Gem. mavo wacht af Opening 'School met de Bijbel' A.J.Polder vreugdevolle dag MAANDRENTE-REKENING NU 8% RENTE BOUMAN POTTER Slechts 15 tot 30% abonnee op kabel T.V. BROEKHUI! V Sinterklaas is weer present Groen Uienprijs lager Anna Jacoba Rond de Kerst eerste beelden Inspectrice mevr.Bouwman: eerste chr. basisschool BONDSSPAARBANK S 1^1~<t«r Donderdag 25 november 1982 39e jaargang no. 2 DEZE WEEK Via de brug THOLEN VOOR POLEN bankrek. 36.26.03.006 "Van je hela hola jippie jippie jee, allemaal zijn wij nu heel erg dik tevree". Dat lied klonk vrijdagmiddag in Ons Dorpshuis uit de monden van de veertig leerlingen van de School met de Bijbel in Anna Jacobapolder, die aan de Steintjeskreek hun nieuwe schoolgebouw officieel in gebruik namen. Tijdens een 'open huis' toonden zich zaterdagmorgen en -middag ook de ouders en oud-leerlingen vol lof over de fraaie accommodatie. "Stelt u zich Anna Jacobapolder eens voor zonder school. Een school, de basis voor ieders verdere toekomst, is toch een on misbare voorziening", zei schoolhoofd F.Ronner. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Nieuwe bungalow Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Het gaat heel erg slecht met de aansluitingen op de kabeltele visie, zegt dhr. de Vos van het Casema-kantoor in Tholen. De top van Casema is bij de onderhandelingen met de gemeente uitgegaan van een aansluitingspercentage van 75%, maar de voorlopige cijfers blijven daar ver beneden: 15% in Poortvliet en Scherpenisse tot 30% in Oüd-Vossemeer en St. Maartens dijk. Rond de kerst kunnen de dan aangesloten abonnees (alleen Tholen-stad) de eerste beelden van twee Nederlandse en vier Belgische t.v.-programma's alsmede negen FM-radioprogram- ma's in de huiskamer krijgen. De Duitse zenders volgen maart volgend jaar. 34 tot 73% reageert niet Afwachtend Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Arinaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar Per jaar 32 per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8 00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Groen voor het Kruiswerk Afgelopen met Sinterklaas spelen Vreugde in Anna Jacobapolder Gem. Mavo wil wel staken, C.N.S. wil inleveren Groene Kruis werksters toonden de praktijk Thoolse winkeliers willen Kerk straat weer open Betere ontsluiting Buitenzorg dringend gewenst Kinderen in Lievensberg Noad wil kantine Sinterklaas begon in Oud-Vosse- meer Uienprijs lager, werklozenaantal hoger Windsurfer 90 km op de plank AANGEWEZEN ZIJN OM HULP MAG NIET BETEKE NEN, DAT JE DE ZEGGEN SCHAP OVER EIGEN LEVEN VERLIEST. a Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's Tholen ontvangt de programma's van Bergen op Zoom, die de Duitse zenders weer via een PTT-straalverbinding uit Etten Leur krijgt. De intergemeentelijke koppeling is het recht van de PTT en dat heeft voor nogal wat vertraging gezorgd. Ook nieuwe versterkers vormen nog een probleem, want Tholen krijgt het langste lokaal verdeelnet (trunk) van Nederland met 49 versterkers in Cascade. De kabel gaat van Tholen door een koker van de brug naar Halsteren/Bergen op Zoom. Dhr. de Vos hoopt, dat die kabel er in maart ook ligl omdat de PTT dan de Duitse t.v.-programma's kan aanbieden. Elke maand voert Casema een voort gangsbespreking met gemeentewerken Tholen. De kabelkasten staan er al en in Poortvliet is er reeds 1 vernield. Casema is bij het bepalen van de abon nementsprijs van 18,95 uitgegaan van een aansluitingspercentage van 75% en een marktrente van 11 xh%. Dat laatste is momenteel lager, maar de 75% wordt in de verste verte niet gehaald. Zal dat niet leiden tot een drastische verhoging van de abonnementsprijs? "Vanaf 2 januari 1984 kunnen we maximaal met 6% ver hogen, maar dat gebeurt met open boe ken. B en w controleren dat. Een maan dabonnement van 18,95 is wel een stevig tarief, maar er is op Tholen veel laagbouw, iedereen heeft bijna een tuintje voor. Bovendien zit je met de verbinding tussen de zeven kernen. In Breda is het aansluitingspercentage 95", aldus dhr. de Vos. "Als de minister niet op zijn plannen te rugkomt, kunnen ook wij genoodzaakt zijn daadwerkelijk te gaan staken." Dat is de mening van de grootst mogelijke meerderheid van het personeel van de gemeentelijke mavo in Tholen. Men stond achter de stakingen van vorige week - 'het enige resterende middel om dat andere vormen van overleg en actie bij de minister geen gehoor vonden'- maar de gem.mavo behoorde uit overwe gingen van o.a. regionale aard niet tot de speerpunten. Ouders, leerlingen, inspectie, ministerie, b en w en de openbare scholen op Tho len werden via een brief ingelicht over de acties in het onderwijs, voornamelijk gericht tegen de extra korting van 1.65% op de salarissen. Het personeel van dé gem.mavo was unaniem van mening, dat de extra korting van 1.65% een on terechte maatregel is, waartegen moet worden geprotesteerd. "De mensen in het onderwijs (onderwijzend en niet- onderwijzend personeel) worden door deze maatregel drie keer gepakt: 1de loonmatiging die voor iedere Nederlan der geldt 2. de extra inhouding die "voor iedere ambtenaar geldt 3. de extra kor ting voor onderwijzend en niet-onder- wijzend personeel. Een jaar 1.65% in houden op de salarissen van de onder wijsgevende, is strijdig met één van de uitgangspunten die deze regering over eenkwam: geen groep ambtenaren an ders behandelen. Een gelijke behande ling is toch het minste, dat de overheid als werkgever zijn werknemers kan bie den. Overigens, het is verbazingwek kend, dat de extra korting niet geldt voor de onderwijsambtenaren bij ministerie, provincie en gemeente. De extra korting geldt dus bijvoorbeeld niet voor dhr.Deetman, de minister van onderwijs en wetenschappen, zelf. Wij zullen ons tot het uiterste verzetten tegen maatregelen, die de totaliteit van het onderwijs eenzijdig schaden. Grote re klassen, minder faciliteiten voor be- geleiding, minder leraarlessen en aan tasting van werkgelegenheid maken noodzakelijke onderwijsvernieuwingen onmogelijk en belemmeren de ont plooiingsmogelijkheden van leerlin gen", aldus het personeel van de gem.mavo in Tholen. Een kleur die met veiligheid van doen heeft. Met name in het in onze tijd zo alles overheersend verkeer. Die kleur was maandagavond in sterke mate aan wezig in het St. Annalands Dorpshuis. Volgens de jaarlijkse toerbeurt over acht kernen op Tholen en St. Philipsland werd daar de ledenvergadering van het Groene Kruis gehouden. Zo eens in het jaar mag die hulpverlening bij uitstek, nog altijd behoren tot de gezondheids zorg eerste lijn - om het modern weer te geven - wel eens extra aandacht krijgen. Dat kan te meer omdat in afwijking van eerdere, wat kleurloze, nuchtere, zake lijke ledenvergaderingen, dit keer de niet zo weinige belangstellenden eens extra met het kruiswerk werden gecon fronteerd. Het voor menigeen gebeuren achter de schermen, werd een keer voor het voetlicht geplaatst. Dat versterkt de toch algemeen heersende mening, dat die gezondheidszorg een zeer, zo niet de belangrijkste plaats inneemt in de sa menleving. Het wel of niet gezond zijn, kan immmers veelal de sprong naar een geheel andere wereld uitmaken dan men tot die tijd kende. Een dagelijkse be slommering, een dagelijkse zorg in het normale, maatschappelijk leven. Ze zijn er. Maar zodra pijn en angst daarvoor in de plaats treden, is er de zo geheel an dere wereld. Wie het op welke wijze al beleefde, kan er over meepraten en het bevestigen. In die situatie is er een be staande organisatie van Allen voor Al len, die poogt die enorme levensveran dering te verzachten door hulp te bieden en de levenshoop te verlevendigen. Het zijn uitermate belangrijke mogelijkhe den in het leven. Niemand staat er bij stil, zolang het zijn deur voorbij gaat, al wordt het wel onderkend, zoals zo goed als iedereen ook een brandverzekering afsluit. Maar tegelijkertijd in de hoop, dat de premie alleen maar anderen ten goRie komt. Evenals in voorgaande ja ren plaatselijke Groene Kruisverenigin gen met de hun beschikbare middelen uitstekend werk in de gezondheidssector leverden, eveneens is de op grotere schaal ontstane organisatie nu in staat tegemoet te komen aan de belangrijk grotere eisen en heel wat omvangrijker mogelijkheden. Dat alles werd op de ledenvergadering- nieuwe-stijl gepresenteerd, die welis waar in vergelijking met wat voorheen kon worden geteld, grote belangstelling trok, maar die het in feite waard was, dat alle 6000 Groene Kruisleden op Tholen en St. Philipsland ervan op de hoogte kwamen. We pogen daarin wat tege moet te komen door uitgebreide ver slaggeving. Ook in deze sector is de tijd voorbij dat alles kon, maar met de noodzakelijke kritische benadering, dat niets overbo dig de balk wordt overgesmeten, moet er bij alle komende bezuinigingen toch het pleidooi blijven, dat de gezondheidszorg eerste lijn die prioriteit houdt, die voor iedereen het voornaamste in het leven betekent. Wie gezond is, heeft immers de medi cijnmeester op dat moment niet nodig, maar hij of zij zal het licht toch wel graag op groen zetten om het voor de zieke medemens mogelijk te maken zijn om standigheden te verlichten. Tot dat laat ste draagt eveneens en in niet geringe mate het kruiswerk bij. Kruiswerk uw zorg, onze zorg. Advertentie 1M Veiling St.Annaland, dinsdag 23 no vember: uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 18.20-19.10 per 100 kg, maat 35/40 klasse 2 nl 15.10-16.10, aanvoer 133 ton. Anna Jacobapolder nam uitvoerig de tijd voor deze opening, want vrijdag middag werd bijna vier uur uitgetrokken voor de feestelijke plechtigheid met een optreden van de kinderen en veel lo vende woorden en geschenken van de ouderen. De feestversiering kreeg door de stevige wind van katoen, toen dhr.J.Boudeling met zijn tractor en aanhangwagen de leerlingen een ereronde liet maken in de Langeweg. Bij Ons Dorpshuis werden ze opgewacht door een groot aantal geno digden. De dertig le t/m t/m 6e klassers en de tien kleuters begaven zich naar het toegangspad voor de nieuwe school, waar inspectrice mevr.drs.W.P.Bouw man een grote sleutel kreeg aangeboden Met een vraag- en antwoordspel betrok inspectrice mevr.Bouw man de leerlingen van de School met de Bijbel bij de geschiedenis van Anna Jacobapolder. "Del Campo, stichter van Anna Jaco bapolder, maar een kwade rak ker, had een hele lieve vrouw. Hoe heette die?", wilde de in spectrice graag weten. "Mevr.Del Campo", liet een leerling adrem weten onder grote hilariteit. "Ja, maar wat is haar eigen naam", wilde de inspectrice graag weten. Toen kwam er alsnog "Anna Ja coba" uit. Een soortgelijke situatie deed zich voor, toen de inspectrice de namen van de bestuuösleden wilde weten. "M'n moeder", zei een leerling, toen mevr.Quist werd aangewezen. U legt minimaal f 15.000,- in, zet het bedrag 5 jaar vast en u krijgt iedere maand een kapitaal aan rente uitgekeerd. Maandrente-rekening: 8% (Effectieve rente 8,3%). Advertentie I.M. door Jos Verwijs en Jolanda Burgers. Ze moest eerst twintig linten doorknippen, voordat de inspectrice met de echte sleutel de schooldeur kon openen, wat met applaus werd begroet. Na dit karwei werd mevr.Bouwman een bloemetje aangeboden door Carin Kosten. In Ons Dorpshuis sprak voorzitter EG. de Jager van een bijzonder vreugdevolle dag. "Na vijf jaar van voorbereiding kunnen we eindelijk een prachtig ge bouw officieel in gebruik nemen. De kinderen werken al 3 a 4 weken in de nieuwe school en het hoofd vertelde me, dat hij zich net als in een nieuwe bun galow voelt. Ik ben ook erg gelukkig, dat bepaalde spanningen tot het verleden behoren", zei de voorzitter, doelend op de opheffing van de dependance van de Prinses Marijke kleuterschool(na de lange broekenaffaire) en het onder brengen van de kleuters in Anna Jaco bapolder onder de paraplu van de lagere School met de Bijbel. Hij was ook blij, dat de inspectrice na een korte aarzeling instemde met de opening van de school. De voorzitter, die de bijeenkomst met het zingen en lezen van Psalm 100 en gebed had geo pend, verwelkomde de vele genodigden voordat de inspectrice haar openings toespraak hield. Ze sprak over een fantastische school, waarmee ze erg blij was, maar ook over verschillende gevoelens ten aanzien van het onderbrengen van de kleuters bij de lagere school, wat het ministerie bij wij ze van uitzondering goedkeurde. "Ik was het niet zo eens met wat er gebeurd is, want er zijn zoveel van deze scholen waar kleuters bij de lagere school zou den willen zitten. Ik moest mezelf dan ook twee keer overwinnen: de eerste keer toen de voorzitter me vroeg om de opening te verrichten en de tweede keer, toen ik voor het eerst de nieuwe school bezocht. Met de kinderen heb ik echter meegedaan aan het volksdansen en toen concludeerde ik: 't was een wijs besluit. Zo'n gemeenschap bij elkaar, daar groeit wat uit. Ik ben ook een voorstan der van het Peter Petersen onderwijs systeem: het met elkaar spelen, met el kaar blij zijn", aldus mevr.Bouwman, die in Anna Jacobapolder de eerste christelijke basisschool voor 4-12jarigen in de inspectie Goes opende. Zij herinnerde met een vraag- en ant woordspel met de kinderen aan de ge schiedenis van Anna Jacobapolder, waarvoor ze putte uit het boekje van dhr.J.A.Klompe. Mevr.Bouwman con stateerde, dat Del Campo een belang rijke rol had gespeeld. Een harde wer ker, die zichzelf burgemeester maakte, dijken aanlegde en in 1862 een school bouwde, middenin de Langeweg. Daar kregen 120 kinderen onderwijs, drie lo kalen vol. Del Campo zorgde voor nog meer mensen, er werd een kerk ge bouwd en in 1903 werd een vereniging voor chr.onderwijs opgericht. In 1912 begon de chr.school in een gebouw aan de Lageweg, waarin nu aardappelen worden bewaard. Er waren toen twee lagere scholen, maar in 1946 werd de openbare lagere school opgeheven. Er werd toen veel gepraat, ma(ar pas in 1952 trok de chr.school uit de Lageweg in de Inspectrice mevr.drs.W.P.Bouwman opende vrijdagmiddag de nieuwe School met de Bijbel in Anna Jacobapolder met het doorknippen van diverse feestlinten. Achter haar voorzitter I.G.de Jager met links secretaresse mevr.Van Nieuwen- huijzen-Vogelaar, omgeven door leerlin gen. lege, voormalige o.l.s. aan de Langeweg, vertelde de inspectrice. Vijf en half jaar geleden deelde de schoolarts mee, dat het gebouw echt te oud was, zongen de kinderen: 'Heus ge loof me, dit kan echt niet, dat zegt ieder die 't toilet ziet, 't is de hoogste tijd dat hier een eind aan komt'. Dat vond ook het gemeentebestuur en in 1979 werd het raadsbesluit genomen om een nieu- Vervolg op pag. 9 Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 men persoonlijk bezocht. Als men twee keer niet thuis aangetroffen wordt, volgt er een groene kaart. "Er is niets erger als je niet weet wat men wil", zegt dhr. de Vos. Een groot aantal heeft de gele kaart niet direct verzonden, zo blijkt uit de cijfers. In Oud-Vossemeer is dertig procent van de mogelijke aansluitingen abonnee ge worden op de kabel t.v., 23% volstond met de vooraanleg, 5% wenste niets en 42% reageerde in het geheel niet. In Poortvliet is 15% abonnee, 8% voor aansluiting, 5% niets en 72% liet niets van zich horen. In Scherpenisse ongeveer dezelfde cij fers: 15% abonnee, 7% vooraanleg, 5% niets en maar liefst 73% geen reactie. St. Maartensdijk 30% abonnee, 26% vooraanleg, 6% niets en 34% geen re actie. In Tholen zijn alleen cijfers bekend van de stadskern en nog niet van Dalempol der en Buitenzorg: 17% abonnee, 16% vooraanleg, 5% niets en 62% geen re actie. St. Annaland en Stavenisse moe ten nog binnen komen. In een aantal kernen zijn de mensen die niet reageerden al benaderd en hoewel daarover nog geen definitieve cijfers bekend zijn, is de indruk van dhr. de Vos, dat die groep niet aansluit. "Het is zeldzaam dat er dan nog een abonnee bijkomt, wel gaan er nog tot vooraanleg over. Het grootstt punt waarom het niet erg best draait, is de 18,95 per maand. De conjunctuur, de werkloosheid speelt een rol. Ik denk ook, dat de Zeeuw van nature wat afwachtend is, maar dat is niet slim. Vooraanleg kost namelijk niets en men hoeft dan bij een later abonnement eenmalig maar 55 gulden te betalen. Mensen die aarzelen, zou ik zeker adviseren om de vooraanleg te la ten doen. Wie echter niets doet, is later bijna 300 gulden kwijt", aldus dhr. De Vos. Hij meent, dat het ontbreken van pro gramma's ook een belemmering is om aan te sluiten. "Rond de kerst krijgen we de eerste beelden, maar wanneer we dat al veel eerder hadden kunnen doen en ook de Duitse zenders dan was de re actie beter geweest", aldus dhr. de Vos. In de Zuid-Hollandse plattelandsge meente Bergschenhoek, waar potentieel 2215 aansluitingen op kabel t.v. konden komen, werd 75% abonnee, 12% besloot Advertentie IM tot vooraanleg en 13% deed niet mee. Als het open weer blijft, zal het grond werk eind januari klaar zijn. Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet, en Scher penisse zijn al achter de rug. In St. Maartensdijk is de Retam met onde raannemer Maas uit St. Willebrord mo menteel bezig om de groene kabels te leggen. Daarna volgt St. Annaland, waar tussentijds al wat gecombineerd is met de reconstructies van straten. £o wordt op dit moment ook op het Havenplein en omgeving de kabel gelegd. Hier is aannemingsbedrijf Hommel uit Oud- Vossemeer aan het werk omdat de PZEM en de PTT de kabelaanleg aan dit Thools bedrijf hadden gegund. Voor Casema was het toen doelmatiger ook Hommel, die eerder ook de Poststraat in Stavenisse deed, in te schakelen. Na St. Annaland volgt Stavenisse nog. In Tholen is onlangs begonnen met de binnenaansluitingen, zodat de inwoners uit die woonkern het eerst van de kabel t.v. kunnen profiteren. Het noodont- vangststation aan de Kuipersdreef is in aanbouw en rond de kerst hoopt Case ma de eerste beelden te kunnen doorge ven. Voor de kabelleggers komen, wordt er een informatieboekje met tarieven be zorgd, waarna men een gele antwoord kaart kan terugsturen om aan te geven wat men wil: 1. abonnee worden voor 18,95 per maand, 2. alleen vooraanleg, waarbij men 55 gulden betaalt wanneer daadwerkelijk een abonnement wordt afgesloten, 3. geen abonnement en geen vooraanleg, maar bij aansluiting möet dan 225 en 55 is 280 gulden worden be taald. Wanneer men de gele kaart niet op stuurt, krijgt men een herinnering en komt er dan nog geen reactie, dan wordt Juwelier horloger opticiën Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Oud-Vossemeer is zaterdagmiddag als eerste op Tholen en St.Philipsland ve reerd met een bezoek van Sinterklaas en zijn drie Zwarte Pieten. De graag gezie ne gasten werden verwelkomd door dhr.J.Zwagemaker, voorzitter van het deze zomer gevormde Sinterklaas-co mité, en de muziekvereniging O.V.M. Sinterklaas zei een lange, vermoeiende reis achter de rug te hebben, maar hij was toch weer blij de Oud-Vossemeerse jeugd te kunnen begroeten. Op een fraai lichtbruin paard, begeleid door dhr.M.Govers, maakte de Sint achter O.V.M. een rondgang door het dorp naar de Vossenkuil. Daar feliciteerde de Sint de muziekvereniging o.l.v. dirigent Ko van Driel met de onlangs behaalde eerste prijs op het concours. Na het spe len van enkele Sinterklaasliedjes 1 zocht men graag de warmte van de Vossenkuil op, waar 323 kinderen een hand kregen van de Sint. Op kosten van de winke liersvereniging toonde een goochelaar diverse leuke staaltjes van zijn vakman schap. Veel succes oogstte ook een meisjesgroep van de gymnastiekvereni ging Spido o.l.v. mevr.J.Aarnoudse, mevr.T.Rijnberg en Marjet Hommel Fd. i 0 Bij hun vertrek rond half vijf ontvingen de kinderen nog een tractatie. Voorheen organiseerde de ijs-, muziek- j en winkeliersvereniging de Sinterklaas- i intocht in Oud-Vossemeer, maar op ini- tiatief van dhr.G.Timmermans kwam er een breder draagvlak. Afgevaardigden i van negen sportverenigingen vormen nu J een comité, dat financieel gesteund l wordt door elf andere verenigingen Zaterdag a.s. wordt een drukke dag voor Sinterklaas, want hij wordt in Tholen, St.Annaland, Stavenisse en St. Maar tensdijk verwacht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1