Maatschappelijke dienstverlening tijdig ingespeeld op bezuinigingen OLIEBOLLEN 7Z. design VISHANDEL HAGE PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Woensdag 22 december 1982 EENDRACHTBODE ONTSLAGEN WERDEN NOG VOORKOMEN Nieuwe bezuinigingsronde BALLETKLEDING De medewerksters te* Poortvliet Gediamanteerde juwelen uit eigen slijperij. Reparatie-afdeling voor al uw goud- en zilverwerk; eigen atelier! op oudejaar bij Sint— Philipsland Alcohol-, snelheids- en verlichtingscontrole STEMMEN VAN LEZERS Haven van Stavenisse moet gebaggerd worden Begrotingscommissie Meebieden huizen Kerst -1982 13 Tijdig genomen maatregelen door bestuur, directie en staf van de federatie maat schappelijke dienstverlening Noord Zeeland heeft tot dusver voorkomen, dat bij deze federatie, waartoe ook het Welzijnsorgaan Tholen met zijn gezinsverzorging, be jaardenverzorging en maatschappelijk werk behoort, gedwongen ontslagen moesten volgen. Directeur J.H. Stoutjesdijk waarschuwde echter tijdens de vergadering van het algemeen bestuur donderdag 16 december, dat een nog verder ingrijpende minis teriële bezuiniging voor de gezondheidszorg eerste lijn ook voor de federatie Noord Zeeland ernstiger gevolgen zal betekenen. Hoewel de jongste bezuinigingen die van rijksoverheidswege de welzijnssec tor zijn opgelegd harder aankomen, zijn het heus niet de eerste, zo bleek uit de toelichting van de heer Stoutjesdijk. De eerste bezuinigingen dateren namelijk al vanaf 1977, toen het zgn. selectief for matiebeleid werd ingezet. Dat hield in, dat de federatie voor maatschappelijke dienstverlening Noord Zeeland in drie jaar tijd van de toen nog toegewezen formatieuren (aantal uren dat hulp kon worden verleend en ook werd gesubsi dieerd) van 306.000 naar 258.000 uren moest worden teruggebracht. Dat bete kende dan ook een inlevering van 48.000 uren in die drie jaar. Een dus wel vrij forse ingreep, maar dat kon toch nog worden gerealiseerd door een vakatu- restop en door openstelling van de A.A.W. voor de gezinsverzorging. Wan neer de huisvrouw door ziekte niet in staat is het huishouden te verzorgen en de verwachting bestaat dat dit voor lan gere tijd zal zijn, kunnen in bepaalde gevallen de kosten van huishoudelijke hulp binnen de arbeidsongeschiktheids wet worden verhaald (A.A.W.) In 1980 was er weer een verandering, want toen werd de hulpverlening, die tot dan werd betaald door de Gemeente lijke Sociale Diensten overgeheveld naar de gezinsverzorging en daardoor kwamen er 22.000 formatie-uren bij, hoewel dat gepaard ging met overname van een aantal nieuwe cliënten. Het aantal uren hulp via de hierboven ge noemde Arbeidsongeschiktheidswet be droeg 50.000,— Er volgde in 1981 een nieuwe bezuini gingsronde en die werd nu door de rijksoverheid niet uitgedrukt in een ver mindering van formatie-uren, maar in de verlaging van de subsidie (in geld dus). Voor de federatie betekende dit dat er in 1981 57.000,— moest worden bezuinigd, in 1982 is dat 340.000,— en in 1983 gaat het zelfs om 440.000,— Dat hakt er dus nogal in, ook al gaat dit op een totaal bedrag van 5 miljoen gul den, zoals de federatie die jaarlijks no dig heeft. Vanzelfsprekend moesten voor de nieuwe bezuinigingen weer maatregelen worden genomen. Met als doorslaggevende achtergrond, dat hulp- Ook bij: Wouwsestraat 15, B.o.Z. Advertentie IM THOLEN woe. 22 dec: 20 u. kerstconcert Ge- re f. Kerk do. 23 dec: open klaverjasavond de Tol, 20 u. POORTVLIET woe. 22 dec: 14 u. Eben Haezer, N.H.Kerk, bejaardenmiddag do. 23 dec: 14.30 u. 't Ouwe Raed'uus, kerstv. bejaarden do. 30 dec: 19 u. kaartavond kantine SPS SINT MAARTENSDIJK woe. 22 dec: 19.30 u. Haestinge volks- kerstzangdienst nmv Euterpe, Smalstads Mannenkoor vr. 24 dec: 20 v. café Smerdiek, open klaverjasavond boutwedstr. di. 4 jan: 9.45-16.30 u. Haestinge, stu diedag bedrijfsvoorl. SCHERPENISSE vr. 24 dec: 20 u. Scarpenesse, kerst maaltijd, Schoolstraat SINT ANNALAND vr. 24, 27 tm 30 dec ma 3 jan: Streekmuseum geopend 29, 30, 31 dec en 1 jan: foto-dia-ten- toonstelling Dorpshuis 19.30 u. vr. 24 dec: 19.30 u. zangdienst N.H.Kerk za. 1 jan: dansavond Dorpshuis 20 u. woe. 12 jan: 19.30 u. ledenverg. Activa, Havenzicht STAVENISSE woe. 22 dec: 19.30 u. N.H.Kerk, kerst zangavond OUD-VOSSEMEER woe. 22 dec: 14.30 u. N.H. vrouwenver. kerstv. ver.geb. do. 23 dec: kerstv. meisjesver. ver.geb. BERGEN OP ZOOM 19 dec-23 jan: Etcetera, H. de Miran- da(sieraden en tek.) en J. de Bek- ker(pentek.) dag. 13.30-17 u. behalve ma. tm 3 jan: Markiezenhof: 50 jaar ge meentemuseum Roxy 1: E.T., a.l. do. 14, 18.45, 21.15 u„ vr 14 u., za zo 14, 16.30, 18.45, 21.15 u, ma, di, wo 14, 18.45, 21.15 u.Ik ga vreemd schat 18 j. za 23.30 u. Roxy 2: Blade runner 12 j. do, ma, di, wo 19 en 21.30 u, za zo 16.30, 19, 21.30 u. De onvoorstelbare tocht a.l. dag. 14 u. Cinemactueel 1: Young Doctors in love a.l. do, 14, 19, 21.30 u.vr 14 u, za zo 14, 16.30, 19, 21.30 u, ma. di, wo 14, 19, 21.30 u. Cinemactueel 2: do 14, 19, 21.30 u.vr. 14 u, za zo 14, 16.30, 19, 21.30 u. ma, di, wo 14, 19, 21.30 u de Boezemvriend a.l. Cinemactueel 3: Monty Python live at the Hollywood Bowl a.l. do 14, 19, 21.30 u. vr 14 u, za zo 14, 16.30, 19, 21.30 u., ma 14 20.30 di wo 14, 19, 21.30 u. verlening toch zoveel mogelijk gehand haafd dient te blijven. In de begroting 1981 werd dan ook alle wat men nog zou kunnen noemen "luxe" geschrapt. Zo gingen de kerstpakketten van de baan om een voorbeeld te noemen en ook al zette dat niet zo erg veel zoden aan de dijk, elke duizend gulden is er toch één. Ook de telefoonfaciliteiten voor het personeel werden ingekrompen. Daar naast werd meer ingespeeld op de zoge naamde Alpha hulpverlening. Dat be tekende dat de helpster direct in dienst kwam van de hulpontvanger. Voor die helpster worden geen sociale lasten be taald. maar zij krijgt bij langdurige ziekte ook geen doorbetaling. Hierdoor worden de kosten per uur aanmerkelijk minder dan bij de zgn. traditionele h jlpverlening met daarvoor wel de vol ledige sociale lasten. Door deze omzetting werd de bezuini ging 1981 57.000,— opgevangen. In 1982 werd vanwege het zoveel groter bezuinigingsbedrag de Alpha-hulp ver der (dus uitgebreider) ingevoerd' terwijl dit jaar opnieuw een aantal formatie uren zijn ingeleverd en dat betekent in concreto toch wel een vermindering van de hulpverlening. Die vermindering wordt uiteraard zorgvuldig uitgekiend. In gezinnen waar het toch een uur min der kan, gebeurt dat. Bij bejaarden, die zonder ernstige aantasting ook een paar uren minder kunnen, moest eveneens worden geselecteerd. Het betekende in wezen, zoals na vraagstelling op de ver gadering van het Welzijnsorgaan bleek, een wat minder begeleiding en van hulpverleensters en bezoeken in de ge zinnen, die hulp kregen, terwijl met na me voor bejaarden het sociaal contact (het extra praatje) van die hulpverlening wat werd ingekrompen. Niet getornd werd aan wat als de meest noodzakelijke hulp mag worden gekenmerkt. Voor de nog drastischer bezuiniging in 1983 heeft de stichting het oog vooral gericht op het natuurlijk verloop binnen de lei ding (anderhalve kracht betekent uiter aard ook vele duizenden guldens). Daarnaast ook de Alpha hulp en even tueel niet gebruikte formatie— uren, omdat geen hulpverlening nodig is. Uiteraard kan op dit laatste niet al te veel worden gebouwd, nu al behoorlijk is ingekrompen. Door het bovenstaande zal het urenverloop in 1983 het volgende beeld te zien geven: Er zullen 280.000 formatie-uren (aantal uren dat hulp kan worden verleend) beschikbaar zijn. Die worden besteed voor 230.000 uur aan traditionele hulp (door de vaste krach ten en part-timers met sociale lasten), 34.000 uren Alpha hulp en een bezuini ging in vergelijking met dit jaar van 16.000 uren. Bezuinigingen hebben uiteraard op dit terrein niet alleen gevolgen voor pa tiënten of als men het zo wil noemen cliënten, maar ook voor de werkneem sters en werknemers. Zo waren er voor de bezuinigingen in 1977 aan deze Fe deratie 423 uitvoerende krachten werk zaam bij de gezinsverzorging en eind 1982 zijn dat er zelfs 440. Het verschil met 1977 is echter, dat er nu nog maar 320 krachten direct in dienst zijn bij de instelling en 120 Alpha helpsters, die dus minder kosten, zoals hiervoor is uitge legd. Dat weerspiegelt zich dan ook in het verloop van de hulpontvangers. In 1977 werd aan 1193 gezinnen of alleen staanden hulp verleend, in 1982 waren het 965 gezinnen, die de zgn. traditione le hulp kregen de Alpha-hulp. Tenslotte was er ook voor 50 gezinnen nog hulp van deze instelling via de wet Arbeids ongeschiktheid. Vraag nog maar gerust om hulp De voorlichting die zowel de voorzitter van de Federatie, de heer J.E.M. de Kerf als directeur Stoutjesdijk het algemeen bestuur gaf, hebben we hierboven ook aan de lezers en dan met name aan de hulpvragers kunnen doorgeven. Het is dus inderdaad in vergelijking met 1977 neer een passen en meten geworden. Maar op die vergadering viel ook een signaal te beluisteren, wat vooral recht gezet mag worden. Er zijn in een sa menleving altijd mensen, die bij het eerste splintertje in de vinger naar de dokter lopen, zoals er weer anderen zijn, die daarmee (dan niet met het splintert je) veel te lang wachten. Zo zijn er ook mensen, die zodra over bezuinigen wordt gesproken menen, dat er geen hulp meer kan worden verleend. Dat is helemaal niet zo. Het zou zelfs jammer zijn, dat wanneer er gezinnen, alleen staanden of bejaarden dringend hulp nodig hebben, daarvan verstoken blij ven, omdat ze denken, dat het toch niet meer kan. Als er hulp nodig is, vraag het dan voor wat de regio Tholen en Sint Philipsland betreft aan de u bekende diensten van Welzijnsorgaan, c.q. Fede ratie. Immers, ook in 1983 zal de Fede ratie volgens de huidige planning in haar werkgebied (Schouwen Duiveland, Sint Philipsland en Tholen) zeker weer meer dan 1000 gezinnen kunnen helpen. Er blijft daarbij de hoop dat voor 1983 niet nog weer een extra bezuiniging van rijksoverheidswege zal worden opge legd. Er is namelijk ook een zekere li miet voor wat het percentage .Alpha- hulp verlening betreft. Het moet niet zover boven de 15% van de totale hulp verlening uitkomen, wil aan begeleiding enz. toch tekort gedaan worden. Een daarom nog weer verdergaande diepin grijpende bezuiniging zou het federatie bestuur voor de vraag kunnen plaatsen of de dienstverlening dan nog verant woord kan worden uitgevoerd. Zover is het nog niet en hopelijk hoeft het zover ook niet te komen. Terecht kon de voorzitter de Kerf van deze Federatie.directie, staf en verdere medewerkers en medewerksters,lof toe zwaaien voor het tijdig te hebben inges peeld op de eerste bezuinigingen, waar door de tweede klap voor het werk te velde wat minder hard aankomt. Dit in tegenstelling tot heel wat van soortge lijke instellingen in den lande, die al wel voor gedwongen ontslagen en een sterk verminderde hulpverlening zijn komen te staan. Laten we namens hen, die in 1982 van de gezingsverzorgingsdienst en van maatschappelijk werk de hulp op Tho len en Sint Philipsland nog wel konden krijgen, die Federatie dan ook langs de ze weg dank mogen brengen, zowel voor de hulp*erlening in het bijna afgelopen jaar als voor de tijdig genomen maatre gelen door bestuur, directie en mede- werkers(sters) ten aanzien van de nood zakelijke en opgelegde bezuinigingen. Juist die alertheid kon de hulpverlening in nog vrij grote omvang bestendigen. Een positief resultaat en daardoor een nog wat verheugend geluid in dit kerst nummer. Daarom ook maar de gele genheid te baat genomen allen die hulp geven en nog meer die hulp nodig heb ben goede kerstdagen toegewenst. I eriolji plaatselijk niruirs ■JTfOUO -■» .„HM**0 S'"1 wsstMEE» Pooffrvi/fr "tcoa^n.nr. SINI "COBAPOlOf# dagelijks bestuur gekozen omdat er nu twee van elke functie zijn, zoals voorzit ter C.Andriesse van de lagere school en voorzitter J.Noom van de kleuterschool. De besturen toonden zich tevreden over de nieuwe ontwikkeling, die voor de betrokkenen toch ingrijpend was. Onder de nieuwe vereniging vallen de Groen van Prinsterer lagere school met vier personeelsleden en de chr.kleuter- school met 1 leidster. Volgens de prog noses van het aantal leerlingen zal de lagere school volgend jaar een onder wijskracht verliezen. Kerstfeest op scholen De leerlingen van de Oosterschelde- school en de kleuters van de Blokken doos vierden het kerstfeest op donder dag 16 december. Iedere klas of groep deed dat in het eigen lokaal met ver sierde tafels, dennetakken en een kerst boom. Met op de achtergrond kerstlied jes van de grammofoonplaat was er een kerstmaaltijd, bestaande uit soep, brood, beschuit en chocomel. Na onge veer anderhalf uur kwam er een eind aan de Kerstviering en gingen de kin deren met een volle maag naar huis, waar men de ouders vertelde van de be levenissen. Prima duiven van de Reisduif Reisduif-voorzitter C.Lisseveld was na afloop van de duivententoonstelling in het Holland Huis een tevreden man. Er was namelijk een goede belangstelling en dat is voor de organisatie een prettige ontwikkeling. De laatste jaren had men namelijk te kampen met een vermin derde interesse. Na een aarzelend begin kwam er in de avonduren steeds meer publiek, zodat met het rad van avontuur verrassend hoge resultaten werden ge boekt door penningmeester A.Riedijk. De Brabantse inzendingen hadden een positieve uitwerking op het geheel. Deze duivenmelkers brachten hun familiele den mee naar het Holland Huis en Bra banders staan nou eenmaal bekend om de gezelligheid. Sportief en financieel boekte men een prima resultaat, waar mee de Reisduif toch weer een duwtje in de goede richting kreeg. Keurmeester J.C. van STeen uit Roosendaal had de handen vol aan de inspectie van maar liefst 252 duiven. Het merendeel van de eigen vereniging, maar ook inzendingen uit Sint Maartensdijk en West-Brabant. Van Steen noteerde alle resultaten op de jurylijst, waarop verrassende uitslagen tevoorschijn kwamen. Iz.Moerland uit Stavenisse bleëk in het bezit van de mooiste duivin en de mooiste doffer, wat hem twee bekers opleverde. Rond elf uur 's avonds werd de 29e tentoonstel ling afgesloten met de bekendmaking van winnende lotnummers. Het meren deel van de prijzen was geschonken door de regionale middenstand en als weder dienst had het bestuur voor wandrecla- me gezorgd. Rad van avontuur-draaier Adrie Gebraad sprak een dankwoord. Jo Moerland assisteerde hem bij het rad. Uitslagen: oude duivinnen - 1 I.Moer land, 2 D.Guiljam, 3 A. van Ewijk, jonge duivinnen - 1 en 3 D.Guiljam, 2 A.Otte, jarige duivinnen - 1 J.Guequiêrre, 2 I.Moerland en 3 D.Guiljam, late dui vinnen - 1 J.Walpot, oude doffers - 1 I.Moerland, 2 D.Guiljam, 3 J.Gue quiêrre, jarige doffers - 1 D.Guiljam, 2 F.Clarijs, 3 A. van Ewijk, jonge doffers - 1 D.Guiljam, 2 P.v.Driel, 3 J.Walpot, late doffers - 1 J.C.Verwijs en 2 A.Geb raad. cf- f» ,2 -! «s "i 1 Kerstfeest zondagschool De zondagschool Kleine Kracht viert Eerste Kerstdag, zaterdag 25 december, kerstfeest om half drie in 't Ouwe Raed'uus. Iedere belangstellende is hartelijk welkom. Eén jaar niet rijden Eén jaar niet achter het stuur en 1200 gulden boete. Dat was de directe straf van de Middelburgse politierechter voor J.G., die met een alcoholpromillage van 2.52 in het bloed, nog een auto had bes tuurd. Als stok achter de deur kreeg hij nog één maand voorwaardelijke gevan genisstraf als hij zich binnen de proeftijd van twee jaar nog op hetzelfde pad be geeft. De officier van justitie had drie weken gevangenisstraf geëist, waarvan één voorwaardelijk en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid om- Advertentie IM dat het al de derde keer was dat hij on der invloed werd aangehouden. Zonder licht Vier scholieren reden zonder verlichting terwijl de noodzaak daartoe volop aan wezig was. Het werd een bekeuring. Bij een snelheidscontrole in de Stoofstraat passeerden 131 auto's waarvan er 4 snelheden hadden tussen de 61 en 67 km. Ook dat is teveel. Deestraat, Poortvliet van 8.00 tot 1 7.30 uur Advertentie I.M. Biljartclub Handicap Biljartclub Handicap noteerde 11 deel nemers voor een kerstwedstrijd in club huis Tolrust. In vrijwel alle partijen kwam naar voren dat in de voorbije pe riode veel is opgestoken van de weke lijkse clubavonden. Het niveau was ta melijk hoog en de strijd sportief. 1 C.Bolier, hoogste serie 12 caramboles en beste gemiddelde 2.45, 2 H.H.Broeke- ma, 3 F.Spijk, 4 A.Noordzij, 5 A.Bur gers, poedelprijs P.Abrams. Tijdens de algemene ledenvergadering werd Jaap Breure tot de nieuwe wedstrijdleider benoemd en volgt daarmee J.Mulders op. De vereniging is flink gegroeid en telt nu 15 leden. Iedere maandag om 20.00 uur houdt men de clubavond in Tolrust, waar zich ook de nieuwe leden kunnen melden. Nu de eerste competi tiehelft is afgesloten, gaat H.Broekema aan de leiding. Kerstviering De Eevliet De openbare basisschool De Eevliet hield met leerlingen, ouders en onder wijzend personeel de kerstfeestviering in 't Ouwe Raed'uus. Oodercommissie voorzitter T.Hage verwelkomde talrijke aanwezigen en wenste de thuis achter gebleven zieken beterschap. De klassen 1 tot en met 4 hielden een declamatie en bij het zingen was er trompetbegeleiding van dhr. De Boe. Voor de pauze was er een kerstvertelling van meester Paape over de kerstnacht. Na een smakelijke afwisseling met koffie en chocomel be gon de kerstmusical 'Een onverwachte Kerst-Inn'. De jongeren van klas 5 en 6 en enkele ouders gaven blijk van veel acteertalent en improvisatievermogen. Ondanks de korte repetitietijd en het invallen voor zieke mede-leerlingen mocht het resultaat er toch zijn. Leidster mw.Vroege was tevreden over het ver loop. Ze verving hoofdonderwijzer Kers, die wegens ziekte niet actief kon zijn bij de voorbereiding. Aan het slot was er voor de kinderen nog een sinaas appel en een wel thuis voor alle belang stellende. De generale repetitie van het toneelstuk vond een dag eerder (dins dag) plaats en daarbij waren de bejaar den aandachtige toehoorders. ZLM wacht op zoet water ZLM-afdelingsvoorzitter M.Burgers is van mening dat een zoet-water-systeem goed van pas komt voor de landbou wers. Met name de veehouders hadden in de afgelopen droge zomer hun voor deel kunnen behalen, want de grasvel den waren enorm droog. Uiteindelijk konden alle werkzaamheden op de ak ker op tijd worden verwerkt. De op brengsten over 1982 waren goed. Ten opzichte van de overige gebieden kwam men ook gunstig uit de bus. Het is echter jammer dat de goede opbrengsten weer voor een groot deel teniet worden ge daan door de dalende prijzen. Voorzitter Burgers verwelkomde 26 leden in Tol rust. De algemene ledenvergadering werd ook bezocht door ere-voorzitter Ir.M.A.Geuze. Men nam 2 minuten stilte in acht voor 2 overleden ZLM-le- den. Na het huishoudelijk gedeelte hield dhr.J.Markusse uit Goes een lezing over bedrijfsopvolging. Uit een recent Nl- PO-onderzoek komt naar voren dat 26% geen opvolger heeft. Bij 34% van de landbouwers is die er wel en 40% van de ondervraagden heeft nog geen keuze gemaakt. Naast deze cijfers was er een boeiende voordracht over velerlei zaken die voor de opvolgers belangrijk zijn, zoals een goede boekhouding en bege leiding. Dhr.Markusse stelde onder meer dat het aangaan van een maat schap raadzaam is. Bij de overdracht zijn er voldoende mogelijkheden voor de fianciële zijde, waaronder de Grond bank en de Rijksgroepregeling. Dhr.Markusse stelde aan het slot van zijn betoog dat er met een goede finan ciering geld te verdienen is. Foto's Natuurvrienden Wie de fototentoonstelling van de Na tuurvrienden in het gemeentehuis heeft bewonderd, zal beamen, dat dit een prachtig beeld gaf van de natuur in Rammegors. Dhr.H.Venekamp uit Tholen was er op een voortreffelijke manier in geslaagd, de geboorte en groei van kiekendieven in beeld te brengen. Er was veel geduld nodig en er moesten ook heel wat reisjes gemaakt worden om alle ontwikkelingsstadia goed in kleur te kunnen vastleggen. Behalve individuele inwoners kwamen ook enkele klassen van de lagere scholen een kijkje nemen. De vereniging Na tuurvrienden blijft actief met excursies, vogelwaarnemingen en -tellingen, nest kasten, onderhoud aan kleine, waarde volle natuur- en landschapselementen, beschrijvingen van de ter plaatse voor komende dier- en plantensoorten, enz. Wie belangstelling heeft, kan zich na tuurlijk aansluiten bij de Natuurvrien den. Voorzitter is Leo Goudzwaard, se cretarissen Jan Reijngoudt en Bram Kot, penningmeester Jaap van Oude naarde en ledenadministrateur Leo Verwijs. Nieuwe correspondent Dhr.G.C.Noorthoek, die meer dan tien jaar het correspondentschap voor de Eendrachtbode heeft vervuld, wil die taak per 1 januari 1983 neerleggen. Onder dank voor zijn goede medewer king aan de rubriek plaatselijk nieuws, roept de redactie een opvolg(st)er op. Welke actieve inwoner met belangstel ling voor het plaatselijk gebeuren, wordt per 1 januari correspondent? Neem ge rust contact op met de redactie, postbus 5, St.Annaland, tel.01665-2752. Kerstviswedstrijd "De Makreel" 1 J. van Moort 920 punten, M.J. den Braber 730, M. den Engelsman 590, J.P. Kaashoek 530, K.v.d. Berg 510, K. Mol 310, C. van Moort 270 en A.M. den Braber 250 punten. Jeugd L. Buys 320 punten. Dammen D.S.V.F. Competitie-damuitslagen: P. Reijn goudt J.Noorthoek 0-2, R.Vermaas-L. ten Hoven 0-2, R.Vermaas-A.Verwijs 0-2, C. van 't Hof-J. den Braber 0-2, P.Reijngoudt-L. van de Velde 0-2, R.Vermaas-J.Suurlant 2-0, J.Noort- hoek-A.Verwijs 1-1, J. den Braber- A.Verwijs 0-2, J.Joppe-R.Vermaas 2-0, J.Noorthoek-J. van de Velde 0-2, J.Suurlant-P.Reijngoudt 1-1, L. van de Velde-L. ten Hoven 1-1, J. de Boer- R.Vermaas 0-2. Bekerronde: J.Noort- hoek-J.Suurlant 2-0, J.Joppe-J. van de Velde 2-0, R.Vermaas J. de Boer 2-0, P.Reijngoudt-C. van 't Hof 0-2. Com petitiestand 1 t/m 10: 1 J.Joppe 11 wedstrijden, 15 punten, 2 J. van de Vel de 8-14. 3 J.Noorthoek 10-13, 4 A.Ver wijs 8-12, 5 J. den Braber 9-12, 6 R.Ver maas 11-10, 7 L. van de Velde 10-8, 8 J. de Boer 8-6, 9 P.Reijngoudt 9-6 en 10 J.Suurlant 9 6. Geslaagde kerstuitvoeringen De twee practisch aan elkaar gelijke kerstuitvoeringen in Ons Dorpshuis op woensdag 15 december en in de Wimpel op vrijdagavond 17 december zijn een succes geworden, alhoewel er woens dagavond, waarschijnlijk als gevolg van de stormachtige weersomstandigheden, wat minder belangstelling was. De twee avonden, waaraan medewerking werd Verleend door de chr.gemengde zang verenigingen Crescendo en Soli Deo Gloria, het Fliplands Mannenkoor en muziekvereniging Concordia, kunnen worden omschreven als goed geslaagd, gezongen en gespeeld. Beide avonden werden door de voorzitter van het Fli plands Mannenkoor, dhr.C.Verwijs, geopend, waarna samenzang met Con cordia volgde. De muziekvereniging ging op de solotoer met 'Waarheen, waarvoor', 'White Christmas', 'Ein bis- schen frieden', 'Mary's boy child'. Na zang van Soli Deo Gloria onder leiding van dhr.C. den Braber was er samen zang. Daarmee vervolgde men ook na de pauze. In Ons Dorpshuis werd de meditatie verzorgd door dhr.C. van Strien en in de Wimpel door ds.A.B.Cy- souw. Het Fliplands Mannenkoor onder leiding van dhr.C. den Braber zong en kele liederen, waarna Crescendo onder leiding van dhr.F.A.Breeman, die tevens organist was, met een viertal kerstliede ren vervolgde' waaronder het toepasse lijk Pools kerstlied 'In 't nachtelijk duis ter'. In Ons Dorpshuis werd de sluiting verzorgd door voorzitter N. van der Reest van Crescendo en in de Wimpel door burgemeester T.A.Vogel. Ere zij Een snelheidscontrole, begin deze week door de rijkspolitie Tholen, bracht 23 autobestuurders op de Oud-Vossemeer- sedijk in de kijker en 14 onder de molen te Oud-Vossemeer. Er waren geen over tredingen. Bij eenzelfde controle op 20 december in de Kon. Julianastraat te Tholen kregen 2 automobilisten een bekeuring omdat ze 76 en 61 km reden in plaats van 50 km. Op de Oud-Vossemeersedijk werd vier automobilisten een halt toegeroepen wegens snelheden tot zelfs 94 km per uur. Een alcoholcontrole op zaterdag vanaf 20.00 uur moest voortijdig worden beëindigd toen er gladheid optrad. Dan wordt het immers voor wat schielijk remmende bestuurders gevaarlijk. Op de Slaakdam waren er toen al 25 bes tuurders aangehouden, van wie er 3 moesten blazen. Op de Oudelandsedijk werden bij 20 chauffeurs geen misbrui ken geconstateerd. Bij een verlichtingscontrole bleken 4 auto's niet in orde, die ter plaatse wer den gerepareerd. Overigens was de po litie.- tevreden, want de verlichting van 98% was donderdag in orde. Vrijdagmorgen werd de fiets en brom fietsverlichting van scholieren gecontro leerd. Het zat vrij goed en met een en kele waarschuwing liep het af. Met ik zou haast zeggen enig leedver- maak(als het niet zo treurig was) heb ik dit nieuws in de Eendrachtbode van 9 december gelezen. Wat is namelijk het geval. Toen de sportvissers- en jachtha ven van Stavenisse gepland werd, heb ik als secretaris van de Kon. Schippersve reniging Schuttevaer - dus als belang hebbende voor de leden - diverse bes prekingen gevoerd met de toenmalige burgemeester van Tholen, dhr. Van Boeijen, over de indeling en details van het ontwerp. Door mij is toen al gezegd, na gedegen onderzoek mijnerzijds, dat wanneer men de haven zou maken vol gens de toen klaarliggende plannen, er hooguit over twee jaar weer gebaggerd zou moeten worden. Ik heb toen de suggestie reeds gedaan met het water schap Tholen contact op te nemen om de tracten de afwateringssluis in de Stoofdijk weer in bedrijf te nemen. Men zou dan bij laag water, wanneer er vol doende polderwater was, deze sluis door de vaargeul kunnen laten lozen, waar door een groot gedeelte van het zich in de vaargeul bevindende slik de Ooster- schelde in zou stromen. Daar slik altijd naar lager liggende delen zakt, zou het op de ligplaatsen aangeslibte weer naar de vaargeul zakken. Men kan dus door regelmatig te spuien een groot gedeelte van dit slik zonder kosten verwijderen, maar niets daarvan. Bij één van deze besprekingen werd er door de rechter hand van de burgemeester aan mijn adres aan toegevoegd: "Och Van Oude naarde, ik zou me daarover maar niet zo druk maken. Laat dat maar rustig aan de Grondmij. over, die hebben al vaker een haven gemaakt en weten heus wel wat ze doen!" Het gevolg: 1. trailerhelling op verkeerde plaats, 2. slechte afmeermo- gelijkheden in de boxen, 3 nu een paar jaar weer baggeren. Kosten voor de ge meenschap j" 105.000,— En dat alles omdat een niet gestudeerd iemand aan merkingen maakte en suggesties deed, wat niet in de smaak scheen te vallen. Met dank voor de plaatsing, B. van Oudenaarde Toutenburgplantsoen 13 Rotterdam God was het laatste lied, dat door alle koren samen werd gezongen. Concordia onder leiding van dirigent C.Rombouts zorgde voor een goede muzikale basis. Voor de bejaarden was het woensdag middag 15 december al kerstfeest in de Wimpel. Maar liefst 75 ouderen be zochten de door de Zeeuwse Vrouwen raad en de commissie open bejaarden- werk georganiseerde kerstviering, die werd geopend door mw. Van Dijke. Ds.A.B.Cysouw verrichtte de opening en hield een mediatie uit Jesaja 53. Sa men zong men Ps. 89 1Vervolgens was er solozang van mw.H.Moerland-Reijn- goudt. Na de pauze met koffie en tom- poucen vertelde burgemeester Vogel, die tevens het orgelspel voor zijn reke ning nam, het kerstverhaal. Het handel de over het kerstfeest op een woonwa genkamp. Na een borrel en bitterballen was er een declamatie van mw.Rijsten- bil. Mw.Moerland zong nog een drietal sololiederen en na het sluitingswoord en gebed van ds.Cysouw zong men allen staande Ere zij God. Mw. Van Dijke richtte nog een laatste dankwoord aan de genodigden. Kerstviering scholen De peuters van peuterspeelzaal Turn Turn vierden het kerstfeest op donder dag 16 december in het bijzijn van de ouders. Juf Margreeth heette allen har telijk welkom. Er werden kerstliederen gezongen en de peuters deden dat onder leiding van juf Corry, waarna juf Mar greeth het kerstverhaal vertelde. De peuters kregen allemaal een kerststukje. Juf Margreeth bedankte de ouders voor hun aanwezigheid, die bijgedragen had aan een geslaagd en gezellig kerstfeest. Een dag later, vrijdag 17 december, vierden de leerlingen van de chr. lagere Koningin Julianaschool het kerstfeest.' Na samenzang was er een welkoms woord van schoolhoofd A.Geense. Na schriftlezing uit Lucas 2 en samenzang vertelde meester Van 't Hof het kerst verhaal. Tussendoor werd door enkele kinderen een tekst opgezegd. !Na sa menzang en pauze was er een vrije ver telling van meester Geluk. Kinderzang ging vooraf aan samenzang en ds. A. van der Meer nam de sluiting van de avond voor zijn rekening. Vervolg van pag, 1 lijk rekening mee gehouden, dat de ze tels over alle soorten van instellingen worden verdeeld", stond er in het b en w-voorstel. De woningtoewijzing van Karreveld 2a aan dhr. C.G. van der Gouwe uit de Voorstraat leverde geen enkel probleem op omdat hij aan de eisen voldeed. Van dhr. J. Eerland werd 15m2 grond a 20,00 per m2 gekocht omdat bij her- bestratingswerkzaamheden bleek, dat de aangegeven profielbreedte van het wegdek en trottoir op de hoek van de Stationsstraat/Julianastraat moeilijk te handhaven was. De gemeente neemt ook verplaatsing van het hekwerk en de notariskosten van de grondaankoop voor zijn rekening. SGP-raadslid P.van Hekken bevreemd de het, dat dit pas tijdens het werk werd ontdekt, terwijl er tevoren toch gemeten was. De burgemeester antwoordde, dat de praktijk wel eens anders kan uitval len. De raadsleden Den Engelsman, de Jager en Kornaat werden benoemd in de commissie, die de begroting 1983 gaat onderzoeken. De begrotingsbehande ling op zich, die na het zoekraken van de stukken bij de post was uitgesteld tot 11 en 13 januari, is nu weer verschoven naar 15 en 17 februari. Dit in verband met al geruime tijd van tevoren vastge legde vakanties van enkele raadsleden. Het krediet in rekening-courant 1983 werd bepaald op 400.000 gulden bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Kornaat had daar bezwaar tegen omdat hij ook bij de waterschapsbank wilde informeren. Ook het maximaal op te nemen bedrag aan kasgeldleningen werd vastgesteld op vier ton. Secretaris mevr. J.P.A. de Kok zei op vragen van de Jager en Kornaat, dat er alleen ge bruik van gemaakt wordt als de rente lager is dan van de rekening courant. Dit jaar is er geen gebruik van kasgeldle ningen gemaakt. Kornaat had nog iets veel goedkopers dan kasgeld, namelijk de Euroguldenmarkt.De burgemeester zegde toe, dat te zullen onderzoeken. De regionale brandweerkring Roosen daal heeft volgend jaar 7914 gulden no dig van St. Philipsland, waartegen geen bezwaren waren. De schoolartsendienst Schouwen-Dui- veland, Tholen, St.Philipsland en ooste lijk Zuid-Beveland had over 1981 een bedrag van 12.597,43 nodig, terwijl 12.793,75 was geraamd. Op een vraag van Den Engelsman over de gemeenterekening zei de burge meester dat die eigenlijk bij de begro tingsbehandeling 1983 klaar zou moeten zijn. "Anders loopje bij de feiten achter. Vo'or de ambtenaar financiën is het ook een naar iets, maar het is een tijdrovend karwei". De raadsvoorzitter kondigde in 1985 een verandering van de begroting aan. De methodiek wordt meer een be drijfseconomisch jaarstuk. De raad krijgt er nog instructie over. SGP-fractievoorzitter Den Engelsman had nog een schriftelijke vraag inge diend over het meebieden bij huizen veilingen. Verscheidene gemeenten taan er toe over om b en w te machtigen ij verkoop van een woning met ge meentegarantie voor de hypothecaire lening, meebieders in te schakelen. In de meeste gevallen worden die huizen voor een aanzienlijk lager bedrag verkocht dan het bedrag waarvoor de lening is aangegaan. Later kunnen de woningen soms voor een beduidend hoger bedrag verkocht worden. De gemeente moet er zwaar op toeleggen. Daarom stelt de SG P-fractie voor, b en w te machtigen gemeentelijke meebieders in te schake len, als dat tenminste ook de goedkeu ring van G.S. van Zeeland kan wegdra gen, aldus Den Engelsman. De burgemeester antwoordde, dat de vraag te laat binnen was om die nog in b en w te behandelen. Dat viel Den En gelsman tegen en daarom vroeg hij een schriftelijk antwoord na de eerstvolgen de b en w-vergadering. De burgemeester zegde dat toe, al vond hij 't geen haast werk omdat dit probleem al langer speelt. "Dit moet en zal een ieder horen, Er is een Kinneke geboren Daar in een stal te Bethlehem". Zo riep een engel naar beneden. 't Is haast twee duizend jaar geleden. Maar wij, wij horen weer die stem. Het Kerstfeestaan ons doorgegeven en zo het ook is bij gebleven van d'oude kerstsfeer bij ons thuis. De stal, de herders, hond en schapen. Een kind dat in de stal moest slapen. Dat later voor ons stierf aan 't kruis. A Is moeder dat verhaal liet horen. Waarom het kindje werd geboren. Waarvoor het hier op aarde kwam. Dat kon zij wonderlijk vertellen. Dat deed zij tussen 't kokkerellen en 't snijden van een boterham. Hoe zij vertelde van zijn moeder, van Jozef die als kinderhoeder het kindje met veel zorg omgaf. Hoe os en ezel samen trachtten de felle koude te verzachten. De hond dan stopte met geblaf. Van koningen die op kamelen. Aan 't kind geschenken kwamen delen. A Is wierook, mirre en ook goud. Van 't kind dat in zijn kribje schreide, zijn moeder dan tot Jozef zeide: "De kleine heeft het toch zo koud". Nu wij wat ouder zijn en grijzer, misschien ook wel een tikje wijzer door al de jaren ons gebracht. Nu willen wij het Kerstfeest vieren door boom en kribbe te versieren" en 't zingen van het "Stille Nacht". Dat heel de wereld, alle mensen nu komen met hun vele wensen bij 't kind dat in die kribbe lag. Hij zal hun beden wel aanhoren, om goed te doen is hij geboren. Als heel de wereld dit maar zag. P.M. van Eekelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 13