uvr FLIPLANDSE SCHIPPERS AAN DE WAL BROEKHUI li -II BOUMAN POTTER PETER UIJTDEWILLIGEN DIENT DE VREDE Verminderde bevolkingsgroei bracht Tholen in 1982 toch boven de 19.000 Zeeland op t.v. St. Philipsland 18 inwoners meer en echtscheidingen Geen extreme vuurwerkperikelen Donderdag 6 januari 1983 39e Jaargang no. 8 De Sint-Philipslandse schippers G.Meijer(ól) en M. Reijn- goudt(59) hebben maandag niet driftig naar de beurs gebeld om te informeren naar hun eerste vracht in 1983. Ze vinden 't welletjes na bijna 50 en 47 jaar op het water te hebben vertoefd. De 327 ton metende spits Wilma en de in 1884 gebouwde Onderneming van 315 ton wachten in de Fliplandse haven op hun laatste tocht naar de sloper in Ooltgensplaat. Twaalf jaar Optimistisch Vervolg op pag. 7 Altijd verschillend. Woonfunctie Geboren Overlijden Vestiging/vertrek Getrouwd/gescheiden Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden __}/VONIIMG IN RIC HTÏNG Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet DCZ£ WEEK Menig jongere ging zelfstandig wonen De groei met 355 inwoners in 1981 is vorig jaar op Tholen lang niet gehaald. De aanwas bleef beperkt tot 127 inwoners, waar van Tholen-stad er alleen al 117 voor haar rekening nam. De rest had dus nauwelijks een plus op Oud-Vossemeer na, dat met 23 inwoners meer eruit springt. St. Maartensdijk daarentegen kreeg 44 nieuwe huizen, maar het aantal inwoners daalde met 8. Jarenlang betekende nieuwbouw bevolkingsgroei, maar in 1982 schoten 44 huizen daarvoor tekort. Oorzaak is de toenemende gezinsverdunning en het eerder zelfstandig wonen van jonge ren. Met name in de kleine huizen zoals die aan de Wilhelmi- nastraat in St. Maartensdijk en Kuipersdreef in Tholen werden gebouwd. St. Annaland nam met 7 inwoners toe, Poortvliet bleef stabiel, Stavenisse liep met 5 mensen terug en Scherpenisse had per 31 december 7 inwoners minder. Twee Fliplandse schippers voorgoed aan de wal na bijna 50 en 47 jaar gevaren te hebben: dhr. Meijer met zijn echtgenote links en M. Reijngoudt met zijn echtgenote rechts. Dhr. Meijer wil in de bietentijd nog wel een maandje met zijn schoonzoon meevaren, maar dan moet er wel St. Philipsland op zijn schip komen te staan. "Het zal niet meevallen, altijd door het zelfde raam kijken", zegt mevr.Reijn- goudt, die 37 jaar heeft gevaren. "Ik hou graag van een beetje afwisseling. Daar om heb ik 't varen altijd graag gedaan. Op onze reizen naar België en Duitsland hebben we veel kennissen opgedaan. We gaan bij gezondheid nog wel eens een keertje op reis", aldus mevr.Reijn- goudt. "Het leven aan de wal is toch anders", vult haar man aan. "Schippers zijn geen aparte mensen, maar ze buurten graag, 't Is ene grote familie. Als je ergens ligt, zit je zo bij elkaar aan de koffie. Aan de wal gaat dat allemaal officiëler", vindt schipper Reijngoudt, die na zijn laatste vracht naar Spijkenisse al sinds 9 no vember in de Fliplandse haven ligt. Hij heeft al twee jaar naar dit afscheid toe gewerkt en 't in 1982 kalm aan gedaan. De ouderlijke woning in de Achterstraat was daardoor al net zo vertrouwd als de kajuit van de Onderneming. De aanstaande sloop valt voor Reijn goudt niet mee. "Ik ben praktisch op dit schip geboren. In 1984 zou de Onderne ming honderd jaar oud zijn, maar het Het aantal inwoners van St. Philipsland is in 1982 toegenomen met 18, waardoor het totaal boven de 2300 kwam: 2306. De vrij normale groei is toch minder opvallend dan het aantal echtscheidin gen. Er werden maar 9 huwelijken vol trokken, maar ook 6 echtscheidingen ingeschreven. St. Philipsland haalde de groei uit het geboorte-overschot, want tegenover de 35 baby's die het levenslicht zagen, kwamen er 14 inwoners te overlijden. Het \erschil tussen vestiging (71) en vertrek (74) was gering. Op 31 december 1981 waren er 2288 inwoners, waarvan 1158 mannen en 1130 vrouwen. Dat vermeerderde door geboorte met 35 (16 jongens en 19 meisjes) en door vestiging met 71 (39 mannen en 35 vrouwen). Het aantal verminderde door vertrek met 74, waarvan 32 mannen en 42 vrouwen en door overlijden met 14 (7 mannen en 7 vrouwen). Op 31 december 1982 bedroeg het aantal inwoners in St. Philipsalnd 2306, waarvan 1171 mannen en 1135 vrouwen. Tholen in 't bijzonder komt op de Avro-t.v., waarvoor 15 januari met het optreden van de Margriet Eshuijs Band opnamen worden gemaakt. Zeeland in 't algemeen wordt in maart .door de NCRV-t.v. belicht. Eén van de programma-onderdelen is een Zeeuwse Tedshow, die in de Lieve- kamp te Oss wordt opgenomen: dinsdag 22 en woensdag 23 februari. Voor de superkoppelquiz in de Tedshow zoekt de NCRV op korte termijn een aantal kandidaten. Eventuele gegadig den van Tholen en St.Philipsland, die ongetrouwd en minimaal achttien jaar moeten zijn, kunnen zich schriftelijk aanmelden met foto en gegevens over werk, leeftijd, hobbies, e.d.: postbus 121, Hilversum. kwam nu gunstig uit om te saneren", zegt Reijngoudt. De goedlachse n welbespraakte voorzit ter van de Fliplandse afdeling van Schuttevaer, dhr.G.Meijer, tilt er min der zwaar aan. "Als je nu wegens ge zondheidsredenen moest stoppen, dan lag 't anders. En wat het schip betreft: dat is een dood stuk materiaal", aldus Meijer, die al aan z'n derde schip toe is. Hij vist graag, zodat de zeehengelclub de Makreel wel een nieuw lid rijker zal worden. Ook kan hij zich meer op het bestuurswerk van Schuttevaer werpen. Behalve afdelingsvoorzitter is Meijer ook regio-afgevaardigde en mogelijk staat er een hoofdbestuurszetel klaar voor de Fliplandse schipper. De praktijk kennen Meijer en Reijn goudt wel. want op hun twaalfde jaar verlieten ze de school om bij vader te gaan helpen. Als Meijer nu naar zijn kleinkinderen kijkt, kan hij 't zich haast niet voorstellen, dat hij als twaalfjarig jongetje moederziel alleen op de vlakte bij Antwerpen lag. Zijn moeder was al overleden toen hij drie jaar was, zodat hij al vroeg zelfstandig moest optreden. Als vader met de roeiboot naar de beurs ging, paste Gerard op 't schip. Hij is toen wel eens bang geweest, zo in z'n eentje. "Wat hebben de kinderen 't dan nu In het algemeen is de vuurwerk-overlast rond de jaarwisseling beperkt gebleven, al blijven er in die periode altijd nog wel angstige dieren en geschrokken bejaar den of baby's. Hier en daar moest de politie jongeren waarschuwen niet naar elkaar of naar dieren te gooien met rotjes of ander vuurwerkspul. Er viel wat meer sier- werkvuur te bewonderen en de grootste knallen bleven tot menig genoegen wat meer achterwege. In Oud-Vossemeer moest de politie jongeren verzoeken nog wat geduld te beoefenen, omdat de knallen wat te vroeg begonnen. Wat mopperend wist de jeugd zich toch bij dat verzoek neer te leggen. Op 30 december werd er nog een ver lichtingscontrole uitgevoerd door de politie. Er viel 1 bekeuring voor een de fecte koplamp, terwijl 2 andere autobe stuurders het verlichtingsmankement ter plaatse wisten te herstellen. Voorts begon ook weer controle op de gokautomaten. Bij elk apparaat moet een goedkeuringscertificaat aanwezig zijn. goed, maar zo is het wel beter", vindt Meijer. Hij trouwde in 1947, maar tot 1962 bleef z'n vader nog aan boord. Reijngoudt werd op 19-jarige leeftijd zelfstandig schipper, nadat in 1942 zijn vader over leed. Hij begon op een zeilschip, maar nu is de helft van de bijna honderdjarige Onderneming vernieuwd. In 1940 werd het schip door de Duitsers gevorderd en in 1944 zonk de boot zelfs ten gevolge van de oorlogshandelingen. De Wilma, genoemd naar de moeder van schipper Meijer, was eerst 130 ton. maar werd vergroot tot 156 ton. In 1963 kocht hij een Belse motorklipper van 202 ton en in 1974 volgde de laatste in vestering: een spits van 327 ton met een hele mooie woning. "Voor de jonge gasten is 't nu een hele moeilijke tijd", zegt Meijer. "Wie hy- potheekvrij is, kan niet op z'n oude mannetjes gaan varen, maar een nieuw, groot schip is weer een hele aanpak. Voor wie dik onder de hypotheek zit, is de rentedaling goed." "Schippers zijn van nature optimis tisch", zegt Reijngoudt. "Ze gaan gauw investeren als het goed gaat". Hij meent dat het in de schipperij wel minder van vader op zoon gaat, zoals vroeger het geval was. "Schipperskinderen die eerst aan de wal zijn gegaan, gaan toch weer naar 't water", aldus Reijngoudt. Meijer noemt het schippersvak 'een raar vak'. "De scheepvaart voelt 't eerst hoe het met de economie gaat. Tijdens de crisis was er in 1937 in de scheepvaart al een opleving, maar aan de wal merkte je daar nog niets van. Andersom is 't ook zo. Als scheepvaart heb je een direct Sinds enige weken is het voor de Betho en de OVEM mogelijk om de bespre kingen over een samenwerkingsverband concreter te voeren als gevolg van een toezegging van het ministerie van We tenschappen, Volksgezondheid en Cul tuur, WVC(was CRM), die de OVEM de garantie geeft dat het woondeel van het project wat betreft de stichtings- en de exploitatiekosten gedragen worden door WVC. Daaraan bond het ministe rie wel de twee volgende voorwaarden vast: het woondeel moet ruimte bieden aan 15 in plaats van 6 pupillen en voor het ex ploitatietekort van het werkdeel dienen de OVEM en de Betho andere bronnen te vinden. Zowel voor de Verwerving als de dekking van dat tekort. Het project zou pas van start kunnen gaan, wanneer deze zaken zijn geregeld. In verband met deze tweede financiële voorwaarde werden twee gesprekken gevoerd met de Provincie en één met het ministerie van Sociale Zaken. "Als Unifil weg is, breekt binnen een uur de burgeroorlog uit". Die uitspraak van een dorpsbewoner in Zuid-Libanon geeft korporaal Peter Uijtdewilligen(18) uit OudVossemeer volop de overtuiging, dat hij een zinvolle taak heeft in het Midden Oosten. Sinds 17 november werkt de Oud-Vos- semeerse dienstplichtige bij de pantse- rondersteuningscompagnie van het Ne derlands Unifil-bataljon in Zuid Liba non. Hij is richter op een 120 mm mor tier, maar korporaal Uijtdewilligen loopt ook patrouilles mee en draait wachten. Op 30 maart hoopt hij naar Oud-Vossemeer terug te keren. Uijtdewilligen bemant de peletonspost 7-23, die bestaat uit enkele barakken en een golfplaten leefruimte met keuken op een heuvel bij Jbal a Butm. Kerst en Oud en Nieuw was er heel an ders dan in Oud-Vossemeer. "Minder stil en vooral veel drukker, want de dienst gaat gewoon door. 't Is hier een leuke post, alleen wat primitief. Ener zijds vind ik het wel een beetje jammer met Kerst en Oud en Nieuw niet in Ne derland te zijn. Anderzijds vind ik het niet erg om in Libanon te zitten, want tenslotte word je hier een ervaring rijker", zegt Peter Uijtdewilligen. Op post 7-23 genoot men vap een kerst diner, bingo via het compagniesverbin- dingsnet en klaverjassen, zo berichtte ons de uit St.Philipsland afkomstige ka pitein H.J.Rijstenbil, hoofd van de voorlichtingsgroep in Libanon. verband met de handel", zegt Meijer, die zich niet waagt aan een voorspelling, of de economie in 1983 opleeft. Het afgelopen jaar was 't wel veertien dagen tot drie weken wachten voordat een schipper een vracht had. In 1981 was dat een week. In het binneland varen is nog het gunstigst, evenals naar België en Frankrijk omdat er vastgestelde prijzen gelden. De vaart naar Duitsland is vrij en dat is niet best omdat het aanbod de vraag overtreft. Meijer en Reijngoudt hebben zowat al les vervoerd, maar de laatste tijd veel veevoer. Verder ook rijst en suiker of een installatie van Westinghouse uit St. Dankzij een dag vol bevolkingsijver van ambtenaar C.W. Droogers kon het jaar overzicht 1982 nog in dit nummer wor den meegenomen: zie de tabellen op pagina 9. Bij herhaling blijkt, hoe gering de flexi biliteit is in een dorp als Stavenisse: 17 geboren, 9 overleden, 29 ingekomen, 28 vertrokken, maar ook 14 vanuit het dorp verhuisd naar de andere Thoolse kernen J Maartensdijk, die Reijngoudt vanaf de St. Annalandse haven naar het Hartel- kanaal bracht. De schippers deden hun werk met ple zier. "Ik ben wel twintig keer naar Sneek geweest, maar het was altijd verschil lend. Geen enkele reis is hetzelfde, 't Leuke is, dat je kennissen ontmoet", vertelt Meijer. Hij is ook actief in de schippersvereniging Schuttevaer, waar van hij al zestien jaar de landelijke con gressen bijwoont. Van blokkades van vaarwegen is Meijer niet gediend: "Met en dan wordt het toch weer een min 5 inwoners. Tholen heeft als enige in de nota bewo- ningspatroon van het Provinciaal Be stuur een aanvullende woonfunctie. St. Maartensdijk en St. Philipsland funge ren als opvangkern en de rest is platte landskern, waar alleen natuurlijke aan was is toegestaan. Hoe minder huizen worden toegewezen, hoe sterker dat be- zulke acties bereik je niet veel in de scheepvaart", zegt de afdelingsvoorzit ter. Dankzij de saneringsregeling voor de scheepvaart kunnen Meijer en Reijn goudt 't nu rustiger aan doen. Ook voor hun echtgenote, die steeds meewerkte, is dat plezierig. "Mijn vrouw komt van de wal, maar ze heeft nooit gemopperd. Ze kwam graag in België. De jaren gaan echter door en een onstuimig IJsselmeer of een verre reis naar Frankrijk liggen haar nu niet zo meer", aldus Meijer. Mevr. Reijngoud kan daar wel inkomen. "Ik heb graag gevaren, maar aan de wal is 't toch geriefelijker voor een vrouw". leid wordt geaccentueerd en hoe groter de kans, dat men niet in de geboorte plaats kan blijven wonen wanneer men een eigen huis wil. Toch is men in Tholen nog niet toe aan de 6000 inwoners en op deze voortgang neemt dat ook nog een paar jaar in be slag. Tegelijkertijd zakken echter Stave nisse, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Poortvliet terug, ook al bleef laatstge noemde kern dan vorig jaar precies het zelfde aantal inwoners overhouden als in 1981Tholen is een jong stadje met de meeste zich vestigende jonge gezinnen. Zowel geboorte- als vestigingsoverschot dragen bij tot de groei en in de andere kernen vindt men hoogstens het een of het ander of zelfs beide onderdelen ne gatief. Het verhuizen binnen de ge meente - veelal omdat men ter plekke geen huis kan bekomen - is van behoor lijke invloed. De 19 die Poortvliet zag vertrekken, kreeg bijvoorbeeld Tholen erbij. In dat opzicht moest ook Stave nisse met min 14 een stevige veer binnen de gemeente laten. Er zijn in 1982 in de ge meente Tholen met 302 geboortes toch Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. 50 zuigelingen minder op de wereld ge komen dan in 1981. Tholen neemt een derde voor haar rekening en in St. Maartensdijk was de vruchtbaarheid met 48 niet groot. Scherpenisse kwam ook minder aan de beschuit met muisjes toe dan in 1981. Stavenisse had 8 baby's minder. St. Annaland verschilde niet veel van 1981 en Oud-Vossemeer had zelfs 2 zuigelingen meer: 45. Dat was de enige stijging in 1981. Werden er in 1981 veel meer jongens dan meisjes geboren, vorig jaar liep dat met 152 jongens en 150 meisjes nauwe lijks diteen. Verhoudingsgewijs telt Tjiolen het min ste aantal overledenen en dat onder streept de gunstige leeftijdsopbouw ten opzichte van meer vergrijsde andere kernen. Het totaal aantal overleden burgers lag 17 hoger voor de gehele gemeente. St. Annaland dat relatief het hoogste sterf tecijfer heeft, kwam op 40, wat 2 minder was dan in 1981. Zoals vrijwel elk jaar, is het aantal overleden mannen hoger dan het aantal overleden vrouwen, terwijl de verhouding op het bevolkingstotaal hoegenaamd gelijk ligt. In totaal vestigden zich 625 mensen en vertrokken er 612. Dat loopt niet ver uiteen en daaruit blijkt ook, dat de wo ningbouw in 1982 niet was om over naar huis te schrijven. St. Maartensdijk had ondanks 44 huizen een vertrekoverschot en ook in St. Annaland gingen er meer weg dan er bijkwamen. Dat gold even eens voor Oud-Vossemeer en Scherpe nisse. Slechts Tholen, Poortvliet en Sta venisse (1 meer) konden zich in dat op zicht goed of amper handhaven. Telt men daarbij ook de verhuizingen binnen de gemeente nog op, dan wordt het beeld voor Tholen nog gunstiger, maar voor Poortvliet weer negatief, evenals Stavenisse. St. Maartensdijk en St. Annaland waren dan echter positief. Het aantal huwelijken zakte in vergelij king met 135 in 1981 terug naar 116. Het aantal echtscheidingen daarentegen nam fors toe van 18 naar 28. Dat is ruim een vijfde deel van de bruidsparen in 1982. Eindconclusie over het bevolkingsbeeld 1982 kan zijn, dat er moest worden in geleverd. Ook daarmee is Tholen dan 'in de mode'. Gezien de woningtoewijzing 1983 zal die inlevering nog wel eens groter kunnen zijn, alle naar werk. hun kerende bouwvakkers ten spijt. Gezien de werkloosheid verhuist men minder gemakkelijk en met de bouw van huizen voor 1 en 2 persoons huishoudens wordt het proces van gezinsverdunning voort gezet. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenberge Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM Advertentie I.M. Korporaal Uijtdewilligen bij het wachtkotje aan de poort van peletonpost 7-23. Nadat het ministerie van Sociale Zaken onlangs niet bereid bleek een aantal garan ties te geven met betrekking tot het boerderijproject van de stichting OVEM, ligt deze zaak nu zowat helemaal in handen van de Betho. Het gaat voornamelijk om een aantal door de Betho gestelde aanvullende voorwaarden met betrekking tot financiële risico's, mogelijke extra kosten ten laste van de deelnemende gemeenten binnen het schap, verantwoordelijkheden en een garantie dat één en ander niet zal leiden tot een beperking van het aantal WSW-medewerkers binnen de huidige Betho-organisatie. Beperkter Thoolse bevolkings groei, maar wel boven de 19.000 inwoners. Jongeren verkozen zelfstandig wonen. Scheidingen stevig toegenomen. Schuttevaer vindt vaarbewijs ei gen bescherming Twee Fliplandse schippers aan (hoger) wal. Landbouw bezorgd over aardap pel-interventieprijs. De vroege pieper blijft nog Pri meur. Heeft Behto laatste woord in boerderijproject? De uien zijn maar.... drie stuivers. Oud-burgemeester van Poortvliet overleden. Nieuwjaarsreceptie van Thools gemeentebestuur. Pater Uyttewilligen wil vrede die nen Zeeland op t.v. Tholen, Sint Maartensdijk kre gen in 1982 meeste nieuwe huizen. Plezierig jeugdzaalvoetbaltour- nooi. DE TIJD IS EEN KLEERMA KER, DIE ZICH TOEGELEGD HEEFT OP VERANDERIN GEN. Dit nummer bestaat uit 10 pagi- na's.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1