THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAAD KANDIDATEN VOOR VOLKSTUI- NENCOMPLEX "BUITENZORG'' KUNNEN ZICH MELDEN! GLASBAKKEN, KARTONNEN DOZEN EN PLASTIC ZAKKEN HINDERWET: OPENBARE KENNISGEVING VERZOEK OM VERGUNNING Donderdag 9 december 1982 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING OVERDENKING ADVENTSVERW ACHTING IK VRAAG DERHALVE VRIJSPRAAK VOOR M'N CLIËNT, EN AA'N HONORARIUM STORTrNJ MAAR OP DE BONDSSPAARBANK. BONDSSPAARBANK Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Op maandag 13 december a s. komt de gemeenteraad van Tholen voor het laatst in 1 982 voor een vergadering bijeen in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Ook deze vergadering is weer openbaar en begint om twee uur 's middags. Een ieder is van harte welkom. On derstaand vindt u een toelichting op een aantal voorstellen: - Aanbieding gemeenterekening en rekeningen grondbedrijf over 1981 Uit de gemeenterekening 1 981 blijkt dat er sprake is van een batig saldo van ƒ491.211,23. Ook het woningbedrijf kent een batig saldo van 5.206,54; daarentegen heeft het grondbedrijf een nadelig exploitatiesaldo van ƒ467.689,1 1. De rekeningen dienen door een kommissie uit de raad te worden onderzocht. Voorgesteld wordt het onderzoek te laten verrichten door de kommissie finan ciën. Voorstel tot vaststelling van een algemeen kasgeldbesluit voor 1983; De gemeente heeft eik jaar opnieuw voor kortere tijd krediet nodig. In eerste instantie onttrekt zij dit geld aan het krediet in rekening courant. Het kan echter voordeliger zijn om ter dekking van allerlei lasten een zogenaamde kasgeldlening aan te gaan (kort geld). Dit korte geld dient ter aanvulling van tijdelijke tekorten aan liquide middelen en/of tot voor-financiering van kapitaalsuitgaven. De raad wordt voorgesteld het maximum bedrag waarvoor gedurende het jaar 1983 kasgeldleningen kunnen worden aangegaan te be palen op 5,5 miljoen gulden. - Verbouw en inrichting van het pand Bebouwdendam 19 te Tholen t.b.v. het baanlozenproject; In de rubriek "Tholenderwijs" van 4 november j.l. informeerden wij u uitvoerig over het zogenaamde Baanlozenproject Tholen 1983. In het kader van het project kan op korte termijn worden gestart met de verbouw van het pand Bebouwdendam 1 9 te Tho len, waarvan de kosten circa 17.500,— bedragen. De verbou wingen worden door de baanloze mensen die bij het project be trokken zijn zelf uitgevoerd Van concurrentie ten opzichte van plaatselijke bedrijven is volgens het kollege van burgemeester en wethouders geen sprake, omdat niet tot verbouw van het pand zou zijn overgegaan, indien het niet gebruikt zou worden in het kader van het project belangenbehartiging. Ook voor de inrichting van het pand is geld nodig. De Werklozen Belangen Groep raamt de inrichtingskosten op 16.000,—. Het gemeentebestuur beschikt echter nog over een aantal gebruikte materialen, terwijl zij meent dat de huur van een fotokopieerapparaat voordeliger is dan de aanschaf er van. Voorshands kan dus met een bedrag van 8.000,— worden volstaan. De raad wordt gevraagd een bedrag van 25.500,— beschikbaar te stellen. Hertaxaties in verband met onroerendgoedbelasting; Alle objecten die onder de onroerendgoedbelasting vallen moeten naar de toestand op 1 januari 1 983 worden getaxeerd. Met deze taxatie is een bedrag gemoeid van 1 84.000,— Dit bedrag moet in ten hoogste vijf jaar worden afgeschreven. Voor 1 983 worden de jaarlijkse kapitaalslasten begroot op 55.000, In de begro ting voor 1983 was een bedrag opgenomen van 75.000,—. Voorgesteld wordt aan de post onvoorziene uitgaven een bedrag van 20.000,— toe te voegen. - Verbouw aula op de begraafplaats te Sint-Annaland; Op de lijst van uit te voeren kapitaalslasten voor 1983 is een bedrag opgenomen van 100.000,— voor de verbouw van de aula op de openbare begraafplaats in Sint-Annaland. De voornaamste redenen voor de verbouw zijn het gemis aan een koelcel, een afzonderlijke opbaarruimte en een ruime keuken. Ook de zuid-westgevel van het gebouw dient te worden aangepast. Een groot deel van de verbouwingen kan worden uitgevoerd door de bestaande ingangshal her in te richten. Een gedeelte van die ruimte zal worden benut voor het realiseren van een opbaar/behandel ruimte en een portaal met twee toiletten. De huidige keuken- en toiletruimte zal worden aangewend voor het maken van een koel cel. De huidige berging zal worden verbouwd tot keuken. De zuid westgevel van het gebouw bestaat thans hoofdzakelijk uit glas. Dit geeft in de zomermaanden te hoge binnentemperaturen, terwijl in de winter veel warmte verloren gaat. Voorgesteld wordt ruim de helft van het glas te vervangen door plaatwerk met een binnen- bekleding. Voor het opslaan van gereedschappen zal een afzon derlijke berging op de begraafplaats worden gebouwd. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet beschikbaar te stellen. Aanleg bestrating Minneputtestraat/ Molenvlietsestraat Tho len nabij N.M.B.; In de begroting voor 1 983 zijn gelden opgenomen voor de aanleg van trottoirs en parkeergelegenheden in de Minneputtestraat en de aanleg van een trottoir tussen de Minneputtestraat en de Kerkstraat in de Molenvlietsestraat. Sinds enige jaren ondervinden de bewo ners van de Minneputtestraat hinder van wateroverlast, met name de eigenaar van Minneputtestraat 3. De reden van de overlast is gelegen in het lage straatniveau. Thans worden ook voorzieningen aan onder meer de riolering getroffen, waardoor de overlast tot het verleden behoort. Ook de wateroverlast op de achtererven van de De leden van het college van burgemeester en wethouders houden 1 3 december 1 982 geen spreekuur. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen"' houdt elke maandag van 10.30 - 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. panden Molenvlietsestraat 14 tot en met 1 8 zal worden verholpen. Voor het hele project zal subsidie worden aangevraagd in het kader van de verbetering woonomgeving. De gemeenteraad wordt ver zocht met de plannen in te stemmen en de daarvoor benodigde gelden beschikbaar te stellen. Baggeren handels- en jachthaven te Sint-Annaland; Ook voor het uitbaggeren van de handels- en jachthaven Sint-An naland is in de begroting 1983 een bedrag opgenomen 150.000,—). Aan de hand van gehouden peilingen blijkt dat 9200 m3 gebaggerd moet worden. Tevens is het noodzakelijk om een gedeelte van de handelshaven te egaliseren. In deze haven zijn namelijk grote oneffenheden opgetreden. Door Rijkswaterstraat is inmiddels vergunning verleend voor het storten van de bagger in het Mastgat. Voorgesteld wordt het benodigde krediet te voteren. Baggeren sportvissers/jachthaven Stavenisse; Eveneens wordt voorgesteld de sportvissers/ jachthaven Stave nisse te laten uitbaggeren. In de begroting is hiervoor een bedrag van 95.000,— opgenomen. Aan de hand van de gehouden pei ling blijkt dat er 7500 m3 gebaggerd moet worden. De kosten van het baggeren zijn geraamd op 1 05.400,—.Door Rijkswaterstaat is inmiddels vergunning verleend voor het storten van de bagger in het Keeten. Ook voor dit werk wordt de raad gevraagd geld be schikbaar te stellen. Voorstel tot afwijzing verzoek om subsidie van het bestuur van de Rehobothschool te Stavenisse in de kosten van schoolbe geleiding; Het bestuur van de Stichting tot het verstrekken van onderwijs op Gereformeerde Grondslag, uitgaande van de Gereformeerde Ge meenten in Nederland en de Oud-Gereformeerde Gemeente in Nederland te Stavenisse heeft een verzoek ingediend om toeken ning van subsidie in de kosten van de schoolbegeleidingsdienst. De school is aangesloten bij de landelijke schoolbegeleidingsdienst van de besturenorganisatie "De Vereniging tot Bevordering van Schoolonderwijs op Gereformeerde Grondslag (V.B.S.O.). Door het schoolbestuur is eerder een verzoek ingediend om de school- begeleidingskosten op te nemen in het bedrag per leerling. Omdat dit strijdig is met de wet kon aan dat verzoek niet worden voldaan. Het schoolbestuur heeft tegen die beslissing beroep aangetekend bij het provinciaal bestuur. Dit maakt dat het verzoek van het schoolbestuur niet voor raadsbehandeling in aanmerking komt. Volgens de Rijksregeling Subsidiëring Schoolbegeleiding dient een eventuele subsidie voor de kosten van schoolbegeleiding van de gemeente aan de schoolbegeleidingsdienst plaats te vinden. Dat betekent ook dat een dergelijk subsidieverzoek ook alleen door een schoolbegeleidingsdienst kan worden aangevraagd en niet door een schoolbestuur. In het onderhavige geval is het zo dat, gesteld dat het verzoek was ingediend door de V.B.S.O., het verzoek vol gens het kollege van burgemeester en wethouders toch zou moe ten worden afgewezen. Redenen hiervoor zijn het feit dat de V.B.S.O. niet of nog niet door het Rijk is erkend als aanvrager van subsidie op grond van de rijksregeling. Evenmin voldoet de V.B.S.O. aan de door het Rijk gestelde mimimum eis voor het aantal begeleide leerlingen van 10.000. Verlenen subsidie aan de Stichting Begeleidingscentrum Ge reformeerd Schoolonderwijs; In de raadsvergadering van 1 1 oktober 1 982 besloot de raad het verzoek voor het verlenen van subsidie van de Stichting Begelei dingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs (B.G.S.) voor het jaar 1982 af te wijzen, doch voor 1983 het subsidieverzoek op nieuw te willen bekijken. Om voor rijkssubsidie in aanmerking te kunnen komen moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan Zo moet de dienst tenminste 10.000 leerlingen begeleiden, er moet sprake zijn van begeleiding op een behoorlijk nivo en moet de dienst gedurende drie jaren zijn bestaansrecht hebben bewezen door te functioneren zonder rijkssubsidie. Door de B.G.S. worden inmiddels 20.000 leerlingen begeleid, terwijl volgens de ministerie de eerste indruk over het begelei- dingsnivo goed was. De Rijksregeling Subsidiëring Schoolbege leiding gaat ervan uit dat bij het verlenen van Rijkssubsidie ook gemeentesubsidie wordt verleend. In de raadsvergadering van 1 1 oktober j.l. werd de voorwaarde dat men gedurende drie jaar zijn bestaansrecht moet bewijzen hard en ongebruikelijk genoemd. Op grond hiervan, maar mede op grond van een aantal andere niet cfbbelangrijke overwegingen wordt de raad thans voorgesteld een subsidie toe te kennen van 20,— per begeleide leerling aan scholen in de gemeente Tholen. Voorstel tot benoeming van een tweetal regenten in het bes tuur van de WEZEN-ARMEN te Sint-Annaland; De heren J A. Kaashoek en C.W Goedegebuure zijn op 31 de cember 1982 periodiek aftredend. Het (her) benoemen van re genten in het bestuur van de Wezen-Armen te Sint-Annaland is een zaak van de gemeenteraad. De heer Kaashoek stelt zich niet meer herkiesbaar. Voorgesteld wordt in zijn plaats de benoemen de heer M M. de Rooij en de heer Goedegebuure te herbenoemen. Naamgeving dorpshuis Stavenisse; Door de bevolking van Stavenisse zijn een aantal suggesties ge daan voor wat betreft de naam van het nieuwe dorpshuis. Uit de binnengekomen reacties heeft de beheerscommissie voor het dorpshuis een voorkeur uitgesproken voor de naam "De Stove", welke naam is afgeleid van "Stoofdijk". Het dorpshuis is aan deze dijk gelegen. De raad wordt gevraagd met dit advies in te stemmen. Voorstel tot borgstelling ten behoeve van schuldsanering in gevallen waarin de Algemene Bijstandswet geen mogelijkhe den biedt; Door het kopen op afbetaling en het aangaan van geldleningen voor konsumptieve doeleinden komen steeds meer gezinnen in financiële moeilijkheden. De afbetalingsverplichtingen worden in sommige gevallen zó groot dat het inkomen niet meer toereikend is om na betaling van de verschuldigde verplichtingen ook nog te voorzien in de dagelijkse kosten van het levensonderhoud. Overi gens is het niet zo dat problemen alleen ontstaan door het doen van niet-verantwoorde bestedingen; ook door onvoorziene omstandig heden zoals ziekte en werkloosheid kan men in moeilijkheden ra ken. Instellingen van maatschappelijke dienstverlening en de afdeling sociale zaken/welzijn van de gemeente Tholen worden gecon fronteerd met aanvragen om hulp en bemiddeling bij de afwikke ling van schulden. De afdeling sociale zaken/welzijn kan in inci dentele gevallen hulp bieden met toepassing van de Algemene Bijstandswet. In andere gevallen worden de schulden geacht niet te behoren tot de noodzakelijke kosten van het bestaan en kan geen bijstandsuitkering worden verstrekt. In een aantal gevallen kan slechts op afdoende wijze worden ge holpen door middel van het volledig oplossen van een schulden pakket door het verstrekken van een zogenaamd saneringskrediet. Dat is vrijwel in alle gevallen alleen mogelijk door het verlenen van borgtocht aan een bankinstelling. In de meeste zaken zal dat de Gemeentelijke Kredietbank te Goes zijn, die wél in staat en bereid is de voor de sanering benodigde geldlening aan betrokkene te ver strekken. De gemeente van inwoning zal zich dan borg moeten stellen voor de nakoming van de betalingsverplichtingen. Burgemeester en wethouders menen dat zij een bijdrage moeten leveren aan de oplossing van akute noodsituaties door het verlenen van borgtocht. De nadruk ligt daarbij op werkelijke noodsituatie, te beoordelen door het kollege. Aan het verlenen van borgtocht zit een zeker financieel risico voor de gemeente. Gelet op het feit dat het verlenen van borgtocht door de gemeente in de hier bedoelde situaties de enige uitkomst biedt, zal dit risico genomen moeten worden. Een beperking van het risico wordt ingebracht door de kredieten te garanderen tot maxi maal 1 5.000, Het verdient volgens het kollege aanbeveling dat de beslissing op individuele verzoeken om verlening van borgtocht door de raad aan het kollege wordt overgedragen. Beschikbaarstelling van een krediet ten behoeve van het Baanlozenproject Tholen 1983; Door het gemeentebestuur is een baanlozenproject opgesteld voor 1983. Door het uitvoeren van het project wordt de werkloosheid niet teruggedrongen. Het project is veel meer een middel om de motivatie onder de werklozen tegen te gaan. In deze rubriek van 4 november j.l. zijn wij uitvoerig op het baanlozenproject ingegaan. Op het inhoudelijke ervan kunnen wij dan ook kort zijn. Om het project te kunnen opzetten en uitvoeren is een eerste vereiste het aantrekken van een projectleider. In samenspel met de verschillende doelgroepen (W.W.-ers, W.W.V.-ers, R.W.W.-ers, schoolverlaters, W.A.O.-ers/A.W.W.ers) kunnen de navolgende aktiviteiten worden opgezet: Informatiecentrum werkloosheid, be langenbehartiging, kursussen en vrijwilligerswerk. Het project zal bijna 125.000,— gaan kosten. Daarvan komt voor rekening van de gemeente Tholen ƒ11.400,en 11 2.460,— voor het rijk. Voorstel tot vaststelling van het programma van welzijnsakti- viteiten voor 1983; De gemeenteraad wordt gevraagd het Welzijnsplan voor 1983 vast te stellen. In dit plan zijn de subsidies aan de verschillende vereni gingen, organisaties en instellingen opgenomen. In de rubriek "Tholenderwijs" van 18 november j.l. publiceerden wij deze be dragen. In de begroting voor 1 983 was voor het totale Welzijnsprogramma een bedrag opgenomen van 3.342.043,95. Thans blijkt dat op een aantal onderdelen (Zorg, Edukatie en Rekreatie) nu eens te veel, dan weer te weinig is geraamd. Dit maakt dat voor de uitvoe ring van het Welzijnsplan alsnog 42.667,46 nodig is. De raad wordt gevraagd dit bedrag beschikbaar te stellen. Bodemsanering terrein voormalige gasfabriek aan de Kaaij te Tholen; In augustus van dit jaar zijn in dit verband een aantal werkzaam heden uitgevoerd ter plaatse van het wegtracé langs de bejaar denwoningen aan de Kaaij te Tholen. Het provinciaal bestuur heeft het instellen van een sameringsonderzoek voor het overige terrein van de voormalige gasfabriek voor subsidiëring voorgedragen. De kosten van dit onderzoek bedragen 230.000,—. Negentig pro cent van deze kosten zijn subsidiabel. Bij het einde van de ontgra ving die in het kader van de gedeelte sanering heeft plaats gevon den is echter gebleken, dat een nog niet eerder onderzocht ter reingedeelte tot de hoek Visstraat ook vervuild is. Om dit terrein nader te onderzoeken is alsnog een bedrag nodig van 1 6.520,— .Ook voor dit aanvullend onderzoek wordt een subsidie verkregen van 90%. De totale kosten van het saneringsonderzoek bedragen derhalve ƒ246.000,—, waarvan 10% voor rekening van de ge meente komt. De raad wordt gevraagd dit bedrag beschikbaar te stellen. Voorstel tot ongegrondverklaring van het bezwaarschrift van De Pluimpot B.V. te Scherpenisse; De directie van de camping de Pluimpot B.V. heeft eerder bezwa ren gemaakt tegen een aantal voorwaarden die de gemeente in de vorm van een privaatrechtelijk contract ter ondertekening heeft aangeboden. Voorwaarden die o.a. betrekking hebben op de be taling van een geldsom, de instandhouding van de groenvoorzie ningen. Dit alles in verband met het verzoek van de Pluimpot B.V. medewerking te verlenen aan de uitbreiding van de bestaande camping. Het college van burgemeester en wethouders gaat in een voorstel uitvoerig in op de uitgangspunten die gevoerd dienen te worden bij het recreatieve beleid. Het voorstel mondt uit in de conclusie dat zolang niet de bereidheid bestaat om het privaatrechtelijk contract te ondertekenen de gevraagde planologische uitbreiding niet ve rantwoord moet worden genoemd en derhalve het verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan, waardoor de uitbreiding mo gelijk wordt gemaakt, moet worden afgewezen. Op een onderdeel acht het gemeentebestuur het bezwaarschrift gegrond en dat be treft de totstandkoming van groenvoorzieningen op de bestaande camping. Het college van burgemeester en wethouders stelt voor de voorwaarde met betrekking tot de groenvoorzieningen op de bestaande camping te laten vervallen. Juridisch bestaan namelijk twijfels over de vraag of het eisen van die voorzieningen in het kader van deze procedure verantwoord en aanvaardbaar is. Het college meent daarom deze voorwaarde te moeten laten vallen met de uitdrukkelijke toevoeging dat daarmede niet gezegd is dat die groenvoorzieningen alsnog niet tot stand zouden moeten ko men! Nee, slechts wordt uitgesproken dat daarvoor een andere en juiste formele weg bewandeld moet worden en dat het gemeente bestuur zich alsnog zal beraden over de vraag welke meest geei- gende procedure zich daarvoor leent. UNIEKE GELEGENHEID: VANAVOND CONCERT IN DE STADHUISHAL TE THOLEN Aanvang 20.00 uur Commentaren in de pers be stempelen hem als "een gran dioos pianist", zijn concerten worden "muzikale feesten" of "grote belevenissen" genoemd. Daniel Wayenberg, geboren in Parijs, won'reeds op 20-jarige leeftijd de "Grand Prix de la ville Paris". Dit vormde het begin van een grandioze carrière die hem op alle belangrijke podia en mu ziekcentra in de gehele wereld bracht. Daniel Wayenberg werd in 1 967 onderscheiden tot Chevalier des Arts en des Lettres. Zijn talrijke grammofoonplaten werden vijf maal onderscheiden met de Grand Prix du Disque. Met Daniel Wayenberg hebben wij een ver maard artiest in huis gehaald die meestal alleen op de grote con certpodia te beluisteren valt. De kans hem zo dicht bij huis te kunnen horen en zien mag u be- yslist niet voorbij laten gaan. Entreegelden Volwassenen 10,— Leden 9,— Jeugd tot 1 8 jaar en 654 6,50. Voorverkoopadres: H.Nieuwenhuis, Markt 28, Tho len, 01 660-2363. J In 1975 heeft de gemeente in verband met de plannen die er toen waren voor de aanleg van de wegverbinding vanaf Buitenzorg naar de Stadskern een perceel grond aangekocht ter grootte van 0,5 hectare aan de Gemaalweg. Het bedoelde perceel is op de bij dit artikel afge drukte tekening gearceerd weergegeven. Nu de aanleg van deze weg geen goedkeuring heeft gekregen van het provinciaal bestuur over weegt het kollege van burgemeester en wethouders het stuk grond in te richten als volkstuinencomplex. Bij die overweging speelt de be langstelling van de inwoners van de kern Tholen een belangrijke rol. Tot 20 december a.s. kunnen belangstellenden zich alsnog aanmel den bij het gemeentebestuur. Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Zo spoedig mogelijk daarna zullen wij u nader informeren over de verdere gang van zaken. Het gescheiden inzamelen van afvalglas mag in onze gemeente een groot sukses worden genoemd. De destijds als experiment begonnen inzameling voldoet goed en draagt bij tot beperking van het grond stoffenverbruik. Letterlijk en figuurlijk gesproken bestaan er rondom de glasbak een aantal problemen. Een ervan is de toenemenede vervuiling van de omgeving waarin de bakken zijn geplaatst. Veel flessen en potten worden aangevoerd in kartonnen dozen of plastic zakken. Het gebeurt vaak dat deze dozen en zakken naast de glasbak worden achtergelaten met alle gevolgen van dien. De wind heeft er vrij spel mee en al spoedig liggen ze her en der verspreid. Ook komt het voor dat de plastic tas in de glasbak terecht komt, hetgeen het uitsorteren weer bemoeilijkt. Reden voor ons de bevolking van Tholen te vragen de omgeving van de glasbakken schoon te houden. Neem dozen en plastic zakken mee terug naar huis en ontdoet u zich daar anderszins van. Voorts wijzen wij de gebruikers van de glasbakken erop dat het gebruik van de glasbak is beperkt tussen 's morgens zeven uur en 's avons zeven uur. Het gebruik voor en na deze tijden bezorgt aanmerkelijke geluidsoverlast voor de buurtbewoners. Het hergebruik van afvalglas begint met een goed gebruik van de glascontainer! Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 1 2 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat op 29 oktober bij hen een aanvraag is ingekomen van: Dieleman B.V., Oudelandsestraat 9 te Tholen voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet in verband met het uitbreiden/wijzigen van een boekhandel met druk kerij en een verkoopgelegenheid van los vuurwerk tijdens de jaarwis seling. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 10 december 1982 op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 uur tot 1 2 .00 uur en van 1 4.00 uur tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maar tensdijk. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kun nen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzagelegging schriftelijk bij ons kollege worden ingebracht. De inge komen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 29 december 1982 om 9.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de ovefige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenomschreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-be- schikking in te dienen Sint-Maartensdijk, 9 december 1982 Burgemeester en wethouders van Tholen. "Want de nooddruftige zal niet voor al toos vergeten worden noch de verwachting der ellendigen in eeuwigheid verloren zijn" Psalm 9:19 Bij het lezen van (leze Psalm moeten we ons allereerst afvragen wie die arme is, die daar tot de Heere spreekt.... Niet iedere arme is ook "arm" in de zin van de Bijbel. Deze arme vlucht tot de Hee re. Deze arme is heel vaak bij het hei ligdom te vinden. Niet om er wat te brengen, want dat heeft hij niet, maar om er wat te ontvangen. Hij kent te naam van de Heere (vs. 11), zó is hij op Hem aangewezen en zó zoekt hij Hem ook. Wat zoekt hij dan bij de Heere? Aller eerst het recht: de Heere is de aller hoogste Rechter, en heeft daarom ook wetten gegeven voor de verhouding van armen en rijken. De armen mochten zich daarop beroepen. Maar de Heere geeft ook vaak op een heel onverwachte manier uitkomst, door vijanden te ver jagen, door de olie en het meel te ver menigvuldigen. Nu doet Hij dat niet al tijd: Hij wil alle kwaad van ons weren óf te onzen beste keren. Maar dan geeft Hij de troost: Ik ben met u! Ik help u, Ik draag u erdoorheen! En tenslotte mag de arme verwachten dat er ééns een dag komt, waarop hij volkomen verlost zal zijn van alle ellende en alle pijn. Daarmee ziet David eigenlijk op Chris tus en Zijn Rijk: Hij werd zo arm, en dat om arme, verloren zondaren te kunnen redden. En: Hij komt eens weer om een einde te maken aan alle ellende. Voor wie is dat? Wie is nu die arme, waarvan de Bijbel zegt dat hij op Gods hulp en bijstand rekenen mag? Is dat alleen iemand die geen of weinig geld heeft? Of wordt daar iets anders mee bedoeld? Wanneer de Bijbel spreekt over onze armoede en ellende, wordt daar aller eerst mee bedoeld onze verhouding tot de Heere. We komen alles tekort. We hebben niets om onze schuld te betalen. Wie daar iets van kent, die herkent ook ongetwijfeld veel van wat we in Psalm 9 kunnen lezen; die krijgt ook te maken met bestrijding, hevige bestrijding! Daar is de Duivel die zegt: zou er voor u nog genade zijn? Zou uw hart nog bekeerd kunnen worden. Maar daar is ook de wereld die zegt: Is dat nu een Christen? Dat zou je er anders ook niet van af zien! En wat doet die arme daarmee? Hij vlucht ermee tot de Heere! lendigen in eeuwigheid verloren zal zijn. Dan komt er hóóp voor de toekomst. Wanneer we zien mogen op Hem, Die arm geworden is om ellendigen te kun nen redden. Dan mogen we ook uitzien naar de dag, waarop Hij komen zal om ons volkomen te verlossen. Die hoop moet al ons leed verzachten! Betekent dat, dat we dan meteen uit komst krijgep? Beslist niet! Vaak schijnt het, alsof Hij ons geroep niet hoort, alsof Hij doof is. Vaak horen we de Psalm dichter vragen: "Hoe lang nog Heere?". Maar Hij is niet doof! Hij wil alleen x maar zien, of we ook werkelijk zullen aanhouden, in het gebed, of we zo in afhankelijkheid willen leven: niets van ons, maar alles van Hem. Of Zijn belofte ons genoeg is om ons daaraan te houden. U voelt wel, dan moet die verwachting steeds weer gevoed worden, en de hoop levend gehouden. Daarom zullen we, evenals de dichter van Psalm 9 niet bui ten Gods Huis om kunnen, de plaats waar Hij Zich bekendmaakt. Daar be looft Hij het ons, keer op keer, dat de nooddruftige niet voor altoos vergeten zal worden, noch de verwachting der el- Wie is er nu eigenlijk arm? Die dit alles moet missen. Die de God van David niet kennen, die de God van Jacob niet tot hun hulp hebben.! Die zullen eenmaal verloren gaan. Dat is de donkere keer zijde van onze tekst. Dan kan je rijk zijn, en toch verschrikkelijk arm Maar wie bent u eigenlijk? Hebt u al ontdekt, dat u een arm zondaar bent, een ellendige? Dan is er toch verwach ting voor u: in Gods Zoon, Die zo on voorstelbaar arm werd, om u te redden. Daarom zal de nooddruftige niet voor altoos vergeten worden, noch de ver wachting van de ellendigen in eeuwig heid verloren gaan! Hij doet wat Hij belooft! Oud-Vossemeer, Th. W.H. van der Heijden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 5