Gezellig praathuisje in Scherpenisse BROEKMH Uien 21 cent Pleidooi voor eilandelijk denken in plaats van elke kern een vereniging BOUMAN POTTER Inbrekers maakten van Timpa kantoren ruïnes De room is nog niet af Uit de oude doos Veiling St.Maartensdijk heeft overeenkomst met Dacomex 4$-) Donderdag 18 november 1982 39e jaargang no. 1 Attent blijven Waterschade CAPRICE Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden De verlichting was goed. De liquidatiecommissie van de veiling Sint-Maartensdijk heeft een 'goede overeenkomst' met Dacomex. "Het is redelijk en ook Dacomex kan er ongeveer tevreden mee zijn", zegt dhr. L.Kloet, de nieuwe voorzitter van de liquidatiecommissie. De leden zullen donderdagavond 25 november een beslissing ne men. D ÉZE WEEK 'Laat leven' Tholen begint hulpverlening Niet gestemd Opdoffer Hommel: kwaliteit in plaats van kwantiteit. Van den Berge: geen kernenpolitiek Niet elke nieuwe vereniging moet svbsidie krijgen van de ge meente Tholen. Er dient op verenigingsgebied meer eilandelijk gedacht te worden. Dat geluid viel woensdagavond 10 novem ber te beluisteren in de nieuwe welzijnsraad, die voor het eerst vergaderde. Hoofdinspecteurs in St.Philipsland _J/VONINGINRICHTÏNG Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32.— per post 39.50 per jaar Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 u Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8 00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Terwijl de Eendrachtbode haar 39ste jaar begint, is in dit eerste nummer van die jaargang menige pagina gevuld met aanbiedingen van de ondernemers in deze regio. Wie er een krant van zo'n 20 jaar gele den naast zou leggen, moet het wel op vallen, dat de aktiviteiten van die eigen regio zijn toegenomen, zoals vrijwel evenredig het adverteren van buiten dit gebied een stap terugdeed. Daarmee wordt aangegeven, dat die eigen krant ook steeds meer een taak krijgt in het bedrijfsleven van dit gebied. Het is elke ondernemer bekend, dat het aan de weg timmeren een binding betekent dan wel een trekpleister inhoudt. Die ondernemers staan nu aan de voor avond van wat bij de Landbouw oogst tijd genoemd zou kunnen worden. Wel iswaar is die ene maand niet zaligma kend, maar wel zijn de winkels dan zo danig gevuld, dat er omzet uit moet ko men, wil het niet mislopen. Meedoen in het koor van wat tegen woordig Doemdenkers worden ge noemd, zou een wat ongelukkig na-apen zijn. Wel is er realiteit geboden. Die realiteit is dan toch wel, dat in die ene week een bij ook hier niet zo weinigen bekende Gerard de Lange van het na tionaal ondernemersfirmament ver dwijnt en ook een enige zeeuwse tijd schriftengrossier waarschijnlijk het loodje legt. Als het tot die twee beperkt zou blijven, was er nog geen twijfel nodig. Dat er nu wel twijfel is bij ook onze Thoolse- en Sint Philipslandse ondernemers, mag niemand verwonderen. Vanzelfsprekend zullen er ook voor ko mende cadeautijd nog pakjes worden gemaakt. Dat gebeurde zelfs een halve eeiiw geleden in de meest ernstige cri sisperiode. Maar bij menige ondernemer kan toch het laatste cijfer er wel eens anders gaan ui fcien dan voorgaande jaren het geval was. Ontwikkelingen zijn evenmin te remmen als depressies. Maar bij te schaven en bij te stellen valt er altijd wel. Dat ligt eerstens aan aktiviteiten van het ondernemersschap, daaraan kan in de tweede plaats de consument in niet ge ringe mate toe bijdragen. Die eerste categorie dient als het ware van dag tot dag mee te spelen in de ver anderde situaties. Zonder zich als on dernemer te laten meeslepen, zodat hij het overzicht kwijt raakt. Er zijn voor beelden van te noemen. Een speciaal zaak in goud en zilver verlaagt zijn ni veau door zgn. impuls artikelen te gaan exposeren en verkopen. Anderzijds is het reuze gemakkelijk als een bejaarde het viertje brood dat hij dagelijks nog nodig heeft bij zijn winkel aan huis kan kopen. Het betekent wel een ondermij ning van de eigen warme bakker, die er ook is als het te glad zou zijn voor een rijdende winkel. Onze regio - dat is ook uit het door sommige instanties wel verguisde, maar ons inziens nuttige D.P.O. rapport ge bleken - kent nog heel wat kleinere de tailhandels, die neven inkomsten heb ben. Dat verstevigt dan niet alleen enerzijds de economische positie van die ondernemer, maar geeft de consument de uiterst belangrijke verzekering van een breder voorzieningenpakket. Wanneer daarin verarming, verschra ling optreedt, zakt het peil tot een be denkelijk, ja zelfs zeer kwetsbaar ni veau. Zo'n verschraling wordt maar al te zeer onderschat. Door zowel onderne mer als consument. Daarom is het toch een goede zaak bij een zich verslechte rende economie voor ogen te houden, dat men plaatselijk terecht kan. Dat men plaatselijk persoonlijk wordt aangezien, dat men plaatselijk service kan krijgen, die vooral in deze tijd bijzonder in de papieren loopt. Het is een goede zaak dat in een ver slechterende economie voor ogen te houden. De winkels zijn gevuld. De consument heeft het laatste woord. Beide categoriën succes gewenst als men dichtbij huis kan slagen. Er is nog altijd wat room in de koffie. 'Uit de oude doos' is de titel van de wis seltentoonstelling, die het streekmu seum in 1983 geheel op eigen kracht zal verzorgen. De Meestoof in St.Annaland heeft veel te tonen, dat in andere kaders tot nog toe te weinig of niet tot zijn recht kon komen. De tiende en tevens jubileumtentoon stelling 'Rondom Reimerswaal' heeft tot deze maand toe een zeer goede belang stelling genoten. Het aantal bezoekers zal dit jaar niet ver van de drieduizend afblijven. Dit mede dankzij het NCRV- programma Kerkepad. Op verzoek zal het museum rond de Kerstdagen geopend zijn op 24, 27, 28, 29 en 30 december, alsmede 3 januari, telkens van drie tot vijf uur 's middags. Het regende vrijdagmiddag, dus een Scherpenisse. Rechts mevr. J. Lebeau, prima gelegenheid voor de officiële in gebruikname van het praathuisje in mede. werkster van de stichting welzijn voor ouderen Tholen. De meesten verkiezen 't zonnetje voor een officiële opening, maar de bejaarden in Scherpenisse hebben regen en wind afgewacht voor de ingebruikname van hun praathuisje op de Spuidam. Vrijdag middag waren de omstandigheden ideaal voor de opening van de schuilgelegen- heid. "Hopelijk mogen wij hier nog vele gezellige uren doorbrengen", zei dhr.Adr. van Ast, voorzitter van de plaatselijke contactcommissie van de stichting Welzijn voor Ouderen. Hij overhandigde de sleutel aan dhr.J.Vinjê, die vanuit zijn woning op het praathuisje uitkijkt en voor het be heer zal zorgen. Sommigen hadden het huisje liever wat verder gehad, vlakbij de bushalte, zodat je goed het verkeer op de provincialeweg kon volgen. Het praathuisje staat nu minder opvallend in de dijk rond het Pluimpotterrein. Dhr.van Ast herinnerde eraan, hoe on geveer twee jaar geleden tijdens een in spraakmiddag voor het eerst om een dergelijk gebouwtje gevraagd werd. "Dat heette toen nog leugenhokje, maar oudere mensen lie gen niet", aldus dhr.van Ast. De plaatselijke commissie van de stich ting Welzijn voor Ouderen werkte het plan uit qua inrichting en plaats. Dat vergde tijd en op de eerste dag van regen en wind, enkele weken geleden, kreeg dhr.van Ast dan ook naar zich toe: waar blijft dat praathuisje? Vrijdagmiddag was het zover, nadat het bouwbedrijf Muller-Franke uit St.Maartensdijk in opdracht van het ge meentebestuur het karwei had geklaard. Aan één kant is de bank niet doorge trokken, zodat dhr.M.A.Deurloo er met zijn invalidenwagentje kan staan. Dhr. P.van Ast, bestuurslid van het ge coördineerd bejaardenwerk, was blij, dat er nog wat voor de ouderen wordt gedaan. "We moeten echter steeds actief blijven om een vinger in de pap te hou den, want ze proberen je altijd naar de achtergrond te schuiven. Dat zie je maar bij de verdeling van bejaardenwonin gen. Er wordt veel gezegd, maar men komt de beloften niet na. Daarom moe ten we samen de handen uit de mouwen steken en elkaar tot steun zijn, want vandaag ben ik 't en morgen gij", aldus dhr. van Ast, die met name de voorzitter van Beter Wonen bekritiseerde. Voorzitter A.Mooijaart van de plaatse lijke bejaardenbond prees dhr.Adr.van Ast voor zijn inspanningen voor de tot standkoming van het praathuisje. "Het is bewezen, dat een kleine man grote pillllillllllllliliiiilllilillillillllliillllllllllllliiiiiië BERGEN OP ZOOM Door een ge- sprongen leiding heeft bij Modehuis =j Caprice op de Grote Markt een gedeelte der collectie onder een „douche" gestaan. In overleg met de verzekering wor- den deze goederen nu wegens „LICHTE WATERSCHADE" aangeboden met een korting die va- rieert van 10% tot 50%. Toch mooi meegenomen nu de winter nog EE moet beginnen I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinim Advertentie IM Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! daden kan doen. Dit praathuisje is een koekje van eigen deeg, wan; hij heeft er veel voor gedaan", zei dhr.Mooijaart, die ter gelegenheid van deze opening si garen uitdeelde. Binnen korte tijd zag 't dan ook blauw van de rook en de ramen waren beslagen, ondanks de twee lucht roosters. Zo druk als vrijdagmiddag zal het echter niet geregeld zijn. Er dient nog wel een asbak te komen maar dege nen die pruimen, moeten maar even naar buiten als ze hun sap kwijt willen. Tholen is op de haven al eerder voorzien en St.Maartensdijk krijgt dit jaar op de Haven nog een praathuisje. Voor 1983 staan Poortvliet en St.Annaland in de begroting, afhankelijk van het gebruik van de bestaande voorzieningen, want zo'n praathuisje kost altijd nog 30.000 gulden. 'Zoiets heb ik nog nooit eerder gezien'. Met deze uitspraak poogde de Thoolse politie, die tochwel wat gewend is, de vernielingen te illustreren, die inbrekers hebben aangericht in de kantoren van de Timpa B.V. op het Thoolse indus trieterrein. Ging het hier om een wraakneming of moest een extreme vernielzucht worden botgevierd. Als er ook onder de categorie inbrekers nog een verdeling gemaakt moet worden, een kwalificatie, dan is hier zeker sprake geweest van de meest extreme a-socialen onder de dieven. Ze zijn trouwens onder dat laatste niet te rangschikken, want aan geld is geen noemenswaardig be drag vermist. De directie hoeft in dit bedrag niet met geld te werken, zodat er in dit opzicht nooit meer iets te halen Bij een verlichtingscontrole bleek het resultaat positief uit te vallen voor de verkeersdeelnemers. Slechts twee van de talrijke autobestuurders en fietsers die werden aangehouden kregen een be keuring voor ontbreken van kenteken verlichting. Bij een alcoholcontrole van zaterdag op zondag moest door 31 be stuurders de blaasproef worden afge legd. Vier van hen kregen een rijverbod en van 2 hunner werd een bloedproef afgenomen. valt. De enkele meegenomen cheques zijn ook waardeloos door blokkering. Dat neemt niet weg, dat er voor het be drijf, c.q. verzekeringsmaatschappij wel vele tienduizenden guldens schade is. De inbraak die van maandag op dins dagnacht plaatsvond, waarschijnlijk tussen 12.00 en 2.00 uur werd vanaf de voorzijde van het gebouw ondernomen door vernieling van deur en raam. In de kantoren werd de complete administra tie finaal overhoop gehaald, alle kan toormachines, waaronder vrij kostbare werden in elkaar getrapt, bloemstukken kapot geslagen en aanwezige keramiek in stukken gesmeten. Zelfs menselijke uitwerpselen werden aangetroffen. Om hetzij sporen uit te wissen, hetzij laatste voorwerpen onbruikbaar te maken werd het aanwezige brandblusapparaat leeg- gespoten, wat de ravage nog vergrootte. De directie heeft dinsdag een schoon maakbedrijf moeten inschakelen om weer wat in de kantoren te kunnen doen. Het kost directie en personeel boven dien dagen om na te gaan wat er van administratie en archief nog ontcijferd zal kunnen worden. Erger kan het haast niet. Sint Annaland: di. 16 nov. uien 40 op waarts klasse 2 NL 21,50 en drielingen 35/40 kl. 2 NL 17,-. Aanvoer 35 ton. Na het terugtreden van voorzitter J.Ne- lisse had vice-voorzitter M.Hoek de lei ding gekregen, maar die trok zich terug. "Dhr Kloet heeft er meer tijd voor, hij heeft bestuurservaring (oud-raadslid en vakbondsbestuurder) en hij is goed thuis in de cijfers. Bovendien is M. van Dam me een volle neef van me", zegt dhr. Hoek. Volgens dhr. Kloet neemt Dacomex het twaalf man tellende personeel met VUT-verplichtingen over alsmede de gebouwen. Ook biedt hij mogelijkheden voor aanvoer van aardappelen, waar voor dhr. van Damme zelf een regeling' dient te treffen met de veiling St.Anna land en de telers. De aankoopprijs en verdere gegevens zullen pas tijdens de De werkgroep Tholen/St. Philipsland 'Laat leven' van de vereniging ter Ber- scherming van het ongeboren Kind (VBOK) begint met de hulpverlening. Er komt een maatschappelijk werkster van het VBOK-hoofdkantoor te Amers foort, die de tien vrijwilligers instructie zal geven. Ook artsen en wijkverpleeg kundigen zullen met informatie bena derd worden om te wijzen op de moge lijkheden, ongewenst zwangere vrouwen bij te staan. Tijdens een bijeenkomst in H isnet te Tholen, die door zestig mensen werd bijgewoond, wees dhr. Zijl erop, dat het van groot belang is, dat de ongewenst zwangere vrouw weet, dat er naast haar gestaan wordt. Het niet aborteren staat bij de VBOK voorop. Er wordt naar op lossingen gezocht als het zelf houden van het kind, adoptie, enz. Met behulp van films en dia's gaf dhr. Zijl meer in formatie over de bescherming van het ongeboren kind. Enkele nieuwe leden traden tot de werkgroep toe, die nu uit tien mensen bestaat. vergadering worden meegedeeld. "De mensen zijn veilig gesteld en dat is be langrijk. Bovendien wil Dacomex de veiling graag hebben", aldus dhr. Kloet. Volgens vice-voorzitter Hoek zijn er geen advertenties voor meerdere gega digden geplaatst omdat daarover tijdens de laatste ledenvergadering niet ge stemd is. Er werd geen meerhheidsbe- sluit genomen. "Moreel kun je het ook niet maken om het anders te doen dan de veiling te verkopen aan Dacomex. De veiling draait immers al jaren helemêal op Dacomex. Als je de zaak overdoet aan iemand die het personeel niet over neemt, moetje als lid de laatste cent van je aansprakelijkheid brengen. Nu ko men de leden er zonder kleerscheuren af. Misschien is er zelfs nog wat over, maar je moet wat speling hebben voor tegenvallers. Het is in elk geval honderd procent zeker dat de leden bij overname door Dacomex niets hoeven te betalen. Bij overname van de veiling zonder personeel, moet je echter met zes ton komen. Dan treedt de liquidatiecom missie echter af en dan gaan ze de woestijn in", aldus dhr. Hoek. Hij wijst erop, dat er een heleboel ge bouwen voor betrekkelijk weinig geld te koop zijn, zodat er ook niet veel gega digden om het veilinggebouw staan te springen. "Voor de leden is de veiling niet van levensbelang, maar voor het personeel is deze overname wel een zwaar punt. 't Is natuurlijk emotioneel een opdoffer als je veertig jaar naar de veiling hebt gereden en straks de liqui datie een feit is. Vijftig jaar geleden gingen ze echter ook in St.Annaland veilen en van de gratis aanvoerplaats die Dacomex wil aanbieden, zie ik dan ook niet veel terecht komen. Zelf breng ik mijn aardappelen m Scherpenisse, dat is vlakbij. Uien kunnen we aan Dacomex leveren. Het is voor of tegen het voorstel van de liquidatiecommissie", zegt vice- voorzitter Hoek. De room is er niet geheel af. Wel een verschuiving, maar geen hoger totaal: Thools O.G.B. Voor was tegen, nu was tegen voor (kermis) Sint Philipslandse raad O.G.B. verhoging uit. Middenstandsfederatie ov mer-toeristenmarkt. stelde Haestinge dakje. glijdt niet i van leien Vrees kostenaspect Zeeuwse mu ziekschool. SGP kritiek dorpshuizen op sluitingstijd Bewoners van de Wal zitten al in het reconstructie-schip. De Greef nieuwe hoofdingelande Sint Philipsland. De Kogge snijdt wortel uit lik doorn. Gezellig praathuisje in Scherpe nisse Banenproject currentie. en bedrijven-con- Fietspad Poortvliet krijgt Thoolse voorrang. Beroepenvoorlichting in Oester schelp. Sinterklaas-winkelakties start van Tholense Boys wrikt zich opnieuw naar top. BUITENSHUIS TE WEINIG OF TE VEEL, ONDER EIGEN DAK DE JUISTE MAAT. OF EIGEN HAARD IS GOUD WAARD. Dit nummer bestaat uit 24 pagi- Bij de behandeling van het ontwerp so- ciaal-cultvreel werk 1983 sprak de wel zijnsraad zich uit voor handhaving van de subsidies. Wat moet er echter gebeu ren met nieuwe aanvragen, zoals van de badmintonvereniging Batho uit Tholen, de nieuwe jeugdvereniging git Oud- Vossemeer en het jeugdkoor Van Knop tot bloem uit Tholen? Dhr.A.A.J.Hommel, OVM-voorzitter te Oud-Vossemeer, noemde het 'zeer onverstandig' om nieuwe verenigingen zomaar subsidie te geven. "Wanneer el ke kern een judoclub wil ten koste van een bestaande judovereniging, is dat onjuist. De kwaliteit moet gehandhaafd worden, niet de kwantiteit. Het is fout om overal nieuwe verenigingen te scheppen. De noemer van het eiland moeten we centraal zien. Met subsidie aanvragen van nieuwe verenigingen moeten we erf selectief te werk gaan", aldus Hommel. "Als ze aan de subsidieverordening vol doen, moeten we ze niet wegduwen", vond PvdA-raadslid I.C.Moerland. "Het punt van dhr.Hommel moet voortdurend aan de orde komen", vond daarentegen Eegedima-voorzitter C.van den Berge uit Tholen. "We moeten met de verenigingen niet aan kernenpolitiek doen, maar eilandelijk denken. De kwaliteit kan minder worden als ge tracht wordt overal wat te doen". "Ik vermoed dat niet iedereen op de zelfde lijn zit gezien het kleine kernen- beleid in het verleden", zei wethouder J.Versluijs. "Ik ben erg benieuwd naar die discussie, maar dat worden tegen strijdige standpunten". "We zijn geen politieke adviseurs, maar technische", merkte Van den Berge op. "Toch zijn er hele zwaarwegende mo tieven nodig om subsidieverzoeken van nieuwe verenigingen af te wijzen. Dan moet je de subsidie over de hele linie terugdringen in plaats van 1 vereniging financiële steun onthouden, want dat is onredelijk", zê! de wethouder. "Ik wil een nieuwe vereniging als Batho niet pakken en ook niet een bestaande club. De programma's voor 1983 staan vast, zodat de gemeenteraad 20.000 gul den meer beschikbaar zou moeten stel len", aldus Van den Berge. Hij wilde geen 17% verlaging toepassen, zoals ook mogelijk zou zijn volgens de ambtelijke adviseurs van b en w. "Je moet niet als een olifant door de porse leinkast lopen, maar alles heel zorgvul dig bekijken. We willen wel offers brengen als dat redelijk en rechtvaardig gebeurt, maar die verlaging moeten we eerst in 1983 bespreken", zei de Eegedi ma-voorzitter. Vervolg op pag. 17 Inspecteur-generaal Veldhuis, de plaatsvervangend inspecteur-generaal en de hoofdinspecteurs van het ministe rie van onderwijs hebben vrijdag een bezoek gebracht aan St.Philipsland. De inspectietop bewonderde de Deltawer ken: het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde en de Philipsdam-werken. Het eindpunt was de openbare lagere school De Luyster, waar hoofdonderw ijzer J.Plekkenpol het hoge gezelschap rondleidde. Hij kon de dames en heren ook aanwijzen, waar hij nog graag een tweede lokaal voor de kleuterschool wilde hebben, maar over scholenbouw gingen deze hoofdinspecteurs weer niet. Een van de leden van het gezelschap was een Fliplander, namelijk Mr. Vrolijk uit de Eendrachtstraat, die op het desbe treffende afdeling van het ministerie van onderwijs werkzaam is. In de school volgde er nog een bespreking, want na dit uitstapje begonnen de inspecteurs aan een moeilijke week met stakingen van onderwijzend personeel. Tholen en St.Philipsland zijn hiervan verschoond gebleven. Ook voor de pupillen van de voetbalvereniging Smerdiek was het vrijdag feest. Hun leider Rien Joppe gaf zijn ja-woord aan Heieen Beeke uit Stavenisse, zodat er natuurlijk aan een ereboog was gewerkt. Helaas werkte het weer niet mee, zodat de pupillen en de jeugdleiders van Smerdiek zich in de hal van het gemeentehuis moesten opstellen. Het plezier was e>- niet minder om, zekert niet toen de jeugdige voetballers in het Dorpshuis te Stavenisse - de woonplaats van de bruid van het bruidsmaal genoten. Rien en Heieen hebben hun huwelijksband gesmeed bij de contractverpakkingsindustrie Budelpack in Poortvliet, waar beiden werkzaam zijn. Advertentie 1M Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1