Kinderen in Lievensberg FOTO STRIP- VER HAAL Boekennieuws sint-pmilipsland Vervolg plaatselijk nieuws MAARTENSDIJK taaipraatje keuken m m Amnesty voert Philippijnenactie 1 1 1 yr n 1 1 12 EENDRACHTBODE Donderdag 9 december 1982 Molen POOMVLIEJ 1 I SI NI HENGELSPORT ARTIKELEN HAN SCHOT Scherpenisse J' |i! Poortvliet Sint Philipsland IMieuw- Vossemeer Beraen Zrrom Kruiswoordraadsel Opmars naar Rotterdam 1 B 8 r 8 Sl TAALPRAATJE GAL P STAVENISSE^ SCHEN^ OUD- VOSSEMEER ANNA WCOBAPOLDFP december, aangebroken. Sinterklaas en zijn Pieten kwamen te paard naar de kleuterschool. De neusjes van alle kin deren waren plat tegen de ramen ge drukt om vooral niets te missen van de aankomst. Door de kleuters werden in de morgenuren spelletjes gespeeld, met begeleiding van accordeonmuziek zong rnen Sinterklaasliedjes en door Sint en zijn Pieten werd een toneelstukje opge voerd. Natuurlijk had Sint Nicolaas zijn grote boek bij zich, waar de goede en slechte eigenschappen van de kinderen in vermeld staan. Om beurten mochten de kleintjes bij Sint komen, om te horen wat hij hen te zeggen had. Ze kregen ook een cadeavtje en een bakje met peper noten. waarna het voor Sint tijd was om te gaan. 's Middags werd hij namelijk '""rwacht op de openbare lagere school de Rieburch. Daar speelden klas 1 en 2 liedjes. Naast het opzeggen van ge dichtjes werd er ook een dansspelletje opgevoerd. De klassen 3 tot en met 6 vierden het feest in hun eigen klas met zelfgemaakte surprises. Het was een reuze gezellige dag! Sinterklaas kwam zoals ieder jaar ook weer bij de vrouwenbond van het FNV. Voor alle kinderen was er een leuk ca deautje. Om de beurt mocht men even naar Sinterklaas, die de deugden en on deugden van sommige kinderen uit het grote boek opdiepte. Sinterklaas was zaterdagmiddag bij de Oosterscheldevissers in café Smerdiek, waar het er gezellig aan toe ging. Ook daar ontbraken de cadeautjes niet! Woensdag 15 december a.s. haalt Eu terpe oud papier op. Advertentie IM Grondverkoop Achter 't Bos De gemeente wil een stukje grond en een gevel verkopen aan de eigenaar van Achter 't Bos 24. Het gaat om de over eind gebleven zijgevel van het gesloopte pand Achter 't Bos 22. Uit technisch en financieel oogpunt werd de zijgevel destijds niet gesloopt. Met de eigenaar van Achter 't Bos 24 is een regeling ge troffen, die er in voorziet dat de zijgevel door hem wordt afgewerkt. Voor een symbolisch bedrag stellen b en w voor om het eigendom van de gevel met fun damenten aan de eigenaar van Achter 't Bos 24 over te dragen. Klaverjassen Na de feestavond van twee weken gele den werden vrijdagavond bij klaverjas- vereniging de Pendelaars de kaarten weer tevoorschijn gehaald. Winnaar van de competitiewedstrijd werd J. van Gorsel met*5801 punten, 2 J. van Zetten 5721 p, 3 J. van Splunter 5186 p. 4 C.Boom 4985 p, 5 J. van der Werf 4741 p, 6 P.Bout 4632 p, 7 R.Kwaak 4604 p, 8 P.Bazen 4294 p, 9 A.Arts 4294 p, 10 J.Guiljam 4268 p, 11 P. van Splunter 4245 p, 12 W.Groenewegen 4191 p, 13 H.Poot 4159 p, 14 M. van Bloppoel 4097 p. en 15 L.Kampman 3163 p. Vrijdag avond 10 december wordt weer een in haalwedstrijd gespeeld. Bij uw dierenspeciaalzaak nu ook Westvest54 Tel. 2159 Advertentie IM Voorlichting fietscross Toerclub Tandje Bij en fietscrossclub de Crabcrossers uit Bergen op Zoom orga niseren op woensdag 15 december in Haestinge een voorlichtingsdag over fietscross. De jeugdigen zijn welkom in het gemeenschapscentrum van 15.00 tot 21.00 uur. Er wordt dan informatie ge geven over de aanschaf van fietsen en kleding, reglementen, veiligheid en wedstrijdvoorberereiding. Wanneer er voldoende interesse voor deze sport is, zal de gemeente Tholen om een oefen- baan worden gevraagd, waar dan een centrale en gerichte training kan plaats vinden. Het bestuur van Tandje Bij wil op deze wijze de jongeren bij de fiets- sport betrekken. Medewerking is er van de Bergse Crabcrossers, die gespeciali seerd zijn in deze snel groeiende sport- tak. Fietscross wordt langzaam aan een zeer populaire sport, die uit Amerika is overgewaaid. Mede door de t.v.-uitzen- dingen was de aanloopperiode erg be moedigend. Momenteel zijn er 75 cross banen in Nederland, die allemaal vol doen aan de eisen, opgesteld door de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie(KNWU). De gemeentelijke over heden doen veel voor deze jonge sport. En daarbij komt dat fietscross een mi lieuvriendelijke sport is, waar aan het hele gezin kan meewerken. De ouders zijn evenals bij tennis en voetbal op een directe manier bij het geheel betrokken. Ze leven intens mee met de verrichtin gen van hun pupil. Ook in zuid-west Nederland zijn er in het zomerseizoen wedstrijden, waarin jeugdigen van 5 tot en met 20 jaar zich kunnen uitleven. Het is een op velerlei gebied een gezonde sport. In Haestinge hoort en ziet u er meer van. Sinterklaasfeest Ook in ons dorp vond vrijdag 3 decem ber de Sinterklaasviering plaats. Rond de klok van negen uur werd Sinterklaas ontvangen op het pleintje bij de Rabo bank aan de Laban Deurloostraat. Het feest werd voortgezet in kleuterschool de Blokkendoos en de openbare lagere Oosterscheldeschool. De kleuters en de kinderen van klas I en 2 vierden het feest met Sint en Piet in de kleuter school. De leerlingen van klas 3 tot en met 6 van de basisschool deden dat op hun manier met eerst een leuke film en daarna met zelfgemaakte surprises voor de mede-leerlingen. Het was een gezel lige dag. Kleinveestal op 'Gorishoek' Dhr.J.A.C.Groffen heeft bij de ge meente plannen ingediend voor de bouw Van een kleinveestal(pony's, kip pen. dwerggeiten en dergelijke dieren) op camping 'Gorishoek'. Omdat de die ren voor de recreanten worden gehou den. stellen b en w de raad voor om accoord te gaan met een wijziging van het ter plaatse geldende bestemmings plan. Veilig Verkeer voor jongeren Veilig Verkeer en jeugdvereniging Scarpenesse organiseren vrijdag 10 de cember een informatie- en quizavond. De jongeren zijn welkom in het clubhuis aan de Schoolstraat om 20.00 uur. Er is ook een verloting. De VVN-afdeling wil de jeugd meer bewust maken van de gevaren in het verkeer met deze actie. Sint op scholen Sinterklaas kwam vrijdagmiddag ook naar de Julianastraat. Na wat speurwerk zag de Spaanse gast het schoolgebouw met de kinderen voor de ramen. Daar ging hij dus een kijkje nemen. Sint werd allereerst verwelkomd door het onder- wijsteam van o.l.s. d'Eevliet en kleuter school het Wantenwevertje. De 15 kleu ters konden hun ogen niet geloven, toen Sint de klas binnenkwam. Juffrouw Ri- na stelde alle kleintjes echter gerust. Omdat papa en mama ook waren mee gekomen, genoten de kinderen met volle teugen van een mooie sinterklaasmid dag. Na een kort gesprekje op de knie van Sinterklaas was er voor elk Wevertje een cadeautje. De klassen 1 en 2 werden ook vereerd met een bezoek. De kinde ren brachten gedichten ten gehore en kwamen op de proppen met een eigen orkestje. De klassen 3 tot en met 6 vier den het feest met een surprisemiddag. Rond de klok van half vier ging de Sint op weg naar zijn volgende afspraak. De kinderen beleefden veel plezier aan hun nieuwe speelgoed en keken terug op een geslaagde Sinterklaasviering. Prima winkelactie De middenstandsvereniging heeft een uitstekende winkelactie achter de rug met een omzet van 128.000 gulden, wat 15 tot 20% hoger ligt dan vorig jaar. Toch was de actieperiode en het aantal deelnemende winkeliers hetzelfde. Over de hele linie waren de resultaten beter en de conclusie is dan ook gerechtvaar digd, dat er meer koopkracht voor het eigen dorp behouden bleef. De eind- trekking gebeurde zaterdagavond in Ouwe Raed'uus door Sinterklaas, die de hoofdprijs (cadeaubonnen ter waarde van 400 gulden) aan dhr. Leune uit St. Annaland gaf. De overige prijswinnaars bleken niet meer te achterhalen. Speelgoedactie Klein Duimpje De peuterspeelzaal in oprichting, die de naam Klein Duimpje heeft gekregen, houdt dinsdagavond vanaf acht uur een speelgoedactie. Wie wat wil meegege ven, kan dat aan de straat gereed zetten, liefst verpakt in een doos of een plastic zak. De peuterspeelzaal hoopt begin volgend jaar in 't Ouwe Raed'uus te be ginnen. Er zijn al meer dan vijftien peu ters aangemeld. Verkoop sloot Het waterschap heeft aan dhr. A.J. Nie- mantsverdriet 60 m sloot achter zijn be drijf aan de Bram Groenewegeweg ver kocht. Het doodlopende stuk vervulde geen enkele waterstaatkundige functie meer. Zestig meter met een gemiddelde breedte van 5.00 m of 0.60 per m2 le verde het waterschap 150 gulden op. Vanavond op de T.V. Anja Hage is vanavond om 20.28 uur te zien in de derde aflevering van het NCRV-familieprogramma 'Kwistig met muziek', televisie nederland 2. Voor ve len is 't nog spannend hoe het afloopt. Dia-avond Natuurvrienden De Natuurvrienden houden op vrijdag avond 10 december om 20.00 uur een dia-avond in de Wimpel. Het draalt daarbij allemaal om het vogelleven in onze omgeving. Voor iedere natuurlief hebber belooft het een prachtige avond te worden. In verband met deze avond zijn er in het gemeentehuis van zaterdag 11 tot en met dinsdag 14 december een vijftigtal prachtige grote kleurenfoto's te bezichtigen, die een indruk geven van het leven van kiekendieven in het Ram- megors. Zaterdag de 1 le is het gemeen tehuis van 14.00 tot 17.00 uur geopend, terwijl men er maandag 13 en dinsdag 14 december op kantooruren en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur terecht kan. Burgerlijke stand Geboorte: Cornelis zv A.G..Vroegop en D.M.Moerland, Maatje Adriana dv S.H. van de Velde en J.C.Verstrate, Geertje Marina dv J. van Kolthoorn en C.J. van de Beek. Nieuwe wijkverpleegster Mej.J.Dingemanse uit Hoogerheide wordt met ingang van 1 januari 1983 de nieuwe wijkverpleegster als opvolgster van mw.A.Vriens-Bol. Zij neemt als on ze verpleegkundige per die datum ont slag. Mej.Dingemanse is in het bezit van het diploma Hogere Beroeps Opleiding Verpleegkundigen. Na deze opleiding was ze werkzaam in de basis-eenheid Oost Zuid-Beveland. Sinterklaas in Anna Jacobapolder De gemeenschapsruimte van de School met de Bijbel zat vrijdagmiddag om kwart over êén stampvol met zingende en wachtende kinderen vol verwachting kloppende harten. En ja hoor, om half twee was het zo ver: daar kwamen ze. Sinterklaas en Zwarte Piet. Het tweetal wist niet wat het zag om in zo'n mooie school te worden ontvangen. Sint was zo onder de lndrvk van het geheel, dat hij een laaghangende slinger niet opmerkte en daardoor zijn mijter verloor. Nadat ook nog z'n staf was gevallen, kon de Sint eindelijk plaatsnemen op een prachtig versierde stoel. En toen werd het een gezellig feest. De kleuters en de leerlingen hadden een heel programma van liedjes, gedichtjes en dergelijke in gestudeerd, waarvan Sint en Piet zicht baar genoten. Natuurlijk mochten er veel kinderen bij Sinterklaas komen om hem wat te vertellen of zo maar om een hand te geven. Het feest leek even spaak te lopen, toen een paar jongens uit de bovenbouw, na het zingen van 'Hoor wie klopt daar kind'ren', 'Koekoek' zongen. Ze werden door de zwarte Piet even flink onderhanden genomen en al les liep toch nog met een sisser af. Hier na kwam de zak met cadeautjes tevoor schijn en er bleek voor ieder kind een presentje te zijn. Tegen half drie was het tijd om op te stappen en onder het zin gen van 'Dag Sinterklaasje' namen Sint en Piet afscheid van Anna Jacobapol der. Ze beloofden dat ze volgend jaar weer terugkomen. Tevreden over winkelactie De middenstandsvereniging toonde zich tevreden over de winkelactie, die dins dagavond in de Druiventros werd afge sloten met de eindtrekking door burge meester T.A. Vogel. De eerste prijs, vijf waardebonnen van 100 gulden, ging naar wed. Faasse (Voorstraat 2a) Van Strien, Lageweg, Theestoof met koperen ketel. 3. A. Faasse, Achterstr., sapcen trifuge 4. Connie Voshol, Voorstr., bloemsierstuk, 5. M. Moerland, Noord- weg, broodrooster 6. F. den Braber, Gladiolenstr., keukenweegschaal 7. W. van Dommelen, Achterstraat, strijkijzer 8. S. Mol, Henriettepolder, bloemsier stuk, 9. J. Boudeling, Langeweg, bloem sierstuk 10. G.J. Glasbergen, Voorstr., bloembak met bloemstuk 11. H. Reij- goudt, Schoolstr., bloemstuk, 12. mevr. C. Ligtendag-Neele, Achterstr., gehaakt tafelkleed. De inwoners konden tijdens de actie ook profiteren van dagprijzen. De omzet viel het bestuur niet tegen, nu Albert Heijn niet meedeed: circa 110.000 gulden. Burgerlijke stand Geboorte: Christiaan J.G. zv G.J.M.Ammerlaan en A.L.C. de Ron, Kim dv J.C.Piasmans en I.M.Wiggers. Huwelijksaangiften: Antonius J.C.J.J.Ooms 25 jr. ass.acountant en Marjoleine Marina van Wijk 20 jr. voe- dingsass. Putte, Petrus F.M. van Loen- hout 23 jr. vliegtuigonderhoudsmonteur en Adriana C.D. van Hoeffelen 22 jr. winkelbediende, Adrianus J.M.Huijs- mans 24 jr. vrachtwagenchauffeur, Steenbergen en Jacoba P.J. van Schilt 22 jr. foto-laborante, Johannes L.J. van den Kieboom 22 jr. opperman/straatmaker, Halsteren en Geertruida P.E.C.L.M.C- larijs 20 jr. kapster. Huwelijk: Casimier J.H. van Geesber- gen 24 jr. profielslijper met Maria A.Jo- chems 20 jr., Mattheus A.P.Suijkerbuijk 26 jr. metaalbewerker met Pieternella J.Feijtel 20 jr., Petrus A.Cools 23 jr. timmerman met Jacoba P.M.Free 22 jr. verkoopster, Joris J.C.Lensen 21 jr. au tomonteur, Tholen met Adriana E.M.Raedts 17 jr, Petrus F.M. van Loenhout 23 jr. en Adriana C.D. van Hoeffelen 22 jr., Antonius C.Luijster- burg 24 jr. tegelzetter met Catharina E.M.Jansen 24 jr. ziekenverzorgster. Overlijden: Wilhelmus M. van Overveld 80 jr. wv N.Nagtzaam, Marinus Musters 73 jr. wv C.C.J.Slootmans, Cornelis Cools 60 jr. ev P.E.W. van de Berge, Boudewijn C.Goedegebure 83 jr. wv C.Verkerke en Cornelis Rens 70 jr. ev C. van Someren. Reinigingsrechten 74 gulden De gemeenteraad heeft het tarief voor de reinigingsrechten vastgesteld op 74 gulden per perceel per jaar. Voor con tainers hanteert men speciale tarieven. De onroerend goed belasting(o.g.b.)- heffing voor gebruikers bedraagt ƒ4,15 per 3000 gulden getaxeerde waarde, terwijl de heffingseenheid voor eigena ren 8,30 is. De hondenbelasting is vastgesteld op ƒ26.50 per hond, terwijl bij de woonforensenbelasting het tarief voor recreatiewoningen - deel uitma kend van een complex recreatiewonin-, gen - 376,75 bedraagt en voor overige recreatiewoningen 392,-. De tarieven van de legesverordening zijn met 4% verhoogd. De keuken neemt een bijzondere plaats in het gezinsleven in, zodat we er 'niet omheen kunnen', om een veelgebruikte uitdrukking te bezigen. De keuken is in de eerste plaats belangrijk, omdat er ge kookt wordt en zoals bekend, 'de liefde gaat door de maag'. Soms, vooral in vroeger tijden in herenhuizen en op boerderijen, waar de kamer of de salon een pronkvertrek was, deed de keuken dienst als woonverblijf, waar niet werd gekookt. Men maakte onderscheid tus sen de woon- en de kookkeuken. De woonkeuken was dan de huiskamer. Op boerderijen, meestal met een bakhuis, had men zelfs een zomerkeuken in het bakhuis en een winterkeuken in de boer derij zelf. Door het belang dat de keuken had, is het geen wonder dat dit vertrek veel spreekwoorden en zegswijzen heeft op geleverd,'zoals het aloude 'Eéne keuken kan geene twee koks bevatten'. Er kan maar één man echt de baas zijn. Verge lijk: er kan maar êên kapitein op het schip zijn. 'Hij is er zo welkom als een hond in de keuken' getuigt van ongast vrijheid. Men ziet iemand liever gaan dan komen. Ergens niet welkom zijn. 'De keuken rookt' wil zeggen dat er vol doende te eten is. Vandaar 'de keuken doen roken' voor de kost verdienen. De zegswijze 'het is daar een koude keuken' duidt er op, dat er weinig of niet gekookt wordt. Het is dan in het huis een schrale bedoening(ook: een schrale keuken). Daarvan afgeleid is het bekende 'schraalhans is keukenmeester'. Het tegenovergestelde komt tot uitdrukking in 'een warme keuken', waar rijkelijk wordt gekookt en opgeschept. Als voor beeld van een warme keuken getuigt de zeer oude vergelijking 'Beter één turf in de keuken als duysent op het veenlant' In de trant van 'beter één vogel in de hand dan tien in de lucht' en 'beter een half ei dan een lege dop'. 'Dat brengt meel in de keuken' betekent dat het wat oplevert. Daar heeft men voordeel van. Daartegenover staat weer 'het brengt niets in de keuken' voor: het levert niets op. Men heeft er niets aan. Een oud spreekwoord luidde: 'hij die niet braden kan, blijve buiten de keu ken'. Niemand moet iets ondernemen waar hij geen verstand van heeft. Ver gelijk: 'schoenmaker blijf bij je leest'. Sommige mensen met een jaloerse in slag denken dat het een ander beter gaat dan henzelf. Op hen is de zegswijze 'het is goed koken in andermans keuken' van toepassing. Of 'het is altijd vet in de keuken van een ander'. Ook al heerst er overal armoede en vroeger zelfs honger, de kok had daar geen last van. Daarvan is de uitdrukking 'geen kok blijft voor de keuken dood' afgeleid. Vergelijk: 'die het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best'. 'In moeders keuken blijven' wordt gezegd van iemand, die erg honkvast is, vooral van al volwassen ongetrouwde jonge mannen, die door de kookkunst van moeder verwend zijn en denken, dat ze bij een huwelijk erop achteruit gaan. Hetzelfde geldt bij 'bij moeders pappot blijven'. Uit het kermisleven is 'de vro lijke keuken' afkomstig. In vroeger da gen richtte men op kermissen een soort van keuken in, waar men als vermaak potten, borden en schotels stuk mocht gooien tegen betaling van een kleine vergoeding. Een oud spreekwoord duidde op zuinigheid: 'een dagelijkse gast is een groot dief in de keuken'. Sommige mensen hebben meer ver trouwen in goed en gezond eten dan in een gang naar de dokter om geneesmid delen te halen. Op hen is 'het met de keuken houden' van toepassing. Naar de manier van toebereiden van spijzen spreekt men van de Franse keuken, de Hollandse keuken of van de fijne keu ken, waar uitgezochte spijzen worden bereid. We besluiten deze keukenpraat jes met 'een groote keucken, de beurs doet kreucken'. Dit rijmpje houdt een waarschuwing in, dat men niet teveel geld aan het eten mag besteden. In Vlaanderen kende men hierop als va riatie 'Vette keuken, magere beurs' of ook wel 'vette keuken, magere erfenis'. Een ziekenhuis is vreemd voor kinderen. Het is een plaats waar ze geconfronteerd worden met zaken, die ze niet gewend zijn. Ze worden er blootgesteld aan pijn en verdriet. Al vijf jaar lang probeert de werkgroep 'Ouders, Kind en Ziekenhuis' het welzijn van de kinderen zowel voor, tijdens als na een ziekenhuisopname bevorderen. De werkgroep, die actief is in Bergen op Zoom en omgeving, richt zich op zie kenhuis Lievensberg. Het fungeert als een 'tussenpersoon' tussen de ouders en hun kinderen enerzijds en het zieken huis aan de andere kant. De werkgroep is op initiatief van een groepje dames ontstaan. Ze waren des tijds van mening, dat de ziekenhuisaan- pak te weinig kindgericht was. Door middel van het project probeert de werkgroep kinderen een beetje bekend te maken met een aantal ziekenhuisas pecten. Dat gebeurt bijvoorbeeld door ze te laten spelen met materiaal dat met het ziekenhuis en ziek zijn te maken heeft. Wanneer daar behoefte aan is, komt een verpleegster van de werkgroep een bezoekje brengen. Daarnaast streeft men ernaar de ouders mondiger te ma ken naar het ziekenhuis toe. Er is na melijk nog steeds een te hoge drempel naar artsen, verpleging en directie. Kinderboeken In de afgelopen vijf jaar heeft de werk groep heel wat contacten gelegd in het ziekenhuis. Zo vindt er geregeld overleg plaats met directie, kinderartsen en ver pleging. Leden van de werkgroep krij gen tevens de kans om leerling-ver- pleegkudigen op de hoogte te brengen van de visie en het bestaan van deze instelling. Ook werd er direct veel voor de kinderen bereikt: de bezoektijden werden uitgebreid, onlangs ook voor de zogenaamde amandelkinderen, er werd een opnameboekje gemaakt, er kwamen Horizontaal: 1 .slot; 4.weerspannig; 10. paardje; B.onvriendelijk; 15.Javaanse adellijke titel; ló.vrucht; 17.puntjes op letter; 19.onbep.voornaamwoord; 20.Bordspel; 21.Japanse danseres; 23.Egyptische god; 26.voertuig; 28.sportploeg; 30.rustend(afk.); 32.fooi; 35.zangnoot; 36.geheimschrift; 38.riv. in Frankrijk; 39.Griekse godin; 41.tijd perk; 42.pl. in Brazilië; 43.dochter van Cadmus; 44.geestelijke; 45.Romeinse keizer; 47.kiezelzand; 49.twee naast el kaar uitgekomen nummers(bij kans spel); 50.telwoord; 51.rechte lijn door het centrum van een meetkundig figuur; 54.oude maat; 55.Duitse keizer; 56.overal; 58.niet spontaa; 60.hande lend optreden; 62.vruwenverblijf; 63.snelle loop; 65.voetpunt; 67. plotse linge razernij; 68. stopplaats; 70.stevige stof; 72.eetgerei; 72.edelsteen; 73.vis- tuig. Verticaal: l.loot; 2.pl. in Drente; 3. Ned.politicus; 5.voertuig; 6.schaapka- meel; 7.gedicht; 8.Amerikaanse echt scheidingsplaats; 9.voorzetsel; 10.tapijt- stof; 11.rivier in Duitsland; 12.spoedig; 14.pl. in Drente; 16.wapenschouw; 18. zoon van Jacob; 20.deel van de voet; 22.repliek; 24.grof puin; 25.kunstbe schermer; 27.sportartikel; 29aangeno- men dat; 31.vrucht; 33. windrichting; 34.vogel; 35.kant!ijn; 37.insect; 40.teken van de dierenriem; 46.grenslijn; 48.Eu ropeaan; 49.windjack; 52.post op be groting; 53.wartaal spreken; 55.wild rund; 57.pl. op Sumatra; 58.tennisterm; 59. varkensvoer; 60.tegen; 6Ï.Griekse godin: 62.vleeswaar; 64.telwoord; 66.kikkereitjes; 68.uitroep; 69.water in Friesland. fotoborden op de afdelingen met foto's van de vaste medewerkers, er ontstond een mogelijkheid om via de bibliotheek kinderboeken te lenen, bezoek van broertjes en zusjes werd toegestaan, in de polikliniek plaatste men Lego-tafels w Luitenant-kolonel E.H.Brongers, thans docent strategie en militaire geschiede nis op de KMA te Breda, heeft via uit geverij Hollandia te Baarn het tweede deel gecompleteerd van de serie "Op mars naar Rotterdam". In het eerste deel werd verhaald over de luchtlandin gen tijdens mei 1940 tussen Rotterdam en Moerland en de daaropvolgende ge vechten. Aan het slot van het verhaal staan de vijandelijke pantsergröepen aan het Hollands Diep. In het tweede deel wordt de oorlog in het zuiden be schreven: tussen Maas en Moerland. Van de gevechten in Limburg en Bra bant, ook het omstreden optreden van de Franse bondgenoot. In het verhaal ook nimmer vermoede resultaten van de Nederlandse tegenstand aan de Maas en in de Peel. Een verhaal uit de tweede wereldoorlog van zo dicht bij huis, dat menigeen van deze historie kennis zal willen nemen. Wel een duur 38,50) boek, maar de waarde heeft het. Deel drie zal handelen over de laatste ge vechten in Brabant, de verbitterde tegenstand in Dordrecht en dat ver schijnt dan volgend jaar. Een deskundi ge inhoud verzekerd. In de erkende boekhandel verkrijgbaar. Amnesty International organiseert op vrijdag 10 en vrijdag 17 december een informatiestand over de Philippijnen actie in de Erasmus-bibliotheek te Berg en op Zoom. Men kan er van 18.30 tot 21.00 uur terecht. Deze actie wordt momenteel wereldwijd gevoerd en de Bergse afdeling blijft niet achter. Ontvoeringen, martelingen, op sluitingen zonder procesvoering, poli tieke moorden en meer van die schen dingen van mensenrechten komen over heel de wereld op grote schaal voor. Amnesty richt nu de schijnwerpers op de Philippijnen. In de stand kan het pu bliek meedoen aan een handtekenin genactie. Door middel van voorbedruk te kaarten kan men protesteren tegen deze gang van zaken bij de regering van het Aziatische land. i 2 5 6 7 8 9 0 H 12 13 K 17 a 22 24 a 30 33 34 36 3? 39 40 41 45 46 50 52 S3 59 61 62 64 66 67 66 69 71 •voor wachtende kinderen en op de af deling kwam een kennismakingsbezoek. Natuurlijk worden er ook opmerkingen vanuit de verpleging en van de kinde rartsen naar de ouders teruggespeeld. Een voorbeeld: Het blijkt dat er nog steeds driftig gezondigd wordt tegen het beperkte aantal bezoekers per bed. En dat komt de rust en de genezing van het kind niet ten goede. Na vijfjaar heeft de werkgroep nog vele wensen. Zo zou men bijvoorbeeld in Lievensberg graag zien, dat ouders ook 's nachts bij hun kinde ren kunnen blijven, wanneer ze dat wensen. Alle informaties over de werkgroep zijn verkrijgbaar bij Ine van Ommen, Zuid straat 25, Sint Annaland, tel. 01665-2723. De meeste zegswijzen, waarin de gal voorkomt, getuigen van bitterheid en een negatieve instelling, vandaar ook dat men mensen, die overal en altijd bezwaren zien de zwartgalligen noemt. Om ontsteken in woede, drift of toorn aan te duiden zijn de bekende zegswij zen: hij spuwt zijn gal uit, de gal bruist hem, de gal loopt hem over, de gal komt hem door het bloed, de gal springt hem in de neus, alle voorbeelden, hoezeer de gal een mens parten kan spelen. Niet voor niets zei men vroeger: "met gal ge- voedsterd zijn". Dat betekende: niet met moedermelk, maar als het ware met de bitterheid en boosheid opwekkende gal zijn gevoed. Nicolaas Beets vertolkte de werking van gal in dichtregels "Zoo daar een voor werp is, dat twee gelijk begeren. Al 't bloed wordt aanstonds gal, en 't strijd perk is gereed". De gal heeft tal van be kende en in deze tijd inmiddels minder bekende zegswijzen opgeleverd. "Ie mands gal opwekken" spreekt eigenlijk voor zichzelf. Door een bepaalde hou ding of door tartende woorden iemands drift of woede moedwillig opwekken. Dat gebeurt snel bij iemand die "een overloop van gal" heeft. Volgens het volksgeloof vermengde bij een mens die teveel gal had, dit bittere vocht zich met het bloed. Dat uitte zich in uitbarstingen van gramschap en boosaardigheid. "De gal is wat gezeten" betekent derhalve, de drift is wat bedaard; de storm wat ge luwd. Soms stelde men tegenover het venijn iets beters. Vandaar het aloude spreekwoord: "De wijn maakt mal, maar weert de gal". De wijn voert wel tot dwaasheden, maar het voordeel is, dat dit geestrijke vocht toorn en boosheid verhindert. Zo bestaat naar aanleiding van het oude volksgeloof, dat sommige dieren o.a. de duif geen gal zouden hebben, de zegswijze: "een duifje zon der gal". In figuurlijke zin meestal ge zegd van onschuldige meisjes, zonder arglist of boosheid. We vervolgen ons Taaipraatje over gal met de vergelijking "zo bitter als gal". Erg bitter, vooral van toepassing op dranken. Ook overdrachtelijk gebezigd voor scherpe opmerkingen. "Een woord alleen verkeert al dit genooten zoet. Hoe smakelijk 't haar ook scheen in enkel gal en roet". "Iets met gal en roet schilderen" wil zeggen, iets met de donkerste en hate lijkste kleuren afschilderen. Een zeer oud spreekwoord luidde: "Weynigh galle maeckt veel honigh bitter". Een druppel gal is al voldoende om een flin ke hoeveelheid honing bitter te doen smaken. Oud is ook: "Zonder zegen wordt honing tot gal". Zonder Gods ze gen veranderen de zoetste dingen in bitterheid. "Die gal in de mond heeft kan geen honing spuwen". Boosaardige of toornige mensen kunnen geen gezel lig gesprek voeren of waarderende woorden over de lippen krijgen. Vader Cats wist het al: "Wat kan een boose tongh al twist en onlust brouwen? Die gal heeft in de mont, en kan geen honigh spouwen". De volgende zegswijzen duiden even eens op boosheid en bitterheid. "Honing op de lippen, maar gal in de keel". Ook: "Honing (zoet) in de mond, gal in 't hart". Vriendelijke woorden op de lip pen maar boosheid in het hart. Ver schillende zegswijzen getuigen van boosaardig schrijven, zoals: zijn pen in gal dopen, gal in zijn inkt mengen, zijn woorden in gal dopen, in de gal van zijn inktpot wroeten. Schimmel gebruikt zo'n uitdrukking in de dichtregels: 'k Had niet vermoed dat tot vermeerdring van mijn pijn, Elk woord van zijn vriendin in gal gedoopt zou zijn". Uit de oude wetgeving en rechtspraak stamt: "Wetten met bloed en gal schrijven", bloedige en harde wetten vaststellen. Uit de Bijbel, af komstig van de kruisiging van Jezus, is: drinken van de bittere lijdenskelk (be ker). We besluiten met het oude spreek woord: "Zonder spot of gal zijn". Dal betekent: zonder gebreken zijn. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto drieluik Er zijn van die uitgesproken fotogenieke onderwerpen, die veel mensen naar de camera doen grijpen. De vakantie is er één van. En een bloemen corso of het Sint Nicolaasfeest. En ook de winter zorgt er voor dat veel ca mera's actief worden. Want die alledaagse en meestal niet bijzondere omgeving, waarin we het hele jaar door leven, wordt door een witte vlok- kenlaag ineens bijzonder. Omdat alles zo mooi wordt, pakken we de foto- of filmcamera om dat vast te leggen vóór het is veranderd in een grauwe modderlaag of is weggesmolten. De winter is trouwens niet alleen mooi als het heeft gesneeuwd. Ook de vorst en zelfs een lichte rijp kunnen zor gen voor verrassende fotografische resultaten. Allereerst een tip voor wie graag mooie sneeuwfoto's maakt. Dat kunt u - om een zo groot mogelijk contrast te verkrijgen - het beste doen vóór tien uur 's morgens of na twee uur 's middags. Sneeuw en ijs geven het mooiste reliëf als u gebruik maakt van een lage zonne stand. Als u een automatische camera hebt: vertrouw bij sneeuw niet op de automaat, want die is afgesteld op normale lichtomstandigheden. Schakel de tegen- lichtcorrectie in of stel de belichting in op een lagere lichtgevoeligheid. En dan de onderwerpen. De winter is er in zoveel ge daanten, dat het niet moeilijk is om dit seizoen in beek den te vangen. Het kan zijn zo'n foto van een echt-hol lands landschap, dat door de sneeuw een extra aan trekkelijkheid krijgt. Dat kunnen zijn een paar zwa nen, onwennig lopend op zo'n schotsenveld. En als u zo gelukkig bent, dat u naar de wintersport gaat: ook daar is er voor de fotograaf veel te genieten, zeker als u met het tegenlicht speelt en dan met zo'n plaatje thuis komt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 12