THOLENDERWIJS Eigen inbreng bij gemeentegarantie voor aankoop of bouw van een huis HET VERMOLMDE VOETSTUK informatierubriek van de gemeente thoien KADERPOOUNG ZEELAND GELD LENEN IN NOODSITUATIES VIA DE GEMEENTELIJKE KREDIET BANK TE GOES Margriet Eshuys Band 15 januari in Thoien 'The Margriet Eshuys Band Provinciaal Werkgelegenheidsfonds Nu ook subsidie voor nieuwe eigenaar-bewoners van premiewoningen Bfi>I VAIM DER GRAAF Donderdag 6 januari 1983 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR WONINGS TICHTING SPREEKUREN B. EN W. OVERDENKING 1£/J orgels - piano's Kerkstraat 14 - Bruinisse - tel. 01113-1379 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Thoien Markt 1-5 Sint-Maartensdi]k Tel 01 666-2955 Vanaf 1 januari 1983 zal er via de Gemeentelijke Kredietbank in Goes de mogelijkheid komen om tot een bedrag van maximaal vijftienduizend gulden te lenen. De gemeenteraad van Thoien besloot op 13 december j.l. dat zij zich voor de daarvoor in aanmerking komende gevallen borg zal stellen voor de nakoming van de betalingsverplichtingen. De gemeentelijke Kredietbank is ondergebracht in het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst te Goes. De kontakten van Thoolse in woners met deze bank verlopen via de afdeling Sociale Zaken van het gemeentehuis. Om bij de Kredietbank aan te kloppen hoeft men geen cliënt van de afdeling Sociale Zaken te zijn. Door het kopen op afbetaling en het aangaan van geldleningen voor konsumptieve doeleinden komen steeds meer gezinnen in financiële problemen. Ook andere oorzaken die we allemaal kennen: de teruggang in de economie, de stijgende werkloosheid en zeker ook de stijging van de woonlasten, waar dan meestal nog een teruggang van het te besteden inkomen tegenover staat. De gevolgen zijn dat veel mensen een achterstand oplopen bij betaling vaste lasten (huur "wa ter en licht" e.d.). In andere gevallen ontstaan bijna niet op te lossen problemen als grotere zaken moeten worden vervangen zoals vloer bedekking, meubels, wasmachine enzovoort. De tijd dat veel mensen bijna achteloos een bedrag van hun spaarbankboekje konden halen om die duurdere dingen aan te kunnen schaffen is wel voorbij. KREDIETBANK De meest gevolgde manier om geld te lenen is: naar een bank of een financieringsbedrijf gaan. Met die mogelijkheid wordt ook geadver teerd, soms met de aanprijzing dat het geld binnen enkele uren kan worden afgehaald In de praktijk blijkt dat geld lenen niet voor ieder een is weggelegd. Banken en financieringsbedrijven willen voldoende zekerheid hebben dat het geleende geld keurig op tijd - met de rente - wordt afbetaald. Die zekerheid bestaat meestal uit een vaste baan met een behoorlijk inkomen en het ontbreken van een forse schuldenlast. Op zichzelf is dat heel begrijpelijk, het gaat om bedrijven die winst moeten maken. Om die winst veilig te stellen worden niet teveel risico's genomen. De Gemeentelijke Kredietbank is zeker geen concurrent van de be staande banken en financieringsbedrijven. Het is geen commerciële instelling. Mensen die in aanmerking komen om via deze bedrijven te lenen, kunnen dan ook niet bij de kredietbank terecht. Het gaat bij de Gemeentelijke Kredietbank nu juist om de mensen die bij een andere bank of bedrijf geen lening kunnen krijgen. Ook de Kredietbank wil toch wel zoveel mogelijk zekerheid hebben dat het geld wordt terugbetaald. Dat is ook in het belang van de mensen zelf. Het heeft weinig zin om een fors bedrag te lenen, terwijl van tevoren eigenlijk al vaststaat dat het toch niet kan worden afbetaald. Dan worden de problemen niet opgelost, maar worden ze alleen maar groter. Soms kunnen de schulden ook zover zijn opgelopen, dat er geen redden meer aan is,. In zo'n geval zal geen lening worden gegeven. Een faillissement is dan meestal de enige weg. WERKWIJZE De Gemeentelijke Kredietbank maakt gebruik van geld van de ge meenschap, dus van ons allemaal. Dat geld moet op een behoorlijke en zorgvuldige manier worden gebruikt. Alleen daarom al moet er een behoorlijke zekerheid zijn dat afspraken voor aflossing van een schuld kunnen worden nagekomenDaarom zullen de gegevens van iedereen die om een lening komt vragen dan ook worden gecontroleerd. De gemeente Goes heeft zich daarvoor aangesloten bij het Bureau Krediet Registratie in Tiel. Na een aanvraag voor een lening wordt bij dit bureau informatie ingewonnen. Heeft iemand in een gesprek met een medewerker van de Kredietbank verteld dat hij geen schulden heeft, maar blijkt uit navraag bij het Bureau Krediet Registratie dat er wel degelijk schulden zijn, dan kan dat betekenen dat de lening wordt geweigerd. Het heeft dus geen enkele zin om dingen te verzwijgen of anders voor te stellen dan ze zijn. Wie geld leent bij de Gemeentelijke Kredietbank hoeft daarvoor geen onbehoorlijke hoge rente te betalen. Dat zou ook een kwalijke zaak zijn. Maar het is niet zo dat bij de kredietbank wel voordeliger kan worden geleend dan bij commerciële banken en financieringsbedrij ven. Ook bij de kredietbank moet rente worden betaald. Die is gelijk aan de rente die de gemeenten betalen voor een langlopende lening bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De rente wordt jaarlijks aan gepast aan de rentestand. Ook moeten administratiekosten worden betaald. Voor een lening tot 3500 gulden is dat bijvoorbeeld 3 procent van het geleende bedrag, met een minimum van vijftig gulden. Bij hogere leningen worden ook hogere percentages toegepast voor de administratiekosten. Wat dit betreft verschilt de manier van werken van de Gemeentelijke Krediet bank nauwelijks van die bij banken. Het belangrijkste verschil is dat de Kredietbank soms hulp kan bieden aan inwoners, die daarvoor niet terecht kunnen bij de "gewone" banken en financieringsbedrijven. SCHULDSANERING De Gemeentelijke Kredietbank kan soms hulp bieden als schuldsane ring of schuldenregeling dé oplossing is. Eenvoudig gezegd komt het er op neer dat de schulden worden verzameld en in één keer worden afgelost met geld van de Kredietbank. Het voordeel van zo'n schuld sanering is dat er een eind komt aan aanmaningen of de dreiging van afsluiting van bepaalde voorzieningen; dat de zaak in ieder geval te overzien is -er is dan immers alleen nog sprake van een schuld bij de Gemeentelijke Kredietbank- en dat ook weer een échte kans bestaat om uiteindelijk de problemen te overwinnen. Natuurlijk is het in zo'n situatie ook niet eenvoudig om een forse schuld af te lossen. Een schuldsanering heeft alleen zin als de wil en de mogelijkheden aanwezig zijn om de financiële problemen echt aan te pakken. De kredietbank helpt alleen als het mogelijk is om de schulden volledig weg te werken. Een tweede mogelijkheid bij schuld is schuldbemid deling. In zo'n geval gaat de kredietbank praten met schuldeisers, om tot een bepaalde regeling te komen, zonder dat de kredietbank daar voor geld leent. Het kan voorkomen dat wel een deel van de schulden kunnen worden weggewerkt, maar dat het eenvoudigweg onmogelijk is om alle schulden te betalen. Niet altijd hoeft dat een hopeloze situatie te zijn. In bepaalde gevallen kan de kredietbank dan aan de schuldeisers voorstellen om genoegen te nemen met een gedeelte van het bedrag, waarop zij recht hebben. Voor zo'n schuldeiser is dat natuurlijk geen prettige zaak, maar het kan soms beter zijn om op zo'n voorstel in te gaan, omdat er anders van een aflossing helemaal niets komt. De voorschriften van de schuldregelingen zijn vastgelegd in een Ge dragscode van de Nederlandse Vereniging voor Volkskredietwezen. Ook de Goese Gemeentelijke Kredietbank werkt volgens deze code. Een bestuur ziet er op toe dat de regels worden nageleefd. In dat bestuur zitten onder meer vertegenwoordigers van kredietbanken, de vakbeweging en de Consumentenbond. In deze regels staat dat iemand nooit meer kan lenen dan 36 keer het bedrag wat hij maandelijks kan aflossen. Anders gezegd: over het aflossen van een lening mag niet langer dan drie jaar worden gedaan. Bovendien moet er een redelijke zekerheid zijn dat het geleende geld kan worden terugbetaald. Naast de gedragscode is er ook nog een reglement kredietbank Goes, waarin de "spelregels" voor het lenen van geld zijn verzameld. Uit die regels blijkt dat de bank er niet alleen is voor het lenen van geld, maar ook voor het geven van advies over kredietverlening. Om maar eens een voorbeeld te geven: wie plannen heeft om een lening aan te gaan, maar toch twijfelt of het allemaal wel haalbaar is, zou eens binnen kunnen stappen bij de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Tho ien. Het is altijd beter om vooraf alles te kunnen overzien dan achteraf te merken dat het aflossen van een lening toch wat moeilijker is dan misschien was gedacht. GELDLENEN Er is al gezegd dat de Gemeentelijke Kredietbank er in bepaalde ge vallen niet alleen is om uiteindelijk uit de schulden te komen, maar dat ook geld kan worden geleend voor de aanschaf van noodzakelijke goederen. In wat deftige taal zouden dat de "dagelijkse levensbe hoeften" kunnen worden genoemd. Nu is het in z'n algemeenheid nooit precies aan te geven waarvoor nu wel en waarvoor geen geld kan worden geleend. Een voorbeeld het lenen van geld voor aanschaf van een auto. Als iemand zo'n auto wil aanschaffen omdat hij het plezierig vindt in het weekeinde er op uit te gaan, dan zal de Gemeentelijke Kredietbank daarvoor geen geld lenen. Het bezit van een auto voor het vrije weekend of om boodschappen te doen kan het leven op zich een stuk aangenamer maken, maar on misbaar is een auto in zo'n geval niet. Het wordt een heel andere zaak als iemand die werkloos is een baan als vertegenwoordiger kan krij gen, maar daarvoor in het bezit van een auto moet zijn. Als dan het geld ontbreekt om een auto aan te schaffen en als het inkomen niet voldoende is om langs de normale weg een auto te financieren, dan kan de Gemeentelijke Kredietbank wellicht een lening geven. Over wat nu werkelijk noodzakelijk is in het leven en wat niet kan natuurlijk ook verschillend worden gedacht. Over het algemeen wordt daaronder verstaan: kleding en schoenen, woninginrichting (waaronder meu bels, stoffering, vitrage en vloerbedekking, radio en t.v.). wasmachi ne, koelkast, gascomfoor en dergelijke, (brom)fietsen. Ook kan soms geld worden geleend voor wat met een ruime verzamelnaam "bijzon dere voorzieningen" wordt genoemd. Het kan gaan om begrafenis kosten, studie- of bevallingskosten, een noodzakelijke verbouwing van de woning, maar ook een buitenlandse reis. In het laatste geval zal het dan niet zozeer gaan om een wintersportvakantie, maar bijvoorbeeld om een noodzakelijk familiebezoek waarvoor op dat moment het geld ontbreekt. TEN SLOTTE De Gemeentelijke Kredietbank te Goes is een bank die niet alleen hulp verleent aan inwoners van de gemeente Thoien maar ook aan de bevolking van de gemeenten op Zuid- en Noordbeveland. Voor het aanvragen van een lening hoeft u niet naar Goes te gaan. U kan daarvoor terecht op de afdeling Sociale Zaken van het gemeentehuis te Sint— Maartensdijk. Of het nu om een lening gaat of het vragen van informatie, in veel gevallen kan het verstandig zijn om eens binnen te stappen. Bij schulden is het zeker raadzaam om dat te doen zelfs als de zaak inmiddels al flink uit het spoor is gelopen of hopeloos lijkt. De medewerkers van de afdeling sociale zaken zijn graag bereid om mee te denken, bovendien kennen ze de regelingen die er op allerlei gebied zijn. iterdag 1 5 januari staat "The Margriet Esnuys Band" central Zaterdag 1 5 januari stSat "The Margriet Eshuys Band" centraal in het gemeenschapscentrum "Meulvliet" aan de Zoekweg in Thoien. Van dit optreden zal de AVRO televisie-opnamen maken. Het concert zal op een later tijdstip worden uitgezonden. Tijdens die uitzending zullen er shots te zien zijn van het eiland Thoien, die de AVRO 1 5 januari zal maken. De Margriet Eshuys Band staat momenteel sterk in de belangstelling met de lp "Right on Time" en de hitsingle "Black Pearl". Beide zijn met een Edison bekroond. Onlangs is de nieuwe lp verschenen, getiteld "Eye to Eye". Van dit album zullen tijdens het concert de nodige nummers te horen zijn. Het concert begint om 21.00 uur en kaarten zijn vanaf 20.00 uur aan de zaal verkrijgbaar. De entree bedraagt ƒ10,— voor volwassenen en 6.50 voor de jeugd tot 18 jaar. Financiële ondersteuning In de provincie Zeeland worden veel aktiviteiten georganiseerd op het gebied van de sportieve rekreatie. Daarvoor is kader nodig: dat kader is er. Zeeland telt ruim 100 specifiek geschoolde rekreatiesportleiders. Om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen en organisatoren en kader met elkaar in kontakt te brengen, is door de Zeeuwse sportraad een Regionale Kaderpooling opgezet. Per regio (Ook Thoien is een regio) is rekreatiesportkader beschikbaar om leiding te geven aan aktiviteiten, waarbij het bijvoorbeeld kan gaan om: - een wekelijks trimuur; - een sport- en spelinstuif; - de organisatie en uitvoering van spel- en sportdagen, kampeerweek- ends, oriëntatietochten enzovoorts. Hoe weikt de kaderpooling? Wanneer u kader nodig heeft: - neemt u kontakt op met de koördinator van de regio Thoien: mevr. T. Slootweg. Tulpstraat 14 te Sint— Maartensdijk, tel. 01666-2903; - gaat deze koördinator op zoek naar kader voor uw aktiviteit, waarbij, behalve naar inzetbaarheid, ook wordt gekeken naar wie voor uw aktiviteiten het meest geschikt is: iedereen heeft zijn eigen specialitei ten en ervaring; - legt de koördinator het kontakt tussen aanvrager en kader. Een regionaal koördinator kan nog meer voor u doen, nl.: - adviezen en ideeën geven bij de voorbereiding van aktiviteiten; - informatie over akkommodaties en het gebruik ervan verstrekken; - behulpzaam zijn bij het verstrekken van programma's. - de gebruikmogelijkheden van de diverse materialen aangeven. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aan vragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Begin 1 982 heeft de Provincie Zeeland een Provinciaal Werkgele genheidsfonds ingesteld. Via dit fonds kan de Provincie Zeeland fi nanciële ondersteuning verlenen aan projekten in de marktsektor. die arbeidsplaatsen opleveren. Dat kunnen zowel nieuwe projekten zijn als projekten die uitgebreid worden. De financiële ondersteuning uit het fonds heeft een tijdelijk karakter. Wil een projekt in aanmerking komen voor zo'n financiële ondersteuning, dan moet o.a. voldaan worden aan de volgende criteria: a. projekten met een naar verhouding hoge eigen financiële bijdrage verdienen de voorkeur; b. projekten in gebieden in Zeeland met de hoogste werkloosheids percentages hebben voorrang; c. projekten waarvan de kans van slagen groot is verdienen de voor keur boven experimentele projekten. d. projekten met een aantoonbaar uitstralingseffekt (aktiviteiten, die ook in andere ondernemingen leiden tot meer arbeidsplaatsen) krijgen voorrang op projekten die dit effekt niet hebben; e. projekten mogen geen direkte concurrentievervalsing tot gevolg hebben. Voor nadere inlichtingen over deze mogelijkheid om in aanmerking te komen voor een financiële ondersteuning uit het Provinciaal Werkge legenheidsfonds en over de voorwaarden waaraan voldaan moet wor den kan men zich wenden tot de Provinciale Griffie te Middelburg (de heerC. de Rijke), tel. 01180-31417. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het kollege van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 10 januari a s. in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends houdt spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Eveneens van 11.00 tot 12.00 uur vinden de spreekuren plaats van de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het ge meentehuis tel. 01666-2955, toestel 215. Kopers of bouwers van een eigen huis kunnen soms ten behoeve van een lening een gemeentega rantie krijgen. Als zo'n gemeentegarantie wordt verleend verklaart de gemeente zich garant voor de betaling van de rente en aflossing. Aan zo'n gemeentegarantie zijn uiteraard voorwaarden verbon den. Met ingang van -1 januari 1983 zijn enkele van die voor waarden enigszins gewijzigd. Een belangrijke wijziging is die met betrekking tot de 'eigen in breng'. Zo zal het door de ge meente te garanderen bedrag voortaan maximaal 97% bedra gen van de kosten van het aanko pen van een bestaande woning of van de stichtingskosten van een nieuwe woning. Door de aanvrager dient dan ten minste 3% van die kosten, met een minimum van f 2000,— en een maximum van f 4000,— aan eigen geld te worden ingebracht voor de financiering van de aankoop. Dat komt er op neer dat betrokke ne moet financieren: 3% »an de koopsom/stich- tingskosten, zoals hierboven na der omschreven; de afsluitprovisie voor de bank; de kosten van de hypotheekak te; de verhuis- en (her)inrichtings- kosten. De aanvrager zal schriftelijk moe ten verklaren, dat hij voor deze kosten geen geldlening heeft aangegaan of zal aangaan. Wanneer de reeds lang geldende regel inzake het ter overbrugging mee laten tellen van een deel van het inkomen van de werkende (a.s.) echtgenote wordt toege past zal voortaan als voorwaarde worden gesteld dat gedurende de eerste twee jaar van de loop tijd van de lening een nader te be palen bedrag extra moet worden afgelost. Daar het niet mogelijk is alle as pecten van deze regeling, met de daarbij horende voorwaarden, hier in z'n geheel uit te werken, worden belangstellenden aange raden zich voor nadere inlichtin gen te wenden tot het buro volkshuisvesting van de ge meente Thoien, tel. 01666-2955, tst. 134. Een voorbeeld I. Koopsom woning Overdrachtsbelasting Kosten transportakte Totale kosten van aankoop Af: 3% van f 96.873,- Maximaal te garanderen II. Koopsom woning, inclusief overdrachtsbelasting en kosten transportakte Af: 3% van f 63.000,- zou f 1.890,- zijn; minimum aftrek echter Maximaal te garanderen f 90 000,- 5.400,- 1.473,- f 96.873,- 2.906,- f 93.967,- f 63.000,- 2.000,- f 61.000,- III. Koopsom woning, inclusief overdrachtsbelasting en kosten transportakte f 175.000,- Af: 3% van f 175.000,- zou f 5.250,- zijn; maximum aftrek echter4.000,- Maximaal te garanderen f 171.000,- De Minister van Volkshuisvesting heeft onlangs een regeling in het leven geroepen waardoor het voortaan (m.i.v. 1 juli 1982) ook voor de tweede en opvolgende eigenaar-bewoner van een be staande 'premie-A woning' of van een bestaande 'premie-B wo ning' mogelijk Is voor een jaarlijk se rijksbijdrage in aanmerking te komen. In bepaalde gevallen geldt dat ook voor een woning, gebouwd in de zgn. 'beschutte sfeer', waar voor tevens een aanvullende bij drage is verleend. Voorheen kon alleen de eerste eigenaar-bewo ner een jaarlijkse premie krijgen voor de bouw van zo'n woning. Als die woning verkocht werd of als de eerste eigenaar-bewoner niet meer in het huis bleef wonen verviel vroeger het recht op de premie. De nu aangekondigde nieuwe regeling heet 'Beschik king jaarlijkse bijdrage bestaan de eigen woningen'. In de regeling zijn een aantal voorwaarden opgenomen: 1het moet een woning betreffen, waarvoor aan de verkopende ei genaar/bewoner subsidie is ver strekt in het kader van de 'Be schikking geldelijke steun eigen woningen 1979', dan wel in het kader van de 'Beschikking gelde lijke steun eigen woningen 1975' (geldt alleen voor die woningen die onder de zgn. 'beschutte sfeer' vallen en waarvoor een aanvullende bijdrage wordt ver strekt). 2. De koper van de woning moet zowel eigenaar als bewoner van de woning worden. 3. Het inkomen van de nieuwe ei genaar/bewoner mag een be paald bedrag niet te boven gaan. 05 dit moment wordt uitgegaan van het belastbaar inkomen over 1981. Dat mag het bedrag van f 70.000 - niet overschrijden. 4. De aanvraag om de jaarlijkse bijdrage dient door de tweede of opvolgende eigenaar te worden ingediend bij de gemeente waar in de woning is gelegen en wel binnen drie maanden na de da tum, waarop de woning is verkre gen. De nieuwe eigenaar/bewoner komt in aanmerking voor de bij drage, die de voormalige eige naar/bewoner op diens eerstvol gende betaaldag tegemoet kon zien. De bijdrage kan echter niet hoger zijn, dan in onderstaande tabel is aangegeven: aantal volle jaren van bewoning door de eerste eigenaar-bewoner maximale bijdrage tweede eigenaar-bewoner 1 jaar f 5.000,- 2 jaar f 4.500,- 3 jaar f 4.000,- 4 jaar f 3.500- 5 jaar f 3.000,- 6 jaar f 2.500,- 7 jaar I 2.000,- 8 jaar f 1.500,- 9 jaar f 1.000,- 10 jaar f 600,- Nadere inlichtingen over deze regeling: buro volkshuisvesting van de gemeente Thoien, telefoon 01666-2955, tst. 255. BLIJVEN OF HEENGAAN Jezus dan zeide tot de twaalven: Wilt gij lieden ook niet weggaan? Joh. 6:67 Na de woorden die Christus sprak over het brood dat uit de hemel is neerge daald, komt er duidelijk tegenstand tegen de woorden van Christus. Men formuleert het op deze manier: Deze rede is hard, wie kan haar aanhoren? Het gevolg is, dat vanaf dit moment ve len van Zijn discipelen Hem de rug toe keren. Zij hebben er genoeg van en trekken niet langer met Hem mee. Zon der twijfel is dit een desillusie geweest voor de twaalven. De beweging rondom Christus won aan kracht. Machtige per spectieven openden zich reeds, en zij droomden van een troon in het ver schiet. He^^ronj^mChnstu^Jrrengt^Jien^ zonder meer naar de werkelijkheid te rug. Gij wilt toch ook niet weggaan? Breek ook met de beweging. Zet er ook een punt achter. Er is immers vrijheid? Niemand wordt gedwongen om te blij ven. Christus stelt die vraag, om dit moment van de vrijheid te accentueren. En is het niet het grote wonder van de Heilige Geest, dat Hij onwillige zondaren ge willig maakt om de Heere te volgen? Dat ^JijJïetJiardeJiariU}^ de vrees van Zijn naam? Is het niet de luister van genademacht, dat mensen, die Christus niet kennen van nature. Hem gaan beminnen en Hem niet meer kunnen loslaten? Mijn volk zal zeer ge willig zijn op de dag van Mijn heirkracht - dat woord geldt Christus en Zijn volk. Christus stelt die vraag ook, omdat Hij het antwoord wel weet. Ja veeleer om hen tot dat antwoord uit te lokken. Wanneer een mens voor de keuze ge- steld wordt om te blijven óf heen te gaan, kan hij niet ontwijken met een dubieus antwoord. Hij moet kiezen of delen. En het voordeel van deze vraag is, dat er zo duidelijkheid komt rondom Christus, en dat er ook duidelijkheid komt in ons eigen hart. Zalig de mens, die met Petrus zegt: Heere, tot wien zullen wij heengaan? Uit "Bevrijdingsnieuws" 1972. p. 183. Amsterdam Advertentie IM Door MAARTJE ZELDENRIJK In de trein maakten we een plan om te ontsnappen, want we hadden er genoeg van. Met zes man zijn we er vandoor gegaan, toen de trein stilstond bij Braunschweig, op zestig kilometer van Hannover. Af en toe zaten ze ons op de hielen, ik zal u niet vermoeien met alle beleve nissen, maar we waren al in de buurt van Hameln bij de Wezer, toen we 's morgens vroeg op een patrouille Duitsers stuitten. We probeerden te vluchten: ze schoten op ons en één van ons werd getroffen, maar het was niet uw man. Hij was nog bij me, toen we in een bos wisten te ontkomen, maar daar zijn we hem kwijtgeraakt. Wij moesten wel verder, want het was veel te gevaarlijk om daar te blijven rondhangen. Een paar dagen geleden ben ik thuisgekomen, maar de Duitsers waren al bij me thuis geweest, ik kon dus niet blijven. Ik heb een adres gekregen hier in de buurt waar ik onder kon duiken dus ben ik hier heen gegaan met de stille hoop, dat Jan al thuis zou zijn. Ik wilde zekerheid hebben. Of is ie ook ergens ondergedoken?" Tine moest zich aan de leuning vasthouden. Ze wankelde. Hoofd schuddend antwoordde ze: "Sinds begin januari heb ik niets meer van hem gehoord. Hij is vast dood!" "Welnee, mevrouw, waarom denkt u dat, ik ben er toch ook doorge komen? En nog een ander ook. Ik neem aan. dat hij op eigen houtje zal proberen naar Nederland terug te keren. Hij is flink genoeg, hoor. Maakt u zich geen zorgen, vandaag of morgen staat hij gezond en wel voor uw neus". Ondanks haar narigheid, verzuimde Tine haar plichten als gastvrouw niet. Ze nodigde de bezoeker uit te blijven eten, en dat nam de man graag aan. Tijdens de maaltijd vertelde hij belevenissen uit het kamp en de fabriek, alles wat betrekking had op de bombardementen en de nare omstandigheden zoveel mogelijk vermijdend. Af en toe keken de mannen elkaar aan. Hij begrijpt me, besefte de bezoeker. Je kunt dat vrouwtje de rauwe werkelijkheid toch niet vertellen? Na het eten vergezelde Siem de man tot de oprit naar de dijk. "Wat denkt u ervan?" vroeg.hij aan de man. Die haalde zijn schouders op. "Tja...zolang jullie nog niets gehoord hebben, hoefje niet meteen het ergste te denken. De mogelijkheden zijn legio. Hij kan natuurlijk ergens rondzwerven. Hij spreekt een aardig mondje Duits, dat scheelt. Nou, sterkte. Als er een mogelijkheid is, kom ik nog wel eens aan. Tine bekeek hem argwanend toen hij terugkwam in de kamer. "Wat hadden jullie nog te praten?" "Hij zal eens informeren, "fantaseerde hij op rustige toon, "omdat ie relaties heeft. Als ie wat te weten komt, laat hij dat wel horen. "Wat denk jij ervan, Siem?" Hij probeerde een grapje te maken. "O. de baas staat op een gegeven moment onverwacht hier in de kamer, schopt mij eruit, en zegt dat ik over een week weer terug mag komen, let maar eens op!" Ondanks haar angst, begon ze even te blozen. "Zo'n wilde is Jan nooit geweest". Ze loosde een diepe zucht. "Nou, laten we het beste er maar van hopen. Maar het is iets... die afschuwelijke onzekerheid....daar ga je kapot aan!" "Denk eens aan je dochter, vrouw Oomes. Ze heeft je nog te hard nodig om zulke lelijke dingen te zeggen". Ze liep naar de wieg en keek naar het slapende kind. "Als hem wat overkomen is, heb ik haar tenminste nog", antwoordde ze ontroerd. "Enne, op mij kun je altijd rekenen, vrouw Oomes, altijd". Ze draaide zich om, met moeite haar tranen weerhoudend. "Dat weet ik toch, Siem, m'n dochtertje en jij....dat is alles, wat ik op het ogenblik hebl "Kom, kom....die man van jou rolt er wel doorheenZo, ik ga maar weer eens aan de slag. Kom straks eens naar de pereboom kijken. Ik zou zeggen, het wordt een goed perejaar. Alles zit vol knoppen". De slag kwam onverwacht en hard. Er gingen nog twee maanden over heen. waarin de angst bij Tine bleef groeien. Jan en Tine Ooms behoorden tot de hervormde kerk en hoewel woonachtig in de Beemster, stonden ze ingeschreven in de kerk van Purmerend, omdat de kerk van Zuidoost Beemster daarbij behoorde. Maar al waren ze netjes, zoals dat in de familie gebruikelijk was, in de kerk getrouwd en waren Tine en Siem op een zondagmorgen in fe bruari met de kleine Jantine naar de kerk gegaan voor de doop, ze kwamen maar zelden in de kerk en zeker niet in deze tijd. Des te groter was de verwondering, toen de dominee op een zondag morgen op zijn fiets de dijk afreed en naar de achterdeur stapte. Siem was achter in de tuin aan het werk. Toevallig kwam hij overeind om een pijp tabak te stoppen, waardoor hij de man zag komen. Een vreemd gevoel kwam in hem op. Dat is niet in orde dacht hij, dus zette hij de schoffel tegen een appelboom en stapte met grote passen naar de woning. In het achterhuis, waar hij de klompen uittrok, begreep hij in twee seconden de verschrikkelijke waarheid, want hij hoorde Tine huilen met gierende uithalen. Even later was ook hij in de kamer, kijkend van de een naar de ander. De dominee zat bij het raam, zijn zwarte hoed lag op tafel. De mannen keken elkaar aan. "De baas?" vroeg Siem met een verschrikt gezicht. Het antwoord was enkel een knik. Dus tochMet ontzetting keek hij de vrouw aan die op hartver scheurende toon haar verdriet uitschreeuwde. Medelijdend liep hij op haar toe. Bij haar knielend legde hij beschermend zijn arm om haar schokkende schouders. Maar wat moest hij zeggen, wat kon hij zeggen? Geruime tijd zat hij zo, kijkend van de vrouw naar de predikant, die zich blijkbaar niet op zijn gemak voelde. Voor de hoeveelste maal was het al, dat hij een dergelijke rampzalige tijding bracht? Geen mens had er de moed toe. Ga maar naar de dominee, die kan zulk werk beter doen. Jawel, maar spreek nu eens een woord van troost? Hoe troost je deze vrouw? Kan iemand me dat vertellen? Kan ik de bijbel uit mijn zak halen en een paar toepasselijke teksten opzoeken? Kan ik bidden? Wat moet ik bidden, waarin schiet ik als predikant tekort dat ik niet kan helpen?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5