Tholen geknipt voor de vroege aardappel ACOUSTICON H00RT0ESTELLEN ZEELAND IN DE PEN 166.000,- voor Zeeuws service- en informatie bureau IN BEROEP Zuid-Beveland Grafzerken op Bisamratten ANDRIESSEN Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie, bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 011 80-31 391 of 31392 Nieuwjaarsreceptie Namens het provinciaal bestuur houden de com missaris der koningin en mevrouw J.B. Boertien- Velema een nieuwjaars receptie. De ontvangst is op zaterdag 8 januari, van 16.00 tot 18.00 uur, in de statenzaal, Abdij 11Middelburg. Donderdag 6 januari 1983 Gedeputeerde Staten vinden, dat het Zeeuws Service- en informatie bureau zijn bestaansrecht heeft bewezen en dat het daarom moet wor den opgenomen in het deelprogramma sociaal-cultureel werk voor 1 983. Daarmee is een subsidie van 1 66.000,— gemoeid. Huisvesting Dienstverlening Samenwerking Voorstel EEG-garantieprijs bedreigt Nederlandse akkerbouw Al levert een kilo aardappelen de boer momenteel maar vijftien cent op, 't gaat toch goed met de piepers. De export blijft maar stijgen en het Nederlandse aandeel in de Europese aardappel teelt neemt steeds toe. Tholen staat er helemaal goed voor met zijn vroege aardappelen. "Het is uniek in Nederland, dat zo'n groot aandeel van de totale oogst op Tholen en St. Philipsland bestaat uit vroege aardappelen, 't Is om jaloers te zijn op de bruto geldopbrengsten, maar er staan ook hoge kosten tegen over". Dhr. J.v.d. Weele van het consulentschap van de Ak kerbouw te Goes zei dat dinsdag in Haestinge te St. Maartens dijk, waar bijna honderd boeren, handelaren en andere be langstellenden op de aardappel studeerden. Toch pakken zich donkere wolken samen, want de vertegen woordigers van de Nederlandse Centrale Landbouworganisa ties zijn in Brussel bezweken voor de druk van hun Europese collega's om accoord te gaan met een marktordening voor aardappelen. Er zou dan ten aanzien van de prijzen een ga rantie- en interventieregeling komen, waarmee de Nederlandse export wordt bedreigd. "Ik hoop vurig, dat er van die onzalige ordening niets terecht komt. De eerste die er namelijk slacht offer van wordt, is de Nederlandse akkerbouwer. Daar ben ik heilig van overtuigd. We exporteren immers 70% van onze oogst", zei voorzitter G. Lodewijk van de handelarenbond V.B.N.A.. Plastic Weinig suiker Vroeger ploegen Chips/frites E.E.G. Uien 15 cent Investering en exploitatietekort Nieuwe procedure Net als vorig jaar wordt gebruik gemaakt van een lettersysteem, waardoor kan worden voorko men dat een lange rij wachten den ontstaat. Iedere bezoeker krijgt een kaart met daarop een letter en zodra die correspondeert met de letter die aart de schouw in de statenzaal wordt opgehan gen, kan hij of zij zijn of haar nieuwjaarswensen aan de heer en mevrouw Boertien aanbieden. De receptie is openbaar en dus voor iedereen toegankelijk. ABDIJ IEUWS Sinds 1 april 1 980 is het bureau (ge huisvest in Middelburg) als experiment gestart met als doel de samenhang tus sen de diverse jeugd- en jongerenorga nisaties die op provinciaal niveau wer ken, te verbeteren. De eigen identiteit van de organisaties blijft daarbij ge waarborgd. Samenwerking is mogelijk bij documentatie, administratie, huis vesting en gezamenlijk gebruik van be roepskrachten. De meeste jongerenor ganisaties hebben aan het experiment meegedaan. Gs schrijven in hun voorstel aan de sta ten, dat de experimenteerperiode ei genlijk te kort is om tot een reëel oordeel te komen; het proces om tot een grotere samenhang te komen vraagt nogal wat tijd. In de twee jaar is overigens wel duidelijk naar voren gekomen, dat de meeste or ganisaties niets voelen voor gezamen lijke huisvesting. Over het algemeen beschikken zij over goede onderko mens, waarvoor soms langdurige over eenkomsten zijn afgesloten. Als gevolg van een noodsituatie heeft de Federatie christelijk jeugdwerk onlangs een goede behuizing in Goes gevonden. De pro vincie heeft hierbij gesubsidieerd. De Zeeuwse jeugdraad zegt in zijn com mentaar op de experimenteerperiode over de huisvesting, dat er in de verdere toekomst misschien meer mogelijkhe den komen. In juni 1 982 is het evaluatierapport van het service- en informatiebureau ver schenen. Eén van de conclusies er uit is, dat de dienstverlening goed is verlopen, maar dat nog wel verbreding kan plaatsvinden. De begeleiding van onge bonden groepen en de samenwerking met de andere jeugd- en jongerenorga nisaties lopen nog niet helemaal naar wens. De jeugdraad zegt hiervan, dat Maandag 10 januari, 1 3.45 uur verga dert de commissie welzijn. Besproken worden de subsidiëring van het Zeeuws service- en informatiebureau en de or ganisatie van de podiumkunsten. Vrijdag 14 januari vergaderen er twee statencommissies. Evenals de commis sie welzijn zijn beide vergaderingen in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middelburg; zij zijn openbaar en bie den spreekrecht voor het publiek. De commissie milieuhygiëne begint om 10.00 uur. Op het moment van samen stelling van de rubriek was de agenda nog niet definitief vastgesteld. Wat in ieder geval aan de orde komt is de ge- luidhinderverordening. De commissie bestuurszaken vergadert om 14.00 uur. Agendapunten zijn o.a. subsidiëring organisatie podiumkun sten en Zeeuws service- en informatie bureau en de nota automatisering in de provincie Zeeland. Ook de ombouw van de oliegestookte centrale van de nv PZEM in Borsele tot een kolengestookte centrale wordt besproken. De commissaris der koningin, in zijn functie van voorzitter van het college van gedeputeerde staten, houdt op dinsdag 11 januari, 10.30 uur, een AROB-zitting. Behandeld wordt het be roepschrift van een inwoner van Zierik- zee tegen de beschikking van de com missaris over algemene bijstand. Ook op 1 1 januari, maar om 1 1.30 uur, komt de AROB-commissie uit gedepu teerde staten bijeen om het bezwaar te behandelen van de heer R. Bogaerd uit Sint Jansteen. Gs hebben geweigerd b en w van Hulst een verklaring van geen bezwaar te verlenen (art. 1 9 van de wet op de ruimtelijke ordening en art. 50 lid 8 van de woningwet) voor de bouw van een afdak bij het pand van de heer Bogaerd aan de Wilhelminastraat. Beide zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. zet van het experiment zijn bepaald, blijven van toepassing, terwijl de be stuurssamenstelling opnieuw zal wor den bekeken; dit gebeurt in overleg met de provincie. Zo mogelijk moet de bege leidingsfunctie worden uitgebreid. Provinciale staten nemen de beslissing op 28 januari. De zerk van landmeter Willem Janszoon uit 1 558 staat centraal voor de kerk in Baarland.De steen lag buiten de kerk en deed dienst als stoepsteen. De Engelsman F.A. Greenhill, een des kundige op het gebied van middeleeuw se, gegraveerde afbeeldingen, wees op de afbeelding uit de zestiende eeuw, die een voorstelling geeft van een landmeter in de kleding van die tijd; wambuis, knielange tabberd/toga - aan de schou ders gepoft, met lange valse mouwen vanaf de ellebogen - sokken of lange kousen en ruime teenschoenen. De landmeter is glad geschoren en heeft polkahaar. Zijn waardigheid wordt ge demonstreerd door een lange maatstok in zijn rechterhand. Aan weerskanten van de figuur is een kortere en dunnere stok geplaatst. Delftse studenten heb ben er voor gezorgd dat de steen een plaats in de kerk heeft gekregen. In de kerk van Hoedekenskerke ligt de grafsteen van Matthijs Claesz uit de zestiende eeuw. Op de zerk is een voet- ploeg afgebeeld.De heer Hulsbergen vermeldt, dat de grafstenen van pas toors meestal zijn te herkennen door de afbeelding van de priester met de mis kelk of alleen de miskelk. In de hoeken vindt men gewoonlijk de symbolen van de vier evangelisten. Mevrouw P.S.J. Boekhof Koole ver klaart in een ander artikel dat in het Bul letin is opgenomen waarom de midde leeuwse kerken - ook in kleinere ge meenten - zo groot zijn: "Omdat de middeleeuwer niet, zoals we denken, onder het werk verpletterd werd. Hij moest 52 zondagen en 30 heilige dagen vieren en werkte alles bijeen genomen niet meer dan vijf dagen per week. Die vrije dagen werden hem niet uitbe taald, maar zijn vrijetijdsbesteding or ganiseerde de kerk gratis en voor niets. Het aantal plechtigheden, optochten, godsdienstige feestelijkheden, gepaard met alle pracht en praal, is zeer groot geweest en de kerk moest dus zulke af metingen hebben, dat ze de massa die op hoge feesten uit alle hoeken van stad en land samenstroomde, kon omvat- gewerkt moet worden aan de vorming van een provinciale uitleendienst, dat de begeleiding van het ongebonden jeugdwerk een gat in de markt vult en dat het streven op samenwerking ge richt moet blijven. Het service- en informatiebureau werkt samen met de stichting Recreatiewerk en met de stichting Overleg kindercen tra. Die samenwerking gebeurt op basis van wederzijdse tevredenheid. Er wordt gestreefd naar uitbreiding met ZOOS (Zeeuwse organisatie ter ondersteuning van het sociaal-culturele werk) en NU- SO (speeltuinwerk). Eind juni was er een evaluatiegesprek tussen het servicebureau, de jeugdraad, het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en de provincie. Daar is iedereen akkoord gegaan met het advies van de jeugdraad en het mi nisterie van crm heeft zich bereid ver klaard de rijkssubsidie (50 procent) met ingang van dit jaar te decentraliseren. Gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor het Zeeuwse service- en in formatiebureau de provinciale steun functie voor het jeugd- en jongerenwerk te laten vervullen en het daarom op te nemen in het deelprogramma sociaal- cultureel werk 1983. Het bedrag dat daarmee gepaard gaat bedraagt 166.000,— Van het rijk wordt dan aan subsidie ontvangen 83.000, De uitgangspunten, zoals die bij de op- Grafzerken, symbolen van de verganke lijkheid van de mens, zijn voor onder zoekers vanuit diverse achtergronden van belang Genealogen kunnen ont brekende gegevens in hun stamboom onderzoek aanvullen, costuumkundigen leren er uit hoe mensen in de vijftiende en zestiende eeuw gekleed gingen en historici worden door voorstellingen geïnformeerd over de gereedschappen die destijds werden gebruikt. In het Bulletin van de stichting Oude Zeeuwse Kerken (december 1982) be schrijven de heren G.J. Lepoeter en S.J.M. Hulsbergen de hervormde ker ken van Baarland en Hoedekenskerke. In beide kerken zijn belangrijke grafzer ken. Kerk van Baarland Zeeuws jeugdbureau Die doodgewone aardappel is het on derwerp van intensieve discussie in landbouwkringen. Er worden kijk- en praatmiddagen over gehouden en dins dag zelfs een hele studiedag. De Neder landse huisvrouw, nog de belangrijkste afneemster, hecht aan een mooie, ge lijkmatige aardappel die gemakkelijk schilt- en kookt. De aardappelverwer- kende industrie heeft echter ook zoz'n verlangens: grovere sortering, lager sui kergehalte en hoger onderwatergewicht. Voorzitter M.Ph. van der Weele van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting schetste in zijn openingswoord het avontuur van de aardappel, de plant met ondergrondse activiteiten. De Spanjaar den brachten de knol uit Zuid-Amerika naar Europa. In Ierland, waar een Spaans schip op de rotsen liep, werden de eerste piepers in Europa geteeld. "Er was eerst nogal wat achterdocht. Een boer die weigerde om aardappelen te poten, werd zijn neus en zijn oren af gesneden in opdracht van een Pruisische vorst. Nu is de aardappel het belang rijkste volksvoedsel in Europa. Een Friese onderwijzer, die uit liefhebberij aardappelen kweekte, zorgde voor het bekende ras Bintje. De pieper is van enorme rijkdom voor de mens: 200.gram gekookte aardappelen hebben evenveel voedingswaarde als wit brood en maca roni. Een aardappel bevat geen vet, maar wel een hoeveelheid vitamine C, te vergelijken met citrusvrucht", aldus v.d. Weele. De Thoolse bedrijfsvoorlichter L.N. Bax lichtte met cijfers en dia's de teelt van vroege aardappelen met en zonder plastic toe. Hij concludeerde dat Tholen een eiland voor vroege aardappelen is. "Het klimaat is gunstig met weinig nachtvorsten. De bedrijfsgrootte past goed. Op kleine bedrijven is een hele boel arbeid rendabel te maken met voorkiemen en de oogst van Primeurs. Er is nog een veilingsysteem, waardoor de afzet veel beter is. We moeten wel wakker blijven door kwaliteit te leveren gezien de opkomende concurrentie van België en Engeland", aldus Bax. "Alles moet erop gericht zijn om de aardappe len zo vroeg mogelijk te krijgen", ver volgde de bedrijfsvoorlichter. Voor waarden vo een vroeg gewas noemde hij: korte dag, lage temperatuur, hoge lichtintensiteit, fysiologisch oud poot- goed, hoge plantdichtheid, weinig stik stof en vocht moeilijk beschikbaar. Is de Dore nog de vroege aardappel bij uit stek, proeven op Westmaas toonden aan, dat de Dore qua opbrengst wat achterblijft bij nieuwe rassen. De prijs is echter nog het hoogst. Er zijn evenwel nog andere factoren belangrijk voor de rassenkeuze, zoals gevoeligheid voor pokken. Bij Premiere is dat duidelijk minder dan bij Doré's. Dhr. J. v.d. Weele noemde het heel belangrijk dat er meer vroege aardappelrassen zijn zoals Premiere en Gloria. Valbax conclu deerde uit gegevens van de veiling St. Annaland over 1978 t/m 1982 en ver schillende proeven, dat hoe vroeger het gewas werd geoogst, des te hoger het financiële resultaat was, ondanks de hardere groei van een laat gewas. Zo lang het gewas nog in volle groei is, geeft vroeg oogsten geen beter financieel re sultaat. Zodat het warm wordt, moet het plastic van de aardappelen. Dat gebeurt soms veel te laat en dat veroorzaakt een ne gatief effect. Tot half april is het leggen van plastic nog wel mogelijk, maar tijdig eraf halen, speelt een grote rol. Je moet ook niet wachten met rooien tot de op brengst 25 kg is. De plastickosten van 2500 tot 3000 gulden per ha slokken de hogere opbrengst wel op, maar voorde len zijn dat het land vroeg vrij is, de rooidatum niet voorbij is zodat op het zelfde perceel zonder ontsmettingskos- ten vaker aardappelen geteeld kunnen worden en eventueel een ander gewas of groenbemesting mogelijk is. Ir. C.D. van Loon van het proefstation P.A.G.V. te Lelystad sprak over de teelt en verpleging van late consumptie aardappelen. Hij wees ten eerste op de lengte van de groeiperiode, het zo lang mogelijk groen houden van de aardap pelplant. Belangrijke punten hierbij zijn: snelle beginontwikkeling, laat af sterven van gewas en toepassing van een aanaarder in plaats van een frees. An ders is het gevaar voor verslemping van lichte grond heel groot. Het enkele kluitje is in het najaar wel weg. Een tweede belangrijk onderdeel van de opbrengst is de produktie per dag, waarbij vocht, ziekten en plagen een rol spelen. Vaak aardappelen telen op het zelfde perceel kost opbrengst, zeker na suikerbieten. Dat is bij onderzoeken in Flevoland wel gebleken: 1:6 gaf het be ste resultaat. Voor de kwaliteit gaan sortering en suikergehalte een steeds belangrijker rol spelen. Er zijn meer grove bintjes nodig: ho^ hoger de op brengst, hoe meer grove aardappelen. Minder stengels door het pootgoed vroeg koud te zetten, is een van de wei nige mogelijkheden voor een grovere aardappel. Voor chips en frites mogen aardappelen weinig suikers bevatten. In 1984 wordt er mogelijk naar suikergehalte uitbe taald. Daarom moet je naar een auto matische temperatuurregeling om de koude perioden beter te kunnen benut ten. Dat is een heel rendabele investe ring: niet zo verschrikkelijk duur en technisch goed mogelijk. Behalve een hoge bewaartemperatuur (meer dan 6 tot 8 graden) is rijp oogsten (natuurlijke afrijping) een mogelijkheid om het sui kergehalte te beperken. Pas als 25% van het groene blad weg is, moetje aardap pelen doodspuiten, anders bevatten ze teveel suiker, aldus ir. van Loon. J.T. Andringa van het consulentschap Landbouwwerktuigen te Wageningen sprak na de lunchpauze vol humor over de grondbewerking en oogstwerkzaam- heden. Met name met het oog op het beperken van beschadigingen van de aardappel. "De loofklapper is nog steeds een puinhoop", zei hij. Een goed ver kruimeld pootbed en het breken van de val bij transport, verdient meer aan dacht. Het is blijvend noodzakelijk om attent te zijn op alles wat met kwaliteit te maken heeft, aldus Andringa. Hij vond ook dat er vroeger en minder diep geploegd moest worden. "Ge voelsmatig ploeg je veel te diep". VBNA-voorzitter Lodewijk meende, dat het blauw een eind onder de knie was. "Als iedereen zich aan de voorschriften houdt, is er geen beschadiging van aardappelen meer nodig. Door de sim pele opwarming van aardappelen tot 12 graden is er al een stuk verbeterd. Alles wat de aardappel valt, is echter teveel. Kwaliteitsbewustwording is belangrijk", zei Lodewijk. De suikers in aardappelen vond hij nu al een probleem. "Warmer bewaren geeft weer moeilijkheden. Bij een hoog sui kergehalte zal men erg zorgvuldig moe ten zijn op het wel of niet bewaren van aardappelen", aldus de VBNA-voorzit ter. Hij wees er nog op, dat bij de aard- appelverwerkende industrie een hoger onderwatergewicht een hoger rende ment oplevert. Die industrie wordt steeds belangrijker, want in 1976 had men 500.000 ton aardappelen nodig en in 1982 maar liefst 900.000 ton. Daarvan werden er 600.000 ton uitgevoerd. "Dat is een hele merk waardige ontwikkeling, tegenstrijdig aan de verminderde koopkracht. Ver werkte aardappelen als chips en frites zijn immers duurder dan verse aardap pelen. Er liggen nu echter enorme hoe veelheden diepgevroren frites opgesla gen en de groeimogelijkheden sla ik voorzichtig aan. In de toekomst zie ik wel problemen komen", zei Lodewijk. In 1976, toen hij ook een lezing hield voor Thoolse boeren, werden er 1.4 miljoen ha aardappelen geteeld in Eu ropa. Dat is nu 1.1 ha, dus een daling. Nederland steeg echter van 166.000 naar 170.000 ha of van 12 naar 15%. De bin nenlandse consumptie bleef met 850.000 ton op hetzelfde niveau, maar de export nam toe van 900.000 naar 1.4 miljoen ton. De pootaardappelen, die een grote exportwaarde hebben, namen toe van 22.300 naar 32.000 ha in Nederland. De aardappeloogst was vorig jaar 200.000 ton hoger dan in J981. "Ik heb erg grote zorgen om die kwijt te raken, maar gelukkig weet je 't met aardappe len nooit helemaal zeker. De binnen landse vraag blijft echter zo en onze vaste klanten West-Duitsland en Italië vragen ook niet meer. 't Zal bepaald niet meevallen, groter wordende oogsten te exporteren, behalve wanneer het Euro pese areaal verder inkrimpt. Dan wor den Duitsland en Engeland veel meer importbehoeftig, misoogsten uitgezon derd", aldus Lodewijk. Hij maakte tenslotte duidelijk, dat Ne derland lang een gesloten front had ge vormd tegen de wensen van andere EEG-landen, ook voor aardappelen een marktordening vast te stellen. "Je moet aardappelen telen, waar dat 't het goed koopst kan. We wilden nergens een ze kerheid onder de aardappelteelt leggen, maar nu is Nederland een gespletên huis 'na het accoord gaan van de centrale landbouworganisaties. Dat is een uiter mate vervelende situatie", zei de VBNA-voorzitter. J.v.d. Weele zei trots te zijn op het Ne derlands aandeel in de export, die door de marktverordening in gevaar komt. De kwaliteit is nog een pluspunt. "De Nederlandse aardappelen kunnen kwa litatief de toets der kritiek doorstaan, maar ze zijn ook veruit de duurste", zei Lodewijk. Het blauw in consumptie aardappelen blijft volgens hem een pro bleem. "Een strozak is goed voor het tegengaan van onderhuidse beschadiging", merkte J.v.d. Weele nog op'. ZLM-kringvoorzitter M.C.J. Kosten sloot de studiedag af met presentjes voor de sprekers. Hij was blij met een aand achtig publiek, dat door een andere op zet van de jaarlijkse studiedag na de etenspauze groter was dan andere jaren. Kosten was verheugd met de goede ad viezen voor een belangrijk produkt als de aardappel, die een kwart van het bouwplan van de Thoolse/Fliplandse landbouwer uitmaakt. Tenslotte zei de kringvoorzitter blij te zijn met een goed handelsapparaat op Tholen. Verschil lende aardappelhandelaren waren aan wezig, onder wie de enige vrouw, Anne- lies Quist uit Oud-Vossemeer. Sint Annaland: di. 4 januari 1983. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 14,80 - 15,30. Aanvoer 185 ton. In december zijn er op Tholen 19 en op St. Philipsland 8 bisamratten gevangen. Ambtenaar faunabeheer J. Meyll uit Poortvliet spreekt van een goed resultaat gezien de geringe activiteiten van de ratten in deze tijd. Vervolg van pag. f Volgens de OVEM is er voor aankoop, voorfinanciering en investering voor het boerderijproject aan de Veerhoekseweg tussen Scherpenisse en Sint Maartens dijk ongeveer 800.000,— nodig. Het jaarlijkse exploitatietekort ligt naar schatting jaarlijks tussen de 200.000 en 300.000 gulden. De OVEM blijkt niet in staat om het benodigde vermogen of het exploitatietekort uit eigen middelen of via leningen te financieren. Er zijn nog geen concrete plannen met betrekking tot een productie/teeltplan. Uitgaande van 12 werkzame pupillen op het werk- deel bestaat dus nog geen inzicht in de relatie tussen capaciteit en bezetting van de medewerkers. Eveneens ontbreekt de continuïteit van de uit te voeren werk zaamheden. Een hele reeks onzekerhe den. Als gevolg daarvan zou de OVEM in een samenwerkingsverband met de Betho in feite weinig te zeggen krijgen over het boerderij project. Voordat de betrokke nen op 21 december naar Den Haag stapten, hadden ze het volgende samen-, werkingsverband in gedachten: - het werkdeel van de OVEM wordt op genomen in de buitendienst van de Bet ho, met als nadelen dat de Betho eige naar wordt en tevens alle exploitatieri sico's draagt. Daarnaast zou de Betho extra kosten moeten maken voor zaken als financieel en administratief beheer, personele en sociale begeleiding, veilig heidscontrole en dergelijke. De voorde len van dit samenwerkingsverband zou den zijn dat het bestuvr van het project het Betho bestuur is en dat de dagelijkse leiding één bestuur zou hebben. De Betho plaatste daar echter wel de volgende aantekeningen bij: - het ministerie van Sociale Zaken zou garant moeten staan voor een mogelijk vermogensverlies bij eventuele verkoop op een later tijdstip. - het exploitatietekort zou, bij normaal beheer, voor 80% door Sociale Zaken gedekt moeten worden, - de provincie dan wel derden zouden het overige tekort van 20% moeten fi nancieren, - de Betho wenste dat de voor de boer derij aan te stellen WSW-medewerkers als een extra aantal zouden gelden en - de OVEM zou toe moeten zeggen dat via de bewoners van het woondeel noodzakelijk werk buiten de diensturen worden verricht, omdat de WSW'ers gebonden zijn aan maximaal 5 werkda gen van 8 uur. Omdat Sociale Zaken geen garanties wilde geven, besloot het dagelijks be stuur van de Betho om een nieuwe pro cedure te starten. Voor vakkundige en vertrouwde aanpassing van: stNDS 190A Met de auto voor Vervaardiging van oorstukjes de deur bereikbaar in eigen bedrijf 0 Ingang ook voor rolstoelen Acousticon met 24 speciaalzaken 0 F.I.D.A. gediplomeerd in Nederland Zo nodig bezoek aan huis Penstraat 37 - BERGEN OP ZOOM - Telefoon 01640-34464 Vlakbij de Grote Markt en de Bosstraat Advertenties I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7