Welstand Reünie Reünie 100 jaar o.l.s. Tholen ontmoetingsfeest oude bekenden Bezwaar ABG jaagt Tholen in 't harnas Hulde voor Merie Bastiaanse J uE BOUMAN POTTER CN V-voorzitter in Poortvliet 'De liefde tot zijn land is ieder aangeboren' mmmmm Begroting in de mist Donderdag 4 november 1982 38e jaargang no. 52 "Het is de dag van m'n leven. Ik heb zoveel bekenden gezien, mede-leerlingen en oud-leerlingen, 't Is erg fijn, maar ik slaap er vannacht niet van". Juffrouw Smits genoot op de voorste rij van de grote sporthal Meulvliet van de reünie 100 jaar open baar lager onderwijs in Tholen en met haar nog bijna 700 mensen van heinde en verre. Van dhr.A.Aalbrechtse uit Tholen tot en met mevr.A.Zijp-van Eckclen uit Rotterdam. Een koortje van oud-leerlingen zong oude schoolliedjes en de hele zaal zong spontaan mee alsof ze nog in de klas zaten. Bergs verpleeghuis tegen plan van minister Burgemeester E. Baerends vindt het onjuist, dat het ABG-be- stuur bij de Raad van State in beroep is gegaan tegen de be slissing van de minister van Volksgezondheid, op Tholen een verpleeghuis met 90 bedden te bouwen. Hij heeft zich met name gestoord aan uitspraken van de vice-voorzitster van het ABG-bestuur, mevr. Dekker uit Bergen op Zoom, die een ver pleeghuis op Tholen 'financieel onhaalbaar' noemt. Films Twee tehuizen Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Afscheid PTT-kantoorhoudster Stavenisse na 45 jaar Het nieuwe dorpshuis in Stavenisse was eigenlijk een paar maanden te laat klaar gezien de grote belangstelling voor het afscheid van mevr.M.K.Bastiaanse. Ze zat donderdagavond rondom in de mensen, die nog een stoel hadden kunnen be machtigen in het volle dorpshuis. Na 45 PTT-jaren kreeg de zo hulpvaardige Merie van 't postkantoor alle hulde: een af- scheidspenning, een zilveren broche, een parelsnoer, bloemen, nog een broche en een koffiemolen. Dat waren de tastbare bewijzen van de waardering en vriendschap, die in de verschil lende toespraken naar voren kwam. Tegennatuurlük Beter door ABG De aanbieding van de St.Phi- liplandse gemeentebegroting 1983 is ernstig vertraagd om dat het ontwerp tijdens de verzending per post naar een drukkerij in Utrecht, kwijt is geraakt. Drie autobestuurders onder invloed bekeurd Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6 50 per halfjaar. Per jaar ƒ32 per post 39 .50 per jaar Losse nummers ƒ0 80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G Heijboer Met oogstcollectes en dankdag in het nabije verschiet voor de op Tholen en Sint-Philipsland nog merendeels kerke lijk verbondenen, is het landbouwsei- zoen dicht bij de finish. Altijd wel een korte terugblik waard. Landbouw en visserij vertoeven immers buiten. In tegenstelling tot de stedeling, die met de zekerheid werkt van de electra. Als de stroom uitvalt, is er een volledige mach teloosheid. Boer en visser daarentegen zijn doorlopend afhankelijk van weer somstandigheden en dat heeft de eeu wen door het verschillend stempel ge drukt. De terugblik 1982 zal voor alle categoriën ongetwijfeld positief zijn voor wat de natuur betreft. Sterker nog, kan van een uitzondering worden ge sproken dan van een bevestigende regel. Zomer 1982 mag best extra worden on derstreept. Tot aan november toe. De boer kende dit seizoen nauwelijks een ongemak. Vanaf de inzaai tot de late oogst toe, ongekende temperaturen en mogelijkheden voor het werk. Zelfs de ploeg draait als nauwelijks voorkomt in een ander najaarsseizoen. In dat opzicht is een dankdag niet ongerijmd, zoals het dat in wezen nooit is. Daarmee is niet tegelijkertijd vastgesteld, dat het een goed boerenjaar is. Dat hangt immers in niet geringe mate af van de prijs der produkten. In tegenstelling tot alle ge makken bij inzaai, groei en oogst in dit seizoen, zal voor menig produkt de prijs geen aanleiding zijn om dat met de na tuur te vereenzelvigen. Met name de uien en aardappelen, als niet onbelang rijke hoöfdmoten, halen ternauwernood de kostprijs. Unieker daarom dan deze vrij zeldzame zomer is, dat prijs en op brengst positief zijn. In dat opzicht lijkt ook de landbouwer dit jaar met zijn vele andere landgenoten wat te gaan inleve ren. Gelukkig maar dat hij een seizoen eerder een ruggesteuntje kreeg. Zelden dat een reünie, of dat nu beperkt blijft tot familiekring of schaalvergro- tend doorgaat tot een school, tot mis lukking is gedoemd. Het tegendeel van dit laatste is dit jaar tot tweemaal toe bewezen. In de voorzomer de ontmoe ting van meer dan duizend reünisten bij de honderdjarige Rijksscholengemeen schap te Bergen op Zoom en zaterdag een soortgelijke grandioze herdenking nog dichter bij huis. Voor menig be jaarde een opkikkertje, voor vrijwel al len een delen in de feestvreugde van ontmoeting. Honderd jaar openbaar la ger onderwijs in Tholen was een knaller. Over 25 jaar doen we het weer, zei een toch al wat oudere reüniste. Ze wilde er via de betrekkelijkheid van het leven aan toevoegen, dat ze er waarschijlijk niet meer bij zou zijn. Maar toch doen, vond ze. Inderdaad kan zoiets het leven veraangenamen. Het werd een koste lijke ontmoeting. Het Christelijk Nationaal Vakverbond Tholen en Sint-Philipsland heeft nie mand minder dan de landelijk voorzitter Harm van de Meulen weten te strikken voor een discussie-avond. Iedere be langstellende, ook niet-CNV-leden, is dinsdagavond 9 november om kwart voor acht welkom in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. De prot. chr. schoolraad Tholen/St.Phi- lipsland organiseert woensdagavond 10 november vanaf zeven uur een scholen- markt in de C.N.S. De Regenboog in Tholen. Leerlingen van prot. chr. lagere scholen op Tholen en St.Philipsland en hun ouders worden voorgelicht over hun komende schoolkeuze na de basisschool. Dit gebeurt door de deelnemende scho len zelf, zoals de chr. Mavo en de LHNO de Oesterschelp uit Tholen, de LTS te St.Maartensdijk en een aantal Bergse scholen. De prot. chr. schoolraad, waar bij nagenoeg alle betrokken scholen op Tholen en St.Philipsland zijn aangeslo ten, heeft in het recente verleden diverse activiteiten ontwikkeld in het kader van de voorlichting aan besturen en onder wijzers. Nu treedt men voor het eerst naar buiten. De 91-jarige Kee Jansen-Zandijk was de oudste reünist in de sporthal Meulvliet bij de viering van honderd jaar openbaar lager onderwijs in Tholen. Schoolhoofd J.F. Kousemaker overhandigde haar een mok met een foto van de oude school in de Dalemsestraat, gevuld met bloemen. Ook alle kinderen hadden die mok gekregen. Mevr.Jansen was in elk geval de oudst aanwezige reünist. Ze scheelde vier dagen met Sientje Polderman. Er werden echter nog oudere leerlingen genoemd zoals mevr.van Iwaarden uit de Stoofstraat en volgens juffrouw Smits (geheel links op de foto) was dhr. Moeliker in Den Haag de oudste. Hij loopt tegen de honderd. Piet Deurloo, al zestig jaar geleden uit Tholen vertrokken, bekeek tijdens een rustig ogenblik in de sporthal in z'n eentje de oude klassefoto's en hij vond zichzelf terug op de foto's uit 1919 en 1921. "Het doet me wel plezier deze dag", zei hij. En de veel jongere reünist Wim Cense uit Eindhoven: "Hardstikke fijn zo'n ontmoeting." Een ander kon eindelijk z'n hart luchten: "Vroeger durfde ik niks tegen je te zeggen", zei een dertiger tegen een knappe moeder met twee kinderen. Dankzij de reünie hadden veel Thoolse families dit weekeinde gasten, want juist de vertrokken Tholenaren wilden deze ontmoeting niet missen. De 75-jarige Jan Kristelijn uit Haamstede bezong het verlangen naar zijn geboortegrond, naar het verleden dat nooit meer terugkomt, op lyrische wijze met een ode aan Tho len en zelfs een Thools volkslied. "De liefde tot zijn land is ieder aangeboren", zei hij de grote dichter Vondel na in de Gijsbrecht van Aemstel. Zo was er ook een telegram uit Australië van de 80-jarige J.de Boer-Vis(oud-on- derwijzeres) en een brief uit het Zuid- Amerikaanse Santa Cruz van Geertje van der Pijl-van den Boom, van 1930- 1938 leerling van de Thoolse o.l.s. Uit Duitsland waren er twee reünisten en België was dichterbij dan het verre Balk in Friesland. "Veel Tholenaren die dichtbij wonen hebben zich niet, opge geven voor de reünie. Ik zie ze toch elke dag, zeggen ze", aldus organisator W.P.van 't Slot. "Het is veel werk ge weest. maar 't is wel leuk", constateert hij met genoegen temidden van het ge roezemoes. De reünie begon 's morgens al om tien uur, toen er in ter Tolne oude films vanaf 1928 van dhr.W.Cornelisse ver toond werden, 's Middags waren die doorlopend te zien in Meulvliet. De be doeling was, dat onderwijzer en vrijwil lig molenaar O.Huiskamp 's morgens de molen in het Bosje zou laten draaien, maar de wind liet het afweten. Hij ont ving nog wel enkele reünisten, die hij uitleg gaf. Ook in de Gasthuiskapel kon men terecht om de fraaie restauratie te bekijken. 's Middags om half twee vond de offi ciële ontvangst plaats in de school, waarbij de reünisten in geboortejaren in verschillende klassen werden onderge bracht. De oude garde - geboren voor 1920 - kreeg een donkerblauw kaartje waarop de jongens- of meisjesnaam met de achternaam werd geschreven. De jongste lichting, geboren van 1950 tot 1969, kreeg lichtblauwe kaartjes. De aangetrouwde reünisten hadden witte kaartjes. Met de naam ter Tolne op de achter grond gingen alle groepen op de foto en tegen de avond was het resultaat nog tn Meulvliet te zien. Na het nemen van de foto's stroomde langzamerhand Meul vliet vol, waar men eerst werd getrac- teerd op een bolus met koffie. Omstreeks vier uur kwam de muziek vereniging Concordia, die het uit volle borst gezongen Zeeuwse volkslied en het reünielied begeleidde. De tribunes van de sporthal waren afgeladen en ook de zaal zelf was bezet door vele mensen, waarbij de oudsten een stoel kregen. Vervolg op pag. 9 Het Bredase dagblad de Stem meldde dinsdag over vijf kolommen breed: 'Verpleeghuis op Tholen onhaalbaar'. In het artikel werd mevr. Dekker als volgt geciteerd: "het is financieel on haalbaar om op Tholen een verpleeg huis met 90 bedden te bouwen, zonder een enkele vorm van samenwerking met de regio. De beddenbehoefte op Tholen is te gering om zelfstandig te kunnen draaien. Dit plan is nu al een doodge boren kind". Burgemeester Baerends zei dinsdag avond in de commissie Ruimtelijke Or dening te kunnen begrijpen, dat het ABG zwaar teleurgesteld was, dat de minister wel goedkeuring gaf voor het Thoolse verpleeghuis en nog niet voor eenzelfde voorziening in Steenbergen. "Ik begrijp echter niet, dat men zich nu volkomen afzet tegen de goedkeuring van de Thoolse vestiging. Ik hoop, dat er een stuk misverstand zit en dat het arti kel niet klopt, maar de ABG-voorzitter heb ik telefonisch nog niet te pakken kunnen krijgen". De minister heeft 6 september de stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) een positieve verklaring ver strekt voor de bouw van een verpleeg huis met 90 bedden op Tholen mits het werkgebied beperkt blijft tot Tholen/St. Philipsland en een goed samenwer kingsverband wordt aangegaan met na burige verpleeghuizen. De minister geeft toe, dat er 'in bepaald opzicht afgeweken wordt van de be staande uitgangspunten'. Tholen/Flip- land vallen onder de gezondheidsregio West-Brabant. "Wij zijn een volwaardig deel van die regio, dus niet alleen om qua bedden te tellen, maar ook om in voorzieningen te delen. Het ABG is voor een dependance op Tholen geweest, maar als ik het be zwaarschrift zie en het artikel lees, dan heb ik de indruk, dat het enthousiasme om in Tholen wat te doen, betrekkelijk is geweest. Dan zijn we voorheen altijd aan 't lijntje gehouden. Anders spreekt men nu niet over doodgeboren kind en financieel onhaalbaar. Daar heb ik heel Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670 -63385 Mevr. M.K. Bastiaansë is blij met het parelsnoer, dat zij ontving bij haar afscheid als PTT-kantoorhoudster in Stavenisse, waar ze 45 jaar Tante Post diende. Rechts haar opvolger, dhr. L.J.Hage uit Scherpenisse met zijn echtgenote. Hij neemt ook een deel van de dienstverlening op het postkantoor Poortvliet voor zijn rekening. Adri C Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM Het afscheid betekende hst einde van bijna een eeuw PTT Stavenisse en Bas tiaanse, want de vader van Merie was ook 45 jaar bij de post. "Die twee zijn onverbrekelijk verbonden", zei de Bergse postdirecteur Wolf in zijn toes praak, die werd beluisterd door tal van PTT'ers van het eiland Tholen en fami lieleden en vrienden van mevr.Bas- tiaanse. Hij wees erop, dat die ruim 90 jaar wat zegt over het doorzettingsver mogen van de fam.Bastiaanse, maar ook over de PTT als werkgever. "Het groot ste compliment is echter voor Merie, die op 16 juni 1937 bij de PTT kwam en een gedeeltelijke dagtaak kreeg als telefo niste. Dat was een glorierijke dag voor de PTT, waar je een volledige taak kreeg aan het loket en 45 jaar tot genoegen van de bevolking hebt gewerkt. Altijd wasje in Stavenisse, behalve tijdens de oor logsjaren 1944/45 en enkele weken tij dens de Ramp van februari 1953. Op 1 september 1946 volgde je vader Bastiaanse op, zodat je ruim 36 jaar kantoorhoudster bent geweest. Dat is geen sinecure in zo'n gemeenschap, want je moest alleen opereren met tal van boekwerken en voorschriften. Je kwam voor veel onverwachte situaties te staan en in je eentje moest je de vragen zien op te lossen. Dat is bijzonder goed gelukt. Neem daarbij de behoorlijke Vervolg op pag. 9 veel moeite mee. Het is een onjuiste en met bestuurlijke vraagtekens omgeven zaak. Het ABG gaat nu eerst het Thoolse plan afbreken om daarna wat anders te kunnen doen. Ik heb wel niet de indruk, dat dit beroep bij de Raad van State het verpleeghuisplan voor Tholen zal stop zetten, maar als men zich daar zo zwaar tegen gaat afzetten, gaat de samenwer king met de regio wat bekoelen", aldus de burgemeester, die nog opmerkte, de zaak niet op de spits te willen drijven. VVD-raadslid J.L. van Gorsel zei de gang van zaken zeer te betreuren en wenste de burgemeester wijsheid toe om 't recht te zetten. Mevr. Dekker noemt de uitdrukking 'Doodgeboren kind', die ze volgens dagblad de Stem zou hebben gebezigd 'zeer ongelukkig'. Overigens houdt ze echter haar woorden staande, hoewel ze het artikel dinsdagavond zelf nog niet had gelezen. "Je gaat wat doen wat tegennatuurlijk is: de SVRZ een ver pleeghuis laten bouwen, terwijl Tho len/St. Philipsland op de gezondheids voorzieningen in Bergen op Zoom zijn aangewezen. Welk belang wordt er ge diend om zonder enig verband iets te gaan doen? Geen enkel advies gaat in deze richting, 't Was anders geweest, wanneer de SVRZ al samenwerking had gezocht met het ABG over het ver pleeghuisplan voor Tholen, maar we hebben niets gehoord. Het ABG wil heel graag zo'n voorziening op Tholen omdat het broodnodig is en we nu teveel pa tiënten moeten afwijzen. De aanvraag had echter toestekend moeten worden aan de instelling die in de regio werkt en niet aan de SVRZ. Dat is een vreemde zaak in deze tijd van bezuinigingen, waarbij een samenwerking van Tholen met een verpleeghuis in Tholen qua benzinekosten en tijd veel duurder uit komt' dan met het ABG in Bergen op Zoom. In het ABG is toch altijd zeer nadrukkelijk rekening gehouden met de eigen geaardheid van de Thoolse bevol king. Hoewel Tholen gezien de progno ses zelfstandig geen verpleeghuis met 90 bedden kan vol krijgen, wijst het toch in de richting, dat dit plan doorgedrukt wordt", aldus mevr. Dekker. Het Thoolse bestuurslid van het ABG, oud-gedeputeerde Joh. van den Bos uit Tholen, erkent dat hij voor het beroep schrift heeft gestemd. "De laatste ver gadering heb ik niet bijgewoond, maar eerder concludeerde het ABG-bestuur al, dat de belangen geschaad waren door de verklaring van de minister. Daarom maken we van de rechtsgang gebruik. Het mag echter niet gebeuren, dat men tegen Tholen gaat schoppen, dat is een verkeerde benadering. Het ABG staat achter een verpleeghuis op Tholen - het beleid is daar al enige jaren op gericht - maar dan moet het wel van het ABG uitgaan omdat die met specialisten vlakbij als centraal tehuis kan functio neren. Ik ben een groot voorstander van de gedachte om de verpleging zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen. Op Wettelijke basis is het verzorgingsge bied Tholen/St. Philipsland echter voorbehouden aan het ABG. Dat is dichterbij dan de verpleeghuizen van de SVRZ en daarom zou het Thoolse tehuis beter door het ABG gebouwd kunnen worden. Is er nu wel eens gebleken, dat er in het ABG met de eigen aard van het Thoolse land geen rekening wordt ge houden? Ik heb nog nooit van moeilijk heden gehoord", aldus ABG-bestuurslid van den Bos uit Tholen. In de E.B. van 16 september sprak ABG-directeur van Nesten al over 'een politiek besluit' om alleen op Tholen een verpleeghuis van 90 bedden te bouwen en niet in Steen bergen. In de ziekenboeg van Ten Anker die verdwijnt als de nieuwe voorziening er is - verblijven dertien patiënten en in het ABG worden veertig inwoners van Tholen en St. Philipsland verpleegd. Het verpleegbedden-tekort voor ons gebied is geraamd op 88. In de E.B. van 16 september liet SVRZ- directeur M.L. Almekinders weten, dat het door de minister voorgeschreven sa menwerkingsverband in hoofdzaak slaat op Ter Valcke in Goes. Brabantse bezwaren tegen Thools verpleeghuis 0 Bewoners wal hebben geen ver trouwen in reconstructieplan. 0 LTS heeft weinig hoop op meer lesruimte. Liquidatiecommissie Maartensdijk zoekt digden veiling St. meer gega- Warme hulde voor Merie van de post in Stavenisse. 0 Groen licht voor fietspad St. An- naland/Poortvliet 0 Ontmoetingsfeest 100 jaar O.L.S. Tholen 0 ANIB wil ruimte in Meulvliet. 0 Begroting St. Philipsland kwijt Olympia's Tholen beste gymnasten van Smerdiek 2 nog net langszij WHS 2 0 MENIGEEN WERD GE SCHOPT DOOR HET VEULEN DAT HIJ FOK TE 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi- De begroting is in de mist van de sep tembermaand ten onder gegaan, wat een toch wat uniek verschijnsel in den lande is. Na het overleg van b en w en de voorbereidingen van de ambtenaren, had de gemeentesecretaris op 26 sep tember het jaarstuk kant en klaar uit de, schrijfmachine gehaald. De begroting ging in een envelop en de PTT moest de rest doen. Ieder op de secretarie haalde verlicht adem, tot enkele weken later de Utrechtse drukkerij zich aandiende met de informmatie, waar de begroting bleef. Op de Fliplandse secretarie sloeg iedereen de schrik om 't hart. Een eerste onderzoek leerde, dat er van een aange tekende zending dit keer - tegen de ja renlange gewoonte in - geen sprake was. Ook zonder aantekening kan echter zo'n dik boekwerk als zelfs de kleinste Zeeuwse gemeente tevoorschijn tovert, niet zo maar spoorloos verdwijnen. Alle moge.lijke PTT-onderdelen werden in geschakeld, maar zonder resultaat. Menselijk falen kan ver reiken, maar gelukkig waren zestig tot zeventig pro cent van de begrotingsgegevens nog wel beschikbaar. Het kostte echter veel extra werk om alles weer op papier te zetten. De voor 24 en 26 november geplande begrotingsbehandeling gaat nu in ja nuari gebeuren. De aanbieding zal nog in december kunnen plaatsvinden. De enige vrouwelijke gemeentesecretaris in Nederland, Mevr. J.P. de Kok, is er ma ger van geworden. Drie bewoners van het eiland Tholen kregen een bekeuring omdat ze onder invloed van alcohol toch nog een auto bestuurden. Een was er betrokken bij een eenzijdig ongeval, toen hij in de Zoekweg recht doorreed en in een sloot terecht kwam. Het bleef bij materiële schade. Toenemende klachten over het te vroeg buiten de deur zetten van huisvuil of het niet in de juiste, gemeentelijke plactic zak deponeren daarvan, deed de politie wat scherper uitkijken en bekeuringen uitdelen. ^^^WONINGINRICHTING 1 11 r jl 1 ti. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1