgekrikt, maar de landbouwsector was wei nig opgebouwd. Lindhoud noemt dat wel een misser, maar er is een kentering te bespeuren. Er wor den nu steeds meer landbouw- produkten voor de markt geteeld. Mais is het hoofdvoedsel en dikke maispap vormt voor elke Zam- biaan het dagelijks menu. Rijst moet ingevoerd worden. Brood is er ook wel en af en toe zijn er aardappelen. De fam. Lindhoud had zelf een groentetuin om voor wat variatie te zorgen: een soort boerenkool, tomaten, pompoen bladeren. In de regentijd waren er tal van paddestoelen. Bonen wa ren er ook volop, evenals pinda's en gedroogde visjes. Wegens het gelukkig ontbreken van slaapvliegen, kon de EEG een groot veeteeltproject opzetten, waarbij o.a. proeven met weide- aanleg en ontsmetting van dieren werden gedaan. De situatie in Zambia is echter bijzonder gecompliceerd. Vele landen bieden hulp, maar het ge volg is wel, dat er 125 verschillen de merken tractoren zijn. Er zijn onvoldoende onderdelen en als die er wel zijn. kunnen ze wegens gebrek aan kennis en vakman schap soms moeilijk vervangen worden. Bovendien moeten die helemaal in de hoofdstak Lusaka gehaald worden: 800 km van Lundazi. Peter Lindhoud heeft dan ook veel zelf aan z'n auto ge sleuteld, waarmee hij o.a. naar Malawi(18 Malawi(hij woonde 18 km van de grens) en Zimbab- we(Rhodesië) ging. Op het voer tuig moest wel een ,'L" staan we gens het ontbreken van een rijbe wijs. Teuni Lindhoud had in het zie kenhuisje een naaiclub en gaf voedingsvoorlichting. "Er is wel voldoende eten, maar na de borstvoeding weet men soms niet wat voor eten men de kinderen moet geven. De vrouwen hebben ,t ook veel te druk en het gevolg is dan ook, dat er geen gezin in Zambia is, waar geen baby ge storven is. Vier van de tien kinde ren overlijd. De gemiddelde leef tijd is 45 jaar en iemand van 91 jaar is een hoge uitzondering. Ne gen van de tien dagen was er geen water in het ziekenhuis en dat was een groot probleem. Er waren ook perioden dat er geen penicilline en verband was. Ook de elektrici teit viel nogal eens uit, zodat de kaarsen uit Nederland vaak aan gesproken werden." Ondanks al die gebrekkige voor zieningen durfde ze de geboorte van haar kind in Lundazi aan. Op 2 april werd Saskia geboren en dat was voor de Zambiase dorpsbe woners een hele gebeurtenis. Ze werd evenals de zwarte baby's door haar moeder op de rug ge dragen. Dat bevordert ook het sneller leren lopen. Was de Nederlandse ontwikke lingshulp vooral op het westen van Zambia geconcentreerd, de fam. Lindhoud werkte in het oos ten, waar veel Denen waren. In het ziekenhuisje was ook een Deense arts als opvolger van een Indiase dokter. Het platteland is volledig afhankelijk van buiten landse artsen, want het aantal Zambiaanse dokters is gering en die blijven in de hoofdstad han gen. Lundazi heeft wel allemaal Zambiaanse verplegers en ver pleegsters en die zijn kundig ge noeg om ook kleine ingrepen te verrichten. Peter en Teuni Lindhoud hebben familie en vrienden na 2 Vi jaar ontwikkelingswerk zo heel wat te vertellen. Ze zijn overtuigd van het belang van de ontwikkelings hulp, met name via missionarissen en zendelingen omdat die de si tuatie ter plaatse goed in de gaten hebben. Ze weten nog niet, wat hun toekomstige werkkring is. In het onderwijs zijn er in Nederland niet veel mogelijkheden. "Als ik langdurig werkloos word, gaan we weer terug, want de Afrikaanse geschiedenis heeft m'n blijvende belangstelling", zegt de uit de Doelweg in Tholen afkomstige Peter Lindhoud. NOAD 3 speelde de eerste wed strijd na de winterstop tegen het onderaan staande FC Bergen. De nr. 3 op de ranglijst had dus alle moed op een zege. Het openings- spel van de Fliplanders was echter niet overtuigend. NOAD werd zelfs wat teruggedrongen op de eigen helft en FC Bergen kreeg de meeste kansen. In de I4e min. scoorden de Bergenaren het eerste doelpunt. 1-0. Na die achterstand werd NOAD nog meer gedv- peerd, toen Giel van de Est ge blesseerd hét veld verliet en Piet Geluk zijn plaats innam. Piet was nog maar een moment in het veld, toen een prachtig schot net zijn doel miste. Rechtsback Jan Wal pot werd even later genoteerd voor een combinatie van teveel praten en enkele overtredingen. NOAD kon nog niets terug doen. De thuisclub kwam zelfs op 2-0. Tevens de ruststand. Na de thee kwam Henri Wagemaker in het veld voor Jaap Bosman. NOAD kreeg met aanvallend voetbal meer vat op het spel. In de achterhoede werd ook gewisseld: Rien Fonteijne bracht als gerou tineerd laatste man veel rust in de verdediging. Evenals met name Giel Verschoor en Kees Verstrate speelde hij een goede partij. Via een treffer van Peter Wagemaker werd het eindelijk 2-1: Adrie Fonteijne ging op rechts goed door en schoot na enkele mooie bewegingen tegen de paal. De at tente Peter Wagemaker tikte het leer in. NOAD kreeg weer zelf vertrouwen, maar kon dat niet in doelpunten vertalen. Tegen het einde van de ontmoeting werd een FC Bergenaar in het NOAD- strafschopgebied neergelegd. Strafschop. NOAD's laatste man Adrie Fonteijne pakte de bal op en nam doodnuchter een doel trap. Tot ieders verbazing liet de scheidsrechter dat gewoon toe. Drie min. voor het eindsignaal ging ook Adrie Fonteijne met een blessure van het veld. In een aantrekkelijke wedstrijd, speelde Noad 2 bij WC 2 met 2-2 gelijk. Direct na de aftrap schoot Wim v.d. Ree al rakelings naast. Ook de thuisclub had doelrijpe kansen, want de Noad-defensie miste een rustgevende regelaar zoals Wim Verhage, die wegens zijn goede spel naar het stan daardteam promoveerde. Noad opende de score in de 25e minuut: Wim v.d. Ree scoorde met een strak diagonaal schot: 0-1. De combinaties kwamen goed uit de verf bij Noad, wat resulteerde in een licht veldoverwicht. Toch kwam WC in de 35e minuut langszij toen een prachtig af standsschot vanaf 15 m onhoud baar was voor Cenny van Strien: 1-1. Op een psychologisch be langrijk moment, 30 seconden voor rust, sloeg Noad opnieuw toe. Bij een rommelige situatie in het 16 m gebied na een hoek schop, schiet Jan Kot keihard richting VVC-doel en via het been van een verdediger zeilt de bal het doel in: 1-2. Vlak voor rust werd de geblesseerde Arno Dieleman vervangen door Bram Filius. In de tweede helft nam Noad op nieuw het heft in handen. Er kwamen diverse kansen voor v.d. Ree en Kot, maar de jonge VVC- doelman weerde zich prima. Ook de Noad-keeper moest enkele ke ren corrigerend optreden omdat de wat zenuwachtig opererende verdediging kansen weggaf. In de 80e minuut resulteerde dat in de gelijkmaker. Enkele aanvallers van WC werden niet voldoende afgedekt en net een zuivere kop bal maakte de thuisclub gelijk: 2-2. Tijdens het slotoffensief gaf Filius de VVC-verdedigers han denvol werk, want keer op keer brak hij door. De kansen werden echter niet verzilverd. Het optre den van de A-junior was zeer po sitief en volgend seizoen zal hij ongetwijfeld een vaste plaats in het eerste efltal opeisen. té c si i S Er van genieten. Dus goed kunnen zien. Zo, tot in details goed, is ook het vakmanschap waarmee wij uw bril maken. Werp eens een steelse blik op onze unieke monturen- kollektie. "Dt %«IcUH Monturen v.a. f.50.— tot f.400.- 100 verschillende modellen van f 75,- van MIL-HEIJNS Goud - Zilver Optiek (Varkoop botfnt 13 Januari) VILLEROYA BOCH Liefhebbers van de klassieke Chippendale- vormen hebben er vele, vele jaren tevergeefs naar gezocht. Naar het romantische Manoir-servies van Villeroy Boch. Maar vandaag is het er weer. Opnieuw gebracht door alle zaken van het Geschenken Gilde. Het Manoir servies in hoogwaardig vitro-porselein: (Alle onderdek'n zijn los leverbaar.) Verkrijgbaar ba - Steenbergseweg 1 - Tel. 01641 - 2350 en 2351 HALSTEREN PRIMA KEUKEN - RUIME PARKEERPLAATS icooesooosocoosoooooeooooocooooooo rs 8 OOK RENAULT 15 GTL 1978 50.000 km6500,- FIAT 127 Bestel 1980 30.000 km5500,- RENAULT 4 Bestel 1978 60.000km2850.- RENAULT 14 TL 1980 50.000 km8500- AUDI 100 GL 5E 1979 70.000 km10750,- RENAULT 5 1979 40.000 km6600,- RENAULT 4 GTL 1979 L.P.G. 70.000 km6500 - RENAULT 14 TL eind 1979 60.000 km7100,- RENAULT 18 GTL eind 1979 70.000 km8850,- RENAULT 16 TX 1978 70.000 km7100,- MERCEDES 200 D 197918500- OPEL ASCONA 20 D 1980 60.000 km11500- FORD FIËSTA 1978 60.000 km5800.- TOYOTA CELICA 1600 ST eind 19753400- •Alle auto's 3 maanden garantie Dorpsweg 21 Oud-Vossemeer 01667-2782

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 13