riU-12-s Hele Thoolse raad verrassend voor subsidiëring van B.G.S. iL ii 3 3 BOUMAN POTTER Op dinsdag Geharrewar rond overname veiling St. Maartensdijk Roosevelt zaterdagmiddag in Smerdiek en Vossemeer Zij komen Amerikaanse Gueguièrre's Ook bij konngin Thoolse bakkers legden beslag op vakprijzen Donderdag 14 oktober 1982 38e Jaargang no. 49 De Franklin Delano Roosevelt Centennial Commissie brengt zaterdagmiddag een bezoek aan Oud-Vossemeer. De hoge Amerikaanse gasten \yorden daar omtreeks vijf uur opgewacht door de muziekvereniging O.V.M., die onder meer het Ameri kaanse volkslied zal spelen. Daarna zal Curtis Roosevelt, die in 1950 ook al met zijn grootmoeder in Oud-Vossemeer is geweest, bij de N.H.kerk de Franklin Delano Roosevelt tulp planten. Vervolgens bezoekt het gezelschap, onder wie ook de commis saris der koningin in Zeeland, dr. C.Boertien, de N.H.kerk en het ambachtsherenhuis. Om half zeven vertrekken de Ameri kanen, die via de Molenstraat, Raadhuisstraat en Ring aanko men. Het gemeentebestuur heeft de bewoners verzocht de vlag uit te steken. Aan de Raadhuisstraat is van half vijf tot half zeven geen gemotoriseerd verkeer toegestaan. De Roosevelt commissie wordt om vier uur eerst op het ge meentehuis te St.Maartensdijk ontvangen door het gemeente bestuur van Tholen. Zaterdagmorgen reiken ze in Middelburg onderscheidingen (four freedoms) uit, o.a. aan prinses Juliana. Bolussen en moccataart VVD, RPF/GPV en SGP halen CDA en PvdA over voor bijdrage in 1983 en 1984 Ondanks het afwijzende voorstel van de meerderheid van b en w, krijgt de stichting Begeleidingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs(BGS) voor 1983 en 1984 toch subsidie van de Thoolse gemeenteraad. Dat verrassende besluit - unaniem zelfs - viel maandagmiddag na een lang debat, waarin 'vrijheid van onderwijs' en 'discriminatie' vaak te beluisteren waren. B en W weken tenslotte voor de grote druk van de raad en kwamen met een compromisvoorstel: "De discussie aanhorende, stellen we voor het subsidieverzoek voor 1982 af te wijzen, maar voor 1983 en eventueel 1984 met een voorstel terug te komen", zei wet houder J.Versluijs. Alle vijf fracties gingen daarmee accoord. Onzinnige regeling ^WONINGINRICHTING 1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Vrijheid van keuze Discriminatie DEZE WEEK Aardappeltelers willen aanvoerpunt behouden Een aantal leden van de veiling St. Maartensdijk die totaal zo'n 35 stemmen vertegenwoordigen, hebben een extra ledenverga dering gevraagd in verband met de liquidatie van de vereniging en de overname van het personeel en de gebouwen. Dinsdag avond werd dat beslist na een week van geharrewar. Dhr. J. Nelisse, sinds augustus pas voorzitter: "Anderhalfjaar geleden ben ik met mijn bedrijf gestopt en ik had toen tegelijk uit de veiling moeten stappen, want 't is bitter moeilijk om nu bes tuurslid te zijn". Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Telers Te overhaast "-Mr t'AM 7/""" Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6 50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 per jaar Losse nummers ƒ0 80 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. De volgende Amerikanen zullen a.s. zaterdag Oud Vossemeer met een bezoek vereren: dhr. en mevr Steven Smith (zuster van wijlen pres. Kennedy), mevr. J. Hoech- ner (zuster van ambassadeur Van den Heuvel), dhr. en mevr. George Abrams (lid van het comité), dhr. Tom Cooper (persagent van gou verneur Carey), dhr. en mevr. Schuyler Chapin (hij is 'dean' aan de Columbia University in New York), dhr. en mevr. Clifton Da niel (mevr. Daniel is de vroegere Margaret Truman), dhr. Rimmer De Vries (een bankier van inter nationaal niveau van Nederlandse afkomst), dhr. en mevr. William R. Emerson (directeur van de fed. bibliotheek in Hyde Park, New York), Henry Fisher (adjunct-di recteur van het Nederl. nat. toe ristenbureau in New York), mevr. Frederica S. Goodman en dr. Goodman (zij is directrice van het Centennial comité van de staat New York), dr. en mevr Howard G. Hageman (hij is voorzitter van het New Brunswick theologisch seminarie en een vooraanstaand lid van de Holland Society van New York), Nicholas Ludington (directielid van de public rela- tionsfirma Dudley, Anderson en Yutzy), dhr. en mevr. Zachary Morfogen (hij is directeur van ge meenschappelijke culturele za ken), dhr. en mevr. Joseph S. Ro binson (hij is voorzitter van de Four Freedoms stichting). Fran klin Delano Roosevelt jr., profes sor en mevr. Arthur Schlesinger, niet de minister maar de biograaf van president Kennedy hij is voorzitter van de F.D. Roosevelt Centennial commissie) dhr. en mevr. Raymond Schoonover (zij is presidente van Dudley, Anderson and Yutzy), ambassadeur (bij de V.N.) en mevr. William J. van den Heuvel (voorzitter van het co mité), dhr. en mevr. Maarten van Hengel (hij is werkzaam bij Brown Brothers Harriman and Co). In de vorige eeuw zijn vele Nederlanders naar de Verenigde Staten geëmigreerd, waaronder ook een aantal inwoners van Tholen en St. Philipsland. In het kader van 200 jaar politieke en handelsbe trekkingen tussen Nederland en de V.S. en de bezoeken van groepen Amerika nen aan ons land zijn deze banden op nieuw in de belangstelling gekomen. De heer Guequièrre uit Tholen liet ons weten in het bezit te zijn van een stam boom van de Amerikaanse tak van zijn familie. Deze tak heeft zo'n twintig jaar geleden de herkomst van de familie uit geplozen. Als oudste generatie wordt de uit Frankrijk stammende Jacob Gue- guièrre genoemd, die in 1719 in Aar denburg is getrouwd. Vanuit Sluis zijn twee nakomelingen, de broers Jacob Pieter en Jacob Govert Gueguiêrre, op 20 mei 1853 scheepgegaan vanuit Rot terdam naar Amerika. Na 75 dagen kwamen zij met hun gennen in New York aan, op 3 augustus 1853. Vandaar trokken ze naar Milwaukee in de staat Wisconsin. De nakomelingen hebben goed ge boerd, volgens dhr. Gueguiêrre. Er ligt ook een schout-bij-nacht Gueguiêrre begraven op de ere-begraafplaats Ar lington in Washington. Bij de 80 Amerikanen die vorige week Oud Vossemeer bezochten was ook een echtpaar uit Milwaukee en via hen wil dhr. Gueguiêrre proberen in contact te komen met zijn Amerikaanse verwan ten. De bakkersfamilie Schot uit Sint Maar tensdijk en bakker Zwegers uit Oud- Vossemeer hebben tijdens de Zeeuwse vakwedstrijden voor brood en banket de Thoolse eer bijzonder hoog gehouden. Er hing woensdag 6 oktober, in de week van het brood, een heerlijke geur in de Goese fruithallen. Dat éénmaal verwor ven vakmanschap niet snel door de tand des tijds wordt aangetast, bewees de 73- jarige bakker Schot senior, die nog re gelmatig in de bakkerij aan de Smer- diekse Haven te vinden is. Hij behaalde met amandelbroodjes een eervolle ver melding en het daarbij behorende di ploma. Dat hij wat van zijn kennis aan zijn zoons heeft overgedragen werd in Goes ook duidelijk: zoon Ben had suc ces met roomhoorns. Hij behaalde een 3e prijs met diploma. Zoon Siem viel met bruinbrood in de prijzen en kreeg een eervolle vermelding met de daarbij behorende diploma's. Ook bakker Zwegers uit Oud-Vosse meer bewees zijn vakmanschap. Van zijn 18 inzendingen viel hij er met 11 ln de prijzen. De mooiste prijs was de 'J. de Jong-wisselbeker', voor de bakker met het hoogst aantal punten voor tarwe busbrood, rond tarwebrood en rond tarwebrood met rozijnen. Tevens viel het dagelijks consumptiebrood, waar onder bruin-, wit-, Zeeuws- en volko renbrood, in de prijzen en kreeg de kwalificatie 'Uitstekend brood', wat goed was voor een gedeelde le plaats! Daarnaast behaalde dhr.Zwegers een 2e prijs met zijn Zeeuwse bolussen een 3e prijs voor zowel tarwe rondbrood als het waterwit busbrood en een viertal eer volle vermeldingen voor tarwe-bus- brood. tarwe rond met rozijnen, Abra ham en zijn specialiteit, de moccataart. Het maakte de etalage bijna te klein om aan de mensen te tonen. De Thoolse bakkers hebben in Goes prestaties geleverd, die er mogen zijn! De delegatie "van het Franklin Delano Rooseveldt Memorial Committee wordt vrijdagmorgen op Paleis Huis Ten Bosch ont vangen door Koningin Beatrix, 's Middags staan de Oosterschelde- werken op het programma. Het engelse programma voor za terdag luidt, na uitreiking van de onderscheidingen in Middel burg: 14.30 u departure for Sint-Maar tensdijk, Capi tol of the muni cipality of Tholen 16.00 u reception by the mayor of Tholen, mr. Evert Baerends. Short explanation on the Am bachtsherenhuis (manor-house) and the Dutch Reformed Church at Oud-Vossemeer. 17.00 u transfer to Oud-Vosse meer 17.30 u Visit to the Ambachtshe renhuis and the Dutch Reformed Church. Short Drink. 18.20 u Departure for Zierikzee Mevr. Eleanor Roosevelt aan de Ring te Oud- Vossemeer bij haar bezoek in juni950 met rechts de toenmalige burgemeester mr.J.J. Versluijs en links de commissaris der koningin in Zeeland, jonkheer mr.A.F.C.de Casembroot. Verder behoorden de Amerikaanse ambassadeur met zijn ambassaderaad tot het gezelschap, evenals een zoon van mevr.Roosevelt, Elliott en haar twee kleinkinderen, de 16-jarige Chandler en de 14-jarige Elliott jr. De vlaggen hingen uit en de inwoners toonden grote belangstelling. Zou dat beeld zich zaterdag 16 oktober 1982 in Oud-Vossemeer kunnen herhalen? Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland( RPCZ) is al vele jaren de schoolbegeleidingsdienst voor alle Zeeuwse scholen. De gemeenten zijn ook in het bestuur vertegenwoordigd. In reformatorische kring wilde men echter een eigen schoolbegeleiding en sinds 1 januari 1982 heeft het rijk de mogelijk heid geopend om behalve regionale schoolbegeleidingsdiensten ook lande lijke schoolbegeleidingsdiensten naar richting te kiezen. Voor subsidiëring stelt het rijk echter als voorwaarde, dat zo'n dienst tenminste 10.000 leerlingen moet begeleiden, op behoorlijk niveau moet werken en drie jaar zonder finan ciële steun van het rijk zijn bestaans recht moet bewijzen. Na die drie jaar betaalt het rijk 50% en de gemeenten kunnen (het is niet verplicht) dat met 50% aanvullen. De rijksregeling verbiedt echter ook niet, dat de gemeenten de eerste driejaar al subsidiëren. De meer derheid van b en w vond dat echter in strijd met de geest van de rijksregeling. De voorwaarde 10.000 leerlingen was geen probleem, want de BGS heeft er al 20.000. Het punt van 'behoorlijk niveau' was voor SGP-fractievoorzitter Th.Aar- noudse geen enkel punt van discussie, maar de raadsmeerderheid had daaro ver geen gegevens. Men wilde weten of het rijk dat tijdens de drie beginjaren bepaalt. Ben W zullen dat bij het maken van hun nieuw voorstel voor 1983 en 1984 nog uitzoeken. Het hete hangijzer was echter de periode van drie jaar. Burgemeester Baerends noemde dat zelfs een 'onzinnige rege ling'. "Op zoveel andere terreinen is die subsidievoorwaarde er niet, maar het rijk heeft gemeend die driejaar hier wel te hanteren. We kunnen dat met de BGS en de scholen nog wel eens bij het mi nisterie aankaarten", aldus Baerends. Hij bestreed de suggestie, dat b en w 'alles onder één noemer' wilden bren gen. ,'Ik heb zelf altijd voor bijzonder Advertentie I.M. onderwijs op de bres gestaan", zei de burgemeester. Het ziet er nu naar uit, dat de BGS voor begeleiding van !6 van het totaal aantal leerlingen in het Thoolse lager onder wijs in 1983 en 1984 12.000 gulden per jaar krijgt. Het gaat om 688 leerlin- gen(201 kleuters en 487 van de lagere school) van de Eben Haëzerschool in Tholen, de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse, de Juliana van Stolber- gschool in St.Maartensdijk en de School met de Bijbel te St.Annaland. De raadsleden M.van Damme en W.L.Bijl(ziekenhuis) waren deze verga dering verhinderd, terwijl M.Dijke zich na afhandeling van het BGS-voorstel naar Middelburg begaf, waar hij als statenlid verplichtingen had. P.van Belzen(RPF/GPV) beet de spits af over het BGS-voorstel. "Modern on derwijs heeft zonder meer schoolbege leiding nodig", aldus Van Belzen. "Be geleiden van leerlingen bij moeilijkhe den of assisteren bij een onderwijsver nieuwing zijn zaken, die natuurlijk met de grondslag of doelstelling van een on- derwijsrichting te maken kunnen heb ben. Daarom verricht ook een school begeleidingsdienst waardengericht werk. Vrijheid van onderwijs houdt hier ook vrijheid van keuze in. Ten tweede moeten we ons geen over dreven voorstelling maken, alsof alles op fifty-fifty basis gebeurt. In 1978 was de rijkssubsidie voor schoolbegelei dingsdiensten 50 miljoen, die van lagere overheden 100 miljoen. Op Tholen gaat het nu om '/j van het totaal aantal leer- linsen van het lager onderwijs, die 12.000 gulden vragen. Voor deel is 120.338 gulden geraamd. Zonder aan de kwaliteit van het RPCZ iets af of toe te doen, blijkt uit het voorstel van b en w. dat het college van haar positie als sub- sidiënt gebruik - of ondeugend gezegd misbruik - maakt door nee te zeggen tegen de BGS en de verzorgingsstruc tuur van het basisonderwijs onder 1 noemer te brengen. De geest van de on derwijsvrijheid wordt geweld aan ge daan. In de lager onderwijswet staat immers, dat de gemeente 'andere uitga ven ter verzekering van de goede gang van het onderwijs' mag doen. Als de katholieke school in Oud-Vossemeer zich bij een katholieke schoolbegelèi- dingsdienst wil aansluiten, kunnen ze alvast op 1 stem in de raad rekenen,', zei Van Belzen. Wethouder L.J.Koopman(SGP) lichtte vervolgens zijn minderheidsstandpunt in het college van b én w toe. "Ik doe dat met enige schroom, want persoonlijk kost het me altijd veel moeite, gelden van de gemeenschap beschikbaar te stellen aan allerlei instanties of vereni gingen die opgericht worden en later als sneeuw voor de zon verdwijnen. Met hart en ziel ben ik voorstander van bij zonder onderwijs en dat hoop ik te blij ven. Juist daarom een minderheids standpunt met enige schroom, want men zou kunnen denken: hij vecht voor zijn eigen parochie. De minister heeft de vrijheid gegeven om een schoolbegeleidingsdienst naar richting te kiezen en vier Thoolse scho len hebben de BGS genomen. De rijks- voorwaarde van 10.000 leerlingen is be grijpelijk, maar de periode van driejaar is voor mij persoonlijk discriminatie van een bepaald volksdeel. Zo'n voorwaarde is niet verklaarbaar en ongebruikelijk. Bij vorige begeleidingsdiensten is dat nooit gesteld en de meerderheid van b en w beroept zich nu op die driejaar. Dit brengt voor de Thoolse burgers die voor hun kinderen ook goede en verant woorde begeleiding wensen, financiële gevolgen mee. Met giften en gaven moeten ze de BGS zelf driejaar volledig financieren en dat noemt men nu ge lijkschakelingen financieel opzicht) van het onderwijs en vrijheid van onderwijs. Volgens b en w kan de orthodidact na het wegvallen van rijkssubsidie toch op Tholen blijven als de raad geld beschik baar stelt. Zou dat niet lijnrecht komen te staan tegenover dit BGS-voorstel? Verschillende gemeenten geven spon taan subsidie aan de BGS, zonder hoofdelijke stemming en opmerkingen van g.s.. Ik doe dan ook een dringend beroep op de raad om de BGS subsidie te geven. De zaak is 't waard. Het gaat toch in eerste instantie om een goede begeleiding van het kind, een inwoner van Tholen, waarvoor wij als gemeente bestuurder geroepen zijn om het goede te zoeken", aldus wethouder Koopman. "U hebt net een SGP'er gehoord, dus mijn verhaal is in grote lijnen hetzelf de", zei raadslid M.Dijke, maar Koop- Vervolg op pag. 7 Van woensdag 20 tot en met zaterdag 23 oktober wordt aan de Zoekweg in Tho len voor de derde keer de regionale consumentenbeurs Expo Tholen gehou den. Een najaarsbeurs waar u kunt kijken en kopen met mode-, auto- en caravans hows. Het Thoolse bedrijfsleven, aan gevuld met stands van buiten het eiland, presenteert zich in een grote tent. De openingstijden zijn van woensdag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.30 uur en van 18.30 uur tot 22.00 uur, zaterdag van 13.00 tot 22.00 uur. In de Eendrachtbode van dinsdag 19 oktober a.s. vindt u uitgebreide infor matie over de derde Expo Tholen. Afgelegen boerderijen krijgen geen aardgas 0 Thoolse raad verrassend voor subsidie B.G.S. 0 Een bredere toegangsweg voor C.N.C. 0 Telefoontarief op Tholen onbil lijk? 0 Duizendste woning Uytdewilligen op Tholen 0 Zaterdag Amerikaanse gasten in Oud-Vossemeer 0 Nieuwe brandweerwagen voor St. Annaland 0 Verwarring rond liquidatie veiling St. Maartensdijk 0 Zoet Zoommeer en de Land bouwbelangen 0 Eendracht blijft in eigen stad schieten 0 Ombudsvrouw voor St. Philips land 0 Wim van Dijke met een marat hon-record. 0 Dinsdag komt er weer al een dikke Eendrachtbode: Het Expo-num- mer. 0 WIE HET DICHTST BIJ HET VUUR ZIT WARMT ZICH HET BEST 0 Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's. In verband met de Expo Tholen ver schijnt de Eendrachtbode in de week van 17 t/m 23 oktober (week 42) niet op donderdag, maar al op dinsdag 19 okto ber. Houdt u daar rekening mee met het oog op aankondiging van bijeenkom sten, enz. Sluitingstijd advertenties voor dat nummer: vrijdag 15 oktober 16.00 uur. Familie-advertenties kunnen maandagmorgen nog opgegeven wor den. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM Ook voor de belangrijkste gegadigde voor de overname, dhr. M. van Damme van het utenbedrijf Dacomex zijn 't weinig plezierige dagen. Hij heeft al heel wat slapeloze nachten achter de rug en door alle verwikkelingen heeft hij zijn taak als VVD-fractievoorzitter in de ge meenteraad enige tijd neergelegd. De problemen ontstonden toen loonbe drijf Wielaard zich ook als koper diende, maar het twaalf man tellende personeel zou dan niet volledig overgenomen worden. Hierover ontstond verdeeld heid in het bestuur' dat door de leden als liquidatiecommissie was aangewezen. Aan de ene kant voorzitter Nelisse en M. Hoek J.W. Zn., A. Wielaard (van het gelijknamige loonbedrijf) en dhr. J. op den Brouw. Het vijfde bestuurslid, dhr. J.P. Koopman, kon wegens ziekenhui sopname niet aan de besprekingen meedoen. Dinsdagavond vergaderde een groep van twaalf aardappeltelers, die de aan voer van hun produkten na de overname wilde veilig stellen. Dhr. Wielaard had die mogelijkheid zelf aangeboden wan neer hij de veiling overnam. Hij toonde zich bereid zich als koper terug te trek ken als er met Dacomex waterdichte af spraken zouden komen over blijvende aanvoer van aardappelen en uien die via bijvoorbeeld de veilinklok St. Annaland verhandeld zouden worden. "Door al deze perikelen heb ik toch bereikt, dat de onderhandelingen over blijvende af zet van produkten open zijn en dat is toch een goede daad. Als bestuurslid ben ik toch voor de leden verantwoor delijk", zegt secretaris Wielaard. Hij wil zich nu als lid van de liquidatiecommis sie terugtrekken omdat hij kandidaat koper blijft tot aan de voorwaarde is voldaan. Tijdens de extra ledenverga dering kan er dan een vervanger in de liquidatiecommissie worden benoemd. Voorzitter Nelisse vindt het belangrijk, dat aardappeltelers hun produkten kunnen blijven aanvoeren, maar ten aanzien van de overname staat voor hem vast, dat Dacomex de koper moet zijn. "Je kunt toch niet anders gezien de mogelijkheid dat het personeel volledig overgaat naar Dacomex, die alle lusten en lasten van de veiling overneemt. Va kantiedagen, V.U.T.-kosten en ook het eventuele verlies van dit lopende jaar. Dat moeten we doen, want de aanvoer van aardappelen was al 10.000 kisten lager dan vorig jaar en aan uien is er maar 150 ton geveild tegenover 750 ton in de vorige periode", aldus voorzitter Nelisse. Dacomex is bereid om gratis ruimte voor de aardappelaanvoer beschikbaar te stellen alsmede tegen kostprijs een heftruck met chauffeur te leveren. Knelpunt is nog het aantrekken van een controleur, die de aangevoerde-kisten aardappelen keurt, zoals dat ook op de veilingen in St. Annaland en Scherpe nisse gebeurt. De veilingvereniging St. Maartensdijk heeft een 120 leden van wie er 40 actief zijn. Er is stemrecht naar omzet met drie stemmen per lid als maximum. Veertig leden of tien procent van de stemmen kunnen een vergade ring bijeenroepen. Vervolg op pag. 7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1