Hele raad St. Philipsland tegen verhoging onroerend goedbelasting 3% Fototentoonstelling St. Annaland Dan/centrum ftlen Janvier b Investering waterschap van bijna 2.4 miljoen gulden Goede Kerstdagen 23=^ BOUMAN POTTER i no Terwi/le van de liefde Kapper en kapster in de vakprijzen AANMELDEN VI Geen nieuw jaarsreceptie Streekmuseum rond Kerst open Nog kleine kans voor Thoolse onderaannemers TT BROEK HH] il Woensdag 22 december 1982 39e jaargang no. 6 Voldoende ruimte in begroting 1983, zoals hoge post onvoorzien De gehele gemeenteraad van St. Philipsland, inclusief de twee wethouders, heeft maandagavond een voorstel van b en w af gewezen om de onroerend goedbelasting (OGB) in 1983 met 3% te verhogen. Niettemin gaan de inwoners volgend jaar toch meer O.G.B. betalen, want in juni was al een principe-besluit genomen om het tarief met 7% op te trekken. Dit gebeurde op advies van G.S. van Zeeland in verband met de financiering van de scholenbouw. Aangezien de normale verhoging landelijk 4% is, zou er totaal sprake zijn van 11%. Het rijk stelt 10% als maximum, zodat b en w er 3% wilden bij doen. PVAB, CDA en SPG voelden er niets voor gezien de ruimte in de begroting 1983. Alleen wethouder A. Kosten (Gemeentebelang) was voor 3% meer. Bij de stem ming nam ook hij tenslotte maar genoegen met een lagere OGB-opbrengst in 1983 van 6441 gulden dan in de begroting geraamd was. Dat bedrag gaat nu ten laste van de post on voorzien van 46.000 gulden. 7% al fors Dansen is plezier voor twee bij voor nieuwe danslessen vanaf 27 december iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur scholieren vanaf 14 jaar junioren van 8 t/m 10 jaar i echtparen en twens Don/centrum Pien Janvier Antwerpsestraat 35 Bergen op Zoom Tel. 01640-35010 Moelijke tijd Geen appeltje Bestuursleden De Wimpel f Een investering van bijna 2.4 miljoen gulden in de waterëuive- ring van het waterschap Tholen zal geringe effecten hebben op de Thoolse werkgelegenheid. Gezien de rijkssubsidie - de helft - mocht het bestuur echter niet tot onderhandse aanbesteding onder eilandelijke bedrijven overgaan. Er kwamen donderdag maar liefst 39 bedrijven uit het gehele land op het karwei af. Gebr.de Leeuw uit Den Hout(N.B.) was de laagste inschrijver. Uitbreiding Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 per jaar. Losse nummers 0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs ƒ0 31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw op rekening 8 00 Hoofdredakteur G. Heijboer Er moet met het christendom, althans met de mensen die het belijden, toch iets niet in orde zijn. Zijn geschiedenis is vol onderlinge strijd. Terwijl toch het voor naamste gebod ervan de liefde is. Maar zo gauw zijn er meningsverschillen over uitleg van bijbelwoorden of over kerke lijke gebruiken en voorschriften of er ontbrandt een onderlinge strijd. Eerst in woorden, later vaak ook gevolgd door daden. Dan blijkt het gebod van de lief de voor de medemens achter te blijven bij de eigenwaan dat men het beter weet dan de ander. Gods Woord dus ook be ter interpreteert en de ander dus een zondige leer volgt, die in Gods naam bestrijding vereist. De eeuwen door zijn er martelaren geweest, niet alleen voor, maar vooral ook door het christendom, zijn er bovendien afscheidingen op allerlei woorduitleggingen. Niet alleen zijn er daardoor in het christendom ver scheidene kerken gekomen, maar ook daarin- en vooral in de protestantse kerk- zijn weer verscheidene richtingen ontstaan. Als we alleen Nederland nemen, hoe versplinterd toont zich dan ook hier het christendom. Bekijk eens de lijst van kerkdiensten in dit kerstnummer. Tien tallen kerkjes, allemaal met een eigen leer. leder voor zich heeft bepaalde tek sten uit de bijbel op zijn manier uitge legd, meent daardoor niet meer met die andere christen gezamenlijk te kunnen bidden en zingen. Toch willen allen aanvaarden, geloven, dat Jezus de oor sprong is van het christendom. Dan echter zouden de christenen moeten be grijpen dat het niet gaat om de uitleg van wetswoorden en dus ook bijbelwoorden. Jezus zelf wees een wetmatige uitleg er van af. Het gaat immers om de eigen intentie waarop men het geloof in God beleeft en daarbij de liefde tot de me demens betracht. Al die bijbeluitleggers zijn van een verkeerde intentie uitge gaan. Ze meenden dat "het woörd" be langrijker was dan de daad. Ook bij an dere godsdiensten komt dat trouwens wel voor. De koran heeft ook diverse uitleggingen en volgelingen daarvan ge kregen. Het schijnt of de mens de daad moeilijk vindt om te volgen en zich daarom maar op perfectionering van de uitleg, van "het woord" stort. Daarmee is er dan de verontschuldiging voor zijn gebrek aan moed om consequent God lief te hebben en de naaste als zichzel- ven. Het gaat toch alleen om het "geloof, hoop en liefde, maar het meeste is de liefde". Als we daar nu van uitgingen, konden we veel uitleggers vergeten. Dan waren we teruggekeerd tot de kern van het christendom, waar geen verscheiden uitleg van mogelijk is. Maar het be trachten van het minste schijnt de mens al niet te kunnen, laat staan van het meeste: de liefde, leder mens is ver schillend en doet ook verschillend. Het blijft zo moeilijk om je zelf weg te cijfe ren en de daad van liefde belangrijker te stellen dan eigen leven en welzijn. Met het feest van vrede zitten we dan in een afschuwelijk dilemma. Die ver scheidenheid in ons zelf, in onze kerk, in het christendom, in heel de wereld, wel ke godsdienst er ook beleden wordt. Dat alles omdat we naast 'geloof, hoop en liefde' nog zoveel andere, eigen normen willen aanleggen. Als we geslagen wor den, kunnen we er niet toe komen om de andere wang toe te keren. Daar denkt de gene die slaat niet over. Als we geven, zeker als we liefde willen geven, ver wachten we allemaal wat terug. Dan zitten we echter op de verkeerde weg. Het enige wat ons rest, is geloof. Dat geloven is heel persoonlijk, ook in onze christelijke wereld. Beginnend bij het begin: het geloof. Dan blijft ook de hoop, blijft ook het uitzicht op de liefde. Daar zal ieder zich bij moeten neerleg gen. Ter wille van de liefde. In de vorige raadsvergadering kwam het voorstel ook al ter sprake, maar de Fli- plandse gemeentebestuurders wilden eerst informatie over de begroting 1983, voordat ze een beslissing namen. Die inlichtingen waren er nu en dat pakte slecht uit voor het b en w voorstel. "Aan de 7% verhoging kunnen we niet tornen. Dat staat vast op verzoek van G.S. in verband met de scholenbouw, 't Gaat dus alleen om de 3% en wij voelen er weinig voor om die toe te passen. De post onvoorziene uitgaven in de begro ting 1983 is aanzienlijk hoger dan voor gaande jaren: 46.000 of 1.35% en dat is nogal hoog", zei PVAB-raadslid A.P. Kornaat. Dit jaar was er 40.531 gulden onvoorzien of 1.27% van de begroting, in 1981 een bedrag van 26.757 of0.92 en in 1980 een bedrag van 31.466 of 1.17%. Kornaat rekende voor, dat een 10% stij ging voor de goedkoopste huizen 6,85 zou betekenen (7% 4,80). Voor een tweede categorie 13,75 (9,60). een der de 28.30 (19.80) en een vierde~42.85 (30.00). Hieronder vallen totaal 663 panden in St.Philipsland. In de duurste categorie gaat men voor 48 panden bij 10% OG B-stijging 56,60 meer betalen en bij 7% een bedrag van 39,60. Dit jaar betaalden de Fliplanders 3,20 Nadat een tijdje geleden enkele bakkers van Thoolse bodem tijdens wedstrijden van landelijk niveau hoge ogen gooiden met hun producten, was het dinsdag avond 14 december de beurt aan het kappersbedrijf. Clara van Kuik uit Sint Philipsland en Adrie Zwagemaker uit Sint Maartensdijk vielen die avond na melijk in de prijzen op het Rotterdamse kappersconcours. De uit Steenbergen afkomstige Clara van Kuik van 'Coiffure Clara' won de 2e prijs bij de clubkampioenschappen van de dameshaarmodegroep Rotterdam. Voor haar prestaties ontving ze een be ker en een oorkonde. Adrie Zwagema ker uit Sint Maartensdijk, werkzaam bij Hairstylingshop Leen Rijstenbil in Oud-Vossemeer, sleepte diezelfde avond de le prijs irt de wacht in de haarmodegroep Rotterdam voor knip pen en föhnen. De twee kapselvirtuo zen, die met kam en schaar omgaan zoals u en ik met mes en vork, traden in het strijdperk in het Zuiderparkhotel. Advertentie I.M. Het gemeentebestuur van St.Phi- lipsland houdt dit keer geen nieuwjaarsreceptie. Vorige jaren gebeurde dat altijd de avond van nieuwjaarsdag, maar in 1982 heeft het volgens burgemeester Vogel niet aan zijn verwachtin gen beantwoord. "Er is te be perkte belangstelling uit een te beperkte hoek. De bestuurders van verenigingen, waarvoor de nieuwjaarsreceptie met name ook bedoeld was, zag je vrijwel niet", aldus de burgemeester. Hij liet weten, dat b en w bij hun beslis sing ook de bezuinigingen nog wel een rol hebben laten spelen. per eenheid van 3000 gulden onroerend goed als gebruiker (huurder) en 4,80 als eigenaar. Met een 10% verhoging zou dat 3,55 en 5,30 worden. Ter vergelij king hadden b en w tarieven genoemd van andere gemeenten in 1982: Brou wershaven 3,35 en 6,70, Bruinisse 4,35 en 7,80, Duiveland 4,00 en ƒ7,60, Middenschouwen ƒ4,14 en 6,26 en Tholen 3,96 en 4,94. C.D.A.-raadslid J. de Jager liet weten, de vorige keer al te hebben gezegd, tegen sprongsgewijze verhogingen te zijn. "Aan die 7% zaten we vast en dat was op zich al fors. Drie procent meer, stuit me extra tegen de borst. De post onvoorzien is 6000 gulden groter dan vorig jaar en kennelijk is daarvoor die 3% O.G.B. gebruikt. En dat terwijl het jaarstuk 1983 toch een vrij normale be groting is met nog bestemmingsreserves voor het uitbaggeren van de haven en huisvesting van de bibliotheek. Het gaat daarom te ver om 3% te verhogen. Dat moeten we achterwege laten", aldus de Jager. Burgemeester T.A. Vogel noemde de trendverhoging van 3% normaal. "We vragen die 3% niet omdat we zoveel willen doen. maar gezien de begrotings positie, de moeilijke tijd met eventueel een beroep op gemeentegaraties (bij woningbouwleningen), de bestratingen en het baggerwerk, dat hard nodig is, kunnen we niet buiten die 3%. Behalve voor bestratingen is er niets gereserveerd voor gemeentegaranties", zei de burge meester. Wethouder L.Walpot (SGP), die vorige keer nog een verhoging van 1% gerechtvaardigd vond (naast de 7%), sloot zich nu aan bij PvdA en CDA. "Mijn vermoeden is bevestigd, dat er in de begroting 1983 voldoende ruimte zit om de 7% OGB-verhoging te handhaven en verdere stijgingen niet uit te voeren. Ik wil ook het accent ten aanzien van de accommodaties in de gemeente nog wat anders leggen", zei Walpot, die dat niet nader toelichtte. De burgemeester vond een post on voorzien van 20 gulden per inwoner no dig omdat er weinig kapitaalswerken in de begroting zitten. "Maar als u zegt, die 3% meer is politiek niet verantwoord, dan kunt u dat het beste aanvoelen", aldus de raadsvoorzitter. "Kapitaals- werken moeten nu bekend zijn en niet willekeurig omhoog borrelen", zei de Jager. De burgemeester antwoordde, dat er in St.Philipsland niet met programma's eventueel nog uit te voeren werken wordt omgegaan. "Alles wat niet gecon cretiseerd is, staat voor de post onvoor zien. Dat is geen appeltje voor de dorst",zei dhr. Vogel. Wethouder Kos ten gaf toe, dat de post onvoorzien 1983 aan de ruime kant is, maar hij vond dat nodig om - gezien de economische si tuatie - tegenvallers met de gemeente garanties op te vangen, wanneer wonin geigenaren hun rente en aflossing niet meer kunnen opbrengen. SGP-raadslid L. den Engelsman meld de, dat zijn fractie achter de woorden van Walpot stond. De stemming verliep stilzwijgend. Kosten g^.f zich gewonnen en de burgemeester, die niet mocht stemmen, constateerde: 'onze begro tingspositie blijft niet best'. Door aftreden van M.A. Schenk en mevr. E. van der Vlies-van Dijke moes ten twee nieuwe bestuursleden van de stichting Dorpsbelangen gekozen wor den. Het bestuur regelt de exploitatie van dorpshuis De Wimpel. De vereni gingen hadden vijf kandidaten gesteld: mevr. R. Timmers-Punt, (plattelands vrouwen, CBTB en ZLM) e de heren W. Quak (Concordia), J.J. Noorthoek (DSVF), H.C. den Haan (Chr. School) en J. Plekkenpol (de Flippers,de Sjut- telaars. Oranjevereniging, Noad '67, V.O.O., Quick Step,-M.A.C. en Soli deo Gloria). Na de uitslag van de stemming glim lachten PVAB en CDA eens naar elkaar, terwijl SGP en Gemeentebelang moeite hadden om hun gezicht in de plooi te houden. De heren Quak en den Haan waren met 4 stemmen gekozen, terwijl mevr. Timmers en dhr, Plekkenpol maar 3 stemmen kregen, de ruggesteun van respectievelijk drie en elf verenigingen ten spijt. "Bij benoeming wordt er zoveel moge- Vervolg op pag. 13 De fotoclub St. Annaland organiseert rond de jaarwisseling weer de traditio nele tentoonstelling in het dorpshuis. Er zullen 100 foto's te zien zijn, terwijl op het podium een diaserie valt te bewon deren, die Adri Fase in Indonesië heeft gemaakt, deze zomer. Donderdag 30 december bent u welkom van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.30 uur, vrijdag 31 december van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdag I januari van 14.00 tot 17.00 uur. De foto van de kat, gemaakt door Piet Fase, wzn., werd vo rig jaar door de bezoekers als nummer 1 aangewezen. De fotoclub St. Annland probeert het hoofd ondanks een teruglopend ledental boven water te houden. Het fotohuisje, dat van de gemeente werd gehuurd, moest eerder al worden afgestoten ge zien het geringe gebruik in verhouding tot de kosten. Een harde kern blijft en thousiast en presenteert zich volgende week opnieuw met beelden van veraf en dichtbij. Iedere belangstellende is har telijk welkom. In het kerstnummer 0 Het meeste is de liefde 0 Ontluisterd vredes-symbool 0 Bezuiniging wel, ontslagen niet bij maatschappelijk Welzijnsor- gaan Schipper en politie niet tevreden met vrijspraak kantonrechter Z Gemeente Tholen met Krediet- bank voor schuldsanering Z Kapper en kapster in de prijzen Waterschap investeert voor dik S: twee miljoen 5. Fietscrossbaan dijk in St.Maartens- Hele raad St.Philipsland 3% verhoging O.G.B. tegen Kerstfeestvieringen, gedichten en stemmen van lezers brengen nog meer variatie in dit nummer Piet Ridderhof voor tafeltenniskampioen derde keer T KWAAD, DAT MEN 1,1 JDT, IS EENS GEDAAN: 'T GOED, DAAR M OM LIJDT, ZAL NOOIT VERGAAN. (Camphuysen 1586-1627) Dit nummer bestaat na's uit 14 pagi- Het streekmuseum de Meestoof in St.Annaland is rond de Kerstdagen geopend van drie tot vijf uur 's middags. Dat geldt op vrijdag 24 december, maandag 27 t/m donderdag 30 decern-' ber 1982 en maandag 3 januari 1983. Dankzij de tiende en tevens jubileum tentoonstelling 'Rondom Reimerswaal' en het NCRV-programma Kerkepad zal het aantal bezoekers dit jaar niet ver van de drieduizend afblijven. Volgend jaar is de wisseltentoonstelling 'Uit de oude doos' te zien. De 509.000 gulden van De Leeuw wordt in aannemerskringen gezien als 'een f I I2»*-. Met dit rustige beeld op de Wal van Tholen wenst de redactie van de Eendrachtbode alle lezers goede Kerstdagen. stunt om in de markt te komen'. In de aannemingssom zit namelijk al bijna vier ton materiaal, zodat het bepaald geen vetpot is. Er kon wel scherp worden ingeschreven omdat de aanleg van per sleidingen van St.Annaland en Stave- nisse naar de rioolwaterzuiveringsin stallatie te St.Maartensdijk een vrij een voudig werk is. Het karwei is echter nog niet gegund omdat het waterschap eerst de kredietwaardigheid van de laagste inschrijver gaat onderzoeken. De Leeuw, oorspronkelijk een loonbedrijf, is vrij jong in de aannemerswereld. On langs veroverde men ook een werk in Ridderkerk. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het krediet al goedge keurd. 't Is nu nog wachten op dé defi nitieve goedkeuring van het rijk. Het merendeel van de inschrijvers zat tussen de 6 en 7 ton. De op één na laag ste was J.Baas BV uit Haarlem met 520.000 gulden, derde gebr.van Olden burg uit Nieuwendijk met 557.000, vier de Van Dijck-Petit Bergen op Zoom met 558.000, vijfde Jaarsveld met 589.000 en zesde de eerste Thoolse aannemer: ge- br.Moerland St.Annaland met 598.000 gulden. Jan Moerland, eveneens uit St.Annaland, schreef voor 664.000 in en Hommel Oud-Vossemeer voor 763.300 gulden, respectievelijk 369.100 en 394.200 per persleiding. Om de grote verschillen nog duidelijker te illustre ren: de hoogste inschrijving was 940.500 gulden van aannemingsbedrijf Kikkert. Alle bedragen zijn exclusief btw.' Dat geldt ook voor de al eerder aanbes tede tweede uitbreiding van de zuive ringsinstallatie te St.Maartensdijk. Het omvangrijke karwei was in drie delen gesplitst: het civiele(betonwerk enz.), mechanische en elektrotechnische ge deelte. Voor dit specialistische werk no digde het waterschap een aantal bedrij- Vervolg op pag. 7 Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM >__J(VON ING IN RICHTING Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1