Roosevelt onderstreept band Oud-Vossemeer met 2000 tulpen li BOUMAN POTTER DE HYPOTHEEKRENTE IS IN TIJDEN NIET ZO LAAG GEWEEST. Vanaf woensdag 20 oktober is Albert Heijn inTholen, Kotterstraat 61 En we brengen tassen vol goed nieuws voor u mee. (zie pagina 6,7 8 'L,s\ Expo 3 Begrotingsroos Bezoek aan St.Maartensdijk ging niet door BONDSSPAARBANK Dinsdag 19 oktober 1982 38e jaargang no. 50 Ter versterking van de banden met Oud-Vossemeer heeft de Franklin Delano Roosevelt Centennial Commissie zaterdag 2000 tulpebollen aangeboden, waarvan de eerste door de co mitéleden werden geplant in de tuin van de N.H.Kerk. ,'Deze dag heeft ons allemaal zeer aangegrepen. Wij hebben sterke banden met dit deel van Nederland", zei voorzitter Willen J. van den Heuvel, oud-ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties. Teleurstelling In 1970 O NI INI GIN RIC HTMNTG Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden 9 /4°/o hypotheekrente. 5 jaar vast. 1% afsluitprovisie. Maandbetaling achteraf. Radio Lievensberg bij Roosevelt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39 50 per jaar Losse nummers ƒ0.80 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7 .00 contant Inclusief btw. op rekening 8 00 Hoofdredakteur G. Heijboer. In een periode waarin menig bedrijf het moeilijk heeft de eindjes aan elkaar te knopen, is er van 20 t/m 23 oktober, vanaf woensdag tot en met zaterdag, de Expo 3. De kijk- en koopbeurs voor het totale publiek van merendeels door Thoolse ondernemingen bezette stands. Er zit natuurlijk iets waars in de aan sporing van de reclame-deskundigen, dat juist in een economische recessie extra aktiviteiten aan de dag gelegd die nen te worden om nog zoveel mogelijk van een op zich toch verminderde koopkracht over te houden. Maar voor zo'n Expo is toch courage en doorzet tingsvermogen nodig van ondernemin gen, die gewoonlijk niet overbemand (kunnen) zijn en waardoor van de men sen, die er exposeren weer extra energie gevraagd zal worden. In het midden- en kleinbedrijf is men toch al niet verwend met vrije tijd, want wie een onderne ming via een 8-urige werkdag poogt te runnen, blijft zelden lang in het goede vaarwater. Daarom te meer mag er voor deze Expo 3 bij het publiek, bij de consument, bij de afnemer een extra schijnwerper wor den gezet. Voor wat de krant betreft, pogen we daartoe onze bijdrage te leve ren door als bij hoge uitzondering zelfs deze week een paar dagen eerder dan op de traditionele donderdag te verschij nen. Een uitzondering is tot dus ver al leen maar een midweekse feestdag ge weest. Bekend is echter, dat het be drijfsleven met een Expo niet alleen ex tra inspanning levert, maar het gaat ook nog gepaard met een niet zo geringe in vestering. Vandaar dat er in kringen van de Thoolse middenstandsfederatie al direct na de zo geslaagde eerste Expo in 1977 en opnieuw na Expo 2 in 1979 is gesteld dat zo'n gebeuren uiterst nuttig is, maar zowel voor deelneming van standhouders als publiek niet veel fre quenter zou moeten zijn dan bijvoor beeld een 3 jaarlijks gebeuren. Met het pseudo-expootje (dat er overigens wel mocht zijn) vorig jaar ter gelegenheid van 25 jaar Thoolse Dagen (te Scherpe- nisse) hebben we nu echter toch 4 Thoolse beurzen in 5 jaar. Als die be hoefte bestaat bij het bedrijfsleven, hoeft er ook geen beletsel te zijn. Maar voor extra aktiviteiten, goede voorbe reiding, budgetverdeling en nog wat meer bijkomstigheden, kan het voorde len opleveren in dat opzicht een bepaald vast stramien aan te houden met een wat lager frequentie. Met zo'n 16.000 be zoekers op Expo 1 en een 18.000 op Ex po 2 is er zeker geen reden om bij voor baat aan sterk dalende aantallen te denken. Beide vorige keren hebben aangetoond, dat de bezoekers middels aanbiedingen en andere attrakties er ondanks wat entreegeld, wel bij kunnen varen. Bovendien zal ook de consument graag op de hoogte blijven en wellicht vooral in deze tijd van wat er is en wat het kost. Het maakt bij elkaar voldoende reden om ook de een of andere middag of avond van komende dagen wat uurt jes Expo 3 te doen. Aan de inzet van de aanwezige ondernemingen zal het niet ontbreken. De tent op de Zoekweg zal te kust en te keur bieden, ook al zijn er wat minder voorlichtende stands dan tevo ren. Voorzover ons bekend beperkt dat zich ditmaal tot het Rode Kruis met welfare-artikelen, Veilig Verkeer met ogentest en de gemeente Tholen. Oor zaak hiervan is wel, dat de organisatie van Expo 3 wat laat op gang kon komen. Nogmaals, er blijft genoeg variatie over, want de "keet" is toch vol en zowel bij gemeentebestuur als bij middenstands federatie is er naar wij vernemen, de oprechte wens van een weer geslaagde Expo 3. Dat ligt dan mede aan u. Ondertussen blijven er voor dat be drijfsleven wel toenemende zorgen over. In de bouw- en aannemerssector werden de al donkere wolken nog dreigender en nogmaals mag worden gesteld, dat de openbare werken van de gemeenten Tholen in belangrijke, Sint Philipsland in wat mindere mate nog van groot be lang zijn voor de aannemers weg- en waterbouw. De detailhandel heeft voor een groot deel nog kunnen profiteren van de mooie zomer (met name campings en horeca) en de daarmee gepaard gaande toeristenstroom, die een lang niet meer onbetekenende bijdrage levert aan de totale detailhandelsomzet. Die zomer is echter voorbij en de koopkracht na va- kantietijd sterk ingezakt. Ondernemers en organisaties zullen komende winter tijd moeten benutten met niet alleen het organiseren van een Expo, maar ook een toenemende onderlinge samenwerking moeten zien te vinden en toenemend overleg met overheden om enerzijds de consument zoveel mogelijk te binden, anderzijds uit overheidsbestedingen zo veel mogelijk in eigen regio te houden. Voor de laatsten tegelijkertijd een in vestering op de werkgelegenheid zonder daartoe een extra bedrag op tafel te moeten leggen. Met een waarachtige wil van alle kanten kan de werkeloosheid nog enigermate worden beperkt. Sommigen zullen de uitspraak van de Thoolse VVD fractie om rijksbezuini gingen niet af te wentelen op de burgers, eerder zien als een politieke hors d'oeu- vre dan als een overtuigde mening. Feit is wel, dat met die stelling in de roos wordt geschoten. Zouden die bezuini gingen wel op die burgers worden afge wenteld, dan krijgt een toch al bestaan de gedachte, dat niet de overheid er is voor de burgers, maar de burgers voor de overheid, meer fundament. Nu mag De enige Roosevelt in het dertig Ameri kanen tellende gezelschap, VN-ambte- naar Curtis, plantte met zijn vrouw de eerste FDR-tulpebollen. De Franklin Delano Roosevelt(FDR)-tulp is er sinds 1945, toen bloembollenkweker Lefeber uit Lisse de eerste exemplaren na het overlijden van president Roosevelt schonk aan zijn echtgenote. De aan- vaardingsbrief van mevr. Roösevelt wordt nog steeds goed bewaard in het Bloem bollencentrum in Hillegom. Ook de zuster van wijlen president Kennedy vertrouwde een tulpebol aan de Oud- Vossemeerse grond toe, evenals de commissaris van de koningin in Zee land, dr.C.Boertien. Hij constateerde, dat de Amerikanen nogal op verschil lende dieptes plantten, maar hij beloof de terug te komen om het FDR-bollen- veld bij de N.H.kerk in bloei te zien. Voor dat feestelijke ogenblik kreeg Tholen zaterdagmiddag eerst wel een teleurstelling te verwerken. Het och tendprogramma in Middelburg - waar in de Koorkerk tijdens een indrukwek kende plechtigheid FDR-onderschei- dingen waren uitgereikt - liep zodanig uit, dat de ontvangst in het gemeente huis te St.Maartensdijk verviel. De vlaggen hingen er, de hapjes eü drankjes stonden gereed en de eerste belangstel lenden stonden al gereed, maar de Amerikanen lieten verstek gaan. Burge meester Baerends moest zijn toespraak, die met name was afgestemd op de schilderijen van de Oranjes in de raads zaal, drastisch wijzigen. De gemeente bodes Moerland en Weijler togen met hapjes-kunstenaar Bocxe naar het Am- groot aantal belangstellende;inwoners was daarbij aanwezig en aan de Raad huisstraat werd ook wel gevlagd, maar Oud-Vossemeer liep toch niet zo warm voor dit Roosevelt-bezoek als in 1950 bij mevr.Eleneor Roosevelt, de weduwe van de president. Dat was ook vijf jaar na de bevrijding, waarbij de banden met de Amerikanen sterker werden ervaren dan in 1982. In de N.H.Kerk tekenden de Amerika nen het gastenboek, waarbij Curtis Roosevelt zijn handtekening ontdekte, die hij in 1970 bij een informeel bezoek aan Oud-Vossemeer had gezet. Het middagprogramma gaf hem veel vol doening na alle formaliteiten in Mid delburg. Vooral de kinderen, die de be zoekers 'hello, hello' toeriepen, vond hij aardig. Burgemeester Baerends zei tijdens zijn toespraak in de NJTKerk het zeer te betreuren, dat de gasten niet in het ge meentehuis te St.Maartensdijk waren geweest, maar hij hoopte toch, dat het bezoek aan Tholen aan hun verwach tingen zou voldoen. Dhr.Baerends noemde 't plezierig, dat nazaten van president Roosevelt naar Oud-Vosse meer kwamen, vanwaar Claes Maar- tenszoon rond 1748 naar de V.S. ver- Prinses Juliana met haar bijzondere 'In ternational Four Freedons Award' in de Koorkerk te Middelburg, rechts dr .J.H.van Roijen(oud-ambassadeur), die de 'Freedom from Fear Award'(vrijwa ring tegen vrees) ontving. trokken zou zijn. "De banden van Tho len met de Verenigde Staten zijn per manent gezien het aantal emigranten en de familie-contacten", zei de burge meester. Hij hield zijn hoge gasten voor, dat Tholen twee keer per etmaal onder wa- wel verwacht worden, dat de andere Thoolse partijen het met deze VVD be woordingen eens zijn, maar het moet dan wel vaststaan, c.q. worden vastge legd. In dat opzicht zijn er begrijpelijk toch ook wat vraagtekens rond toekomstige tarieven onroerend goed belasting. Weliswaar werd in ambtelijke kringen ons vorig commentaar daarop als onjuist gekenschetst, maar als een begrotings- brief zich in dat opzicht beperkt tot de aanwijzing dat voor 1983 de OGB wordt bevroren omdat een hertaxatie (van de gebouwen) zal plaats vinden en daar door wel eens verschuivingen kunnen ontstaan, die sommigen duur te staan komen, dan is toch wel een logische conclusie dat het om verhogingen gaat. De toelichting dat het eindbedrag (to taal) niet hoger hoeft te zijn, ontbrak. Maar ook met die aanvulling blijven er vraagtekens, zoals eveneens door de VVD fractie is opgemerkt. Het lijkt voor ons een onwezenlijke gedachte van een college te veronderstellen, dat taxatie van gebouwen thans hoger kan uitvallen dan bij de waardebepaling enkele jaren geleden, toen die belasting gestalte kreeg, Zijn er dan al geen huizen ver kocht voor de helft van de toenmalige waarde? Dat zou dus inhouden, een sterke ta riefsverhoging, weliswaar om tot een zelfde uitkomst te komen als op dit mo ment, maar voor de eigenaren betekent waarde-vermindering van het onroe rend goed toch vermindering van het vermogen en daartegenover dan toch eenzelfde bedrag OGB. Onze mening blijft, dat die bèrgers daardoor dan toch wee voor extra lasten zitten. Inderdaad, buiten de schuld van de overheid, maar als die lasten er zijn, doet dat er weinig toe waar het vandaan komt. Daarom nog wel vraagtekens rond de komende OGB. Zeker niet alleen bij de volksver tegenwoordigers. Nog meer bij de kie zers zelf. De Oud-Vossemeerse muziekvereniging luisterde het Amerikaanse bezoek op met o.a. het Amerikaanse volksliedterwijl in de N.H.Kerk organist A.H.Eidderhof het Largo van Handel had gespeeld, dat zijn vader in 1950 ook ten gehore bracht bij het bezoek van de weduwe van Presiden te Roosevelt. Op de achtergrond het Ambachtsherenhuis, terwijl de conmis- saris der koningin in Zeeland, Jr.C.Boertien, met het echtpaar Roose velt op weg is naar het planten van de tulpebollen. bachtsherenhuis te Oud-Vossemeer, evenals burgemeester en wethouders. Voor de microfoon van radio Lievens- berg lieten de wethouders en gemeente secretaris Benou blijken, dat ze de afge lasting na al het werk wel jammer von den. De wethouders Versluijs en Van Schetsen konden er wel inkomen, dat zo'n programma uitliep, maar wethou der Koopman kon er maar een klein beetje begrip voor opbrengen. In Oud-Vossemeer hadden de Ameri kaanse gasten nu wel meer tijd, maar door de veranderingen stond de mu ziekvereniging O.V.M. maar op 't nip pertje gereed, toen de bus na half vijf arriveerde. Vanaf het Smidsklokje wan delde het gezelschap naar het pad bij de N.H.Kerk, waar ze ontvangen werden door burgemeester en wethouders. Een Advertentie I.M. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM ter zou lopen, wanneer er geen dijken zouden zijn. Gemeentevoorlichter Bakx vertelde vervolgens over de lichtkroon en de doopbekkens van de Roosevelts, die tij dens een rondleiding bewonderd wer den. Na het planten van de tulpebollen, stak men over naar het Ambachtsherenhuis, waar archivaris Albert Delahaye een toelichting gaf. Had Curtis Roosevelt nu de zekerheid, dat zijn voorouders uit Oud-Vossemeer kwamen? "Er is geen reden om aan te nemen, dat ze hier niet vandaan komen", zei ons de kleinzoon van de president. En voorzitter Van den Heuvel: "Voor mij is 't zeker. Het Roosevelt-wapen in het Ambachtshe renhuis onderstreept 't". Onder het genot van een drankje en een hapje bleef men nog gezellig praten ter afsluiting van dit bezoek aan Oud-Vos semeer. Even na zes uur vertrok de bus naar Anna Jacobapolder om via het veer Zijpe naar Zierikzee te gaan, waar bur gemeester Th.H.de Meester in de Vier schaar een diner aanbood. De volgende dag stond no^ eer, bezoek aan het Zeeuws museum met dr.P.K.van Daalen op het programma en een lunch in de Campveerse Toren te Veere, aangebo den door Alfred H. Heineken. Om vier uur vertrok het FDR-comité via Schip- Expo 3 resultaat hard nodig voor bedrijfsleven 0 Toch niet gerust op O.G.B. uit komst 0 Amerikaanse onderscheiding voor prinses Juliana 0 Amerikanen beperkten Thoolse bezoek tot Oud-Vossemeer 0 De vijf Thoolse partijen over de begroting 1983 SGP - bezuinigen op subsidies PvdA - ander systeem reinigings rechten CDA - houdt carillon bespeelbaar VVD - rijksbezuiniging niet op rug burger RPF/GPV - beperk nieuwe wer ken 0 Poortvliet 1 november hulppost kantoor 0 57 timmerlieden werkloos 0 Fliplandse bejaarden betalen meer voor afval 0 Nieuw kerkorgel Rehoboth 0 Radio Lievensberg bij Roosevelt- bezoek 0 Modeshows op de expo 0 Gezellige, sportieve instuif 0 Jubilarissen 60-jarige Zwaluw ge huldigd 0 Ratiowoningen belangrijk verbe terd 0 Volgend nummer weer gewoon op donderdag 28 oktober 0 ZONDER HET TE DELEN, KAN MEN NOOIT VAN IETS HEERLIJKS GENIETEN 0 Dit nummer bestaat uit 22 pagi na's. hol naar New York. Claes Maartens- zoon moest er in 1748 meer moeite voor doen om de nieuwe wereld te bereiken: De ziekenomröep van Lievensberg heeft zaterdat opnamen gemaakt bij het be zoek van de Roosevelt-delegatie aan Oud-Vossemeer. Dhr.Derwig, bewoner van de Karnemelkspot, ondervroeg eerst burgemeester en wethouders over het niet doorgaan van het bezoek aan St.Maartensdijk, waarna hij opnamen maakte tijdens de toespraken in de N.H.Kerk en bij het planten van de tul pebollen. Zaterdagavond al werd de ac tuele reportage in het ziekenhuis Lie vensberg te Bergen op Zoom uitgezon den. De stichting ziekenhuisomroep Lie vensberg, gehuisvest op de tweede etage, bestaat al vijf jaar. Iedere dag of avond wordt er uitgezonden. Naast verzoek- plaatjes van de patiënten komen er tal van zaken aan de orde. Maandagavond 11 oktober was burgemeester Baerends in een rechtstreekse uitzending te horen, toen dhr.Derwig hem telefonisch vroeg wat 'Uit op Tholen' eigenlijk inhield. De burgemeester gaf op plezierige wijze uitleg en wenste in het bijzonder alle Thoolse patiënten van harte beterschap. "k. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1