BOUMAN POTTER BROEKHUI! Op dinsdag Huisvuilzakken 12 of 5 cent duurder? Bezoek aan Oud- Vossemeer en de ■msÊÊmmm Verbreding weg voor CNC Tholen C.R.M. achter het boerderijproject li Liquidatie veiling Sint-Maartensdijk i - Donderdag 7 oktober 1982 38e Jaargang no. 48 De gelegenheid maakt de dief "Oh what a beautiful places". De tachtig Amerikanen die maandagmorgen Oud-Vossemeer en de Philipsdam bezochten, toonden zich enthousiast over het Ambachtsherenhuis, de N.H. kerk en het sluizencomplex. Belangstellend luisterden ze steeds naar de geschiedenis van de bezochte plaats, nadat ze in De Vossenkuil eerst met koffie en een bolus ontvangen waren. Roosevelt Op de pont Prinses Juliana Bloembollen .^WONINGINRICHTING" Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden WD en PvdA: bezinning CDA: service betalen SGP: denk aan tegenvallers De vijfmans SGP-fractie in de Thoolse gemeenteraad beslist of de prijs van de huisvuilzak in 1983 met 12 of 5 cent omhoog gaat. VVD en PvdA hadden in de commissie Financiën don derdagavond een voorkeur voor 5 cent en het CDA voor 12 cent, maar de SGP had nog geen uitgesproken mening. Raadslid M. Dijke had ook wel moeite met die 12 cent, maar hij wilde eerst wel eens op een rijtje zien, welke tegenvallers de gemeente nog staan te wachten in verband met lagere rijksuit keringen. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6 50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39 50 per jaar Losse nummers ƒ0 80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw op rekening 8 00 Hoofdredakteur G. Heijboer Rt "Uiteraard gaan bij de woningtoewij zing urgente gevallen voor. Dit komt helaas dikwijls voor door echtscheiding en dergelijke". Een citaat uit het ant woord van b en w op vragen van de Thoolse gemeenteraad over de begro ting 1983. Er werd o.a. naar de door- stroming geïnformeerd. Dat blijkt alleen maar op vrijwillige basis mogelijk te zijn. De middelen ontbreken om dwang uit te oefenen. De toewijzing van huizen ligt volgens b en w bij de woningstich ting. Daarbij wordt de lijst gehanteerd die op de gemeentesecretarie van wo ningzoekenden wordt bijgehouden. Veelal lichten aanvragers hun woning behoefte nader toe op het wekelijkse spreekuur van de woningstichting. We twijfelen niet aan de zorgvuldigheid bij de woningverdeling, maar de ontstane situatie kan niemand gehel bevredigen. Nog deze week werd bènadrukt, dat de woningnood bijna veertig jaar na de be vrijding in wezen nog steeds niet tot het verleden behoort. Maar evenzo vrolijk wordt een woningstichting telkens ge confronteerd met zogenaamde urgente gevallen: echtscheiding. Tegenwoordig aan de orde van de dag. Daaraan lijdt het niet alleen het betrokken echtpaar om van de kinderen - als die er zijn - nog maar te zwijgen. Daaronder lijden ech ter ook de natuurlijke woningzoekers: aanstaande bruidsparen, mensen die wegens werk e.d. verhuizen of ouderen, die het laatste rustpunt zoeken. De ge meenschap lijdt dus door de tegen woordig zoveel gemakkelijkere gele genheid tot echtscheiding. Langzamer hand dient zo'n gemeenschap zich ech ter ook te gaan afvragen of niet een in te grote mate geboden gelegenheid de dief maakt. Een tweede kanttekening is de doorstroming op zich. Wel bijzonder moeilijk in een tijd, dat er weinig inte resse blijkt te zijn voor premie- laat staan vrije sectorbouw. Maar daardoor moeten dan opnieuw de goeden het met de kwaden bekopen. Daardoor wordt opnieuw de dief gemaakt door de gebo den gelegenheid. Een echtpaar zonder kinderen, beiden met volle verdiensten, toch in een woningwetwoning, flink ge subsidieerd door de gemeenschap. An deren, die met moeite een gerechtvaar digd verzoek tot huursubsidie krijgen of soms ook wel worden afgewezen. Het valt ook niet te rijmen dat bij een van de goedkoopste woningwetwoningen waarvoor 'starters' veelal graag in aan merking komen in plaats van nieuwe huizen met een huur van bijne 500 gul den - uitbreidingen van duizenden gul dens worden toegestaan. De vrijheid is een groot goed, in velerlei opzichten. Maar gelegenheid bieden om er een dief van de maatschappijvan te maken, zal toch voor die maatschappij zuur ont breken. B en w vragen van de gemeenteraad 134.520 gulden als bijdrage in de kosten voor het verbreden van de Slabbe- coornweg en het ophogen van het be drijfsterrein voor C.N.C. De Coöpera tieve Nederlandse Champignonkwe- kersvereniging uit Ottersum wil in de Slabbecoornpolder de tweede compost- fabriek bouwen. Gedeputeerde Staten hebben de vereiste verklaring afgegeven op grond van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. In verband met een nog lopend kroonberoep is het bes temmingsplan namelijk nog niet goed gekeurd. Het gemeentebestuur heeft met C.N.C. een exploitatie-overeen komst gesloten. Voor verbreding van de weg en het ophogen van het bedrijfster rein is een bepaalde verdeelsleutel ge maakt. De Thoolse gemeenteraad beslist maandagmiddag. De stichting Ovem heeft deze week van minister de Boer (CRM) goedkeuring gekregen voor het boerderij project voor geestelijk gehandicapten aan de Veer- dijkseweg bij Scherpenisse. Men is er in Den Haag van overtuigd, dat het om een zinvolle huisvesting gaat, die aansluit bij de sociaal-culturele situatie op Tholen. CRM gaat er van uit, dat vijftien mensen geplaatst kunnen worden en dat het project tevens toegankelijk is voor ge gadigden uit West-Brabant. Dat geeft geen problemen, want de stichting Ovem richt zich ook op die regio. Het is altijd gebruikelijk, dat de huis vesting van geestelijk gehandicapten qua ligging los staat van een sociale werkplaats, maar in Scherpenisse zullen wonen en werken onder 1 dak plaats vinden. CRM is bereid om ontheffing te verlenen om deze werkwijze mogelijk te maken. In de goedkeuringsbrief spreekt men van een toch wel uniek project, waarvan het functioneren met genoegen gevolgd zal worden. De boerderij van de fam. Geuze is nog niet aangekocht, want de rijksgebouwendienst moet nog advies uitbrengen. Daarbij betracht men de grootste spoed, zodat het boerderijpro ject zo snel mogelijk concrete vormen kan aannemen. Amerikanen aan de bolus Totaal duizend Amerikanen brengen deze week een bezoek aan ons land in het kader van de viering van 200 jaar diplomatieke- en handelsbetrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Sta ten. De duizend zijn in overgrote meer derheid winnaars van een wedstrijd die via de media in de V.S. is gehouden. In vijftig woorden moest men beschrijven, waarom men in aanmerking dacht te komen voor een reis naar Nederland. Er waren meer dan 36.000 deelnemers uit alle staten van Amerika. Maandagmorgen tegen tienen streken tachtig leden van het bonte gezelschap uit de Nieuwe Wereld in Oud-Vosse meer neer, met in elk van de twee bussen een hostess en een medewerker van de Provinciale Griffie. Een man uit Texas met zijn cowboyhoed en een naamgenoot van de Engelse pre mier Thatcher in een opvallende geruite broek bevestigden de Nederlandse in drukken over een doorsnee Amerikaan. Uit het voor Nederlanders zo bekende Grand Rapids in de staat Michigan, waar tal van emigranten wonen, was een vrouw met haar zoon uit de autostad Detroit. Haar man was thuis gebleven, want die moest werken. In haar bijdrage aan de prijsvraag had ze geschreven, dat- ze graag naar Yerseke wilde omdat haar vader daar geboren was. Haar moeder kwam uit België en in dat land hadden ze ook jaren gewoond. Ze sprak en ver stond dan ook nog Nederlands. Ook een man uit de Wereldstad Chicago had aan de prijsvraag meegedaan omdat zijn voorouders uit Nederland komen. Zijn belangstelling voor ons land groei de, toen hij op school over de geschie denis hoorde. Een andere man uit de staat Wisconsin had geen wortels in Ne derland, maar tijdens zijn studie kwam hij tot de conclusie, dat Nederlanders een belangrijke bijdrage aan de schil derkunst en de filosofie hadden gele verd. Hij wilde na die verhalen uit de boeken graag een bezoek brengen aan de lage landen aan de Noordzee. In De Vossenkuil zorgde gemeentelijk voorlichter Perry Bakx voor de ont vangst. De 'Public Relations Officer' verontschuldigde burgemeester Bae- rends, die twee belangrijke vergaderin- Ouderling H.W.van der Kaa geeft in de N.H.Kerk te Oud-Vossemeer voor de Amerikaanse bezoekers een toelichting bij de door leden van de familie Roose velt geschonken lichtkroon en het doop bekken. gen had. Ook van de wethouders was er niemand aanwezig. Dhr. Bakx, die bij General Electric in Bergen op Zoom een Amerikaanse vlag had geleend voor De Vossenkuil, herinnerde aan de veron derstelde banden tussen wijlen de Ame rikaanse President Roosevelt en Oud- Vossemeer, dat hij voor deze gelegen heid 'Old Foxlake' noemde. Geksche rend wees de voorlichter erop, dat 1 uur 'Old Foxlake' eigenlijk al lang was ge zien het feit dat Amerikanen in twee weken Europa plegen 'te doen'. In het Ambachtsherenhuis, voormalig recht- en gemeentehuis uit 1767-1771, waren rentmeester W.J. van Doorn en archivaris Albert Delahaye aanwezig, in de N.H. kerk ouderling van der Kaa. "Een volledig bewijs hebben we niet, maar hoogstwaarschijnlijk komt een voorvader van president Roosevelt uit Oud-Vossemeer. Het is in elk geval ze ker dat hij uit Zeeland komt. In Amerika houdt men 't traditioneel op Oud-Vos- semeer. In 1649/1650 emigreerde Claes Maertenszoon van 't Rosevelt naar Amerika, 't Rosevelt was een boerderij tussen Oud-Vossemeer en Poortvliet en die ging men omstreeks die tijd voor het eerst als familienaam gebruiken. Leden van de fam. Roosevelt (dat met 1 of 2 o's en met of zonder het voorvoegsel 'van' wordt geschreven) zijn rentmeester en aandeelhouder van de Ambachtsheer lijkheid geweest, o.a. de schoolmeester van Oud-Vossemeer", aldus archivaris Delahaye. De Amerikaanse gasten liet hij weten, dat de Ambachtsheerlijkheid er trots op is, President Roosevelt te hebben voortgebracht omdat het wel zeker is, dat de oorsprong van de familie Roosevelt, Oud-Vossemeer is. Ter he rinnering aan hun bezoek tekenden de Amerikanen het gastenboek en ontvin gen ze een attentie met het wapen van de Ambachtsheerlijkheid. Ouderling van der Kaa vertelde in de N.H. kerk, dat de lichtkroon en het zil veren doopbekken was geschonken door leden van de familie van Rosevelt. De lichtkroon door Johannes, schoolmees ter te Scherpenisse en zoon van Pieter (schoolmeester en koster te Oud-Vosse meer), het doopbekken door Johanna Ermina van Rosevelt. NA DE TOE LICHTING VAN OUDERLING VAN DER Kaa bespeelde organist A.H. Rid derhof het orgel. Zijn vader speelde bij het bezoek van de weduwe van Presi dent Roosevelt in 1950 het Largo van Handel en de bedoeling is, dat zoon A.H. Ridderhof zaterdag 16 oktober a.s. hetzelfde doet bij het bezoek van Fran klin Delano Roosevelt Junior. Twee bussen met Amerikanen gingen vanuit Oud-Vossemeer over de Krab- benkreekdam van Tholen naar St. Phi- lipsland voor een bezoek aan de Phi lipsdam. Een voorlichter van Rijkswa terstaat vertelde aan de hand van kaar ten over de strijd van de Nederlanders tegen het water, de inpoldering van de Zuiderzee en de Deltawerken. "U bent op Schiphol vier meter beneden de zeespiegel geland", hield hij de Ameri kanen voor. Aan de hand van een model van een sluis kregen ze een indruk van het zout zoetscheidingssysteem. 'Very Simple', zei de Waterstaatsman. In de bouwput werd één van de twee bijna voltooide sluizen nog van nabij beke ken. De Amerikanen maakten vervolgens een overtocht met de Pont Zijpe op weg naar Zierikzee en het werkeiland Neelt- je Jans. Dinsdag stond een bezoek aan Hulst, Sluis en Middelburg op het pro gramma, woensdag aan Yerseke (Mos- selbedrijf en Kreeftenpark) en de Kree- kraksluizen. Gisterenmiddag om drie uur zou het gezelschap per trein naar Amsterdam vertrekken. Zaterdagmiddag 16 oktober krijgt Oud- Vossemeer weer Amerikaans bezoek, zoals we vorige week nog net konden melden. Een en ander houdt verband met het feit dat President Roosevelt honderd jaar geleden werd geboren. Koningin Beatrix kreeg bij haar laatste bezoek aan de V.S. een buste van Roos evelt, die inmiddels in het bezit is van de Commissaris van de Koningin in Zee land, dr. C. Boertien. De buste zal een plaats krijgen in de nieuwe Provinciale bibliotheek. Tijdens een plechtigheid in de Middelburgse Koorkerk zal een Amerikaanse delegatie de F.D. Roose velt Memorial Library aanbieden. Het gaat om een belangrijke cultuur-histori- Archivaris Albert Delahaye van N.V.Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe vertelt de Amerikaanse gasten in het Ambacht sherenhuis te Oud-Vossemeer over de vermoedelijke voorouders van president Roosevelt. Gemeentelijk voorlichter Bakx luistert mee in de hoek. sche en wetenschappelijke schenking aan Zeeland: een collectie van meer dan duizend boeken over het Roosevelt- tijdperk alsmede materiaal en memora bilia die op de regering van Roosevelt betrekking hebben. Ook het borstbeeld van President Roosevelt, gemaakt door de beroemde Amerikaanse beeldhou wer Jo Davidson, zal in de Koorkerk officieel worden overgedragen. Prinses Juliana is daarbij ook aanwezig omdat zij als eerste de Internationale Four Freedoms medaille zal ontvangen. De Franklin Delano Roosevelt Centen nial commissie reikt deze Four Free doms Awards voor het eerst buiten dé V.S. uit. "Het is de hoogste burgerlijke onderscheiding in Amerika, die o.a. werd uitgereikt aan President Truman, John F. Kennedy en Adlai Stevenson (Minister van Buitenlandse Zaken)", zei dr. Boertien in een toelichting. De Internationale onderscheiding zal vanaf nu jaarlijks worden uitgereikt aan degenen die door hun leven en hun maatschappelijke betrokkenheid op bij zondere wijze gestalte hebben gegeven aan de ideëele doelstellingen die Presi dent Roosevelt formuleerde in zijn be noemde rede tot het congres op 6 januari 1941. Hij stelde toen, dat vier vrijheden van essentieel belang zijn wanneer de wereld zich wil richten op vrede en ge rechtigheid: de Freedom of Speech (vrijheid van meningsuiting), Freedom of Worship (vrijheid van godsdienst), Freedom from Want (vrijwaring tegen armoede) en Freedom from Fear (vrij waring tegen vrees). "Het is bijzonder juist, dat Prinses Ju liana als eerste is voorgedragen om de Four Freedoms (FF)-medaille in ont vangst te nemen. Tijdens haar rege ringsperiode heeft zij bewezen, de de mocratische waarden, zoals die zijn om schreven in de vier vrijheden, ten zeerste te zijn toegedaan", zei William J. van den Heuvel op een persconferentie in New York, die woensdagmiddag werd gegeven. "De persoonlijke vriendschap en bewondering die president Roosevelt voor Prinses Juliana en haar familie koesterde, voegen aan deze onderschei ding een extra dimensie toe. President Ropsevelt was buitengewoon trots op zijn Nederlandse afstamming", aldus dhr. van den Heuvel, ook een Ameri kaan van Nederlandse afkomst en voormalig Ambassadeur van de V.S. bij de Verenigde Naties. De F.F.-medaille voor de Vrijheid van Meningsuiting wordt in Middelburg uitgereikt aan oud-/Minister van Bui tenlandse Zaken mr. M. van der Stoel, de onderscheiding voor Vrijheid van Godsdienst aan dr. W.A. Visser 't Hooft (oud-secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken), de F.F.-me daille voor Vrijwaring tegen Armoede aan dr. H.J. Witteveen (oud-minister van Financiën en Directeur van het In ternationale Monetaire Fonds) en de onderscheiding voor Vrijwaring tegen Vrees aan dr. H.J. van Roijen (oudam bassadeur o.a. te Washington). Bij de ruim dertig gasten van het Roos- evelt-comité die naar Oud-Vossemeer komen, zijn o.a. de zuster van wijlen President John F. Kennedy, een dochter van president Truman en Prof. Arthur Schlesinger, voorzitter van de F.D. Roosevelt Centennial Commission. Dit is niet de oud-minister van Defensie, zoals we vorige week abusievelijk mel den, maar de Biograaf van Kennedy. Volgens dr. Boertien is dit gezelschap de enige opvallende Amerikaanse delega tie in het kader van 200 jaar betrekkin gen tussen Nederland en de V.S. Volgens de Commissaris der Koningin stelt Franklin Delano Roosevelt het op hoge prijs bij zijn bezoek aan Oud-VoS- semeer enkele bloembollen te planten bij de N.H. Kerk. Hij zou een hele zen ding bloembollen aan de inwoners van Oud-Vossénieer willen aanbieden. Het hoge gezelschap wordt zaterdag middag 16 oktober ontvangen door de burgemeester van Tholen. Advertentie I.M. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM De gelegenheid maakt de dief Na veel mee-, nu tegenvallers voor Thools gemeentebestuur Huisvuilzak 12 of 5 cent duurder Prinses Juliana krijgt hoogste Amerikaanse onderscheiding Amerikaans bezoek aan Oud- Vossemeer en Philipsdam Lofzang van koren Ds. Budding neemt in december afscheid Geen subsidie voor Geref. school begeleiding Verbreding weg voor CNC Tho len Subsidieverzoek Huis en Heem wordt gekort Vrouwenraad Tholen opgericht ANBO Poortvliet 30 jaar Thoolse hond wereldkampioen Omstreden gelijkmaker in eerste voetbalderby DE FRAAISTE TUIN WORDT ,EN WILDERNIS ALS MEN IET BLIJFT WIEDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. 9 N In verband met de Expo Tholen ver schijnt de Eendrachtbode in de week van 17 t/m 23 oktober (week 42) niet op donderdag, maar al op dinsdag 19 okto ber. Houdt u daar rekening mee met het oog op aankondiging van bijeenkom sten, enz. Sluitingstijd advertenties voor dat nummer: vrijdag 15 oktober 16.00 uur. Familie-advertenties kunnen maandagmorgen nog gegeven wordpn. De nieuwe wethouder van Financiën, P. van Schetsen, had in zijn eerste com missievergadering 'flinke verrassingen in petto'. Hij noemde een tegenvaller van enkele tonnen in verband met een totale vernieuwing van het dak van Haestinge in St. Maartensdijk. Hetzelf de probleem deed zich voor bij de lagere scholen te St. Annaland en Oud-Vosse- meer. Ten tweede schiet de gemeente er wegens het faillisement van de Thoolse beton industrie te St. Maartensdijk een groot deel van de lening van 200.000 gulden bij in. Ten derde is de rijksuit kering voor het Thoolse onderwijs 50.000 gulden lager dan in de begroting 1983 was geraamd. Ten vierde zal het rijk op de bijdragen voor Sociaal-Cul tureel Werk en Maatschappelijke Dienstverlening 10 of 7,5% korten. "De bezuinigingen uit Den Haag zullen in versneld tempo op ons afkomen",zei de wethouder. Hij zag bij zijn opsomming nog af van nieuwe wensen zoals de peu terspeelzaal in Poortvliet. Van Schetsen hield de commissie voor, dat men be paalde wensen zal moeten schrappen wanneer men verhoging van belastingen en tarieven achterwege laat. "We zullen inderdaad beter moeten afwegen en in de toekomst meer nee verkopen", zei VVD-raadslid M.van Damme. Laatste keer 10% Ten aanzien van de reinigingsrechten, die op Tholen in de prijs van de huis vuilzak zijn verwerkt, besloot de ge meenteraad in 1979 tot een verhoging van tien procent gedurende vier jaar. Dit in verband met de aankoop van de" tweede vuilniswagen, aankoop van een vuilverdichtingsmachine en de verbete ring van de stortplaats Tuttelho.ek bij Scherpenisse. Van deze vierjarige perio de is 1983 het laatste jaar en de minister van binnenlandse zaken gaf de ge meente al toestemming voor de 10% Een pak van 20 vuilniszakken wordt dan 2,35 duurder en komt op 26 gulden. Dat is een stijging van 12 cent per zak. Een 4% verhoging van het huidige tarief van 23,65 betekent 95 cent of 5 cent per zak. "Als de lonen bevroren worden, moeten wij dan speciaal de reinigings rechten verhogen? De man in de straat zegt: wij moeten terug en de overheid verhoogt z'n belastingen en tarieven. Ieder moet in zijn bestedingspatroon te rug", aldus van Damme. Hij wees erop dat de voorgestelde verhogingen van de hondenbelasting, riool- en begraafrech- ten, legetarieven en reinigingsrechten niet nodig waren ter dekking van een gat in de begroting. "Vorig jaar had de PvdA al grote bezwaren tegen de 10% verhoging van de reinigingsrechten. Ik had daar begrip voor, maar ik voelde me gebonden aan de afspraak in 1979 ge zien de verbetering van het Tuttelhoek je. Maar is er met het aantreden van een nieuwe gemeenteraad nu geen punt van bezinning?", zei het VVDraadslid. "Het verhaal van dhr. van Damme komt goed over, maar momenteel wordt nog geen 67% van de kosten van de vuilnisop haaldienst gedekt. Ik het er best begrip voor, dat we een stapje terug moeten doen, maar de burger vraagt om een Vervolg op pag. 7 Met 51 tegen 20 stemmen - men heeft stemkracht naar omzet - is vrijdagavond besloten tot liquidatie van de veilingve reniging Sint-Maartensdijk en omstre ken. Dat gebeurde op een speciale le denvergadering, waarbij het bestuurjte- vens werd gemachtigd om de zaken verder af te wikkelen. Dé veilingvereni ging werd in 1934 opgericht, zodat het gouden jubileum niet wordt gehaald. Belangrijkste gegadigde voor overname van de gebouwen en het personeel is het uienbedrijf Dacomex, dat al vele jaren al het sorteerwerk op de Smerdiekse vei ling laat doen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1