WINKELWEEK SINT MAARTENSDIJK 18 t/m 27 november A. VAN AKKEREN VERLOVEN of TROUWEN 10% KORTING J. VAN HOUDT CHR. HOEK srV SIEM SCHOT ONTBIJTKOEK De Eendrachtbode De brandweer van Stavenisse in de loop der eeuwen ipe M.v.d. Maarl - Walhout WAARDEBON! 't ROOSJE SNOEP VERSTANDIG.... EET MEER BROOD J.P. den Engelsman „TH0LENS VERLICHTINGSSPECIAALZAAK" 3-gangen menu 24,75 Het kleinste gereedschapskistje ter wereld: Victorinox. H. DUINE GRATIS BRUIDSBOEKET bruidswerk bloemen en planten 8 EENDRACHTBODE Donderdag 18 november 1982 Hotel - Café - Restaurant Voor al uw GASAPPARATUUR WATERLEIDING CENTRALE VERWARMING SANITAIR en al uw HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN naar Westvest 19 Sint-Maartensdijk Horloger - Juwelier Bij inlevering van deze waardebon ontvangt U tijdens de Winkelaktie op het door U bestede bedrag op alle in voorraad zijnde artikelen, uitgezonderd benzine en reparatie. Voor alle reparatie aan fietsen en bromfietsen kunt U bij offc terecht. TWEEWIELSERVICE Tel. 2826 Markt 6-7 Café Biljart - Petit Restaurant 'SMERDIEK' Het adres voor uw bruiloft, partij en receptie en corsages _wanneer u bij ons uw huwelijksdag viert. Maak een keuze bij bloemenhuis 'T ROOSJE, Molenstraat 13 Markt 46, tel. 01666-2510 SINT MAARTENSDIJK Dagelijks alles vers aan huis van uw SR V melkman. Kaaistraat 14 zuivelservice Sint Maartensdijk Tel. 2809 Molenstraat 13 l/1j- St. Maartensdijk CHRYSANTEN 2 bossen.... 5.- Uw warme bakker adviseert KLEIN en GROOT Maak ook eens kennis met onze uit eigen bakkerij! Haven 16 Tel. 01666-2477 deelnemer winkelweek Niet alleen tijdens de winkelweek maar een héél jaar staan wij voor u klaar met een grote collectie Speelgoed van vooraanstaande merken zoals Lego, Brittains, Siku Prima schoenen en pantoffels. Byouterieën Lederwaren, waaronder ook wande.lstokken en paraplu's Ook voor schrijfwaren en meisjes- en jongensboeken uw adres. Verder vindt U een ruime sortering sportkleding, schoenen en wat er bij hoort. Beleefd aanbevelend, Wij hebben beslist de lamp die voor sfeer en gezelligheid zorgt! Groot assortiment tijdloze merkverlichting voor binnen en buiten. Stapt U gerust onze zaak eens binnen. Voor betere verlichting FA. VERJAAL dan is het goed! Molendijk 3-4 - teL01666-2315 - St. Maartensdijk Reorganisatie De tweede dorpsspuit Oprichting vrijwillige brandweer De brandweer na 1945. Aanschaf nevelspuit. Markt 39-40 Sint Maartensdijk Nu speciaal aanbevolen: Dagelijks culinaire visspecialiteiten. Hebt u iets te vieren? Sfeervolle feestzaal: bruiloft partijen diners feestavonden recepties verenigingen Verlaagde prijzen. Geen zaalhuur. Vrijblijvende offerte. ReserveringenInformaties: 01666-2731 deelnemer winkelweek Een ring kies je niet zomaar. Je wilt 't mooiste wat je maar kunt vinden: i a:sI-RINGEN. Ringen van klasse, al sinds 1910. De nieuwe kleurenkatalogus ligt voor u klaar. Markt 22 - Sint-Maartensdijk tel 01666-24M deelnemer winkelweek deelnemer winkelweek Fijn om te krijgen, mooi om te hebben Want een echt Zwitsers Victorinox Army Knife is origineel en ont zettend handig. Geheel roestvrij kwaliteitsstaal, met maar liefst 5 jaar fabrieksgarntie! Verkrijgbaar met 1 tot 24 uitgekiende ge reedschappen. Onmisbaar bij vrijetijdsbesteding als vissen, kampe ren, knutselen en een uitkomst bij honderd-en-een technische klus jes. Al vanaf 11,85- de afgebeelde Victorinox- Champion kost 89,50. In ons uitgebreide assortiment vindt U o.a. ook kleinere modellen en speciale damesmesjes. Natuurlijk bij de erkende vakzaak: Molenstraat 7 - Tel. 2434 - Sint Maartensdijk deelnemer winkelhoek Markt 21 - Oudestraat 2 - Tel. 01666-2609 deelnemer winkelweek door een draagbare motorspuit, die op de brandweerauto werd geplaatst. De nieuwe brandweerauto werd 2 mei 1958 geleverd en gestald in de brandweerga rage achter het in 1954 gekocht ge meentehuis, het voormalige hotel de Gouden Leeuw. De normale bezetting voor deze brand weerauto bij het uitrukken was 8 man. Met deze auto werd regelmatig uitge rukt voor dijkbranden, brandende mestvaalten, bollenschuurtjes, schoor steenbrandjes en oefeningen. Grotere branden kwamen gelukkig te Stavenisse niet voor. Na jarenlang praten werd de reorgani satie van de brandweer op Tholen op 1 februari 1975 een feit. De korpsen van Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpe- nisse werden opgeheven. Het weinige niet afgekeurde materiaal werd over de andere korpsen verdeeld. Volgens dit reorganisatieplan zou er na 1977 te Sta venisse een trekker met een motorspuit komen. Na bijna 20 jaar te hebben dienst gedaan werd de Ford autospuit wegens een defecte pomp in 1976 buiten gebruik gesteld. Deze werd vervangen door een nieuwe gecombineerde hogo en lage druk spuit op een Mercedes Benz onderstel die identiek was aan twee reeds eerder aan de gemeente Tholen geleverde wagens voor de korpsen te Tholen en St. Maartensdijk. Deze brandweerauto's zijn voorzien van een tank voor 800 liter water en een ho gedrukspuit met een capaciteit van 200 1/min. De lagedrukspuit werd achter de brandweerauto gehangen. Op 2 mei 1977 werd de nieuwe combi natie geleverd. Deze kwam net op tijd om dienst te doen bij de hevige brand, waarbij de timmerfabriek onder St. Maartensdijk geheel in de as werd ge legd. De vier Tholense korpsen, ge steund door de brandweren vaiyHalste- ren en Bergen op Zoom konden voor komen dat de brand zich verder uit breidde. Deze en andere recente grote branden hebben aangetoond dat door de grote inzet van de vrijwillige korpsen, uitge rust met goed materiaal, deze branden bestreden kunnen worden. J.P.B. Zuurdeeg, gemeentearchivaris Bij een beproeving in 1920 bleek dat de capaciteit van de brandspuit onvol doende was. Blijkbaar was het gemeen tebestuur bij deze beproeving aanwezig, want in een rapport van slechts zes re gels gaf de brandweerdirektie de ge meenteraad in overweging een nieuwe spuit aan te schaffen. Het rapport werd getekend door D. Roozemond, K.C. de Graaf, A. van Prooyen, J. van Dalen, M. van Zuien en C.P. Steendijk. De nieuwe spuit werd voor 2314,— gekocht bij de N.V. Nederlandsche fabriek van stoom- brandspuiten, voorheen A. Bikkers en Zn. te Rotterdam. De pomp die op een rijwerk stond had een capaciteit van 250 1/min. en een straallengte van 30 meter. Er kon met twee stralen en een slang lengte van 200 meter worden gewerkt. De oude pomp werd in reserve gehou den. De nieuwe spuit werd geplaatst in het voormalige postkantoor aan de achter zijde van het uit 1860 daterende ge meentehuis aan de haven, dat na de bouw van het huidige postkantoor in 1922 leeg kwam te staan, Spoedig na de komst van de nieuwe spuit werd de waterleiding op het eiland Tholen in gebruik gesteld. Reeds bij de aanleg was rekening gehouden met de mogelijkheid van brandblussing via brandkranen. Bij een beproeving, nog in 1923, bleek dat de resultaten gunstig waren. De eerste brand die op deze ma nier werd bestreden, vond plaats in 1932. Men kon echter niet verhinderen dat de woning en winkel van slagerij J.M. Koeman aan de Molendijk geheel afbrandden. Direkt na de brand stelde burgemeester en wethouders op 11 maart de eerste vrijwilliger aan voor het bedienen van de brandkranen. Het was Joh. Smits Az. Het gemeentebestuur en de brandweer waren het na de brand eens dat er nogal wat haperde aan de bediening van de blusmiddelen. Dit mede naar aanleiding van een lezing van de commandant van de Middelburgse brandweer op Tholen. Nog in hetzelfde jaar werd de verorde ning op de vrijwillige brandweer van Stavenisse door de gemeenteraad vast gesteld, namelijk op 19 oktober 1932. Naast de dienstplichtige brandweer kwam er voor het bedienen van de brandkranen een vrijwillige brandweer. Deze bestond bij de oprichting uit: 2 straalpijpvoerders: Chr. Letzer en A.J. Dane 2 standpijpbedienaars: J. Leenhouts en Joh. Smits 2 slangenverzorgers: A. van Prooijen en A. Riedijk 2 of meer helpers voor het overbrengen van bevelen, zorg voor afzetting, ver lichting van het terrein en optreden met rookmaskers: D.L. op den Brouw, M. van Zuien, M. Potappel, D.J. Letzer, L. Roozemond, J.C.A. Tazelaar, D. Rooz emond. C.J. Kesteloo werd tot brand- weerelectrotechnicus aangesteld. In to taal 14 man. Behoudens het opperbevel van de burgemeester stonden ze onder bevel van wethouder A.G. van IJssel- dijk. De onderscheidingstekens waren arm banden met de tekst "V.B. Stavenisse". De vrijwilligers kwamen uit de gelede ren van de plichtbrandweer. Voor het bedienen van de brandspuiten in het buitengebied gaven slechts twee vrijwil ligers zich op. In 1936 nam D. Roozemond na meer dan 50 jaar verschillende rangen bij de brandweer te hebben bediend ontslag als hoofd van de dienstplichtige brand weer. In afwachting van een reorganisa tie werd de leider van de vrijwillige brandweer als tijdelijk hoofd aange steld. Mede door de weinige branden en de Tweede Wereldoorlog verflauwde de belangstelling vooi de oefeningen. Na de pensionering van de onderhouder van de brandspuit in 1942 werd er geen nieuwe benoemd en de functie afge schaft. Na de oorlog werd het materiaal gemo derniseerd en de opleiding van het per soneel door oefeningen en cursussen geleidelijk aan verbeterd. Burgemeester L.A. Verburg heeft hier sterk voor geijverd. Kort na zijn instal latie eind 1946 schrok hij van de geringe capaciteit van de handbrandspuit en stelde voor een motorspuit klein vermo gen aan te schaffen. Dit in afwachting van een gemeenschappelijke regeling thans geheel uit vrijwilligers bestaande korps er als volgt uit. Brandmeester-commandant: C.W. van Prooijen. Onderbrandmeester, ondercomman dant Joh. Smits Hoofdbrandwacht: J.C.A. Tazelaar. Brandwachters 1ste klas: P. Dourlein, L.J. van Dalsen, M. Potappel en A.J. Dane. Brandwachters 2de klas: Jöh. Eerland, A.C. Smits en M. Mol. De Hillman motorspuit, die op een on derstel van luchtbanden was geplaatst werd door de firma Bergen te Heiliger- lee geleverd. Deze pomp had een capa citeit van 840 liter per minuut en kon met 1 straal 40 meter of met 4 stralen 25 meter ver spuiten. Voor het trekken van de spuit zou men een vrachtauto bij partikulieren lenen. Hiervoor bleek echter steeds minder animo te bestaan. Na 1954 fungeerde de gemeentelijke vrachtauto als trekker. Ook de alarmering werd verbeterd. In het verleden geschiedde dit door middel van een bode, het luiden van de klok of werd het personeel opgetrommeld. In 1950 kon ook de telefoon worden inge schakeld. Aan het eind van dat jaar werd een sirene in de kerktoren geplaatst en konden de bordjes brandmelding op de huizen van de brandweerlieden worden verwijderd. De sirene kon ook in wer king worden gesteld door middel van een knop achter glas welke aan de bui tengevel van het gemeentehuis was be vestigd. Na de watersnoodramp werd de sirene vervangen door een met een gro ter bereik. Deze werd na de invoering van het stilalarm in juni 1980 buiten ge bruik gesteld. Ook de brandweerkleding is in de vijfti ger jaren verbeterd. Helmen en brand- weerpakken werden in 1951 aan ge schaft en eind 1955 besloot de gemeente dat elk personeelslid van een blusui- trusting en een uniform moest worden voorzien. Het oefenen werd opgevoerd van 1 tot 2 maal per jaar tot 6 maal en meer. Tegenwoordig komen de brand weerlieden 12 keer per jaar bijeen, en moeten zij cursussen volgen om hun be kwaamheid op te voeren of de nieuwe ontwikkelingen in de brandbestrijding te volgen. De brandweervereniging Stavenisse werd op 19 mei 1950 opgericht. In 1956 wilde de gemeente overgaan tot vernieuwing van de motorspuit, die bij het droogpompen van kelders na de watersnoodramp goede diensten had verleend, doch door het vervuilde water ernstig had geleden. De provincie hield om financiële rede nen de aanschaf van een nieuwe spuit tegen. Na het afbranden van de nieuwe land- bouwschuiiï van wed. Stoutjesdijk aan de Nieuwe Weg mocht de gemeente echter een nieuwe nevelbrandspuit, een hogedruk spuit op een Ford F 600 chas sis aanschaffen. De opbouw, pomp, een tank voor 1500 liter water en drie hoge- drukhaspels werden geleverd door de firma Bergen te Heiligerlee. De capaci teit van de pomp was 246 liter/minuut. Eenzelfde soort autospuit was reeds eerder door de gemeente Poortvliet ge kocht. Het voordeel van dergelijke spuiten is, dat men direkt kan optreden, ook op plaatsen waar geen water voor handen is, zoals bij boerderijbranden. Verder is bekend dat nevel een grotere bluswerking heeft en minder water schade geeft. De Hillman motorspuit werd vervangen van de brandweer op het eiland Tholen, waarover al in 1942 werd gesproken en die na de oorlog opnieuw ter sprake kwam. In 1950 is een dergelijke regeling inder daad van kracht geworden door de aan schaf van een autospuit voor St. Maar tensdijk en Scherpenisse. St. Annaland en Stavenisse droegen jaarlijks voor een deel in de kosten bij. Deze regeling ver viel in 1960. Bij eeen ernstige uitslaande brand in de schuur van J. Wesdorp aan de Oostelijke Achterweg (Julianastraat) op 17 mei 1948 werd het blussingswerk bemoeilijkt door gebrekkig materiaal, ongeoefend heid van het personeel en geringe druk op de waterleiding. De politie moest zelfs omstanders opdracht geven de be lendende gebouwen met emmers water te blussen. Direkt na de brand stelde de raad geld beschikbaar voor de aankoop van een motorspuit klein vermogen. De brand weercommandant trad af. De nieuwe werd C.W. van Prooijen. Dit had echter niet aller instemming. Door de levering van de motorspuit en de verkoop van de beide handbrand spuiten in 1949 kon de plichtbrandweer vervallen. Na de reorganisatie zag het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 8