Derde Expo Tholen met 15.000 bezoekers BOUMAN POTTER W.B.G. al 50 man sterk BROEKiH 10% KORTING Levi's Verminderde littekens Uien 23 cent Kermis bijna maand afgeschaft -IfCt t Donderdag 28 oktober 1982 38e jaargang no. 51 Inspirerende ontmoeting ondernemers en consumenten Sublieme presentatie bij vierdaagse. _W O NI IM GINRIC H YIIM G Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eigen pand in de Bebouwdendam te Tholen De werklozen belangengroep Tholen (W.B.G.) is inmiddels uitgegroeid tot vijftig mensen. Er is een bouwteam gevormd om het door de gemeente aangeboden pand Bebouwdendam 19 in Tholen te verbouwen. Tot de tijd dat die woning klaar is, wil men gezien de groeiende werkzaamheden gebruik maken van de bejaardensoos in de Brugstraat. Hierover wordt nog overleg gevoerd met het gemeentebestuur. Sollicitatieplicht VVD stemde bij vergissing voor SGP-motie Bij een SGP-voorstel om alle kermisachtige activiteiten af te schaffen, staakten de stemmen(8-8), zodat de Thoolse ge meenteraad in de november-vergadering opnieuw over dit on derwerp moet beslissen. De opvallende situatie ontstond omdat de twee VVD-raadsleden bij vergissing vóór stemden. Bijna was het voorstel met 9-8 aangenomen omdat ook PvdA-raadslid I.C.Moerland zich door de vóór-stemmers liet meeslepen, maar hij herstelde zijn vergissing nog. Deurtje open DE2E WEEK Zaterdag in Poortvliet verlichtingsactie WN Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Tijdens de openingsdagen do. 28 vr. 29 za. 30 oct. Kaaistraat 9-1 1- St. Maartendijk Tel. 01666-2328 .E 0 3L/3^V Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar. Per jaar ƒ32 per post 39 50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. 'De onvergetelijke datum' staat er boven het hoofdstuk in het in 1948 verschenen boekwerkje 'slechts een plicht', dat han delt over de bezetting en bevrijding van deze regio. Tussen 1944 en 1982 liggen 38 jaar. Een periode, dat een generatie die het bewust beleefde, al sterk is afge brokkeld en zo niet in de winter, dan voor het overgrote gedeelte al in de herfst van het leven is beland. Dat kan een nuchter rekensommetje bevestigen. De middelbaren van de veertiger jaren hebben nu een achtje voor het geboor tejaar en dat is niet meer dan een achtste deel beschoren. De jongeren uit de veertiger jaren zijn toe aan het AOW en daardoor al voor de helft uitgedund. Er komt een tijd - en die is steeds dichterbij - dat de laatste der mohikanen het moe de hoofd zal moeten neerleggen. Ook al bereikte hij of zij de leeftijd der zeer sterken. Maar ook bij hem of haar zal dat litteken nimmer geheel zijn ver bleekt. Dat is dan het overweldigend negatieve van een totale oorlog, zoals die zich voor het eerst tussen 1940 en 1945 heeft voorgedaan. Geen wonder dat we toch een zwak hebben voor acties tegen een neutronenbom. Die ouderen vermoedden niet anders, dat dan iedereen in 1982 er ook van af weet, welke beproeving er eens in vijf achtereenvolgende jaren werd doorge maakt. Ze vinden het een vanzelfspre kende zaak dat men bekend is met het feit, door dat leven te zijn gelouterd. Ze kunnen als het ware op hun vingers af tellen, wat er in die vijf jaar allemaal gebeurde. Ze zijn dan ook ongelovig, soms zelfs verbijsterd, dat zo'n jongere alleen maar met een poging tot mee leven, warrig het hoofd kan schudden. Tegenwoordig moet alles op een rijtje worden gezet voor goed begrip, maar vijf bezettingsjaren vallen moeilijk in het kort weer te geven. Samengevat zou gesteld kunnen worden, dat het leven in zo'n tijd elke dag meer waarde kreeg, maar evengoed dagelijks aan een dun ner draadje kwam te hangen. Hangt het een niet nauw samen met het ander? Laten we dan het naaeen climax reikend gebeuren in het leven van velen van toen en van steeds minder van nu, nog maar eens echt op een rijtje durven zetten. Daarbij moet dan van het voorafgaande ook maar worden afgezien, al waren er ook voor die tijd al dermate diepe won den geslagen, dat er geen helen aan was. Toegelicht dient wel te worden, dat het na vier jaar onderdrukking - dat wilde zeggen, datje lang niet kon doen en la ten watje wilde - naar een eindstadium ging omdat de bezetter aftakelde en de bevrijder terrein won. Samengevat en dus op dat rijtje, zag het er zo uiterst nuchter uit: 5 oktober 1944: eerste Canadezen (dat waren de bevrijders) in Putte. 6 oktober: eerste beschieting van Huy- bergen, maar het duurde drie weken lang. 7 oktober: eerste Canadezen in Hooger- heide (Wat is dat tegenwoordig nog voor een afstand?) 10 oktober: in Hoogerheide vluchten alle inwoners. 15 oktober: Woensdrecht evacueert naar Bergen op Zoom. Mensen op de vlucht, zoals er ook in 1982 nog zijn. 20 oktober: ss-troepen bij Tilburg ver slagen, trekken zich terug naar West- Brabant (Bergen op Zoom). De Duitsers graven zich in aan de Zuidrand van de zoom. 23 oktober: de eerste Canadese granaten op Bergen op Zoom. De stad telt al me teen zeven slachtoffers. De Bergenaren verhuizen naar hun kelders of poogden naar elders een heenkomen te zoeken. Onder hen ook menig daar geëvacueer de Tholenaar en St. Philipslander. Ook zij dragen, als ze nog in leven zijn, het litteken mee. 24 oktober: Huybergen bevrijd. 26 oktober: vernielingen door de Duit sers bij het statio in Bergen op Zoom. Ze laten het Zoombruggetje (zonder doel) springen. 27 oktober: Bergen op Zoom moet eva cueren. Springcommando's brengen het vernietigingsmateriaal aan bij Bergse monumenten, maar om drie uur leidt Amsterdammer Ad de Munck via de eerste tank de Canadezen naar de Pa rallelweg. Het Lincoln en Welland regi ment bevrijdden vervolgens de stad. 29 oktober: vanuit Halsteren blijft de Duitse artillerie de stad bestoken en van 29 op 30 oktober is er een fel duel tussen Canadese tanks en Duitse kanonnen bij het klooster. 30 oktober: de Halsterseweg wordt be vrijd ook Tholen. Tholen, dat zonder licht en gas zat, met heel weinig water en met nog maar weinig eten. Het enige wat overbleef was een wanhopig verlangen naar het einde van de ellende. Dan is het maandag 30 oktober 1944 half twaalf. Een boot schuift langs de Thoolse oever. Drie ook nog zo jeugdige Canadezen brengen op Thoolse bodem de eerste groet van bevrijding, van leven zonder harde knoet. De zwarte nacht was voor bij, maar de littekens van die generatie mogen zijn verschrompeld, ze zijn nooit meer uitgewist. Het aantal littekens wordt met het jaar minder. Veiling St.Annaland, dinsdag 26 okto ber 1982: uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 22 tot 23 gulden per 100 kg, aanvoer 52 ton. Voor de modeshows van boetiek Inema was er grote belangstelling in het restaurant van de Expo Tholen III. Met 12.922 betalende bezoekers en 2000 mensen die een gratis toegangsbewijs van de exposanten hadden ontvangen, kwam de derde Expo Tholen dan wel niet aan een bezoekersaantal van de twee vorige, maar blijkt het publiek in de regio zo'n koop- en kijkbeurs toch nog steeds aantrekkelijk te vinden. Het voetje-voor-voetje voort- schuifelen in dichte drommen was er niet meer bij, maar op de woensdag, vrijdag en zaterdag was het toch lekker druk. Voor een deel mag deze trek zeker worden toegeschreven, zoals burgemeester E. Baerends tijdens de officiële opening van Expo 3 verwoordd.e: een inspirerende ont moeting tussen ondernemers en consumenten vanuit de wetenschap dat ze elkaar nodig hebben en vanuit de wens om samen te bouwen aan een samenleving, waar het fijn wonen en werken is. Daarbij kwam zaterdagavond bij de sluiting van de Expo 3 ook nog de me rendeels positieve conclusies van de standhouders zelf, die varieerden van een prima verkoop tot het leggen van vele contacten voor de nabije toekomst. Wat twijfelachtiger waren dan enkele reacties als 'niet slecht'.-Alleen de hore- ca-exploitant van het restaurant was de finitief met zijn conclusie, dat het resul taat niet aan de verwachtingen had vol daan. Voor wat de consumpties betreft werd dus meer op de kleintjes gelet. Daarte genover stond dat met name de stands van dubbelglas, zonwering en rolluiken, kortom de energiebesparende middelen, een grote belangstelling genoten van het publiek. Uiteraard waren bij de dames de modeshows en de kledingstand zeer in trek, mede door de professionale aanpak van de onderneemsters. Dat er 360 bezoekers zijn geweest die de ogentest bij veilig verkeer hebben on dergaan, bevestigt dat ook met zo'n voorlichting in een behoefte wordt voorzien. Trouwens in dat opzicht kan toch eigenlijk ook de gemeentelijke voorlichting niet ontbreken. Dat zet dan weliswaar niet direkt zoden aan de dijk, maar er waren toch behoorlijk wat con tacten en met name werd nogal wat in formatie verstrekt over garage-kavels, bouwgrond, premiewoningen om zeker niet te vergeten de kabel-t.v. en gasaan- sluitingen in onrendabele geieden. Bij de afsluiting zaterdagavond toonde organisator P. Brinkman uit Oude Ton- ge zich dik tevreden en zag hij zijn ge dachten bewaarheid, dat Tholen zo'n ontmoeting nog altijd op prijs weet te stellen en in een moeilijker tijd dan te voren op de hoogte wil blijven. Hij had grote waardering voor het publiek en voor de samenwerking met de bedrijven. Het blijft als het ware een familiege beuren. Nu en dan waren de weersom standigheden bar slecht en zaterdag avond kwam men zelfs in de parkeer problemen, waarom de medewerking van de politie werd ingeroepen, die door begeleiding en aanwijzing voor de ge wenste verbetering zorgde. De organi sator zag in het resultaat volop reden om over een paar jaar weer terug te ko men. Tijdens de officële opening op woens dagmiddag 20 oktober kon de heer Brinkman als speciaal genodigden be groeten burgemeester en mevr. Bae rends, wethouder en mevr. Versluijs en de voorzitter van de middenstandsfede ratie de heer J. K. Elënbaas uit Poort vliet, terwijl ook nog een paar andere federatiebestuurders van de partij wa ren, evenals politie, brandweer en an dere vertegenwoordigers. Uiteraard de standhouders met hun aanhang. De heer Brinkman merkte op niet te willen gaan stelen, hoe slecht het in deze tijd gaat voor vele bedrijven, maar de deelnemers liever een welkom toeroepen en veel succes toewensen. Het naamplaatje is voor een bedrijf belangrijk. Wie zich wil en durft te presenteren moet kosten maken. De geboorte van de derde Expo verliep moeilijker dan die van de twee vorige, want eerst ongeveer 5 weken geleden ging het licht op groen. Dat bracht wat problemen mee en het voor sommige organisaties ook niet meer kunnen deelnemen in het te korte bestek. Niet temin is het weer een volle tent met vo lop variatie, aldus de heer Brinkman die vervolgens het woord gaf aan burge meester Baerends voor de officiële ope ning. De burgemeester vond dat de Thoolse middenstand opnieuw haar beste beentje in deze Expo 3 had voorgezet. Een sublieme presentatie tijdens een vierdaagse, kosten noch moeite zijn ge spaard om de Thoolse consument te confronteren met een keur van produk- ten en artikelen. Waardering had hij ook voor het speciale nummer van de regio nale krant. Het antwoord is nu aan de Thoolse be volking, meende de heer Baerends, die er aan herinnerde hoe jaren geleden de Expo werd opgezet me.' de filosofie dat er voor het bedrijfsleven in de regio de mogelijkheid moest zijn zich aan de be volking te manifesteren. Een gelegen- Vervolg op pag. 7 Advertentie I.M. De verbouwing van de krotwoning is tegelijk het eerste project van de W.B.G., waaraan 10 tot 15 werklozen zullen werken. De gemeente is bereid de stenen, de specie enz. te betalen, evenals porto- en administratiekosten tijdens de huidige oprichtingsfase.De W.B.G. werkt aan een begroting en een planning van projecten. Dankzij medewerking van het arbeids bureau zijn er 683 Thoolse werklozen gewezen op de mogelijkheden van de W.B.G.: belangenbehartiging en deel name aan projecten, waardoor men de kansen om weer aan de slag te komen, wil verhogen. Directeur J.P.M. van der Male sloot bij elk formulier een bege leidend briefje in en het arbeidsbureau betaalde de porto. Inmiddels zijn er 50 formulieren terug van werklozen die willen meedenken en meepraten. Bouwvakkers, schoolverlaters, metaal bewerkers, een verpleegkundige, een onderwijzeres en mensen met adminis tratieve beroepen. De helft van de aan meldingen komt uit Tholen en elke dag komen er formulieren binnen bij secre taris F. Jansen, Visstraat 16, Tholen (tel. 01660-3964). Hij heeft al vijf werklozen van advies gediend bij hun belangenbe hartiging. Daarvoor legt de W.B.G. nog steeds informatie-materiaal aan. De W.B.G. schrok eerst wel even, toen men voor het eerst het pand Bebouw dendam 19 bekeek. Dhr. D. de Vreugd maakte aantekeningen en dinsdagavond werd het aanbod van de gemeente aan vaard, onder voorwaarde dat de belan genbehartiging, de ontmoetingsfunctie en de administratieve functie goed in het pand uitgevoerd zouden kunnen wor den. Tijdens een bespreking met de wethouders P. van Schetsen en J. Ver sluijs werd toegezegd, dat men naar een groter pand zou kunnen uitzien, wan neer de ruimte in de Bebouwdendam te klein zou worden. Ondanks alle positieve punten zijn er nog problemen, zoals o.a. de sollicita tieplicht. De afdeling sociale zaken van de gemeente tilt daar niet zo zwaar aan als een werkloze bezig is met een W.B.G.-project, maar het arbeidsbu reau vindt, dat de sollicitatieplicht onverminderd van kracht is. Verder heeft de W.B.G. wel de idee, dat men door het gemeentebestuur serieus genomen wordt, maar men wil op ge lijkwaardige basis onderhandelen en mede het beleid ten aanzien van de projecten e.d. bepalen. De wethouders gaven daarover geen garanties, al ken den ze de W.B.G. wel een zware advies- stem in het kapittel toe. Het groter maken van de kansen voor werklozen om weer aan de slag te ko men en het verbeteren van het sociaal contact (werklozen uit hun isolement halen) staat echter voorop. Inmiddels hebben zich ook twee zeventienjarige schoolverlaters bij de W.B.G. Tholen aangesloten. Een iets langere vakantie is wel fijn, maar wanneer dat maanden duurt, is dat teveel van het goede. Dé 8-8 kermisstand ontstond maandag avond 18 oktober aan het eind van de debatten over de Thoolse gemeentebe groting 1993. "We willen niet vervelend zijn, maar om de vier jaar stellen we bij het aantreden van een nieuwe gemeen- Kinderen in Meuivliet bezig met het bouwen van eifeltorens, een van de spelletjes in het kader van de kinderboekenweek. Bouwen aan de Eifeltoren was woens dagmiddag in Meulviet te Tholen een van de spelletjes, waaraan tachtig kinde ren veel plezier beleefden, 't Gebeurde allemaal in het kader van de Kinderboe kenweek, die onder het thema 'reizen' de jongens en meisjes van de tweede tot en met de vijfde klas negen landen liet be zoeken. 't Mooiste was, dat een Eifelto ren tussentijds instortte. Een toren die langer bleef staan, werd ook met veel plezier omver gegooid. De activiteiten werden georganiseerd door de bibliotheek, die wegens de be perkte mankracht voor het eerst een be roep had gedaan op (voornamelijk Thoolse) leerlingen van de Chr. Peda gogische Academie te Middelburg. Met veel enthousiasme verleenden de kleu terleidsters hun medewerking op de lange reis naar Marokko, Rusland, Spanje, Duitsland, Frankrijk, Grieken land, Engeland, Nederland en zelfs de twee provincies Holland, waar koek- happen troef was. In het ene land werd er voorgelezen, in het andere was er poppenkast en in een derde land werden dia's vertoond. Afwisseling genoeg dus in alle hoeken van Meuivliet. Tot slot werd het kinderboekenlietj aangeheven, waarna de jeugd met een appel en een ballon tevreden huiswaarts keerde. Maandag was er een knutselochtend geweest met 65 eerste en tweede klas- sers. In de bibliotheek werd eerst voor gelezen uit 'De grote reis met opa en Bennie Blauw' van Scapa. Er werden wat liedjes gezongen, zoals 'Helicopter mag ik met je mee omhoog' en 'Een treintje ging uit rijden', waar de jeugd in groepjes o.l.v. de kleu terleidsters met lijm, papier en ander materiaal aan de slag gingen. Het resul taat, tentoongesteld in de bibliotheek, mag door iedereen bekeken worden. Alle kinderen kregen een sticker, boe kenlegger en een trekpop die ze zelf moesten maken. De voorstelling 'Clowntje in het zieken huis' van het kindertheater 'Deurtje open, deurtje dicht' trok dinsdagmorgen in Tholen 225 bezoekers van 4 t/m 10 jaar en 's middags in St.Maartensdijk 75 en later in St.Annaland 170, wat boven de verwachting was. De kinderen waren enthousiast en kregen een trekpop mee naar huis. In St.Annaland was dat de enige activiteit, maar in de St.Maar tensdijk was er ook nog een voorlees- middag met 25 kinderen en een knut selochtend met 60 deelnemers. Het voorlezen, dat zo in de smaak viel, gaat in Tholen en St.Maartensdijk gewoon door op woensdagmiddagen van twee uur tot half drie (4-7 jaar) en van half drie tot drie uur (7 8 jaar) in de bi bliotheek. teraad het afschaffen van de kermissen aan de orde", zei SG P-fractievoorzitter Th.Aarnoudse. In zijn algemene be schouwing had hij erop gewezen, dat er aan kermissen en feesten 'niets zinnigs ten grondslag ligt'. "Louter uitleving van de mens in de zonde en ongerechtigheid. Het zijn gelegenheden, waar drankmis bruik hoogtij viert, om maar niet meer te noemen, 't Zijn feesten met een God onterend karakter, die gezinsverwoes tend werken. Dat mogen wij niet gedo gen", aldus Aarnoudse op 11 oktober. Toen de SGP het voorstel indiende, reageerde de burgemeester afwijzend: "Dan zouden we wel verschillende din gen kunnen verbieden. Iedere groep heeft bepaalde dingen waarvoor een stuk vrijheid wordt gevraagd", zei de raadsvoorzitter. De stemming begon bij Aarnoudse zelf, die met zijn drie collega's vóór stemde. De drie CDA'ers waren tegen. Vervol gens kwam P.van Belzen(RPF-GPV) aan de beurt. Hij had zich er tevoren van overtuigd, dat braderies niet onder het SGP-voorstel vielen. Hia stemde vóór de SGP-motie. VVD-raadslid J.L.van Gorsel, die wegens afwezigheid van M.van Damme de gehele middag en avond als waarnemend fractievoorzitter moest optreden, was in gedachten zo bezig met het standpunt van de naast hem zittende Van Belzen, dat hij onge merkt ook 'vóór' liet horen. Zijn fractie genoot J.van den Heuvel ging eveneens in de fout, evenals de daaropvolgende PvdA-er Moerland. "Sorry voorzitter, tegen", zo herstelde Moerland zich nog, voordat zijn partijgenote mevr.Boisse- vain aan de beurt kwam. De drie PvdA- De nu nog onvergetelijke datum Thoolse huisvuilzak 12 cent duurder Expo 3 toch nog 15.000 bezoekers Kermis bijna een maand afge schaft Botsingen in Fliplandse raad over huisvestingsbeleid Inzameling glas en olie loopt als een trein Grondige bezinning Fliplandse welzijnscommissie Thoolse raad benoemde drie werkgroepen welzijn Streek VVV kreeg nieuwe voor zitter De Oesterdam en het Thoolse voordeel Werklozen belangengroep van de grond Ook spaarweek leed onder reces sie Thoolse mogelijkheden bij gewij zigd voortgezet onderwijs Andere reinigingsheffing in St. Philipsland Jan Overeenkam over begro tingslief en -leed Vosmeer behaalde eerste volle buit GROOTMOEDIG IS DE VORST DIE IEDER 'T ZIJN" VER SCHAFT NOOIT DEUGD TE SCHAARS EN LOONT NOOIT KWAAD TE STRENG EN STRAFT (1609) Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's raadsleden stemden tegen, evenals de wethouders Van Schetsen(PvdA) en Versluijs(CDA). Wethouder Koop- man(SGP) was vóór de afschaffing van de kermis. De stemmen staakten zo bij 8-9. "Het is nog goed afgelopen", zo pro beerde wethouder Koopman raadslid Van Gorsel te troosten, maar de Oud- Vossemeer liberaal kon er maar niet over uit dat hij zo'n fout had gemaakt. "Ik hoorde 't direct, maar ik mocht niet ingrijpen. We weten echter dat 't een vergissing is", zei de burgemeester. Wanneer Moerland zich niet had her steld en het SGP-voorstel met 9-8 was aangenomen, had Van Gorsel in no vember weer een voorstel kunnen in dienen om de kermis weer in te voeren. Op Tholen zijn er nog kermissen in Oud-Vossemeer en St.Maartens- dijk(waar de term 'zomerfeesten' ge bruikt wordt), terwijl er in Tholen af en toe bij muziekfeesten ook kermisattrac ties toegestaan worden. Zaterdag a.s. kan men van half tien bij automobielbedrijf J.D.de Graaf aan de Paasdijkweg te Poortvliet terecht voor een verlichtingscontrole van Veilig, Verkeer. Ook de banden en ruitenwis- serbladen worden onder de loupe geno men en dat allemaal gratis. Wie zou van dat aanbod van Veilig Verkeer geen ge bruik maken nu met name verlichting en banden zo belagrijk zijn. Gladde wegen door peeslik en over enige tijd misschien door opvriezing, regen en mist, een goed bandenprofiel en een juiste verlich tingstand zijn uitermate belangrijk. U bent zaterdag 30 oktober van harte wel kom in Poortvliet, bij de eerste verlich- tings- en bandencontrole van Veilig Verkeer dit najaar. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670- 63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM Advertentie LM,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1