Oud-burgemees ter W.J. van Doorn overleden G. Meijer kandidaat voor hoofdbestuur Schuttevaer Schuttevaer: vaarbewijs voor eigen bescherming I I l im W. Rikken b.v. Donderdag 6 januari 1983 9 Hij zocht te binden en niet te scheiden Dat kwam aan. Geijverd voor werkgelegenheid en bedrijfsleven. BALLETKLEDING Ai acht jaar voorzitter in St. Philips/and Dhr. G. Meijer, al zestien jaar bestuurslid van Schuttevaer St.Philipsland waarvan acht jaar als voorzitter, is kandidaat gesteld voor een zetel in het hoofdbestuur van de Koninklijke Schippersvereniging. Op het landelijk congres van Schuttevaer in Rotterdam zal blijken of hij voldoende steun krijgt. Triest Nieuwe gasboei Gorishoek TI Haventrappen Sint Annaland Afval ophalen Tholen-Halsteren. Nieuwe bestuurders. 1299- Secretaris Grof geschut Mug en olifant ré ré éi ré 0 S EENDRACHTBODE Hij nam op 31 december 1982 nog een kijkje bij zijn jagersvrienden, die op deze laatste dag van het jaar en ook de laatste dag van het jachtseizoen hun en ook zijn grote liefhebberij beoefenden. Omstreeks half twaalf werd hij plotseling onwel in zijn auto, van waaruit hij het schouwspel overzag. Zoon Wim was in de nabijheid en bracht hem ijlings naar zijn woning in de omgeving. Eer echter dokter Padt ter plaatse kon zijn, waren er al vrijwel geen levenstekens meer over. De oudburgemeester van Poortvliet overleed op 64- jarige leeftijd in zijn oude gemeente. Na o.a. een periode Poortvliet, waarin hij de eerste burger was, die probeerde te vinden wat de gemeenschap bond en niet wat haar kon scheiden. Als Zeeuws-Vlaming van geboorte (26 september 1918 te Terneuzen) had de heer W.J. van Doorn zijn benoeming tot burgemeester van Poortvliet te danken aan eerder nauwgezet ambtelijk werk en aan de medewerking aan het verzet tij dens de oorlogsdagen. Hij volgde in Poortvliet op 4 juni 1952 de gepensio neerde burgemeester B.J. van Oeveren op. Een milde junizon verhoogde de sfeer van de inkomste van het gezin van Doorn (toen 2 zoons en 1 dochter, later nog een 3e Poortvlietse zoon Jan). Het was een schone dag voor een burge- meestersfeest en er was een hartelijk welkom voor het gezin Van Doorn, uiteraard inzonderheid voor de nieuwe burgemeester. Het zijn zowel voor Poortvliet als voor het burgemeesters gezin goede jaren geworden. Waarbij de toen 33-jarige nieuwe burgervader heel wat goeds aan Poortvliet en de regio heeft gedaan. Met name het onderwijs kan daar nog altijd van meepraten. Ook voor de heer Van Doorn bleef het, zoals nergens in een kleine gemeenschap, niet beperkt tot enkel dat burgemeester-se cretaris zijn. Zowel het plaatselijk Groene, als het eilandelijke Rode Kruis deden al snel een beroep op hem. Maar het werk begon in eerste instantie toch met de wethouders Van der Slikke en Krijger, met raadsleden als M.C. van Ast, P.J. van Houdt, De Graaf, Vroegop en later ook met Hollebrands en M.P. Geuze, Bijl, Uyl e.a. Ook met gemeen tebode Deurloo, met ambtenaren als Van der Male en Van der Maas. Het werden niet alleen medewerkers, het werden ook vrienden, zoals het gezin Van Doorn er nog zo veel meer zou krijgen in de goede Poortvlietse periode. Er kwamen voor het burgemeestersge zin 19 goede jaren en die periode heeft ook Poortvliet goed gedaan. Dat bleek, toen niet in het minst ook voor de Poortvlietse burgemeester de harde klap van de herindeling kwam. Bij een he rindeling gaat het immers, zoals in dit geval niet alleen maar om "gemeenten", maar ook om mensen die daarin wonen. Al spoedig bleek, dat het voor alle amb tenaren, al vond menigeen het ook niet leuk, niet dusdanige gevolgen te hebben, dat men zonder werk zou komen en zelfs niet zou moeten verhuizen. Maar van de twee burgemeester, die als gegadigden voor de nieuwe gemeente konden gel den, zou er één moeten verdwijnen. Weliswaar was er de voor de nieuwe periode nog gelukkige omstandigheid, dat een Sint Annalandse burgemeester Baas al volop aan zijn pensioen toe was, dat om die reden een Stavenisse's bur gemeester Sluijmers al was verhuisd (weth. Moerland waarnemer), dat een Sint Maartensdijk'sScherpenisse's bur gemeester Bouwense er al een dusdanig aantal jaartjes had opzitten, dat het veld ruimen voor hem geen probleem meer was en tenslotte waren er in Oud-Vos- semeer droevige omstandigheden voor afgegaan door het overlijden van bur gemeester Versluijs, die overigens van wege leeftijd ook niet meer zou hebben gesolliciteerd, als hij 1971 nog wel had mogen beleven. Bleven dus over de Thoolse- en Poortvlietse burgemeester. Uiteindelijk werd de jongste, burge meester Van Boeijen benoemd. Voor de heer Van Doorn was die benoeming op zich zelf niet de harde klap, maar wel het feit, dat hij, toch nog te jong om verder als ambteloos burger te leven. Poortvliet moest verlaten. Maar ook in die tijd kon men volop respect voor de heer Van Doorn opbrengen vanwege zijn sportie ve manier van opvatting, nadat de be noeming eenmaal een feit was. Uw ver slaggever zal niet licht vergeten, dat hij hem opbelde om te zeggen, dat hij op 1 juli 1971 om 11 uur voormiddag de ambtskeen zou gaan overhandigen in het gemeentehuis van Sint Maartensdijk aan Tholens nieuwe burgemeester Van Boeijen. "De streek is het waard er voor te werken", was de uitroep van een toen afscheid nemende burgemeester Van Doorn. De ambteloze periode duurde niet lang. Er volgde voor de heer Van Doorn - per 1 april 1972 - benoeming en daardoor promotie als burgemeester van Kamerik en Zegveld (dichtbij Woerden). Ook daar mocht gedurende een aantal jaren nog veel tot stand ko men onder leiding van de heer Van Doorn. Op het eind van die periode liet echter de gezondheid te wensen over. Maar er waren toch al 40 dienstjaren, ter gelegenheid wqarvan de burgemeester van Kamerik-Zegveld werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nog even terug naar burgemeester Van Doom's Poortvlietse periode. Er is al gesteld dat zijn werk en functies zich niet beperkten tot die eigen gemeente. Toen na de ramp 1953 de mechanisatie in de Ook bij: Wouwsestraat 15, B.o.Z. landbouw schoksgewijze toenam en de uitstoot van veel agrarische werknemers zich aftekende dreigde de regio te ver pauperen. De pendel bracht in zoverre uitkomst, dat er voor die mensen weer werk was, maar met name in de begin periode dreigde ook een verhuizing van velen naar het werkgebied. Het was o.a. op initiatief van burgemeester Van Doorn, dat op Tholen een commissie werkgelgenheid werd gevormd, die poogde de plaatselijke ambachtelijke bedrijven te stimuleren tot uitbreidin gen. Die ook poogde mensen onder te brengen in de nabije omgeving, zoals te Bergen op Zoom en in Roosendaal (bij Philips). Daartoe werden herhaaldelijk besprekingen door die commissie of een afvaardiging, met daarbij altijd weer burgemeester Van Doorn, gevoerd met directies van die industrieën. Ook in de regio zelfheeft die stimulering vruchten afgeworpen en zag men bedrijven van uit de ambachtelijke sector groeien naar het industrieel niveau (banketfabriek Nieuwkerk en De Waal, sluitingfabrie- ken Van Beek, constructiewerkplaatsen te Sint Maartensdijk, breiateliers, enz.) Ook voor het plaatselijk bedrijfsleven was er van de zijde van burgemeester Van Doorn altijd de medewerking, die gevraagd werd. Vanzelfsprekend waren er ook toen teleurstellingen, maar het initiatief heeft zeker bijgedragen tot verlevendiging van de Thoolse con treien. Naast die al genoemde en nog verschillende ongenoemde functies was oud-burgemeester Van Doorn tot op heden ook rentmeester van de Am bachtsheerlijkheid van Oud- en Nieuw- Vossemeer en Vrijberghe. Daartoe volgde een benoeming in de vergadering van juni 1962 als opvolger van G.W.J. de Graaff. Driejaar geleden was er het doktersad vies om er mee te stoppen. Dat gebeurde per 1 juni 1980. Toen werd door het ge zin Van Doorn Kamerik-Zegveld weer ingeruild voor Tholen, waar in wezen toch het hart lag. Een woning aan het Veer te Oud-Vossemeer betekende voor de oud-burgemegster nog drie jaar ver blijf temidden van zovele vrienden en bekenden. Geen wonder, dat gisteren de begrafenis plaats vond in zijn gemeente, waar hij bijna 20 zulke goede jaren heeft doorgebracht. De burgerij, de regio kan dankbaar de periode Van Doorn blijven herinneren en niet alleen het meeleven van de vele vrienden van de overledene zullen uitgaan naar het gezin Van Doorn, inzonderheid naar haar, die hem altijd zo heeft bijgestaan. Bijna 20 jaar zocht burgemeester Van Doorn van Poortvliet wat kon binden en niet wat scheiding teweeg zou brengen. Dhr. Meijer werd kandidaat gesteld door secretaris C. den Braber tijdens de afdelingsvergadering in de Druiventros, donderdagmiddag 30 december. De se cretaris wees erop. dat Meijer al regio bestuurslid was. "Dan moeten we je straks nog aan een Cadillac helpen ook", zei Joh. Faasse gekscherend. Meijer leek er eerst niet veel voor te voelen, maar hij zwichtte voor de aandrang van de leden. "Accoord dan. Mijn vrouw had er toch al op gerekend veel alleen te zijn". Aan het begin van de door 28 belang stellenden bijgewoonde 71e jaarverga dering werd met enkele ogenblikken stilte het in Goes overleden hoofdbe stuurslid W. van der Klippe herdacht. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van een slecht jaar voor de schippers. Daarom temeer bekritiseerde hij mi lieu-eisen die ten koste van werkgele genheid gaan. Burgemeester T.A.Vogel, die met zijn wethouders L. Walpot en A.Kosten present was, liet weten, dat de scheepvaart als een van de belangrijkste peilers van de economie de steun van het gemeentebestuur heeft. "We zijn ook blij. dat u niet zo grenzeloos pessimis tisch bent, ondanks de 15% teruggang. Schippers vormen een erg belangrijke groep en als 't varen in je bloed zit, kom je daar niet zo gemakkelijk van af. In de Griekse mythologie en in de Bijbel wordt er al over schippers geschreven.' Eens per jaar komt u elkaar weer tegen De afdeling Sint Annaland/Stavenisse van de schippersvereniging Schuttevaer vindt het op 1 oktober in het leven ge roepen vaarbewijs een goede zaak, waar mee gedeeltelijk wordt voorkomen, dat onervaren en onbekwame mensen achter het roer op het water gaan. Voorzitter Ph. de Rijke uit Stavenisse liet zich woensdagmiddag 29 december in deze bewoordingen uit over de nieuwe rege ringsmaatregel, die bijdraagt tot een vei lige vaart. Hij drukte de 15 leden in café Rijnberg te Sint Annaland wel goed op het hart, dat ze met het aanvragen van het zogenaamde overgangsvaarbewijs, wat men kan verkrijgen wanneer men aantoont langer dan een bepaalde perio de te hebben gevaren, niet te lang moet wachten. Men heeft met de aanvraag nog wel tijd tot 1 oktober 1983, 'maar voor je het weet is het alweer zover', aldus De Rijke. Sinds 1 oktober 1982 moet iedere nieu we schipper van 18 jaar en ouder een examen afleggen en een medische keu ring ondergaan, om in het bezit van een vaarbewijs te komen. Voor de plezier- vaart kent nen het kleine- en voor de beroepsvaart het grote vaarbewijs. Na het bereiken van de 65-jarige leeftijd moet het om de 3 jaar worden verlengd. Dhr. De Rijke maakte een vergelijking met het wegverkeer: "Het is net als met spookrijders op de weg. Op sommige kruispunten en split singen, ook op Tholen, bijvoorbeeld bij de brug, is 't soas moeilijk om de juiste afslag te vinden. En zo is het ook op 't water. Het vaarbewijs is er voor je eigen bescherming. Vroeger mocht bij wijze van spreken zelfs een blinde nog als va rende op het water." Nadat een discussie tussen de leden over voorrangskwesties oplaaide, concludeerde dhr.dhr. De Rijke dat het vaarbewijs geen overbodi ge luxe is. Eén van de leden noemde de instelling van het vaarbewijs zelfs een bescherming van het vak. De jaarvergadering van de Schuttevaer werd door dhr. De Rijke geopend met een trieste mededeling, het overlijden na een hartinfarct van hoofdbestuurslid W. van de Klippe op de leeftijd van 59 jaar. "We hebben 'm(bestuur, red.) allemaal goed gekend, hij was zeer actief en sinds, april 1960 hoofdbestuurslid. Hij was ook nauw betrokken bij de afdelingen. Vo rige week was hij nog op een vergade ring in Stavenisse," zei de voorzitter in een korte levensschets van dhr.V.d.Klippe, die op de dag van de vergadering werd begraven. Er volgde één minuut stilte. De voorzitter veront schuldigde zich vervolgens voor het ge ring aantal aanwezige bestuursleden op de vergadering. Dhr. De Rijke werd slechts geflankeerd door vice-voorzitter M.Boomsluiter en secretaris J. de Jong, die na het openingswoord van dhr. De Rijke de antwoorden voorlas met be trekking tot de voorstellen van vorig jaar. Zo maakte hij bekend dat de bag gerschepen in de Thoolse haven voor taan aan de vaste steiger afmeren en dat er nogal wat financiële problemen zijn om tot een radarreflector bij de Ooster- scheldebrug te komen. Op veel vragen bij de verschillende instanties had men na een jaar nog geen antwoord gekre gen. Zo zegde burgemeester Baerends destijds toe een financieel gedeelte van het havenreglement zou worden her zien, maar de Schuttevaer weet nog steeds van niets. Ook de verbetering van het middenlicht in de Kreekraksluizen blijkt uit financieel oogpunt een moei lijke zaak. Volgens sommige leden is het echter fluitje van een cent om de com puter-bediening van de lichten aan te passen. Er werd besloten om af te wachten en de zaak eventueel volgend jaar opnieuw aan te kaarten. Nadat dhr. De Rijke verslag had gedaan van een kadervergadering, waarop weer aange drongen was op een goede sluis in de Oesterdam, kwamen de voorstellen voor 1983 aan bod. Het waslijstje met binnenvaart-knel- punten was voornamelijk samengesteld door schipper P.Baay. H ij zou graag zien dat de brug in de sluis van Wemeldinge ook 's nachts gedraaid zou worden, met als voorwaarde voor de schippers dat men dat 's avonds voor tien uur even meldt. Voor een afloopsteiger in de ha ven van Rotterdam zou hij graag weer paaltjes geplaatst zien, zodat auto's niet langer in de weg staan. Dhr.Baay wees tevens op het te lang blijven liggen van schepen op de grens tussen Nederland en België (Sas van Gent/Zelzate), die er helemaal niet horen. Volgens hem was de remedie een beter toezicht. Hij stak de grens over om beklag te doen over een brug in het kleine dok in de haven van Merksem, die niet langer bediend Jaar 1982. GEBOREN: In de Gemeente: M. V. T* M. Tholen 22 30 52 23 Pvl. 7 4 11 3 Scherp. 8 8 16 2 St-M'dijk 17 16 33 11 Stav. 7 5 12 5 St-Anl. 19 17 36 8 O-Vmr. 15 17 32 5 9? WT T& 57 Elders V. T. 26 4 4 4 0 7 Tholen 9 Pvl. 5 Scherp. 3 St-M'dijk 12 Stav. 4 St-Anl. 12 O-Vmr. 11 9 5 1 9 3 13 2 55" 4? OVERLEDEN: 18 11 10 4 4 7 21 11 7 1 25 7 11 4& 15 3 1 8 49 7 6 15 5 15 ï4è 26 7 10 19 2 15 11 5F M. 45 10 10 28 12 27 20 TT? 20 9 10 23 5 19 18 TFT Totaal: V. T. 56 101 18 22 48 17 tt£ 8 12 20 5 24 24 8 4 17 4 21 6 S? 44 17 14 40 9 40 24 INGEKOMEN PERSONEN Uit de Prov. Buiten de Prov. M. V. T. M. V. T. Th. 19 26 45 106 107 213 Pvl. 2 2 4 26 31 57 Scherp. 1 2 3 19 25 44 St-Md. 5 4 9 54 38 92 Stav. 4 3 7 15 7 22 St-Anl 6 8 14 17 2 5 42 O-Vmr. 3 3 6 23 21 44 40 4$ 8F 260 254 514 buitenland Totaal M. V. T. M. V. T. 3 3 6 128 136 264 0 11 28 34 62 2 13 22 28 50 2 1 3 61 43 104 0 0 0 19 10 29 2 3 5 25 36 61 2 3 5 28 27 55 TT T2 27 ITT ITT 525 wordt dan 16.45 uur. Het leek één van de aanwezigen bij wijze van grap verstan diger om in het verzoek aan de Belgische betrokkene(n) kwart voor vijf in plaats van 16.45 uur te schrijven. Naast te laat komen en weinig roken is ook humor één van de karakteristieken van de schippers. Namens een buurman deed dhr.Baay het verzoek om nog een gas boei tussen Gorishoek en Wemeldinge te leggen, want vaak heeft men vanuit Wemeldinge problemen met de afvaart. Van de Oosterschelde ging dhr.Baay naar de Westerschelde: 1200 meter uit de handelshaven van Breskens ligt een onverlichte boei van het sleepbedrijf Muller, met daaraan een 30 meter lang touw. Vooral de ontbrekende verlichting achtte men een onverantwoorde zaak, die men tezamen met een daaraan ge wijd artikel in Schuttevaer aan het schippersorgaan z,ou zenden met de vraag of er al verandering in de situatie is gekomen. Naast het eerder geuite verwijt aan de gemeente Tholen, was er nu een be dankje, omdat men na vele jaren einde lijk een nieuwe trap in de haven van Sint Annaland heeft gekregen. Momenteel wordt van gemeentewege een studie ge maakt over nieuwe trappen. In verband met het aanleggen van de loopplank zou Schuttevaer wel graag zien dat de trap pen ruimer worden. Er werd door enkele leden wat kritiek geuit op de omslachti ge manier van het produceren van de trappen. 'Dan komt die weer kijken en neemt die weer wat op en dan komt er nog eens één.' Volgens dhr. De Rijke zou het eigenlijk net als in Stavenisse moeten gebeuren. Schuttevaer vraagt een offerte aan. laat de trappen maken en presenteert de rekening aan de ge meente. Dat gebeurde toen op advies van de burgemeester. Dhr.Baay was aan zijn laatste voorstel toe: zolang de nieuwe sluis nog uitge steld wordt, de bestaande sluis in Hans- weert begaanbaar houden: "Dan maar een serie stenen minder in de Ooster schelde, want dat is toch een bodemloze put!' was zijn schertsend commentaar. Na het bespreken van een nieuwe voor rangsregeling op de kfuising Lekka- naal/Amsterdam-Rijnkanaal bij Nieu- wegein (nu een gelijkwaardige kruising, aanvankelijk had verkeer uit het Lek- kanaal voorrang en nu komt het er vol gens één van de schippers op aan dat degene stopt, die het meeste verstand heeft), kwam dhr. De Rijke nog even op het informatieboekje over de leden en hun schepen, dat wordt samengesteld door secretaris De Jonge: "Altijd leuk om nog eens in terug te kijken!" Na de gezamenlijke koffiemaaltijd, waarbij ook de dames aanwezig waren, werd om half acht de vergadering weer voortgezet, maar dan wel met een uit gebreider gezelschap. Zo kon de voor zitter een bijzonder welkomstwoord richten tot het erelid P. Steendijk, even als tot W. Cornelisse uit Tholen, die met behulp van een kleinzoon nog altijd van de partij is als het om filmvertoning gaat. Dat was ook deze avond het geval met de vertoning van een paar interes sante films over aardgas- en oliewin ning. Bij bespreking van de tijdens de mid dagbijeenkomst genoemde vragen, werd nog een ander probleem aangeroerd, namelijk het ophalen van afval, wan neer dit op de vluchthaven bij Tholen wordt gedeponeerd. In feite hoort het tot de gemeente Hal steren. maar die laat ze staan en ander zijds is in wezen de gemeente Tholen er niet voor verantwoordelijk. De Thoolse containers kunnen door de binnen schippers evenmin worden gebruikt, want die zitten op slot. Het afvalpro bleem werd aangekaart door schipper L. Theunisse en na bespreking werd beslo ten hierover zowel een brief te schrijven naar de gemeenten Halsteren en Tholen als naar Rijkswaterstaat. Men kwam voorts nog een keer terug op verbetering van de trappen in de Sint Annalandse haven, waarbij havenmeester Joh. den Engelsman opmerkte, dat ze eigenlijk allemaal versleten zijn en er bij ver nieuwing een breder formaat tot stand zou moeten komen. Raadslid mevr. Boissevainvan Riet (met haar man aan wezig, die lid is van deze Schuttevaer- afdeling) deelde mee. dat verder herstel van de trappen voorlopig om financiële redenen is opgeschort. Tegelijkertijd werd door de vergadering de gemeente Tholen in gebreke gesteld, omdat bij de Thoolse vluchthaven nog steeds electri- citeits- en watervoorziening ontbreken. Schipper L. Theunisse beklemtoonde dat er in de Sint Annalandse haven aan de ringen en niet aan vloedpalen moet worden afgemeerd. Er moesten tijdens de avondvergadering ook nog enkele huishoudelijke zaken worden afgewerkt. De penningmeester toonde in zijn financieel overzicht aan, dat er afgelopen jaar nogal was inge teerd, want terwijl hij vorig verslagjaar ruim vier mille in kas had, was dat nu tot 1215,58 gedaald na een totaal aan uit gaven van 6563,27. De afdracht aan de koninklijke bedraagt ƒ11,— per lid. Bij de bestuursverkiezing had de voor zitter enerzijds het prettige bericht, dat de met zijn vrouw ook aanwezi oud-se cretaris B. van Oudenaarde die functie opnieuw wilde vervullen om de afdeling te helpen, nu huidig secretaris De Jong het al voor gezien hield. Anderzijds moest de heer De Rijke ook melden, dat behalve de heer De Jong ook de be stuurders C. Scherpenisse en Hout niet terugkeerden. De voorzitter hield een pleidooi om tenminste drie nieuwe be stuurders te kiezen. Na nogal wat ge soebat waren er een viertal kandidaten beschikbaar en daaruit werden gekozen B. van Oudenaarde, I. van Haaften en L. Theunisse. De voorzitter toonde zich erkentelijk voor de bereidwilligheid van de nieuwe bestuurders en met name ook vanwege de bezetting van het secreta riaat, dat voor een afdeling wel het be langrijkste is. De heer Van Oudenaarde verzocht de leden indien er vragen en problemen zijn, die duidelijk te om schrijven. Het adres van het nieuwe af delingssecretariaat luidt: B. van Oude naarde - Toutenburgplantsoen 13 - 3077 PP - Rotterdam. De afdeling Stavenisse-Sint Annaland telt nu 21 leden, 5 ereleden en 7 be stuurders. In het slotwoord werden de scheidende bestuurders dank gebracht. Ze kregen het boekwerk: 'Met de Anna onder zeil'. De voorzitter verzekerde dat ook deze afdeling zal blijven harneren op een liftsluis in de Oesterdam. bracht de fam. Cornelisse dank voor de ver toonde film en de leden met dames voor hun aanwezigheid en discussie. Er we ren ook een paar verlotingen gehouden met talrijke prijzen en de gezelligheid werd met aanbieding van wat hapjes Dat geldt voor uw gereedschap. Dat geldt ook voor de naaimachine van uw vrouw. PFAFF maakt dat degelijk stuk gereedschap! Neem nu b.v. de PFAFF TIPMATIC. Uitvoerig getest, met GOUD bekroond. Puur stikplezier voor jaren! overlocksteken 3-voudige stretchsteken knoopsgat-tipautomatic verwerkt zeer dikke stof lagen 6 mm steekfengte elastische blindzoom royale "Rikken"-garantie NU TIJDELIJK VOORDELIGER Licht gewicht vrije arm vanaf f 499, •n Pfaff kan er nog wel af! NAAIMACHINEHANDEL- REPARATIE- INRICHTING BERGEN OP ZOOM: Zuivelstraat 19 tel. 01640-35878 Advertentie I.M., Gereedgekomen woningen in 1982 Ééngezinswoningen Plaats woningen voor 1 of 2- pers. huishoudens woningwet woningen premie- woningen vrije sektor- woningen to-taal Tholen 40 - 2 2 44 Poortvliet 7 - 3 10 Scherpenisse 10 - 1 11 Sint-Maartensdijk 16 25 1 2 44' Stavenisse 4 - 1 5 Sint-Annaland 12 4 2 18 Oud-Vossemeer 8 - 8 56 66 7 11 140 en die belangrijke samenkomst wonen we graag bij", aldus de burgemeester. Penningmeester G. Verkammen meldde een voordelig saldo van ƒ2217,18 over 1982 dankzij ƒ5541,18 inkomsten én ƒ3324,— uitgaven. Het aantal a-leden handhaafde zich op 25, maar het aantal b-leden (zet-schippers) liep terug van 15 naar 12. Voorzitter Meijer en J. Dekker werden aangewezen als afgevaardigden naar het landelijk congres in Rotterdam. Secretaris C. den Braber en bestuurslid den Braber van de Carolina werden herkozen. De voorzitter bood zijn func tie aan, als zijn opvolger zich voor hon derd procent zou inzetten. Men vond dat Meijer gerust kon doorgaan. De leden waren er met het bestuur van overtuigd, dat de secretaris eigenlijk aan de wal moet zitten. C. den Braber vaart veel naar Frankrijk en dat is toch lastig voor behandeling van de afdelingspost. De voorzitter ziep gegadigden op, eventueel een vrouw. "Een secretaris moet wel een brief kunnen schrijven, want een vorige voorzitter werd na een ongelukkige brief eens met de gevangenis bedreigd", ver telde dhr. Meijer. Dhr. M. Faasse, schipper op een olieboot van de Verbo in Tholen, werd bereid gevonden het secretariaat op zich te nemen. Bij het indienen van voorstellen voor het landelijk congres kwam o.a. een betere vaarwaterscheiding tussen het Schelde- Rijnkanaal en het Tholense gat aan de orde. "Er zijn geen lichtboeien aan te slepen voor iemand die eens van z'n leven in het Tholense Gat komt", zei de voorzitter. "Wie zich met deze verlich ting in Nederland niet kan helpen, moet maar wachten tot het licht is", vond weer een ander. Bergen op Zoom zou best een marifoon kunnen nemen en'op de Bergse sluis dienen radarreflectors te komen. De bruggen op het Schelde-Rijnkanaal die nen een naam te krijgen, zodat schippers bij slecht weer weten waar ze zijn. De bediening van de sluis in Hansweert moet ook veranderen, vond Schuttevaer St.Philipsland. Je moet twintig minuten lager wachten omdat volgens een be drijfsarts 1 man de sluis niet meer mag open draaien. Na nog enkele sappige anecdotes van voorzitter Meijer over o.a. bekeuringen, raakte hij een gevoelige snaar met zijn vraag aan dhr. G. v.d. Doe, waarom de ze eigenlijk kwaad was. "Er is met grof geschut gedreigd dat ik in de haven lag. die alleen voor Fliplanders zou zijn. Het is ook een beetje overdreven dat de burgemeester me belde om te vertrek ken. Schuttevaer heeft dat via het ge meentebestuur gespeeld", aldus v.d. Doe. Het bleek om de zandzuiger van dhr. v.d. Doe te gaan.Die ligt al maanden in de Fliplandse haven, maar met de komst van de thuisvloot voor kerst en nieuw jaar was er eigenlijk geen plaats meer. De zandzuiger week uit naar de werk- haven aan de Krabbenkreekdam.Het was hoog opgelopen, want zelfs op de beurs in Rotterdam was erover gespro ken. Dhr. v.d. Doe had ook zijn lid maatschap opgezegd. "Er wordt van een mug een olifant gemaakt", zei burge meester Vogel. "U betaalde keurig op tijd uw liggeld, dus u hoefde niet weg. Havenmeester M.A. van Duuren lichtte me in, waarna u uit eigener beweging zou weggaan, 't Is een schoonheidsfoutje dat de voorzitter u eerst niet als lid bel de", aldus de burgemeester. "Mijn ve rontschuldigingen dan dat ik niet rechtstreeks v.d. Doe heb gebeld, maar iedereen die werkt, maakt fouten" zei voorzitter Meijer. "We zullen 't laten betijen, dan word ik weer lid. Twintig jaar was het echter geen probleem en nu ik er lag wel. Dat maakte me wel nijdig", aldus v.d. Doe. Voorzitter Meijer stipte nog aan, dat het niet goed gaat met de betaling van de electriciteit op de Fliplandse haven. Voor huishoudelijk gebruik zou dat bij het liggeld kunnen, maar er wordt ook stroom gebruikt om te lassen. Wethou der Walpot dacht aan een muntmeter. Bestuurslid L.H.M. Kosten wilde het gemeentebestuur lid laten worden van Schuttevaer, maar wethouder A.Kosten antwoordde gast te zijn. Hij vond 't niet op zijn plaats zo als lid gevraagd te worden. De voorzitter wees tenslotte op het vaarbewijs, dat iedereen voor okto ber 1983 moet hebben. Hij vond 't niet eerlijk, dat je met een binnenvaartdi- ploma of een Rijnvaartpatent ook 52 gulden moet betalen. "Je zou dan vrij stelling moeten krijgen", zei voorzitter Meijer op de 71e afdelingsvergadering van Schuttevaer St. Philipsland. Rond kerst en nieuwjaar lagen er veertien schepen in de Fliplandse haven. GEMBSUTB THOLEN Loop der bevolking over de periode: 1 jan t/m 31 dec 1982. Earn VERTROKKEN PERSONEN: Th. 7 12 19 81 81 152 20 22 42 108 115 223 Pvl. 4 5 9 15 17 32 2 1 3 21 23 44 Scherp. 5 4 9 23 28 51 1 3 4 29 35 64 St-Md 8 5 13 52 54 106 3 1 4 63 60 123 Stav. 3 2 5 9 4 13 3 7 10 15 13 28 St-Anl 2 2 4 29 34 63 1 1 2 32 37 69 O-Vmr. 6 II 8 IF 0 IF 0 IT 0 5T I# 61 FT7 VERHUISD IN DB GEMEBNTE: Vertrokken naar Sevestigd uit Saldo andere kernen: andere kernen: M. V. T„ M. V. T. M. V. T. Th. 24 26 50 35 34 69 +11 +8 +19 Pvl. 26 29 55 19 17 36 -7 -12 -19 Scherp. 17 12 29 14 14 28 -3 +2 -1 St-Md. 26 30 56 29 30 59 +3 +3 Stav. 10 11 21 2 5 7 -8 -6 -14 St-Anl. 19 16 35 21 18 39 +2 +2 +4 O-Vmr. 11 TH 11 TIT 22 2TF 2$T +2 +6 F +8 F Th. Pvl. Scherj St-Mi Stav SWtol O-Vmr Advertentie 1M Aantal huwelijken in de Gemeente: 116 Aantal ingeschreven echtscheidingen: 28 Bevolkingscijfer op 1 jan'82 M. V. T. 2803 2908 886 811 712 683 1684 1697 778 764 1463 1 504 1124 1141 5711 1697 1395 3381 1542 2967 2265 9450 9508 18958 Geboren M. V. T. 45 56 101 10 8 18 10 12 22 28 20 48 12 5 17 27 24 51 20 25 45 152 150 302 Overleden M. V. T. 20 24 44 9 8 17 10 4 14 23 17 40 5 4 19 21 40 18 6 24 104 84 188 Ingekomen V. T. 128 136 264 28 34 62 22 28 5C 61 43 104 19 10 29 2 5 36 61 23 27 5, Vertrokken V. T. 108 115 223 21 23 44 29 35 64 63 60 123 15 13 28 32 37 69 29 32 61 311 31 4 625 2 9 7 31 5 6 1 2 Verhuisd in de Gem. V. T. +11 +8 +19 -7 -12 -19 -3 +2 0 +3 -1 +3 +2 +2 +2 +6 -6 -14 +4 +8 0 Toe- of afname M. V. T. +56 +61 +11 +1 -1 -10 +3 - +6—14 - +3 -8 - +3 +4 +7 +3 +20 +2, 1&evo lk ingscij f e r op 31 dec'82 M. V. T. 2859 2969 5828 887 810 1697 702 686 1388 1690 1683 3373 781 756 1537 1466 1508 2974 1127 1161 2288 +62 +65 +121 9512 9573 19085

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9