Moeten en mogen Regenmeter Jan Quist uit Tholen 25 jaar in 't (ge)weer BOUMAN POTTER xr BROEKHUI V, DE HYPOTHEEKRENTE IS IN TIJDEN NIET ZO LAAG GEWEESt Explosieve stijging werkloosheid met 77 Eerste lammetjes in Poortvliet Bestuur W.B.G. Nieuw feuilleton 5, V BONDSSPAARBANK 5 Kerstnummer woensdag al Actie Polen Boerderijproject nog in bespreking Donderdag 16 december 1982 39e Jaargang no. 5 De medewerkers van het K.N.M.I. uit De Bilt hadden vrijdag een uitgelezen dag uitgekozen om naar Tholen te komen. Op het gebruikelijke tijdstip van 8.55 uur had dhr.J. Quist tussen de andijvie aan de Ten Ankerweg de regenmeter leeg gemaakt en 't was een record: 13.9 mm. Een prima dag dus om dhr.Quist hulde te brengen voor het feit, dat hij 25 jaar gegevens over de neerslag(regen en sneeuw) aan het KNMI doorgeeft. ^.ja/oninginrichtttïg Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden XT Ten Anker Waterleiding 8'/z% hypotheekrente. 5 jaar vast. 1% afsluitprovisie. Winkelsluiting Kerst Het Kerstnummer verschijnt al op woensdag 22 december in plaats van donderdag. Zorgt U voor tijdige opgave van de kopij, liefst voor het weekeinde en uiterlijk dins dagmorgen 10.00 uur. Het oudejaarsnummer komt donderdag 30 december. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar ƒ32.— per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Met toch al naderende Kerstdagen lijkt het wereldrumoer eerder toe dan af te nemen. Niet omdat er persé voor Kerst dagen een uitzondering gemaakt zou moeten worden. Die duren zo kort, dat het ook maar een flits in een mensen leven betekent. Maar zowel veraf als dichterbij staat december 1982 toch in het teken van verharding en verwarring. Ver in Suriname werden mensen zonder vorm van proces omgebracht. Dichtbij worden stenen door een parlementsge bouw gesmeten. Er zijn voorbeelden, dat revoluties dictatuur hebben door broken, maar er zijn even zovele voor beelden, dat verwarring naar de onder gang voert. Het is nog altijd terug te brengen tot de natuurlijke inslag van ieder mens: de macht. In de dertiger jaren was er nog lang niet die wetenschap die er in 1982 be staat.Een eenzame Colijn dreigde vanuit goede voornemens te mislukken in zijn opzet om tot verbeteringen te komen. Maar zoiets zou ons nooit meer kunnen gebeuren. De wetenschapstouwtjes wa ren zo volledig in handen, dat grote werkloosheid, armoede, onrecht, alleen maar uit een ver verleden bekend waren. Merkwaardig, dat een halve eeuw later met een daarin toch onvoorstelbare ontwikkeling, toch niemand de oplos sing weet aan te dragen om de wel vaartsperiode te bestendigen. Uiteraard wil de ene politieke partij die richting, een andere weer de andere weg kiezen. Maar oplossingen zijn het niet. Hoog stens verbeteringen op onderdelen en verslechteringen voor weer andere cate gories Teveel wordt vastgehouden aan wat in opgaande conjuctuur wel kon. Eisen op tafel leggen. Maar het moeten zal een mogen dienen te worden. We mogen en moeten niet gezond zijn. We mogen en moeten niet naar een mens waardig bestaan streven. We mogen en moeten nietinleveren. Immers, als we moeten, wil niemand dat, als we mogen, zou er een kans zijn. Niemand wil echter die kans aangrijpen omdat we moeten en niet willenmogen. Vandaag begint een nieuw vervolgver haal: het vermolmde voetstuk van Maartje Zeldenrijk. Wekelijks vindt u weer op pagina 5 een aflevering van dit feuilleton. Hopelijk beleven vele lezers er opnieuw plezier aan. Gezien de stormachtige wind en de re gen was 't bij koffie en gebak echter ge zelliger in de woning van dhr. en me- vr.Quist aan de Parksingel dan bij de regenmeter. Wegens 25 jaar verdienste lijke medewerking ontving de jubilaris van het KNMI een fraaie barometer. Dhr.C.W.van Scherpenzeel, hoofd kli matologische dienst, en dhr.M.A.van den Oudenrijn, inspecteur stationsza ken, benadrukten het belang van waar neming op dezelfde plaats en door de zelfde man of vrouw. "We zijn blij, dat er zoveel mensen zijn die dit vrijwilli- De W.B.G. heeft dinsdagavond tijdens een bijeenkomst in het eigen onderko men aan de Bebouwdendam een defini tief bestuur gekozen. Dagelijks leider, algemeen W.B.G.-begeleider en pen ningmeerster is Frans Jansen uit Tholen, secretaresse is Hanneke de Boer uit St.Annaland, bestuurslid zijn Andre Rijnberg uit Tholen en Harry v.d. Wiele uit Oud-Vossemeer. Beiden nemen ook de belangenbehartiging voor hun reke ning. Bestuurslid en extern deskundige is Frans Emmerik uit Tholen. De W.B.G. wil een officiële stichting worden. Aan politieke partijen, arbeids bureau en andere instellingen zal een beleidsplan worden gepresenteerd. De W.B.G. heeft een bouwproject (verbouw pand Bebouwdendam) al met mensen ingevuld, terwijl er ook voor het project speelterreinen een bemanning is. Men kan dus direct beginnen als de goed keuring komt. De W.B.G. roept alle belangstellenden op en met name de werklozen, eens binnen te lopen in het pand aan de Be bouwdendam voor een praatje en koffie. Van negen tot vijf uur bent u welkom voor belangenbehartiging, medewer king aan de vacaturebank en deelname aan een project. "Onder het motto van en voor werklozen bent u gelijkwaardig gesprekspartner", aldus de W.B.G.. U kunt ook bellen naar het W.B.G.-kan-: toor: tel. 01660-3089. Er is verder con tact gezocht met Steenbergen en Hal steren om samen te werken met gelijk soortige projecten voor haanlozen. Advertentie I.M. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670 -63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM gerswerk willen doen", zegt dhr.v.d.Ou denrijn. Ons land heeft 320 regenstations(waar- onder Tholen en Anna Jacobapolder), 33 stations waar de klimatologische temperatuur, de relatieve vochtigheid en de neerslag wordt gemeten(o.a. in St.Annaland) en 30 windstations(o.a. een windpaal van rijkswaterstaat in de Oosterschelde bij Tholen). Dhr.Quist nam het werk 25 jaar geleden over van dhr.Sieling van Stadszicht. De regenmeter stond bij het- bejaardente huis Ten Anker, waar hij 17 jaar tuin man was. Tevoren had dhr.Quist 27 jaar bij boomkwekerij Joh.v.d. Berge ge werkt, waarvoor hij o.a. in Utrecht vele hectares boomgaard plantte. Ook na de inundatie van 1944 en de ramp van 1953 was er veel werk. Het verzamelen van de neerslaggege- vens is geheel en al hobby. Dhr.Quist vindt 't leuk om te doen. Het komt aan op nauwkeurigheid, zowel wat de hoe veelheid betreft als het tijdstip van me ting. "Onze ervaring is, dat de mensen dit werk met interesse doen en 't komt dan ook vrij vaak voor, dat men 25 jaar achtereen gegevens aan het KNMI ver strekt", zegt dhr.v.d.Oudenrijn. Toen dhr.Quist als tuinman bij Ten An ker met pensioen ging, werd de regen meter enkele tientallen meters verder aan de Ten Ankerweg, in de tuin van dhr.Quist geplaatst. Het KNMI-instru- ment staat veel lager bij de grond dan de bekende huis-tuin-en-keuken regenme ters. Landelijk is de diefstal en vernie ling van instrumenten soms een groot probleem, met name zonneschijnmeters en bliksemtellers zijn in trek. Om die reden moest de waarnemingspost op de burgemeester Peterssluis in Bergen op Zoom worden gesloten. Op Tholen en St.Philipsland heeft het KNMI niet met dat soort narigheid te maken. De klimatologische dienst werkt niet met het actuele en toekomstige weer, maar met 'verleden weer'. De waarne mingsstations sturen de gegevens per tien dagen per post op, waarna ze via computers snel verwerkt worden in dag-, maand- en jaaroverzichten. Er worden o.a. regenjaarboeken van gemaakt. De ze statistische gegevens zijn erg belang rijk voor waterleidingbedrijven, land bouwbedrijven en gemalen. Volgens de KNMI-medewerkers neemt het belang van de neerslagwaarneming nog steeds toe. De gegevens worden ook gebruikt voor rioleringsplannen. De cijfers tonen aan, dat de neerslag soms geweldig veel van plaats tot plaats verschilt. Klimatologisch gezien was het in 1982 erg mooi weer met de mooiste, zachtste herfst sinds 1900 nog vers in het geheu- 1) -o Dhr.J.Quist uit Tholen verzamelt al 25 jaar neerslaggegevens voor Konininklijk Nederlands Meteorologisch Instituut, beter bekend als het K.N.M.I. in De Bilt. Dhr.C.W.van Scherpenzeel(links) en dhr.M.A.van den Oudenrijn(midden) kwamen de jubilaris in zijn tuin aan de Ten Ankerweg namens het KNMI be danken voor zijn verdienstelijke mede werking. gen. Vorig jaar zaten we al dik in de vorst en nu is er nog nauwelijks nacht vorst geweest. Dat geldt ook voor de regenval, want de 13.9 mm op vrijdag K) december was een uitzondering na 3.5 mm op donder dag, 3.6 op woensdag, 0.0 op dinsdag, 10.9 op maandag en 0.0 mm op zondag 5 december. De neerslagmeting vindt per 24 uur plaats. Bij sneeuwval moet de dikte van het sneeuwdek gemeten wor den, terwijl de sneeuw in de regenmeter binnen gesmolten wordt om het aantal millimeters water te kunnen bepalen. Het noteren van onweer valt ook onder het werk van dhr.Quist, maar gezien zijn doofheid, wordt dat door zijn vrouw waargenomen. Een schoondochter zorgt voor de meting wanneer dhr.Quist om 8.55 uur niet thuis is, zodat het KNMI verzekerd is van betrouwbare gegevens uit Tholen. Al 25 jaar lang. In verband met kerst en jaarwisseling mogen de winkels landelijk 's avonds geopend zijn tot negen uur op dinsdag 21; woensdag 22 en donderdag 23 de cember. Er is dan geen woensdagmid dagsluiting. In de oudejaarsweek is er alleen donderdag 30 december koop avond tot negen uur. De woensdagmid dagsluiting geldt dan normaal. Indivi dueel kunnen er afwijkingen zijn, zij het binnen de landelijke normen. De werkloosheid van mannen steeg tijdens de maand november op Tholen en St. Philipsland van 475 tot 545. Dat is een toename met 70 mannen. De stijgings was waar te nemen bij de beroepsgroepen bouwnijverheid 34), grondwerken 14), hout 2), metaalnijverheid 8), landbouw 2), visserij 1sociale- en gen. zorg 1) en los arbeiders 12). Totaal 74. Een daling was te zien bij de beroepsgroepen scheepvaart (-1) en bij overige inschrijvingen (-3). Totaal -4. De nog steeds stijgende werkloosheid werd veroorzaakt door een voortgaande ver mindering van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid en aanverwante bedrijven, alsmede door seizoensinvloeden bij enkele bedrijfstakken. Ten opzichte van no vember 1981 is de werkloosheid van mannen toegenomen met 199 mannen, t.w. van 346 tot 545. Er zijn in vergelijking met vorig jaar duidelijk meer werklozen bij de beroepsgroe pen: bouw 48, grondwerken 16, metaal 38, niet varend verk. pers. 21, kantoor 7 en los arbeiders 36. De werkloosheid van vrouwen steèg tijdens de maand november van 175 tot 182. Een geringe toename met 7 vrouwen. Eind november 1981 waren 117 vrouwen geheel werkloos. In vergelijking met vorig jaar dus nu 65 vrouwen meer werkloos. Het hogere aanbod komt duidelijk naar voren bij de beroepsgroepen: kantoor 24), soc./gen. zorg 16) en los arbeidsters 7). Het aantal aanvragen omvat evenals de vorige maand 4 mannen en vrouwen. Vorig jaar november betrof dit een aantal van 3. Onderstaand overzicht geeft de ontwik keling weer van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. MANNEN Beroepsgroepen 1981 1981 1982 1982 okt. nov. okt. nov. Bouwnijverheid 79 99 113 147 Grondwerken 53 66 68 82 Metaalnijverheid 42 36 66 74 Landbouw 8 11 12 14 Handel 9 9 13 13 Scheepvaart 1 3 10 10 Niet varend verk. pers. 10 9 30 30 Kantoor/onderw. pers. 25 23 30 30 Los arbeiders 70 70 94 106 Overige beroepsgroepen 19 20 59 39 Totaal werkloze mannen 316 346 475 545 VROUWEN Kledingpersoneel 3 3 4 5 Verkoopsters 28 33 40 40 Kantoor/onderw. pers. 30 25 45 49 Sociale/geneesk. zorg 16 18 36 34 Huishoudelijk personeel 6 6 10 9 Los arbeidsters 16 25 25 31 Overige beroepsgroepen 7 7 15 14 Totaal werkloze vrouwen 108 117 175 182 Totaal aanvragen m/v. 3 3 4 4 Bouwnijverheid Tot het aanbod behoren o.m. 8 bouwkundigen, 65 timmerlieden, 20 metselaars, 7 betonijzervlechters, 2 stucadoors. 14 opperlieden, 4 beton-opperlieden, 20 huis schilders, 1 woningstoffeerder, 1 voeger en 5 overige bouwvakkers. Hoofdzakelijk waren deze mensen buiten eigen rayon werkzaam. De werkloosheid is in deze sector het hoogst. Grondwerken Ook hier is een duidelijke stijging van de werkloosheid waar te nemen. Diverse werkgevers waren genoodzaakt wegens inkrimping der werkzaamheden personeel te ontslaan. Rekening wordt gehouden met een voortgaande stijging. Thans zijn er een 43-tal grondwerkers, 13 straatmakers en 6 machinisten werkloos. Metaalnijverheid In vergelijking met vorig jaar is de werkloosheid van metaalbewerkers verdubbeld. Door de verminderde bedrijvigheid in de bouwnijverheid zijn er in de loop van 1982 werknemers ontslagen bij aanverwante bedrijven bouw. Ook is er nogal aanbod van automonteurs. Landbouw Het seizoen in de landbouw duurt nog voort. Toch werden inmiddels reeds enkele personen ontslagen. Handels- en kantoorpersoneel Hiertoe behoren 43 mannen en 89 vrouwen. Het aanbod bij de vrouwen is t.o.v. vorig jaar aanzienlijk toegenomen. Sociale en geneeskundige zorg Hiertoe worden gerekend: 13 verpleegsters, 2 maatschappelijke werksters en 19 overige beroepen. Bij deze beroepsgroep is t.o:v. november 1981 het aanbod ver dubbeld. Los arbeiders Ook hier is het aanbod groot, t.w. mannen 106 en 31 vrouwen. Plaats van inwoning Van de 545 werkloze mannen is een 39-tal mannen afkomstig uit Sint-Philipsland. Van de 182 werkloze vrouwen is een 24-tal vrouwen woonachtig te St. Philipsland. Jeugdigen Van de 545 werkloze mannen is een 64-tal mannen jonger dan 19 jaar. Van de 182 werkloze vrouwen is een 62-tal vrouwen jonger dan 19 jaar. Schoolverlaters 1982 Op eind november waren 48 jongens en 79 meisjes ingeschreven, die in 1982 de school met of zonder diploma hebben verlaten. De fam.Tasma aan de Paasdijkstraat in Poortvliet is bijzonder trots op de ge boorte van de eerste lammetjes op Tho len en St.Philipsland. Vrijdagnacht om twee uur was 't zover in de schuur, vlakbij Budelpack. Dierenarts A.Rinses uit Scherpenisse moest er wel met de kei zersnede aan te pas komen, maar 't ver liep allemaal prima. "De twee lammetjes verkeren in blakende gezondheid en 't is leuk om de eerste te zijn", zegt dhr.Ta- sma. Hij woont zes jaar in Poortvliet en heeft als hobby twee schapen en vier koeien. In de woning houdt de fam.Ta sma de lammetjes via het televisie scherm in de gaten, dankzij een videoca mera die in de schuur staat opgesteld. Verschillende veehouders kwamen al een kijkje nemen bij het nieuwe leven in Poortvliet. Links dhr.R.Tasma, rechts zijn zoon Rens met de lammetjes. Het moederschaap hield zich bescheiden ver borgen voor de camera. Moeten of mogen Baanlozenproject komt van de grond In 1984 beslist minder uit welzijn- spot te halen Thoolse raadsklacht: waar houdt bodemsanering op? Ds. Budding nam afscheid Mavo's helpen bij actie voor Po len Snel fietspad Poortvliet-St. An- naland Thoolse werkloosheid boven pro vinciaal gemiddelde Hoogste punt kinderafdeling Lie- vensberg J. Quist uit Tholen 25 jaar regen meter Baggerwerk havens komt te vaak terug Ad van 't Hof prolongeert tafel- tennistitel junioren Het kerstnummer komt woensdag al DE NATUUR GEEFT HET LEVEN, HET VERSTAND LEERT HOE HET GELEEFD MOET WORDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. De actie Tholen voor Polen, waarbij vermoedelijk ook Philipsland zich zal aansluiten, wordt zaterdag 15 januari gehouden voor drie plaatsen: Rzepin op 16 km van de grens met Oost-Duitsland, Gadkowwielke op 37 km en Sulechow op 70 km. Die keuze is tot stand geko men na overleg met dhr. K. Vreysen, de chauffeur van Schot transport uit Tho len die ook vorig jaar de reis met zijn vrachtwagencombinatie maakte. De twee Thoolse Mavo's zorgen ervoor, dat begin volgend jaar huis-aan-huis een brief wordt bezorgd, waarin de inwoners nogmaals attent worden gemaakt op de inzamelingsactie op zaterdag 15 januari. Koffie/thee/cacao is welkom, peul vruchten, suiker, chocolade, vet, rijst, meelprodukten, vlees/visconserven, pakjes soep en toiletartikelen (zeep, tandpasta en zeeppoeder). Dat alles niet in glazen potjes, maar in droge vorm. Ook kleding en schoeisel is welkom. Dat kan nu al bij de contactadressen ge bracht worden om het te kunnen nazien. Tholen: fam. Rens, Jan van Blaisstraat 22, tel. 3697. Poortvliet: fam. Donken, Lange Zandweg 2, tel. 2365. Scherpe nisse: fam. Hage, Weststraat 1, tel. 2493. St. Maartensdijk: fam. Schreuders, Bloemenlaan 122, tel. 2131. Stavenisse: fam. van Rossum, Buurtweg 18, tel. 2575. St. Annaland: fam. Heijboer, Ring 66, tel. 2752. Oud-Vossemeer: fam. Schipper, dr. Rennesstraat 11, tel. 2903. De Werklozen Belangen Groep (W.B.G.) Tholen heeft haar medewer king al spontaan toegezegd. Verenigin gen of individuele inwoners die bij het ophalen of de sortering willen meehel pen, kunnen zich met de plaatselijke contactadressen in verbinding stellen. Via schriftelijke vragen hebben de frac ties van de PvdA en de SGP in de Thoolse gemeenteraad maandagmiddag jblijk gegeven over hun ongerustheid over het boerderijproject bij Scherpe nisse. Bij de Thoolse vertegenwoordi gers in de Betho werd aangedrongen om een positieve beslissing te bewerkstelli gen. "Alle maar denkbare instellingen', zoals de burgemeester het noemde, waren maandagavond nog bijeen in Middel burg: burgemeester Baerends met wet houder van Schetsen, gedeputeerde Don, afgevaardigden van de Betho, de O.V.E.M. en de ministeries van CRM en Sociale Zaken. Het geld vormt het knel punt, maar alle partijen streven naar een goede oplossing. Ze hebben er deze maand nog een reis naar Den Haag voor over.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1