Tafeltennis A.J.P. en nieuwe zangvereniging krijgen subsidie Uitbaggeren havens baart Tholen zorgen Loflied op perspulp getemperd door snijmais Ingekrompen voorlichtingsdienst vergt andere benadering boeren Bedrijfsverzamelgebouw moet geen concurrentie-vervalsing worden Smerdieks gezin heeft weer water, gas en iicht Vergane glorie verbleekt niet Gemeente wil kosten bij rijk verhalen KAA BEE Donderdag 9 december 1982 EENDRACHTBODE 11 Twee nieuwe verenigingen in St.Philipsland, de tafeltennisve reniging Anna Jacobapolder en de zangvereniging Soli Deo Gloria, krijgen subsidie wanneer ze tenminste een goede be groting indienen. Dat bleek donderdagavond in de Fliplandse welzijnscommissie, die positief adviseerde. Peuterspeelzaal De gemeente Tholen heeft een werkgroep gevormd met verte genwoordigers van Rijkswaterstaat wegens de steeds snellere aanslibbing in de havens van St. Annaland en Stavenisse. "Door de Oosterscheldewerken krijgen we steeds meer stil staand water, waardoor de aanslibbing wellicht nog erger wordt. We proberen financiële garanties van het rijk te krij gen", zei wethouder L.J. Koopman dinsdagavond in de com missie openbare werken. Wat is goedkoper: land huren en zelf snijmais teen of perspulp kopen? Die vraag van dhr.N.Knuist vormde de climax van de veehouderij-avond, woensdag in Tolrust te Poortvliet. Voor lichter J.J.Zonderland van het consulentschap Goes rekende voor, dat het niet veel uitmaakt. In België Produktie blijft achter Steile blokken Nieuwe leden De fam. Gabriels uit de Tulpstraat in St.Maartensdijk heeft weer water, gas en licht. Eerst betaalde de regionale ombuds man C. Meerman uit Halsteren uit eigen zak de schuld aan de W.M.Z. en vrijdagmiddag zuiverde de gemeente Tholen bij de P.Z.E.M. en de woningstichting Beter Wonen de achterstallige bedragen aan. Zorgen VLOERBEDEKKING GRATJS GELEGD Te ruim Burenhulp De tafeltennisclub A.J.P. is als een raket omhoog geschoten naar 40 leden. Op de braderie werden twee tafeltennistafels verdiend en voor 1983 willen ze subsidie om nog twee tafels te kunnen aanschaf fen. Een zeer bloeiende vereniging, maar de begroting leverde vraagtekens op. De inkomsten(contributie en brade rie-opbrengst) en de uitgaven waren onduidelijk. Verwijs wees op een uitgaaf van 1000 gulden voor activiteiten als een bingo. Hij kwam aan een overschot van 400 gulden, zodat men niet eens voor subsidie in aanmerking zou komen. Burgemeester Vogel vond een nadere toelichting op de cijfers gewenst. Hij meende, dat de tafeltennisvereniging eigenlijk een soort buurtvereniging wil worden die verschillende activiteiten naast de tafeltennis organiseert. De zangvereniging Soli Deo Gloria met 21 leden, waarvan de helft van Mara- natha afkomstig is, wil dit jaar nog een startsubsidie. Het probleem was, dat Maranatha al subsidie had ontvangen, ook voor de 13 leden die na interne moeilijkheden opstapten. De burge meester zei Maranatha gevraagd te hebben, een deel van de subsidie door te geven aan Soli Deo Gloria. Verwijs vond, dat de nieuwe vereniging op grond van de verordening recht had op subsidie en dat zelfs met de AROB- rechter zou kunnen afdwingen. Wel- zijnsadviseur G.Groenleer wees erop, dat men wel voor 15 juni gegevens moet verstrekken en dit is niet gebeurd, zodat men formeel geen rechten heeft. B en W kunnen daar wel van afwijken en de burgemeester liet weten, dat er nog wel een potje is. Verwijs herinnerde nog aan de vorige vergadering, toen hij op basis van de cijfers(1400 gulden van 27 leden) voor de zangvereniging Crescendo in Anna Jacobapolder aan 52 gulden contributie was gekomen. Daarentegen betaalt het mannenkoor meer dan 90 gulden. Ver wijs was erover gebeld door penning- meesteresse mevr.Zuidweg, zodat hij wilde weten, of hij met 52 gulden fout was geweest. Dat bleek niet zo te zijn. Ambtenaar R.J.van der Have diepte de stukken nog op en bevestigde; dat me vr.Zuidweg zelf 1400 gulden en 27 leden had opgegeven. Voor de vergadering maakte dhr.L.Quist namens de peuterspeelzaal Turn Turn gebruik van het spreekrecht. Hij vond het onjuist, dat na twee jaar het exploitatietekort gesubsidieerd te heb ben, in 1983 de normen van de stichting overleg kindercentra Zeeland worden gevolgd. Dat betekende een teruggang in subsidie van 10.000 naar 8500 gulden. Verwijs noemde de 8500 gulden een slag in de lucht. Hij wees op een onlangs uitgebracht advies van de ICRP(het overkoepelend welzijnsorgaan van Schouwen/Duiveland en St.Philip- sland)om 100% van de huisvestingskos ten en 50% van het salaris te subsidiëren in plaats van 50/50. Dat zou Turn Turn maar voor 250 gulden benadelen. "De peuterspeelzaal had in vergelijking met andere verenigingen een uitzonder lijk hoge subsidie: verreweg de hoogste in Zeeland. Daarom hebben we naar wat evenwicht gezocht en dat kan ook gemakkelijk. Volgens de richtlijn zijn dit geen gekke dingen. We hebben 1500 gulden van de peuterspeelzaal gedaan en 25% van de bejaardengymnastiek. Voor dertig peuters moet er 1500 gulden betaald worden. Per kind dus 50 gulden en dat voor 80 morgens(40 weken a 2 ochtenden)", aldus de burgemeester. Volgens Quist hebben sommige ge meenten verkapte subsidies voor de huisvesting van peuterspeelzalen. Over al elders vóeren de ouders ook actie om kosten te dekken, merkte Van der Have Wanneer men voor 2000 gulden land huurt en 1800 gulden uitgeeft aan toe gerekende kosten, komt 10 ton inge kuilde droge stof op 38 cent per kg, 12 ton op 32 cent en 14 ton op 27 cent voor snijmais. Perspulp kost tussen de 65 en 75 gulden per ton en bij 200 kg droge stof met een verlies van 7 Vi% kom je aan 185 kg of 40 '/5 tot 35 cent per kilo droge stof. In dit geval is snijmais goedkoper, maar wan neer de huur van land 2500 gulden kost en 10 ton droge stof 43 cent kost, is per spulp voordeliger. "Je moet echter zor gen dat de perspulp het krachtvoer ver vangt, dan wordt het interessant", aldus Zonderland, specialist voedervoorzie ning van het consvlentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij. Zo staan ook in de landbouw de ont wikkelingen niet stil. Er was vroeger wel mais en pulp, maar wie had kunnen denken, dat die produkten in een andere vorm nog eens versterkt terug zouden komen. "Snijmais is het grootste akker- bouwprodukt geworden en perspulp is een aantrekkelijk, energierijk en mel- kafdrijvend voer", zei CSM-medewer- ker Wisse uit Goes. Het bevat 20% in plaats van 10% droge stof zoals bij natte pulp. De perspulp dient in de bietentijd als retourvracht en op Walcheren is gebleken, dat contai nervervoer uitstekend geschikt is voor kleine, moeilijk te bereiken bedrijven. Arbeidstechnisch past perspulp op het moderne bedrijf. Het is bovendien niet gevoelig voor vorst en vogels en het wordt niet warm. 't Wordt via de foura- gehandel geleverd. Bij aanvoer mag er beslist geen water uit komen en 't mag ook geen calamiteitenpulp zijn. De lan delijke verkoop is 400.000 ton: 30% van de bietenproduktie wordt afgezet als perspulp. Alleen zou de prijs eerder be kend moeten zijn - in februari - om een beslissing ten aanzien van de teelt van snijmais te kunnen nemen. Dit is geen loflied op perspulp, 't moet langzamer hand groeien, aldus dhr.Wisse. Dhr.Zonderland vulde dat verhaal aan met informatie over inkuilen, gemengd inkuilen en prijsvergelijkingen met ver schillende soorten veevoer. In België heeft men al langer ervaring met perspulp, maar op Tholen is de praktische toepassing nog gering. Alleen de heren Vissers en Knuist vertelden van hun ervaringen. De eerste was er al in 1974 in zijn vorige woonplaats Roosen daal mee begonnen voor 15 gulden per ton. Hij vond 't nog wel aantrekkelijk, maar duur. Dhr. Wisse geloofde niet, dat de prijs zou dalen gezien de grote vraag, waaraan bijna niet te voldoen is. De prijs van droge pulp en energie is medebepalend. Voorzitter D.M.Giljam wees erop, dat snijmais en de voordroogkuil grond ge bonden zijn, zodat hij de informatie over perspulp voor de 35 veehouders zeker van belang achtte. Vrijwel ieder bedrijf heeft nu wel een goede kuil en dat is de basis voor de Voedervoorziening. Giljam was niet helemaal ontevreden over de gang van zaken in de veehou derij. De melkprijs is niet tegengevallen: de voorschotprijs ligt 7% hoger dan vorig jaar. Ondanks de export is er een over schot van boter en magere melkpoeder. De voorzitter hoopte, dat de Ameri kaanse melk aan de andere kant van de grote plas zou blijven, maar deze zaak is wel in discussie. Er is ook een graano verschot, terwijl er bij de vleesprijzen geen grote schokken zijn. De melkplas op Tholen/St.Philipsland is niet verhoogd en daarom meende Giljam, dat het Holsteiner ras ingescha keld zou moeten worden om meer uit een koe te kunnen halen. Ook ir.Mol- hoek vond dat er wat aan de achteruit gaande melkproduktie op Tholen moest gebeuren. Hij pleitte o.a. voor deelname aan een cursus veeverbetering om een verbinding te leggen met de theorie van de landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Het K.I.-station in Etten Leur wordt ook weer bezocht en in plaats van de tweede veehouderij-avond is er in februari een dagexcursie naar twee bedrijven in de Bommelerwaard: de Vlierd in Bruchem met 90 melkkoeien en 240 vleesstieren op 62 ha komkleigrond en Van Tuijl te Gameren met aardappel verwerking en een vleesstieren= en paardenhouderij. Dhr.G.A.de Hond sprak zijn verontrus ting nog uit over bezuinigingen bij de voorlichtingsdienst. Hij vond 't een minpunt, dat de bedrijven minder be zocht worden. De voorlichter moet uit Zeeuws-Vlaanderen komen en gezien de geografische ligging van Zeeland zou men in Den Haag andere normen moe ten toepassen, aldus dhr.de Hond. Ir.Molhoek zei er ook achterheen te zit ten, maar hij kon weinig hoop gevèn. Hij reikte de bedrijfsprijzen van de Thoolse Dagen nog uit, waarna voorzit ter Giljam de aanwezigen opwekte om toch beslist mee te doen. "Deze zomer is het nauwelijks gelukt om deelnemers te krijgen, maar 't zou toch een verarming zijn als de fokveedag - de basis van de Thoolse Dagen - zou verdwijnen. Het is beter, dat 20 veehouders met 4 koeien meedoen dan 9 man met al hun dieren", aldus Giljam. Volgend jaar juli zal blij ken of die raad opgevolgd wordt. De commissie adviseerde wel positief om 145.000 gulden uit te trekken voor het uitbaggeren van de jacht— en han delshaven in St. Annaland en 100.000 gulden voor de sportvissershaven te Stavenisse, maar men was wel ge schrokken. "De havens worden zo on betaalbaar, want dit heeft flinke invloed op de tarieven", zei VVD-raadslid M. van Damme. In St. Annaland was in het voorjaar van 1980 nog 15.000 m3 specie gebaggerd en in Stavenisse bij de aanleg in het voorjaar van 1979 circa 11.500 m3. Volgens peilingen moet er in Stavenisse nu 7500 m3 afgevoerd worden naar het Keeten en in de St. Annalandse jacht haven 9200 m3. Daarnaast moeten de grote oneffenheden op de bodem van de handelshaven in St. Annaland verdwij nen. De commissie meende, dat de spe cie in het Mastgat in 1980 te dicht bij de St. Annalandse haven zou zijn gestort. Wethouder Koopman erkende, dat het baggerwerk snel terug kwam maar hij liet weten, dat het volgens deskundigen niet door de te dichtbije storting kwam. De jachthaven is het ergste aangeslibt en de watersportvereniging St. Annaland klaagde dan ook bij de gemeente. In juni werd er een onderzoek ingesteld, waar bij ook bleek, dat er direct onder de wal sprake was van 60 tot 70 cm aanslibbing. "Zulke kosten zijn voor de gemeente praktisch niet meer te realiseren", zei wethouder Koopman. De werkgroep bekijkt de gevolgen van de lagere stroomsnelheden in de Oosterschelde, de aanpassingswerken en wie de kosten betaalt. Binnen een jaar kan de com missie openbare werken een rapport verwachten, zo deelde ambtenaar J. v.d. Merbel mee. Het baggerwerk zal voor 1 maart worden uitgevoerd. De 100.000 gulden die drukt op de jachthaven St. Annaland komt ten laste van de liggel den. "Ik hoop dit krediet niet in de weg te staan, maar onze principiële bezwa ren tegen de jachthavens zijn niet weg genomen", zei SGP-raadslid Th. Aar- noudse nog. Aarnoudse en Van Damme klaagden over het aanbrengen van steile trottoir- blokken bij inritten. Ze worden stuk ge reden en voetgangers vallen in een gat. Voorheen liet men bij inritten het trot toir zakken, maar in het kader van re cente reconstructies en herbestratingen zijn de steile trottoirblokken aange bracht. Volgens ambtenaar W.A. Blaas gaf het golvende trottoir problemen voor rolstoelen en kinderwagens. "Wie moet lopen heeft toch de meeste zorg nodig. Dit is de goede methode niet en ik praat uit de praktijk, want ik hoor er mensen over opspelen", zei Van Dam me. Wethouder Koopman kende de proble men en beloofde de zaak nog eens met de technici te zullen bespreken. op. Verwijs vond het activeren van de ouders op z'n plaats, maar dan zou de gemeente nog wel moeten bijspringen als Turn Turn aan de 8500 gulden niet voldoende zou hebben. "Ik zou 't jam mer vinden, wanneer de peuterspeelzaal zoals in Oosterland en Nieuwerkerk op de fles zou gaan", aldus Verwijs. De burgemeester wilde zich aan de pro vinciale richtlijnen houden, maar op aandringen van Quist en Verwijs haalde hij de tweede verlaging van de subsidie met 1500 gulden, die voor 1984 gepland was, van tafel. Verwijs had gehoord, dat de gemeente van plan zou zijn alle subsidies volgend jaar met 25% te korten, maar de burge meester ontkende dat. Dhr.F.Jelderda dankte namens de ANIB voor in het vooruitzicht gestelde subsidie, terwijl Concordia-voorzitter W.Quak evenmin kritiek had. Jelderda vond het wel teleurstellend, dat de Fli plandse verenigingen zo weinig belang stelling voor de welzijnscommissie to nen. Hij deed de commissie nog ver schillende suggesties, zoals het tussen tijds verstrekken van financiële gege vens. Dat verplicht de verenigingen zorgvuldig om te gaan met het gemeen schapsgeld. Van der Have antwoordde, dat hij de rekeningen en begrotingen al gecontroleerd had op stille reserves, ter wijl ook gekeken wordt of er werkelijk activiteiten zijn. In de vorige vergadering was al gespro ken over uitbreiding van de welzijns commissie met twee leden. Binnenkort komt er een oproep om kandidaten in te dienen. De burgemeester deelde mee, dat e' nog een vacature bij kwam omdat dhr.M.v.d.Berg 's middags had bedankt. Zijn plaatsvervanger mevr.M.C.Duine was wel aanwezig, evenals me- vr.D.v.d.Dussen-Quist als plaatsver vangster van mevr.K.Verhees-Bakker. Mevr.v.d.Dussen informeerde nog naar lichtpuntjes voor huisvesting van de bi bliotheek. "Het breekt ons bij de handen af', antwoordde de burgemeester. "Het is wel typisch dat er 5 'A maand niets gebeurt en nu ik me ermee bemoei, is 't opgelost", zegt Meerman. Wethou der van sociale zaken P.van Schetsen: "Veertien dagen gelden kwam de fam. Gabriëls voor het eerst op mijn spreek uur, waarna we aan 't werk gingen om de waterleiding weer aan te sluiten. Toen kwam Meerman ertussen, maar «fcwww* Na een ongemeen felle strijd is Janneke Suurland-Burgers van SHF zaterdag Thools turnkampioene geworden. Met 59.80 punten was zij de uitblinkster in de gymzaal te Scherpenisse. "Vergane glo rie verbleekt niet',, zei dhr.J.P.Smulders, de voorzitter van de Thoolse turnfedera- tie, bij de prijsuitreiking. Hij wees erop, dat mevr.Suurland in haar WIK-periode nog als wedstrijdturnster was opgeleid en die basis werpt z'n vruchten nog af. De organiserende vereniging SHF kreeg daarmee een mooi cadeau, want voor een gymnastiekvereniging valt 't niet mee om in een kleine gemeenschap staande te blijven. De jongens worden allemaal door de voetbalsport aange trokken, zodat alleen de meisjes nog over zijn. Daarbij heeft men weer te maken met verschillende interesses, een trainingsavond die soms niet goed uit komt en het feit, dat niet alle ouders stimulerend werken om aan gezonde li chaamsbeweging te doen. Bij het ouder worden, vraagt de school(huiswerk) soms zoveel, dat een aantal meisjes af haakt. Voeg daarbij ook nog het gebrek aan kader, zodat er heel wat komt kijken om een vereniging in stand te houden. SHF opereerde voor 't eerst onder een nieuw bestuur en daarom te meer dankte voorzitter Smulders voor de or ganisatie. "U hebt zich buitengewoon van uw twaak gekweten", zei hij. Voor zitter Dijke was daar blij mee. Geen enkele deelnemer, zowel 's mor gens als 's middags, werd voor de turn- proeven te licht bevonden, zodat de ju ryleden met ere in de bloemen werden gezet. Ook de meisjes die de jury hadden bijgestaan, ontvingen een cadeautje. Aan de kampioenschappen werd mee gedaan door SHS SHF Scherpenisse, Kwiek Stavenisse, WIK St.Annaland, Spido Oud-Vossemeer, WWV St.Maar- tensdijk en Excelsior Poortvliet. Turnsters l.Janneke Suurland-Burgers SHF 59.80 p 2.Colette-Petra de Boer WIK 57.20 p 3.Ellen van Haaften Kwiek 56.50 p Klasse 8: Digna Neele 54.25 p, Trudy v.d. Gouwe 53.65 p, Rianne Bevelander 53.60 p(allen SHF), Maja Vermaas-Leinse 56.10 p, Ria van 't Hof-Schot 55.35 p, Elma Schot 52.10 p, Maaike Polderman 51.05 p(allen WIK). Klasse 7: Marja Schipper 55.80 p SHE, Mar leen Polderman 51.25 p en Diana Fase 53.40 p(beiden WIK), Karin Heijboer 53.50 p en Mariët Hommel 47.50 p(beiden Spido). Klasse 6: José Schetters-Hommel Spido 48.70 p. Els van Haaften 50.50 p, Hannie de Moed 49.70 p. Marleen Quist 43.60 p, Petra van Haaften 41.70 p(allen Kwiek), Els Voshol Poortvliet 48.60 p. Klasse 5: Jenny Bakema Spido 55.75 p, Maja Wesdorp 42.95 en Sarina Potappel 40.85 p(beiden Kwiek). Jeugdturn- sters prijzen kl.6 en hoger: l.Corine v.d.Broek WIK 58.85 p 2.Ria Suurland SHF 57.95 p. De Thoolse turnkampioene Jannel Suurland-Burgers uit Scherpenisse met zoon (jongens kunnen de gymnastiekve renigingen buitengewoon goed gebrui ken), in 't midden nummer twee Colette Petra de Boer uit St.Annaland en links Ellen van Haaften uit Stavenisse, die derde werd. KI.5 l.Ankie Potappel Kwiek 57.55 p 2.Cobie Suurland SHF 53.45 p. K1.4 l.Rianne Oost- dijk 53 en Marion van Haaften 52.70, beiden Kwiek. Klasse 8: Jolita Schot WIK 54.90 p. Klasse 7: Sandra v.d.Sar WIK 51.95 p, Wan da Lindhout Spido 56.35 p. Klasse 6: Sarina Smits 54.55 p, Miranda Schot 51.90 p, Jolan- da Bazen 51.35 p, Corina Scherpenisse 51.35 p, Annet Goedegebuure 48.65 p(allen WIK), Cobie Kleppe 50.40 p, Linda Neele 51.90 p(beiden SHF), Anita Verhees 51.70 p, San dra van Dijke 44.70, Anneke Verreijen 43.35(allen Spido), Ada Quist Poortvliet 49.10 p. Klasse 5: Angelique Koppenhol 53.10 p, Ellen de Graaf(beiden SHF) 50.30 p, Petra Goedegebuure 51.60 p, Ellen Dake 49.60 p, Anita van Poortvliet 48.15 p(allen WIK), Monique Aarnoudse Spido 44 p, Dia na Moerland 51.20 p, Yvonne Marinis- sen(beiden Kwiek) 50.15 p, Liesbeth van Tiggele 50.45 p, Gina Elenbaas 48.45 p. Marleen Uyl 47.75 p, Rianne Lisseveld 41.75 p. Klasse 4: Annelies Mees 50.05 p en Marian Vroegop 43.55 p(beiden Spido), Petra Goud zwaard 50.50 p, Cora Goudzwaard 49.55 p, Marianne Niemantsverdriet 49.15 p, Marian Lisseveld 40.75 p(allen Poortvliet), Jannie Hartog 45.35 en Annemarie v.d.Weele 43.75 p(beiden WWV). Een betere kwaliteit voorlichting voor een zo groot mogelijk aantal boeren. Dat is de bedoeling nu er aan inkrimping van de sociale- en bedrijfsvoorlichting in de landbouw niet ontkomen kan worden. Inkrimping met vijftig man komt wel hard aan, zei voorzitter M.Ph.van der Weele 23 november in Tolrust te Poort vliet op een bijeenkomst van de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting Tho len/St.Philipsland. Los van de bezuinigingen was er al een meerjarenplan voor de voorlichtings dienst. De praktijk leerde, dat veel tijd werd besteed aan eenvoudige, jaarlijks terugkerende vragen. Met doelgerichte voorlichting wordt geprobeerd dat te voorkomen. Het van elkaar leren in stu diegroepen is éên van de methoden. smaar de individuele bedrijfsvoorlichting mag nauwelijks ingekrompen worden. Een andere methode is een expositie: een kijk- en praatbijeenkomst. Er zijn ook besprekingen gevoerd om een tele fonische voorlichtingsdienst te begin nen, waarmee zeer actuele regionale boodschappen kunnen worden doorge geven. Er moet nog een oplossing ko men voor regelmatige vernieuwing van bijvoorbeeld spuitadviezen. Gewasstudieclubs zijn ook belangrijk. De ervaring is echter, dat de kleinere bedrijven minder gebruik maken van de voorlichtingsdienst. Er worden nu ge spreksgroepen gevormd voor de catego rie 15-30 ha. Een eerste bijeenkomst werd door ruim 20 boeren bezocht. Er komt nog een tweede vergadering met de bedrijfsvoorlichter en de sociaal-eco nomisch voorlichter. Men kan hier veel van elkaar leren en er komen ideëen naar voren die voor de toekomst van bedrijf en gezin van belang zijn, aldus voorzitter Van der Weele. De door de regering aangekondigde be zuiniging van 25 miljoen gulden op de landinrichting, ruilverkaveling, voor lichting, grondaankopen en subsidies op drainage enz., zat hem niet lekker. Nog minder de keuringskosten, die volledig op het bedrijfsleven gaan drukken. "Dat is de prijs voor de 40 miljard gulden die we als Nederlandse landbouw exporte ren in een tijd dat alles bergafwaarts In het kader van het scheppen van werkgelegenheid, in het stimuleren van bedrijfs vestigingen en het daarmee ook weer verbonden werk is tegenwoordig vrijwel ieder gemeentebestuur alert. Ook het gemeentebestuur van Tholen Een jaar geleden werd er in onze ko lommen al melding gemaakt van sug gesties rond een bedrijfsverzamelge bouw of iets van dien aard. In Tholen kwam dat inmiddels via particuliere zij de tot stand, toen het aannemingsbedrijf Uytterwilligen op het industrieterrein tot dat initiatief kwam, uiteraard van wat bescheiden aard. Er blijkt toch wel behoefte aan te zijn, zo werd dinsdag avond meegedeeld door de voorzitter van de commissie bedrijfsleven, wet houder J. Versluijs tijdens de openbare vergadering van deze commissie. Daarin werd ook het voornemen van b en w behandeld om te komen tot de bouw van een bedrijfsverzamelgebouw op het industrieterrein in Sint Maar tensdijk. Dit dus met gemeentegelden. Men kon van dit voornemen kennisne men via Tholenderwijs. Het houdt uiteraard verband met een voorwaarde- scheppend beleid (voor werkgelegen heid), waartoe ook door het provinciaal bestuur een bedrag is gereserveerd. Het lid van de commissie-werkgelegenheid en tegelijkertijd ook PvdA raadslid J. de Bres vond het initiatief van het college een compliment waard. Zijn vraag was wel of het de bedoeling /is dat nieuw bouw wordt gepleegd dan wel of het college bestaande leegstaande bedrijven zou willen aankopen en die verhuren. Hij las ook in het voorstel, dat wanneer l\et experiment zou mislukken de ge meente eventueel zelf tot exploitatie zou kunnen overgaan. Hij vroeg zich af wanneer dat tijdstip is aangebroken. De voorzitter antwoordde dat het alle maal niet zo eenvoudig is. De vraag is dan ook nog open of de opzet minder groot moet zijn dan aanvankelijk is ge dacht, maar er wordt toch wel aan nieuwbouw gedacht, omdat er welis waar geen grote, maar toch altijd nog wel enige animo bestaat om leegstaande bedrijven te benutten. Vaak blijkt het te investeren bedrag een hinderpaal, voor al bij jonge ondernemers, die niet het risico van de kapitaallasten op zich kunnen of durven nemen en het voorlo pig met huur willen aanzien. Voor die categorie vooral is zo'n bedrijfsverza melgebouw een mogelijkheid. Het commissielid J. Snoep, de werkne mers vertegenwoordigend had gelezen hoe nog kort geleden een gebouw te Sint Maartensdijk door een aantal onderne mers was aangekocht. Zou dat gebouw niet voor het door b en w beoogde doel geschikt zijn? De heer Versluijs antwoordde dat dit wel een perceel is met een detailhan delsbestemming en vraag is of men voor het andere doel wel goedkeuring zou krijgen. De heer H. Zwikker (recreatie vertegenwoordiger in deze commissie) vond dat b en w de gehele gemeentelijke ondernemerskaart eens moesten bekij ken en dan nagaan, wat er voor jonge ondernemers te doen valt. De heer J.K. Elenbaas, vertegenwoordiger van het O.O.I. (industrie) wilde ook graag steun verlenen aan jeugdige energieke onder nemers, maar waarschuwde anderszijds voor de mogelijkheid, dat er ook con- currentie-vervalsing voor. bestaande be drijven door kan ontstaan. De commis sievoorzitter erkende dat het inderdaad uitkijken is geblazen en de grote moei lijkheid is. Als men het ene brengt door het andere weg te halen is de baat nihil. De heer Elenbaas was er bijna zeker van dat zo'n project op langere termijncon sequenties kan meebrengen, die moei lijk tevoren zijn te overzien, maar wilde wel erkennen, dat er behoefte is aan te huren ruimte, soms ook bij de gevestigde bedrijven. De commissie wilde niette min unaniem in positieve zin aan b en w adviseren om met de nodige zorgvul digheid tot de bouw van een bedrijfs verzamelgebouw op het industrieterrein te Sint Maartensdijk te komen. Al.I.E. SOORTEN Zuid-Ooslsingel 43 l el. 34.368 BERGEN OP ZOOM Advertentie LM. die komt in mijn verhaal niet voor. In het verleden is er 2 a 3 keer bemiddeld bij de fam. Gabriëls en hopelijk is 't nu voor de laatste keer, maar de kans dat 't lukt is betrekkelijk". Meerman heeft meer hoop gezien de inschakeling van een maatschappelijk werker. "Er is wel stevig de bezem doorgehaald, want met sociale zaken ben ik 't eens, dat de fam. Gabriëls moet meewerken. Door de hoogconjuctuur en met gemakkelijke bankkredieten zijn ze verwend. Gabriëls is ook fout geweest, maar iemand in de gevangenis krijgt toch ook verwarming, eten en schone kleding?" Mevr. Gabriëls voelt zich op het hart getrapt door suggesties, al zou ze maar raak geleefd hebben. "We hou den bij de levensmiddelen de goed koopste aanbiedingen in de gaten, maar m'n kinderen hebben wel vitaminege brek en dat in een nat huis, zonder ver warming. Mijn kinderbijslag is door so ciale zaken weggesaneerd en ik moet nu met 143 gulden met week rond komen met vijf kinderen. Mijn oudste zoon heeft een auto, maar die kocht hij van z'n eigen centen voor 200 gulden. Hij hoeft ons gezin toch niet te onderhou den. Hij doet al zoveel, zoals het betalen van de telefoon". Volgens van Schetsen moet ieder dub beltje terugbetaald worden. "Het minis terie heeft ons al verschillende keren op de vingers getikt, dat we de bijstandswet in diverse gevallen veel te ruim toepas sen. Een maand geleden nog kregen we daarover bericht. De gemeente is in we zen een doorgeefluik. Binnen de nor men van het ministerie moeten we wer ken, zodat we niet veel ruimte hebben". Meerman wil niet beweren, dat er on rechtvaardig is gehandeld. "Sociale za ken heeft gedaan wat men kon doen. Ze hebben 't verschrikkelijk moeilijk, maar ze hadden dit meest schrijnende geval van Tholen wel moeten signaleren". Hij zegt overigens een 'uitstekende ver standhouding' met het 'grootste respect' te hebben voor wethouder van Schetsen en chef sociale zaken A.G. v.d. Sande. Meerman blijft bij zijn verwijt, dat de Thoolse gemeenschap het gezin Ga briëls heeft laten verpauperen. "Ik heb verschillende telefoontjes gehad van het eiland Tholen, waarin men verwijst naar de bijstandswet. Dat is echter gewoon zaken doen. "t Gaat om ouderwetse bu renhulp. Men leeft echter maar. langs elkaar heen en er wordt eerst gekeken of iemand schuld heeft aan de problemen. Er heerst kilheid en er is geen enkel res- peet voor mensen. De gemeenschap is keihard. Dat is in verschillende gebie den zo ,maar de periscoop staat nu op Tholen. Er is zat stille armoe. In Oud- Vossemeer heb ik pas bemiddeld bij ie mand, waar de P.Z.E.M. gas en electri- citeit had afgesneden wegens een schuld van 495 gulden, maar er bleek nog een tegoed van 200 gulden te zijn. De manier van behandelen is wel anders dan in Halsteren of Bergen op Zoom". Meer man zegt er trots op te zijn, zelf Zeeuw te zijn. "Ik laat me er graag op voorstaan. Met de beste bedoelingen ben ik aan deze zaak begonnen. Het is allemaal vrijwilligerswerk, ik ontvang er geen cent voor. Je krijgt echter altijd met na righeid te maken, dus ben ik agressief in mijn benadering. Misschien is dit scho keffect wel eens goed", aldus Meerman. gaat. We zullen ons sterk moeten ver zetten om te voorkomen, dat de agrari sche sector - die de naam draagt van de kip met de gouden eieren - niet helemaal wordt kaalgeplukt", zei dhr.v.d.Weele. Daarnaast signaleerde hij een zwaarder wordend kostenpakket, wat de land bouwers dagelijks meer zorgen geeft. "Financieel is het lang niet zo zonnig als het weer ons de afgelopen zomer heeft gebracht. De opbrengst was goed, al werd» die beïnvloed door een verschil van 100 mm regen tussen het westen en oosten van ons werkgebied, maar aard appelen en uien worden momenteel be neden de kostprijs verhandeld. Granen en suiker stapelen zich op tot ongekende hoogte, evenals de erwten. Blauwmaan- zaad en bruine bonen zijn duur, maar niet iedereen heeft dat in z'n bouwplan. In de veehouderij zijn de melk- en vleesprijzen goed. Negentig procent van de bij de zuivelfabrieken aangevoerde melk was van eerste kwaliteit, wat de prijs ten goede komt. Minder gelukkig is men met het vertrek van bedrijfsvoorlichter Slob, die, na nauwelijks een jaar te zijn ingewerkt, het hazepad koos. We doen al het nodige om de vacature te vervullen", aldus de voorzitter. Hij wees er verder op, dat de ontwikke ling van de vollegronds tuinbouw wordt vertraagd door het ontbreken van zoet water. "Juist voor het voortbestaan van het kleine bedrijf is dat nodig. Gelukkig brengt de bloemzaadteelt nog enig per spectief, maar het is jammer, dat er nog steeds geen bedrijfsvoorlichter is. De glastuinbouw heeft het minder ge makkelijk. Door het uitblijven van nachtvorsten blijft de buitengroente een concurrent, De gasprijs zit echter nog meer tegen. Als gevolg van zware inves teringen is de rentabiliteit sterk gedaald. Via bedrijfsleven, standsorganisaties en overkoepelende organemffênën xwe er gezamenlijk voor te waken, dat dit niet verder uit de hand loopt", zei Van der Weele. Aan de kim van de horizon zag hij 1983 al verschijnen. "Wintertarwe is in ruime mate gezaaid en alles komt wel weer vol, maar in welke opzet om daaruit het hoogste saldo te halen?", vroeg de voor zitter zich af. Daarop gaf bedrijfsvoor lichter L.N.Bax uit Tholen het ant woord.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 11