Amsterdams orgel in Geref. Kerk Tholen PvdA zwaaide Moerland en Kloet eervol uit Waterschap zwaaide twee Poortvlietse bestuurders uit Jachtrecht St. Philipsland in discussie Afval Provinciale wegen 1983 Orgelconcert in Tholen 5.450,— voor 1 arbeidsplaats Oud Gereformeerde Gemeente St. Philipsland 75 jaar oud Donderdag 9 december 1982 EENDRACHTBODE In de dienst van 17.00 uur zal zondag 12 december in de Gere formeerde Kerk aan de Doelweg te Tholen het in Amsterdam aangekochte orgel in gebruik worden genomen. Voor belang stellenden is er bovendien zaterdag 18 december tussen 3 en 4.30 uur nm. gelegenheid tot bezichtiging. Concert Brabants Orkest Beëdiging de Rooij, Elenbaas en de Greef Nieuw bloed. 26 voor Visrecht Rentevoordeel Geanimeerd Vakbeweging Nieuw bestuur BONDSSPAARBANK De Oud Gereformeerde Gemeente te St. Philipsland herdenkt morgenavond, vrijdag 10 december, om half acht het 75-jarig bestaan. Naast de plaatselijke predikant spreekt ook zijn zoon ds. A.P. v.d. Meer uit Kinderdijk. Bewogen jaar 63 Gemeenten Als zondagmiddag de organist van de Johanneskerk uit Rotterdam, Jaap Nieuwenhuyse uit Waddinxveen, de li turgie zal begeleiden, heeft de orgel commissie van de Geref. Kerk in Tholen een zorg minder. Er bestonden al veel langer plannen het tot dusver gebruikte orgel te vervangen. Al in 1977 werd door de orgelbouw commissie van de Geref. Kerken advies tot verbouw uitgebracht. Het bleek een nog vrij kostbare ingreep te zijn en de plannen werden maar even vastgehou den. Later werd niettemin beseft dat er toch iets zou moeten gebeuren. Organist W.C. van Kempen uit Poortvliet, die door zijn lidmaatschap van de Geref. organisatenvereniging uiteraard nog al wat contacten kon leggen met deskun digen. hoorde dat de verbouw er finan cieel toch ook nogal inkapt en je krijgt er in feite niet voor terug watje er in stopt. Anderzijds zou volledige nieuwbouw voor de kerkelijke gemeente wat al te kostbaar zijn. Het deskundig advies was dan ook maar even af te wachten, want er komt toch altijd wel wat op de markt. In februari van dit jaar belde een advi- Zaterdagavond 11 december om acht uur geeft Jan van Westenbrugge in de Grote Kerk te Tholen een concert op het 150 jaar oude Van Dam orgel(1832- 1982). Deze in 1948 te Kerkwerve gebo ren organist ontving zijn opleiding van o.a. Jan Brandwijk, Jan J.v.d.Berg en momenteel Herman van Vliet. Hij speelt o.a. werken van Bach(Nun kommt der heiden Heiland), Handel(Basso ostinato uit orgelconcert XI) en d'Aquin(Varia ties over 'Midden in de winternacht'). In verband met het feit, dat het dit jaar Jan van Westenbrugge(1948), Kerkwer- 150 jaar is geleden, dat het orgel werd gebouwd, worden ook enkele werken uit 1832 uitgevoerd. Van Guilmant varia ties over het Franse Kerstlied 'Nuit sombre ton ombre faut les plus beaux jours' en van Widor zijn prachtige 'Se renade'. Het orgel is voor dit soort wer ken als het ware gebouwd. Tot slot wordt de virtuose Toccata van Jules Grison gespeeld. In het programma is ook veel ruimte gereserveerd voor het zingen van be kende Kerstliederen. Het Brabants Orkest geeft zaterdag avond 11 december om kwart over acht een concert in de Stoelemat te Bergen op Zoom. Dirigent Roelof van Driesten heeft werken op het programma van Haydn(symfonie nr. 104 'doedelzak'), Ketting(symfonie nr.l) en Kodaly(dan- sen uit Galanta). Pianist Jan Wijn uit Amsterdam is solist in het pianoconcert voor de linkerhand van Ravel. Door de financiële steun aan een aantal projecten in het kader van het Provin ciale Werkgelegenheidsfonds, denken Gedeputeerde Staten van Zeeland dat bij het slagen van de 13 door haar goedge keurde projecten 160 nieuwe arbeids plaatsen worden geschapen, terwijl on geveer 150 banen behouden blijven. Eén van de goedgekeurde projecten is later afgevallen, zodat voor de in totaal 12 projecten 1.690.000,— uitgetrokken wordt. GS vragen daarvoor goedkeuring aan Provinciale Staten. Wanneer men de 310 arbeidsplaatsen deelt door de in vesteringssom, komt men op 5.450,— per directe arbeidsplaats. Begin novem ber waren bij de provincie 56 aanvragen binnen. Daarvan zijn er nu nog 2 in on derzoek, terwijl de beslissing over 9 projecten is aangehouden, omdat de plannen onvoldoende waren uitgewerkt en in enkele andere gevallen toestem mingen/vergunningen (nog) niet waren verkregen. Naast deze projecten-steun wordt door de provincie nog eens 10 miljoen gulden geïnvesteerd in bouwprojecten, waaraan vele tijdelijke arbeidsplaatsen zijn ver bonden. De pot van het Provinciaal Werkgele genheidsfonds telt daarnaast nog 1.630.000,— Gezien het resultaat tot nu toe menen G.S. dat de doelgroep, projecten in de marktsector, in het ver volg gerichter moet worden benaderd. Men wil nog meer bekendheid geven aan het fonds en heeft daartoe bankin stellingen, accountants- en boekhoud- bureaus. Kamers van Koophandel, het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf, de branche-organisaties en de colleges van b en w van de gemeenten gevraagd te bemiddelen bij het nog meer propageren van het Provinciaal Werkgelegenheidsfonds.' seur op, dat een kerk in Amsterdam haar deuren moest sluiten en dat het daar in gebruik zijnde orgel, oorspronkelijk af komstig van de chr. geref. kerk te Ólren, te koop was. De orgelcommissie ging er op af en in juli werd de koop bekrachtigd, onder voorwaarde dat men er in zou slagen het tot voor kort in gebruik zijnde orgel te verkopen. Ook dat lukte. Daarmee was men er niet. Orgelbouwer Leefland- Keizer uit Apeldoorn werd figuurlijk in de arm genomen om in samenwerking met Thoolse vrijwilligers het Amster dams orgel te demonteren en in Tholen weer op te bouwen. Voorzover wijzigin gen nodig waren, werden die aange bracht. Veertien dagen geleden kwam het toen gedeeltelijk gesloopte instru ment uit Amsterdam naar de Geref. Kerk. Maandagavond was het vrijwel kant en klaar opgebouwd. Daarom kan het ook zondag meteen in de kerkdienst van 5 uur worden gebruikt. Het kerk bestuur wilde dat de eigen gemeente niet onthouden en dan maar liever later (za terdag 18 dec.) gelegenheid tot bezichti ging geven aan andere belangstellenden. Financiën Als er al geruime tijd plannen zijn tot verandering ligt het voor de hand, dat hiermee ook rekening wordt gehouden in begroting en bij collecten. Zo kwam er ook voor de leden van de Geref. Kerk in Tholen een orgelfonds tot stand. Daaruit kan nu het begin van het beno digd kapitaal worden gehaald, terwijl er vervolgens ook de opbrengst is van de verkoop van het oude orgel. Daarnaast werd er in de kerkelijke begroting reke ning gehouden met deze aankoop, maar zullen komende maanden toch ook nog wel akties nodig zijn om de nieuwe aanwinst financieel rond te krijgen. Dat vertrouwen is er bij kerkbestuur en or gelcommissie volop. Daarom ook kan zondag met dankbaarheid voor deze totstandkoming en ook erkentelijkheid jegens allen die hiertoe bijdroegen of aan meewerkten het nieuwe orgel in de Geref. Kerk aan de Doelweg in gebruik genomen worden. Organist Jaap Nieu wenhuyse zal er ongetwijfeld uithalen wat er in zit. Bij de aanoesteding voor het onderhoud van de provinciale wegen op Tholen en Sint Philipsland 1983 was Aannemers bedrijf J.M.B. uit Sint Willibrord de laagste inschrijver met 123.200,— De verdere inschrijvers waren Leenhouts, Sluis 193.000,— Schellekens, Tilburg 175.000,—Jaarsveld, Steenbergen 165.000,— gebr. J. M. Moerland Zn. Sint-Annaland 164.000,— Joh. van Vossen b.v., Sint Annaland 162.500,— De Vries Werkendam, Werkendam 151.700,-, Rotax, Wouw 146.000,-, W. Razenberg Zn., Breda 140.000,— Hollandse Wegenbouw Zanen, Bergen op Zoom 136.000,— Aug. van Dijck- Petit Wegenbouw, Bergen op Zoorït 127.000,— Vermeer, Hoofddorp 126.200,— Aan Gedeputeerde Staten is nu het laatste woord betreffende de gunning. In Havenzicht klonk woensdagavond 1 december bazuinges chal voor twee voorma lige nestors uit de gemeentepolitiek: oud-wethouder C.J.Moerland uit Stavenisse en oud-raadslid L.KIoet uit Sint Maartensdijk. In de bovenzaal van het Sint Annalandse café werden beide gematigde socialisten uitgezwaaid door ongeveer een 35-tal PvdA-leden. Dhr.J.Snoep strooide als bestuurslid enkele dankwoorden over de voor malige politici. Twee socialisten. Beiden niet ultra-links. Volgens dhr.Snoep kan dat ook niet op Tholen: 'Je moet water in de wijn doen. Die is dan niet rood meer, maar roze'. Het nieuwe orgel in de Gereformeerde Kerk in Tholen heeft 13 stemmen (registers), 2 klavieren van elk 5 stemmen en een pedaal van 3 stemmen. Verder een onder en boven manuaal en de nodige koppelingen. Nadat wethouder Moerland drie maan den geleden het gemeentehuis in de Smalstad de rug toekeerde, ls er heel wat veranderd in zijn tot dan toe drukke bestaan: 'Het is niet gemakkelijk om af scheid te nemen van een werkzaam leven. Ik heb het na drie maanden toch goed naar m'n zin. De tuin is ook al omgespit en soms heb ik dagen niets te doen', aldus dhr.Moerland. De laatste maanden van 1982 staan voor hem in het teken van afscheid nemen. Vooral wegens de deelname van de gemeente Tholen in verschillende gemeenschap pelijke regelingen had hij vele bestuur staken. Langzaam maar zeker komt daar een einde aan. Voor dhr.Kloet ligt het allemaal wat anders. Twee weken geleden vervulde hij nog één van de meest belangrijke en opmerkelijke takin zijn lange bestuurlijke loopbaan: voor zitter van de liquidatiecommissie van de Smerdiekse veilingvereniging. Hoewel zijn raadslidmaatschap verleden tijd is, dient hij de gemeenschap nog als wo ningverdeler bij Beter Wonen en als lid van de commissies WWV en RWW. Moerland en Kloet lieten hun stem ook horen op de ledenjaarvergadering van de afdelingen Sint Maartensdijk en Met waarderende woorden en cadeaus heeft dijkgraaf I.C. Hage afscheid geno men van gezworene J.N. van der Slikke en hoofdingelande Ir. M.A. Geuze. We gens het bereiken van de 65-jarige leef tijd moesten ze het waterschapsbestuur verlaten. De dijkgraaf noemde het goed dat die regels er zijn, maar hij was vol lof over de inbreng van de twee Poortvlietse landbouwers. Hij karakteriseerde van der Slikke als "een ouderwets bestuurder uit de pol der". "U was ontzaggelijk goed bekend met sloten, duikers en dijken. U was zeer attent en ging overal een kijkje nemen. Van 1 januari 1966 tot 1 januari 1978 was u hoofdingelande en daarna tot groot genoegen gezworene. Vijf jaar is kort, maar u deed 't bijzonder goed door veel meer te doen", zei de dijkgraaf. Hij overhandigde dhr. v.d. Slikke de water schapstegel met oorkonde en het boek Delta Nederland. Ir. M. Geuze was vanaf de waterschaps concentratie in 1959 hoofdingelande. "U bent een oude rot in 't vak. Wij heb ben grote waardering voor uw inbreng, want u was steeds paraat. Niet alleen over de gevaarlijke kruising bij de Lange Zandweg sprak u in onze vergaderingen. U hebt menige vraag gesteld. Ook uit andere hoofde deed u veel voor het wa terschap. U verstrekte informatie en daar hebben we ontzaglijk veel baat bij gehad. U liep ons nooit voor de voeten, want u had de gave, dat uw inbreng niet storend was. Onze grote waardering voor uw bijdrage aan het welslagen van onze vergaderingen", zei de dijkgraaf. Ook ir. Geuze kreeg eèn waterschapste gel met een boekje. Geuze was erkentelijk voor die woorden na 23 jaar hoofdingelande te zijn ge weest. "Dit waterschap en de polder was de voedingsbodem voor mijn verdere werk, want 't is de aard van het beestje dat ik bijzondere belangstelling had voor de waterstaat. Het verheugd me; dat ik omgekeerd iets terug kon doen. Er is voldoende nieuw bloed om met een betere vooropleiding en met meer in spraak de grotere problemen aan te kunnen", zei Geuze, die bestuur en per soneel dankte voor de samenwerking. Hij verzekerde ieder berichtje over het waterschap te zullen spellen zolang hij gezond zou zijn. Ook van der Slikke zei graag een bij drage aan het waterschapsbestuur te hebben geleverd. Hij was al enkele maanden afgezwaaid, maar hij vond 't toch fijn om in de algemene vergadering nog afscheid te kunnen nemen. Zijn opvolgster mevr. A.F. van Nieu- wenhuijzen-Nelemans zat naast hem achter de bestuurstafel. Zij is de eerste vrouwelijke gezworene van het water schap Tholen. De dijkgraaf kon geen afscheid nemen van hoofdingelande M.A. Schenk uit St. Philipsland omdat die al naar de Fle- vopolder vertrokken was. Zijn opvolger C.M.M. de Greef werd aan het begin van de vergadering beëdigd, evenals M.J. de Rooij uit Stavenisse en J.K. Elenbaas uit Poortvliet. De beëdiging van mevr. B. Mullie-Ei- lander uit Poortvliet, die in de plaats Vervolg van pag. 1 enkel bericht over dit terrein bereikt, 't Is ook niet met de jagersvereniging bes proken, want 't was een bestaande si tuatie die we willen voortzetten. Daar hebben we de minste moeite mee. Het Zeeuws Landschap heeft nu het andere deel in eigendom, maar 't zou aange naam zijn, als die dezelfde gedragslijn toepaste", zei de dijkgraaf. Uit een toe lichting van griffier de Korte bleek, dat 12 jaar geleden het jachtrecht 3000 gul den bedroeg voor 103 ha. Zes jaar gele den werd dat verlaagd tot 2500 gulden in verband met verlies aan schorren door de Philipsdam-werken. Ir. M.A. Geuze herinnerde zich, dat het Waterschap 12 jaar geleden blij was, dat Roozeboom voor zo'n prijs inschreef. "Als er geen schriftelijke aanmeldingen zijn, is er geen reden om die man de kou in te sturen. De consequentie van een andere beslissing zou zijn, dat je alles in 40 ha moet uitgeven", zei Geuze. Koopman meende, dat je dan ook het visrecht bij inschrijving moest verpachten. Gezworene J.C. Kooijman, tevens voorzitter van de jagersvereniging, noemde inschrijving niet de gewenste vorm van wildbeheer. "Dat vindt ook de overheid, die streeft naar verhuur aan rechtspersoonlijkheid bezittende vere nigingen. Gezien die ontwikkeling moeten we deze zaak laten doorgaan", zei Kooijman. Van Nieuwenhuijzen wilde de zaak niet op de spits drijven, maar ook niet op de nieuwe ontwikke ling vooruit lopen omdat Domeinen en Staatsbosbeheer ook laten inschrijven voor jachtterreinen. De dijkgraaf bracht het bestuursvoorstel in stemming, waar bij 26 hoofdingelanden voor waren en 7 tegen. Vier man stemden blanco, wat volgens dhr. Vogel tegen de regels was. •s De dijkgraaf gaf dat later toe, maar op de uitslag had het geen invloed. De Fli- planders J.A. Klompe, N.L. de Oude en P. Vermue hoefden daarvoor niet met de billen bloot, nadat eerst C.E.W. Steen- dijk uit Stavenisse blanco had gestemd. De zeven tegenstemmers waren M.J. de Rooy en M.C. Wielaard uit Stavenisse, mevr. J.A. Snoep-Overbeeke uit St.An- naland, M.J. Stoutjesdijk uit Tholen en de Fliplanders T.A. Vogel, A.A. van Nieuwenhuijzen en C.M.M. de Greef. A.G.M. Wisse was de enige Fliplander die het bestuursvoorstel steune. De verhuur van het jachtrecht voor 62.49.75 ha waterlopen en sloten aan dhr. A. van Vossen te St. Annaland voor 2 gulden per ha of 125 gulden vormde geen enkel probleem. Op advies van de jagersvereniging werd wel een bepaling opgenomen: de huur vervalt zodra het aangrenzende jachtterrein niet meer aan de eisen, gesteld in de jachtwet, voldoet. Hiermee wordt voorkomen, dat een huurder een veld onbejaagbaar maakt als hij gedurende een bepaalde periode wel de wegen, dijken en waterlopen kan huren doch hem - om welke reden dan ook - het jachtrecht op de aangrenzende gronden wordt ontnomen. Verlenging van de pachtovereenkomst voor 2.21.70 ha aan de fa. W.Bevelander en zn. te Scherpenisse voor 643 gulden per jaar was een hamerstuk. Bij het visrecht maakte de dijkgraaf melding van een beleidsombuiging. Voor wateren die qua landbouwkundige functie van minder belang zijn, wordt het visrecht 5 gulden per ha met een minimum van 30 gulden. Voor specifiek viswater moet 20 gulden per ha betaald worden. Dat laatste gold voor A.Bolier uit Scherpenisse met 6.8310 ha viswater, wat 137 gulden per jaar kost. Voor zeven anderen was het 30 gulden totaal: W.A. Gaakeer Oud-Vossemeer voor 3.35.70 ha, D.J. van Gorsel Tholen voor 2.39.50 ha, J.W. de Haan St.Maartensdijk voor 94.40 aren, J. Burger Tholen voor 1.42.55 ha, L.C. Hage Tholen voor 4.03.40 ha, D.v.d. Velde Poortvliet 1.14.20 ha en Ph.P.J. Verduit Tholen voor 3.14.00 ha. komt van mevr. Van Nieuwenhuijzen, moest wegens vakantie worden uitges teld. Voor de opvolging van ir. Geuze staat dhr. H. van Westen uit Poortvliet op de nominatie. In de financiële com missie was mevr. van Nieuwenhuijzen door haar bestuursfunctie aftredend. Namens de huishoudelijke vervuilers stelde dhr. Koopman als kandidaat mevr. Snoep-Overbeeke uit St. Anna land. Zij werd met 33 stemmen en 2 blanco gekozen. De hoofdingelanden E. Baerends, A. Duijnhouwer, M.M. Punt, en dhr. Goense waren verhinderd. De begroting 1983 werd inclusief de ge- schotsverhoging van vier gulden per hectare goedgekeurd. Ir. Geuze stelde alleen nog de vraag, of deze vrij vroeg opgestelde begroting geen mogelijkheid bood tot bijstelling aan het verlaagde rentepeil. De dijkgraaf gaf toe, dat de rente fors daalde, maar hij had geen ga rantie dat dit in 1983 zo blijft. Er zijn risico's zoals de wegverbetering. 't Gaat er angstig veel op lijken dat we dit niet kunnen uitvoeren," zei de dijkgraaf. Ir. Geuze vond, dat het waterschap zich aan de meest recente cijfers moest hou den, maar hij realiseerde zich, dat een rente-meevaller in een rekeningover schot tot uitdrukking zou komen. Hoofdingelande J. Versluijs wees op de 46.000 gulden personeels-kosten van de gemalen. De gemalen worden geauto matiseerd, maar de besparing op perso neelskosten had hij niet in de begroting kunnen terugvinden. De dijkgraaf ant woordde, dat die automatisering pas volgend jaar zomer ingaat. De vrijko mende arbeidstijd zal ingenomen wor den door de zuiveringsinstallatie in St. Maartensdijk, die uitgebreid wordt Bij de rondvraag informeerde dhr. B. Vermeu naar de aanpassingswerken van de gemalen in St. Philipsland en dhr. M. Bijl deed hetzelfde voor Poortvliet. Dhr. H.J. Giljam (hoofd technische dienst) hoopte in 1984 te kunnen beginnen. De plannen liggen bij rijkswaterstaat en 1983 zal een procedurejaar zijn. Als de Oosterscheldwerken echter vertragen, is het gevaar met denkbeeldig, dat deze werken ook uitgesteld worden, aldus Giljam. Op een vraag van dhr. M. Ph. van der Weele over diepere drainage zei de dijkgraaf dat op de districtsvergadering in februari een medewerker van de lan-- dinrichtingsdienst informatie zal geven. Gezien de twee stemmingen over het jachtrecht en presentiegeld sprak dhr. Hage in zijn dankwoord over een gea nimeerde vergadering. "We hebben in het bestuur wel eens gezegd: de alge mene vergadering is niet levendig ge noeg. In mijn korte loopbaan heb ik nog geen stemmingen zoals vanmiddag meegemaakt, maar ik heb er geen enke le moeite mee", zo besloot dijkgraaf Hage. Tholen, die op de avond van hun af scheid samengingen als 'afdeling Tho len'. Voor die naamgeving was zelfs nog een stemming nodig, omdat raadslid l.C.Moerland voorstelde om er 'afd. re gio Tholen/Sint Philipsland' van te ma ken. 'Alle leden worden op hvn waarde ge schat', stelde dhr.Snoep in zijn vooral geschiedkundig dankwoord aan het adres van de heren Moerland en Kloet. 'We gaan jullie een krans om de nek leggen. Lintjes hebben we niet, waarde rende woorden wel'. Na een terugblik op het ontstaan van de PvdA en het lid maatschap van beide 'voorvechters van 't socialisme' nam dhr.Snoep een gewel dige sprong naar het heden: 'Momenteel zijn we niet aan een socialistische maat schappij bezig. Er zit namelijk geen so cialist in de regering. De tijd van Moer land en Kloet was anders. Hun strijd was die van de zwakke tegen de sterke. Ze probeerden om de onderliggende laag naar boven te werken'. Dhr.Snoep be sloot zijn toespraak op grappige wijze. Hij las een(werk-reglement uit 1850 op, dat van toepassing was op een kantoor met klerken. In de tijd dat er nog van zeven tot zeven gewerkt werd. Een soort gedragscode voor werknemers, die in vergelijking met de huidige arbeids voorwaarden en omstandigheden bijna aan het ongelooflijke grenst. Uit handen van voorzitster M. van der Reijdt was er voor Kloet en Moerland een ingelijste foto(Kloet op de schaats tijdens de he ropening van de Sint Annalandse ijs baan, een jaar geleden, en Moerland, valk voor zijn laatste officiële daad - het heien van de eerste paal van het nieuwe dorpshuis te Sint Annaland - geflan keerd door zijn opvolger, wethouder Van Schetsen). Voor hun echtgenotes, die het weer een avond zonder hun man moesten doen, was er een mooie bos bloemen. Vervolgens was het woord namens de fractie aan dhr.P. van Schetsen, die zijn waardering uitsprak voor de manier, waarop zijn voorganger het werk op het gemeentehuis had achter gelaten. Hij maakte altijd keurige aantekeningen. 'Er is ook wel eens een kritisch woord gevallen, maar ik vind, dat dat tot op zekere hoogte moet kunnen. Kloet, een man die ik op het gemeentehuis nog re gelmatig tegenkom, had als vertegen woordiger uit de vakbeweging een ge weldige inbreng in 't fractieberaad. Wanneer we hem vroegen wat hij ervan vond, gaf hij een eerlijke en oprechte mening, die bijna altijd de doorslag gaf, aldus wethouder Van Schetsen. Ook hij verblijdde zijn partijgenoten met foto's. Ditmaal in kleur en van de hand van fractieleider J. de Bres. Voor dhr.Moer land een verzoekplaatje - de haven van Stavenisse - terwijl dhr.Kloet het onder- Werp van zijn foto nauwelijks herken de: de Oostsingel in zijn woonplaats. Tussen de bedrijven door werd voor de nieuwe afdeling ook nog een bestuur gekozen. Beide afdelingen draaiden bij wijze van proef 1 een tijd onder één bes tuur. Herkozen werden voorzitster M. van der Reijdt, secretaris P.Delahaije, tweede secretaris M'A.J. van de Linde, penningmeester P. van Meel en de best- vursleden J.Snoep, J. den Engelsman en J. van den Donker-Opgelder. I.C.Moer land, J.Kloet, H.Vermaas, A.Goud- zwaard en M.Delahaije-Hamstra traden af. In de personen van J.Snoep-Over- beeke( vrouwenzaken), D.C.Kaashoek en W. op den Brouw kwamen er drie nieuwe bestuursleden bij. Na het vlekkeloos verlopen huishoude lijk gedeelte en het afscheid van de he ren Moerland en Kloet kwam het lijvige fractieverslag van dhr.J. de Bres aan de orde. In het verslag werd ingegaan op ontwikkelingen en tendenzen van de laatste maanden in en om de gemeente raad en werd een blik op de toekomst geworpen. In de discussie daarover kwam ook de plaats van de sport in de Thoolse sa menleving nog aan de orde. J.Rooden- burg vond het vreemd dat er onlangs 25.000 gulden extra voor de sport is uit getrokken, maar vooral raadslid Moer land zette die zaak recht. Het ging na melijk om een subsidiebedrag voor nieuwe verenigingen, die hun begroting' te laat hadden ingediend. Alles was ge woon volgens de regels gegaan en er was niet zomaar 25 mille naar de sport ge sluisd. zoals Roodenburg veronderstel de. Toch drong hij erop aan om meer aandacht en geld te besteden aan zaken als openbare werken en werkgelegen heid dan aan de sport. Oud-wethouder C.J.Moerland greep in. Hij achtte de sport een zeer belangrijk middel op de jeugd van de straat te houden en legde De Partij van de Arbeid-Tholen heeft een studiegroepje leven in geblazen, dat gaat bekijken of er een doelmatiger opzet mogelijk is voor de heffing van de reini gingsrechten op Tholen. Initia tiefnemer H.Venekamp meent dat het storten met eigen auto in andere zakken dan die van de gemeente steeds grotere vormen aanneemt: 'de zaak groeit scheef op deze manier!' Daarnaast ziet hij het illegaal dumpen van dozen en zakken afval langs de kant van de weg en in de sloot - kortom op plaatsen waar geen afval thuis hoort - als een bijzonder kwalijke ontwikkeling. Volgens dhr.Vene- kamp profiteren vele mensen van het gratis storten op 't Tuttel hoekje, terwijl de 'eerlijke' burger steeds meer moet betalen (nu ƒ23,65 voor 20 zakken) voor de vuilniandse toestanden - in '83 moet de bejaarde in Sint Philips land meer dan 100% extra reini gingsrechten gaan betalen - voorkomen dienen te worden. Dhr.Venekamp verwacht voor de naaste toekomst dat meerdere mensen het slechte voorbeeld van sloot- en bermdumpers overne men. Het PvdA-studiegroepje, dat naast dhr.Venekamp verder on der meer uit oud-raadslid L.KIoet bestaat, verzamelt in een korte periode zoveel mogelijk gegevens over de wijze van reinigingsrech tenheffing in andere delen van het land en komt uiteindelijk met een conclusie. Dat is vóór het aan de orde komen van deze zaak in één van de raadscommissies. De. resultaten worden bij b en w op tafel gelegd, zodat die het als een instrument en misschien als al ternatief kunnen gebruiken. het verband tussen sport en-jeugdwer- kloosheid. Wanneer de jeugdige wer kloze zijn sport niet meer kan beoefe nen, heeft hij bijna niets meer: "Daar mogen we best wat geld voor over heb ben". Hij sloeg de spijker op zijn kop met de bewering dat nieuwe sportvere nigingen subsidie vragen, omdat er sporthallen zijn en worden gebouwd: "Ik hoop dat we gespaard blijven voor hetgeen Roodenburg wil". Het meren deel van de vergadering onderschreef de woorden van dhr.Moerland. Secretaris P.Delahaije deed er nog een schepje bovenop en verwierp het meer eilande- lijk denken voor met name de sport, omdat de kleine kernen daar de dupe van worden. In het bijzonder de jeugdi ge inwoners. De discussie dwaalde af. Tot slot zei dhr.Roodenburg dat hij doelde op een verdere groei van de uil gaven voor de sportsector. De oplossing van het werkgelegenheidsvraagstuk achtte hij belangrijker - niemand bes treed dat - en we moeten prioriteiten gaan stellen, aldus dhr.Roodenburg. Op 3 december 1907 besloot de toen malige Fliplandse predikant ds. L. Boone met de zogenaamde oefenaars C. Jonge uit Den Haag en J. Vijvervreugd als Oud Gereformeerde Gemeente naar buiten te treden. Er sloten vijftien ge meenten bij dit kerkverband aan. Vol gens Kees Ligtendag, vijfde klasser van de Koningin Julianaschool, bestond er voor de afscheiding van 1834 al een ge zelschap, waar een preek gelezen werd. In zijn werkstuk over de kerkgeschiede nis schriaft hij, dat Pieter van Dijke, een boerenzoon van 'Bouwlust', veel invloed bij dit gezelschap kreeg. "Na heel veel belevenissen en wonderlijke uitreddin gen werd van Dijke in 1851 bevestigd tot herder en leraar. Hij heeft een moeilijk, maar zegenrijk leven gehad. In 1871 werd de kerk aan de Achterstraat in ge bruik genomen. Ds. van Dijke overleed op 3 maart 1883. Hij werd in 1904 op gevolgd door ds. L. Boone. Zowel ds. van Dijke als ds. Boone hebben een grote invloed op ons dorp gehad. De herinneringen aan ds. Boone zijn nog levendig in St. Philipsland. Hij overleed op 25 april 1935. Andere predikanten van de Oud Geref. Gemeente waren ds. Blaak, ds. van Leeuwen en ds. Gebraad, aldus het werkstuk van Kees Ligtendag. Voor de Oud Geref. Gem. was 1907 een bewogen jaar. Op een vergadering in april te Middelburg, waar ds. Boone voorzitter was, kwam o.a. de benoeming van ouderling M. Romein uit St. Phi lipsland han de orde. Hij was door ds. Beversluis aangesteld als oefenaar van de Zuid-Hollandse gemeenten, zonder medeweten van de andere predikanten. Op de tweede dag van de vergadering kwam een afvaardiging van de kruisge meenten, onder wie ds. Kersten en ds. Janse, om over samengaan te spreken. Aanvankelijk werd er een accoord be reikt omdat er in de leer geen onder scheid was. Voor de vergadering van 25 juli was ds. Boone verhinderd, maar 19 oktober was hij wel in Rotterdam. Hij maakte toen melding van ernstige be zwaren, gesterkt door de woorden uit openbaringen 22: 9 en spreuken 24 21. Ds. Boone achtte zich niet gebonden aan zijn voorlopig ja-woord en 15 gemeen ten bleven hem trouw. Later nam het aantal toe en in 1948 kwam er een sa menwerking tot stand met een ander oud gereformeerd kerkverband, waaruit de Oud Geref. Gemeenten in Nederland ontstonden. In 1957 omvatte dit kerkverband 60 ge meenten met 11 predikanten en oefe naars. Ds. Mieras hield in Krimpen a.d. IJssel een herdenkingsdienst. De kerke- raad van de oud geref. gem. St. Philips land meende nu niet aan het 75-jarig bestaan voorbij te kunnen gaan. Men herdenkt tegelijk een geliefd predikant, die nog dikwijls in de gedachten en ges prekken voort leeft. - - De Oud Geref. Gem. omvat 63 ge meenten, 8 predikanten, waaronder naast St. Philipsland ook Stavenisse en St. Maartensdijk. Recent kwam ook Zierikzee erbij, waar een scheuring ont stond in de Gereformeerde Gemeente in Nederland. Als gevolg van groepsvor ming rond ds. Mallan aan de ene en ds. v.d. Berg aan de andere kant.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 9